Aan het einde der Week Vanaf liet oogenblik, dat op 17 Mei j.l. Prins Hendrik het lot trok, waar door Nederland in de eerste ronde van het voetbaltournooi der Olympi sche Spelen zich zou hebben te meten met Uruguay, de kampioen der vorige Olympische Spelen te Parijs, heeft een groot deel van ons volk in een span ning verkeerd die ten slotte in het midden dezer week een ongelooflijke en koortsachtige hoogte bereikte. Thans is de „groote" strijd weer eenige dagen achter den rug, en we vermoeden toch wel, dat er velen zul len zijn bij wie de nuchterheid is te ruggekeerd en die zich nu zullen af vragen of de strijd inderdaad wel zoo belangrijk was, en of er inderdaad zooveel op het spel stond, bv. de „na tionale eer". Er zijn echter wel heel wat gewich tiger dingen dan de uitslag van een voetbalmatch, bv. het lot van de „Ita lia". Al meer dan een week is niets van dit luchtschip vernomen, zoodat tr groote kans bestaat, dat het is ver gaan. De hoop, dat het wellicht er gens een veilige noodlanding zou heb ben gemaakt, wordt hoe langer hoe meer opgegeven. Zoo behoort dan ook Nobile tot de mannen, die hun leven gegeven hebben in dienst der weten schap, want het doel waarmee hij de Noordpoolvlucht ondernam was niet zooals bv. bij de meeste Oceaan- vliegers sportiviteit, doch weten schappelijke onderzoekingen. Het is ook voor het de laatste jaren wel wat al te veel door Mussolini ge prikkelde nationaliteitsbesef der Ita lianen een zware slag, dat Nobile niet, gelijk gehoopt werd, met eer en roem van de geheele wereld beladen naar zijn vaderland zal kunnen terugkee- ren. Italië gaat in de internationale poli- Pek den laatsten tijd hoe langs zoo meer een rol van beteekenis spelen, helaas echter op een wijze die telkens den vrede en de goede verstandhou ding tusschen de volken in gevaar brengt. Vooral met zijn buren kan het sieeht opschieten, bv. met Joego-Slavië De minder goede verhouding tus schen dit land en Italië vond kaar oorzaak in Albanië, welk land Italië geheel in zijn machtssfeer trachtte te trekken, waarin Joego-Slavië een be dreiging zag. i verschillende plaatsen va Joego- Slavië hebben in de afgeloopen week min of meer ernstige anti-Italiaansche incidenten plaats gehad. Indien men sommige berichten mag gelooven. dan zouden de anti-Italiaan sche pogingen uitgelokt zijn door het optreden der fascisten te Zara, maar evenzeer hebben de Joego-Slaven schuld. 'Natuurlijk wie zou 'het anders verwacht hebben heeft de Italiaan- sche regeering het noodig geacht haar gezant te Belgrado op te dragen een protest-nota aan de Joego-Slaviscke regeering te overhandigen, waarin onmiddellijke voldoening wordt ver langd. Zelfs is daarn_ nog een twee, de scherpere nota gevolgd. Intusschen kan niet ontkend wor den, dat de Joego-Slavische politie krachtig tegen de demonstranten is opgetreden. De politie te Belgrado heeft de groote anti-Italiaansche be tooging, die Zondag gehouden zou worden, dan ook verboden. In China is de opmar9ck der Zuide lijken naar Peking in vollen gang. Tsjan Tso Lin trekt uit Peking te rug en heeft een gedeelte van de Noor delijke troepen uit Feng-tiën reeds naar Moekden gedirigeerd. De nationalistische opperbevelheb ber generaal Tsjang Kai Sjek rukt nu met zijn leger langs den spoorweg van Poekou naar Tientsin op, met het doel Matsjang in de provincie Sjangtoeng te omsingelen, dat een historisch slag veld in Noord-China is. Dientengevol ge wordt nu Tiëntsin door hem en de troepen van den Christen-generaal Feng bedreigd, welke laatsten, ten Westen