CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9d» JAARGANG ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 SfjyJaiJw Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Een voorbeeld. Zoodra in onze vertegenwoordigen de College's de taak van de Overheid tot handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksbestaan ter sprake komt, hoort men in den regel van links onmiddellijk de opmerking Geef ons toch wat toe; waarom zoo streng vastgehouden aan die traditie. Omgekeerd zijn het de sociaal de mocraten, die steeds weer voor zich opeischen het recht om in het open haar te mogen betoogen, ook al wordt daarmede inbreuk gemaakt b.v. op de Zondagsrust en daardoor Zondaghei liging onmogelijk gemaakt. Nu is hierbij op te merken, dat door ons nimmer aan de actie der sociaal democraten, voorzoover ze zich bin nenskamers openbaart, iets in den weg is gelegd. Integendeel, wij eischen voor ieder Nederlander het recht op, om de inspraak van zijn geweten te volgen, mits met eerbiediging van ieders rechten en gevoelens. Maar zoodra men van de overzijde de macht in handen heeft, wordt met de gevoelens van deze zijde liefst niet meer gerekend. Zien wij het niet in dien schrijnen- den vorm in ons land, omdat hier nog factoren werken, die ook uiterst links nog niet durft op zij zetten, in het buitenland zien wij dat wel. De Berlijnsche gemeenteraad hied zich onlangs bezig met het commu nistische voorstel tot het verbieden der bedestonden en Bijbellezingen in de ziekenhuizen. Bij de besprekingen ging het nu en dan zeer opgewonden toe. De voorzit ter moest een communist tot de orde roepen. Het lawaai werd tenslotte zoo groot, dat men den voorzitter niet meer kon verstaan. Het voorstel der communisten werd tenslotte met de stemmen der sociaal democraten en communisten aange nomen. Tegen stemden de D.-nat., D. V. P., Centrum, Ec. partij en demo craten. Dat is een voorbeeld tot leering. Trouwens, in Rusland hebben wij de voorbeelden voor het grijpen ge had. De sociaal democraten mogen dit voorbeeld onthouden, zoodra zij ons voorhouden, dat het niet toestaan van Zondags-optochten in hun stelsel niet past. Wij zien het aan Berlijn, dat sociaal democraten en communisten als het er op aan komt, heel rustig den voet dwarszetten en met de hei ligste gevoelens van anderen niet re kenen. V Goudsche herrie. Gouda deed de laatste jaren nog al eens van zich spreken. Niet alleen op politiek terrein was er oneenigheid, zoo zelfs dat een burgemeester op den loop ging, ook op Kerkelijk en Maat schappelijk gebied was er een toestand die vaak verre van gezond was. In dat milieu groeien steeds onge- wenschte planten. Wat nu gezien wordt is daarvan een bewijs. Eenige jaren geleden kwam in den Baad ter sprake de oprichting van een storting- en ophaaldienst van gemeen tewege. Geruimen tijd werd er niet meer over gesproken, totdat bij de be handeling der laatste gemeentebegroo- tin in April 1.1. werd meegedeeld, dat de oprichting van een gemeentelijken dienst zeer aanstaande was. J.l. Zaterdag nu bevatten de Goud sche bladen advertenties, waarin het bestuur der Nutsspaarbank te Gouda aankondigde, dat het een ophaal- en stortingsdienst voor de belastingen enz. had opgericht. Tot de bestuursle den der Nutsspaarbank behooren de Ij teren G. J. J. Pot en C. J. M. Kroon, resp. gemeente-secretaris en ontvan ger te Gouda. Maandag verscheen daarop in eenige Goudsche bladen een ingezonden stuk, waarin de burgerij werd aangeraden, zich niet aan te slui ten bij den dienst der Nutsspaarbank, doch te wachten op de oprichting van een dergelijke dienst van gemeentewe ge, in welk ingezonden stuk de hou ding van de lieeren Pot en Kroon werd gelaakt. In de R.-K. plaatselijke cou rant was het ingezonden stuk onder tekend door een der R.