EEN LEELIJKE GEWOONTE. Iedereen kent ze. Meestal zijn het kinderen, 'n enkele maal ook ouderen. Gewoonlijk beginnen de kinderen er al spoedig/mee. De menschen den ken, dat het „van de wurmen" komt. Soms helpt een wormkuur inderdaad, maar lang niet altijd. Soms geeft men aan moeders den onpractischen raad, de nagels heel kort te knippen, opdat er niets te knabbelen valt. Maar meestal zorgen deze kinderen er wel voor, dat er niets meer te knippen valt. Het behoeft geen betoog, dat het na gelbijten een onsmakelijke en onhygi ënische gewoonte is. Het laatste voor al voor kinderen, bij wie de reinheid der handen een en ander te wenschen overlaat en die dus allerlei ongerech tigheid naar binnen krijgen. Boven dien is het nagalweefsel onverteer baar en kunnen deze stukjes met hun scherpe punten de inwendige slijm vliezen beschadigen. De ervaren arts zal bij het onder zoek ook altijd op de handen letten. Het nagelbijten berust namelijk meestal op nerveuzen grondslag. Dit bemerken volwassenen, die overigens deze slechte gewoonte niet hebben, soms aan zichzelf: in oogenblikken van groote spanning, van ingehouden drift, betrappen zij zich nu en dan er op, dat ze zich aan hun nagels te bui ten gaan. Soms zijn inderdaad wormen of maden bij kinderen de oorzaak, van dit aanwendsel, maar in dien zin, dat deze parasieten de dragers ervan on rustig, prikkelbaar en zenuwachtig maken en de kinderen ook in hunne slaap storen. Nu en dan schijnt ook vr%es voor de schaar een rol te spelen. Straffen helpt gewoonlijk weinig. De beste en vaak eenige weg is dan ook, door rustige overtuiging op den nagelbijter in te werken, te wijzen op het leelijke, onsmakelijke en onge zonde van deze gewoonte en aldus ook het eergevoel op te wekken. Het voor beeld van broertjes, zusjes, of andere speelkameraadjes, die er niet aan doen, kan ook gunstig werken. De kinderen moeten worden afge leid en bezig gehouden en mogen zich vooral niet vervelenze moeten ook zoo min mogelijk met zichzelf alleen zijn. Voorts natuurlijk den algemeenèn ge zondheidstoestand goed verzorgen en veel buiten laten spelen in zuivere lucht en zon. Maar gemakkelijk is het afwennen meestal niet: het komt alles aan op veel geduld en tact. Vandalisme. Aan het hof van kei zerin Maria Theresia heerschte pracht en praal. Tal van verhalen getuigen van de weelde die er den toon aan gaf. Een enkele bijzonderheid dienaan gaande moge hier hare plaats vinden. Een tweetal diplomaten, graaf Jo- stph Czabor en Marchese Taronca hadden eenmaal onderling de wedden schap aangegaan, wie hunner bij ge legenheid van de eerstkomende fees telijkheid in het kos/aarste en toch tegelijk minst opvallend toilet zou ver s. hijnen. De Marchese kwam op den bepaalden #.vond in een costume, waarvan alle kenners beweerden, dat het in verband met de zooevengenoem- de eigenschappen, nauwelijks kon worden overtroffen. Nauwelijks ver soheen, enkele oogenblikken daarna, graaf Czabor, of het bleek, dat deze inderdaad de weddenschap had ge wonnen. Wat had hij gedaan? Hij droeg na melijk een gewonen Hongaarschen rok waartegen van binnen een kost baar schilderstuk van Guido Reni als voering gebruikt was en hetwelk de graaf met en zijner domeinen had be taald. Chineesche spreekwoorden. Wie mij vleit is mijn vijand, wie mij berispt mijn leermeester. Ongeluk en geluk komen niet vanzelf, maar op de roepstem der menschen. De deur van het gerechtsgebouw staat wijd