van denzelfden spoorweg op trekkende, Tiëntsin reeds tot 30 K.M. genaderd zouden zijn. En hoe voorzichtig men ook met voorspellingen in betrekking tot Chi na moet zijn. thahs is het niet gewaagd c'e verwachting uit te spreken dat de Zuidelijken weldra in Peking zullen zijn. En dan Leidsche Penkrassen. Amice, Wij merken dat hier in de stad en omgeving niet zoo, maar op andere plaatsen in ons land worden in de maanden Mei en Juni soms meer hu welijken gesloten dan in alle overige maanden te zamen. xVlaar al merken wij hier dan niet zoo bijzonder op de voorjaarshuwelijken, wel is het voor jaar en de zomer een jaargetijde, waarin van menig huwelijk de eerste aanvang gelegd wordt. Dit noopt mij ertoe Amice, om de aandacht te vestigen op een beschou wing van Ds. Landwehr, Rotterdam's Emeritus predikant, die hij onlangs in de Geref. Rctterdamsche Kerkbode ten beste gaf. Hij 9telde de vraag: Brengt het hu welijk alleen personen of ook geslach ten bij elkaar? Daarop gaf hij het vol gende antwoord: „De bedoeling van de vraag is ze ker duidelijk. Schept het huwelijk al leen een band tusschen man en vrouw of wordt er ook een band gelegd, schoon van anderen aard, tusschen wederzijdsche familiën. Wij weten, hoe men in de practijk over deze zaak denkt. Uitdrukkingen, als: ik ben wel met Uit het Sociale Leven, SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Zooals reeds gemeld, herdacht Don derdag en gisteren de Prot. Chr. Bond te Utrecht zijn 25-jarig bestaan in Ti- voli. Aan de algemeene vergadering ging een bidstond vooraf, geleid door Ds. P. C. van der Vliet uit Utrecht.. De voorzitter van den Bond, de heer J. Augusteyn van Zwolle, sprak hier na een kort openingswoord, waarin hij wees op de beteekenis dezer ge denkdagen voor den Bond. Bij de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur, bracht de afdeeling Zwolle het bestuur dank voor wat het in het afgeloopen tijdvak heeft ge daan. Leeuwarden onderstreepte dit. Het hoofdbestuur werd hierop toe gezongen Psalm 134 vs. 3. Een telegram van hulde werd aan de Koningin verzonden. Het voorstel van het hoofdbestuur om den Personeelraad te verzoeken voor rekening der gezamenlijke orga nisaties een deskundige te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar den financieelen toestand van het Pen siöenfonds voor het spoorwegperso neel, dat volgens de onlangs versche nen wetenschappelijke balans 174 mil- lioen gulden tekort in de reserve zou hebben, werd aangenomen. Het hoofdbestuur sprak hierbij uit dat het niet de bedoeling is met dit voorstel eenig wantrouwen te wekken. Met hartelijk applaus werd in de vergadering verwelkomd de heer O. Knebel, afgevaardigde der Christli- chen Gewerkschaft Deutscher Eisen- bahnen. Naar aanleiding van een voorstei Rotterdam zegde het hoofdbestuur toe met het permanent comité van Chris telijke organisaties van overheidsper soneel te bespreken de mogelijkheid om de verbeteringen voor het rijks personeel ook voor het spoorwegper soneel te verkrijgen. De heeren O. van der Kooi te Am sterdam, J. Schip te Utrecht, en P. Graaff te Amersfoort werden als hoofdbestuurders herkozen. Tot nieuw hoofdbestuurslid werd benoemd de heer C. D. Laadzaat te Utrecht. Besloten werd aan het pas aange kochte vacantieoord van het C. N. V. een geschenk aan te bieden. Bij de rondvraag werd ernstig ge klaagd over het feit, dat op Pinkster zondag 40 extra treinen liepen en een der sprekers deelde mede, van 12 uur voor- tot 12 uur namiddags dienst te hebben gedaan. In de gisteren voortgezette