CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9de JAARGANG VRIJDAG 8 JUNI 1928 NUMMER 2455 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd lijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Een fout in de opgaaf. Wij leven thans weer in een span- nenden tijd. Allerwege wordt examen gehouden. In menig gezin is de zoon of dochter het slachtoffer en zijn ook de ouders voortdurend in spanning hoe het af- loopen zal. Wanneer in zoo n tijd nog bijzonde re omstandigheden die spanning ver- hoogen, treft dat wel heel sterk. Zoo heeft deze week bij het eind examen H. B. S. een bijzonder voor val de spanning niet weinig verhoogd. Voor trigonometrie werden namelijk twee vraagstukken gegeven, waarvan een onoplosbaar bleek, omdat er fou ten in de opgaaf zelf zaten. Een wiskundeleeraar aan één on zer H. B. S.en zou volgens het Hbld verklaard hebben, dat 't vraagstuk eerst op te lossen zou zijn geweest, wanneer er niet minder dan drie druk fouten waren uitgehaald! Wie eenmaal of meermalen de span ning van een examen meemaakte, zal begrijpen, hoe daar is gezucht en ge zwoegd om deze foutieve opgaaf tot een goede oplossing te verwerken. En dan alles vergeefsche moeite. Maar aan de andere zijde meenen wij ook, dat hier van verregaande on achtzaamheid moet worden gespro ken, daargelaten wie de verantwoor delijke is. Zooals men weet, doet de Inspec teur M. O. een keus uit een aantal vraagstukken, welke door leeraren uit het heele land worden ingezonden. Het is vrijwel ondenkbaar, dat de In specteur zijn keus zou hebben laten vallen op een vraagstuk, dat hij zeli' niet even op zijn mogelijkheid heeft onderzocht. Moet men aannemen dat de opgaaf juist geweest is, dan zit dus de fout bij de drukkerij. Maar dan is de cor rectie onvoldoende geweest. Zijn wij juist ingelicht, dan is de inspecteur de laatste corrector. Hij had in dit geval de drukproef met de copie moeten vergelijken of de opgaaf zelf nog eens weer moeten uitwerken. Hier hangt te veel aan een fout. Nogmaals, wij meenen, dat hier van verregaande onnauwkeurigheid mag gesproken worden. Hier is een gees telijke spanning onnoodig verhoogd. 7 Weer kermis? Wanneer elders over afschaffing van de kermis gesproken wordt, dan wordt door de voorstanders van de kermis doorgaans aangevoerd, dat een onschuldig vermaak daarmede wordt geweerd, dat enkele ingezetenen een bron van inkomst zullen missen, enz. Men zou dus zeggen, dat plaatsen, die op een of andere wijze in een generaal feest, hetzij op de verjaardagen van de leden van ons Verstelijk Huis, of, zooals Leiden, dat zijn 3 October-feest heeft, daaraan geen behoefte hebben. Daarom is ons ook niet duidelijk, wat het bestuur van den Marktkoop- liedenbond „Leiden's Belang" bedoelt met de instelling van een actie voor wederinvoering van de Leidsche ker mis. Een comité is reeds benoemd, dat zich met belanghebbende vereeni- gingen in verbinding zal stellen. Wij kunnen ons voorstellen, dat er zakenmenschen zijn, die een tweede gelegenheid als 3 October met vreug de zouden begroeten. Maar anderzijds veronderstellen wij ook zooveel nuch terheid bij allen en daarnaast zoo veel sympathie voor het hoogere be ginsel, dat zich moet verzetten tegen de kermis, bij velen, dat men niet met die actie zal meegaan. Wij hebben op 3 October, ten eigen lijk op 2 October al, toch meer dan voldoende aan kermisdrukte. Maar bovendien, en dat is het voor naamste, moge het God-onteerende van de kermis ons gespaard blijven. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Reorganisatie Gemeentewerken. Den 21sten Februari 1927 besloot de Gemeenteraad, de organisatie van het bureau der Gemeentewerken te wijzi gen in dier voege, dat voor een der opzichters voor de bestratingen zoo mede voor den opzichter voer de plant soenen de rang van hoofdopzichter in het algemeen bereik werd gesteld. De bedoeling zat hierbij voor, den dienst der bestratingen tot een zelfstandige af deeling te maken, welke rechtstreeks onder de Directie zou zijn gesteld en vcorts een gelijken maatregel met be trekking ("t den dienst der plantsoe nen te zijner tijd mogelijk te