BEEKMAN PINKSTER AANBIEDING WAALS. WAALS. RECLAME 0,32s KOUSEN. Macco Dameskousen Zijde met ft Q75 Fil d'Ecosse Uj3l Waschzijden 4 CO Dameskousen IjUL Prima Macco ft QE Kinderkousen UjUU 0,52s Fil d'Ecosse Al onze Kinderkousen zijn met extra lange beenen. Fil d'Ecosse ft A 05 halve Kousjes Uj4fc Jongens QJQ Meisje: DAMESMODES. Zijden Handschoe- ft Oft nen met kapjes UjöïJ In Simplex 4 4ft Stoffen I, lü In Waschleder cé Handschoenei Opaal HEERENMODES. 1.49 2.50 Heeren Overhemden met piqué borst 1,32s 2,75 Gestreepte Overh. met boord Effen gekl. Overh, met boord Zijden Damesvesten Damesvesten 0,75 1,22s Sportkousen Sportkousen Sportkou 0,42s 1,35 Lakceintuurs, ft 4ft vanaf Uf III Doosjes Fantasie ft 405 Zakdoeken Uj4fc Zijden Damessjaals 0,75 2,25 3,50 Nieuwste sorteering ft 075 Heerenpetten U,UI Fantasie Sokken ft Cft Macco met Kunstzijde UjUU Zijden Zelfbinders, ft Ifl vanaf U,4U IJzersterke (1 RK Bretels Ü,ÜU Prachtvolle Heerenhoeden Groote sorteering Katoenen Jongens- en Meisjeskleeding. Zaterdag Praciit Ballonnen en Gummiballen voor de Kinderen Cadeau! HAARLEMMERSTRAAT. DAG-AGENDA. Vrijdag 25 Mei, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Alg. Verg. v. h. Gen. Mathesis S. G.". Woensdag 30 Mei, 's midd. vier uur. „In den Vergulden Turk" (bovenzaal), Bréestraat: Jaarl. Alg. Verg. van Aan- deelh. der N.V. L. Expl. Mij. v. Onr. Goederen Woensdag 30 Mei, 's middags twee uur. - Ihoudersvtigaderir v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „Leiden", ten kantore der N.V. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Mei a.s. tot en met Zondag 27 Mei (len Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. A06; den 2en Pinksterdag neemt waar Apotheek van den heer C. B. Duys- icr, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME SPLINTER voor Meubelen en Gordijnstoffen. BUITENLAND. HET AUTONOMISTENPROCES TE COLMAR. De laatste zitting. Gisteren heeft de laatste zitting in het autonomistenproces te Colmar plaats ge had. De verdediger Berthon besloot zijn pleidooi en hield zich langen tijd daarin bezig met de beklaagden Rosse en Rick- lin. In de zittingszaal merkte men op, dat een groot aantal plaatsen niet bezet was. Op de toegangsbewijzen werd klaarblij kelijk nog scherper toezicht uitgeoefend dan tot nog toe het geval was. Alle ingangen van 't Gerechtshof waren door militaire posten bezet. Voor het Ge rechtshof verdrong zich een groote men- schenmenigte en reeds bij het begin der zitting kwam het herhaalde malen tot luide demonstraties, die tot in de zittings zaal hoorbaar waren. De geheele stad verkeerde in koorts achtige spanning. In de zaal heerschte een volstrekte stilte. D= uitspraak der jury. Nadat de jury anderhalf uur had be raadslaagd, keerde zij in de zittingszaal terug en deelde het resultaat van haar beraadslaging mede. De vraag, of men hier te doen heeft met een samenzwering tegen de veiligheid van den Franschen staat, werd bevestig-end beantwoord. De vier hoofdbeklaagden Ricklin, Fass- hauer. Rosse en Schall, werden tot een jaar gevangenisstraf (met aftrek van 5 maanden preventieve hechtenis) en vijf jaar ontzegging van verblijf in den Elzas veroordeeld,- de overige 11 beklaagden vrij gesproken. De president deelde den verdachten daarop mede, dat zij binnen twee dagen beroep dienen aan te teekenen bij het Hof van Cassatie te Parijs indien zij zulks wenschten. De vier verdachten namen daarop af scheid van hun verdedigers en omarm den hen. Onder groote opwinding verlie ten de aan—ezigen daarop de rechtszaal. Een Incident. Kort na de uitspraak had de procu reur-generaal