CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. JAARGANG MAANDAG 11 JUNI 1928 NUMMER 2457 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad, 40 cents V Reintje in de penarie. Onder het motto Zelfverdediging van „Het Indische Volk" of: Tropische Heintje in de penarie, dicht Bart van de Veluwe in de Houten Pomp: De Draagster van het hoogst Gezag Verstoken onder roode vlagl Wat van zoo'n handelwijs te denken? 's Is schunning, schaamteloos, tartend krenken. Och menschenblaast toch niet zoo feil Hier is geen politiek in 't spel! Volstrekt geen stoute demonstratie! Wij eeren 't wettig Hoofd der natie! Neen, neen! niet uit antipathie! Om redenen van symmetrie Werd 't beeld van 's Lands Vorstin aan d'oogen Van ons publiek een wijl onttogen. De feestzaal moest, zooals U weet, Toch keurig worden aangekleed; Wij konden toen ('t valt licht te gissen) Toch de Partijbanier niet missen? Cok uit aesthetisch overleg Hing ons die beeltenis in den weg; Gij wilt hier toch niet achter zoeken, Dat de Vorstin wel op kan doeken? Wij soci's ('k hoop, dat gij 't gelooft!) Erkennen graag het wettig Hoofd! Wie zou het Staatshoofd willen krenken? Onwaardig, waardeloos zul'-, bedenken! O vos! al preekt ge nog zoo mooi, Toch loert gij, loozerd! op je prooi; Houd op met aaien, paaien, draaien; Wie jou gelooft, is voor de haaien. Het doet inderdaad wel vreemd aan dat Het Indis<£ie Volk zooveel moeite doet om de daad goed te praten. Aan den anderen kant is dit geen wonder. Te Wfeltevreden is de Loge, zooals in zooveel Indische steden, vrijwel de eenige gelegenheid om groote verga deringen te beleggen. Nu dreigde liet Loge-bestuur om voortaan niet meer het lokaal aan de I.S.D.P. (opmerkelijk dat de letter A. er uit gevallen is) te zullen verhuren. Vandaar vermoede lijk dat geliefkoos en vergoelijkende gedoe. Maar dat verandert aan de mentaliteit niets. Ons is bekend, dat op 31 Aug., de verjaardag van H. M. de Koningin, wanneer de Gouv.-Gen. te Weltevreden in bet Paleis openbaar gehoor ver leent en dan de gelukwenschen van de Indische burgerij doorgeeft aan de Landsvorstinne, dat dan ook ambts halve het Gemeentebestuur daarbij vertegenwoordigd is. Maar evenzeer is het ons bekend, dat de Gemeente-se cretaris steevast op dien dag verhim tierd was. Opmerkelijk, dat in de vergadering in de Loge de spreker niemand anders was dan deze gemeente-secretaris. In dat licht gezien is bet volstrekt niet zoo ver gezocht om te veronder stellen, dat het bedekken der beeltenis van H. M. de Koningin met een rood doek opzettelijk en demonstratief plaats had, is dit integendeel zelfs voor de hand liggend. Wij vragen ons echter af of de heer Van der Zee vroeger als Voorzitter van de toenmalige Christen Socialisti sche Partij ook reeds zoo \yeinig eer bied koesterde voor de Koningin. Zoo ja dan betreuren wij dit betere kleur- bekennen niet. Maar ook verheugen wij er ons over dat Reintje in Indië zoo spoedig in de penarie zit. Een vlaffgekwestie zooals te Goor en elders krijgen we daar voorloopig nog niet. STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. Een aanvullend adres inzake de de Koudekerksche brug. De Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft zich met -een aanvul lende brief gewend tot de Provinciale Staten van Zuid-Holland, als gevolg van het desbetreffend onderhoud met de Comissie uit de Staten, die be noemd is om prae-advies uit te bren gen over den bouw der Koudekerk sche Brug. Aan dit prae-advies is ontleend: Toestand van het vaarwater ten westen van de Koudekerksche brug. De Rijn ten westen van de Koude kerksche brug is tot aan Achthoven zoo diep en breed, dat deze de verge lijking m, t het vaarwater in den vaarweg Amsterdam-Gouda-Rotterdam gemakkelijk kan doorstaan. De langs dit gedeelte liggende gron den kunnen als zij met schepen van 12 meter bereikbaar zijn, gerekend wor den tot industrieterrein van den eer sten rang. Het verschil in bouwkosten tusschen een brug van 10 en 12 meter vindt alleen reeds