PINKSTER AANBIEDING WAALS. WAALS. Van 25 tot 29 Mei vindt te Utrecht de viering plaats van het zestig-jarig bestaan van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. Gistermiddag was de ont vangst door de regelingscommissie van Bondsbestuurderen, enz. en vertegen woordigers van het buitenland in hotel „Des Pays Bas" Janskerkhoi, aldaar. DAG-AGENDA. Woensclaj 30 Mei, 's miJd. vier uur. „In den Vergulden Turk" (bovenzaal), Breestraat: Jaarl. Alg. Verg. van Aan- fieelh. der N.V. L. Expl. Mij. v. Onr Goederen Woensdag ZO Mei, "s middags twee uur. Ar" 'houcAiówvgaderir v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goed .ren. „Leiden", ten kantore der N.V. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal morgen (le Pinksterdag) worden waargenomen door de docto ren Hovens Gréve, Janssens, Ivors en Veldhuyzen; Maandag (2e Pinksterdag) wordt de Zondagsdienst waargenomen cloor de doctoren de Jager, Muyzert en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest zal morgen (len Pinksterdag) worden waargenomen door Dr. Timmermans, Telef. 390; 2e Pinksterdag wordt de Zondagsdienst waargenomen door Dr. Varekamp, Telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Mei a.s. tot en met Zondag 27 Mei (len Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406; den 2en Pinksterdag neemt waar de apotheek van den heer C. B. Duys- ter. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME SPLINTER voor Meubelen en Gordijnstoffen. Deze démarche heeft in Japan eeni- ge ontevredenheid verwekt. De troe pen te Peking hebben instructie ge kregen Amerikaansche burgers niet te beschermen, zelfs niet, wanneer zij door Chineezen overvallen mochten worden. Heden werd een kabinetsraad ge houden, ter bespreking van de situa tie in China. Uit Peking wordt gemeld, dat een Japansch troepencontingent gisteren den tuin van het Oostenrijksch ge zantschap heeft bezet, alwaar mitrail leurnesten werden ingericht. Versterking der Japansche troepen. Te Tientsin zijn 3800 Japansche sol daten aangekomen, waardoor de Ja pansche troepenmacht te Tientsin tot 450 man stijgt met 12 veldkanonnen en negen vliegtuigen. Daarom is Wolmaras nu oók in Londen, waar hij dezer dagen met Chamberlain ontbeten heeft. Engeland heeft heel in het begin al er de voorkeur aan gegeven dat Wilna bij Litauen zou worden ingelijfd, al heeft het zich tenslotte bij het besluit vart de gezantenconferentie neergelegd dat den door generaal Zeligowski geschapen status quo bevestigde. Woldemaras zal nu getracht hebben onder de asch nog iets van het oude vuur voor de Litauscha zaak op te rakelen, een vlammetje van hoop op de a.s. vergadering van den Vol kenbondsraad, waarin het hangende ge schil allicht weer ter sprake zal komen, nu men nog altijd doende is de in de jongste vergadering aangenomen motie „naar den geest uit te voeren". Er is voor Woldemaras een reden te meer om in zake Wilna van geen toege ven te willen weten: dat is de binnen- landsche politieke toestand van Litauen. Gemakkelijk is zijn positie heelemaal niet en als hij maai' even iets van zijn „vast beradenheid" verloor en al was het maar nog zoo weinig voet ging geven aan het Poolsch,1 standpunt, dan zouden de ver eenzaamde Tautininkai, de Litausche na tionalisten, van alle kanten door hun po litieke vijanden besprongen worden, die misschien met een beetje minder natio nalisme een beetje gauwer bereid zouden zijn zich bij de bestaande toestanden neer te leggen, maar als opnositie zich de weelde kunnen veroorloven,- van geen, haar, .maar dan ook geen