Op 7, 8 en 9 Juni wordt te Emmen een Handels- en Landbouwtentoonstelling georganiseerd door de Vereen. Het Zuidenveld en Volksvermaken, die door Minister Kan werd geopend. Op onze foto komen voor van links naar rechts de heer Bouma, burgem. van Emmen, Meyer de Vries, Mevr. Bouma, Lint horst Homan, commissaris der Koningin, en minister Kan. DAG-AGENDA. Vrijdag 8 Juni, 's av. acht uur. Ca techisatielokaal van Ds. Bouwman. Hooigracht: Alg. Verg. v. d. Gercf. Jeugdraad. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 Juni tot en met Zondag 10 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Telefoon 552. mi b—aBsamga Na afloop der. bezichtiging werd in de bestuurskamer door Z. Iv. H. de thee gebruikt. HOOFDAMBTENAREN BIJ HET MARKTWEZEN. Onder voorzitterschap van den heer Iv. Kooyman Sr. uit Rotterdam, heeft te Arnhem de jaarvergadering plaats gehad van de vereeniging van Hoofde ambtenaren bij het Marktwezen in Nederland. In zijn openingswoord maakte de Voorzitter er gewag van, dat op het oogenblik in ons land een opgewekt marktwezen bestaat en dat in tal van plaatsen plannen in beraad zijn tot het oprichten van nieuwe markten of om wijziging in bestaande markten te brengen. Voornamelijk is dit het geval voor producten- eri voor vee markten. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer L. A. Mennes, directeur van den markt- en havendienst te Lei- d e n. herinnerde o.m. aan de buiten gewoon hartelijke ontvangst, die de leden is te beurt gevallen, door den burgemeester van 's Hertogenbosch, Mr. F J. van Lanschot, tijdens de vie- rine van het eerste lustrum aldaar. Het ledental vermeerderde met drie. Bij de verkiezirs* van bestuursleden werden herkozen de heeren W. San ders uit Zwolle en J. Sipkens uit Hoorn. Tenslotte werd besloten te volgende vergadering te Utrecht te houden, dit tevens in verband met de opening van de nieuwe vee- en fruitmarkt aldaar. Deze vergadering zal twee dagen du ren. De heer J. Sipkens uit Hoorn hield vervolgens een causerie over: „Hoorn- sche markten en daarmede verband houdende instellingen". Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt, waarbij de le den van de gelegenheid gebruik maak ten onderling van gedachten1 te wis selen over ervaripgen. die zij in hunne resp. woonplaatsen bij het marktwe zen hadden opgedaan. KLOMPENWETJE. De heer J. Th. de Visser c.s. heeft op het voorstel van de heeren Fles- kens en Smeenk. tot tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen, een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is, om klompen gelijk te stellen met schoenen, laarzen en met klompschoenen die belast worden met het gewone recht van 8 pet. De voorstellers achten reeds uit overweging van billijkheid tegenover den handel in deze artikelen dit voor stel aanbevelenswaardig. ENCEPHALITIS NA INENTING. Het Tweede Kamerlid, de heer Krij ger, heeft aan den minister van ar beid, handel en nijverheid gevraagd: Is juist de in geneeskundigen kring blijkbaar gevestigde overtuiging, dat men reeds maandenlang bezig is, mede deeling van ondubbelzinnige gevallen van hersenprl'kkelingsverschijnseler. na inenting uit de staatscourant te weren, en, zoo ja, is de Minister dan bereid, te bevorderen, dat de bedoel de gevallen in het vervolg zoo juist en volledig mogelijk worden gepubli ceerd en dat hetgeen ter zake mocht zijn achter gehouden, alsnog ter ken nis van het publiek wordt gebracht? Is de minister bereid te bevordèren, dat geen enkel officieel bericht over encephalitis na inenting wordt gepu bliceerd, zonder machtiging van de officieele encephalitis-commissie uit den Gezondheidsraad en clat over de vraag, welke aangegeven gevallen al dan niet officieel als encephalitis be stempeld zullen worden, door deze commissie in pleno zal worden be slist? BUITENKLEERMAKERS. Het. Tweede Kamerlid, de heer Hiemstra, heeft aan den minister van oorlog gevraagd: 1. Is de minister niet van oordeel, dat door het overlijden van den bui tenkleermaker Cornelis Aantjes, te Woerden, die als zoodanig ruim 40 jaren werkzaam was en wiens wedu we. vrijwel onverzorgd is achtergeble ven, opnieuw is gebleken, dat het ver zekeren van pensioen voor weduwen en weezen van de buitenkleermakers werkzaam aan de magazijnen te Delft en Woerden, wenschelijk is? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid te bevorderen, dat de daarvoor noodi- ge maatregelen worden getroffen, te meer, daar van de loonen der buiten kleermakers een bedrag in mindering is gebracht, ongeveer gelijk aan - de pensioenpremie van 814 pet., als dooi de ambtenaren in vasten dienst bij T Rijk, voor eigen en weduwen-pensi oen wordt betaald? VERTEGENWOORDIGER DER REGEERING. Bij Kon. Besluit is benoemd tot verte genwoordiger van de Nederlandsche Re geering op de congressen, welke onder de benaming „Qtrinzaine Sociale Internatio nale" te Parijs zullen worden gehouden van 213 Jul2 1928, de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van de Al- gemeene Armencommissie te 's-Graven- hage. LIBERALE STAATSPARTIJ. Dezer dagen is te Rotterdam onder zeer groote belangstelling een onderafdeeling van jongeren van de afdeeling Rotterdam van de Liberale Staatspartij, den Vrij heidsbond, opgericht. Deze onderafdeeling zal aangesloten zijn bij de Centrale van Jongeren in den Vrijheidsbond. Er werd een voorloopig be stuur gekozen, dat een propagandaavond, in September te houden, zal voorbereiden. WATERSNOOD-ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit van 14 Mei is de waters nood-medaille toegekend in zilver aan mr. Th. W. F. A. Mathon, procureur-generaal fungeerend directeur van politie te 's-Her- togenbosch, en E. V. L. M. Diekhof, dis tricts-commandant, tevens inspecteur der rijksveldwacht te 's-Hertogenbosch; in brons aan de rijksveldwachters D. Lauwers te 's-Hertogenbosch, A. van Ha ren te Esch, J. de Visser te Tilburg, W. Speelman te Heesch, IJ. Hellings te Alem, J. H. Effting te Cuijk, L. Hamelink te Vierlingsbeek en J. Smit, te Roermond. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland zal 13 Juni a.s. geen audiëntie verleenen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal Dinsdagavond 12 Juni na de openbare vergadering in co mité-generaal gaan ter behandeling van de huishoudelijke begrooting voor 1929. De voorzitter is voornemens, om de cen trale afdeeling voor te stellen eenige wets ontwerpen in de afdeelingen te doen on derzoeken onmiddellijk na de vergade ring in comité-generaal en ook op Vrij dagmiddag 15 Juni afdeelingsvergadering te houden. ZWEEDSCHE STUDENTEN IN ONS LAND. Men meldt uit Apeldoorn d.d. gisteren: Het Zweedsche studentencorps arriveer de hedenmorgen per D-trein aan het sta tion alhier. Hunne wagons werden afge haakt en naar het paleis-perron gereden, waar de studenten werden opgewacht door den heer von Adler-Creu-tz, Zweedsch gezant, dié Woensdagavond te 10.16 uur hier arriveerde. Mr. Baron de Smet, hofmaarschalk, ba ron van Geen, kamerheer en particulier secretaris baron Bentinck, le stalmeester en Jhr. van Suchtelen van de Haere, in tendant van den Zweedschen gezant, stel den den directeur, dr. Hugo Alfveu en de bestuursleden aan de heeren der hofhou ding voor, waarna het gezelschap naar het paleis wandelde. DE OLYMPISCHE SPELEN. Het voetbaltournooi. Gisteravond is in 't nieuwe Stadion de wedstrijd UruguayItalië gespeeld, die door de Urugueezen, na een fraaie spannende en zeer sportieve kamp met 32 gewonnen werd. Uruguay komt dus thans in den eindstrijd tegen Argentinië om de eerste en tweede plaats, terwijl Egypte en Italië samen moeten kampen om de derde plaats. Deze laatste wedstrijd zal morgenmiddag te 4 uur plaats heb ben. Het troosttournooÜ. Hedenavond zal op het Sparta-ter- rein de finale gespeeld worden van het voetbaltroosttournooi tusschen Nederland en Chili. LUCHTVAART. DE HNADP KOMT 24 JUNI AAN. De IINADP, het vliegtuig van de K. L. M., waarmede mr. van Lear Black op weg was naar Kaapstad, is thans aan boord van het stoomschip Havelland, dat 24 Juni in ons land aankomt. Na inspec tie zal de tijd, die noodig is om in het