NIEUWE LEIDSCHE COURANT van ZATERDAG 9 JUNI 1928 TWEEDE BLAD. UIT DE SCHRIFTEN SIONS VOORTREFFELIJKHEID. De Heere bemint de poorten van Sion boven alle woningen van Jacob. Psalm 87 2. In Psalm 87 is ons een heerlijk lied ge schonken, een lied, dat spreekt van de schoonheid, de uitbreiding van Sion en de blijdschap, die in haar midden wordt ge vonden. De schoonheid van Sion komt niet al leen uit in den grondslag, die is op de bergen der heiligheid, maar ook in de liefde des Heeren, daar in Sion in het bij zonder geopenbaard: „De Heere bemint de poorten Sions boven alle woningen Ja cobs". De dichter laat zijn oog weiden over heel het heilige land. Hij staat bij Jeruzalem, bij de bergen van Gods hei ligheid, waar de grondslag des heilig- dom9 is. En nu ziet hij voor oogen, dat Sions poorten zooveel rijker bevoorrecht zijn dan al die andere plaatsen, waar het nakroost van Jacob woont. Nergens zijn de blijken van de liefde Gods zoo groot en zoo overweldigend als in Sion! Zeker, de liefde Gods is aan heel Jacob geschonken en in al de woningen, nabij en verre, wor den Gods deugden bewonderd. Maar in Sion toch op zeer bijzondere wijze en in eenige mate. Want Sion is van God be geerd; 't wordt met. zijn woning hoog ver eerd. God woont op Sion. God zegent uit Sion. God zendt den scepter zijner sterkte uit Sion. God is Sions God. Naar Sion keeren zich daarom de handen der bid- denden. Naar Sion gaan de voeten der pelgrims op de feesten. „De Heere be mint de poorten van Sion boven alle wo ningen van Jacob". In Salem staat op zijn bevel De hutte van den Hemelkoning, Op Sion is Zijn heil'ge woning! Natuurlijk moet dit alles dieper en geestelijk verstaan worden. Ook dit zijn dingen, die eene andere beduidenis heb ben. Sion is beeld van de Kerk des Nieu wen Testaments. Maar nu geldt ook voor heden het woord des dichters: „De Heere bemint de poorten van Sion boven alle woningen Jacobs". Hij is u goed in uwe woningen, in uw persoonlijk en in uw huiselijk leven. Hij beweldadigt u in uw samenkomsten, in uw vereenigingen, op uwe vergaderingen, waar ge opwast in de genade en in de kennisse van onzen Heere Jezus Christus. De Heere is u goed ook in uwe gezelschappen. Maar toch, 1t geldt ook nu nog: „De Heere bemint de poorten van Sion boven alle woningen van Jacob". D.w.z. vooral in de samenkomsten van Gods volk op den Rustdag, dien de Heere geheiligd heeft tot zijn dienst, wordt de liefde Gods klaarlijk geopenbaard. Daar wordt het Woord Gods met gezag van Christuswege tot u gebracht, ter leering, ter vertroosting. En aldus kan het niet gebracht worden door u zelf in uwe wo ningen, op uwe gezelschappen, uw ver gaderingen. Bovendien, daar in de sa menkomsten van Gods volk komt de Heere telkens tot u met de bijzondere teekenen zijner onveranderlijke en vaste liefde, met zijn Sacramenten. Daar wordt gebeden en gedankt, daar klinkt de lof zang uit Sions zalen tot Hem, uw God, met stil ontzag. Voorwaar, „de Heere be mint de poorten van Sion boven alle wo ningen Jacobs". Daarom gaat in deze woorden voor on ze tijden een protest uit tegen tweeerlei euvel. Het eerste protest gaat uit tegen de buiten-kerkelijke vroomheid, waarme de men vooral in de kringen der moder nen en ethischen zoo dweept met een mystiek, warm-voelend gemoed. De ker kelijke vroomheid is dan dor en doodsch, koel en afgetrokken. De buiten-kerkelijke vroomheid, vooral uitkomende in de con ferenties in de vrije natuur gehouden, en in allerlei samenkomsten, is dan de echte en de ware. Daarvan gaat de warmte, de bezieling, de emotie, de geestdrift uit. En daar doen soms sommigen uit onze Gere-- FEUILLETON. De boer van „De Bork" (Een Drentsch verhaal). 