NIEUWE LEIDSCHE COURANT van DINSDAG 29 MEI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. EEN „OOST EN WEST-DAG" Het hoofdbestuur van de Vereeni- ging „Oost en West" zal aan de alge- meene vergadering van 23 Juni a.s. op de Indische tentoonstelling te Arn hem (I. T. A.) een „Oost en West-dag" verbinden, waarvan het voorloopige programma als volgt luidt: 10.30 v.m.: Samenkomst in Hotel Oranje Nassau te Arnhem. 11.15 v.m.: Officieele ontvangst door het gemeentebestuur in het groote res taurant op Zijpendaal. 121 n.m.: Algemeene vergadering. 12 n.m.: Noenmaal. 26 n.m.: Bezichtiging der tentoon stelling, waar plm. 5 uur twee mu ziekkorpsen een 500 zangers en zange ressen een Oost en West-cantate zul len uitvoeren. 6 uur n.m.: Gemeenschappelijke maaltijd. Prins Hendrik zal, naar wij verne men, tegenwoordig zijn bij de offici eele opening van de Indische tentoon stelling der afdeeling Arnhem van de Vereen, Oost en West, in het park Zy- pendaal té Arnhem, op 11 Juni a.s. BIJGEHOUDEN JOURNALEN. Bij beschikking van den minister v. Waterstaat zijn aan de nagenoemde stuurlieden der groote vaart de hier onder vermelde belooningen toege kend, als blijk van vereering voor hun aandeel in de bewerking aan het Kon- Ned. Met. Instituut overgelegde ver dienstelijk bijgehouden journalen: een aneroïde-barometer aan J. A. de Wit, N. A. C. L. Graafland en M. S. Kruisinga, van de Stoomvaart-Mij Ne derland; H. B. Baardman van de Stoomvaart-Mij. Holland-Amerikalijn Th. van der Mast van de Stoomvaart- Mij. Koninklijke Hollandsche Lloyd; en A. Takens van de Kon. Ned. Stoom boot-Mij. Een binocle aan F. J. de Jonge, P. Konings en P. W. de Haan van de Stoomvaart-Mij. Rotterdamsche Lloyd J. C. Lindenberg van de Stoomvaart- Mij. Holland-Amerika Lijn; C. E. Ve- nendaal van de Stoomvaart-Mij. Java- China-Japan Lijn en J. Kuiper van de Van. Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaart-Mij. Het boekwerk: „O. Krümmet, Hand huch der Oceanographie" (2 deelen), aan G. H. Visser van de Stoomvaart- Mij. Rotterdamsche Lloyd; het boek werk „S. P. l'Honoré Naber, zeemans handboek" (2 deelen) aan D. M. Vlas van de Stoomvaart-Mij. Koninklijke Hollandsche Lloyd. DE WETHOUDERSKWESTIE TE ALMELO. Er is een vergadering gehouden van het bestuur van de afdeeling Almelo van den Vrijheidsbond met de Vrij- heidsbondsche raadsfractie, om den heer M. H. Krabshuis te bewegen, een eventueele herbenoeming tot wethou der te aanvaarden. Deze verklaarde zich daartoe echter niet bereid, ook met het oog op zijn gezondheidstoe stand. De heer M. I. de Jong heeft zich daarop bereid verklaard, een eventueele benoeming tot wethouder te aanvaarden, in de verwachting, dat de heer Krabshuis zich later weer voor een wethouderszetel beschikbaar zal stellen. DE ZILVERBONS. De Kamer van Koophandel van Fa brieken voor Rotterdam heeft aan den Minister van financiën verzocht de zilverbons niet uit het verkeer te rug te nemen. Zij schrijft, dat de zilverbons, oor spronkelijk als noodgeld bedoeld, zich in het geldverkeer een plaats hebben veroverd, Het publiek zou niet alle zilveren rijksdaalders door papieren rijksdaalders vervangen willen zien; ook op de zilveren munt wordt prijs gesteld. Doch het algeheel wegvallen FEUILLETON. De boer van „De Bork" (Een Drentsch verhaal). 