verga dering heeft de minister van Arbeid, H. en N„ Prof. Dl*. J. R. Slotemaker de Bruine de feestrede uitgesproken. Wat het verleden aangaat wees-spr. er op, dat men zijn organisatiepogen voor den Bond reeds begonnen is voor 1903. Al heeft dat pas een belangrij ke beteekenis daarna, het is goed, ook in dezen kring het eens duide mijn vrouw getrouwd, maar niet met mijn familie, enz. zijn zeer gewoon. En daarom is het bepaald van ge wicht om die gedane vraag goed on der. de oogen te zien. Het geldt hier een groot belang. In het paradijs was het huwelijk niets anders dan. een samenvoeging van twee personen, daar Adam noch Eva iemand achter zich had; maar zoo is het thans niet meer. Als er een prins uit het eene vor stelijke huis met een prinses uit het andere trouwt, worden niet maar twee prinselijke personaadjes, maar twee huizen verbonden, twee g e- slachten met elkaar in gemeen schap gezet en twee stroomen van menschelijk leven met elkaar in aan raking gebracht. En al let men hier bij gewone fami liën niet zoo op, ja, al weten kleine burgerlijke geslachten soms geen an derhalve eeuw haar geslachtsboom aan te geven, toch spreekt het van zelf, dat deze verwantschap ook bij die andere geslachten door huwelijk wel terdege ontstond. Als iemand uit mijn naaste bloed verwantschap huwt, raakt dit dus oolc mij persoonlijk, want. al naar de band is, maakt zoo iemand door dat. huwelijk mij tot schoonvader, tot grootvader, tot oom, neef ets wat dier lijk uit te spreken, dat ook zonder ge beurtenissen van dat jaar er alle re den was, om het organisatieleven te bevorderen en om het zóó te doen, groeien, dat de verschillende overtui gingen tot haar recht komen. In het heden zien wij het ganseh terrein der vakbeweging, ook onder de spoorwegmannen, geconsolideerd. Daarnaast wees spr. ook op de in ternationale verbindingen, die in deze vergadering uitkomen door de aan wezigheid van buitenlandsche afge vaardigden. Politiek zoowel als economisch en sociaal wordt de samenwerking al meer gezocht. En het is duidelijk, dat de arbeiderswereld alleen bij interna tionale organisatie haar wereldtaak kan vervullen. En even overtuigend is het, dat dan ook de verschillende over tuigingen haar eigen internationaal verband moeten hebben. Met betrekking tot de toekomst wees spr. op de noodzaak, om het verkre- gene te bewaren. Ook moet bet ver- kregene worden uitgebouwd. Zoo zijn wij op weg naar de bedrijfs- gewijze organisatie van het volk. En in zulk een toekomstblik wenkt dan het dubbele ideaal: ten eerste van een maatschappij met ordening en min der botsing, ten tweede van gezins toestanden, waarin de arbeider als man en vader met God en- met eere zijn roeping kan vervullen. Na deze rede bood de heer M. van der Zwaag, voorzitter van het jubi leumcomité, als huldeblijk aan een stel meubelen voor de kantoorlokalen van den P. C. B„ waarvoor in liet ge heel 7COO: was bijeengebracht. Het overblijvende geld zal besteed worden voor een sociale bibliotheek. Daarna hebben nog gesproken: de heer H. F. Timmermans namens de Internationale Federatie van Christe lijk spoorwegpersoneel; Mr. Dambrink als rechtskundig raadsman van den Bond; de heer O. Knebel, voorzitter van de Cbristlic-he (gewerkschaft der Deutschen Eisehbalmen. Een gezellig samenzijn was het slot van het uitstekend geslaagd zilveren feest. DE REORGANISATIE BIJ VAN GEND EN LOOS. De transportarbeidersbonden hebben op 13 Mei j.l. een gecombineerde ver gadering gehouden te Utrecht van af gevaardigden van het Van Gend en Loos-personeel. Op