haarbreed wij- kens te willen weten. Nadat een gevaar van de linkerzijde ge dreigd had, die door eigen onvoorzichtig heid haar kans om den dictator ten val te brengen heeft zien voorbijgaan, hebben de Tautininkai het onlangs met de rech terzijde aan den stok gekregen, toen kort voordat de bisschoppen des lands naar Rome vertrokken, deze in een conferen tie met Woldemaras al te vriendschappe lijk raad gegeven hebben en toen on langs ook de eenige vertegenwoordiger van de christelijke volkspartij uit de re geering trad, ging de laatste bondgenoot van W oldemaras verloren. HEBBEN DIEREN VERSTAND? De Amerikaansche kranten vertel len de volgende geschiedenis, die hon denvrienden ongetwijfeld pleizier zal doen. Een farmer uit de omstreken van Wadana had met zijn twee honden, Trevie en Feckles, een groote wande ling gemaakt. Hij was hioe geworden, en om ml eerder thuis te zijn, nam hij zijn weg terug langs de spoorlijn. Plotseling voelde hij zich duizelig worden, en half bewusteloos zakte hij neer, juist op de rails. Hij zag het gevaar, waarin hij verkeerde, doch had niet meer de kracht om zich van de rails af te wentelen. De twee honden bleven een oogen- blik als verwezen naast hem staan. Maar toen, als bij afspraak, legde Tre- ve zich naast zijn meester neer en hief een klagend gehuil aan, terwijl Feckless zijn ooren spitste en toen plotseling er van door rende in de richting waaruit na eenigen tijd een trein moest komen. Zoodra hij den trein zag, begon hij hevig te blaffen en op de rails heen en weer te sprin gen. De stoker zag den hond, en ma-ak te den machinist op hem opmerk zaam. Beiden begrepen, dat het dier met zijn geblaf en gespring hun iets kenbaar wilde maken, dat er het een cf ander niet in orde moest zijn. De machinist remde en de trein stopte, juist eenige meters voor het lichaam van den nu geheel bewusteloozen man. De farmer was gered, dank zij de waarschuwing van zijn hond. KORTE BERICHTEN. Te Innsbruck hebben nog verschil lende anti-ltaliaansche incident n plaats eehad. De betocgingen werden onder drukt. Aan den ltaliaanschen gezant be Weenen zijn ook nam-ens de Oostenrijk- ische* bonaskanselarij verontschuldiging gen aangeboden. Te Cplmar hebben na afloop van het autonomistenproces nog tal van op gewonden itfooneielen plaats gehad. Heden is het antwoord van Japan op Kellogg's anti-oorlogsvoorstel te wach ten. De Japansche ïogeering heeft, naar men meent te weten, zich in beginsel ver- leenigd met Kellogg's anti-oorlogsvoor- Stellen. Kapitein-luitenant ter aeie Dyott meldt dat hij in id'e Braziliaansche wil dernis Js aangekomen om zrin nasporin gen naar den verdwenen Enigelschen ointdekkingsreiziger kolonel Fawoett te beginnen. De Egyptische premier Nahas pas ja, zou in Augustus naar Londen g».an om over het verworpein Engelsch-Egyp. tisch tractaat te spreken. Op Malta zou een .bomaanslag .op Italianen gepleegd zijn. Ook in de Duurt van Dresden be^ vindt zich een opslagplaats van phos- gieengas, dat echter geen gevaar zou opleveren. De toestand van den Duitschon rijksminister van buitenl. zaken, Dr. Stresemann, is gedurende de laatste ida- 'gen zooveel verbeterd, dat hij als gene zen kan worden beschouwd. HET ONEERBAAR GEWAAD VAN ONZEN TIJD. Wij lezen in De Waarheidsvriend: Neen, we wensehen in geen geval de hoepelrokken meer terug uit de vori ge eeuw. Ook niet den tijd van de gouden en zilveren gespen. Zeker, ook tegen die eeuwen zijn vele bezwaren in te brengen, toen men zich met goud en zilver en edelgesteenten let terlijk belaadde; maar wat ge ook van