16) o— Net als kinderen, liep Marychie on ophoudelijk heen en weer. Nu was zij in de keuken en dan weer in de schuur. Nu bij de schapen, dan bij de koe. Nu had zij dit te zien en dan weer dat bespeurd, 't Zou wel niet lang du ren, of de koe moest kalven. Zij kon het aan alles zoo merken, 't Was nu toch veel genoegelijker, al was 't ook niet meer dan voor de boter en melk Behalve dat, zij had nu toch wat om banden. Zij was dat altijd zoo gewoon geweest en al deed zij er in den laatsten tijd zelve niet veel aan 't hoorde er toch zoo bij. Een boeren schuur zonder vee, had in haar oog iets afschuwelijks, „krek 'n leege karke bi duusteren oavond, merkte zij aan. Een gropte boerderij verlangde zij niet meer. Dat zou haar te druk wor den, en haar krachten te boven gaan. Maar een paar koeien en wat schapen cn een varken, kon zij nog wel bered deren. Veertien dagen later, had Marychie het noodige, en een paar „keuichies" er bij. Vier dagen daarna had de roodbon te gekalfd, 't Was een mooi zwart veers kalf, met een aardig blesje voor van de zilverbons zou anderzijds als een gemis worden gevoeld. Het zou onjuist zijn een betaalmid del uit het verkeer terug te trekken, waarvan is gebleken, dat het goede diensten vericht. CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN. Naar wij vernemen, is het Centraal bestuur van de Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Ne derland bezig maatregelen te overwe gen irj verband met de benoeming van een geestelijk verzorger in de va cature aan de stichting Dennenoord te Zuidlaren, ontstaan door de benoe ming van Ds. W. W. Smidt aan de 'stichting te Vogelenzang en aan de stichting Wolfheze in verband met de ontslagaanvrage van Ds. H. D. Drenth. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Oosterend (Fr.) H. C. Briët, te Utrecht; H. P. Fortgens, te Voor schoten; J. H. C. Kamsteeg, te 's Heer Hendrikskinderen. Beroepen: Te Hoofddorp, P. F. van Noort, te Oud-Loosdrecht. Te Opheusden, H. A. Leenmans Jr., te Dèlft. Te Ooster- meer (toez.), J. F. Berkel, te Schoonebeek. Te Hilversum (4de pred.pl.), A. K. Straats- ma, te Zand voort. Te Nigtevecht, II. Dek ker, te Haskerhorne. Te Capelle (N.B.), A. van Willigen te Woudrichem. Te Borne, D. Tromp, te Heerlen. Te Ameide en Tien hoven, G. Lans, te Suawoude. Aangenomen: Naar Hillegersberg, D. M. Blankhart te Nijverdal. Naar Hoo- gebeintum, J. Sevenster te Donkerbroek en Haule. Naar Steenwijk, J. C. Jörg, te Delfzijl. Naar Hoorn op Terschelling, F. Leendertz te Lobith. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te De Hey-Tuindorp (Rot terdam), H. D. Drenth, geestelijk verzor ger ICrankz.gesticht te Wolfhezen. Te Baambrugge, M. Bouwman, cand. te Uit huizen (Amsterdam). Te Overschuld (Gr.) R. v. d. Weerd, cand. te Kampen. Aangenomen: Naar Baambrugge, M. Bouwman te Uithuizen. Naar Leider dorp, J. J. Dijk, te Woudsend. Bedankt: Voor Herwijnen, H. Ense- rink, te Zuidwolde (Gr.). BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Ds. N. Oosterveen is voornemens Zon dag 1 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. gem. te Boyl en Zondag 8 Juli d.a.v. zijn intrede te doen te .Wanneper- veën, na vooraf bevestigd te zijn door Dr. W. H. Weeda, van Oosterland (Z.) Ds. H. Steen, thans te Helder, die op 29 Juli a.s. zijn intrede hoopt te doen bij de Geref. Kerk te Andijk, zal bevestigd worden door Ds. D. Hoek, van Enkhui zen. Ds. J. G. KUNST. In de „Geld. Kerkbode" schrijft Ds. H. L. Both: De toestand van Ds. Kunst verergert voortdurend. Ook het verblijf te Benne- kom heeft geen baat kunnen brengen. De zieke lijdt-veel, en laat de hoop, op gene zing, zoo lang nog gekoesterd, varen. Hij weet zich door 't geloof het eigen dom des Heeren. Hij verlangt somwijlen om te