NIEUWË LEIDSCHE COURANT van ZATERDAG 26 MEI 1928 TWEEDE BLAD. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS VAN HET TOERISME. Nu ons land met het ontbrekende seizoen zich voorbereidt, vermoedelijk nog hoopvoller gestemd dan de vorige jaren, om een aantal buitenlandsche toeristen binnen onze grenzen te ont vangen en te herbergen, vestigt de Kampioen de aandacht van talloos ve len, wien dit onderwerp rechtstreeks of zijdelings aangaat, op de groote be- teekenis van vreemdelingen-verkeer voor een bepaald land. Als voorbeeld kiest het blad Zwit serland. „Door zijn ligging en natuurpracht is dit land wel meer dan eenig ander aangewezen als internationaal reis doel. Toch willen wij den betrokkenen bij het reiswezen in ons land juist het gindsche bergland voor oogen stellen, omdat Zwitserland, zoowel door zijn oppervlakte als door zijn bevolking, zooveel overeenkomst vertoont met Nederland. Onze aanteekeningen ontleenen wij aan een uitgave, bezorgd door de ver- eenigde Zwitsersche bank-instellingen getiteld: „Le tourisme et l'industrie hötelière en Suisse", en uit deze combinatie van bankwezen en nijver heid mèt het toerisme, moge reeds blijkén de economische waarde, welke men daar aan het toerisme hecht. Trouwens, wanneer wij alleen maar den laatsten zin van het rapport lezen, blijkt daaruit reeds ten duidelijkste, welk een levenskwestie het internatio naal toerisme voor Zwitserland vormt: „Le tourisme est done bien pour le pays un facteur économique de pre mier ordre et que Ton ne pourrait sup- primer sans qu'il en resultat un trou ble profond". In Zwitserland schatte men, in het normale jaar vóór het uitbreken van den Europeeschen oorlog, op 250 mil- lioen francs (Zwitsersche) de ruwe op brengst der ontvangsten uit het toeris me. Hierbij werd nog niet eens reke ning gehouden met de ontvangsten door auto- en rijtuigverhuurders, de loonen en fooien aan gidsen en krui ers, de spoorweg-inkomsten, eveneens niet die van post, telegraaf en telefoon en ook niet het bedrag aan winkel-in- koopen. Slechts een vijfde deel werd door Z.witsersche toeristen zelf opgebracht. Gedurende den oorlog ging dit bedrae- zoo aanzienlijk achteruit, dat de Zwit sersche handelsbalans er bedenkelijk begon uit te zien. Na den oorlog herstelde zich het toerisme naar het Alpenland slechts langzaam, terwijl tot enkele jaren te rug de Zwitsers zeiven een belangrijk deel der toeristen in het eigen land vormden. Dit jaar rekent men, dat de nor male toestand, wat het vreemdelingen verkeer betreft, weer zal kunnen wor den bereikt. Dit beteekent. dat ongeveer 250 mil- lioen francs zullen verdiend worden door het Zwitsersche hotelwezen, be nevens door tal van nevenbedrijven. welke een deel van hun omzet aan het toerisme te danken hebben. Ook volgt hieruit, dat behalve de ongeveer 200 duizend personen in het hotel-bedrijf werkzaam, nog aan 300.000 personen geheel of gedeeltelijk aan het vreem delingen-verkeer te danken hebben. Eindelijk kan men van Zwitserland zeggen, dat het geheele land profijt trekt van het toeristisch publiek, Dit geldt zoowel voor de op ettelijke mil- lioenen becijferde, ontvangsten der openbare diensten, waarbij alleen de douanen reeds in 'n druk toeristensei zoen 15 millioen francs inkomsten aan de vreemdelingen te danken hebben. Maar ook wijn- en landbouw en vee teelt trekken hun aandeel; waar de hotels, ruw geschat, in een gunstig jaar een kleine 100 millioen francs be steden, om hun keukens en wijnkel ders aan de wenschen en verlangens der buitenlanders te doen beantwoor den. En evenmin zal het bedrag ge ring zijn, door financieele instellingen getrokken uit het toeristenbezoek^ in verband met hun geldelijke operaties, rekeningen-courant, crediet-brieven, reis-chèques, wisselkoersen, enz. Het