maken. B. en YV. meenen, naar zij thans voorstellen, dat thans het oogenblik Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 ffTgojlSy Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelbaren dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents gekomen is, om deze gedachte ook voor de andere deelen van den onder houdsdienst door te voeren, aldus, dat ae geheele onderhoudsdienst gesplitst wordt in vier afdeelingen, n.l. a) Alge meen© Zaken en Gebouwen; b) Brug gen en Waterwerken; c) Bestratingen, Wegen en Rioleeringen en d) Plantsoe nen, Beplantingen, Landerijen en Sportterreinen. De chefs der afdeelingen, welke den rang van hoofdopzichter of technisch ambtenaar. Ie klasse zullen bekleeden, zullen ieder rechtstreeks staan onder dè Directie en benoemd en ontslagen worden door den Raad. Intusschen komt het aan het Colle ge voor, dat het gewenscht is, ook in de organisatie van andere deelen van den dienst der Gemeentewerken eeni- ge wijziging te brengen. De groei toch van die organisatie heeft in de laatste 20 jaren niet genoegzaam gelijken tred gehouden met de uitbreiding van de gemeente in gebied en zielenaantal, welke in dat tijdvak heeft plaats ge vonden, noch ook met de toeneming, welke in het algemeen de bemoeiingen van de gemeente ook op het terrein cler Gemeentewerken vertoonen. De algemeen© inrichting van den dienst, alsmede het aantal der daarbij inge deelde ambtenaren, in het bijzonder in de leidende functies, zijn behoudens enkele partieel© wijzigingen van on dergeschikte beteekenis, nog altijd, ge lijk zij voor 20 jaren waren. De tegen woordige organisatie is dientengevolge allengs enkele gebreken gaan vertoo nen. Hierbij treden in het bijzonder de volgende punten naar voren: 1. De positie van den Adj.-Direct. De bemoeiingen van den Adjunct- Directeur beperkten zich tot dusverre, behoudens eenigen bijstand van den Directeur bij het redigeeren van be langrijke rapporten van algemeenen aard, of den onderhoudsdienst betref fende, tot den diensttak „nieuwe wer ken". H©m waS opgedragen de voor bereiding en de uitvoering van belang rijke nieuwe werken zoowel van bouwkundigen als v: -i waterbouw kundigen aard. Met den onderhouds dienst daarentegen had hij in den re gel geen bemoeienis, met als gevolg, dat een te, groot deel van de recht- streeksche technische leiding van den onderhoudsdienst en de taak van het redigeeren der desbetreffende rappor ten, met hulp alleen van den hoofdop zichter in algemeenen dienst, kwam te rusten op de schouders van den Di recteur. Moest eenerzijds de Directeur hierdoor degelijks te veel aandacht wijden aan allerlei technische finesses van den dienst, zoodat hem tt weinig tijd overbleef voor het bestudeeren van algemeene technsche en organisatori sche vraagstukken in grooter verband, het ontwerpen van regelingen en het doen van voorstellen deswege, ander zijds zag de Adjunct-Directeur zich van de dagelijksche aanraking met een te groot deel van den technischen dienst verstoken, hetgeen vooral daar om bezwaar meebrengt, omdat de Ad junct-Directeur tevens plaatsvervan gend directeur is en als zoodanig ieder oogenblik den Directeur, ook voor wat de technische leiding van den onderhoudsdienst betreft, moet kunnen vervangen. Het voorn©men is thans, aan dez© bezwaren tegemoet te komen, door den Adjunct-Directeur te stellen aan het hoofd, altijd natuurlijk van den geheelen technischen dienst, onder opperleiding van den Directeur, welke dus zoowel de nieuwe werken als den onderhoudsdienst omvat. Al dus verkrijgt de Directeur meer tijd voor de studie van algemeene vraag stukken in grooter verband en het ge ven van algemeene leiding, terwijl de ^djunct-Directeur ajs eerste schakel tusschen den Directeur én den gehee len technischen dienst een meer cen trale positie inneemt, als de recht- streeksche steun en medewerker van den Directeur van alle zaken geheel op de hoogte zal zijn, en ieder oogen blik in staat zal zijn den Directeur zoo noodig volledig te vervangen, zonder dat dit tot eenige stagnatie in den dienst behoeft te leiden. 