-K. Wethou ders, in het socialistisch en het neu trale orgaan door het raadslid Oiver hand (S.D.A.P.). De drie stukken wa ren gelijkluidend. Thans hebben B. en V". en zulks i* wellicht een unicum in den lande bij de igezetenen huis aan huis een h-culaire doen bezorgen, waarin de burgerij wordt aangeraden zich niet aan te sluiten bij den dienst van de Nutsspaarbank en..., deze circulaire i> door den heer Pot in zijn ambtelijke kwaliteit als gemeente-secretaris ge- tee'eend. Nogmaals, hier hebben wij een plant die alleen groeien kan in een bodem die door verschillende invloeden door en door verziekt is. Wie hier en elders een plaats in het Bestuur van stad en land inneemt ne me aan Gouda een waarschuwend voorbeeld. STADSNIEUWS. VOORBRACHT VAN PROF. DE HAAS De Leidsche hoogleeraar in de na tuurkunde, prof. dr. W. J. de Haas, heeft heden, op de Pinksterbijeen komst van de Société Frangaise de Physique, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, in de universiteit de „Sorbonne" te Parijs een voordracht gehouden over de geleiding van meta len. Prof. de Haas ving zijn voordracht aan met op te merken, dat men de e'ectronen-geleiding op tweeërlei wij ze kan bepalen. Volgens de eerste ma nier opgevat stelt men zich voor, dat eiectronen als een gas zich vrij tus- schen de metalen-atomen kunnen voortbewegen. Volgens de tweede wij ze, dat de eiectronen van atoom op atoom in het metaal overgaan. Spr. meent dat de tweede wijze het meest de waarheid nabij komt; terwijl het eerste beeld theoretisch op bewonde renswaardige wijze is uitgewerkt, stuit de ontwikkeling van het tweede beeld op groote mathematische moei lijkheden. Het is waarschijnlijk, dat de e-ectronen. van atoom op atoom over gaan, tegelijk een rijtje atomen door- loopen. Deze rijtjes 'worden langer en veelvuldige!', naarmate de tempera tuur lager wordt. In het gebied van het vloeibaar helium hij de supra- conductieve metalen worden deze rijt jes waarschijnlijk door een andere oor zaak gevormd dan bij hoogere tempe raturen. Bij deze zeer lagere tempera turen moet er een diepere oorzaak zijn voor een nauwkeurig synchronisme. Spr'., wijlen prof. Kanurlingh Onnes en dr. Sizoo hebben samenwerkend vertragingsverschijnselen, voor wat den electrischen weerstand betreft, ge vonden voor metalen bij supra-conduc- tieven toestand. Deze hysteresisclie ver schijnselen wijzen er op, dat niet ieder electron zelf een rol vervult, doch dat een groep eiectronen, in casu waarschijnlijk lange rijen, werkzaam zijn. Dit suggereert de idee, dat de supra-conductieve toestand door den stroom zeiven, waarvoor zij geldt, ge schapen wordt. Er treedt dan een nieu we phase van de vaste materie op, een phase die zoowel stabiel als labiel kan zijn. Mocht deze zienswijze juist zijn, dan is het zeer goed mogelijk, dat de bo- vengeleidende toestand, welke voor de electronengeleiding zoo gewichtig is, van geen gewicht is voor de warmte- geleiding, de specifieke warmte en de elasticiteitsconstanten, hetgeen niet zegt, dat de veranderingen van den elastischen toestand van een metaal geen invloed zouden Inbben op de su- pra-conductiviteit. Ten slotte wees spr. op de proeven, genomen door dr. Sizoo in zijn labora torium. Spr. toonde hierbij aan dat de- zo proeven, welke betrekking hebben op de verdeeling van stroomen in een supra-conductief net, ofschoon niets nieuws opleverend, toch verrassend zijn door haar instructief karakter. GEVAARLIJKE PROEFNEMING. Gistermiddag te ongeveer 1 uur wer den in de vuurwerkfabriek van de fa. Kat alhier plotseling twee knallen ge hoord. Het bleek, dat de chauffeur P. II. buiten medeweten van zijn patroon bezig was met het vervaardigen van vuurwerkfluitjes met pikrinezuur, oaarbij bijgestaan door de tienjarige P. v. S. Toen hij dit zuur met een ko peren pen in een huls wilde duwen vloog de huls uit elkaar. De beide aan wezige personen werden verwond. Van H. werden de vingers van de lin kerhand gespleten, terwijl hij verder verschillende brandwonden bekwam. Ook