Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Aan het einde der Week Dc ontwikkeling van den toestand in China is de laatste dagen met ver rassende snelheid gegaan. Peking is in handen van de Zuide lijken gevallen, doordat Tsjang Tso Lin zich met zijn nog niet verslagen leger naar Mantsjoerije begeven heeft. Deze terugtocht zou op ordelijke en waardige wijze plaats hebben gehad, ware het niet, dat op den trein, waar mee Tsjang Tso Lin zich naar Moek- den begaf, een bomaanslag was ge pleegd. Aanvankelijk heette het, dat Tsjang Tso Lin in een anderen trein zat, daar na, dat hij licht gewond was, vervol gens, 'dat hij reeds overleden zou zijn, daarna, dat zijn toestand hopeloos was en ten slotte, dat hij wel ernstig gewond is, doch reeds aan de beteren de hand. Welke van de berichten juist is zal de toekomst leeren; zeer waarschijn lijk een der beide laatste. Te Genève is Maandag de Volken bondsraad weer bijeengekomen, en wel voor de 50ste maal. De voorzitter de Cubaan Bethancourt, herinnerde in zijn openingswoord aan dit feit en hield een jubileumtoespraakje. Tevens werd in deze zitting, en wel door Chamberlain, onze minister van buitenlandsche zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland gehuldigd, die het laatst een raadsvergadering bijwoonde, aan gezien Nederland na September a.s. geen deel meer van den Raad' uit maakt. Jhr. Beelaerts heeft zich* in de twee jaar. dat hij lid van den Raad is ge weest, ook inderdaad zeer verdienste lijk gemaakt, o.a. in de moeilijke kwestie van het Poolsch-Litausche conflict. Helaas, dat de resultaten der onder handelingen tusschen deze beide lan den zoo weinig resultaat hebben op geleverd. waarvan de schuld voorna melijk aan den Litausche kant ligt. Jhr. Beelaerts moest den Raad rap- porteeren, dat de door Genève's toe doen begonnen rechtstreeksche onder handelingen gerekt zijn zonder nog iets tastbaars opgeleverd te hebben, en hij zinspeelde er op, dat de toe stand aer nog ongunstiger geworden was door de afkondiging van Wilna als hoofdstad van Litauen in de nieuwe grondwet. Het einde van het debat is geweest, dat men het zelfs, wegens Woldema- ras" verzet, niet eens kon worden over een tamme resolutie, waarin het ver trouwen werd uitgesproken, dat de onderhandelingen voor September, aanzienlijk zouden opschieten en zich tot het besluit heelt moeten bepalen, de aangelegenheid nogmaals op de agenda van den Raad te plaatsen. Voorspoediger is het gegaan met de incidenten tusschen Joego-Slavië en Italië. Belgrado laeeft een nota naar Rome gezonden, waardoor de Italiaan- sche regeering, dus dat is Mussolini, ten volle bevredigd is. Mussolini heeft voorts in den Se naat een groote rede gehouden, waar in hij de geheele wereldpolitiek de revue liet passeeren. Italië is immers onder 7.ijn bewind een wereldmacht geworden! De Olympische Spelen te Amster dam deden deze week van zich spre ken door het ruwe voetbalspel van Duitschland tegen Uruguay. Een gun stig teeken is evenwel, dat dit optre den der Duitschers ook in Duitsch land zelf afkeuring heeft gevonden. Betreffende Nobile is men weer hoopvoller gestemd. Zijn de berichten daaromtrent juist, dan is radio-tele fonische verbinding met de „Italia" verkregen en zou de geheele beman ning nog in leven zijn. 