CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Historie zien. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. ZATERDAG 9 JUNI 1928 NUMMER 2456 DSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. f 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Groen van Prinsterer heeft eenmaal het beteekenisvolle woord geschreven dat God in vlammend schrift ons de historie maalt. Naast het „er is ge schreven" stelde hij dan ook het „er is geschied". Bij een principieele uiteenzetting van de staatstaak moet dan ook met heide worden rekening gehouden. Ge rekend moet worden met het feit, dat onder Gods voorzienig bestel, telkens in den loop der eeuwen, groote wisse lingen en veranderingen plaats grijpen in Maatschappij en Staat. Aanvankelijk was het gezin een eco nomische eenheid. Van een „maat schappelijk leven naast het gezin of de familie, kon feitelijk niet gesproken worden. Allengs heeft zich evenwel de „Maatschappij", waarin de menschen zich bezighouden met de productie, distributie en consumptie niet alleen van stoffelijke maar ook van geeste lijke goederen, een breede plaats ver worven tusschen gezin en Staat. Bij de oude volken nam de „Maatschappij" nimmer een zoo breede plaats in. Ook de Staats-, of wilt ge de Over heidsmacht zag men in allerlei vor men optreden. Oudheid en Middel eeuwen hebben wel den s t d - .staat gekend, die heel diep in het le ven ingreep, terwijl de invloed der landsoverheid feitelijk hee] ge ring was. Maar dit is alles anders ge worden. Wel kwam vooral in de laat ste veertig jaren het gemeentelijke le ven met name in de steden tot rijkere ontwikkeling en nam de beteekenis der „Gemeente" voortdurend toe, maar de Staat werd toch al machtiger. Nu meene men niet dat deze uitbrei ding van Overheidsbemoeienis slechts willekeurige daad zou zijn. Neen ook de maatschappij ontplooit zelf al groo- ter werkzaamheid, waarbij zij +elkens niet voort kan zonder een beroep te doen op de hulp van den Staat. De moderne ontwikkeling deed toestan den geboren worden, die den Staat tot krachtig optreden noopten. Meer malen bleek het reeds in hooge mate gewenscht, dat hij een taak vervulde, tot dusver door maatschappelijke groepen, hoe gebrekkig dan ook, ver richt. Eenerzijds werden de burgers geestel ij k-zelfstandig en nam hun invloed op het Staatsbestuur toe, terwijl anderzijds de sociale afhankelijkheid van den Staat buitengewoon vermeerderde. Nu maakt dit alles vooral daarom zulk een diepen indruk op ons, omdat ae liberale School, die zoo langen tijd het denken beheerschte, Staat en maatschappij, niet zonder aanvanke lijk succes, al meer poogde te schei den. Zij wilde de werkkring van den Staat allengs tot een beperkte recht spraak en het verleenen van mili taire bescherming inkrimpen. Lassalle's beroemde vergelijking van den liberalen Staat bij een klep perman of een nachtwacht, is niet al leen aardig, maar ook veelszins juist. De hedendaagsche ontwikkeling scheidt daarentegen Staat en Maat schappij niet, maar doet het contact, al inniger worden. Niet alleen is er van scheiding geen sprake, maar zelfs onderscheiding wordt in vele gevallen al moeilijker. Waarheen die ontwikkeling ons zal voeren, is nog niet precies te zeggen. Maar de evolutie, waaraan Staat en Maatschappij zijn onderworpen, is in hooge mate onze bijzondere opmerk zaamheid waard. Ware echter de liberale gedachte niet zoo diep doorgedrongen, dan zou het velen onzer minder vreemd te moede zijn onder dit alles. Het is ze ker waar, dat het Christendom de hei- densche gedachte van het Staatsabso- lutisme heeft teruggedrongen door zijn erkenning van de hooge waarde van den enkelen mensch, die voor de eeuwigheid werd geschapen; aoor zijn ecren van het huwelijk en van het gezin als g o d d e 1 ij k e instellingen; door zijn prediking dat de Kerk alléén gehoorzaamheid schuldig is aan" Christus, haar Hoofd en Koning. Maar het is niet minder waar, dat eeuwenlang, juist onder den invloed der Christelijke levensgedachten, aan de Overheid een breed veld van werk