v. S. bekwam verschillende,.hoe wel niet ernstige, brandwonden, voor al aan het hoofd. Beiden zijn door den E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis ge bracht. DE KLINIEK VOOR VERLOSKUNDE. De nieuwe kliniek voor verloskunde en de daarbij behoorende polikliniek van prof. dr. P. C. T. van der Hoeven op het terrein van het nieuwe Acade- risch Ziekenhuis zullen Maandag 4 Juni in gebruik worden genomen. De ingebruikneming zal zonder eenige officieele plechtigheid geschie den. ONGELUK. Gistermiddag omstreeks half vijf liep een jongen achter een met zware balen beladen wagen in de Groene- steeg. toen één dei- halen losraakte en op den jongen terecht kwam. Hij werd ernstig gewond, brak o.a. een dijbeen en is door den E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. De baal kwam in haar val tevens tegen een winkelruit terecht die ge heel vernield werd. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier vestigt nogmaals de aandacht op de navolgende waarschuwing, voorko mende in „De Rotterdammer" van 25 April j.l.: „De Secretaris van den Armen raad te Amsterdam ontraadt, mede op grond van inlichtingen van den Hoofd-Commissaris v. Politie te Den Haag, het verstrekken van finan- cieelen steun aan de stichting „Zon neschijn" aldaar, voor welke de heer C, Waterland te Amsterdam met inteekenlijsten rondgaat". Gisterenmiddag heeft alhier een colporteur dier instelling verschillen de ingezetenen bezocht. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt, ter zake het houden van een collecte zonder daartoe vergunning te hebben. Gisteren slaagde te Utrecht voor bet theoretisch gedeelte van het exa men voor de Hoofdacte van Bewaar schoolonderwijzeres Mej. H. J. van Wieringen, onderwijzeres aan de Be waarschool aan de Heerensingel. Zij ontving haar opleiding van den beer G. Bakema en Mej. N. de Rave. Toen Mej. J. R. gisteren op de Turfmarkt uit de autobus, die haar v. Lisse hierheen had gebracht, stapte, miste ze haar koffer, die ze in de bus had neergezet. Ze heeft hiervan bij de politie aangifte gedaan. De koffer be vatte onderkleederen. Aangehouden is door de politie alhier C. F. B., verdacht van diefstal van f 2. Na verhoor is de man weder op vrije voeten gesteld. Op last van de rechtbank is he denmorgen door de politie alh.ier uit een perceel op de Garenmarkt met ge weld een vijfjarig kind gehaald en overgebracht naai' het Kinderhuis Voordorp. BINNENLAND. BEZOEK VAN DE ZWEEDSCHE KONINKLIJKE FAMILIE. Naar aanleiding van berichten, dat de Koning van Zweden in Augustus naar Amsterdam zou komen ter bij woning van de Olympische Spelen, wordt van bevoegde Zweedsche zijde vernomen, dat van de komst van Ko ning Gustaaf zelf niets bekend is. Het gerucht is zeer waarschijnlijk ontstaan doordien wel eenige leden v&n de Koninklijke Zweedsche familie in de. eerste week van Augustus de Hoofdstad zullen bezoeken. Aan de Olympische Spelen neemt dan n.l. deel een groep Zweedsche of ficieren in de afdeeling paardensport, kV, deze equipe zal onder leiding staan van den generaal-majoor Graaf von Rosen. Met het oog hierop worden te Am sterdam verwacht de ouders van Prin ses Astrid, die met den Belgischen kroonprins gehuwd is, n.l. Prins Karei cn Prinses Ingeborg van Zweden; voorts prinses Martha, een zuster van prinses Astrid, prins Gustaaf Adolf van- Zweden, prinses Margaretha, prins Axel van Denemarken en een graaf Bernadotte. HET VLOEKVERBOD TE ZELHEM. Door den kantonrechter te Terborg i- de koopman S. J. B. wegens overtre ding van het vloekverbod te Zelhem, veroordeeld tot f2 boete of 1 dag hech tenis. Dit is het eerste vonnis, hoewel er naderhand al meer processen-ver baal zijn opgemaakt te dezer zake, meldt de „Zutphensche Courant". DE VEENDAM. Naar de directie van de Holland Amerika-lijn meedeelt, zal de Veen- nam waarschijnlijk 16 Juni opnieuw van New-York naar Rotterdam ver trekken. Het grootste gedeelte van