dien tijd moogt zeggen, toch zeker niet, dat het gewaad zoo oneerbaar was, als nu het geval is over de ge- heele linie. Wat we de laatste jaren op het ter rein der mode zien ontwikkelen is ont zettend. De verschillende, vaak schilderach tige kleederdrachten in de provincies van ons vaderland zijn aan het ver dwijnen, Daarvoor in de plaats treedt het moderne, haast uniforme gewaad. Op zichzelf genomen is dit reeds een bedenkelijk symptoom. Als het avond is, vallen in het rijk der natuur ook de verschillende kleurschakeeringen weg. Zou het misschien ook avond zijn voor de cultuur van de moderne volkeren der aarde? Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat er zich een machtige satanische eenheid gaat vormen. Het is geen wonder, dat in een tijd, waarin de communistische gedachte hoe langer hoe meer veld wint, ook de verschil lende kleederdrachten, die rangen en standen kenmerken, wegvallen. Dit is echter nog het bedenkelijkste niet. De toenemende zedeloosheid maakt ook, dat het gewaad hoe lan ger hoe meer oneerbaar wordt. Schaamteloos ontbloot de vrouw der twintigste eeuw, wat niet ontbloot mocht wezen. Meent niet, dat ge hier slechts te doen hebt met de een of an dere modegril. In dit opzicht kan do geschiedenis van de vervlogcne eeuwen ons ontzaglijk veel leeren. Toen de Romeinen stonden op liet hoogtepunt van hun cultureele ont wikkeling, volgde daarop een ver schrikkelijke periode van verval, waarin het Romeinsche volk slechts vroeg om „brood en spelen". Maar in dien tijd van schrikkelijke decadence vertoonden zich in het oude Rome de mannen half naakt op de straten, zoowel als de vrouwen. En daarom, we vragen slechts: „Is het oneerbaar gewaad van onzen tüd niet een doorslaand bewijs van de schrikkelijke verachtering van ons cultuurleven?" Met weemoed moet worden beleden, dat duizenden, ook van de nog ker kelijke partijen, mee afglijden. Menig een ook in onze kerkgebouwen, wier kleeding onmogelijk door den heugel kan. We kunnen liet dan ook niet ge noeg toejuichen dat er ook in ons land weer stemmen ougaan om een eerbaar gewaad. De gevolgen van de oneerbaarheid in de kleeding blijven niet uit. Is het cp zichzelf genomen reeds een uit vloeisel van de verslapping der zeden, omgekeerd worden door die gedeelte lijke ontblooting de hartstochten van duizenden jonge menschen weer ge prikkeld. En het kan niet anders, of de toorn Gods moet over dit alles ontbranden. Hij gaf toch den mensch het kleed, opdat hij de schande zijner naaktheid daarmee zou bedekken. Zou het daarom ook niet een woord voor onzen tijd wezen ,als Jesaja, de koning van Israel's profeten, er tegen waarschuwt: „Voorts zegt de Heere, daarom, dat de doeliteren Sions zich verheffen en gaan met uilgestrekten hals en lokken met de oogen, al gaan de trippelende daarhenen treden, als of hare voeten gebonden waren, zoo zal de Heere den schedel der dochte- ren Sions schurftig maken en de Ileere zal hare schaamte ontblooten". En lees maar eens verder van de bo- oreigingen, die de Heere in liet derde hoofdstuk van Jesaja knnt uit te spre ken. Laat er in onze krine-e een getui gen tegen dit alles mogen wezen en een toezien op de gevaren van wereld- gelijkvormigheid. GEMENGD NIEUWS. LIJK OPGEVISCHT. Gisteravond is oncler de gemeente Axel nabij Sluiskil een schippersknecht, die sedert den middag vermist werd, uit het Kanaal opgevischt. De man, zekere J. G. v. d. W., geboren te Waspik, was 28 jaar en ongehuwd. Vermoedelijk moet hij in een vlaag van zwaarmoedigheid gehan deld hebben, daar zijn klompen bij de