gebrek te voorzien, vastgesteld worden, waarna het nieuw> plan opgemackt zal worden. DE VLIEGTUIGEN VOOR INDIë. In het vertrek van de Indische vliegtui gen is eenige vertraging gekomen. Het eerste vliegtuig zou 28 Juni vertrekken; vermoedelijk zal dat vertrek uitgesteld moeten worden tot 12 Juli. Luitenant Koppen blijft' er de bestuurder van. liet uitstel is noodig, omdat de hangars in Indiö nog .niet gereed zijn. De Indische vliegvelden beschikken wel over hangars, maar die zijn berekend op legervliegtui gen, die kleiner zijn dan de verkeersfok- kers. Er is slechts één vliegveld in Indië, dat een hangar bezit, die voor de Fokkers geschikt zou zijn, maar dat vliegveld ligt te ver weg om er personeel te dirigeeren. De Kon. Luchtvaart Mij. wil de fonkel nieuwe machines ook nog niet blootstel len aan de invloeden van het weer in In dië. De zonnebrand op de morgendauw doet het materiaal nooit goed. Daarom is uitstel het eenige wat er op zit. Definitief is de nieuwe datum nog niet. De heer Nieuwenhuis komt 9 Juni in In dië aan. Het wachten is op zijn berichten om den datum vast te stellen. Een foto van den dezer dagen overle den Prof. Dr. A. J. Th. Jonker, oud- hoogleeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Universiteit te Groningen. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. Het rapport over de gesmokkelde machinegeweren. De Raad van den Volkenbond heeft gis teravond in openbare vergadering het be richt van de commissie van drie over de gesmokkelde machinegeweren te Szent Got.thard behandeld. Minister Beelaerts van Blokland diende het rapport in, dat door Veverlca (Tsjecho- slowakije), Fotitsj (Servië), Antomade (Roemenië) en Paul Boncour (Frankrijk) onbevredigend genoemd v&rd, omdat het geen voldoende opheldering zou geven over de voornaamste punten. Het is bij voorbeeld zelfs niet gelukt de ware be stemming en den waren geadresseerde uit te vinden. Paul Boncour sprak hierover zijn groot leedwezen uit. Sir Austen Cham berlain en Von Schubert verklaarden eveneens, dat naar geen volledige ophel dering van den stand van zaken gezocht is. De Duitsché vertegenwoordiger hoopte evenwel, dat men geen al te pessimisti sche conclusies uit het rapport zou trek ken. Minister Beelaerts van Blokland diende 'n tweede rapport in, dat de maatregelen behandelde ter vergemakkelijking van 't onderzoek in soortgelijke gevallen. In den tijd tusschen twee raadszittingen in moet den staten de moreele verplichting opge legd worden niets te doen, wat invloed uit kan oefenen op een mogelijk onder zoek. De secrètaris-generaal van den Vol kenbond moet van de betrokken staten onverwijlde inlichtingen mogen eischen over de voorloopig genomen maatregelen om een doeltreffend onderzoek mogelijk te maken. Ten slotte nam de Raad met algemeene stemmen twee resoluties aan, waarvan de eerste de houding van de Hongaarsche regeering laakt en de tweede de moreele verplichting vaststelt van de staten om voorloopige maatregelen te nemen om eventueel een doeltreffend onderzoek mo gelijk te rnaken naar overtredingen van de bepalingen van de vredesverdragen en van het statuut van den Volkenbond. INTELLECTUEELE SAMENWERKING. Prof. Susta wordt Lorenfz' opvolger. De Raad van» den Volkenbond heeft gisteravond in zijn openbare vergadering prof. Jozef Susta. hoogleeraar in de mo derne Europeesche geschiedenis aan de universiteit te Praag en gewezen Tsjecho- slowaaksch minister van onderwijs, be noemd tot lid van de internationale com missie tot intellectueele samenwerking op de plaats, die door het overlijden van prof. Lorentz is opengevallen. DE REGEERÏNGSVERKLARING VAN POINCARé. Voortzetting der politiek van nationale eendracht. Gistermiddag is in de Fransche Kamer door Poincaré de regeeringsverklariag j voorgelezen, waarin aan de Kamer, wordt gevraagd om er zich over uit te spreken, of ze bereid is door samenwerking en vér- trouwen de regeering de noodige volmacht Ie geven. Het economisch en financieel hei-stel zal verder afgemaakt worden, so ciale verbeteringen