zich van zijn zetel verhe ven en verklaard, dat de Fransche recht spraak wel streng, maar toch ook groot moedig is. Toen hij daarop vorderde, dat de wet op de vier veroordeelden op de mildste wijze zou worden toegepast, had een onverwacht incident plaats. De jonge Bretonsche advocaat Feillet sprong van de bank der verdedigers op en riep tegen den President: „Een veroor deeling van mannen als Ricklin, Rosse, Fasshauer en Schall is onmogelijk". Hij kon echter niet verder spreken, daar hij door een huilkramp verstikt, op de bank der verdedigers letterlijk ineenzakte. In de zaal gaf men door .geschreeuw zijn instemming te kennen, er werd bra vo geroepen en in de handen geklapt. Het tumult was heviger dan tot nog toe in dit toch nie* zoo rustig verloopen proces is voorgekomen. In de sttaten werd onophoudelijk op stormachtige wijze gedemonstreerd. Een duizendkoppige menigte verdrong zich voor de zittingszaal. De opwinding werd elke mfnuut grooter. SCHENDING VAN DE ITALIAANSCHE VLAG TE INNSBRUCK. Eerherslel van Oostcnrijksche zijde. Ter gelegenheid van ('en 10-jarigen g - denltdag der oorlogsverklaring aan Oos tenrijk, had het litaliaanseh consulaat-ge neraal gisteren te lnnsbriick gevlagd. Omstreeks het middaguur verschenen Duitsch-nationaüe studenten vóór het con sulaat en riepen: „Leve het Duitrche Zuid- Tirol"! en trokken de vlag naar beneden. De politie kwam t.usschenjbeide en ver strooide de demonstranten. De consul-generaal eischte van de re geering dat de vlag door de stedelijke brandweer weder omhoog geheschen zou worden en dat hierbij een afdeeling van het bondslegej- de honneurs zou brengen. Om kwart over twee des middags werd deze eisch ingewilligd. Bovendien heeft de Landesbauptmann, dr. Stumpf, den consul-generaal zijn leed wezen betuigd. Voor een bestraffing van de daders zijn alle maatregelen genomen. DE REORGANISATIE VAN HET BELGISCHE LiïGER. Het wetsontwerp ingediend. De Belgische minister-president heeft gisteren in de Kamer de door alle Minis ters onderteekende wetsvoorstellen be treffende de legerreorganisatie ingediend. Het contingent blijft vastgesteld op 44.000 manschappen. Voor de meerderheid der manschappen wordt de werkelijke diensttijd tot aóht maanden verminderd. De overige militairen zuilen twaalf riiaaii den dienen be£halv.e de cavalerie, de rij dende artillerie en de Luiksche vesting- troepen, die dertien maanden moeten die nen, en de militairen voor de reserveka ders, die veertien maanden militaire pres taties zullen moeten leveren. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De staat van beleg in Peking afgekondigd. Gisteren heeft Tsjang Tso Lin den staat van beleg doen afkondigen voor Feking. Versche troepen zijn naar het front getrokken; heden wordt reeds een botsing met de Zuidelijken ver wacht. Straatdemonstraties en vergaderin gen zijn verboden. De arbeiders-orga nisaties werden ontbonden verklaard. Betreffende de aankomst van Boro din verklaarde generaal Feng, dat Bo rodin door hem persoonlijk als mili tair adviseur is aangesteld; Borodin heeft beloofd, zich niet bezig te zullen houden met de communistische pro paganda, doch de belangen van het Chineesche volk te dienen. Op het station Guandzi is een mili taire trein der noordelijken ont spoord; 11 soldaten werden gedood en 52 zwaar gewond. De Japansche regeering heeft den opperbevelhebber in Mandsjoerije op dracht gegeven, een derde zone in Mandsjoerije te vormen. De Nanking-regeering heeft den consul-generaal opnieuw een protest overhandigd in verband met het zen den van Japansche troepen naar Chi na. DE FUNCTIES VAN MACDONALD. Hij krijgt een gemakkelijker district. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft de nationale Executieve van de Labour-partij haar instemming be tuigd met de opvatting van de uitvoe rende commissie van de parlementai re Labour-fractie, dat het wenschelijk is voor MacDonald in plaats van Abe- revon een nieuw district aan te wijzen. Men is n.l. van meening, dat aan de persoon van MacDonald reeds zooveel etschen worden gesteld, als leider van de fractie, ook wat de arbeid voor de I abour-beweging in het algemeen be treft, dat men hem bij zijn werkzaam heden zooveel mogelijk moet verlich ten en daarom moet voorkomen, dat hij een scherpe per'soonlüke actie moet voeren, wat evenwel in Aberavon noodzakelijk is. Overwogen wordt, dat MacDonald nu zal optreden als candidaat voor het Scaham-district in Durham; Sydney Webb wil zich hier terugtrekken en hij had er een groote meerderheid. In Labourkringen wordt er ook op ge wezen, dat ook de andere leiders der partijen een veilige positie kunnen in nemen. DE ZONDAG IN DUITSCHLAND. Het bestuur van de „Deutsche Reichsausschusz fuer Leibesuebun- gen" heeft besloten, in het program ma voor haar jaarvergadering in Breslau de uren en plaatsen der gods dienstoefeningen op te nemen, en ge durende deze uren niet te vergaderen. Ongeveer 30 sportvereenigingen in Hannover zullen in het vervolg op de boet- en biddagen en op den Goeden Vrijdag niet meer spelen. INTERN .THEOSOFISCH CONGRES TE BRUSSEL. Het bestuur van de Belgische afdee ling'van de Internationale Theosofi sche Vereeniging en Mevrouw Dijk graaf, gedelegeerde, van het internatio nale organisatie-comité, ontvingen Donderdag de pers ter mededeeling van eenige bijzonderheden omtrent 't internationaal theosofisch congres, dat van 28 Juli tot 1 Augustus in het nieuwe paleis voor schoone kunsten te Brussel bijeenkomt onder voorzit terschap van Annie Besant. Verwacht wordt, dat 1000 a 1500 the osofen uit een groot aantal landen het congres zullen bijwonen. De leidende gedachte van het con gres zal zijn de toepassing van het theosofisch ideaal op de pacificatie der geesten. Buiten de eigenlijke congreswerk zaamheden om, zullen een paar groo te openbare vergaderingen gehouden worden, waar het woord zal worden gevoerd door Annie Besant en Prof, Marcault van de Universiteit te Mont- pellier, terwijl ook „Le Promothée" van den Fransch-Belgischen schrijver, Ivan Gilkin, zal worden vertoond. Men zou kunnen vragen: is het Sterkamp bij Ommen in ongenade ge vallen? Of moeten ook andere landen bewerkt worden? KORTE BERICHTEN. Miss Megan Lloyd George, de dochter van den leider der Britsche liberalen is tot candidate der liberalen gekozen voor Anglesey voor de volgen de verkiezingen. De bijeenkomst van de voorberei dende ontwapeningscomm. is tot 11a tie volkenbondsvergadering uitgesteld. Binnen afzienbaren tijd is geen bijeenkomst der commissie-Loudon ter voorbereiding der ontwapening te wachten. Arthur Henderson, oud-minister der Britsche Arbeidersregeering, heeft telegrafisch een beroep gedaan op de Oostenrijksche regeering tegen de uit levering van Bela Kun. De deskundigen van Engeland, Frankrijk en Italië hebben inzake Tanger een overeenkomst bereikt. Blijkens een officieele opgaaf zijn in 1927 in Groot-Brittannië 1342 vreem delingen genaturaliseerd, onder wie 880 uit Europeesche landen, zoo uit Rusland 482 en uit Nederland 37. De Duitsche aapjeskoetsier Hart- mann, die, zooals men weet, met zijn „Droschke" van Berlijn naar Parijs rijdt, is te Metz aangekomen. Ten antwoord op het draadlooze bericht, waarin