behoeft dus niemand te verba zen, in een zuiver economisch en niet propagandistisch gesteld rapport te lezen, welk een factor van allereerste economische beteekenis men voor een op het toerisme aangewezen reisge- bied, als Zwitserland het vreemdelin genverkeer acht, en welk een geweldig nadeel het geheele land zou lijden, in dien het toerisme niet op alle mogelij ke manieren werd bevorderd. Wanneer wij het Zwitsersche voor beeld dus aanhalen, voor ons land, juist bij den aanvang van het natio naal en internationaal toeristensei zoen, dan geschiedt dit met opzet. Omdat wij op de belangrijkheid wil len wijzen van een welbegrepen en goed geleide vreemdelingen-industrie om deze eigenaardige uitdrukking maar eens van de Zwitsers over te ne men Want ook voor ons land kan het toerisme op den duur een economi sche voorwaarde van de eerste orde gaan beteekenen. Hieraan willen wij dan een raad toe voegen. Ditmaal nu niet eens herha lend onze, reeds eerder voor onze ho tel-industrie naar voren gebrachte op merkingen van „niet het onderste uit de kan willen hebben", of wel „gasten het vel over de ooren halen", noch „kippen met gouden eieren slachten", doch, door een goeden raad aan het adres onzer Nederlandsche hotelhouders aan te halen, welke onze aandacht trekt in hun vakblad „Ho tel". Daarin lezen we de zoo juiste op merking, dat een hotelhouder, die goed op de hoogte is van plaatselijke en landelijke omstandigheden, gauw wordt ontdekt en dadelijk de sympa thie wint der toeristen, die immers ge lukkig zijn, een man in hem te ont moeten, die hen verstandig leidt en hen zooveel mogelijk van hun verblijf doet genieten. Hierdoor ontstaat een vriendschapsband tusschen toerist en hotelhouder. De laatste is niet alleen meer een eenvoudig koopman, maar 'n goed kenner van zijn eigen vader land. En deze vaderlandsliefde, welke hem in een dienstvaardig en kundig man doet waardeeren, zal aan zijn za ken geen schade doen. Waar zij voor een groot deel leven van het toerisme, is het niet meer dan billijk, dat ieder hunner, in eigen kring en overeenkomstig zijn gaven, zich inspant, het vreemdelingen-ver keer en practisch toerisme te bevorde ren door er een der toegewijde propa- ganda-agenten van'te worden". BINNENLAND. HOFBERICHT. Z. K. H. de I rins zal als voorzitter treden van het lc:\.-comité voor den Nationalen Landstormdag 1928, welke in September e.lc. te 's-Gr&vtnhag.,- zal worden gehouden. Ds. J. J. BUSKES JR. Ds. Buskes sprak op de jaarlijksche vergadering van de Chr. Democrati sche Unie, een rede uit „over de ge denkschriften van Troelstra". Ook ons zoo schrijft „De Rotterdammer" had het eerste deel van Troelstra's mémoires veel te zeggen, gelijk „Van Anarchist tot Christen"van Domela Nieuwerihuis het ons ook deed. De Chr. Democratische Unie is een politiek ..partijtje, hetwelk aan den linkervleugel van de groots protestant- sche groepen knaagt, gelijk aan de rechtsche zijde andere formaties het breekijzer hanteeren. Wij denken er niet aan een bepaal- ce kerkformatie met een bepaalde po litieke partij te vereen elvigen. Gelijk ons blad dit is dezer dagen ten overvloede voor elk opnieuw duidelijk geworden interkerkelijk is, is de anti-revolutionaire partij dit ook. Maar wèl mogen wij vragen aan elk, die in politi.