't Is nu maar te hopen, dat de hulp-expedities hen spoedig bereiken zullen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE HAMER. Vergadering van gisteren. Aan de agenda wordt toegevoegd de agendade interpellatie-Kortenhorst betreffende den toestand in Zeeuwsch Vlaanderen. Het crediet voor dé luchtlijnen in Ned. Indië (aanvullingsbegrooting) wordt aangenomen met 53 tegen 37 stemmen. Leidsche Penkrassen. Amice, Misschien zul je je nog herinneren, hoe enkele weken geleden ik in mijn pennekras er op gewezen heb, dat de invloed der moderne kunst in het al gemeen en van de litteratuur in het bijzonder, vooral op onze jongeren van groote beteekenis is en nog steeds toe neemt. Daarbij heb ik tevens in 't kort aan gestipt, hoe noodig het is, dat wij als Christenen van onze zijde op letter kundig gebied, in 't oog houdende de noodzakelijkheid van objectieve waar deering van den kunstvorm, een reli gieuze en zedelijke critiek oefenen, die ondergeschikt is aan de litteraire en die er geheel op gericht is, dat op die manier de Christen, die met de letter kunde van dezen tijd in aanraking komt en daardoor blootgesteld is aan al de gevaren, waarmee de nieuwere dichters en romanschrijvers het Chris telijk denken bedreigen, het goede, en schoone waardeeren kan en door de ernstige en toegewijde bestudeeriïig van vele modernen zijn leven verdie pen en verrijken. Nu zijn er verschillende wegen, waarlangs men dit schoone doel kan bereiken, waarvan we al dezen eenen weg aangaven, maar er is een weg, De motie Braaf een inspecteur der directe belastingen moet geen ge machtigde van een reclamant kunnen weigeren, zonder opgaaf van geldige redenen wordt met '66 tegen l i stem men verworpen. De motie-Braambeek inzake de in stelling van ëen Vervoerraad voor ver keersaangelegenheden, wordt aange nomen met 45 tegen 36 stemmen. Besmettelijke ziekten. Aan de orde komt de stemming over het wetontwerp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Mevr. DE VRIES-BRUINS (S. D verzoekt heropening van de beraad slagingen, ter behandeling van haar amendement, betreffende de verplich te revaccinatie. Dit amendement wil spreekster als compensatie voor de vrijstelling wegens gewetensbezwa ren, welke vrijstelling het amende- ment-Bijleveld in de wet bracht op onverwachte wijze en door de over haaste behandeling. De VOORZITTER wijst er op, dat heropening van de beraadslaging over ontwerpen, waarover reeds beslist is, bezwaarlijk kan plaats hebben, tenzij achteraf een formeele wijziging noo dig bleek. De heeren VAN AALTEN (V. D.) en VAN GIJN (Lib.) gaan mede met het voorstel-de Vries-Bruins. Het voorstel wordt verworpen met 47 tegen 34 stemmen. Voor de linker zijde, op den heer Braat (Platt.) na. Het ontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 35 stemmen. Tegen de linkerzijde en de heeren Arts (R. K. Volksp.), Lovink (C. H.), Moller (R. K.) en Veraart (R. K.). Intellectueele toenadering. Aan de orde komt het wetsontwerp betreffende de goedkeuring van het verdag met België, betreffende de in tellectueele toenadering. De heer MOLLER (R. K.) betoogt de noodzakelijkheid, dat 't Nederlandsch de voertaal zal zijn. De heer TILANUS (C. H.) sluit zich daarbij aan. De heer VLIEGEN (S. D.) waar schuwt dat men niet de taal moet vastleggen, waarin de uitgezondenen moeten spreken. Het is niet juist, dat men in Vlaanderen Vlaamsch, in Wa lenland Fransch spreekt. In Brussel is b.v. maar een klein gedeelte der studenten van Vlaamschen oorsprong zoodat, werd daar Vlaamsch gespro ken, slechts een klein gedeelte der studenten de voordracht kan volgen. Men late deze zaak over aan degenen, die haar regelen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer WASZINK zegt, dat het verdrag als proef is be doeld. De werkingsduur is daardoor tot 3 jaar beperkt. De taalkwestie is van te teederen aard, dan dat de Mi nister een leidraad zou willen voor stellen voor de technische commissie. Ook de hoogleeraren dienen vrij te zijn. Hij spreekt de verwachting uit, dat dit vercfrag een stap moge zijn tot een steeds grootere toenadering tus schen Nederland en België. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.st. Motie-Vliegen. De VOORZIITER stelt voor van de avond-agenda af te voeren de motie- Vliegen over de hpren der z.g. woning wetwoningen. De heer VLIEGEN (S. D.) deelt mee, dat dit voorstel een gevolg is van een onderhoud tusschen spr. en den mi nister. Spr. hoopt, dat na het zomerre ces de motie spoedig behandeld zal kunnen worden. Het voorstel wordt aangenomen. Dienstplichtwet. $,aYi de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. De heer VAN RAPPARD (V. B.) kan zich vereenigen met de verschillende wijzigingen. Echter zag hij liever, dat het diploma van voorgeoefendheid recht gaf op SYi maand verkorting van diensttijd. Voor spr. is echter on aannemelijk de bepaling, waardoor de vooroefening aan vereenigingen op gedragen wordt. De jongelieden moe ten veeleer onder militaire tucht ko men. Dat de loting aan de keuring zal voorafgaan, acht spr. een zeer practi- schen maatregel. Als zich nu een krachtige actie open baart voor de vrijwillige dienstneming dan is daarvan de schuld aan die par waarlangs men zeker niet tot het gewenschte doel komt, en dat is de weg van het negativisme en be treurenswaardig is het, dat deze weg maar al te veel betreden wordt. Dat is niet alleen het geval op dit gebied. Er zijn zooveel problemen, waartegen het Christendom tegen woordig staat, waar het geen weg mee weet en daarom maar een zuiver ne gatieve houding tegenover aanneemt. Men weet zoo heel goed te zeggen, hoe het niet rnoet, maar om eens de middelen aan de hand te doen, hoe het wel moet, daar komt men niet toe. Nog onlangs hoorde ik de klacht van een jongmensch, die tegenwoor dig was geweest bij de lezing van een ander jongmensch, lid van een Geref. Jongelingsvereeniging, die voor een overvolle zaal, voor ouderlingen en andere voorgangers in de gemeente betoogde, dat we elk terrein des le vens voor ons moeten opeischen: dus ook bioscoop, tooneel en dans, ja zelfs dat deze drie dingen heel goed kun nen bevorderlijk zijn voor de komst van Gods Koninkrijk. Natuurlijk kwam de arme jongen bij al de ouderlingen en andere gees telijke voorgangers volslagen in zijn hempje te staan en een juffrouw, die bij het lezen van de stellingen,die de ietwat pedante inleider van te voren tijen, die het leger trachten te onder mijnen. Nog versch in het geheugen ligt o. m. de redevoering vaij den heer van Zadellioff bij de ooiTogsbegrooting. Op de vraag van den minister: „ja of neen?" bleef hij een positief antwoord schuldig. De pogingen om afbraak in ons leger te voorkomen dienen kracht dadig gesteund te worden. De lieer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) meent, dat het instituut der voorgeoefenden is verknoeid. Men heeft die instelling nooit met rust ge laten en tot op den huidigen dag is men bezig het te verslechteren. Alvo rens wordt overgegaan tot verkorting van den diensttijd voor hen, die in het bezit zijn van een diploma van voor geoefendheid, zal men eerst een op leiding moeten waarborgen, zooals men die zich heeft gedacht bij de in stelling van het instituut. Spr. heeft ook bezwaar tegen het opdragen der leiding van de vooroefe ningen aan particuliere vereenigingen De heer K. TER LAAN (S. D.) zegt, dat dit voorstel het leger meer dan tot nu toe een instrument maakt in handen der militairisten, al wordt al les in het ontwerp zoo onschuldig mo gelijk