deze vergadéring is veel gespro ken over de geheimzinnigheid, waar mede vooral ten aanzien van het per soneel, door Van Gend en Loos en de Spoorwegdirectie, de reorganisatie van de onderneming wordt voorbereid. De vergadering drong in een motie aan op nadere toelichting, vooral ook, omdat er geen zekerheid bestond voor hen, die thans wegens ouderdom of invaliditeit een ondersteuning (pre- mievrij pensioen) genieten, terwijl evenmin vaststond of de toekomstige directie de tot dusver gevolgde me thode zou voortzetten. Daaromtrent hebben de besturen van den Centralen Bond van Trans meer zij. Niet alleen voor hem, maar ook voor m ij worden uit zijn huwe lijk betrekkingen geboren. Uit een hu welijk van A kunnen Voor B belem meringen voor een huwelijk met C ontstaan. Het huwelijk van een ander kan ook voor mij voordeelige of nadeelige gevolgen hebben. Een huwelijk is uit dien hoofde niet een geïsoleerd feit tusschen twee personen, maar een feit, dat zijn spoor achterlaat en des wege niet alleen dien man en die vrouw raakt, maar ook derden. Uit het huwelijk ontstaat bloedverwant schap en maagschap, elk naar haar velerlei schakeeringen, als zooveel re- eele banden, die de eindelooze massa menschelijke personen verbinden. Aldus oordeelde indertijd Dr. A. Kuyper, en het is nog altoos van groot belang aan dat oordeel herin nerd te worden. Op het terrein van het huwelijk handelen velen zoo eigenwillig en ze laten zich niet door de beginselen, die in Gods Woord liggen, beheerschen. En ons dunkt, hier wordt het rechte beginsel aangegeven. In een huwelijk niet te rekenen met derden is zuiver Pelagiaan9ch. Het is een niet rekenen niet de handen, die God g< legd heeft en die daarom ge- eerbitfiigu U' .eica worden. portarbeiders en den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders, thans zeker heid gekregen. Gisteren heeft een bespreking plaats gehad met de hoofd-inspectie van Van Gend en Loos. In deze bespreking ver-^ klaarde de heer Jansen, dat de oude' firma de toelagen, -die thans aan de ouden van dagen worden uitgekeerd, zal blijven betalen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft echter verklaard, dat de nieuwe N. V. de dienstjaren van het personeel, bij de oude firma doorgebracht, niet in aanmerking zal nemen en allen dus zal beschouwen als te zijn in dienst getreden op 1 Juli 1928. Naar aanleiding van deze mededee- ling, hebben de samenwerkende bon; den zich thans gewend tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen, met het dringende verzoek om een onder houd, en tot den minister van Water staat, met het verzoek om een spoedi ge bespreking te bevorderen. UIT DE STEENINDUSTRIE. De besturen van de organisaties van werknemers in de steenindustrie heb ben met de commissie uit de fabri kanten een onderhoud verzocht ter be spreking van de zakelijke bedrijfsbe lasting, die op verschillende fabrie ken nog steeds op de arbeiders wordt verhaald. Bij den voorzitter der commissie is aangedrongen op spoedige teekening van de centrale arbeidsovereenkomst. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Donderdagavond werd de cursus van de eerste klas der Handelsavondschool al hier gesloten. Aan de volgende leerlingen, allen wonende alhier, werd het getuig schrift uitgereikt, dat zij sinds 1 Sept. 1927 de lessen der 1ste klas hébben ge volgd: 1. N. Ververs, 2. W. v. Reek, 3. C. Ketel, 4. J. Verduijn, 5. D. Raaphorst, 6. P. Verhoeff, 7. H. Penders, 8. J. v. d. Neut, 9. J. Timmers, 10. P. Tuijn, 11. W. Ver boom. Tevens ontvingen zij de proefwerken der laatste weken en hun rapport. Een leerling ontving geen getuigschrift, wegens onvoldoende vorderingen. Zij, die na 1 October 1927 werden ingeschreven, ontvingen het getuigschrift evenmin. Gedurende Juni worden de cursussen in talen en boekhouden met 26 leerlingen voortgezet. De nieuwe cursus begint September a.s. Door de beide plaatselijke midden- standsvereenigingen, zal een winkelweek worden georganiseerd, welke gehouden zal worden van 17 tot 24 October a.s. Aan de"ze winkelweek worden verschillende at tracties verbonden, welke nader bekend worden gemaakt. Eergistermorgen is nabij de betonfa- briek van den heer van Dijk de 70-jarige lorrenhandelaar IJdo met de wagen en hondengespan te water geraakt. Hulp vaardige banden hielpen JJ. en zijn ge span uit de sloot op den wal. Een drietll fietsers, die Donderdag Als deze waarheid wat meer ter harte genomen werd, zou men niet zoö lichtzinnig over het aangaan van een huwelijk denken. Gelukkig zijn er altoos nog men- schen, die heel goed verstaan, dat zij niet alleen verbonden worden aan de vrouw hunner keuze, maar dat zij eveneens gebracht worden tot een an dere familie. Natuurlijk wordt hier niet bedoeld, dat de familie van de vrouw of van den man in het huisgezin mag heer- schen. Dat is hier geheel huiten. In het huisgezin zijn de ouders souve- rein; maar in het maatschappelijk, ook in het kerkelijk leven, komen twee familiën door het huwelijk dich ter bij elkaar te staan, zoodat er van af den dag des huwelijks nieuwe ban den gelegd wor'den en nieuwe belan gen zich laten gelden. Wij kunnen dan ook zeer goed ver staan, dat een jongeling een meisje niet durft vragen om de f a m i 1 i e. Men kan in een jonge dochter alles meenen te vinden wat een goede huis vrouw moet bezitten, maar het is mo gelijk. dat de familie niet van dien aard is, dat men met vrijmoedigheid voor God een nauweren band durft te zoeken. En uit deze beschouwing vloeit nu ook voort, dat jongelieden bij bet aan avond de van Boetselaerstraat uitreden, werden door een ander per fiets gevolgd. Doordat deze laatste omkeek, reed hij pardoes op het rijwiel, bestuurd door v. d. E. De aanrijding was zoo hevig, dat 'I karretje vrijwel vernield werd. V. d. K deed aangifte bij de politie. Langs den Steekterweg had Donder dag een vrij ernstig auto-ongeval plaats. De chauffeur van de Coop. Verbruiksver eeniging „De Hoop" had een tweetal me de-passagiers naast hem zitten. Toen een hunner den bestuurder verzocht even hei stuur te mogen overnemen, kwam de ca tastrophe. De auto zwenkte eensklap. sterk. Door den schok schoot toen de derdt persoon door de voorruit der auto met i gevolg, dat hij vrij ernstig aan hoofd en handen werd verwond. Hevig bloedend werd hij binnengebracht bij den landbou wer K., waarna hij vervoerd werd naai dr. Schreuder om aldaar te worden vei' bonden. De auto kwam er evenmin goed af. want het voertuig reed zoodanig tegen een boom, dat het geheel onklaar werd. De bloempjesdag ten bate van het T. B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" afd. van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft hier opgebracht 245.24 Bij Kon. besluit is aan mr. A. Ivorver op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1928 eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Alphen, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig door hem bewezen diensten. ALKEMADEL Burgerlijke Stand. Geboren: Joanna Wilhelmina, dochter van Theodorus Wil helmus Straathof en Marcelina Maria Waasdorp; Cornelia