^e kringen licht opsteekt: zeg, wat gij zijt? Straks, bij de komende verkiezing wordt door de Chr. Democratische Unie geschermd met de rede van Ds. Buskes, welke in druk zal worden uit gegeven. Ónze vraag is dus aan Ds. Buskes: wenscht gij het nog moeilijker te ma ken voor de naar eenheid strevende antirevolutionaire partij? Zijt gij anti revolutionair of niet? Ook die kerkelijk met Ds. Burkes P-»-cies geluk denken, zullen met be langstelling het antwöord tegemoet zien. s Spreekt vanzelf, hoe het antwoord uitvalt, als mensch is Ds. Buskes er ons niets minder om, maar in politi- cis weten wij gaarne, of men volbloed naast ons staat; schoorvoetend mee optrekt; dan wel onze politieke tegen- siander is. DE POSTDUIF BESCHADIGD. Gistermorgen te 11.15 uur is de drie- motorige Fokker „De Postduif", waar mede luitenant Koppen naar Indië vloog, bij de landing op het landings terrein van de legerplaats bij Olde- broek, ernstig beschadigd. Door het zeer slechte terrein brak het landings toestel, waardoor de machine zooda nig terecht kwam, dat de romp achter de cabine afbrak en de rechtervleugel eveneens brak. Er werden twee- pro pellers zwaar beschadigd. Het vlieg tuig werd bestuurd door den len lui tenant jhr. W. Sandberg, die belast was met het overbrengen van berich ten. De inzittende passagiers ii\ Van (iorckum en drie soldaten-vliegers kwamen met den schrik vrij. HET KLOMPENVOORSTEL. De commissie van rapporteurs is van meening, dat de openbare beraad slaging over het wetsvoorstel-Fleskens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een invoerrecht voor klompen, door de gewisselde schrifturen genoegzaam is voorbereid. HET BEZOEKEN VAN GEVANGENEN IN DE BIJ2. STRAFGEVANGENIS TE 'S-GRAVENHAGE. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van Zadelhoff heeft aan den Mi nister van Justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den Minister hekend, dat cp een aanvraag van de moeder van P. Iiem wegens dienstweigering gede tineerd in de bijzondere strafgevange nis te 's-Gravenhage om bij een be zoek aan haar zoon van diens verloof de te zijn vergezeld, 'ten aanzien van deze verloofde afwijzend is beschikt, omdat bezoeken, anders dan van fa milieleden, niet worden toegestaan? 2. Kan de Minister bevestigen, dat afwijzing van zulke verzoeken ten aanzien van alle gestraften geschiedt, er: zoo ja, of, naar zijn oordeel, niet zoodanig bezoek in sommige gevallen oen goeden invloed kan oefenen op een gedetineerde? 3. Acht de Minister het, nog afgezien van hetgeen in de vorige vraag wordt gesteld, in elk geval oorbaar en ver standig, om aan een dienstweigeraar die ter zake van het getrouw blijven aan zijn beginsel straf ondergaat, on der alle omstandigheden het bezoek te ontzeggen van zijn verloofde, in te genwoordigheid nog wel van zijn moe der? INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Onder leiding van mr. Th. Heems kerk werd dezer dagen te 's-Graven hage de jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden-van de Nederland sche groep der Interparlementaire Unie. Uit het jaarverslag bleek, dat de groep op 1 Januari 91 léden telde, on der wie 31 leden der Eerste Kamer, 53 leden der Tweede Kamer en 7 oud- Kamerleden-. De. rekening en verant woording wérd overeenkomstig het advies van de verificatie-commissie goedgekeurd, waarna den secretaris penningmeester décharge werd ver leend voor zijn beheer over 1927. Het altredende bestuurslid de heer Anema werd herkozen. Tot vertegenwoordi gers voor Nederland in den Conseil Interparlementaire werden voor de periode 20 Augustus 1928 tot 20 Aug. 1929 aangewezen de heeren Heems kerk en Van Embden. Het bestuur thans als volgt sa mengesteld: mr. Th. Heemskerk, voor zitter; mr. A. Anema, secretaris-gene raal; prof. mr. D. van Embden, thesau rier-generaal; mr. J. Schokking;' mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. Secreta ris-penningmeester is mr. L. A. Kesper VERBOD VOOR HOOI- EN STROO- VERPAKKING IN CHILI. De afd. Handel en Nijverheid van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt het volgende mede: Blijkens telegrafische mededeeling van den tijdelijken zaakgelastigde te Santiago is de invoer van