voorgesteld. Spr. zet uiteen, hoe de bourgeoisie oudtijds niets gevoelde voor dienst neming. Voor den persoonlijken dienst plicht werd gebruik gemaakt van huurlingen. Daarna wil de bourgeoisie echter de leiding hebben, maar de sociaal democraten eiscliten hun deel op en er werden maatregelen getroffen als verkorting van diensttijd en vermin dering van contingent, dfije zonder hen nooit waren tot stand gekomen. Ook buiten het leger vormt de bour geoisie haar macht. Spr. wijst op de marechaussee, de politietroepen, den vrijwilligen landstorm, den bijzonde ren vrijwilligen landstorm. Dergelijke legers buiten het leger verwekken de revolutie. Voor de sociaal democraten is dit ontwerp dan ook onaannemelijk. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een paartje, dat Donderdagmorgen met paard en tilbury ter bruiloft ging, kwam op den hoek der Brugstraat tot de ontdekking, dat ook het bruintje naar het scheen de bruiloft in het hoofd had, want eensklaps begon het dier vervaarlijk te steigeren en na eenige manoeuvres in et rond, pro beerde het zijn kracht op de fiets van den heer P. S., die natuurlijk het on derspit moest delven. Tenslotte kreeg men de viervoetige bruiloftsgast tot bedaren. Langs den Steekterweg had weer een botsing plaats tusschen een til bury en een auto, waardoor laatstge noemd voertuig beschadigd werd. De bestuurder deed aangifte bij de politie. In de Brugstraat werd een fiet send meisje aangereden door een auto, bestuurd door L. W. uit Woubrugge, waardoor het rijwiel aan zienlijk werd beschadigd. Zij deed aangifte bij de politie. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeehteraad. De raad dezer gemeente vergaderde gis teravond te 7 uur. Aanwezig alle leden. De voorz. opende de vergadering met ge bed, waarna de voorz. mededeeling deed van de ingekomen stukken. Op de vraag van den heer Cocx, waar om geen arbeiders ,in het alg. armbestuur werden benoemd, was een schrijven inge komen van het Armbestuur, dat bij de benoeming op geen stand wordt gelet. Verzoek van een. commissie, bestaande uit de heeren P. den Ouden en J. W. Los, om een gemeentelijke bijdrage van ƒ10.000 in den bouw van een schutsluis in den polder Rijneveld. Van de plaatselijke Middenstandsver. was een verzoek gekomen een sproeiwa gen aan te schaffen. B. en W. stellen voor dit schrijven te behandelen bij de begroo ting 1929. De heer ten Cate Brouwer wil de zoolang niet wachten. Spr. hoopte, dat de raad thans een ander inzicht heeft dan vroeger. Over dit punt voerden ver schillende heeren het woord. De heer den Hertog zou gaarne een prae-advies van B. en W. zien op de volgende vergade- had gepubliceerd, had gedreigd naar Ds. Kersten over te loopen, keerde met een gerust hart in de armen van haar Kerk terug. De lucht was gezuiverd. Alle on weersbuien waren afgedreven en met een gemoedelijk en vergevensgezind lachje keerden de ouderlingen huis waarts, onder de belofte een gunstig rapport uit te brengen op den Kerke- raad, maarmen was weer zuiver negatief geweest. Het is op het oogenblik zoo, dat 80 van de 100 Jongelingsvereenigingen op hun jaarvergadering een aange- kleede samenspraak voor 12 personen opvoeren. Het Jongelingsblad ageert daar sterk tegen maar het feit ligt er een maal toe, dat men er niet buiten kan, hoezeer dit misschien ook te betreu ren is. Maar laat men dan nu inplaats van alleen af te keuren, ook eens den weg aanwijzen, waarlangs men kan komen tot verheffende jeugdige ontspanning. Laat men nu eens zeggen, hoe het w e 1 moet. Men zal daardoor boven dien bevorderen, dat onsmakelijke en on-aesthetische