mogen afreizen. Hij getuigt, dat voor hem plaats is bereid. We moeten ons op 't ergste voorberei den. De Heere heeft een zwaar lijden voor hem uitgekozen. Laat ons Ds. Kunst toch veel in onze gebeden gedenken. Smeekend, dat zijn lichamelijk lijden moge worden verzacht, en dat zijn ziel moge worden vertroost. ,Ds. T. KRAMER. Gisteren herdacht Ds. T. Kramer, Geref. predikant te Monster, den dag waarop hij vóór 35 jaar te Rottevalle het predikambt aanvaardd Sinds 7 November 1897 is Ds. Kramer aan zijn tegenwoordige gemeente verbonden. Ds. C. HATTINK. De tcestand van Ds. C. Hattink, Ned. Herv. predikant te Apeldoorn, is nog steeds ernstig. Ds. J. C. SCHULLER. Ds. J. C. Schuilei' heeft Zondagmorgen wederom een longbloeding gehad, hoewel in niet zoo ernstige mate als de beide vo rige malen. Hoewel de patient geen ver hooging heeft, acht de behandelende ge- neerheer den toestand niet ongevaarlijk. PREDIKANT-HOOFDAMBTENAAR. De Indische regeering heeft, het request 'van den Predikantenbond ingewilligd, den'kop, dat Marychie besloot op te brengen. 't Kostte wel wat moeite en wat melk, maar bleef het in 't leven, dan was dat alles gauw vergoed. En toen zij de eerste melk op tafel bracht, keek zij zoo vroolijk en zoo opgeruimd, als ze in tijden niet geweest was. Wel had zij grooter boerderij en meer vee op stal, maar zelden rpeer tevreden heid in 't harte gehad. Dat haar de bezigheden spoedig te veel, en de drukte te groot zou worden, en Marychie bij den besten wil niet in staat was, alles alleen in. orde te hou den, ofschoon zij van geen vermoeid heid scheen te weten, had Machiel spoedig doorzien. Eer het te laat was, begreep hij naar iemand uit te kijken, die alles kon verrichten, althans haar behulpzaam zijn. Het karnen vooral viel de oude te zwaar ,en 't melken Zij was moe en af, als zij gedaan had. En dat tweema len daags, dat was op haar jaren te veel. Maar hoe en waar iemand ge vonden? Meidag was voorbij, en de beste meiden waren geplaatst. Terwijl Machiel over een en ander nadacht, kwam de oude burgemeester binnen; en et. hij nog zat, gaf deze hem bericht, dat hem een zaak van belang op 't harte lag. waar hij met Machiel eens over praten wou. De boekhouder-diaken was wel een goed man, maar daar hij zoo weinig door zicht had en niet makkelijk tot een be- waardoor twee predikanten het praedicaat hoofdambtenaar kunnen verwerven. Op de begrooting voor 1929 zijn echter hiervoor nog geen gelden uitgetrokken. GODSDIENSTLEERAAR-COMMUNIST. Een godsdicnstleeraar uit het district Bandjaran in de Preanger-regentschappen op Java, die deelnam aan de mislukte op sta ndspoging, is door den Landraad tot 3 lA jaar gevangenisstraf veroordeeld. „WACHTER" EN „BAZUIN". De Kerkeraacl der Geref. Kerk Den Haag West besloot aan het Curatorium der 1 heologische school te Kampen te ver zoeken pogingen in het werk te stellen, tot de vereeniging van het blad De Wach ter met De Bazuin. BIJBELVERSPREIDING. Nnar^ wij in de N. Y. Herald lezen zijn in 1927, volgens opgaaf van het Ameri- kaansch Bijbelgenootschap 10.034.79? ex emplaren van den bijbel verspreid. Zij waren in 166 talen en dialecten en de eer ste volledige bijbel van de Luba Lulua- taal uit den Kongo behoorde daartoe. Dit was de 169ste taal waarin de bijbel is overgezet. De bijbelverspreiding nam in 1927 iri Japan met 10 pet. toe, in Egypte met 50 pet, en 3 mïllioen exemplaren werden in China verspreid. DE REFORMED CHURCH IN AMERIKA. In het „Weekblad der Ned. Herv. Kerk" lezen wij: Aan de afgevaardigden naar