open; ga echter niet naar binnen, wanneer ge alleen maar recht en geen geld hebt. De wijze zegt nooit wat hij doet, maar hij doet niets wat hij niet zegen kan. Een grijsaard is het kleinood der fa milie. Het genoegen goed te doen is het eenige genoegen, dat nooit uitgeput raakt. Voortgaan is gemakkelijker dan terug- keeren. Uit het Sociale Leven. DE STAKING BIJ DE SCHELDE. Men meldt uit Vlissingen: In de raadszitting van gisteren zijn ter sprake gekomen de uitgebreide po litiemaatregelen, genomen in verband met de staking bij ,,De Schelde". Le den van de S.D.A.P.- en S.P.-fractie en rok van rechts keurden het politie- machtsvertoon af en betoogden, dat de geest onder de stakers ruslig en kalm was en leiders alles doen om dit zoo te doen blijven. De burgemeester zeide dé verant woording te wilen dragen, maar daar om versterking van het kleine politie korps te hebben aa gevraagd. Hij -<elt vertrouwen in 1 -beider.lei ders, maar moet op alles zijn voorbe reid. De motie van de S.D.A.P., aan te di'ingen op vermindering der politie, werd ingetrokken daar rechts haar niet steunde. De staking had gisteren een rustig verloop. alleen bij het uitgaan van de fabriek werden de werkwilligen ge volgd. Heden begint de vacantie voor de werklieden van „De Schelde die Woensdagavond eindigt. Donderdag is, dus weer de eerst© werkdag. KINDERIJK GELOOF. In het „Christelijk Volksblad", het be kende Belgische Evangelisatie-blad, wordt door een der Vlaamsche Evangelisten het volgende verteld: Zij ging naar het Ziekenhuis. Ik bezocht er haar al zeer spoedig. Van haar hoorde ik, dat de pastoor reeds geweest was en haar toegevoegd had: „Vrouwlce, ge zijt zwaar ziek". „Ja, mijnheer de pastoor". „Gij zoudt wel kunnen gaan sterven". „Ja, mijnheer de pastoor, daar heb ik op gerekend". „Hebt gij dan uw Christenplichten al gedaan?" „Wat zijn die dan, mijnheer de pastoor?" „Wel, hebt gij dan al uw biecht gespro ken?" „Heb ik dan kwaad gedaan, mijnheer de pastoor? Ik heb u bij weten nog nooit gezien. Heb ik u iets misdreven, zoo wil ik u seffens vergeving vragen". „Hebt gij dan al bij een ander pastoor gebiecht?" „Aan dienen Man daarboven, aan God, mijnheer de pastoor, tegen Wien ik ge zondigd heb, en die alleen de zonden kan vergeven". „Maar vrouwke, ik geloof, gij zijt Pro testant. „Om u te dienen, mijnheer de Pastoor". „Maar g'j zijt reeds verdoemd, waar gij ligt". „Maar mijnheer de pastoor, wie heeft u aangesteld om mij te zeggen, dat ik al reeds verdoemd ben? Waar is uwe aan stelling? Laat mij die eens zien, als ge kunt! Maar ge kunt niet. Gij hebt er geen, mijnheer de pastoor. Niet gij, maar mijn Heer Jezus Christus is door den Vader aangesteld om te oordeelen de levenden en de dooden. 'lc Ben voor uw. oordeel niet bang. Neen, mijnheer de pastoor, 't zal met mij gaan als met den armen Lazarus, waarvan laatst onze predikant sprak. De honden likten-zijn zweerkes. Van de men schen verworpen en verstooten. Maar de Heere Jezus liet Lazarus brengen in Abra hams schoot. Mijnheer de pastoor, over, drie dagen gaat vrouw v. d. B. sterven; en dan moet gij eens komen zien. Dan leg ik mij zoo rechtuit óp mijn beddelce; dan vouwe ik mijn handen saamblaas ik den adem uiten Gods lieve engeltjes vangen mijn zieltje op, en brengen haar langs al die schoone lichtende sterrekens, tot in liet huis des Vaders, hij mijn lieven 1-Ieer Jezus. En gij behoeft niet hang te zijn, dat, die engeltjes er met mijn