vertooningen met op geplakte neuzen en vergulde sabels verdwijnen. Heeft men het goede ge vonden, dan ga men daarmede recht door zee en luistere niet naar wat ring. De heer de n'olf wilde alleen een uitspraak van den Raad voor of tegen een brandspuit; dan kunnen B. en W. op de volgende vergadering met een voor stel komen. De heer den Ouden gaf den ernstigen raad te overwegen, welke on kosten aan de aanschaffing van den wa gen, verbonden zijn, b.v. de stalling. De heer ten Cate Brouwer zeide, dat de stal ling geen bezwaar behoeft te zijn. 's Win ters kan de wagen in spr.'s zaak worden ondergebracht. Wat de kosten betreft, het ligt niet in de bedoeling van den Midden stand een moderne wagen ran te schaf fen. Voldoende is een gebruikte sproei wagen, waarvan de kosten niet hooger behoeven te zijn dan ƒ1000. Spi. noodigt B. en W. met bekwamen spoed uit, zulk een sproeiwagen aan te schaffen, die de kom der gemeente, 'al besproeien. Verschillende heeren voerden hierover het woord. Het voorstel van den heer ten Cate Brouwer, thans te besluiten tot aan koop van een sproeiwagen, als boven be doeld, werd verworpen. Het voorstel van den heer den Hertog B. en W. uit te noodigen een volgende vergadering met voorstellen te komen, werd met alg. st. aangenomen. Een verzoek van de Muziekvereeniging „Excelsior" te Aarlanderveen een verlicht lokaal beschikbaar te stellen in de Openb. School, werd verwezen naar B. en W. om prae-advies. 1. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van het verzoek van A. Houtman en A. Stigter om het woonwagenterrein ach teruit te brengen. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken. Het terrein op eenigen afstand van den openbaren weg te brengen zou de controle bemoeilijken. Bovendien zouden bij de verplaatsing waschplaats en pri vaat niet meer op het terrein staah, wat onpractisch is. Ten slotte zou verplaat sing hooge kosten meebrengen. B. en W. merken nog op, dat adressanten hun wo ningen zijn gaan bouwen, nadat het woon wagenterrein was aangelegd. De heer Koren merkte op, dat de eerste onderteekenaar reeds lang daar woonde. De voorzitter zeide toe, dat de „recht streeksche inkijk" op het terrein door een hek enz. zoo goed mogelijk zal worden verbeterd. Volgens advies van B. en W. werd af wijzend beschikt. 2. Voorstel van B. en W. naar aanlei ding van het adres van Th. Cocx en ande ren, houdende verzoek om alsnog een bij drage in de kosten van den bouw eener brug over de ringvaart van den polder Nieuwkoop te verleenen. B. en W. adviseeren hierop wederom af wijzend. Omtrent het thans ingekomen adres van Th. Cocx en anderen, deelen èn de wnd. gemeente-architect èn de Commissie van Bijstand voor de Openbare Werken, mede, dat geen reden gevonden wordt om het aanvankelijk ter zake ingenomen stand punt te wijzigen, onder opmerking dat de onderteekenaars van het adres, op enkele na, leveranciers zijn van de enkele land bouwers, die in de omgeving van de brug wonen. De heer Cocx vroeg, wie of anders had den moeten onderteekenen dan de bóeren en neringdoenden. De heer Veltman heeft, na onderzoek, zijn eerste meening gewij zigd. Spr. acht de 1>vug inderdaad van be lang en zou het adres willen ste\men. De heer v. Riet zeide, dat aan de bewoners aldaar wel iets toekomt, omdat zij versto ken zijn van vele geriefelijkheden, die de gemeente biedt. De heer den Hertog zei de, dat het al te veel opgevat wordt als een particulier belang van een enkelen boer. Spr. zou de bijdragen willen verlee nen. De heer den Ouden achtte het redelij ker, dat de bewoners zelf een bijdrage ga ven. De heer Ruiting zeide, dat de bewo ners inderdaad zullen bijdragen. De voor zitter van een der sprekers hoorend dat de schoolkinderen eveneens veel last on dervindenstelt daarna voor dat B. en W. de zaak nog eens zullen onderzoeken. 