DAG-AGENDA. Wcensda3 30 Mei, 's miJd. vier uur. „In den Vergulden Turk" (bovenzaal), Breestraat: Jaarl. Alg. Verg. van Aan- cieelh. der N.V. L. Expl. Mij. v. Onr Goederen Woensdag 3ü Mei, 's middags twee uur. gaderii v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goed ren „Leidenten kantore der N.V. Bonde_/.aq 31 Mei, s av. acht uur. Hooglandsche Kerk: Wi, .lingsavond v. (i Chr. Nat. Werkmansbond. Woensdag 6 Juni, 's av. kwart over acht, „In den Vergulden l urk", Bree- slraat: Jaarvers, v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 20 Mei tot en met Zondag 3 Juni a.s. waargenomen door de apotheek \an den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. RECLAME SPLINTER voor Meubelen en Gordijnstoffen. in ongelegenheid geraken en raad en bijstand noodig hebben, dringend aan geraden zit h te wenden tot gemeld in formatiebureau (telefoon 42234). Nadere inlichtingen omtrent den arbeid van het Christelijk Sociaal Co mité en geschriften met waardevolle adressen en gegevens worden op aan vrage door het bureau kosteloos ver strekt. DE HEER COLIJN OP ZIJN INDISCHE REIS. De heer Colijn is begin Mei naar Zuid-Sumatra vertrokken. Vandaar zou de oud-minister naar de Westkust gr an, vervolgens naar de Oostkust om can naar, het Vaderland terug te kee- ïen. VRXIEZINGSKNOEIERIJEN TE ARNHEM. Bij de laatste gemeenteraadsver- zingen te Arnhem, is er in den Raad door den lieer Heermans (S. D.) ge ïnterpelleerd over de houding van den toenmaligen voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur, den heer J. M. Wolff, lid van den Vrijheidsbond, van wien het gerucht ging, dat hij de lijs ten van de ondersteuning had opge vraagd, welke lijsten later in het be zit bleken vah een verkiezingspropa- gandist. De eereraad, die deze kwestie, waar in de heer Wolff op een raadszitting weigerde inlichtingen te verstrekken, onderzocht, bestond uit Mr. P. T. A. Cremers, raadsheer van het Arnhem- sche gerechtshof, Mr. A. D. H; Foeke- rna Andreae, vice-president van het Arnhemsche gerechtshof en Mr. M. C. de Jong, lid van den Arnhemschen gemeenteraad. Afgezien van de vraag, of de heer Wolff wist, dat de lijsten voor ver kiezingsdoeleinden gebruikt werden, achtte de eere-raad het ongeoorloofd, dat de lijsten aan derden zijn afge staan. Het bleek den raad, dat de door den heer Wolff aangevoerde feiten te zij ner verontschuldiging, door niets ble ken te worden bevestigd en zelfs voor een deel beslist onjuist bleken. De eereraad spreekt als zijn oordeel uit, „dat het onwaarschijnlijk geacht moet worden, dat de heer Wolff ter goeder trouw heeft gehandeld". „Zelfs zouden wij durven verklaren aldus de eereraad dat de heer Wolff destijds moet begrepen hebben, waarvoor de lijsten zouden dienen, in dien niet, naar ons oordeel, de moge lijkheid bestond, dat de heer Wolff door bijzondere omstandigheden ver hinderd werd destijds het juiste ver band tusschen de feiten te leggen. Zonder de aanwezigheid van bij zondere omstandigheden immers, zou het naar onze meening onaanneme lijk zijn, dat een raadslid in het voor handen geval niet het verband met de verkiezingen zou hebben gelegd. NED. CHR. GYMN. VERBOND. Onder begunstiging van schitte rend zomerweer werden gisteren te Amsterdam de Gew. Turndag en wed strijden van het Gewest Holland van bet Ned. Chr. Gymn. Verbond gehou den. Op dezelfde dag wedden te Gro ningen en Zutphen gelijke bijeenkom sten georganiseerd voor het Noorder gewest en het Celd.-Overijs. Gewest. Te Amsterdam opende de Voorzitter van het Gewest Holland, de heer C. A. de Bruyn te Leiden, omstreeks 9 u. de Turndag met het lezen van Psalm 115 en gebed, waarna hij het openings woord sprak. Hij noemde het een eer voor het Gewest Holland om in 't jaar van de IXe Olympiade, in de stad van het feest der spieren, te mogen getui gen tegenover de wereld van het sihoone en verheven ideaal van het Christelijk Gymnastiek Verbond, het ..Vaardig en Sterk tot Gods Eer". Op waardige wijze hebben de Chris ten-turners en -turnsters gedemon streerd datgeen wat hen onderscheid van de moderne beweging voor Li chaamsoefening De wedstrijden werden gehouden in de zalen van het Vossius-Gymnasium. terwijl de dag werd besloten met eeni- ge demonstraties op het terrein van de A.T.