ziellcen verdwalen zulL.i en verloren loopen-; neen, ze kennen er zoo schoone den weg De pastoor had genoeg. Hij ging. Na drie dagen strekte vrouw v. d. B. haar voetjes, uit, vouwde hare handen, blies den adem uiten zij ging in. Wanneer gij verkouden zijt, neem u dan in acht, zoodat gij deze lastige kwaal niet op anderen overbrengt. Be denk, dat zij gevaarlijk kan worden ,en dit altijd is voor jonge kinderen en ouden van dagen. Hoest en nies niet in het rond, maar houd den zakdoek voor neus en mond en wanneer gij het onverwacht moet doen, de linkerhand Wasch uw handen dikwijls. Wanneer gij eenig uitslag bij uw kind waarneemt, laat dit dan direct den. dokter zien. Wat vandaag nog een klein plekje is, kan zich morgen al uitgebreid hebben. De kans bestaat, dat het besmettelijk is voor anderen. Stuur daarom nooit een kind met uit slag naar school, zonder den dokter om raad gevraagd te hebben. GEZONDHEIDSRAAD. EEN NUTTIG VISIOEN. Een Fransch blad vermeldde eens van een predikant, dat hij insluimerde op zijn kamer en toen als in een droom een man zag naderen met een balans en dis tilleerketels. Met doorborende stem vroeg de bezoeker: „Hoe staat het er hij met uw ijver voor den Heer, uw Zender?" Dominee verhaalt: Ik was gewoonlijk nog al over mijzelven tevreden en kon niet nalaten te glimlachen toen de vraag gedaan werd. Ik trok een tamelijk groot pak uit mijn zak en gaf hem dat. De on bekende nam het aan, legde het in een der schalen, woog het nauwkeurig en zei- de: Honderd pond. Honderd ponden ijver! Wat was ik tevreden over den uitslag! Den vreemdeling aankijkende, zag ik evenwel, dat hij nog niet klaar was met zijn onderzoek. Plet geheele pak aan stuk ken gescheurd hebbende, wierp hij alles in een smeltkroes. Alles smolt dooreen en een dikke laag schuim verhief zich boven, den kroes. Met veel zorg nam de onbeken de dat schuim weg en woog alles met veel nauwkeurigheid. Gedurende zijn on derzoek schreef hij al zijn waarnemingen op. Toen het vuur de wezenlijke waarde van mijn honderd ponden ijver had aan het licht, gebracht, gaf hij mij zijn aan- teekeningen en met een diep medelijden den blik mij aanziende, verdween hij, uit roepende: „God verlosse u!" Ik opende de aanteekeningen en las het volgende: IJver van N. N., candidaat voor de kroon der heerlijkheid. Na onderzoek is gebleken: Bruto gewicht 100 pond. Formalisme 10 deelen Persoonlijke ambitie 23 deelen Roemzucht 19 deelen IJver voor eigen kerkgroep 15 deelen Trotschheid op' talent 14 deelen IJ eerscli zucht 12 deelen Zuivere ijver: Liefde voor God 4 deelen Liefde voor de zielen 3 deelen Totaal 100 deelen WIE NU DE TIENDEN KRIJGT. Iemand kwam op een wandeling oen af gelegen huisje voorbij, waar op een ge velsteen dit te lezen stond: ,,De tiende garve brengt men niet meer. Dat was slechts gebruik in den tijd van weleer; Maar nu geldt als zeker en gewis, Dat het tiende huis een herberg is." Hij vroeg dit opschrift lezende, aan den bewoner, of deze hem niet zeggen kon, wat dit rijmpje heteekenrle, waarop deze zeide: ,.lk denk, dat, dit de zin er van is: «vroeger bracht men ziin lienciMi aan den lleer.e God, maar nu brengt men ze aan den duivel," DE RICHTING VOOR OOG EN HART. Een man, die aan den oever «ener rivier woonde, verhaalde eens aan een ander, dat hij, eerst nadat zijne dochter gehuwd was en naar den over kant der rivier verhuisd, belang was gaan stellen in de dingen, die aan ge ne zijde der