de Refor med Chürch in Amerika, is .de volgende gecalligrafeerde oorkonde medegegeven: Soli Deo Gloria 1628—1928. De Algemeene Synode der Nederland- sche Hervormde Kerk verheugt zich har telijk in den bloei van haar dochterkerk, die, door het licht en duisternis henen, drie eeuwen lang door Gods genade ge leid. haar stichting voor Zijn aangezicht herdenkt. Zij voelt diep en dankbaar de banden van bloed, volksgemeenschap en geestver wantschap bovenal, die 'de twee deelen van Christus' Kerk aan beide zijden van den Oceaan vereenigen en beveelt de Re formed Church in Amerika, haar ambts drager en leden. Gode en Zijner genade. 's-Gravenhage. 10 Mei 1928. Namens de Algem. Synode voornoemd: (w.g.) Dr. G.-J. Weyland, president, (w.g.) D. den Breems, secretaris. OEFENAARS. De classis Groningen der Chr. Geref. Kerk heeft naar gemeld wordt, den heer L. Floor, oefenaar te Ulrum, toestemming verleend om in heel de Kerk een stichte lijk woord te spreken. De heer Heijkoop, Theol. student en oefenaar der Geref. Gemeenten, verbond zich elke 3 weken vast de Geref. Gemeen te te Den Haag te dienen in de prediking. GROOTE KERK TE HAARLEM. Het feit, dat de groote of St. Bavokerk op 4 September 350 jaar eigendom zal zijn van de Ned. Herv. Gem. zal op dien dag in een bijzonder samenkomst worden her dacht. EEN VOORTREKKER. Het Algemeen Indisch Dagblad (de Freangerbode) van 21 April 1928 meldt 't volgende: Naar het Nws. vernam, zal de heer I. W. de Groote, hoofd van de Passer Baroe- school te Weltevreden, van de Vereeniging voor Christelijke Scholen, zijne betrekking den 8sten Mei a.s. neerleggen en afscheid van zijn school nemen, Z ij n school, want, slechts onderbroken door Europeesche verloven, is hij er aan werkzaam geweest sinds 1892. dus 36 jaar, waarvan 31 jaar als hoofd! Met recht kan hij als de pionier van het Christelijk onderwijs in Ned. Indië worden beschouwd, want met hem, als hoofd, kwam de school tot grooten bloei, en telt thans ruim 500 leerlingen. Hij bewees, dat Christelijk onderwijs in deze gewesten gewild is als het goed on derwijs is, en op dat voorbeeld durfde de vereeniging voortgaan en andere scholen openen. Voor Indië blijft de heer De Groote be houden, zelfs voor de eigen vereeniging, want hij zal de functie van secretaris penningmeester aanvaarden, die door het overlijden van den heer A. L. van der Ca- pellen open kwam en bleef. TOELATINGSEXAMEN H.B.S. „De Bode" is geenszins te spreken over de wederinvoering van het onderzoek van candidaten voor de le klasse H.B.S. en noodigt de onderwijzers uit: „Stuur ons alle mogelijke inlichtingen, hoe nu in uw omgeving die toelating gaat; stuur ons de examenopgaven, de examen vragen, de resultaten; stuur ons alle ma teriaal dat noodig is voor een stelselma tige, critische bespreking van alle gekke kunsten die de eerstvolgende maanden met uw leerlingen worden uitgehaald. sluit kon komen, begreep de burge meester, met zijn ouden schoolmak ker maar eens te raadplegen, wat men zou aanvangen. De scheper (schaapherder) lag doo- delijk ziek; en zooals het zich liet aan zien, zou de arme stumper bezwijken. Zooals Machiel wist, liet hij drie kin deren na, die behalve Lammechie, die bijna zesten jaren was, nog te jong waren om te dienen. Zij zouden voor eerst hier of daar besteed moeten wor den, en Lammechie moest naar een dienst uit zien. tiet slimste van alles was wie zou de kleinen naar zich nemen. De oudste.... 