2. De positie der afdeelingschefs van den onderhoudsdienst. Met den onderhoudsdienst had, ge lijk gezegd, de Adjunct-Directeur tot dusverre geen bemoeienis, terwijl de verschillende deelên van dien dienst zonder dat deze bepaaldelijk als zelf standige afdeelingen georganiseerd waren, tot voor kort alle niet recht streeks ressorteerden onder de Direc tie, doch onder den Hoofdopzichter. Voor wat den onderhoudsdienst be treft had de Directie derhalve alleen met den Hoofdopzichter rechtstreek sdie aanraking. Hierin is door boven aangehaald besluit van 21 Februari ten aanzien van de afdeeling Bestra- tineen bereids wijziging gebracht, in dien zin, dat aan het hoofd van deze a.tdeeling en rechtstreeks onder de Di rectie een eigen hoofdopzichter is ge steld. De andere deelen van den on derhoudsdienst bleven voorloopig on der den anderen hoofdopzichter, thans hoofdopzichter in algemeenen dienst genoemd, ressorteeren. De bedoeling is nu, deze ontwikke ling volledig door te voeren en mits dien vier afdeelingen in te stellen: aan het hoofd van elke af deeling zal als chef de technische ambtenaar wor den gesteld, welke tot dusverre de di recte leiding van het werk dier afdee ding had, behoudens, dat de hoofdop zichter in algemeenen dienst zal wor den belast met de leiding der af dee ling a: Algemeene Zaken en Gebou wen. In aansluiting hieraan hebben B. en W. gemeend, den betrokken ambte naar, den heer J. A. Verhoog, op grond van zijne bijzondere verdiensten je gens de gemeente, te moeten voordra gen voor de toekenning van een per soonlijke toelage van f 400 per jaar. De chefs der afdeelingen zullen voortaan rechtstreeks staan onder de Directie en wel meer in 't bijzonder onder den Adjunct-Directeur; zij zullen den rang bekleeden van hoofdopzichter, of technisch ambtenaar le klasse. 3. De bezetting der leidende functies bij den diensttak Nieiiwe Werken. Bij den diensttak „Nieuwe Werken" waren tot dusverre in leidende func ties werkzaam de Adjunct-Directeur en do Bouwkundig Hoofdambtenaar, lteeds in de laatste jaren is gebleken, dat deze bezetting bij de zich steeds uitbreidende werkzaamheden onvol doende is, om een goeden voortgang van het werk, gepaard aan een afdoen de controle zoowel op de technische uitvoering als op het economische be heer, te waarborgen. Dit klemt te meer, nu de Adjunct-Directeur zal worden gesteld aan het hoofd van den geheelen technischen dienst en derhal ve voor het geven van ulrecte leiding bil den diensttak Nieuwe Werken al leen de Bouwkundig Hoofdambtenaar overblijft. B. en W. achten mitsdien thans het oogenblik gekomen, om over te gaan tot de aanstelling van een jonger in genieur, welke naast den Bouwkundig Hoofdambtenaar en evenals deze on der leiding van de Directie bij den diensttak Nieuwe Werken werkzaam zal zijn. Tusschen den Ingenieur en clen Bouwkundig Hoofdambtenaar, aan wien de juistere titel van Archi tect ware te geven, zou alsdan een ver deeling van werkzaamheden en sa menwerking tevens tot stand kunnen worden gebracht, waarbij zooveel mo gelijk van ieders bijzondere bekwaam heden partij wordt getrokken, in dier voege, dat de Architect meer in het hijzonder de bouwkundige werken en het bouwkundige gedeelte der werken van gemengd karakter zal verzorgen en in 't algemeen als aesthetisch ad viseur bij den dienst der Gemeente werken zal optreden, terwijl de Inge nieur zich meer zal bezig houden met het waterbouwkundig gedeelte, het maken van constructieberekeningen, het maken van bestekken en begroo tingen voor de desbetreffende werken en het geven van dagelijksche leiding bii de uitvoering daarvan. De voorgestelde uitbreiding van per soneel brengt uiteraard eenige uitga ven mee, doch B. en W. achten deze ge rechtvaardigd, ook uit hoofde van de betere controle op een voortdurend zuinig beheer, welke aldus zal worden verkregen. Dat overigens een aantal van 3 ingenieurs (de Directie inbegre pen) hij den dienst der Gemeentewer ken voor een stad als Leiden waarlijk niet als een overdreven luxe mag worden beschouwd, moge zoo zeg gen B. en W. ook daaruit blijken, dat het aantal ingenieurs (de Directie inbegrepen, doch ongerekend de ar chitecten of bouwkundige ingenieurs), in Haarlem 5 bedraagt, in Delft 4, in Arnhem 3 en in Bussum .3. 