ÏL aan het Olyrapiaplein, in de na bijheid van het Olympisch Stadion. Bij de wedstrijden behaalde de Leid De Nenijto te Rotterdam Aankomst van Mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van Den Haag (links) en Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek op de „Nenijto". De plechtigheid der opening van de Nederlandsche Nijverheidstentoonstel ling, te Rotterdam, die Zaterdag plaats had, geschiedde op het voor plein, nadat de raad van beheer daar Prins Hendrik had ontvangen en het Wilhelmus had weerklonken. De woorden van den heer B. C. D. Ilanegraalï, algemeen voorzitter van den Raad van Beheer, en de opening rede van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Prof. Dr. P. J. Slotemaker de Bruine, werden dooi de zeer groote luidsprekers van Phi lips gemakkelijk verstaanbaar ge maakt. Prins Hendrik ontsloot den toegang tot het terrein, waarna de genoodig- den, onder wie zich bevonden de com missaris der Koningin van Zuid-Hol land, Jhr. Mr. van Karnebeek en de commandant van het veldleger, luite nant-generaal Muller Massis, zich naar het paviljoen der gemeente Rot terdam begaven. Van het terras daarvan hield d!b waarnemende burgemeester, de heer L. de Groot zijn rede. Vervolgens hebben de Prins en de andere autoriteiten een rondgang ge maakt over het terrein en door de loodsen. Omstreeks half 5 kwam Prins Hen drik bij het restaurant. Op 't terras staande luisterde hij naar Rotte's Mannenkoor, dat „Zegepraal" van Brandts Buys zong. Hij complimen teerde den heer Diamant. Nadat men zich in het restaurant vereenigd had, heeft de heer Hane- graaff een toespraak gehouden, waar in hij, na dank te hebben gebracht aan het Kon. Huis, aan tal van perso nen, die aan de Nenijto hebben mede gewerkt, hulde betuigde. Prins Hendrik heeft het middag maal in het restaurant Galand ge bruikt. Toen Z. K. H. bemerkte, dat eenige tafeltjes verder de acteur Louis de Vries was gezeten, ontbood hij dezen aan zijn tafel en onderhield zich ge durende eenigen tijd met hem, waar bij hij den tooneelspeler complimenteer, de met het succes, dat deze in*Dene marken heeft behaald. svhe Chr. Gymn. Ver. „Jahn" o.a. in de afd. Heeren 2e graad een Tweede prijs en in de afd. Dames 3e graad een Derde- prijs. Deze welgeslaagde dag werd beslo ten met een gezellig diner en een prettigen avond, aangeboden door de Amsterdamsche Chr. Ver. „D.E.V.", waarin tevens de prijzen werden uit gereikt. BUITENLAND. HET INTERNATIONAAL ARBEIDS BUREAU. Geen wijziging der 8-urendag conventie. De raad van beheer van het Inter nationaal Arbeidsbureau, die te Ge- nève vergadert, besteedde den twee den Pinksterdag aan de bespreking van het Engelsche voorstel om de wij ziging van de conventie van Washing ton nopens den achturendag op de agenda van de Internationale arbeids conferentie van 1929 te plaatsen. Na een langdurige discussie werd dit voorstel verworpen met 12 tegen 11 stemmen, terwijl een ander voor stel, ingediend door den voorzitter van den beheersraad, den Franschman Fon taine, werd aangenomen. Dit voorstel heeft ten doel, het in ternationale Arbeidsbureau te mach tigen een voorbereidende studie te maken van alle op de arbeidsconfe- rentie van 1919 aangenomen arbeids- conventies, opdat de raad van beheer zich te zijner tijd over de wenschelijk- heid van een herziening van een of meer der conventies zal kunnen uit spreken Het voorstel werd aangenomen met 10 tegen 9 stemmen, alle overige blan EEN REDE VAN BALDWIN. Geen sprake