zaamheid werd toegewezen en dat \an scheiding tusschen „Staat" en „Maatschappij" ook in den middel- eeuwschen „Stad-Staat" geen sprake was. Wie het heden niet vergelijkt met de toestanden, in het leven geroepen mee onder den in\ iced van liberale gedach ten, maas met de middeleeuwsche verhoudingen, ontdekt merkwaardige punten van overeenkomst Natuurlijk is er enorm verschil. Een zoo belang rijk verschil zelfs, dat van terugkeer zender meer niet kan worden gespro ken. Wij leven in een andere wereld, Maar de tegenstelling is toch minder groot, dan het geval is tusschen de li berale maatschapmj-idealen en het groeiende heden. Ook dat worde wel bedacht. En nie mand onzer verdedige ooit met Chris telijke leuzen, wat feitelijk consequen ties zijn van liberale theorieën. Aan de andere zijde dreigt een ge vaar, dat toenemende sociale afhanke lijkheid van den Staat ook zal leiden tot geestelijke tyrannie. Maar dit ge vaar is niet te keeren door een stelsel matig verzet tegen eischen, die uit de r aa.tsrhPTiuelijke ontwikkeling voort- vlcrien, of die ~ehoden zün door °roo- te volksbelangen. Trouwens, ook in de maatschappelijke o- i isaties, die allen omvatten, kan voor den en- b ling dit gevaar dreigen. Ook komt men er niet met een zoo lang mogelijk „tegenhouden", om ten slotte mee te gaan, als verzet toch fei telijk niet meer baten zou. Ge hebt dan geen leiding gegeven, maar ge zijt overwonnen. Vóór alle dingen is noodig, dat een Staat, die geroepen wordt om al die per in te grijpen in de- gang van het maatschappelijke leven, die al breeder terrein van werkzaamheid zich ziet aangewezen, zich gebonden weet aan de ordinantiën Gods, aan de geboden van recht en gerechtigheid. Het is wel zeer noodig, daaraan met grooten na- diuk te herinneren. Het is immers de ellende van dezen tijd, dat de Staten bij hun economische politiek naar hoo- ger recht niet hebben gevraagd! In een constitutioneelen Staat nu bangt zeer veel aan de publieke opinie, aan den volksgeest. Voor het recht moet geijverd. Voor geeste lijk v r ij h e i d, ook bij sociale ge bondenheid, met alle kracht het pleit frevoerd. Dat is vóór alle dingen der Christenen taak. Maar er is méér. Het Christendom wil den enkelen mensch ook den zwakkere! ge bracht zien tot volle ontplooiing van al zijn krachten en gaven Zóó echter, dat d6 gemeenschap waarlijk verrijkt wordt en zich meer harmonisch ont wikkelen kan. Maar de Staat, die van uit één centraal punt, alles poogt te regelen, zou met zijn machtigen arm bet leven allicht kunnen verstikken, oe energie der menschen verlammen en hun persoonlijk verantwoordelijk heidsbesef ondermijnen. Tenslotte wordt ook het Staatsge zag uitgeoefend niet alleen door zon dige, maar ook door bemerkte men schen, die niet alles kunnen overzien. Daarom moet gezocht worden naar een meer harmonische samenwerking tusschen het staatsgezag en de maat schappelijke krachten. Dat is de les der historie die met vlammende let ters ons geboekstaafd wordt. Directe bemoeienis van de Overheid zal noodzakelijk zijn. Eveneens Staats- en Gemeente-exploitatie in verschil lende omstandigheden noodzakelijk- zijn. Maar toch is dan verkeerde en onpractische Staatsbemoeiing minder te duchten. Die taak is niet gemakkelijk. Maar tcch niet onmogelijk. De maatschappelijke ontwikkeling zelve komt ons te hulp. Immers leeft in de Maatschappij al n eer de organisatie-idee. En de Staat zoekt met de organisaties al meer contact. Wel is er thans „reactie", is er een w eeropleving van individualistische strevingen. De economische malaise oefent hier steeds nog invloed. Maar al te ongerust maken wij ons over die reactie niet. Zij zal niet duurzaam kunnen tegenhouden wat voortvloeit uit de ontwikkeling der maatschappij. Ongetwijfeld kan zij veel kwaad doen. Zij kan botsingen doen ontstaan, die zeer wel" te vermijden zouden zijn geweest. Maar juist die botsingen, hoe betreurenswaardig ook op zich zelf, t'onaire individualisme nog duidelij- zullen de onhoudbaarheid van 't reac- ker in het licht stellen. Aan