't was jammer van 't kind, zij kon goed melken en karnen maar.de diensten waren bezet. „Hm!" zei Machiel, toen hij zag dat de oude burgemeester zweeg, ,,'t is treurig! geen vriend of mage en bij elkander blijven, was ook niet raad zaam, meende hij. 't Werd licht een \erwilderd huishouden, en kon zoo doende levenslang ten laste der dia- konie blijven. De kleinen vallen nog in de schooljaren en de groote, al kan zij wat spinnen en wat boerenwerk doen, is ook nog geen professoren gei'! en goed is ook niel En de oude schudde het hoofd, wenkte den burgemeester en zei Marychie dat hij Geert Scheper es anspreken (bezoeken) ging. „Nu weet ik nog niets", zei de bur gemeester, toen de beide vrienden een „Wij zullen dit materiaal verzamelen, schiften eb verwerken voor een aparte rubriek, en als onze overgewinterde man darijntjes zich niet schamen wanneer wij er de dwaasheid van aantoonen, dan zul len we hen tot schaamte brengen door onzen lach. „Onnoodig, er bij te zeggen, dat bet ma teriaal van ander kaliber moet zijn, dan het niinisterieele. „Den man leidt pein" van een eindexamen-candidaat 5-j. H.B.S. dat tegen de lagere school wordt aan gevoerd „Vooruit, collega's! Als wij willen, dan zetten wij het heele bedrijf dat het K.B. weer in de mode wil brengen, zoo in het volle daglicht, dat het onmogelijk wordt. „Stuur ons maar materiaal!" Aldus de uitnoodiging. Het is wel jammer, dat bij voorbaat al de gedachte gesuggereerd wordt, dat het werk belachelijk moet zijn. Daardoor verliest de critiek, die komén zal voor een groot deel of geheel haar ernst. Had men eerst eens afgewacht, of er smalle vragen gedaan zullen worden, dan zou afkeuring meer beteekenen, dan nu het geval zal zijn, nu de menschen er op afgericht worden, zooveel mogelijk dingen dwaas te vinden. Wie er zoo bevooroor deeld op uittrekt, is geen onpartijdig des kundige. GIFTEN EN LEGATEN. De boekhouder van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost ontving van een zus ter der gemeente een gift van 1000 in 6 obligaties. Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, ontving voor de uitbreiding van 'zijn wijkgebouw „Reho- both" een gift van ƒ500 en een van ƒ200. Ds. C. J. van Paassen, Ned. Herv. predikant te Haarlem, ontving voor het orgel in de Nieuwe Oosterkerk een gift van 4000 en één van 1000. LUCHTVAART. DE „ITALIA". Men is t Kingsbay nog steeds zonder bericht betreffende de „Italia", zoodat het ergste gevreesd wordt. Een S.O.S.-sein? Volgens een telegram uit New York hebben luistervinken aan de kust van den Grooten Oceaan het volgend draad loos telegram opgevangen: S.O.S. De ..Italia" onder bevel van No- bile dreigt te verongelukken. Men kan niet meer seinen. Onmiddellijke hulp noodzakelijk. Dit telegram werd enkele keeren her haald, maar werd steeds zwakker. Reddings-expedities. De correspondent te Oslo van het „Berl. Tagebl." seint, dat de Italianen in Kings bay aannemen, dat Nobile met zijn lucht schip misschien naai' het Oosten is af gedreven en thans hoopt, de kust /an Si berië, Keizer Frans Jozef-land, Nicolaas II-land of Nova Zembla te bereiken. Het uitblijven van berichten verklaart men voorloopig door een waarschijnlijk defect aan de radio-installatie. Deze optimistische opvatting wordt ech ter door velen niet gedeeld. De Italiaansche gezant te Oslo heeft derhalve aan de Noorsche regeering het verzoek gericht, een hulpexpeditie uit te rusten. De Noren hebben hun bereidwilligheid daartoe te kennen gegeven. De Noorsche regeering beraadslaagde onmiddellijk over de te treffen maatrege len. Aan Roald Amundsen en kapitein Otto Soerdrup is eveneens