;s 5 cis. fvooi DAG-AGENDA. Zondag 10 Juni, 's morg. tien en \s* av. zeven uur. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3: Samenkomst. Spre ker de heer v. d. Horst. Vrijdag 15 Juni, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Zweedsche Studen tenkoor „O. D." De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 191G. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren dhrn. Jasperse, Kist, Poortman en Timmermans. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juni tot en met Zondag 10 Juni a s waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. gen, dat de examinandi van deze fout geen nadeelige gevolgen zullen on dervindon? 4 Heeft' de minister maatregelen genomen, om herhaling van een der gelijke fout zooveel mogelijk te voor komen, en, zoo ja, welke? Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de candidaten voor hat eindexamen H.B.S. met 5-jarige cursus, wien dezer dagen een verminkt en dus onoplosbaar goniome- trisch vraagstuk werd voorgezet, Dins dagochtend moeten terugkomen om op nieuw twee vraagstukken te maken, waar van althans het eerste door hen, die het vorige goed hadden, moet worden ge maakt. Erg ingenomen zullen candidaten en hun ouders of verzorgers met dit bui ten hun schuld verlengd en verzwaard examen wel niet zijn. TOELATING TOT DE EXAMENS. Ingediend is een wetsontwerp tot toelating van bezitters van het diplo ma, bedoeld in het K. B. van 21 De cember 1923, no. 16 tot de examens in de vereenigde faculteiten der rechts geleerdheid en der letteren en wijs begeerte. Het recht om in de vereenigde fa culteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte betreffende de studie van den O. I. Archipel exa mens af te leggen, zal blijkens de toelichting door deze noodwet uit sluitend worden toegekend door hen, die óf het einddiploma reeds bezitten, óf thans reeds het onderwijs in de hoogste klasse of de hoogste op één na volgen De leerlingen der hoogste klasse zuulen dit jaar examen afleggen Die der hoogste klasse op één na zul len in 1929 examen kunnen doen. De leerlingen der hoogste klasse, die dit jaar worden afgewezen, zullen ech ter uiteraard in 1929 opnieuw eind examen kunnen afleggen. Voorts wordt voorgesteld te bepalen dat bij eerste herhaling na het exa men na afwijzing het diploma vóór 193L mag behaald zijn. Alle leerlingen, die vóór 1930 een maal zijn afgewezen, zullen alsnog tot de examens in genoemde faculteiten worden toegelaten, indien zij bij het eindexamen der H. B. S. in 1930 sla gen. CHR. RUSTOORD „DE WILDENBORCH". Vrijdag 15 Juni, 's middags om drie uur zal het Chr. rustoord „De Wilden borch"' te Vorden bij Lochem officieel worden geopend. VIANEN'S A.S. BURGEMEESTER. De heer S. Hoogenboom (A. R.), ge meente-secretaris te Huizen (N. H.). die 26 Juni a.s, geinstalleerd zal wor den als burgemeester van Vianen, werd zoo lezen wij in de Stand. geboren 21 April 1893 te Oud-Beijer- land. Van 1910 tot 1914 was hij als volon tair werkzaam op de gemeente-secre tarie aldaar, waar de heer J. Bouman toen gemeente-secretaris was en die veel tot zijn vorming heeft bijgedra gen. Na in Juni 1914 geslaegd te zijn voor het examen van candidaat-gemeente- secretaris werd hij benoemd tot amb tenaar ter secretarie te Zuid-Beijer- land en van 1 Oct. 1916 af was hij daar ook directeur van het levensmiddelen en distributiebedrijf. 1 Dec. 1917 ontving hij twee benoe mingen: een als gemeente-ontvanger van Oud-Beijerland en een als adjunct commies op de secretarie, afdeeling algemeene zaken te Vlaardingen, waarvan hij de laatste aannam. Een jaar later kwam hij als Gemeen te-secretaris te Huizen. De werkzaamheden, hieraan, verbon den, heeft hij steeds met groote nauw gezetheid verricht. Buiten zijn ambtelijken arbeid vond de Chr. schoolvereeniging „Eben Ha- ezer" in hem een ijverig voorzitter of secretaris. HET WETSONTWERP OP DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Naar men mededeelt, zijn door het comité uit de zakenwëreld, dat on der voorzitterschap van Dr. C. J. K. van Aalst op 5 Juni j.l. in Den