de andere zijde houden wij ook vast aan de souvereiniteit in eigen kring. Het gezin, de Kerk en ook zoo veel andere levensterreinen daar be hoort de Overheidsbemoeienis niet thuis. Daar heeft do Overheid slechts een beschermende taak. Zoo moeten wij in de historische ontwikkeling der dingen Gods vinger zien, Hem danken voor die leiding en Hem bidden om voorlichting door zijn Geest. STADSNIEUWS. GEREF. JEUGDRAAD. Gisteravond werd in het catechisa- tj'elokaal van Ds. Bouwman een alge- meene vergadering gehouden van den Geref. Jeugdraad. De opkomst was be vredigend. Vooral de dames t waren 'S,oed vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding van den heer Abr. v. Weeren Hz., die aan 't begin van de bijeenkomst liet zingen Ps. 89 7, en voorging in gebed, waarna gelezen werd een gedeelte van Spreuken 3. In een kort openingswoord wees spr. daarna op de groote verwereldlijking in den modernen tijd. De Spreuken dichter wijst er op, dat dit alle slechts bedrog en schijn is. Wij wenschen ons naar dat woord te richten, ondanks onze jeugd, waar de vijand op loert. Als Geref. Jeugdorganisaties heffen we tegen het roepen van de wereld de kruisbanier van Koning Jezus op. Nadat vervolgens spr. allen hartelijk had welkom gelieeten, werden de no tulen van de vorige algtmeene verga dering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Daarna las de secretaris, de heer P. A. Kouwenhoven, het jaarverslag, waarin geconstateerd werd, dat het afgeloopen jaar, hoewel beter dan het vorige, niet bijzonder vruchtbaar is geweest. Maar toch heeft men niet slilgezeten. De propaganda is weder ter hand genomen en 3 cursusavonden zijn gehouden, die echter slechts spaarzaam bezocht werden. De commissie voor 't Jeugdhuis heeft de propaganda voor deze stich ting krachtig ter hand genomen. Een f 200 werd opgehaald, dus in elk geval een aardig begin. oMedig zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Als nieuwe leden traden toe de Geref. Oudervereeniging en de Herv. J.V. op G. G. „Calvijn". Twee voorzit ters legden in het afgeloopen jaar in verband met hun vertrek uit de stad hun functies neer, zoodat de presi- dentsplaats thans niet bezet is. Na eenige bespreking werd dit jaar verslag onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Nadat vervolgens een oogenblik pauze was gehouden werden enkele ingekomen stukken behandeld, waar na de voorzittersvacature werd be sproken. Met groote meerderheid van stem men werd gekozen de heer A. v. Wee- ren Hz., die deze benoeming aannam. Tenslotte kwam in bespreking de propaganda-actie. Verschillende denk beelden werden door de leden geop perd, die thans door het Bestuur nader overwogen zullen worden en waarover piae-advies zal worden uitgebracht. De vergadering was het er in 't al gemeen over eens dat er maandelijks moet vergaderd worden. Nadat over het punt in kwestie lan gen tijd gesproken was besloot men weder te vergaderen op Maandag 9 Juli, waar dan spijkers met koppen zullen worden geslagen. De opgewekte en gezellige vergade ring werd te ongeveer half elf door den, heer Vallentgoed met dankgebed gesloten. HONGAARSCHE VACANTIETREIN. Door het Leidsch Hongaarsch Co mité wordt medegedeeld, dat dezen zomer een Hongaarsche vacantietrein zal rijden, om kinderen, die daartoe door hun vroegere pleegouders worden uitgenoodigd, de, gelegenheid te bieden hun vacantie in Holland door te bren gen. Deze trein zal uit Boedapest ver- tiekken op 2 Juli a.s. en hier te land§ aankomen op 4 Juli, terwijl de terug keer der kinderen is bepaald op onge veer half September. De retourreiskosten Boedapest Arnhem of Utrecht, bedragen voor kinderen tot en met 12 jaar f 21; voor kinderen'van 13 tot 15 jaar f 27; voor kinderen van 16 en 17 jaar f 56. Wie een kind voor dezen trein aan wil vragen melde dit spoedig aan den lieer Ph. Wessels, Papegaaistraat 14, te Goes, die de administratie van de zen trein voor het geheele land op zich heeft genomen. BENOEMING LECTOR. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 Juli benoemd aan de uni versiteit, alhier, in de faculteit van wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de dierkunde tot lector dr. Boschma, thans hoofdassistent voor de zoölogie. ZWEEDSCH STUDENTEN-KOOR. Wij vestigen nadrukkelijk den aan dacht op een adverentie in dit num mer van ons blad, en op het affiche vcor het raam van ons kantoor, waar bij zakelijke mededeelingen worden gedaan over het Zweedsche studenten koor „Orpheus' Dienaren" dat Vrijdag 15 Juni alhier in de Groote Stadszaal zal optreden. Koorzang wordt door ons altijd op bijzonder hoogen prijs gesteld, vooral wanneer buitenlandsche koren optre den. Duitsche, Engelsche, Russische koren, die herhaaldelijk in Holland komen, al komen ze niet altijd in Lei den, leeren ons gewoonlijk ook iets van de ziel van het volk. De program ma's geven behalve werken van meer aigemeenen aard, meestal ook werken van folkloristischen aard, waaruit in 't bijzonder de volksziel spreekt. Dat een Scandinavisch koor een tournee door ons land maakte, is zeker nog niet veel voorgekomen. Des te be nieuwder zijn we naar de resultaten van dit optreden. De Zweden zijn een volk van fijne beschaving. We ver wachten dus ook een uitvoering, die zich zal onderscheiden door een losse voornaamheid en tintelende klank schoonheid. Uit .de bladen weet men, dat aan dit koor steeds een der prinsen uit het huis Bernadotte verbonden is, en dat bet koor bij zijn komst in ons land .zijn opwachting maakte op Het Loo. De Hollandsche concert-directie Dr. De Koos maakt zich verdienstelijk door koor en publiek tot elkaar te brengen. Wij grijpen deze gelegenheid aan, om tevens nog eens te wijzen op de prachtige serie abonnements-concer- ten, welke Dr. De Koos weer voor Lei den beeft samengesteld voor bet ko mende seizoen. De violist Huberman, 19 October; de cellist Hans Kindier, 23 November; de zangeres Birgit Engell, 1 Februari '29 zijn internationaal beroemd, even be kend is het Budapester Trio, en ten slotte wordt op 1 Maart '29 de serie weer besloten met het optreden van het Concertgebouw-orkest, onder lei ding van Dr. Willem Mengelberg. Men weet. dat de geheele serie concerten slechts 10 gulden kost. Wij komen op de uitvoerenden nog terug. EX. APOTHEKERS-ASSISTENTEN. Geslaagd de dames: W. F. Huur man, geb. te Leiden; Tb. C. van Dale, geb. te Amsterdam; S. D. van Gompel, geb. te Rotterdam en de heer J. P. A. Haarmans, geb. te Leiden. Door de politie is aangehouden de 18-jarige J. B., alhier, die Van de Stedelijke Lichtfabrieken enkele tsuk- jes kabel had weggenomen. Na ver hoor is de jongen weer op vrije voeten gesteld. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Gisteren zijn II. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana voor een dag op het Paleis Soestdijk van H. M. de Koningin-Moeder aangekomen, ten einde, althans wanneer het weder het toelaat, des namiddags met H. M. de Koningin-Moeder een excursie te ma ken naar bet Naardermeer, uitgaande van de Vereeniging voor het behoud van natuurmonumenten. De Koningin en de Prinses, die heden te Amsterdam aankomen ter bijwoning van de uitvoering der Wag ner Vereeniging in den Stads Schouw burg, zullen zich na afloop der voor stelling begeven naar het Koninklijk Paleis op den Dam, om daar te over nachten. Voorts ligt het in het voornemen van de Koningin om Zondagmorgen de Godsdienstoefening te Amsterdam bij te wonen. Daarna zullen de hooge bezoeksters naar Het Loo vertrekken. EERE-PROMOTIES. In tegenwoordigheid van het be stuur en den senaat van de Nederland sche Handelshoogeschool, zeer vele belangstellenden van Rotterdam, uit Eindhoven en van elders, en een aan tal studenten, voor wie nog enkele rij en plaatsen konden worden beschik baar gesteld, beeft gistermiddag in het gebouw aan den Pieter de Hoogh- weg de eere-promotie plaats gehad van de heeren G. II. Hintzen te Rot terdam en A. F. Philips te Eindhoven, tot doctor honoris causa in de handels wetenschap, waarbij als promotoren optraden resp. Prof. Mr. F. de Vries en Prof. Dr. N. J. Polak. HET 40-JARIG