3. Voorstel van B. en W. tot het op nieuw vaststellen van verordeningen in gevolge de Motor- en Rijwielwet, naar aanleiding van door de Gedeputeerde Sta ten gemaakte opmerkingen. Een dezer opmerkingen was dat de be bouwde kommen niet zoo uitgebreid mo gen worden opgenomen als in de veror dening is vastgelegd; de andere betreft de maximumsnelheid van 12 K.M. in en kele drukke straten (Hoofdstraat, v. Man- dersloostraat, Raadhuisstraat, 's Mole naars en de Julianastraat). Deze in de verordening opgenomen bepaling nu is, tante Betje daar van zegt. Lastere dan wie lasteren wil. Bij onze jongeren is een groote on voldaanheid merkbaar. Onvoldaan heid tegenover de literatuurkwestie, onvoldaanheid over de tooneelkwestie onvoldaanheid nu ook weer tegenover de kwestie van de sport in verband met de Olympische Spelen en onze voorgangers hebben den plicht, zoo veel in hun vermogen is, die onvol daanheid weg te nemen. Keeren we nu weer terug, amice, tot het begin van deze pennekras, dan kunnen we met groote, hoewel nog gemengde vreugde constateeren, dat op het gebied van de literatuur een goede vooruitgang is te constateeren. We merkten reeds op, dat naast een beoordeeling van de kunstvorm, een moreele waardeering noodzakelijk is, vanwege de vele gevaren. Reeds wordt er veel in deze richting gedaan, maar er kan nog veel meer gedaan worden. Want men mag toch niet vergeten, van hoe hoog belang deze kwestie is. In de moderne literatuur klopt de ziel van onzen tijd. Ze is de zuivere weerspiegeling van wat er leeft in onze dagen in het hart van den mensch en in alle dingen. Voor vele jonge menschen, die gegaan zijn tot de woordkunst, of tot wie de woord kunst zelve gekomen is, is ze gewor den als een openharing, waardoor hun RECLAME U kunt het bekomen bij Apoth. en Diogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. naar de meening van Ged. Staten in strijd met de wet, aangezien een hunnerzijds in gesteld onderzoek uitwees, dat niet ge zegd kan worden dat op die met namo genoemde wegen en wegsgedeelten in bat algemeen een zeer groote verkeersdrukte heerscht, zooals in het aangehaald art. 7 der Motor- en Rijwielwet uitdrukkelijk wordt voorgeschreven voor het stellen van een dergelijke bepaling. Een bijzondere verordening op de maxi mumsnelheid wordt daarna voorgelegd, waarin de herziene bebouwde kom wordt aangegeven en het verboden wordt op de volgende wegen, voorzoover deze zijn ge legen binnen de bebouwde kommen der gemeente, te rijden met een grootere snel heid dan 12 K.M. per uur: le. den rijks straatweg; 2e. den Lagen Rijndijk. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van eene verordening op de heffing en invordering van een belasting op de tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden. Tegen de verordening werden destijds van verschillende zijden bezwaren geop perd. Sedert dien werd een adres inge zonden van verschillende sport- en too- neelvereenigingen om niet tot invoering der verordening over te gaan. De nadere overweging van hun voor stel, in verband met de daartegen in den Raad gerezen bezwaren, heeft B. en YV. echter niet geleid tot het aanbrengen van wijziging daarin. De heer ten Cate Brouwer wenschte uit art. 2 te schrappen bals, fancy-fairs, gym- nastiek-uitvoeringen, variété, spelen, voor drachten en lezingen, omdat deze onder werpen niet gerekend kunnen