brug stonden. Locomotiefnamen. Ge hebt wel op onze Nederlandsche sporen gereisd ge hebt veel in den trein gezeten en allicht ook eens de namen van de locomotieven bestudeerd.... Maar weet ge ook, dat die stoomgevaarten onder het personeel bij namen hebben? Dat is iets internatio naals. In ons land praat het technisch spoor- personeel dikwijls over „locs" of „loccen", wat een afkorting is voor locomotieven; het lager.e personeel heeft het over „kar ren". Speciale namen zijn echter bedacht voor de verschillende klassen, waarin het machinepark verdeeld is. Zoo herinneren wij ons een ouden machinist, die steeds sprak van Juffertjes in 't. groen, of over Japies Lef, vermoedelijk bijnamen, die door hem uitgedacht, waren. Maar van meer algemeene bekendheid zijn aandui dingen als: snelloopers, kleine Engelschen, hooge Pruisen, Groote Groenen, buiten- leggers en driemasters, die elk op een be paalde klasse betrekking hadden en die door den vakman onmiddellijk begrepen werden. De locaal-, tram- en rangeerloco motieven verschijnen onder pseudoniem, die van 'n zekere minachting blijk geven, als daar zijn: priktollen, kikkers, ezeltjes, schildpadden, bokken, meikevers en zelfs wandluizen. In Frankrijk kende de Compagnie d' Ouest haar „mosterdpotten". De bruine ge vaarten der Compagnie du Nord werden chocolaadjes genoemd. Onze meikevers heetten in Frankrijk: boltes savon (zeepdoozen). Op welk een zonderlinge wijze bijnamen ontstaan, illustreert het feit, dat in het zelfde jaar, waarin de Gioconda uit het Louvre verdween, de Midi een nieuw soort machine met oververhitter in dienst stel de, die Joconda genoemd werd. De machines, die in 1909 het traject Pe tersburgMoskou bereden, werden vlieg machines genoemd, terwijl een populaire naam is: „rijdende samovar" (een samovar is een Russische theeketel). Zwitserland kwam in het jaar 1870 uit met zijn beruchte railvreters, die door hun stampenden loop schade aan de baan toebrachten. Van meer waardeering ge tuigt de naam salonstoomer, die op een later type betrekking had. In Italië kregen de locomotieven aller lei namen uit het dierenrijk als scheld naam: kieeft, koe enz. In Zweden kende men een „zwijn" en in Engeland had men de „rammelkasten", 'de naam zegt ge noeg. Amerika was zeer ruim in spotnamen gesorteerd. De groote Baldwins van 1881 heetten „fietsen"; volbloeden, kameel ruggen, jachthonden, en groenruggen zijn als eeretitels te beschouwen, in tegenstel ling met de za.ndmolens, waarvan de wie len te veel doorsloegen, welk euvel met de zandstrooiers bestreden moest worden. De Ping-Pongs hadden dien naam te dan ken aan het geluid, waarmede ze den stoom uitstieten. In Duitschland heet een oude goederen treinmachine met 4 gekoppelde drijfwie- len tengevolge van haar plompheid een palington; met basviolen duidt men een ander soort aan, dat van voren gezien ongetwijfeld aan dat muziekinstrument doet denken. Er was een klasse der Bul- lenköpfe, zoo geheeten naar de groote rookkast. Onze meikevers zijn daar tek kels; locaalmachines worden zelfs in de „Fliegende Blatter" koffiemolens genoemd en de stokoude locs met één groot drijf - wiel schold men hóól vroeger zeer terecht voor spinnewiel uit, het is, zoo onnadenkend iemand te ver- oordeelen en zoo scherp te wonden. Eenige Bijbelteksten deden mij het onchristelijke van raün scherpheid sieeds dieper beseffen. Het betoog van mijn goeden bezoe ker werd steeds klemmender tot hij opstond en genadig betuigde: „Ik zal het er nou bij laten, maarals 't weer beurt, meester en ik kom je- te gen, dan