hierin voor. een groot deel zijn rechtvaardiging. Ook verderop tot aan Leiden, is de toestand van den rijn zoo, dat de consekwentie van een brug te Koude kerk met een doorvaartwijdte van 12 M. niet met zich zal brengen, dat meer dan de normale, tot nu toe steeds terug keerende kosten voor dit vaarwater gemaakt behoeven te wor den. Naar de meening van hen, die de Kamer terzake tot oordeelen bevoegd acht, is bovendien de Rijn tot Leiden een vaarwater, waarin bij voorkomen de gelegenheden een schip van 12 M. breed, zij het hier en daar met eenige moeite, zal kunnen passeeren. Brug te Leiderdorp. Deze brug is weliswaar thans nog slechts 10 M., doch de Kamer geeft de verzekering, dat, als de Koudekerk sche brug 12 M. wordt, binnen afzien- baren tijd, d.w.z. zoodra de vaarweg Amsterdam-Rotterdam gereed zal zijn de betrokken industrieën niet zullen nalaten, om met klem van redenen en door het brengen van daadwerkelijke offers een verbreeding mogelijk te ma ken. Van de medewerking der gemeen te Leiden, welke deze brug in beheer en onderhoud heeft, houdt de Kamer zich verzekerd. Financieele steun. Van hoe groot belang de industrie deze verbreeding acht, moge, aldus 't adres, blijken uit het feit, dat de Ka mer den Staten, namens de industrie voor dit doel kan aanbieden een be drag, groot 5000. Deze toezegging zou nimmer zijn gedaan, als de betrokken industrie niet voornemens was door het brengen van belangrijke offers ook .de verbreeding van de Leiderdorpsche brug mogelijk te maken. Deze 5000 zou anders ten eenenmale weggewor pen geld zijn. Gevaar voor verplaatsing der in dustrie. Hierbij wordt gewezen op het ge vaar van verplaatsing der Kon. Ned. Grofsmederij, die thans verplicht is te Haarlem op een speciaal daartoe in gerichte werf tal van schepen af te bouwen. Kosten. Van meer dan een deskundige zijde worden de meerdere kosten van een brug van 12 M. geraamd op hoogstens 10.000 a 15.000. De directeur der Hollandsche Con structiewerkplaatsen, welke onderne ming specialiteit is op het gebied van bruggenbouw, meent, dat de Kamer met een raming van 100CO a 12000 aan den veilgen kant is. Het is de Kamer bekend, dat er van wege de provincie ëen hoogere raming is gemaakt. Met genoegen vernam de Kamer echter, dat dit hoogere bedrag zonder meer, geen reden zou wezen, om de gevraagde meerdere breedte te weigeren. Gelet op een en ander in de Kamer er van overtuigd, dat er alle aanlei ding bestaat om de situatie opnieuw onder de oogen te zien. Zij spreekt ten slotte den liartgrondigen wensch uit, dat niet aan een onreëele vrees voor toekomstige uitgaven, groote bereik bare voordeelen worden afgewezen. BUURT- EN SPEELTUIN VEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Zaterdagmiddag heeft de Buurt- en Speeltuin vereeniging „Zuiderkwartier", evenals het vorige jaar een welgeslaagd tuinfeerst voor 450 hinderen der leden ge organiseerd in den tuin van oud-Hortus- zicht, welken tuin voor deze gelegenheid in een feestkleed gestoken was. In den morgen kondigde het wapperen van de vlag op een der perceelen in de Lindestraat het doorgaan van het tuin feest reeds aan. Hoewel het weer zich niet bijzonder fraai liet aanzien, was er omstreeks 2 uur al een heele drukte van joelende uitgela ten, vroolijke jongens en meisjes waar te nemen. In de Lindestraat waar het ver zamelpunt was en de opstelling van den stoet zou geschieden, vond daze drukte haar hoogtepunt. Inmiddels dreigde het weer, hetgeen lang niet mooi was, ons geheel en al in den steek te laten. Nauwelijks was de muziek van de Mu ziekvereniging „Nieuw Leven" welke vereeniging belangeloos haar medewer king had toegezegd voor dezen middag en de 450 kinderen present, of de regen plaste bij stroomen neer, hetgeen heel wat te leurstelling bij onze jongens en meisjes veroorzaakte. Na gehouden krijgsraad nleende het be stuur het niet doenlijk al die wachtende kleuters naar huis te sturen, maar er lie ver van te maken wat er, gezien de weers omstandigheden. van