zullen tot stand ko men. Frankrijk is bereid tot een tegemoetko- mende builenlundsche politiek, maar de vredesverdragen moeten gehandhaafd blij ven. Het zal de nationale gedachte hoog houden met zoo ruim mogelijke interna tionale samenwerking. De zitting geschorst De Kamer heeft met 427 tegen 169 stem men de behandeling van de interpellaties over de algemeene politiek tot Donderdag uitgesteld, evenals de moties Walter en Uhry tot vrijlating van de thans gevan gen zittende gekozenen. Dit geschiedde, nadat Walter was opge komen voor zijn Elzasser collega's. Het stelde de socialisten in de gelegenheid den communisten hun samengaan met de Elzasser autonomisten te verwijten. Dit verwekte zoo'n hevig tumult, dat de ver gadering geschorst moest worden. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Tso Lin herstellende. De Japansche lijfarts van maarschalk Tsjang Tso Lin heeft verklaard, dat de crisis reeds geweken is. De splinters zijn thans verwijderd en de koorts is niet weer opgetreden. Echter moet de patiënt volmaakt rust houden. Voorts wordt' uit Tientsin gemeld, dat Tsjang Tso Lin Woensdagmiddag opnieuw bef mikpunt is geweest van een aanslag, die echter mislukt is. Twee" verdachten zijn aangehouden. De strijd om Peking. De troepen van den Christenge.neraal' Feng hebben Langfang bereikt, halver wege Peking en Tientsin. Ze hebben de spoorwegverbinding, de telegraaf en tele foon vernield. DE NIEUWE RIJKSDAG. Groei der Duitsch-nat. fractie. Vijf rijksdagleden, die op de lijsten van de Wurtembergsche boeren- en wijnver- bouwersbond en van het Saksische land volk gekozen zijn, hebben zich bij de Duitsch-nationale volkspartij aangesloten, die daardoor 78 zetels in den nieuwen .Rijksdag heeft. NOODWEER BOVEN MüNCHEN. Gistermiddag heeft boven München en omgeving een buitengewoon hevig onweer gewoed, hetwelk gepaard ging met wolk breuken. Het noodweer duurde ongeveer twee uur. Binnen korten tijd stonden de straten onder water, zoodat elk verkeer onmoge lijk werd. Tengevolge van kortsluiting in een der centralen, kon de electrische tram in een groot deel der stad gedurende an derhalf uur niet rijden. Hoewel de blik sem op vele plaatsen insloeg, is nergens brand ontstaan. NIEUWE AARDBEVING TE CORINTHE. Gisteren is te Corinthe een nieuwe hef tige aardbeving gevoeld, die een 40-tal huizen, die in April nog staande gebleven waren, heeft laten instorten. Er zijn eeni ge gewonden. Na den schrik ontwikkelde zich boven de stad een geweldige wolk van zwavel dampen, die langen tijd bleef hangen en de bewoners naar buiten dreef. De aard beving is ook te Athene gevoeld. KORTE BERICHTEN. Door de nota van Joego-Slavië aan Italië is een merkbare ontspanning in de betrekkingen tusschen deze landen inge treden. Mussolini heeft zijn voldoening over deze nota doen betuigen. Bij een treinbotsing nabij Napels zijn 19 personen ernstig gewond. Primo de Rivera is ernstig ziek. Het getuigenverhoor in het Sjachty- proces is gisteren voortgezet. Naar uit Boekarest verluidt, zal prinses Helena, de wettige gemalin van prins Carol, nu toch binnenkort echtschei ding aanvragen. De regeering keurt dit voornemen goed. Dr Stresemann heeft gisteren eenigen tijd in zijn tuin kunnen wandelen, waar schijnlijk zal de minister de volgende week naar een Duitsch sanatorium gaan. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Ahda Johanna d.v. .^ntonius Cornells van der Wereld en Johanna Maria van Klink; Hubertus Cornelis Nico laasz.v, Johannes Turk en Catharina van dier Hoorn; Gezina Maria id.v. Henidrikus Anthonius van Velzen en Maria Johan na van Ruiten; Theresia Maria fdi.v. Theodoras Cornelis van der Geest en Theodora Los; Petronella Theodora d.v Gijsbertus Johannes van dier Meeree Catharina Maria van Zeil. LEIDERDORP. Die Raad dezar gemeente zal' ver gaderen typ Dinsdag' a.s. des ayonias 0.30 uur. Agenda 1Meidedeelingen. 2. Voorschot bijz. school voor '28. 3. Vaststelling kohier HondlenbeL voor .1928. 4. Oninbaar verklaring Hondenbel. van div. personen over '27, 5. Wijziging begrooting '28. 