26) o- En had hij ook veel geleden en veel verloren, hij had toch zijn lievo Mary- chie en die drie kinderen nog, die niet wisten wat zij doen zouden om hem 't leven te veraangenamen. En terwijl hij dankte, bad hij niet minder dat God hem kracht en lust en moed wil de schenken, om Frens te onderwij zen. 't Was of hij op zijn ouden dag nog een nieuwen werkkring intrad, en een andere toekomst tegemoet ging. Eens was hij ook zoo voor het eerst met zijn Roelof naar 't land gegaan, maar die was nu in den, hemel. 't Was een roerend schouwspel hem te zien en te hooren. Die grijze haren door de morgenzon bestraald, 't oog vol vreugde en dank ten hemel ge richt. Frens hield zich meesterlijk, toen ze een oogenblik later naar 't land wa ren gegaan, nadat vader Machiel eerst de vele gelukwenschen in ont vangst had genomen, 't Zweet liep héip langs de wangen, en 't was wel anders dan met pen en griffel te wer- Pen. maar 't zou wel wennen, 't Was alles nog vreemd. Maar hoe vreemd formeerde kringen aan mee. En nu stem men wij het voorzeker toe, dat do intel lectualistische richting in ons kerkelijk leven, welke een tijdlang haar invloed deed gevoelen, een deel der kritiek doet billijken. En reformatie zal noodig zijn, ook in de prediking. Die reformatie is dan ook reeds ingetreden. Maar daarom mag men het niet in de buiten-kerkelijke vroomheid gaan zoeken. Dan gaat men den verkeerden weg op, als men confe renties, onderlinge stichting op samen komsten en ook op gezelschappen, hoogor gaat achten dan de samenkomsten dei- gemeente op de gezette tijden. Want het woord van den 87en Psalm geldt nog al toos en zhl waarheid blijven bevatten: „De Heere bemint de poorten van Sion boven alle de woningen Jacobs". In deze woorden gaat ook een protest uit tegen een tweede euvel in ons kerke lijk leven, n.l. tegen het zoo slap mede leven van sommige leden met het kerke lijk leven, voornamelijk op den Sabbath- dag. Dan bemint men soms meer de wo ningen van Jacob dan de poorten van Sion: Als het dan nog maar dikwerf de woningen van Jacob waren. Maar dan heeft soms de straat en het bösch meer aantrekkingskracht. Daarvoor kunnen ver schillende redenen aangevoerd worden: het niet verstaan van de samenkomsten der gemeente op den Rustdag* welke is een ontmoeting van God met zijn volk op zijn bevel. Verder: een zekere traagheid in het benaarstigen, een zucht om op den Rustdag zooveel mogelijk te genieten voor zich zelf naar eigen inzicht. Niet alzoo! Aan een halven dienst voor u zeiven heeft de Heere geer. behagen. De Heere werkt inzonderheid in de samenkomsten der ge meente door Zijn Woord en Geest. Hij be mint de poorten van Sion boven alle wo ningen van Jacob. En wilt ge van de volle, rijke liefde des Heeren genieten, dan hebt ge met naarstigheid te komen op den Sab- bathdag in Sions zalen. Dan zal ook daar na aan u bevestigd worden: Men zag welhaast een groote schaar, Met klanken van de blijdste maar, Vervullen berg en velden. DE BLOEIENDE WOESTIJN. Juichen zal de wildernis, Vreugd de woestenij doorklinken; Als een roze zal zij blinken, Die zoo pas ontloken is! Bloeien zal zij, lustig bloeien, Hupp'len, in gewiekten dans; Want zij zal van S&rons glans En van Karmels schoonheid gloeien, Schitt'ren als de Libanon In de volle zomerzon. Al heur groene lustiandouwen Zullen met vernieuwd gelaat 's Heeren heerlijkheid aanschouwen In heur sierlijk feestgewaad! Komt, versterkt de slappe handen! Zet de wank'le knieën vast! Weg met alle pijn en banden En der zorgen looden last! Laat de ziel van geestdrift branden, Nu Gods zegen u verrast; Want Hij komt, de langverwachte, Bij der heem'len juichgeschal, De Gerechtige, en Almachte, Wiens genade u redden zal! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Brielle: G. J. C. de Bel, te Sliedrecht, Te Driesum: J. D. van Hof, te Wilnis en Oudhuizen. Te Baarland: de heer D. J. Politiek, candidaat te Velp. Te Kootwijker broek; W. Zijlstra, te Neerlandbroek Te Ferwerd: F. van der Brug, te Wolvega. Te Nisse (Z.): J. H. Bui- nink, te Rhedeji Te Helenaveen: W. A. van Bruggen, te Goïngarijp (Fr.) Te Borculo: A. Noorman: cand. te Utrecht. Aan genome n, naar Muiderberg: J van Veen, pand. te Zeist. Naar Hillegom: J. H. Mulder, te Zoeterwou- de. Naar Dirksland (Gr.): J. J. van Oosterzee, te Bergentheim. Bedankt, voor Hpoge Zwaluwe en Hoogvliet: J. van Veen, cand. te Zeist. Voor Ouddorp (eiland Overflakkee): H A. Heyer, te Vierdingen. GEREF. KERKEN. Bedankt, voor Lioessens: K. van der Meulen, te Kommerzijl. ook, vader Machiel moest ronduit be kennen, hij had het zoo niet verwacht, al had hij er één, twee jaren hij ge weest. Hij kon 't van Frens niet beter verlangen. De jongen lette goed op en gebruikte zijn oordeel. Dat scheel de veel. Dat was altijd bij zulke'jon gelui het lastigste. Zij waren zoo los en onopmerkzaam, clat men somtijds moest vragen, hoe het toch mogelijk was. Ofschoon er wel geen kostbaar diner werd gegeven, en geen voorraad van schotels op tafel kwam, en geen aantal gasten aanzat, was het toch wel te zien, dat het geen dag was als ande re. Moeder Marychie was met Lamme- chie den heelen morgen druk bezig ge weest, en 't liet zich wel denken, dat dit niet voor riet was geweest. Vader Machiel was niet alle dagen jarig, en buiten dat, op zijn verjaardag was Frens in de boerderij gekomen, ter wijl Leffert met een paar dagen ver trok om naar zee te gaan. Dat laatste was nu wel minder prettig voor de oude vrouw, maar de jongen had zijn zin. En zoodoende, was 't een bui tengewone feestdag. Een flinke pot soep; wat aardappe len met vleesch en een schotel keu rige rijstebrij met suiker ziedaar wat er voor den dag kwam, en waar een ieder zich recht te goed aan deed „Eet nu maar goed zei moeder Ma rychie tegen Leffert. „Op schip valt Gistermorgen vond de uitreiking plaats van den Standaard aan het Regiment Wielrijders te Den Bosch, namens H. M. de Koningin, door den Comman dant van het Veldleger, den Luit.-ge- neraal T. F. J. Muller Massis. Ter ge legenheid van deze uitreiking werd er een groote parade gehouden. De over dracht van den Standaard door Luit- gen. T. F. J. Muller Massis aan den Commandant van het Reg. Wielrijders, tevens garnizoenscommandant, Majoor B. W. Baron van Dedem. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Zondag 10 Juni hoopt cand. P. M. ëldhuyzen intrede te doen in de Geref Kerk van Paesens, na bevesti ging door Prof. Dr. S. Greydanus, van Kampen. Ds. W. L. MILO. Ds. W. L. Milo, predikant bij de Geref. Kerk te Almelo, heeft gisteren talrijke blijken van achting en waar deering ontvangen bij zijn zilveren ambtsjubileum. In een plechtige bijeenkomst in het kerkgebouw heeft de gemeente hem 's avonds gehuldigd, onder het aan bieden van fraaie geschenken. WEER EEN EIGEN PREDIKANT EVANGELIST. Te Den Helder, waar de Ned. Herv. Evangelisatie in de Palmstraat onder den laatsten eigen predikant-evange list, Ds. Jac. de Pree, tot grooten bloei kwam, werd besloten weder een eigen predikant als voorganger te beroepen. Ds. Jac. de Pree vertrok, zoo men weet, naar Oost-Indië als predikant. GEREF. KERK TE WEESP. Hedenmiddag te drie uur zou Ds. J. Tazelaar, em.