rivier plaats vonden. El- ken morgen keek hij nu toch naar den overkant uit. Korten tijd daarna overleed zijn jongste kind. „Nu uw kind van u ge scheiden is, zullen de dingen van den overkant zeker nog veel meer uwe belangstelling opwekken, dan ooit te voren", sprak een vriend, toen deze hem kwam bezoeken en troosten. Laatste Berichten. GROOTE BRAND TE ENSCHEDE. In den afgeloopen nacht heeft een zwa re brand gewoed in de katoenafvalfabriek der N.V. Katoenmaatschappij v.h. M. van Dam aan den Cromhoffsbleekweg te En schede. De brand werd te ongeveer 12 uur door den boekhouder der fabriek ont dekt, doch toen de brandweer met vier motorspuiten spoedig daarop ter plaat se verscheen, stond zij machteloos tegen over de vuurzee. Het geheele fabrieksterrein, een opper vlakte beslaande van ongeveer 4000 vlerk. M„ is een prooi der vlammen geworden. Een groote partij katoenafval, benevens eenigö geladen wagons en de machine rieën zijn verloren gegaan. De schade be draagt verscheidene tonnen. Alles is op beurspolis verzekerd. Ongeveer 50 personen, zijn door dezen brand werkloos geworden. De oorzaak van den brand, welke in het achterste gedeelte is uitgebroken, is on bekend. De fabriek is voor eenige jaren nieuw gebouwd. Ook de vorige fabriek dezer fir ma is drie jaren geleden door brand ver nield. BELASTING OP NALATENSCHAP PEN VAN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. Blijkens liet afdeelingsonderzoek van de Eerste Kamer inzake liet wets ontwerp, houdende bepalingen be treffende de belasting van de nalaten schappen en schenkingen van Neder landers, die niet zijn ingezetenen des rijks, had, naar de meening van ver schillende leden, na de verwerping door dè Tweede Kamer der voornaam ste artikelen van liet oorspronkelijke ontwerp de overige artikelen daarvan beliooren te worden ondergebracht in de Successiéwet. Eenige leden vroegen zich a fof het geen thans, is overgebleven, niet even eens heter achterwege ware gebleven. Het is, naar zij betoogden, een schamel overblijfsel van een minder geslaagd ontwerp. Vele leden verklaarden liun stem niet aan dit wetsontwerp te zullen geven. Beschamend is het volgens sommige loden, dat zij moeten bekennen, dat de belasting in Nederland, dat buiten den oorlog is gebleven, hooger is opgedre ven dan in eeriig land van Europa met uitzondering misschien van En geland. MIDDELBAAR EN VOORBEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. De Bond van Gemeenten, Vereenigingen en Stichtingen, die inrichtingen van han delsonderwijs in stand houden, heeft te' Amsterdam vergaderd o.m. ter bespreking van het wetsontwerp op het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs en het handelsonderwijs, voor zoover het han delsonderwijs er bij betrokken is. Verschillende sprekers betoogden dat 't handelsonderwijs een zelfstandige positie moet blijven innemen. De neiging zal bij de regeering altijd bin ven bestaan om uit zuinigheidsoverwegingen de H.B.S. A en B in elkaar te schuiven; en dan, meende men, komt er van het handelsonderwijs niets terecht. Een der sprekers was van oordeel, dat er- verandering moet komen in de opleiding van de leeraren: velen im mers komen op jeugdigen leeftijd bij het handelsonderwijs, met. een doctorstitel, maar niets meer. Van paedagogielc, in het algemeen van de practijk van het onder wijs, weten zij niets. Dr. Elzinga, inspecteur van het M. O., ontkent dat de bedoeling van het wets ontwerp