artikelen, verpakt in hooi, stroo of ander derge lijk plantaardig verpakkingsmateriaal, met ingang van 1 Augustus e.k. in Chili verboden. Bijzonderheden omtrent de bepalin gen bij invoer van flesschenverpak- kingsmateriaal in dat land worden van genoemde zaakgelastigde nog in gewacht. HOE ZIJN ANTI-PAPISME DOMINEE LINGBEEK PARTEN SPEELDE. In „De Residentiebode" lezen we: Het was Maandagavond in den Haag- schen Raad. Rustig en bescheiden zaten de beide anti-papistische volksvertegenwoordigers, gesecondeerd aan hun rechterzijde door den vertegenwoordiger van Moskou, Lou de Visser en aan de linkerzijde door den ultramontaan, Ferdinand Spit. Voor den strijder tegen de revolutie en vóór het zuivere van alle Roomsche smet ten bevrijde Protestantsche Evangelie, geen ideale positie. Voortdurende waakzaamheid om de lis ten van den boozen Satan te ontwijken is dan ook geboden. Maar zelfs de goede Homerus sliep wel eens en zoo is ook onze goede anti-Room- sche dominee Maandagavond in de net ten van den Satan verstrikt. Er was een amendement van katholie ke zijde, om het onheilig rumoer der ca- fé's op den vroegen Zondagmorgen wat te temperen en voor dit amendement werd steun gevaagd van Dominee Ling- beek. De heiliging van den dag des Heeren was natuurlijk voor den Bijbelvasten do minee een dure plicht en door zijn groote liefde voor deze heilige zaak, viel hij in een onbewaakt ^ogenblik in handen van den Roomschen satan. Hij teekende n.l. met zijn eigen hand zijn eerwaarden naam onder het amen dement. En toen geschiedde het vreeselijke. Nadat dit gebeurd was, teekenden ook nog de heeren Spit en Moonen en deze anti-christelijke papistische namen prijk ten nu onder die van den dominee onder één amendement. Maar zooals die Roomschen altijd doen, hadden ze ook dit plan weer in het don ker gekuipt en stiekum het aldus heilig- schennende amendement op de tafel bij den burgemeester, gedeponeerd. Maar ge lukkig, een der roode broeders ontdekte het en waarschuwde dominee, hoe naast zijn zuiver integrale protestantsche hand- teekening, er twee roomschen stonden. De hand gritselde in den eerwaarden baard, de lichtblauwe oogen schoten vuur van heilige verontwaardiging en zonder zich te bedenken, snelde hij naar den voorzitter om zijn handteekening te laten schrappen. Gelukkig nog bijtijds, was dit compro- mitteerend gevaar afgewenteld. Maar nu kwam de stemming. Stemmen voor een ontheiliging van den Zondag ging natuurlijk niet, dit was te gen het beginsel van het Evangelie. Dus klonk het plechtig door de zaal: „voor"' Maar toen maakte de duivel zich mees ter van de tong des burgemeesters en midden onder de stemming interrumpeer de deze: Weet u dat u stemt vóór het amendement, waaronder ge uw handtee kening liet schrappen? De dominee voelde den schrik, welke satan hem spande en bleek van aandoe ning vroeg hij, (ofschoon er maar één amendement was): „Welk amendement bedoelt u?" En toen klonk het sarcastisch door de zaal: Het amendement van de beide ka tholieke heeren Spit en Moonen. Toen was er voor den armen dominee geen keuze meer. e Tegen het Evangelie of met de katho lieken, daar ging het nu om. Zonder dralen werd de beslissing geno men: O, daar ben ik tegen, was het be slissende antwoord. En zoo stemde dominee Lingbeek op j.l. Maandag 21 Mei 1928 voor een ontheili ging van den Zondag, omdat hij alleen op die wijze het compromitteerend Katho liek gezelschap kon verloochenen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoogeveen, J. C. Wol- thers te Onstwedde. Te St. Maartensdijk, A. v. d. Kooij, te Kampen. CHR. GFREF. KERK. Beroepen: Te Bussum, J. Jongeleen. te Hilversum. PROF. Dr. J. DE GROOT. Dr. J. de Groot, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Den