-predikant te Haarlem, den eersten steen leggen voor de nieu we Geref. Kerk te Wees~ waar hij ge durende veertig jaar de gemeente diende. EVANGELIST SILO-VEP1ENIGING. De heer De Graaff, evangelist der Herv. Stadszending, te Amsterdam, heeft de benoeming van evangelist der Silo-vereeniginfe te Brussel (Schaar beek) aangenomen. GEN. SYNODE CHR. GEREF. KERK. De Part. Synode van het Zuiden der Chr. Geref. Kerk heeft in haar Woensdag te Rotterdam gehouden vergadering ge kozen tot afgevaardigden naar de Gene rale Synode, die in Juli te Apeldoorn bij eenkomt, als primi de predikanten P. de Groot te Rotterdam; B. van den Berg, te Maassluis; J. A. Riekel te Sliedrecht; L. H. v. d. Meiden te 's-Gravenhage; J. P. Meyering te Zwijndrecht en J. A, de Vries te Rijnsburg en de ouderlingen W. Neder- lof te Rotterdam; W. Stolk, te Baren- drecht; J. v. Dongen te Dordrecht; W. Korporaal te Tonnekreek; N. v. d. Zwan te Rijnzaterwoude en S. H. Overduin, te Leiden en als secundi de predikanten J. zoo iets niet voor. De rijstebrij zal er zelden te zien zijn". „Erwten, boonen, gort", liet vader Machiel er op volgen. „Gort, boonen, erwten ging hij lachend voort, „en een soepje tot afwisseling!" „Alle morgen pannekoeken!" voegde I.ammechie er spottend bij. Maar Leffert liet hen praten, at, en dacht: 'k zal niet van honger sterven. Nauwelijks was de tafel afgenomen, en ieder aan zijn werk gegaan, of de Notaris met Klaas Tip, een der erfge namen van den overleden burgemees ter, kwamen binnen, namen plaats en wenschten vader Machiel van harte geluk met zijn verjaardag. Daarna werd hem door den eerstgenoemden een pakje ter hand gesteld, dat zijn overleden v.iend voor hem bestemd had; onder bepaling, het Machiel niet eer te doen toekomen, dan op zijn ge boortedag. Vast een zegewensch dacht Mary chie, terwijl zij den waterketel ophing, om de gasten'op koffie te onthalen. Ge. koriclt hot uit hare oogen lezen, dat zij brandend nieuwsgierig was, om iets van den inhoud te vernemen. Den bril op den neus, brak vader Machiel het pakje open. (iets dat hij liever niet in tegenwoordigheid .van anderen had gedaan, indien hij er niet L t paald toe aangespoord was). Dat hij niet weinig teleurgesteld was, kendt gij al dadelijk bespeuren, 't Schrift was niet van zijn ouden vriend. W. van Ree te Barendrecht; J. de Bruin te Vlaardingen; \i. Groen te Nieuwpoort.; J. G. B. Croes te Gouda; P. Zwier, te Pa- pendrecht en P. de Smit te Boskoop en als ouderlingen W. H. v. d. Meer, te Rot terdam; J. A. Hart te Schiedam; H. Stab- bekoorn te Biezelinge; M. Visser Mzn. te 's-Gravendeel; J. Ruissaart te Den Haag en P. W. v. d. Geest, te 's-Gravenzande. CURATOR THEOL. SCHOOL TE APELDOORN. De Part. Synode van het Zuiden der Chr. Geref. Kerk heeft in plaats van Ds. D. Driessen, die van 's-Gra- venzande naar Amsterdam en daar mede uit het ressort vertrok, gekozen tot curator van de Theol. School te Apeldoorn Ds. B. v. d. Berc te Maas sluis. CONFERENTIE VOOR INWENDIGE ZENDING, Dit. jaar wordt weder van 17 tot 20 Juli een Conferentie voor Inwendige Zending te Doetinchem gehouden, uitgaande van den Centralen Bond voor Inwendige Zen ding en Christelijk-Philantropische In richtingen. De volgende onderwerpen zullen worden behandeld: Hoe brengen wij den Bijbel (geestelijk) nader tot de menschen? door ds. J. C. Aalders te Amsterdam; De conferentie te Jeruzalem, door ds. Joh. Rauws, te Oegst- geest; Hoe in dezen tijd het gezinsleven te handhaven? door mevr. H. Rauws Dewald te 's-Gravenhage; Welke nog niet vervulde taak leggen de Kinderwetten ons op? door mr. van Loghem de Josselin de Jong, te Rotterdam; Verschillend ant woord op de vraag naar waarheid, door prof. dr. W. J. Aalders te Groningen; Het Nederlandsch Godsdienstig Tractaatge- nootschap, door L. J. van Wijk te Heem stede, én Wat gebeurt er van Chr. zijde in verband met de Olympische spelen? door jhr. M. C. T. van Lennep, te Bus- sum. De openingsrede zal door dr. J. Th. de Visser worden gehouden, terwijl ds. J. H. C Kamsteeg van s Heer Hendrikskinde ren en Ds. J. C. Aalders korte ochtend godsdienstoefeningen en Bijbelbesprekin gen zullen leiden. MEER GEZANGEN. Op de agenda voor de Dinsdag 12 Juni te Baarn te houden classicale vergade ring der Geref. Kerken in