is, om het handelsonderwijs te ondermijnen. De minister wil het han delsonderwijs op dezelfde plaats brengen als de gewone H.B.S. Spr. acht het voor uitgesloten, dat de universiteit op de H.B. S. A (handelsonderwijs) te veel invloed zal krijgen, omdat de bestaande rechten van dit onderwijs worden bestendigd. I-Iet begrip voorbereidend hooger onder wijs heeft geen andere bedoeling dan te handhaven wat altijd heeft bestaan; geen afbraak, maar opbouw van het handels onderwijs; de minister wil oorzaken van wrijving, waaronder dit onderwijs min of meer lijdt, wegnemen. Van de H.B.S. A zal niet anders worden gemaakt dan wat de handelsscholen nu zijn. De voorzit:..- dr. M stelle in het licht, dat Thorbecke met de H.B.S. bedoeld heeft een inrichting van on derwijs, niet voorbereidend voor de universiteit, maar gevend de algemee- ne ontwikeling in het bedrijfsleven vereischt. Iloe langer hoe meer is de H.B.S. school geworden voor voorbe reidend hooger onderwijs, b.v. voor Delft en Wageningen, en voor de han- be-lshoogeschoól. De Minister aan vaardt daarvan de consequenties en roemt de H.B.S. daarom voorberei den d hooger onderwijs. Spr. zou wenschen, dat het middel baar handelsonderwijs niet zal veran- ccren' van .arakter, hoogstens voor eikele vakken voor universitaire stu die zal voorbereiden. Om het handels- derwijs z in eigen cachet te doen I ouden, wil spr. het niet zien worden vocrbereiclènd hooger onderwijs in ('en zin van gymnasium e.i H.B.S. Dr. Elzinga betwijfelde of inwilli- g ng van de wenschen des voorzitters üjk is. Een-gevaar zou hierin ge legen zijn, dat al de rechten van de leerlingen der handelsscholen zouden worden prijsgegeven. - e vergadering sprak ten slotte de veuschelijkheid uit, flat, in het binnen kort in te dienen noodwetje worde vastgesteld, dat de lioogcre handels school hetzelfde recht zal geven wat 1: t treft toelating tot de Indologische -s' udiën als de H.B.S.-A. VRIJE UI ERSITEIT TE A'DAM. Geslaagd voor het condidaats-exanfón in de theologie, C. Vonk te Oud-Loos- drecht en E. N. van Loo te Zwagcrvcen. TELEGRAMMEN. [Draadlooze dienst,) DE ITALIA. OSLO, 26 Mei. V.D: Volgens een h'. denmorgen te- half drie ontvangen tele gram van de „Italia", te Kingsbay op gevangen, had het luchtschip op dien tijd .op 400 v.M. afstand ten Noorden van de Adv entbaai met toon ©menden wind te kampen. Generaal Nobile hoopt echter desondanks hedenmorgen te 10 uur te Kingsbay aan te komen. NIEUWE AARDBEVING IN PERU. LONDEN, 26 Mei. V.-D. Naar uit Lima in Peru wordt gemeld, zijn alle huizen der stad Taen en alle wegen, welke daar •heen leiden, door een aardbeving ver woest. Vertraagde berichten uit Cuterv i in het district Cajamarca maken mel ding van een nieuwe aardbeving, welke Dinsdagmiddag heeft hats gehai 1. Vele huizen zijn verwoest. De bevolking ver toeft dag en nacht in de open l'ucht. DE VERHOUDING TOT JOEGO-SLAVIë. BELGRADO, 26 Mei (V.D.) De Italiaan- sche gezant te Belg^e 1. Bodrero. werd gisteren door den Joego-Slavischen mi nister van buitenlandsche zaken ontvan gen. Zij hadden een langdurig onderhoud. In diplomatieke kringen wordt aan de ze bespreking groote beteelcenis gehecht. AARDSCHOKKEN. BERLIJN, 26 Mei (V.D.) Naar de bladen uit Gelsenkirchen melden, werden Vrij dagnamiddag te Buel.se ten Noorden van Gelsenkirchen gedurende twee minuten aardschokken waargenomen. Deze waren zoo heftig, dat schilderijen aan de wan den bewogen en deuren