te Triaken was. Om half drie zette, de stoet zich onder aanhoudenden regen in beweging, om zich naar den tuin te begeven. Gelukkig ver beterde nu ook het weer, zelfs het zon netje liet zich zien en heeft ons verder den heelen middag gezelschap gehouden. De feestviering kwam nu volkomen tot haar recht. Er is gezweefd, gedraaid, ge* wipt, geschommeld naar hartelust. Door de leidsters en leiders werden nu groe pen gevormd om de kinderspelen, o.a. ringsteken, zakloopen, blokjes rapen enz. te doen plaats vinden; voor elke groep waren aardige prijsjes beschikbaar. Vooral het „vroolijke Dries" slaan bleek een geweldige attractie; honderden kin deren en ouders moesten hartelijk lachen bij de zich steeds voordoende komische momenten. Tijdens de spelen weerde het muziekge zelschap zich duchtig en liet bijna voort durend zijn vroolijke tonen door den tuin weerklinken. Onze jeugd liet zich ook de 'verschillen de tractaties, o.a. limonade, chocolade en gebak, uitstekend smaken. Toen dan ook het uur van scheiden was aangebroken, werd door de jeugd maar noode van al dat moois afscheid genomen. Om 7 uur werd nu met volle muziek en ontplooide vereenigingsbanier de terug tocht langs een kleinen omweg aanvaard en in de Lindestraat de stoet, na het spe len van het vereenigingslied, ontbonden. Het bestuur en de leiders hadden al daar den dank der leden nog in ontvangst te nemen. Het bestuur zag echter gaarne den dank der buurtbewoners in minstens een 100-tal leden uitgesproken. Een hartelijk woord van dank aan de leidsters en leiders voor de wijze waarop zij zich onvermoeid van de dankbare taak de kinderen te laten genieten, hebben ge kweten, is hier zeker op zijn plaats. INSTITUUT VOOR GESCHIEDENIS DER GENEES-, NATUUR- EN WISKUNDE. De officieels opening van het Instituut voor Geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde, tot de stichting waarvan de Vereeifiging voor de Geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde onlangs heeft besloten, en dat gevestigd zal wor den en in een der gebouwen van het nieu we academisch ziekenhuis alhier, in het Boerhaave-kwartier, zal Zaterdag 23 de zer plaats vinden. Dr. J. G. de Lint, voorzitter der vereeni ging en privaat-docent in de geschiedenis der geneeskunde aan de Leidsche univer siteit, zal de openingsrede houden. Prof. Dr. E. Sigerist, directeur van het Instituut voor geschiedenis der Geneeskunde te Leipzig, zal ter gelegenheid van deze ope ning een voordracht houden over het on derwijs in de geschiedenis der genees-, kunde in Europa. Prof. Tricot—Royer uit Brussel, de voor zitter van de Association Internationale de 1 Histoire de la Médecine, zal de ope ningsplechtigheid bijwonen. PROF. DR. J. W. MULLER. Prof. Dr. J. W. Muller, oud-boogleeraar in de Ned. Taal- en Letterkunde, die Don derdag a.s. 70 jaar wordt, zal dien dag uit- ste'dig zijn. EEROEP AANGENOMEN. Ds. P. D. Tjalsma, van Gouda, heeft het beroep naar de Remonstr. Teref. Gemeen te alhier aangenomen. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Zaterdagnacht, tusschen 12 en 12.30 uur, had er aan den Lagen Rijndijk vlak bij de Haven een vechtpartij tus schen eenige Leidenaars en een twee tal personen uit Koudekerk plaats, met het gevolg, dat de 2h-jarige arbei der P. van D., uit Koudekerk, vermoe delijk, doordat hij met een hard voor werp op het hoofd is geslagen, een zware hersenschudding en een sche delbreuk bekwam en in hoogst zorge- 1 ijk en toestand in het Academisch zie kenhuis is opgenomen. Het geval heeft zich als volgt toe gedragen. Zaterdagavond vrij laat, kreeg de verlofhouder Willem Bouman, Lage Rijndijk 1, alhier nog eenige bezoekers die reeds hier en daar blijkbaar in 'n café hadden vertoefd, en onder den in vloed van sterken drank verkeerden. Onder hen was ook een vrouw, Mej. van I. Even na 12 uur sloot de verlofhou der een der ingangen van het café en was bezig met zijn bezoekers af te rekenen, toen juist aan die deur ge klopt werd door een drietal, uit Kou dekerk, die