Hersteld Ver band komt o.m. een voorstel van de Kerk van 's-Gravenhage voor betreffende den kerkzang. Men zou namelijk binnen af- zienbaren tijd willen overgaan tot het zingen in de openbare samenkomsten van meer liederen dan in de „Proeve van uit breiding", den bekenden bundel die ne vens de psalmen in den eeredienst wordt gebruikt, voorkomen. In haar daartoe strekkend voorstel ver zoekt de Kerk van 's-Gravenhage aan de classis o.m. deputaten te benoemen „om het voorloopig concept an een bundel liederen, door haar samengesteld, van theologisch en zoo mogelijk ook uit lite rair en muzikaal oogpunt te beoordeelen". DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. Naar draadloos uit Londen wordt be richt, heeft de aartsbisschop van Canter bury gisteren op de diocesane conferentie te Canterbury er op gezinspeeld, dat hij van plan zou zijn zijn ontslag in te die nen. Dit geschiedde in zijn antwoord oh een gelukwensch ter gelegenheid van de vie ring van zijn 80en verjaardag en zijn 25- jarige ambtsvervulling als aartsbisschop en primaat van geheel Engeland. Hij zei- de o.m.: „Als in het jaar 1930 de bisschoppen hier voor de zevende maal in de Lambeth- conferentie bijeenkomen, zal dat zijn on der een anderen voorzitter dan ik." Dr. Randall Davidsons dienstperiode als aartsbisschop is langer geweest dan die van eenig voorganger in de laatste vier honderd jaar. EEN SLOWAKISCH GEREFORMEERDE KERKPROVINCIE. Naar uit Praag aan den „Pester Lloyd" bericht wordt, worden op het oogenblik onderhandelingen gevoerd tusschen de Tsjechische regeering en de Gereformeer de Kerk, opdat de 9000 gereformeerde Slo- waken in het voormalige Hongaarsche comitaat Zemplen, welke tot dusverre tot de Hongaarsche Gereformeerde Kerk be- Stellig had hij de papieren ter zijde gelegd, had hij al keerende en draaien de, aan 't slot 's mans handteekening niet gezien. Hoe verder hij nu las, te grooter zijn aandacht werd. De oude vrouw had hem wel willen vragen, wat de burgemeester toch schreef, en wat er ii* dien grooten brief toch wel stond, maar de Notaris zat er bij en buurman Klaas ook. „Vrienden!" riep Machiel uit, terwijl zijn stem van aandoening beefde en een paar tranen in zijn oogen blonk, ,6e goede God overlaadt mij op mijn© ouden dag met weldaden". Hij kon niet meer. „Weinul" vroeg de Notaris, bevalt het u?" De oude man kon niet spreken van \erbazing en ontroering. Moeder Ma rychie wilde schreien en lachen, brom men en vragen.... Maar alsof zij niet wist waarmee te beginnen, snoot zij stampvoetend van ongeduld haar r.eus, kreeg den koffiemolen en ging zoo hard aan 't draaien, of zij haar ge moed op 't arme keukenwerktuig wil de koelen. „Hoor, Mary!" begon Machiel ten laatste, maar Marychie draaide maar voort. „Zet dat ding toch neer en luis ter!" vervolgde hij. „Mijn ontslapen vriend maakt mij tot een knappen boer!" Dat hielp! In een oogenblik stond oe molen op den grond, en moeder Ma- RECLAME MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 cl Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten.75 Bij Apoth. en Erogisteh. hoorden, voor den vervolge een eigen Slo- wakisch-Gereformeerde kerkprovincie zul len vormen, de eerste provincie met Slo- wakische kerktaal sedert de hervorming naar de correspondent opmerkt. CHRISTEL. NATION. ZENDINGSFEEST. Op het Christelijk Nationaal Zendings- feest, dat Woensdag 4 Juli te Middachten gehouden wordt, zullen als sprekers op treden: Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeest, welkomstwoord, Dr. J. Lam- merts van Bueren van Zetten, openings rede, Ds. J. J. Buskes van Amsterdam, Dr. K. P. C. A. Gramberg, zendeling-arts te.Kelet (Java), Ds. G. Groeneboer van Doetinchem, Dr. H. Kaajan van Utrecht, Ds. B. C. Koolhaas, van Utrecht, Ds. L. J. van Leeuwen