van kasten open sprongen. De bewoners verlieten hun wo ningen en liepen de straat op. DE HOUDING VAN JAPAN. TOKIO, 26 Mei (V.D.) De Japansche mi nister van oorlog verklaarde aan journa listen. dat Japan bereid is Peking aan de Zuidelijke troepen over te laten, wanneer deze troepen de stad volgens een geza menlijk op te maken plan bezetten en de overneming van de openbare gebouwen op geordende wiize plaats vindt. I-Iet be treden van de diplomatieke wijk moet den troepen verboden worden. In Peking mag slechts een bezetting van tweeduizend man gelaten worden. Wanneer Maarschalk Feng deze voor waarden aanvaardt, zal Japan zich niet tegen een bezetting der stad verzetten. De Chineesche gevolmachtigde is uit Tokio naar China vertrokken om met Tsjang Kai Sjek besprekingen te voeren. TOCH EEN BESLISSENDE SLAG? LONDEN, 26 Mei (V.D.) De laatste tele grammen uit China melden, dat een ge deelte van het Noordelijke leger reeds in voeling is met, de Zuidelijke troepen. Ernstige gevechten worden nog niet ge meld. De Janansche militaire autoriteiten hebben nieuwe strijdkrachten, bestaande uit een infanterie-regiment en een artil lerie-brigade naar Tsinanfoe gezonden om te beletten dat ongewenschte Chineesche troepen naar Mandsjoerije trekken. An dere troepenafdeelingen zijn naar Tient sin gezonden om zoo noodig voor de vei ligheid aldaar te zorgen. PLUNDERINGEN TE PEKING. TOKIO, 26 Mei (V.D.) Naar uit Peking gemeld wordt, hebben soldaten van het Noordelijke Chineesche leger getracht de winkels in de stad te plunderen. Dit werd echter door de internationale politie be let. Achttien soldaten werden neergescho ten. Heden zal 'te Peking een bijzondere po litiedienst worden ingesteld in verband met de overgave der stad aan de Zuide lijke troepen. TELEFOONVERBINDING MET ARGENTINIë. BERLIJN, 26 Mei (V.D.) De draadlooze telefoonverbinding tusschen DuitschL.nd (Berlijn) en Argentinië (Buenos Aires) is opengesteld. De afstand van ongeveer twaalfduizend kilometer wordt overbrugd hij dag door uitzending met een golfleng te van 25 Meter, s nacht met een golf lengte van 15 Meter. De openstelling voor het publiek zal in den loop van de maand Juni geschieden. HET AUTONOMISTENPROCSS TE COLMAR. PARIJS, 26 Mei (V.D.) Het „Petit Jour nal" meldt uit Straatsburg, dat de com munisten daar gisteravond een protest- vergadering teren het vonnis in het auto- nomistenproces te Colmar hebben gehou den. In de zaal waren verscheidene in het proces vrijgesproken beklaagden met hun verdedigers en de afgevaardigde Dahlet uit Zabern aanwezig. Eén der vrijgespro- kenen, Rene Hauss, sprak de vergadering toe en zeide, dat zij den strijd niet zul len stopzetten voordat de veroordeelden op vrije voeten zullen zijn gesteld De afge aardigde Dahlet viel in het bij zonder Fransclie regeering aan en pro testeerde tegen de samenstelling der recht bank en tegen het feit, dat de ambtenaar van het openbaar ministerie en de voor zitter geen Duitsch verstonden. DE PHOSGEEN-RAMP TE HAMBURG LONDEN, 26 Mei. V. D. In Londen- sche diplomatieke kringen werd gis teren, volgens de Daily Telegraph 'n Volkenbondsonderzoek naar de oor zaken van de Hamburgsche explosie ramp als weinig waarschijnlijk be schouwd. Algemeen is men van meening, dat een grondige enquête door de Duit- sche regeering zelve voorop gesteld, niemand aanleiding zal kunnen ge ven tot 'n Volkenbondsactie op grond van art. 213 van het Verdrag van Ver