hulp verzocht. Zij hebben zich echter nóg niet over hun eventueele plannen uitgelaten. Het Italiaansche expeditieschip „Citta di Milano" heeft kolen ingenomen om zich Noordwaarts te begeven, teneinde de „Ita lia" te zoeken. De Italiaansche gezant te Oslo heeft be richt ontvangen dat de „Citta di Milano" geenerlei bericht van de „Italia" heeft ontvangen. De Noorsche luitenant Lützow-Holm zou gisteren per watervliegtuig met de stoom boot „Hobby" naar bet hooge Noorden vertrekken. Het stoomschip „Braganza" heeft last gekregen uit Tromsö te vertrekken en zich met den gezagvoerder der „Citta di Milano" in verbinding te stellen. De „Bra ganza" zal het gebied ten Noorden van Spitsbergen afzoeken. Bericht over een landing. Volgens een bericht van het persbureau V. D. van hedennacht schijnt alles er op te wijzen, dat de Italia Vrijdag even over vijf uur tusschen 77 en 81 gr. N.B. en tus- schen 17 en 28 gr. O.L. is gedaald. Noord-Oostelijk van Spitsbergen bevin den zich verscheidene zeehondenvangers. Men zal trachten met deze in verbinding te komen. Volgens een bericht van het draadloos station van Politiken op Ysland, zou een Engelsch visschersvaabtuig Zaterdagoch- eindweegs waren voortgewandeld. „Ik ook niet!" liet Machiel er op volgen. „De tijd zal 't leeren. Eerst maar eens zien. Hij kan nog wel beter worden". Zoo pratende, hadden zij de kleine woning bereikt, waar de arme dorps scheper op zijn uiterste lag. Een vrien delijke glimlach speelde om zijn lip pen, toen Machiel hem naderde en aansprak. Ofschoon hij alle moeite deed, om z.'ch op te richten, en zijn Lammechie al schreiend en snikkend hem te hulp kwam, moest hij het opgeven en blij ven liggen. Met de grootste inspanning gelukte het hem, in afgebroken woor den zijn dank te betuigen voor alles, wat de heerschap vroeger aan hem en co zijnen gedaan had. Hij was innig aangedaan en 't kostte hem veel. om onderworpen te zijn en van zijn kin deren te moeten scheiden. „Nu hebben ze niemand meer op de wereld niemand die voor hen zor gen zal", riep hii snikkende uit, ter wijl tranen langs zijn ingezonken wan gen rolden, en d emuts van 't hoofd nemende, stameh hij, op een hartroe- renden toon: „O, God! heb medelij den met mijn kleinen! Arme stum- ptrts!" vervolgde hij na een oogenblik zwijgen, „wie zal u helpen?" „Ik!" zei Machiel, en gaf den uitge- putten kranke de hand. „Sterf gerust, Geert! Zoolang ik brood heb, deel ik met je kinderen". AAN HET-ZOEKLICHT. LEIDEN, 29 Mei 1928. Tot dusver was Amerika het land der onbegrensde mogelijkheden. Daar is alles even geweldig en reusachtig. Doch thans steekt Z ^vjet-Rusland het in dit opzicht naar de kroon. Al thans als men Louis de Visser geloo- ven wil (en hij is een geloofwaardig man!). Gelijk men weet, is te 's-Gravenhage de Russische film „Bett und Sofa" in beslag genomen. Lou de Visser, die tegen de beslag name daarvan protesteerde, zei, dat hij in Rusland nog wel andere dingen gezien had dan deze simpele film. Hij had in Rusland een ballet mede gemaakt van niet minder dan zes dui zend bijna geheel naakte vrouwen. Dat was kunst, zeide hij. Nu, dat is geen kleinigheid, een bal let van zesduizend vrouwen. Wat moet men dan in Rusland toch wel over een geweldige zalen beschikken, als alleen het tooneel daarvan al tweemaal zoo groot is als de grootste zaal van Den Haag? Zou 't waar zijn? Of zou Lout je ons maar wat op de mouw spelden? Wij kunnen 't toch niet controleeren 1 OBSERVATOR. tend Noordelijk van Ysland zwakke nood signalen van de Italia