4 De organisatie van de Teekenkamer In de overige functies bij den diénst- tok Nieuwe Werken zullen in de vas te formatie elf technische ambtenaren werkzaam zijn, welk aanbal in de laat ste jaren steeds in vasten dienst aan wezig is geweest en derhalve in ver hand met de zich steeds uitbreidende werkzaamheden thans als een mini mum kan worden beschouwd; zij zul len al naar den aard van hun werk en hunne bekwaamheid den rang be kleeden van technisch ambtenaar, le, So of 3e klasse, adjunct-technisch amb tenaar, klerk le of 2e klasse of hulp- klerk. Deze ambtenaren in de eerste plaats en voorts ook somtijds de tech nische ambtenaren van den onder houdsdienst zullen van tijd tot tijd werkzaamheden hebben te verrichten op de Teekenkamer. Het komt B. en W. gewenscht voor, om hen, zoolang zij op de Teekenka- mer werken, te stellen onder directe leiding en toezicht van een hunner die daartoe naast zijn gewone werk met de functie van chef der Teeken kamer zal worden belast, en die den rang van hoofdopzichter zal beklee den. Al het teekenwerk, ook dat voor den onderhoudsdienst, zal alsdan zooveel mogelijk op de teekenkaimer worden geconstrueerd en door de daar hij voortduring werkzame teekenaars worden verricht, zoodat de eigenlijke opzichter zooveel mogelijk voor den buitendienst beschikbaar blijven. Tenslotte biedt het College een ont- werp-ver ordening aan, waarin deze reorganisatie wordt vastgelegd. DE LEIDSCHE KERMIS. Uit het bestuur van den Markt- en Koopliedenbond „Leiden's Belang" is een comité van vier personen geko zen om actie te voeren tot wederinvoe ring der Leidsche Kermis. Besloten werd zich met belanghebbende ver- eenigingen in verbinding te stellen. Het comité bestaat uit de heeren W. Peterse, K. L. van Duuren, S. Brand en N. de Nobel. WONINGBOUWVEREENIGING „TUINSTAD WIJK". Woensdagavond hield bovenstaande vereeniging een buitengewone leden vergadering, waar de schorsing van een der bestuursleden door den Raad van Commissarissen werd behandeld. De vergadering was buitengewoon gced bezocht. Na opening dooh den voorzitter werd eerst door voorzitter en secreta ris van edn R. v. C. het woord gevoerd en uitvoerig aangegeven, wat den R. v. C. bewogen heeft om tot schorsing over te gaan. Slordige administratie, bevoorrechting van bestuursleden bij reparaties en het accepteeren van gel den van leveranciers waren de hoofd punten van beschuldiging. Hierna was het woord aan het bestuur en de le den. De daad van den R. v. C. vond bij geen der sprekers steun. Het aan gevoerde werd weerlegd of tot de wa re proporties teruggebracht. Vrijwel algemeen was het gevoelen, dat voor schorsing geen aanleiding bestond, dat de eer en goede naam van het betrok ken bestuurslid onverdiend is aange rand en de vereeniging noodeloos in opspraak is gebracht. Tenslotte werd gestemd over de vraag: Vóór of tegen schorsing? Vóór schorsing werden uitgebracht 13 stemmen, tegen schorsing 110 stem men, terwijl 8 stemmen blanco werden ingeleverd en 3 stemmen ongeldig wa ren. Een motie van een der leden, waar in afkeuring werd uitgesproken over Ge lichtvaardige wijze, waarop tot schorsing was besloten en waarin den R. v. C. wordt verzocht zijn mandaat ter beschikking van de leden te stel len, werd teruggenomen in het ver trouwen, dat de R. v. C. de consequen ties uit de stemming zal trekken. De voorzitter feliciteerde het betrok ken bestuurslid met den uitslag der stemming, welke een volkomen reha bilitatie in houdt en sloot daarna de vergawering. DE SPOORWEG LEIDEN—WOERDEN De spoordijk tusschen Leiden en Woerden is door het opbrengen van bazalt en grint en het leggen van nieuwe biels, in de laatste maanden aanzienlijk versterkt, waardoor de treinen op dit beruchte baanvak een rustiger gang zullen krijgen en de mo gelijkheid geopend is om met grooter snelheid dan 60 K.M. zooals tot dusver te rijden. Het werk is onge veer gevorderd tot, Zwammerdam. AANGIFTE-FORMULIEREN BELASTINGEN. Het blijkt nog al eens, dat personen die aangiftebiljetten voor de belastin gen indienen, er