sailles. De ontoereikendheid van het jong ste onderzoek vanwege den Volken bond inzake het wapenconvooi hij Szent-Gotthard is voor Genève niet bemoedigend om nogmaals tot derge lijke maatregelen over te gaan. In het kleurlooze rapport van de Commissie van Drie, inzake de Szent- Gotthard-affaia'e, bevond zich geen enkel bewijs voor een aanklacht tegen Hongarije. ERNSTIG AUTOBUS ONGEVAL. LONDEN, 26 Mei. V. D. Naar een der bladen uit Halle meldt, is aldaar hedenochtend vroeg een autobus, waarin 50 naar hun werk gaande mijn werkers gezeten waren, bij Eisleben van een helling gestort. Veertig hun ner bekwamen verwondingen. DE VLUCHT VAN DE „ITALIA". KINGSBAY, 26 Mei. V. D. Volgens een officieel draadloos bericht van de „Citta di Milano" van hedenmorgen kwart over 12, is sinds Vrijdagmorgen 10.27 uur geen draadloos bericht meer van de „Italia" ontvangen. Het is niet bekend, in welke rich ting- het luchtschip vliegt. Het hulp schip neemt kolen in om zoo noodig voor een hulp-expeditie uit te varen. Voorloopig behoeft er echter geen reden voor ongerustheid te zijn, daar de „Italia" eventueel, wanneer de brandstof opraakt, een noodlanding kan doen. MIJNONTPLOFFING. BERLIJN, 26 Meei. V. D. Naar de „Berliner Börsenkurier" uit Wilkes- barr (Pensylvanië) mldt, zijn in de Co- nynhammijn door een ontploffing vijf mijnwerkers gedood en vele anderen gewond. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 25 Mei. De Eendracht. Bloemkool 945, komkommers 1836, andijvie 4.506, sla 2.5011.50, peen 15 —'31, rabarber 2.506, selderij 24, prei 69, alles per 100 stuks. Peulen 100120, postelein 1822, spinazie 6 9, alles per 100 Kg, LEIDEN, 26 Mei. Eierenveiling. Aan voer 10330 stuks. Prijzen: Kippen eieren 5.806,60, eendeneieren 5.10 5 50, per 100 st. Handel vlug. LEIDEN. 26 Mei. Botermarkt. Aan gevoerd 2/3, 11/16, 141/8, 34/16 vaten, wegende 3535 Kg. Prijzen: prima fa- Lrieksboter 1.95, prima boerenboter 2 2.10, goede boerenboter 1.801.90. Handel matig. LEIDEN, 21—26 Mei. Turfmarkt. Aan gevoerd 180.000 stuks lange turf. Prijs: 89 per 1000 stuks. BOSKOOP, 25 Mei. Bloetnenveiling. Ophelia 0.60—1.40, Golden Ophelia 1.05 1.42, Marcel Rouyer 11.50, Iiadley 1.82—2.41, Claudius Pernet 0.85—1.30; Columbia 0.801.39, Butterfly 1.30 1 60, Mac Keiler 0.91—1.83, Wilh. Hor des 0.71—2.35, Puik Pearl 0.70—0.81, Mme Jules Bouché 0.801.25, Rosalan- dia 1.301.50, Babyrozen 0.500.60, v. Rossem 1.37, Pauls Scarlet 0.81 1.02, Gemengde rozen 0.380.78, Kei zerin Aug. Victoria 0.60, Pioenen 0.08 0.17, Violieren 0.400.C9, Pyrethrum 0.150.35 Clematis Durandi 2.12, alles per bos. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 26 Mei 192,8 medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 771.7 te Maastricht. L. B. 755.7 te Breslau. Verw. tot den avond van 27 Mei: Zwakke tot matige, veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, met eeni ge kans op ochtendnevel, waarschijn lijk droog weer, mogelijk nachtvorst, overdag weinig verandering in tem peratuur. Barometerstand. aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 768. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Zaterdag 26 Mei: 9.33 nam. LUCH- -TPERATUTJR. Hedenmiddag 12 uur: 13.0 gr. C ZWEMINRICHTING „DE ZIJL", 's Morgens 7 uur: 15 gr. C. 's Middags 12 uur: 16 gr. C. LEIDSCHE ZWEMINRICHTING HOOGE RIJNDIJK, 's Morgens 7 uur: 15.5 gr. C. Middags 12 uur; 16.6 gr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3