Maria, dochter van Johannes Christianus Zwetsloot en Anna Adriana Kooloos; Johanna Christina Ma ria, dochter van Petrus Dongelmans en Alida van den Berg; Ewoucl Ignatius, zoon van Albertus Adrianus Brand en Cecilia Louter. Overleden: Simon Droog, oud 83 jaar: Elizabeth van lmmerseel. echtgen van Pieter Bloem, oud 83 jaar; Leonard us Jo hannes van der Klugt, oud 22 jaar. Ondertrouwd: Anthonius Leonardos Schrijvers, jm. 27 jaar en Johanna Theo dora Maria Hoogenboom, jd. 24 jaar; Ni- colaas Jacobus de Koning, jm. 27 jaar en Joanna Alida Schoo, jd. 26 jaar. De opbrengst van de collecte voor liet huldeblijk voor H.M. de Koningin- Moeder heeft in deze gemeente opgebracht de som van ƒ180.57. Deze opbrengst is voor cle verschillende dorpen als volgt te specificeeren: Oude Wetering 33.81; Roe- lofarendsveen ƒ78.2614; Nieuwe Wetering 21.83^; Rijpwetering 15.96; Oud Ade ƒ20.91; en Kaag 9.79. BOSKOOP. De /- en 11-jarige dochter Ij es van den heer V. alhier, hadden het onge luk om nabii de Nieuwbrug in de wö- tering te. vallen. Dr. H, v. d. Tak, die het ongeluk zag gebeuren, mocht het genoegen smaken om beide kinderen te redden. -rL Tot hocrfd dar 'Chr. School aan de Nieuws tr., is benoemd de her W. E elder ink, te Stadskanaal. Coöp. vereen. „De Boskoopsclie Veiling". Veiling van gisteren. Rozen per bos: Hadley 6o76 ct.; Butterfly 516ct.; Ophelia 32—41; Columbia 3469 ct.; Marcel Rover 59 71 ct.; Rosalandia 3153 ct.; Claudi us Pernet 4190 ct.; Mac. Keiler 40 86 ct.; Gemengde Rozen 39—56 ct.; Golden Ophelia 2650 ct.; v. Rossum 7592 ct-i EÜle Poulsen 4070 ct.; Wilh. Kordes 78—89 ct.; Babyrozen fo,8o1,13. Diversen per bos: Pyrethrum 1025 ct.; Pioenen 2050 ct.; Lathyrus 8 13 ct.; Clematis Miss. Beekman 40-60ct. HILLEGOM. Den heer A. Moraal alhier, die geko zen was als ouderling bij de Geref. Kerk is ontheffing verleend. Als tweetal is nu door den Kerkeraad gesteld de heeren G. Beversluis en J. C. de Koning. De heer E. G. Veldhuizen van Zanten heeft zijn benoeming tot diaken aanvaard. Het damescomité voor het Huldeblijk aan H.M. de Koningin-Moeder maakt be kend, dat 1047 namen voor het gedenk boek zijn opgenomen en 406.54 voor het huldeblijk van Ned. vrouwen. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. SpanbeimBalkenende, Z.; E. A. Kop persGroot, Z.; R. U. VisserHof, D.; M. M. WijtvlietFeijen, Z.; C. Hoogkamer— Meijer, Z. gaan van een huwelijk wel ter dege met wederzijdsche ouders allereerst te rekenen hebben. Men zegge niet: als ik iemand lief heb, waarom zou ik dan van anderen afhangen? Als God u afhankelijk maakt, is het zonde om daartegen in te gaan. Ge moet 'alle verhoudingen, door den Heere geschapen, eerbiedigen. En daarom geen zelfgenoegzaam en ego- istische Pelagianisme, maar het schrif tuurlijk karakter van het huwelijk worde meer en meer duidelijk. Zie Amice, daarmede ben ik het volmaakt eens. Ik geloof, dat ook ten onzent tegen dezen Calvinistischen regel al teveel gezondigd wordt. Heel veel jongelui leggen banden, voordat Vader en Moeder er voldoende van op de hoogte zijn. Maar ook heel veel ouders trekken zich al te weinig van deze dingen aan. Men is dadelijk klaar met goed- of afkeuring inplaats van met de jonge menschen eens ern stig te overleggen. Heusch waar, als men eens zoo hier en daar komt, dan ontmoet men - in onzen kring toestanden, welke op wijzen, dat men de lessen van l)r. Kuyper en van Ds. Landwehr en zoo veel anderen nog niet in practijk leer de brengen. Moge het anders worden. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6