Nobile meedeelt, dat het kruis van den paus op de Noord pool neergelaten is, heeft Gasparri een draadloos telegram met geluk- v/enschen aan Nobile gezonden. RECLAME 'HEEFT U EEN! COSIUME. OEMIE ot REGEHJAS N00DIG? LATEN WIJ U K L E E D E N. GOED GESLAAGD ZULT GE ZEGGEN. KOREVAARSTRAAT GEMENGD NIEUWS. Een slimmigheidje bedacht. Een jong- mensch uit Amsterdam, zonder vaste woonplaats, was eenige dagen in Den Haag geweest en wou toen weer naar Am sterdam terug. Zijn financiën lieten ech ter niet toe een spoorkaartje te koopen, en in wandelen had hij weinig zin; dit zou hem ook de lang duren. Vrienden en kennissen, die hem het be- noodigde bedrag konden voorschieten, had hij in Den Haag niet. De jongeling bedacht een slimmigheidje. Hij ging naar het hoofdbureau van politie en beweerde daar dat hij gezocht werd terzake van een in Amsterdam gepleegde verduistering. Toen een der inspecteurs der Ilaagsche politie hem een voorloopig verhoor afnam, hield hij stijf en strak vol, zich in Amsterdam aan ernstige verduistering te hebben schuldig gemaakt en naar Den Haag ge vlucht te zijn. Hij had echter nu groot be rouw over zijn daad, zoodat hij zich maar kwam aanmelden. De politie besloot, hem op transport te stellen naar Amsterdam. E11 zoo gebeur de het, dat de jongeling door een recher cheur naar Amsterdam werd overgebracht met den trein, waarvoor hij zelf geen kaartje behoefde te koopen. Het jongmensch was bijzonder opge ruimd, toen hij in de hoofdstad aankwam. Zijn onschuld zou nu wel spoedig blijken en dan moest men hem weer vrijlaten. Maar de Amsterdamsche politie dacht er anders over. Al spoedig bleek, dat van verduistering geen sprake kon zijn, maar wel had hij zich schuldig gemaakt aan valsche aangifte bij de Haagsche politie. En zoo werd de jongeling tot zijn groo te ontsteltenis weer, nu onder bet geleide van een Amsterdamschen rechercheur, naar Den Haag overgebracht om zich al daar voor de valsche aangifte te verant woorden. Nadat tegen hem proces-verbaal was op gemaakt, liet de politie hem vrij. Hij was nu echter nog even ver als bij het begin van de uitvoering van zijn plan en is toen maar gaan wandelen. Een botter door den bliksem getroffen. Gistermiddag is de botter U. K. 134 Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN lü. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur ïi.m. 1870 M.). N. C. R. Y. 5.00 Concert. Medewerkenden: m vr. A. Luynenburg, piano; de heer Maurits Spoor, fluit; mej. Elly v. d. Pol, viool. K. R. O. 7.00 Cursus .Gregoriaansch. V. P. R. O. 7.35 Tooneelspel: „De dienstknecht in het huis". Moraliteit in 5 bedr. 9.00 V.P.R.O.-Cursus, No. III. Leider: Dr: K. F. Proost, Zwolle. Onder werp: Onze kjjk op het Nieuwe Testament, „De Ethiek der Evan geliën". Daarna nieuwsberichten. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok 6.00 Diner-muziek dour het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Hor.st, cello en H. Swart, piano. 7.15 Wekelijksche Boekbespreking. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van die A.V.R.O.-klok. 8.00 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Schippersles. Spreker: de heer R. C. van Ree. Onderwerp: „Stuwschroeven in de Binnen vaart". 8,30 Concert door het Mannenkoor „Kunst en broederschap" van rijdend personeel der Amsterdam sche Gemeente-Tram. Dir. L. C. Keereweer. Het Omroop-Orkest, onder leiding van Nico Troep. 10.00 Persberichten vaQ Vaz Dias. .10.10 Muziek en zang. 11 joo Orkest Rentmeester. KöNIGSWUSïERH., 1250 M. .20 Concert. .30 Muziek £n zang. Daarna laatste berichten. LAN GEN BERG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.30 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.05 Zangrecital. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 9.20 Weerbericht., Tweede algemeen nieuwsbericht. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 8.50 Concert. Tijdens.de pauzes: Persber. voor Lemmershaven door den bliksem ge troffen. De top van den mast werd afge rukt, de fokkestaag knapte af en werd verwrongen, terwijl de voorsteven ernstig beschadigd werd. De botter kon op eigen kracht de haven bereiken. Auto aangereden. De sneltrein, die gistermiddag om 4 uur 37 van Groningen naar Leeuwarden vertrok, heeft op den onbewaakten overweg op den Frieschen straatweg bij Den Horn een auto aangere den van de margarinefabriek uit Haarlem bestuurd door den beer J. van der Schaaf. De auto' werd totaal vernield en 100 M. meegesleurd. De chauffeur werd ernstig gewond. Het. uitzicht op de lijn is op de plaats van het ongeval zeer goed. Inbraak in een kerk. In de consisto riekamer, grenzende aan de Ned. Herv. Kerk te Westwoude is ingebroken. Een groote kast in de vergaderzaal was open gebroken; van een deur in een wand. die tot afsluiting diende van een tweede kast waren de sloten geforceerd. Een deur van de derde kast droeg sporen van geweld pleging. Bij opening met den sleutel viel uit het slot de punt van een beitel. Meege nomen was er niets, waarschijnlijk om dat de kasten geen voorwerpen van waar de bevatten. Waarschijnlijk hebben de in brekers zich toegang verschaft door een groot tuimelraam, dat gemakkelijk was te openen. Vrijdag j.l. was de koster voor het laatst in de kamer geweest. Brand. Te Son is afgebrand woon huis en stal van P. van den Eertwegh. Alles was verzekerd. Arbeider in brand gevlogen. Een droevig ongeluk heeft zich, volgens „Het Volk" afgespeeld op de blikfabriek te Krommenie. De 20-jarige arbeider Hornet, werkzaam in de nachtploeg, was gaan zitten op een bus, waarin benzine zat. Ongeveer tien minuten later vroeg bij zijn mede-arbeiders: „Zou het nog bran den?" Deze waarschuwden hem, doch hij hield een lucifer bij zijn broek, die oogen- blikkelijk in lichte laaie stond. In razen- den angst wilde hij naar buiten hollen doch raakte bekneld tusschen een aan tal fietsen. Met groote moeite wist men hem te bevrijden; waarna hij zich buiten in een plas omrolde, zoodat de vlammen doofden. Zijn kleeren waren intusscben geheel verbrand. In deerniswekkenden toestand Is hij daarop naar het zieken huis vervoerd. Men .vreest Uroor zijn le- veQ.. Ernstige mishandeling. De 48-jarige gehuwde veehandelaar Ph.4 van Dam te Groningen werd 's mórgens te Lieve-ren (Roden, Dr.) aan den weg opgewacht door den landbouwer S. en zijn zoon en door den eerste zoodanig met een stuk bout geslagen, dat hij met gebroken arm en ontwrichten schouder in een sloot bleef liggen. Later is hij per auto naar het zieken huis overgebracht. Aanleiding der mishandeling moet een mislukte verkoop van koeien zijn. Onweer. Te Schayk is de bliksem in de woning van de wed. Vissers geslagen. De heer De Jager uit Uden, die er bij zijn zuster op bezoek was, werd van een stoel geslagen. Hem moesten de laaiste H.H. Sacramenten worden toegediend. Thans is hij aan da beterende hand. Gisteren ic-srd het Molenmuseum te Koog a. d. Zaan door Z.K.H. Prins Hendrik officieel geopend. Het vroe gere „Hui* met de ijzeren brug' werd afgebroken en opnieuw opgebouwd om in het vervolg tot Museum te dienen. Z.K.H. Prins Hendrik tijdens het verrichten van de officieele opening van hst Molenmuseum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2