worden tot algemeene vermakelijkheden. De heer v. Dijk ziet niet in, waarom li. en W. verandering brengen in den be- staanden toestand. Het lijkt er op, den menschen een beetje onaangenaam te zijn, want belastingobject zal het niet zijn. De voorz. zeide, dat een dergelijke ver ordening in tal van gemeenten bestaat. De veronderstelling, dat de bedoeling is den menschen onaangenaam te zijn, is na tuurlijk onjuist. Spr. zeide, dat het is een zuiver belastingobject, los van de politie en los van de bevoegdheid van den bur gemeester. Mocht blijken, dat zich onbil lijkheden voordoen, in art. 3 zijn tal van uitzonderingsgevallen toegelaten. Daarom vindt spr. geen aanleiding om het voor stel van den heer ten Cate Brouwer over te nemen Het voorstel-ten Cate Brouwer wordt verworpen. Verder wenschte de heer Ten Cate Brouwer aan art. 3 toe te voegen, dat eveneens vrijgesteld zijn van belasting feestelijkheden, welke georganiseerd wor den door plaatselijke vereenigingen, die ten doel hebben den verjaardag van de RegeerenfSe Vorsten te vieren. Deze aan vulling werd verworpen met de stemmen van de heeren ten .Cate Brouwer, den Her tog en van Dijk voor. De heer ten Cate Brouwer stelde daar na voor alle feestelijkheden, welke op 31 Augustus vallen (mits deze dag niet op Zondag valt) vrij te stellen van belasting. Ook deze aanvulling werd eveneens ver worpen met de stemmen van de heeren ten Cate Brouwer, den Hertog en v. Dijk voor. Een voorstel van den heer ten Cate Brouwer de verordening op 1 Jan. 1929 te doen ingaan en aldus eenig uitstel van executie te verleenen, werd verworpen met de stemmen van de heeren Veltman, ten Cate Brouwer, de Wolf en den Hertog voor. De verordening werd daarna in stem ming gebracht en verworpen met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren de Wolf, ten Cate Brouwer, Bergshoef, Veltman, den Hertog en van Dijk. 5. Voorstel van B. en W. om aan de Pro vincie een jaarlijksche bijdrage van 600 per K.M. te verleenen in de onderhouds kosten van den nieuw aan te leggen weg langs de Oostzijde van de Gouwe, van Gouda naar Gouwsluis. Volgens het wegenplan zal deze weg een kruinbreedte verkrijgen van 13 Meter, de verharding zal zijn een stofvrije ge fundeerde verharding, ter breedte van 6 Meter, terwijl vrij van den weg rijwiel paden komen ter breedte van 2.50 M. leven plotseling aan diepte won. Ze hebben die openbaring aangegrepen met al de kracht van hun jonge ziel en nu is bet zaak om niet te trachten ze hun weder te ontnemen, want dat zou onmogelijk kunnen zonder groote geestelijke verliezen. Het is thans zaak, onze jongens en meisjes ook daarin leiding te geven, door ze te leeren naast de aestheti- sch-e, ook de moreele waarde van een kunstwerk te leeren waardeeren. Ove rigens moeten we onze nog jongere kinderen nit ons zelve leeren zien bet schoone van dit alles want dat is het groote gevaar van bet negativisme, dat onder ons helaas zoo diep wortel heeft geschoten, dat onze kinderen, tot wie de kunst toch vroeger of later komt, wanneer ze daarvoor zijn aan gelegd, als een plotselinge openbaring geen onderscheidingsvermogen heb ben, zoodat ze staan zonder eenig wa pen tegenover de gevaren, die onaf scheidelijk daaraan verbonden zijn. Reeds twee pennekrassen heb ik nu aan dit onderwerp gewijd, Amice. Gewoonlijk ben ik niet zoo breed van stof. Maar toch meende ik thans in de krassen van enkele weken ge leden, in de week van Hemelvaarts dag, nog niet genoeg gezegd te heb ben. 'k Hoop, dat je me mijn breedspra kigheid niet zult kwalijk nemen. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6