steek ik je aan mijn m es". BUITENLAND. HET INT. ARBEIDSBUREAU. De veertigste zitting. De raad van bestuur van het Intern. Arbeidsbureau komt o.a. Maandag te Genève voor het houden van zijn 40e zitting bijeen. Op de agenda staat het voorstel der Engelsche regeering tot revisie van het accoord van Washington nopen9 den achturendag, alsmede het voor stel der Belgische regeering tot het instellen van een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden in den kolenmijn houw. Een Turksch waarnemer. Turkije heeft besloten zijn gezant te Bern als waarnemer de zitting der Int. Arbeidsconferentie, welke hier op 30 Mei begint, te doen bijwonen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De strijd om Peking. Volgens een bericht uit Peking, duurt de strijd tusschen de Noordelijke en Zuidelijke troepen nog steeds voort Bijna het geheele leger van Tsjang Tso Lin neemt aan het gevecht deel. Een afdeeling van 60.000 man be schermt de linie TientsinPeking, terwijl 25.000 man in reserve worden gehouden. Het centrum van den strijd schijnt bij Paotingfoe te zijn. 1500 ge wonden zijn te Peking aangekomen. Tsjang Tso Lin's doel schijnt te zijn een wig tusschen de Sjansitroepen en de strijdkrachten van Feng Yoe Siang t6 drijven. Bij den spoorweg ten Zuiden van Tientsin worden slechts onbelangrij ke gevechten geleverd. Alles wijst er op, dat het doel der Zuidelijken uitsluitend Peking is en zij Tientsin ter zijde laten liggen we gens het gevaar voor buitenlandsche verwikkelingen. De Nankingregeering heeft tot nu toe niet geantwoord op de Japansche nota, waarin verklaard wordt, dat Japan niet kan dulden, dat de burger oorlog naar Mantsjoerije wordt over gebracht. Naar verluidt, zal Zaterdag een conferentie der Zuidelijke partijlei ders worden gehouden. Volgens berichten uit Japansche bron heeft Feng Yoe Siang gelden uit Moskou ontvangen. De ontruiming van Peking. Naar de „B. Z. am Mittig" meldt, berichten de Amerikaansche corres pondenten de ontruiming van Peking door de troepen van Tsjang Tso Lin, 26 goederentreinen en de salontrein van den generaal zijn reeds uit de stad vertrokken. De Vereen. Staten tegen Japan. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft het Japansche ministerie van buiten landsche zaken een telegram van den gezant Ioschisava gepubliceerd, waar in verklaard wordt, dat de Amerikaan sche gezant de maatregelen van de Japansche regeering ter bescherming van Japansche onderdanen in China niet goedkeurt. Hij verzoekt, dat de Japansche troe pen Amerikaansche staatsburgers en het Amerikaansche gezantschap niet zullen beschermen. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. De kabinetsvorming. De onderhandelingen tusschen de Grieksche partijleiders over de vor ming van het nieuwe kabinet duren nog steeds voort, doch zonder veel resultaat op te levenren. Het wordt steeds duidelijker, dat slechts Veni- zelos in staat zal zijn het nieuwe ka binet te vormen. Verklaringen van Venizelos. Uit Athene Wordt gemeld, dat Veni zelos heeft verklaard, dat naar zijn meening de vorming van een regee ring uit de partijen, die de vorige, re geering steunden, mogelijk is. Indien dit echter niet gelukt, dan kan een republikeinsche regeering gevormd worden, tot welke echter geen ministers mogen behooren, die geen zitting hebben in de Kamer. Eerst wanneer het niet gelukt op deze wijze een regeering te vormen, zal Venizelos het uitschrijven van nieuwe verkiezingen overwegen. Gisteren zou de liberale partij bij eenkomen, in welke vergadering Ve nizelos zijn standpunt