Haag, is benoemd tot hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Dr. Joh. de Groot, die aan de Universi teit te Groningen de opvolger wordt van Prof. F. M. Th. Böhl, die naar Leiden ver trok, heeft te Groningen gestudeerd en is daarna achtereenvolgens predikant ge weest bij de Ned. Hervormde gemeente te Garrelsweer, Uithuizermeeden en Vlissin- gen. In 1922 werd hij naar 's-Gravenhage beroepen, waar hij op het oogenblik nog staat. Hij is 42 jaar oud. Reeds als student heeft de nieuwe hoog leeraar de aandacht op zich gevestigd door de beantwoording van een Leidsche •prijsvraag, omtrent de- Godsnamén in' de boeken Richteren eri Samuel, waarvoor hij met de gouden medaille bekroond is geworden. Bij zijn promotie op een proefschrift over de Masseben (opgerichte steenen), verwierf hij de onderscheiding cum laude. Hij heeft zich met voorliefde beziggehou den met de studie van Israëlietische oud heden, waarover van zijn hand ook ver schillende publicaties zijn verschenen. Dr. J. de Groot heeft een half jaar on der prof. Dalman te Jeruzalem gestudeerd en ook later verschillende reizen naar Palestina gemaakt. Dr. de Groot heeft een aantal verhande lingen geschreven,, o.a. in een Duitsch tijdschrift over altaren", in „Vragen van den Dag" over „Palestina tijdens den we reldoorlog'', in „Stemmen des Vredes" over „Nieuw licht over het oude Jeru zalem". Voorts is hij medewerker aan de Bijbel vertaling van dr. van Veldhuizen, voor welke hij de boeken Jozua en Samuel be merkt. Van zijn geschriften kan o.a. nog „die Altare" genoemd worden, dat in het Duitsch is verschenen. Hij zal zijn ambt vermoedelijk bij den aanvang van het nieuwe studiejaar aan vaarden. SYNODE CHR. GEREF. KERK. De Synode der Chr. Geref. Kerk zal te Apeldoorn gehouden worden 24 Juli en volgende dagen, terwijl de bidstond aan den vooravond zal geleid worden door Ds. Biesma van Groningen. MET EMERITAAT. Ds. H. van Eyck van Heslinga, Ned. Herv. predikant te Berlikum, heeft het voornemen te kennen gegeven, binnenkort zijn emeritaat aan te vragen. DE RUSSISCHE KERKEN IN FRANKRIJK. De Sovjet-regeei-ing heeft naar men weet in Rusland alle kerkgebouwen gena tionaliseerd, en staat ze meestal onder bepaalde voorwaarden aan de parochiën af, tenminste wanneer zij ze niet wenscht te gebri-.iken voor clubs, bioscoopvoor stellingen enz. De Sovjet-regeermg eischte nu ook de Russische kerken in Frankrijk op. Daar de overweldigende meerderheid der in Frankrijk wonende Russen felle vijanden van het bolsjewistische regime zijn, zoo was het duidelijk, dat de bolsjewiki in geen geval de kerken aan de parochiën zouden willen afstaan, maar ze hun een voudig ontnemen. De leiders van de paro chiale raden in Frankrijk lebben daarom over het bezit der kerken een proces ge voerd. Het proces, dat eenige jaren ge duurd heeft, is nu beslecht. De kerken zijn aan de parochies toegewezen. De tij delijke. bestuurder, dien de Fransche auto riteiten bij het begin van het proces heb ben aangewezen om de Russische kerken te beheeren, werd teruggaroepen. LEIPZIGER UNIVERSITaTSWOCHE. Van 17 tot 24 Juni zal er aan de Uni versiteit te Leipzig een reeks voordrach ten worden gehouden door hoogleeraren dier Universiteit over actueele onderwer pen, speciaal met het oog op buitenland sche bezoekers. Deze voordrachten hebben betrekking op rechtswetenschappen, geneeskunde, ge schiedenis, philosophie, litteratuur, na tuurwetenschap, economie enz. Voorts zullen de belangrijkste instellin gen op cultureel gebied in Leipzig en om geving worden bezocht, er zullen uitstap jes worden ge laakt en bijzondere theater voorstellingen en concerten worden gege ven. Studenten hebbe.. 