6. Wijziging Algeim. Politieyerordie- ning. 7W ij ziging leg es verordening. 8. Verzoek van de Leiderdorpsehe Sportvereeniging. 9. Uitbreiding Blectr.net in Acht- hoven. 10. Verbetering brandibluschmiddelen Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOORCN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 VooravomdLConcert. Medewerking verleenen de he - ren: G. Brouwer, bariton, A'dam, Friesche liederen: Chr. Will 2m- se, violist, Amsterdam; H. Burga, pianist, Amsterdam. K. R. O. 7.00 Cursus Gregoriaansch. V. P. R. O. 7.35I Mededeelingen van het Vrijz. Prot. Persbureau. 7.40 Piano-'voordracht, Toh. Heymanri 8.00 V.P.R.O. Lezing. SprekerDir. G. >H. van Semlden, Den Haag. On derwerp: „De Bald.:T-figuur'\ 8.40 Piano-voordiracht, joh. Heymann 9.00, V.P.R.O. Cursus. Spreker: Prof. Dr. H. T. de Graaf, Leiden. Onderwerp: „Zelfopvoeding". Eerste voordracht. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Vooravond-Concert door hetOm- roep-orkest o.l.v. Nico Treep. Solist: Henri Duranid1, zang. 6.00 Tijdsein van tie A.V.R.U.-Klok 7.15 Boekbespreking door Dr. C. Ca- therina v. Id. Graft. 7.45 i'oluicberiekten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Schippersles. Sprekers: G C. Nuy, voorz. v. d. Radio-oom missie; G. de Jong, Dir. van het Onderwijsfonds v. d. Rin nan vaart. Sluiting v. ,di .cursus. 8.30 Kamermuziek. 10. io Persberichten van Vaa Dias. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 8.50 Koor-concert. Daarna laatste berichten. LANGENBEKG, .4.69 M. 6.20 Muziek. 8.40 Concert. Daarna laatste berichten DAVENTRY, 1604 M. 5.3 5 Kind er uurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algeim. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeien nieuwsbericht. 9.55 Muziek. 11.35 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Peraber. NOORDWIJK. Die verbetering van het voetpad! liangs Idetn Nieuwen Zeeweg is deze week gereed1 gekomen. Enkele lan taarns zijn met net oog op da verkeers veiligheid verplaatst. Doordat de rij weg .overal' even breed gemaakt is, moest het voetpad' op sommige plaat sen breeder of smaller gemaakt wor den. OUDE WETERING. De heer C. P. van der Bie. hoofd van die Bijz. School voor Chr. Nation. Schoolonderwijs alhier, is in gelijke be trekking benoemd aan de te stichten! Bijz. School te .Leidien, Kooipark. De benoeming gaat in met 1 Sept. 1928. ZEVENHOVEN. Door Ged. St. der Prov. Utrecht is bij die Staten een voorstel ingediend tot wijziging van het Bijz. reglement voor het waterschap van het naburige Blokland. Met ingang van 1 Juli wordt het tarief van de Electrische stroom a. d. Hoef, verlaagd van 40 ct. tot 36 ct. per K.W.U. J. O. kwam met zijn fiets te val len, waarbij hij zijn been ernstig be zeerde Dokters hulp bleek noodzake lijk. D*e keur- of politieverordening van den Nieuwkoopschen polder ligt tot 2 Juli ten huize van den Siecr. van den polders te Nieuwkoop tear in- 'zage. De omslag van den polder Zeven hoven is gesteld op f22,per H.A., evenals vorig jaar. Tot tijdelijk onderwijzer alhier is benoemd de heer J. de Graaf van Iden Hoef (Utr.J Voor Hoofd der Chr. school alhier, hebben zich 30 sollicitanten aangemeld. Wan den veehouder G. D. geraak te het paard te water. Met moeite werd de Viervoeter gered. Een rat heeft een 1 o-tal kuikens van den heer A. doocjgebeten. Burgerlijke stand'. Bevallen: G. de Bruin geb. Boer, z. Ondertrouwd: C. v. d. Bos 27 j. en J. Rijsdam 29 j. te Voorschoten. ONS DAGELIJKSCH BROOD. In het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewa ring, behandeling en het vervoer van brood uitsluitend mogen geschieden op zindelijke wijze, niet mogen plaats hebben door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huid- z.ekten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze perso ren met deeg of brood in aanraking komen. Bii vervoer van brood op den openbaren weg moet het brood op den celijke wijze beveiligd zijn tegen stof, vuil en insecten, GEZONDHEIDSRAAD

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2