JUBILEUM VAN DE „NIEUWE MEERBODE". Het A. R. orgaan voor Haarlemmer meer, Aalsmeer een omstreken, „De Nieuwe Meerbode", hoopt in 't laatst van deze maand haar 40-jarig bestaan te herdenken. Naar aanleiding van dit jubileum zal in samenwerking met de A. R. Kiesvereeniging te Aalsmeer, die ge lijktijdig haar 40-jarig jubileum mag herdenken, op 28 Juni tè Aalsmeer een groote feestvergadering worden ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/9 cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De pogingen van den Philipszender om met de „Italia" in contact te ko nten zijn tot gisterenavond zonder suc ces gebleven. Nederland ratificeert de opium-con ventie. Twee eere-promoties te Rotterdam. Dé Koninklijke familie voor één dag te Amsterdam. Buitenland. Afscheid van Mr. Rost van Tonnin gen van den Volkenbond. Peking is door generaal Jen bezet Een proclamatie van de regeering te Nanking. Bloedige vechtpartij in den Prnisi- schen Landdag. Mislukte moordaanslag op den Ja® panschen premier. De „Citta di Milano" heelt verbin ding met de „Italia" gekregen. gehouden, waarin o.a. door den Di recteur-Hoofdredacteur der „Nieuw© Meerbode" een gedachtenisrede zal worden uitgesproken. Voorts is het de bedoeling een extra no. van het blad uit te geven, verlucht met vele foto's van vroegere en tegen woordige medewerkers. MR. C. C. GEERTSEMA. De heer Mr. C. C. Geertsema, oud commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, viert heden zijn 85- sten verjaardag. Ondanks dezen hoogen leeftijd doet Mr. Geertsema nog altijd zeer veel in het belang van de stad en van het ge west, aan welks hoofd hij beeft ge staan van 1892—1917. ENCEPHALITIS NA INENTING. Op de reeds gisteren in ons blad vermelde vragen van den beer Krij ger, lid der Tweede Kamer, betreffen de encephalitis na inenting, heeft de minister van arbeid, handel en nij- verheid het volgende geantwoord: Dat in geneeskundigen kring een overtuiging als in de eerste vraag be doeld, zou bestaan, is den ondergetee- kende niet bekend. Voor zoover zoo danige overtuiging mocht bestaan, is zij ongegrond en geeft zij blijk van 'n voor 't Staatstoezicht op de volksge zondheid krenkend wantrouwen. De mededeelingen inzake besmet telijke ziekten en die omtrent de en cephalitis, worden voor de Staatscou rant verstrekt door den hoofdinspec teur van de volksgezondheid. Het tweede deel van de eerste vraag wordt ontkennend beantwoord. Er wordt niets achter gehouden. De tweede vraag wordt ontkennend beantwoord, omdat er geen enkelen grond voor dergelijken maatregel be staat. Aan het vorenstaande kan spr. ove rigens toevoegen, dat van alle berich ten, betreffende positieve en dubieuze gevallen, die van medici inkomen, en van de daarbij behoorende bijzonder heden aan alle leden van de encepha- litis-commissie mededeeling gedaan wordt. Ondergeteekende beeft de commis sie verzocht vóór 1 Augustus hem van advies te dienen omtrent de vraag, of de schorsing moet worden verlengd. In dit advies zal ongetwijfeld naast een mededeeling omtrent den stand van het onderzoek ook een overzicht omtrent de encephalitis-gevallen uit. den laatsten tijd worden opgenomen. Het ligt in het voornemen dit ad vies ter kennis van de Kamer te bren gen, hetzij bij een ontwerp tot ver lenging der schorsing, hetzij bij apar te nota. DE FOUT BIJ HET EINDEXAMEN H. B. S. Het lid der Tweede Kamer, Mejuffr. Westerman hééft aan den minister van onderwijs, kunsten en weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in een van de op gaven voor het vak- trigonometrie op het eind-examen voor de hoogere bur gerscholen (met vijfjarisfen cursus), dat thans wordt afgenomen, een fout voorkwam, waardoor dat vraagstuk niet op te lossen was? 2. Indien deze vraag bevestigend be antwoord wordt, is dan de Minister niet van meening, dat het zeer afkeu renswaardig is, dat deze examenopga ven blijkbaar zonder voldoende con trole aan de examinandi zijn opgege ven? 3. Is de Minister bereid om te zor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1