50% reductie cp de Duitse" spoorwege - DE ZENDING IN CHINA. De Zendingsmedewerker van het Hbld. schrijft: Hetlaatst ontvangen „Bulletin" van den Nationalen Chr. Raad in China deelt op grond van rapporten uit verschillende deelen des lands mede, dat de oppositie tegen het Christendom weer aan het ver minderen is en dat de toestanden weer rreer normaal worden. Veel eigendom, dat door de troepen in beslag is genomen, werd weer losgelaten, maar er zal heel wat .gerepareerd moeten worden, alvorens men het weer gebruiken kan. Ds. C. Y. Cheng, de moderator van da Kerk van Christus, een der afgevaardigden naar de conferentie te Jeruzalem, maakte voor zijn vertrek daarheen een groote reis door het land om verschillende Christelijke centra te bezoeken. Hij was zeer onder den indruk an de wijze, waarop de Chineesche Christenen zich door de moei lijkheden hadden heengeslagen en zich meer bewust waren geworden van de geestelijke waarde van hun godsdienst. Verscheiden zendelingen zijn naar hun posten in het binnenland teruggekeerd, en wel op verzoek van de Chineesche Christenen. Van de China-Inland-Mission keerden 50 zendelingen terug. van cle Amerikaansche Presbyterianen 225 van de 600. Op terugkeer van zendelingen-met verlof wordt aangedrongen. In totaal zijn er weer 3500 tot 4000 zendelingen aan den arbeid, dat is ongeveer (30 van het getal in normale tijden.Een groot deel van de overige 40 is nog in de steden, waar zij zich op de een of andere wijze trachten nuttig te maken. Behalve die in Iloepeh en Honan (de centrale Universiteit, het Yale college, het Hoeping-college en het Luthersche colle ge) zijn alle colleges weer aan den gang en verheugen zij zich over een toenemend aantal leerlingen. De lange gedwongen vacantie leidde ertoe, clat men weer met opgewektheid en nieuwen moed het werk hervatte. Het bestuur der Universiteit te Nanking bestaat thans voor het grootste cleel uit Chineezen; er zijn 580 leerlingen. Verschillende scholen zijn gereorganiseerd overeenkomstig de wenschen der regee ring. Dit komt voornamelijk hierop neer, dat er meer Chineezen iri de besturen zijn opgenomen. De universiteit van Sochow RECLAME Fietstochten Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PURO heeft zelfs een Chineesch president, ter wijl de vroegere Amerikaansche presi dent nu adviséur is geworden. Ook bet Sjanghai College is geheel gereorgani seerd. Het nieuwe bestuur, dat voor de meerderheid uit Chineezen bestaat, heeft de gebouwen thans gehuurd van de Ame rikaansche corporatie, die het stichtte, en deze corporatie geeft die tenten weer te rug als bijdrage aan de school. De univer siteit van Lingnan, is de eenige onder de Zuidelijke regeering, die geregistreerd is; voorzitter en vice-voorzitter zijn Chinee zen. Het bestuur heeft thans de gebouwen van de Amerikaansche corporatie, dié eigenares is, gehuurd voor één dollar per jaar. Die corporatie huurt op haar beurt eenige huizen voor Amerikanen en be taalt een zoodanige huur, dat men daar mee de stichting kan financieren. Een eenigszins wonderlijke constructie om aan de wenschen der regeering te vol doen. Van de middelbare scholen waren er minder gesloten. Dientengevolge kost het ook minder moeite die weer op gang te brengen. Ook hier bemerkt men de ver anderde situatie, inzonderheid in het groo- ter aantal Chineezen, dat in de besturen is opgenomen. Ook het werk der medische zen ding wordt weer hervat, nu vele artsen naar hun hospitalen zijn teruggekeerd. Van de 235 ziekenhuizen staan er 165 on der de Zuidelijke regeering. Van deze zijn er weer 35 of 21 Vo normaal, 71 of 43 worden voortgezet onder tijdelijk genomen maatregelen, 4 zijn bezet door soldaten en 55 of 33 gesloten. Van de 7U, die staan onder de noordelijke regeering, werken er 49 of 70 weer normaal, 17 of 24 on der tijdelijk genom.n