van vcrvrcegdc ver kiezingen. In de historische abdij van Weibeek op de grenzen van de graafschappen Derbyshire, Nottinghamshire en Yorkshire, heeft Baldwin gisteren een groote politieke rede gehouden voor ruim 75.000 leden van conservatieve kiesvereenigingen uit de Midlands. Hij herhaalde in duidelijke termen, dat de regeering niet van plan is de kaart der oppositie te spelen door het Lagerhuis te ontbinden, voordat de regeering de vruchten van. haar laat ste begrooting heeft kunnen plukken. „Ik ben gèen toovenaar, riep hij uit die van de mij toevertrouwde ?es stuiver negen stuiver heeft kun nen maken, maar nochtans durf ik met goed geweten te beweren, dat vei ligheid, voorspoed en vertrouwen on der de conservatieve regeering groote vorderingen hebben gemaakt. Onze verkiezingspropaganda zal uit sluitend berusten op feiten, die de be loften der andere partijen in de scha duw zullen stellen." Een aardig incident deed zich voor toen de premier in het vuur zijner rede met de vuist op tafel sloeg en daarbij voor hem staande microfoon in een bloemperk slingerde. Slagvaar dig zeide Baldwin om het opkomend gelach te smoren: „Gij ziet, dat mijn woorden zelfs een doode tafel leven inblazen DE GRIEKSCHE CRISIS OPGELOST. Venizelos steunt het kabinet-Zaimis. Volgens een bericht uit Londen is de kabinetscrisis opgelost. Het kabi net Zaïmis blijft aan en zal in het parlement den steun genieten van de partij van Venizelos. Metaxas had aanvankelijk bezwaar gemaakt tegen een ministerie, dat niet den steun zou genieten van de partij van Tsaldaris, daar deze wel verleden jaar uit het kabinet getreden is, doch dit niet zijn steun heeft op gezegd. Venizelos stelde hiertegenover, dat een parlementaire regeering, die nu eens op uiterst rechts en dan weer op uiterst links moest steunen, een on ding was. Uit het aanblijven van het kabinei schijnt mén te moeten opmaken, dat Metaxas zich ten slotte door Venize los heeft laten bepraten. De toestand is dan in zooverre gewijzigd, dat het kabinet voortaan in plaats van met een welwillende onzijdigheid met de oppositie van de volkspartij (Tsalda ris) rekening zal moeten houden. DE REIS VAN AMANOELLAH. Turksch-Afghaansch vriendschaps verdrag. Het Afghaansche koninklijke paar is gisteren weer van Angora naar Konstantfnopel vertrokken. Naar uit Angora gemeld wordt, is tusschen Turkije en Afghanistan een verdrag van vriendschap en samen werking gesloten, dat in het bijzonder voorziet in de samenwerking der hei de landen op het gebied van handel transport en verkeer. Turkije zendt juridische, weten schappelijke en militaire deskundigen naar Afghanistan. Het verdrag bevat de clausule in zake de behandeling der meestbegun- stigde natie. j De Turksche legatie te Kaboel wordt een ambassade. Hokmet Bey, de se cretaris-generaal van den ghazi, is tot ambassadeur benoemd. ITALIë EN JOEGO-SLAVIë. Antl-Italiaansche betoogingeu in Joego-slavië. Volgens de te Belgrado verschijnen de bladen, hebben de anti-Joego-sla- vische betoogingen te Zara, waarbij de Joego-slavische staat beleedigd is, ge leid tot heftige tegenbetoogingen te Spalato, Sebenico en Belgrado, tegen de ratificatie van de overeenkomst van Nettuno tusschen Italië en Joego slavië. Te Spalato hebben de betoogers eerst de Italiaansche leeszaal trachten te bereiken. Toen de politie met kracht tusschenbeide kwam, begaven zij zich naar het Italiaansche consulaat. In den loop van de schermutselin gen met gendarmes en politie zijn de ruiten van het consulaat en verschei dene étalageramen van Italiaansche winkels ingegooid. Toen de betoogingefi een dreigend aanzien aannamen, deed de politie 'n beroep op het leger, dat de betoogers verspreidde. Te Sebenico richtte zich een stoet van duizenden naar het Italiaansche consulaat, waar ondanks de energie ke tusschenkomst van de politie, de ruiten zijn ingegooid. Ook de ruiten van een Italiaansche bank en van verscheidene Italiaan sche winkels moesten het ontgelden; in een-agentschap van een scheept vaartonderneming is men binnenge drongen. De betoogingen duurden drie uur. Er zijn drie betoogers en een gendar me gewond; een kind is ernstig aan het hoofd gekwetst. Talrijke arresta ties zijn gedaan. Diplomatiek naspel. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft van zijn regeering last gekregen herstel van de aangerichte schade te vragen. De Joego-slavische minister van huitenlandsche zaken heeft tegenover den Italiaanschen gezant te Belgrado zijn spijt te kennen gegeven over de incidenten, die zich aan beide zijden voorgedaan hebben en kondigde aan, dat er maatregelen getroffen zijn om een herhaling te voorkomen. Anti-Joego-slavische betoogingen in Italië. Betoogingen hebben plaats gehad in verschillende Italiaansche steden om te protesteeren tegen de Joego-slavi sche incidenten, o.a. te Venetië. Te Rome trokken 1500 studenten in optocht voorbij het Palazzo Borghese waar het Joego-slavische gezantschap gevestigd is. Zij konden er echter niet binnen dringen, daar het paleis door een sterke troepenmacht bewaakt was Er hadden geen ernstige incidenten plaats. HEVIGE MIST VOOR NEW YORK. 15 schepen hebben gisteren de haven van New York niet kunnen inkomen, wijl daar ter plaatse een zware mist heerscht.. Hierbij bevindt zich ook een Hapag-boot met 250 passagiers aan boord. KORTE BERICHTEN. De Berlijnsche aapjeskoetsier Gustav Hartmann, die 1 April uit Berlijn naar Parijs vertrokken is, is te Verdun aange komen. Oostenrijk zal, als Praag en Warschau er mede accoord gaan, Bela Kun met een Russisch vliegtuig naar Rusland laten te- rugkeeren. Prins Windisch Gratz, de hoofdper soon van de frankenvervalschings-affaire, heeft amnestie gekregen. Tsjang Tso Lin beweert een* groote overwinning op de nationalistische troe pen behaald te hebben. De Japanscbe regeering heeft aan Kellogg baar steun toegezegd, voor bet tot stand brengen van een anti-oorlogs pact. Italië verklaart zich tot herziening van het Dawes-plan bereid, mits geen nieuwe offers van de Italiaansche belas tingbetalers worden verlangd. In de pas afgekondigde nieuwe grondwet van Litauen is Wilna tot hoofd stad geproclameerd. Nitti heeft een felle proclamatie te gen het fascistische regime gepubliceerd. GEMENGD NIEUWS. Betaling gestaakt. Zaterdagmiddag heeft, naar het „Hbld." meldt, de gemeen te Posterholt bij Roermond haar betalin gen gestaakt, bij een geschil, gerezen om trent de uitbetaling van ƒ23.000 voor ge leverde electriciteit door een inwoner dier gemeente, voordat de levering door de stroomverkoop Mij. in Limburg werd overgenomen. De raad vaa arbitrage bad Radio-Programma. WAT EB VANAVOND TE BOOR EN lb HUIZEN, 34CX9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). K. R. O. 5.30 Diner-muziek. 7^30 Cursus Kerklatijn. 8.00 Tweede Algenueene verg; ader ins Rede door den HoogEflelg^str. heer Mr. Dr. L. N. Deckers, Lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te 's-Gravenhago. Onderwerp: „Het Koningschap van Christus in het Sociale leven". Rede door den HoogEen? Hooggeï. .heer Prof. D>. J. Aengenent, Onderwerp: „Het Ko ningschap van Christus in hei Politieke leven". IQ300 Een uurtje Volkszang. Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. a 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Kllok 6jx> Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Horat, cello en H. Swart, piano. Z-J'5 Diuitscihe Olympiade-les. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tqdsein van de A.VJt.O.-klok. 8.00 Avondconcert door het Omroep orkest, ondier leiding van Nico Treep, met medewerking van Marguerite Couperus, zang en Di- na Italië, piano. 8.45 Pianorecital door Dirua Italië, 9.05 Weerbericht van De Billdt. 9.15 Voortzetting van bet Concert. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. 10.20 Voortzetting van bet Concert. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 5j2o Concert. 9.35 Concert Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.40 Volksconcert Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5-35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. .Weer bericht. Eerste algem, nieuwsbea; 7.05 Muziek. 7-35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 9.20 Weerbericht Tweede algemeen nieuwsbericht. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 9.05 Concert. Tjjdens de pauzes: Persber. genoemd bedrag aan eischer als vordering erkend. De burgemeester wilde de schuld vereffenen, doch de meerderheid van den raad besliste andersom. En Zaterdagmid dag heeft de deurwaarder beslag gelegd op de gemeente-financiën ten bedrage vdn ƒ1100. Door het eten van leverworst. Op ad vies van den huisdokter heeft de Genees-, kundige Dienst op den eersten Pinkster dag, het geheele gezin van den agent van politie T. uit de Paul Krugerstraat te Rot terdam, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, naar het zieke'nhuis aan den Coolsingel moeten overbrengen, daar de geheele familie, zich na het eten van roomijs en leverworst, zeer onwel geveel de. Hoewel de toestand van de patiënten nog vrij ernstig is, behoeft er geen reden voor ongerustheid te zijn. Later is gebleken dat meerdere anderen ook van het roomijs hebben gegeten. Zij zijn echter niet ziek geworden, liet ligt dus voor de hand, dat de leverworst niet in orde moet zijn geweest. Later is de le verworst b;" een slager in de buurt in be slag genomen. Vermoedelijk verdronken. Een schip per vischte uit den Rijn te Arnhem een tasch op, die monsters van sigaren bleek te bevatten. Wat verder dreef een heeren- hoed. De man deed van zijn vondst aan gifte bij de politie, die bij de verschillen de sigarenwinkeliers naging, waar de in den zak gevonden sigarenmerken worden verkocht. Het bleek ten slotte, dat dit in Dieren 't geval was. De eigenaar van dezen win kel was sedert j.l. Donderdag spoorloos verdwenen. Het is zeer waarschijnlijk dat hij in den Rijn om het leven is gekomen. Te ver in zee geraakt. Het 15-jarige meisje G. B. wonende in de Van Heurn- straat te Voorburg, is gistermiddag, ter wijl zij aan hei baden was op hei Scheve- ningsche strand ter hoogte van de Was senaarsche grens, te ver in zee geraakt, doordat zij door den daar ter plaatse ster ken stroom werd meegesleurd. Het geluk te eenigen zwemmers het meisje naar het strand te brengen. Zij werd door den Eer ste Hulpdienst ter observatie naar het Ge meenteziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Prijzenswaardige oplettendheid. Gis teren bleek even ten oosten van Gouda, ongeveer bij afstandspaal 30.0 van de spoorlijn WoerdenGouda (richting naar Gouda), de plotseling ingevallen zomer hitte eenige „zetting" van de lijn te heb ben teweeggebracht. Dank zij de prijzens waardige oplettendheid van het spoorweg personeel werd de lichte „knikin de lijn onmiddellijk opgemerkt. Dadelijk was technisch personeel ter plaatse, dat de noodzakelijke controle bleef oefenen. Langzaam rijdende konden de treinen het bedenkelijke punt passeeren, zonder dat er vertraging of verwarring in den dienst ontstond. Braad te Leeuwarden. Gistermorgen omstreeks 10 uur ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak brand in twee lompenpakhuizen en opslagplaats van den heer Hoeben te Leeuwarden. De brand woedde bij het afzenden van dit bericht nog voort en zoo het zich laat aanzien, kan het woonhuis behouden blijven. In bet achterste gedeelte van een der pak huizen staan eenige vaten benzine, welke men door nat houden tracht te behouden. Met twee stralen op de waterleiding en twee op de motorspcrit bestrijdt men het vuur. de na-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2