Haag het bekende congres hield, inzake 't wetsontwerp op de naamlooze ven nootschappen, de verslagen van 't al daar verhandelde toegezonden aan de leden vand de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, waarbij de verwachting werd uitgesproken, „dat de rustige, zakelijke en deskundige beschouwin gen, op deze vergadering gehouden, de overtuiging mochten bevestigen, dat de aanvaarding van het wetsvoorstel uit een oogpunt van algemeen belang ont raden moet worden". In de Handelshoogeschool te Rotterdam vond gistermiddag de eere~promotie plaats van de heeren G. H. Hintzen en A. F. Philips, tot doctor-honoris cau sa in de handelswetenschappen. Zittend v.l.n.r. Prof. Mr. F. de Vries, Dr. Hintzen, Prof. Boerma, Dr. A. F. Philips, Mevr. Dr. A. F. Philips, Prof. N. J. Polak. AANKOMST INDISCHE MAIL. De boottrein van Genua wordt Zon dagmorgen om 11 uur in Den Haag verwacht. EEN VORDERING ONTZEGD. De gemeenteraad van Hoogkerk had 12 jaren geleden besloten tot het aan gaan van een geldleening, groot 50 duizend. Dit geld werd verstrekt door de Coop. Centrale Raiffeissenbank, ge vestigd te Utrecht. Namens B. en W. van Hoogkerk werd het geld aan de hank gehaald, maar later beweerde de gemeente, dat zij dit geld nooit ontvangen had. De Raiffeissenbank vorderde daar op het bedrag in rechten terug, maar deze vordering werd haar door dè rechtbank in Groningen ontzegd, om dat de gemeente-ontvanger zijn hand- teekening voor ontvangst niet op de schuldbekentenis had geplaatst. Het gerechtshof to Leeuwarden ver nietigde het vonnis en wees de vor dering toe. Na behandeling door den Hoogen Raad werd echter 's Hofs arrest ge casseerd en werd de zaak terug ge wezen. Daarop bekrachtigde het Friesche Hof het vonnis van de rechtbank te Groningen, maar van die beslissing ging de bank weder in cassatie. De Hooge Raad heeft thans dit be roep verworpen. DE TWEEDE OPIUMCONVENTIE. Nederland heeft gisteren de tweede Geneefsche Opium-Conventie van 1925 eindelijk geratificeerd. Minister Beelaerts van Blokland heeft gistermorgen in de vergadering van den Volkenbondsraad, toen het rapport van de laatste zitting der Opiumcommissie in behandeling kwam, de heugelijke medecleeling ge daan, dat hij zoo juist op het Volken bondssecretariaat de acte van ratifi catie namens de Nederlandsche regee ring had gedeponeerd. Hierdoor is het aantal Volkenbonds raadsleden, dat geratificeerd heeft, tot 6 gestegen en er bestaat thans vrij wel zekerheid, dat het benoodigde aantal van 7 ratificaties van raadsle den nog in den loop van deze maand zal bereikt worden, daar ook in Ca nada het parlement de toestemming tot ratificatie reeds gegeven heeft en alleen de koning van Engeland nog de Canadeesche ratificatie-oorkonde behoeft te onderteekenen. Canada zal waarschijnlijk binnen 10 dagen geratificeerd hebben, zoo dat de Opium-conventie dan drie maanden daarna in werking zal zijn getreden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Een door de Staten ingestelde com missie kan zich met het voorstel van Ged. Staten inzake de subsidieering van openbare leeszalen en bibliothe ken in de provincie vereenigen. De commissie adviseert in haar grootst mogelijke meerderheid het be treffende voorstel van.de heeren Van Houdt c.s. niet aan te nemen. De betreffende Statencommissie stelt voor, de rekening der provinciale inkomsten en uitgaven over 1926, wel ke rekening sluit met een nadeelig saldo van 410.938, goed te keuren. In antwoord op het rapport van de betreffende Statencommissie deelen Ged. Staten mede, dat het hun met het oog op de meerdere kosten niet gewenschet voorkomt, wisselplaatsen aan te leggen in den weg op de Mo len-, Noord- en Haartélsche dijken. Bovendien, wanneer de nieuwe pro vinciale verkeersweg van Spijkenisse over Heenvliet naar Den Briel tot stand zal zijn gekomen, en Ged. Sta ten koesteren de verwachting, dat zulks over enkele jaren het geval zal zijn zal de weg over de d.ijken zijn interlocale beteekenis nagenoeg ge heel verliezen. Tegen het opehstellen van den weg voor het verkeer in beide inrichtingen blijven eveneens bezwaren bestaan. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het troosttournooï. Gisteravond is op hét Sparta-terrien te Rotterdam de finale van het voet- bal-troosttournooi gespeeld, met de wedstrijd tusschen Nederland en Chili. Het einde kwam met 22, waarna be sloten werd den wedstrijd met 2 maal 15 minuten te verlengen, maar ook cieze verlenging leverde -geen doelpunt meer op. Toen besliste het lot dat Holland winnaar zou zijn van het troosttournooi en van den door den N.V.B. beschikbaar gestelden beker. RECLAME. MQUSËBZËEP Op vertoon van dezen Ban. LUCHTVAART. PHILIPS KRIJGT GEEN CONTACT MET NOBILE. Het Per/bureau Vaz Dias verneemt, dat de Philipszender gisteren den ge- lieelen middag in het FianscL en Ita- liaansch onroepen heeft uitgezonden aan Nobile, welke oproepen werden afgewisseld door muziek om het af stemmen te vergemakkelijken. De oproep luidde als volgt: „Hallo Italia! Hallo Nobile! Het la boratorium voor draadlooze telegrafie Philips, Holland roe^t u, verzoekt u ons mede te deelen, waar u zich' be vindt, omdat hulpexpedities onderweg zijn. Verbreken deze verbinding niet. maar. blijven luisteren tegelijkertijd om uw antwoord te hooren". Tot gisterenavond acht uur was te Eindhoven geen antwoord van Nobile ontvangen. Op telegrafisch verzoek aan de Ita- liaansche regeeirng om mededeeling van de golflengte, waarmede Nobile zou kunnen werken, werd geantwoord, dat deze golflengte niet bekend is. Mede tetigevolge hiervan was het zoe ken zeer moeilijk, terwijl er veel sto ringen waren. Er wordt evenwel door amateurs voortdurend geluisterd. HET T3EKEN NAAR NOBILE. OSLO, 9 Juni. (V.D./ Kapietin Lar- stn is, naar uit Spitsbergen gemeld wordt, gisteren voor zijn eerste vlucht o te zoeken naar Nobile o] sstegen. Naar aanleiding- van de berichten uit Amerika omtrent de positie van e'e „Italia" wordt hier door deskun digen opgemerkt, dat deze berichten niet juist kunnen zijn. In 1 betref fende gebied ten Noorden van. Spits bergen is geen land, en zijn js ook geen. bergen, waartegen de „Italia" kan. zijn gestooten. De opgave van de positie moet dus fout zijn of de in houd van het radio-telegram gefin geerd. Om storingen zooveel mogelijk te vermijden, is ten Noorden van Kings- bay op een mijn een nieuwe kortegolf- station gebouwd. Er -/orden pogingen in het werk gesteld om met Nobile in verbinding te komen en gisterenavond zijn weer seinen ontvangen, die van ISohile afkomstig kunnen zijn. Zeker heid hieromtrent bestaat evenwel nog niet. Amundsen heeft met nadruk ge waarschuwd tegen de berichten uit Amerika. Hij zelf is pessimistisch ge stemd met betrekking tot. de mogelijk heid verbinding met Nobile te krijgen. OSLO, 9 Juni. (V.D.) Naar het radio station te Kingsbay meldt, is Donder dagavond half 9 door de Citta di Mila- iio verzocht het radio-telegrafisch ver keer met het schip voorloopif stop te zetten, daar het schip zelf in verbin ding met de Italia was gekomen. Te 10 Liur 's avonds deelde de kapi tein van de Citta de Milano mede, dat een draadloos bericht was ontvangen, volgens hetwelk de Italia - zich op 81 gr. N.-B. en 25 a 30 gr. O.-L. bevindt. (Dit punt bevindt zich zeker 100 K.M. ten N.-O. van Noordoostland bij Spits bergen). ROME, 9 Juni. (V.D.) Officieel wordt bi-vestigd, dat het hulpschip Citta de Milano Vrijdagavond te 10 uur 19 min. een draadloos bericht heeft ont vangen van de Italia, liet. luchtschip bevindt zich ongeveer 80 graden 30 min. N.-B. eti 28 graden O.-L., op onge veer 20 mijl ten Noorden van kaap Leighsmitli. Daar het telegram in vloeiend Italiaansch was cesteld acht men elke twijfel aan de echtheid van liet telegram overbodig. De positie van het luchtschip is van dien aard, dat het mogelijk zal zijn spoedig hulp 5- verleunen. Het luchtschip Hobby beeft opdracht gekregen, te trachten liet luchtschip zooveel mogelijk te na deren en daarna sleden en honden op liet ijs te brengen om te trachten de bemanning van het luchtschip over liet pakijs te bereiken. De Noorsche vlieg, r Larsen zal nog heden trachten de plek waar de tlalia zich moet bevinden te bereiken en de positie van het luclitschiD onderzoe ken. Omtrent de opvarenden van het luchtschip zijn nog geen berichten ontvangen. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Klachten der minderheden. De Volkenbondsraad heeft gistermorgen verschillende DuitschPoolsche klachten van minderheden over en weer, onder zocht. De Raad bleek van oordeel, dat de verplaatsing van de Duitsche minderhe- denschool van Breszinska naar een afge legen dorpje een onbillijkheid was, gezien de talrijke 6- tot 19-jarige schoolkinderen. Mr. Rost van Tonningen, De financieele agent van den Volken bond in Oostenrijk mr. Rost van Tonnin gen, die na het vertrek van den commis saris-generaal Zimmerman, te Weenen was gebleven, heeft gisteren van den Vol kenbond afscheid genomen. In den Raad brachten de rapporteur, de voorzitter van het financieele Volken bondscomité en de vertegenwoordiger der Oostenrijksche regeering hem met waar- deerende woorden dank voor de bewezen diensten. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Peking door generaal Jen bezet. Peking is gisteren door de voorhoede van generaal Jen's leger op ordelijke wijze bezet. Geen enkel incident heeft zich voor gedaan. De bezettende troepenmacht be draagt niet meer dan 2000 man. De toestand bij Tientsin. Naar uit Tientsin gemeld wordt, zijn er te Kokoe, 18 mijl ten Z.O. van Tientsin, gevechten geleverd. De verbinding met Takoe is verbroken. De scheepvaart op de rivier is gedesorganiseerd. De Noorde lijke troepen hebben een batterij opge steld ten Noorden van de stad, hetgeen een teeken is, dat er tegenstand zal ge boden worden. Volgens berichten uit Takoe heeft Tsjang Tsjoeng Tsjang zijn troepen aan den Noor delijken oever van de rivier verzameld. Er loopen hardnekkige geruchten, hoe wel niet bevestigd, dat een Amerikaansch vliegtuig heeft moeten dalen, toen het bo ven het gevechtsterrein rond vloog. De aanslag op Tsjang Tso Lin. Volgens te Tokio ontvangen particulie re berichten zou de toestand van Tsjang Tso Lin vrijwel hopeloos zijn. Hij zou nog steeds niet het bewustzijn hebben herkre gen. Door een ernstige verwonding aan 't hoofd zou een hersenontsteking ontstaan zijn. Een proclamatie van de regeering te Nanking. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, werkt de regeering te Nanking aan een procla matie over den binnen- en buitenland- schen toestand van China, Voor het bin nenland wordt in de proclamatie een aan tal maatregelen aangekondigd, die met de politiek van Soen Yat Sen in overeen stemming zijn. Deze proclamatie zal bet eerste belangrijke document zijn, dat op heel China betrekking heeft. De autoriteiten te Nanking hopen, dat een nieuw tijdperk zal aanbreken, zoowel voor de betrekkingen van China met de buitenlandsche mogendheden als voor het binnenland, dat de ontwikkeling van het land zal bevorderen. Radio-Programuia. DE PRUISISCHE LANDDAG. Onstichtelijke tooneelen. De Pruisische Landdag kwam gisteren middag om 4 uur voor zijn eerste zitting bijeen, nadat gisterochtend een plechtige dienst heeft plaats gehad in den Dom en de I-Iedwigskerk. Bij den aanvang der zitting vroeg d^ communistische afgevaardigde Kasper een onmiddellijke stemming over de vrijlating van beide in de gevangenis opgesloten communistische afgevaardigden. De ou- derdomspresident Graaf von Posadawsky verklaarde, dat dit enkele mogelijk was, wanneer geen afgevaardigde daartegen opkwam. Van de rechterzijde werd geprotesteerd en bij de communisten verhief zich aan stonds rumoer. Zij liepen naar de rechter zijde van bet Huis, waar de afgevaardig de Ponfick verklaarde degene te zijn, die geprotsteerd had. De communisten storm den op hem af en bewerkten hem met de vuisten zonder dat andere afgevaardigden hem bijstonden. Ponfick weerde de slagen af met hoogopgeheven armen, om ten minste zijn hoofd te beschermen. Posadawsky verliet onder oorverdoo- vend lawaai de voorzittersstoel en schors te zitting. Daarop lieten de communisten Ponfick met rust. Een afgevaardigde der volkspartij, die medicus is, hielp den ge wonde. Een lid van den bond van roode front soldaten op de tribune hield een lange rede. Hij eindigde met een hoer- voor de wereldrevolutie en het zingen van de communistische Internationale, waarmee de communisten in de zaal insiemden. Op de agenda van heden staan de ver- WAT ER VANAVOND TE HOOREN I». HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). K. R. O. Diner-muziek. N.DlO. Cursus Hollandsch. Spreker: Siioi'. H. F. M. Huy- bers van de Keizer Karei Uni versiteit te Nijmegen. Coincert-avonid. Persberichten van Vaz Dias. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Laatste zwemles. Tijdsein van ue A.V.R.O.-Klok iVoor-avomdconcert door het Om roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Politieberichten. Y. A. R. A. Muziek. Sluiting. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Muziek. Muziek en zang. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. Muziek. Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. De grondslagen der muziek. Concert. Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Muziek. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Concert. Ijjdens de pauzes: Pereber. 5.00 7.00 7.30 5do 6.00 6.00 10.30 11.45 6.20 8.40 k3S 6.20 6.50 7-35 8.05 9.20 9-55 10.50 ZONDAG 10 JUNI. HILYERouivE, 1060 M. V. P. R. O. 10.30 Uitzending van den Dienst uit hieit gebouw van die Afd. van Vrijz. Herv. te Haarlem. Voor ganger: Pmf. Dir. Lindeboom, Hoogl. te .Groningen. KUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur non. 1870 M. N. O. R. Y. 8.30 Morgenwijding. Spreker: de heer J. Valk, Godsdienstonder wijzer dier Ned. Herv. Gem. te Hilversum. Onderwerp: „Rust in God". Psalm 62. Het muzikale gedeelte zal verzorgd worden door het Chr. Radio Dubbelkwar- tet „Hoort gij .die Stemme", on der leiding van den heer I. v. Neerden, Hilversum. 1. Zingen Ps. 62. 2. Gebed. 3. Eerste geld. der toespraak. 4. Zingen:!) Jezus, mijn troost. 5. Tweede ged. der toespraak. 6. Zingen: De vaste grond des ge- loofs. 7. Dankgebed. 8. Zingen: Houd Gij mijn handen' beide. 5.50 Overzicht van den Kerkdienst vanuit de Muiderkerk te Am sterdam. Voorganger: Ds. J. H. F. Remme, Ned. Herv. Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Zingen: Ps. 43 -3, 4- 3. Votum en zegenbede. 4. Lezen: de twaalf art. des Gel. 5. Lezen: Matth. 5 112. o. Gebed. 7. Zingen: Ps. 84:3, 4. 8. Eerste ged. der prediking. 9. Zingen: Ps. 147:2. 10. Tweelde ged. der prediking. 11 G.ebad. 12. Zingen: Ps. 103:7. 13. 14. Orgelspel. kiezing van den voorzitter, de regeerings- verklaring en een communistische motie van wantrouwen in de regeering. HET HUWELIJK VAN PRINS CAROL. Prinses Helena vraagt echtscheiding. Prinses Helena beeft met goedkeuring van den Regentscbapsraad een verzoek tot echtscheiding ingediend tegen ex-prins Carol. Het verzoek geeft als eenigen grond de ernstige beleediging, zijn echtgenoote aan gedaan door prins Carol, die in het bui tenland een leven leidt, een getrouwd man onwaardig. Het vonnis is bepaald op 21 Juli. MOORDAANSLAG OP DEN JAPANSCHEN PREMIER. De politie verijdelt den toeleg. Een poging tot het vermoorden van den Japanschen premier werd gistermorgen verijdeld toen de premier aan het station van Uyena aankwam op weg naar Oets- oenomija. tot het bijwonen van een par tij-conferentie. Een man, die werkmanskleeren droeg, drong plotseling naar voren en deed een poging om den premier met een dolk te vermoorden, doch deze poging mislukte, dank zij de politie en de lijfwacht. De man werd onmiddellijk gearresteerd. Nader wordt nog officieus medegedeeld, dat de toeleg volkomen mislukt is. De po litie had ontdekt, dat in kringen der ont bonden communistische partij Rado-Na- minto bet voornemen bestond een. aanslag op den premier te plegen. Daardoor is het mogelijk geweest den biermede belasten man te arresteeren, toen bij met een dolk gewapend trachtte den minister-president te naderen, toen deze zich op het station Uyena bevond. De Mikado en he corps diplomatique

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2