vernomen hebben. Dit bericht wordt echter niet bevestigd. DE K.L.M. EN DE HEER VAN LEAR BLACK. Hedenmorgen te 9 uur vertrok van het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een vliegtuig van de K.L.M. de H NADR, met Boekman als piloot naar Marseille. Vanmiddag zal vermoede lijk ook de heer Van Lear Black met Geyssendorffer daar arriveeren, waar na dan Woensdagmorgen vroeg de v'ucht MarseilleLonden zal aanvan gen. Of de heer Plesman, directeur van cle K.L.M. den tocht naar Marseille zal meemaken om den heer Van Lear Black te verwelkomen was nog niet zeker. UIT ONZE INDIEN. EEN BROCHURE VAN DEN HEER COLIJN. Naar het „Soerabajasch Handels blad" meldt, is de heer Colijn gereed gekomen met de eerste hoofdstukken van een brochure, waai in de voorstel len tot wijziging van de Indische Staatsregeling worden behandeld. De schrijver concludeert, dat tegen aan neming van de voortsellen geen be zwaren bestaan en hij acht in het thans bestaande syste. i ie inland- sche meerderheid in den Volksraad wel aanvaardbaar. Hij verklaart, dat deze zaak door zc.„gebrande Neder landers ietwat is opgeblazen en advi seert tenslotte tot instelling van een uitgebreide, gemengde commicbe .an Europeanen en Inlanders zoowel in Nederland als in Indië, die tot tr.ak zal kiijgen het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheid van een al- geheele wijziging van de grondslagen. EEN JA VA-RAAD. De heer Colijn wenscht naast den Volksraad, de in dezzelfde samenstel ling en met dezelfde bevoegdheid moet blijven bestaan, een Java-Raad, met in de toekomst langzaam uitgroeiende bevoegdheden, die ten slotte parle mentaire bevoegdheden moeten wor den. Het land en de provincie moeten volkomen autonome gebiedsdeelen worden en aan hen zooveel mogelijk bevoegdheden overgedragen, welke tot c'usver aan de centrale regeering ble ven. Alleen de aangelegenheden, die de groote lijnen van de politiek van de regeering raken en beheerschen, b.v. de financieele verhouding tegenover het moederland, moeten bij het cen traal gezag blijven. SULFATOREN ALS OPWEKKINGS BRONNEN VOOR ELECTRO- ENERGIE. Volgens het „A. I .D. de Preanger- bode" hebben de proefboringen van den vulkanologischen dienst te Kawah Toen vouwde de arme man de han den, en dankte meer door tranen en zuchten, dan door woorden, den Vader daar boven. „Burgemeester!" vervolgde deze, „als Geert sterft, zijn de kinderen mijn wat ik heb, is voor hen!" 't Was een tooneel, dat zich niet laat beschrijven. Nog een oogenblik, en de doodstrijd ving aan. De buren werden geroepen en eer allen bijeen waren, was Geert ontslapen. De burgemeester regelde de zaken, en twee uur later, stapte het drietal weezen, met Machiel de keuterij in. ,,'k Breng nog wat leven in de keu terij", was al wat hij zei. En toen Ma rychie hem scheen te vragen, wat ze met dat volkje moest beginnen, gaf hij haar te kennen, dat Lammechie mee werken, en met de twee anderen hier blijven zou. „Roelof is dood", zei hij na een oogenblik zwijgens „voor één breng ik je nu drie kinderen. Of God ons ook op onzen dag heeft willen zegenen 't Was Marychie wel eerst niet recht naar den zin, maar Lammechie zag er gezond en sterk uit, en de twee ande ren waren al 't ergste te boven. En toen zij gezien had, dat Lammechie flink melken en voeden en heel handig ns at verrichten kon, begon zij zich ge heel te verzoenen met haar nieuwe be lt ekking en de nieuwe gaste.i. Van nu af, nam alles een ander een ander aanzien aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5