van Haarlem, Brigadier J. Palstra van het Leger des Heils in Ned. Indië, Dr. J. A. Rust van Utrecht, Ds. J. A. van Selms van Nijmegen, Ds. J. J. Stam van Rotterdam, Director H. Stein berg van Zeist, Ds. A. B. te Winkel van 's-Gravenhage, slotrede. CENTRALE COMMISSIE VAN GEREF. EVANGELISATIE. De Centrale commissie van Ev. te Delft zond heden aan de Evangelisatie-commis sies en Kerkeraden die hun belangstelling betuigden een uitnoodiging tot het bijwo nen van een constitueerende vergadering op Dinsdag 3 Juli des morgens te half elf in het gebouw Irene, Keistraat 2 Utrecht. Bij deze uitnoodiging werd een concept reglement ingesloten. De agenda voor deze vergadering luidt als volgt: 1. Opening. 2. Rapport voorbereidende werkzaam heden. 3. Oprichting van een verband van Ev. Comm. v. Geref. Kerken in Nederland. 4. Behandeling concept-reglement. 5. Bestuursverkiezing. 6. Bespreking event, uitgave van een orgaan. (Tevens blad voor medewerkers). 7. Bespreking werkplan 19281929. 8. Rondvraag. 9. Sluiting. Commissies of Kerkeraden, die een ex emplaar van het concept-reglement, en een afschrift van de agenda wenschen te ontvangen, kunnen alsnog een aanvraag inzenden bij G. C. Muntingh, Lipkensstr. 36 te Delft. REÜNISTENORGANISATIE „F. Q. I." De jaarlijksche vergadering van de reunistenorganisatie, van het studen tencorps „Fides Quaerit Intellectum" aan de Theol. School zal naar we ver nemen, Woensdag 20 Juni a.s. 's na middags 2 uur in de Kleine Aula van de Theol. School te Kampen, onder presidium van Prof. Dr. T. Hoekstra, worden gehouden. Behalve de verkiezing van een be stuurslid en een lid van de redactie van „Monitor" vermeldt de agenda een theologisch dispuut tusschen de hee ren Ds. W. van Gelder, van Tiel, en Drs. Ds. W. Steunenberg, van Katen- drecht, over de „dagen" van Gen. 1. ART. 72 L. O.-WET. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, beschikkende op het beroep van het R.-K. Kerkbestuur van de Parochie van den H. Franciscu3 van Assisië te Oudewater inzake de weigering van den Raad dier gemeente tot het ver kenen van medewerking als bedoeld in art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot aanleg eener electrische lichtgelei- ding en tot aanschaffing van nieuwe schoolbanken in het gebouw der R.K. jongensschool aldaar, hebben het be sluit van den Raad van Oudewater vernietigd en verklaard, dat de in art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 be doelde medewerking door die gemeen te alsnog moet worden verleend. rychie, met den knijpbril op den neus en de handen in de zijden, stond, als de aandachtigste hoorderes, naast hem. „Hier heb ik den eigendomsbrief van 't wei- en hooiland, dat wij al dien tijd in huur hebben gehad met het overige, dat de oude zelf van dien hoek in ge; bruik had. Samen voor acht koeien ge schikt. En dat zonder een cent onkosten" „En drie honderd guldens", vervolgde de notaris, „voor de kinderen, om hun een gedachtenis te koopen". „En", ging Klaas Tip voort, de bei de mestwagens, ploeg en egge, die gij van morgen hebt laten halen, hoeft gij niet terug te geven. De erfgenamen be grepen, niemand had ze noodig. Gij kunt ze best gebruiken, vooral nu Frens toch in de boerderij komt". „De Heere heeft alles wel gemaaktV dacht de oude, ofschoon hij geen woord kon spreken. ;)Hij slaat, maar heelt ook". Marychie was niet boos meer en dacht niet langer aan brommen eni knorren. Neen! zij 't zag wel aan zijn oogen, toen hij daar zoo oplettend zat te lezen, dat Machiel wat gewichtigs in handen had. „Vrienden!" zei Machiel, toen hij zij ne aandoeningen meester was, „ik dank u, maar 'k hoop dat er niemand onder lijdt, of benadeeld door wordt! Dan sta ik het mijne dadelijk liever af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5