eveneens uit de stad wa ren gekomen en per rijwiel naar huis zouden gaan. Daarbij was ook de al reeds genoemde P. van D. Toen zij in het café nog licht zagen <jn bezoekers opmerkten, kwam de lust op nog een „afzakkertje" te ne men. Zij werden'echter niet toegelaten, doch bleven voor den ingang kabaal maken en wachtten deze bezoekers af. Er ontstond tusschen de partijen twist, er werden harde slagen uitge deeld, totdat opeens de 22-jarige P. van D. bloedend aan het hoofd ge wond, ter aarde stortte en in bewuste- loozen toestandHin het café werd bin nengedragen, waar de dienstdoende geneesheer van den Eerste Hulpdienst een hersenschudding en een schedel breuk constateerde. Na te zijn ver bonden, werd de man per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. De bezoekers werden door de poli tie meegenomen naar het politiebu reau. Als verdacht van mishandeling zijn de 32-jarige J. S. en de 30-jarige van den B., beiden van hier, in arrest ge steld. P. van D. leeft nog, maar er wordt voor zijn leven gevreesd. KORFBAL. Men meldt ons: Zaterdagmiddag j.l. heeft de Chr. Korf balclub „Pernix" alhier haar eersten wed strijd op het nieuwe Gemeentelijke Sport terrein aan de Nieuwe Vaart gfcspeeld te gen de vereeniging „Excelsior" uit Delft. De Pernix-menschen, overtuigd, dat het in gebruik nemen van het terrein op goede wijze geschieden moest, hebben dan ook Excelsior met een geduchte nederlaag naar huis. gezonden. Reeds dadelijk na den uitworp ontwik kelde zich in den Pernix-aanval een vlug en handig spel en de verdediging van Ex celsior moest zich inspannen om doelpun ten te voorkomen. Evenwel kon zij niet verhinderen, dat reeds na 10 minuten spe len Pernix op handige wijze haar eerste doelpunt noteerde, spoedig gevolgd door een tweede. De vakverwisseling bracht hetzelfde vlugge spel. De Leidsche aanval schiep zich vele kansen, doch het schot was ver te zoeken. Excelsior spande zich in voor een tegenpunt, maar de Leidsche verde diging bezwoer elk gevaar. Totdat een mooi opgezette aanval van Pernix werd beloond met een even mooi schot, dat doel trof. Excelsior, ontmoedigd door dezen tegen slag, zag de hoop op een tegenpunt allengs vervliegen. Pernix nam het spel geheel in handen en ondanks het slechte schieten ging de rust in met 5—0 in het voordeel van de Leidenaars. Na de rust hetzelfde spel met Pernix in alle vakken de meerdere. Hoewel Ex celsior af en toe nog eens pogingen aan wendde om den achterstand in te halen, mocht zulks niet baten. Geleidelijk werd de score opgevoerd en toen scheidsrechter van Rooyen het einde van dezen gezelli- gen wedstrijd aankondigde, had Pernix een welverdiende 120 overwinning be haald. Enkele meelevende ouders van leden van Pernix gaven Zaterdag reeds van hun belangstelling in de Chr. Korfbalsport blijk. Mede doordat Pernix nu in 't bezit is gekomen van een terrein, dat aan alle eischen voldoet en waarop zij met recht trotsch is, en het feit dat het thans voor ieder zeer makkelijk te bereiken is, kun nen wij allen, die eenigszins met de korf balsport meeleven, van harte aanbevelen om des Zaterdags eens van hun belang stelling blijk te geven, om zoodoende èn onze Leidsche vereeniging èn de Chr. korfbalsport, die steun te geven, die zij 'n onzen tijd ten volle waard is en ncodig heeft. Het nieuwe gemeentelijk sportterrein, dat gelegen is aan 't begin van de Nieuwe Vaart, en dat in beheer is gegeven aan den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding, is door bovengenoemden bond aan Pernix als eerste in huur gegeven. Een bewijs, dat ook van andere zijde de beoefening der sport in Chr. kringen de volle be langstelling heeft, hetgeen wij waardeeren. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft van de maand Mei 1928: Brieven Binnenland. Mej. Bern, Rotterdam. J. Bos, Am sterdam. J. Brink, Amsterdam. Hen- drikse. Leiden. Mej. M. C. v. d. Hoeven, Amsterdam. Mevr. P. II. de Jong, Groe- nekan. B. H. Mulder, Oldemarkt. A. van Maanen, Rotterdam. A. Meijer, Waalwijk. Mej. H. Meijer, Haag. Mej. M. Oostveen, Haag. Mej. T. Over* beek, Haarlem. Persant Snoep, Leiden (2 stuks). Rademakers chocoladefabriek, Haag. Mej. A. Schouten, Leiderdorp. Verschragen, Rijnsaterwoude. Fa. E. v. d. Vliet, Hillegom. Brielkaarten Binnenland. A. van Baaijen, Haag. Benthem Syp- kens, Amsterdam. C. Delil, Leiden. Mevr. Grooters Stokken, H. v. d. Huijte, Leeuwarden. Willem Klaassen. Amsterdam. Mej. G. Kradolder, Leiden. Mian, Rotterdam. Vereeniging Opl. Staatsex., Amsterdam. Joh. Wagter^ Rotterdam. J. Weister, Haarlem. Weijling, Haag. Brieven Buitenland. K. P. van der Mandele, Plymouth. Binnenland. Ernstig auto-ongel&k bij Alphen aan den Rijn. Ernstige vechtpartij te Leiden. Moord te Hilversum. Een nltimatum bij Van Gend en Loos. Het einde van den tocht van de „Schut- tevaer". Buitenland. De 50ste zitting van den Volkenbonds raad is Zaterdag gesloten. Rede van Mgr. Nolens ter Internationale Arbeidsconf eren tie. Oneenigheid tusschen generaal Feng en de Nankingregeering. Ernstig spoorwegongeluk bij Neuren berg. Groote dorpsbrand in Rnsland. Hindenburg zal een sociaal-democraat met de regeeringsvorming belasten. De radioverbinding met de „Italia". De geheele bemanning moet nog in leven zijn. Briefkaarten Bnitcnland. H. Lek, New York. 2 briefkaarten zonder adres. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Lina, jm. 21 jaar en G Men'jn, jd. 25 j. J. Arbouw, jm. 25 j. en J. A. van der Vos, jd. 22 j. H. Briër, jm. 24 j. en L. Boot, jd. 21 j. I. Wassenaar, jm. 24 j. en E. Weeber, jd. 23 j In de stedelijke werkinrichting zijn de afgeloopen week opgenomen: 219 vol wassen personen en 16 kinderen, totaal 235 personen. Door een viertal bezoekers van een koffiehuis aan de Haarlemmerstraat is in een onderlinge vechtpartij een deel van den inventaris verineld, waarvan door den eigenaar, H. J. v. ci. V., aangifte i9 gedaan bij de politie. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is de 64-jarige mej. G. de Ch. K„ wonende in bet Jeruzalemhof, op de Jan van Hout kade aangereden door een auto uit de ge meente Stomp wijk. De juffrouw kwam te vallen en werd, daar zij over pijnen in de armen klaagde, door Dr. Verschoor van de E. H. D. per auto naar het Academisch Ziekenhuis ter verdere behandeling overgebracht. Volgens ooggetuigen moet de schuld bij den chauffeur liggen, die ter linkerzijde van den weg reed. BINNENLAND. DE KONINGIN TE AMSTERDAM. H.M. de Koningin en de Prinses hebben gistermorgen de kerkdienst in de oude kerk te Amsterdam bijgewoond onder het gehoor van Ds. J. P. W. Ie Roy. De predi kant had tot tekst gekozen Matth. 929. Aan het einde van den dienst, die een ge woon verloop had, werden twee couplet ten van het Wilhelmus gezongen. Hierna bestegen beide vorstinnen de auto's, die haar naar SoesTdijk brachtten. DE KONINGIN EN DE PRINSES TE SOESTDIJK. Op den terugtocht van Amsterdam naar t Loo toefden H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Zondagmiddag enkele uren ten paleize van H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk, alwaar het déjeuner werd gebruikt. Ruim half drie vertrok het Koninklijk gezelschap in een open auto in de richting Amersfoort. NAAR HET NAARDERMEER. Vrijdagmiddag hebben de Koningin, de Koningjn-Moeder en Prinses Juli ana met gevolg een bezoek gebracht aan het Naardermeer, eigendom van de Vereeniging tot behoud van natuur monumenten in Nederland. Het hooge gezelschap werd rondge leid door de heeren Mr. P. CL v. Tien hoven, Dr. Jae. P. Thijsse, Mr. Jan den Text en J. Drijver. Bijzondere belangstelling genoten de vogels van het Naardermeer: de zwar te sterns, de futen, de purperreigers, de lepelaars, enz. Tijdens den tocht hebben Mevrouw Orobio de Castro en Mevrouw Drijver thee aangeboden. DE SCHUTTEVAER. Sedert eenigen tijd ligt de Schutte- vaer te Plymouth. Naar wij vernemen is op de red dingsboot gerechtelijk beslag gelegd door den kapitein, die op deze wijze

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1