prijs op stellen dupli caten daarvan aan te houden. Dit was bezwaarlijk, omdat geen dubbelen ver strekt werden. Ook voor onderwijs doeleinden worden deze formulieren meermalen gebezigd. In verband daarmede is thans door den Minister bepaald, dat voortaan deze formulieren voor den prijs van 5 en 10 cent verkrijgbaar zijn aan de Landsdrukkerij in Den Haag en ook aan de Postkantoren kunnen worden gekocht. GEREF. JEUGDRAAD. Wij wekken nogmaals alle leden van vereenigingen, aangesloten bij den Geref. Jeugdraad op, tot een be zoek aan de vergadering, die heden avond te acht uur wordt gehouden in het catechisatielokaal van Ds. Bouw man. ARBEIDSBEURS. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden op 7 Juni 1928 ingeschreven 5C6 werk zoekenden. Op denzelfden datum van 19*27 be droeg het aantal ingeschrevenen 534. Belaoarijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Interpellatie-Kersten over het incom- mnnale antobnsverkeer. Conferentie van den Geref. Bond van Ver. en Stichtingen van Barmhartigheid. De Philips' kortegolfzender zal trachten verbinding met de „Italia" te krijgen. Buitenland. De Fransche regeeringsverklaring. De behandeling van het rapport over da gesmokkelde machinegeweren in den Vol kenbondsraad. Prof, Susta te Praag is benoemd tot Lo- rentz' opvolger in de commissie voor in- tellectueele samenwerking. Een nienwe mislukte aanslag op Tsjang Tso Lin. Noodweer boven München. Nieuwe aardbeving te Corinthe. EXAMEN BOEKHOUDEN. Geslaagd is voor het examen Boek houden, afgenomen door de Vereen, van Leeraren in het Boekhouden, de heer H. Zündermann, alhier, leerling van den heer Knol. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Mei 1928. 2456 F. D. van den Bosch, Nieuwe Rijn 68a. 85 Mej. E. Biume, Rapenburg 77. 2219 Burgemeester, Koninginnelaan 17, Oegstgeest. 2409 Jac. Keij, Heerenstraat 148. 2290 Chr. Kok, Zoeterwoudsche Sin gel 8. 2111 N. V. Krachtvoederfabriek „Mus- kator", Warmonderweg 8, Oegst geest. 1927 Gereformeerde Schoolvereeniging Kooipark. 2173 J. J. Soer, Prins Hendriklaan 25, 2346 C. W. Splinter, Utrechtsche Veer 12. 2081 J. Veenendaal, Rapenburg 121. 1531 N. V. Vereeniging Schelpkalkfa- brieken, Valkenburg. 2147 Firma Gebr. Vromans, Hooge Rijndijk 774, Zoeterwoude. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan ten huize van C. M. S. S. in het perceel Marktsteeg 12. Er was een lek in de gasleiding in de keuken, waardoor een gordijn vlam vatte. Het vuur was spoedig gedoofd. De schade is gering. Door de politie is onbeheerd op straat aangetroffen en ten politie-bu- reele gedeponeerd een zwart gelakt heerenrijwiel. BINNENLAND. HOx'BERICHTEN. H. M. de Koningin is veornemens met H. K. H. de Prinses Zaterdag avond de uitvoering van de Wagner- vereeniging in den Stadsschouwburg te Amsterdam bij te wonen. Vandaag worden de Koningin en de Prinses ten paleize Soestdijk ver wacht. Zij zullen enkele dagen de gas ten zijn van de Koningin-Moeder. Gistermiddag had een déjeuner plaats ten paleize Soestdijk van de Koningin-Moeder met enkele genoo- digden. Onder dezen bevonden zich o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Dr. H. Th. s'Jacob, en de burgemeester van Baarn met hun dames. De Koningin en de Koningin- Moeder hebben ieder een gift doen toekomen aan den Ned. Chr. Zeemans bond te Londen. DE PRINS BIJ ELECTROLUX. Gistermiddag heeft Z. K. H. de Prins in oogenschouw genomen de geheele inrichting van het hoofdgebouw der N. V. „Electrolux" aan het Noordein de, hoek Paleisstraat in Den Haag. Z. IC. H. was vergezeld van zijn ad judant, den luitenant ter zee le klasse Termytelen. De vorstelijke bezoeker werd ont vangen door den commissaris der Mij. den gepens. Schout hij nacht Sachse en den directeur-generaal voor Ne derland, Ir. Ivar Sjöström. De verschillende prestaties van „E- lectrolux" op het gebied van de mo- nerne huishouding werden door den Prins in oogenschouw genomen, waar bij de koeltechniek de bijzondere aan dacht van Z. K. H. trok. De N. V. „Electrolux" geniet de eer, het Wapen van Z. K, H. den Prins te mogen voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1