inzake de op lossing van de1 crisis zou uiteenzet ten. Uit de liberale partij hebben 23 vooruitstrevende liberalen met Ka- phandaris een nieuwe partij gevormd. Bezorgdheid in Turkije. De „Politia", het blad van Metaxas, meldt uit Angora, dat Kemal Pasja in een gesprek met den Griekschen ge-- zant zijn verbazing had te kennen ge geven over de gebeurtenissen op bin- nenlandsch politiek gebied in Grie kenland en er bij heeft opgemerkt, dat deze gebeurtenissen gevaar op leverden voor de goede betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland. Kemal zou er aan hebben toege voegd, dat Griekenland nu binnen 8 dagen moest beslissen of het wenscht in te gaan op de Turksche voorstellen nopens een Grieksch-Turksche over eenkomst, of dat het deze zal ver werpen. NA HET AUTONOMISTENPROCES. Een amnestie-poging. Michel Walter, algevaardigde van den Elzas, diende bij den voorzitter van de Kamer een motie in, welke de vergadering verzoekt, de regeering uit te noodigen een wetsontwerp in te dienen, dat den veroordeelden van Colmar amnestie verleent. In afwachting van de stemming over dit wetsontwerp, zouden de ver oordeelden onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, zonder onderworpen te zijn aan het verbod van verblijf. De afgevaardigde vroeg onmiddellij ke beraadslaging over zijn voorstel na de definitieve vaststelling van de agenda der Kamer. WOLDEMARAS TE LONDEN. Het Poolsch-Litausche dispuut is een kwellend zeer van Oost-Europa, niet om de acute beet, maar om de slepende kna ging van altijd weer en den treure uit dezelfde woorden, dezelfde wensehen, de zelfde verwijten, schrijft de N. R. C. En men moet beide partijen gelijk geven als zij beurtelings zeggen niet in te zien, hoe een bevredigend besluit voor beide te vin den ware. Wilna is voor beide een zaak van eigen waarde geworden: van Litauen de nomi nale hoofdstad, Polen dubbel dierbaar door de tot een mystieke uitspraak van den volkswil verheven eigenrichting van Zeligowski en het feit, dat Pilsoedski „Wilna niet op kan geven, omdat het zijn vaderland is". Er wordt gepraat en ge praat, maar zoolang Woldemaras vol houdt dat zonder de teruggave van Wilna geen definitieve regeling mogelijk is en Zaleski, dat Polen niet toe kan staan, dal er ook maar van Wilna gerept wordt, is het uitzicht in-den morgen der besprekii' gen niet zeer bemoedigend voor 'n mon dag. Beide partijen zoeken vrienden lui lp ze het pleit trachten i. RECLAME KOUSEN. Macco A 005 Dameskousen UjwL Zijde met Q7»> Fil d'Ecosse Ujïll Waschzijden 4 CO Dameskousen IjUL Prima Macco II QC Kinderkousen "jW*» Glacé 0,525 Handschoenen Fil d'Ecosse Al onze Kinderkousen zijn met extra lange beenen. Fil d'Ecosse II 405 halve Kousjes lijft Jongens (1 lil Sportkousen UjlU Meisjes (I 405 Sportkousen Ujtt Heeren 1 OC Sportkousen IjUU DAMESMODES. Zijden Handschoe- A CA nen met kapjes UjUw In Simplex 4 4A Stoffen l|IU In Wascbleder 1,325 2,75 0,75 1 W5 Damesvesten IjLL vanaf sie Zakdoeken Damessjaals HEERENMODES. Heeren Overhemden 4 4Q met piqué borst Ijf ld. met piqué borst A CA en Manchetten tjUU Gestreepte Overh. met boord Opaal Zijden Damesvesten 1,90 2,25 3,50 Lakceintuurs, 0,10 Doosjes Fantasie 0,425 Ziiden - 0,75 Nieuwste sorteering A 0*75 Heerenpetten UjUl Fantasie Sokken A CA Macco met Kunstzijde UjöU Zijden Zelibinders, IJzersterke (1 CC Bretels Ujüü 0,40 Groote sorteering Katoenen Jongens- en Meisjeskleeding. Zaterdag Pracht Ballonnen en Gummiballen voor de Kinderen Cadeau! HAARLEMMERSTRAAT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2