maatregelen, en 4 zijn er gesloten. De ziekenhuizen in Ho nan en Yoenan zijn hier buiten beschou wing gelaten bij gebrek aan voldoende in lichtingen. Enkele ziekenhuizen, die ge heel onder Chineesche leiding kwamen, zijn sterk achteruitgegaan, maar er zijn er toch ook, waar de Chineesche staf zich goed van zijn taak gekweten heeft? het hangt alles van de personen af en van de opleiding, die zij genoten hebben. Het aantal bijbels, door de Amerikaan sche bijbelgenootschappen in China ver spreid, was in 1927 minder dan 'n 1925 en in 1926, maar U meer dan in de daar aan voorafgaande jaren. Het is merkbaar dat de zendingsscholen mindn- bijbels af genomen hebben. Vooral in Mandsjoerije is er een toenemende vraag naar bijbels. In Centraal-China was de verkoop het ge ringst en in Noord-Cliina bevredigend. Over het algemeen is de toestand dus hoopvoller dan een jaar geleden. EXAMENS L. O. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft in de commissiën, welke in 1928 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in artikel 77a der wet'tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) benoemd te 's-Gravenhage: a. tot lid en voorzitter: J. A. H. Abe leven, Goes; b. tot lid en ondervoorzitter: A. van Ooy, Rotterdam; c. tot leden: J. M. Prins, 's-Graven hage; A. B. J. Graafland, Rotterdam; F, Hoogland, 's-Gravenhage; J. M. de Feijter, 's-Gravenhage; Mej. C. Renses, 's-Gravenhage; R. A. van Pelt, 's-Gra venhage; A. J. Boneschanscher, 's-Gra- venhage; J. Brouwer, 's-Gravenhage; J. A. Geers, Delft; P. de Vos, Gouda; P. H. Snijders, Leiden; J. Jansen, Delft; B. Nieuwenliuis, Rotterdam; d. tot plaatsvervangende leden: G. Smelt, 's-Gravenhage; J. Broeze, Lei den; J. W. Broekhuijsen, 's-Graven hage; A. C. Breukhoven, Rotterdam; Mej. S. M. Grauwen, 's-Gravenhage; M. J. Krop, Leiden; Oosterkamp, 's- Gravenhage; P. A. Hibma, Leiden; W. A van Zant, 's-Gravenhage; M. J. Inia, 's-Gravenhage; D. van der Giessen, Rotterdam; M. Guittart, Rotterdam; H. P Ridderikhof, 's-Gravenhage; G. J. C Geesing, 's-Gravenhage. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Ana iet te El Pas verschijnende blad „El JDiario" ontleent de,,Mob." de vol gende djdl. 14 April j.l. gepubl. bijzon derheden: De statistiek, die volgens ambtelijke gegevens is samengesteld geeft een droe vig beeld van de schrikkelijke vervolgin gen die Mexico teisteren. Sedert 8 April 1927 heeft de vervolging .een intensiteit gekregen: van dien datum af tot op bé den bedraagt bet aantal' slachtoffers 4047, waaronder 160 vrouwen. Hierbij niet gerekend de priesters, die voor (dien datum wenden gedood. In bet afgeloopen jaar hadden er ver schillende massa-terechtstellingen plaats de eerste op 8 April 1927 te Los Altos, waarbij 37 personen als slachtoffer vie len. Korten tijd daarna werden in .Oé* Mzaca 36 menschen doodgeschoten. Op 3 October werd generaal Servano en zijn dertien gezellen vermoord, ter wijl zij op weg waren naar Cuernarneros. Op denzelfden dag werden er in Terri- on 28 personen terechtgesteld. In de maand October alleen weriden 822 doodvonnissen uitgesproken. De min. van oorlog, generaal Amaro, verklaarde, dat bij het aantal terecht- gestelden niet nauwkeurig )tende, maar hij wist wel, dat alleen in Los Altos 837 mannen en 60 vrouwen onder beuls» banden gestorven waren. In Guana Nuato werden 36 mannén gefusilleerd, in Salamanca, San Miguel Alt-o 105, waaronder 20 vrouwen. Volgens de officieels cijfers zijn van Januari 1028 tot .April 1928 622 perso nen terechtgesteld. Deze cijfers zijn echter niet volledig; men kan gerust rekenen, dat sedert bet optreden van Galles .4500 menschen als slachtoffer vielen van de2a gruwelijke kerkvervolging. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5