de passagiers, die het schip op zijn onder- b' oken thuis, .is vervoerde, vertrekt Zaterdag a.s. met de Nieuw-Amster- am van N^w-Ycrk. JOHAN BRAAKENSIEK 70 JAAR. Gisteren is de bekende teekenaar en i' lustrator Johan Braakensiek 70 jaar geworden. De viering geschiedde uit sluitend in huiselijken kring. NED. INDONESISCH VERBOND. Het Nederlandsch Indonesisch Ver bond heeft besloten zijn eerste drie- jaarlijksch congres te houden op de Indische tentoonstelling te Arnhem en wel in de tweede helft van Juni. Aan het congres zal dan een excursie van de leden naar de tentoonstelling zijn verbonden. Tijdens het congres, dat ook voor riet-leden van het Verbond toeganke lijk zal worden gesteld, zullen de In donesische leden een Indonesischen kunstavond geven van authentieke YVajangdansen. De te behandelen onderwerpen zijn: De Indonesiërs in Nederland: de Ne derlanders in Indonesië; nadere be schouwingen over de beginselen van het Nederl. Indonesisch Verbond. IN- EN UITVOER VAN GOEDEREN. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebenden, dat met ingang van 1 Juni 1928 in alle bij de douane-administratie in te leveren aangiften tot in-, uit- of doorvoer van goederen, in het vak betreffende het haven verkeer, hij in- of uitvoer per spoor en bij doorvoer per spoor met üverlading steeds moet worden ver meld: bij invoer per spoor als plaats van lossing het Nederlandsche station, alwaar het spoorvervoer volgens den buitenlandschen vrachtbrief eindigt; er: bij uitvoer per spoor als plaats van i/.'lading het Nederlandsche station, al waar het spoorvervoer volgens den in ternationalen vrachtbrief aanvangt. In" geval bij doorvoer of invoer en de wederuit .oer on eenztlfden vracht brief beide per spoor geschieden, dient geen plaats van lossing of lading ver meld te worden. CHR. JONGE VROUWEN. De Wereldbond van Chr. Vereenigin- gen van Jonge Vrouwen houdt in Juni zijn wereldconferentie te Boedapest. Ongeveer 80 landen zullen er verte genwoordigd zijn door een 400 afge vaardigden. Presidente van dezen Wereldbond, waarbij ongeveer een millioen leden zijn aangesloten ,is la dy Palmoor. GOEDKEURING ONDERHANDSCHEN VERKOOP AAN ARNHEM. Bij het afdeelingsonderzoek dei- Tweede. Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring van den onderhand- schen verkoop aan de gemeente Arn hem van een oppervlakte aan den rechteroever van den Bijn bij Malbur gen, gaven sommige leden te kennen, dat bij hen bezwaar bestond tegen den inhoud van artikel 7 van de overeen komst. Dit artikel bevat naar hun oor deel een staatsrechtelijk niet geoor loofde overeenkomst over het recht van belastingheffing. Bovendien acht ten zij het in strijd met artikel 176 der Grondwet, hetwelk bepaalt, dat in het stuk van belastingen geen privilegiën kunnen worden verleend. Andere le den wezen er op, dat deze bezwaren al leen den vorm van het artikel kunnen betreffen en niet den materieelen in houd., MEDISCH ADVISEUR DER R. V. B. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen met dank voor de door hem aan de sociale verzekering bewezen diensten dr. P. H. van Eden, als me disch adviseur bij de Rijksverzeke ringsbank. Benoemd is tot medisch adviseur bij de Rijksverzekeringsbank de heer V. Gravestein, thans controleerend ge neeskundige bij die instelling, onder toekenning van eervol ontslag als zoo danig. Benoemd is tot controleerend ge neeskundige bij de Rijksverzekerings bank dr. P. Wijga, than3 assistent con troleerend geneeskundige bij die in- sielïing. De nieutve adviseur is bijna 61 jaar oud. Hij studeerde te Amsterdam en ging, na 1893 tot arts te zijn gepromo veerd, als officier van gezondheid naar Ned.-Indië. Tijdens den mobilisatietijd was hij hier gemobiliseerd, waar hij als overste gepensionneei'd werd. In 1922 aanvaardde hij zijn functie als controleerend geneeskundige, chef dei- medische afdeeling voor de Invalidi teitswet. SPOORWEGTARIEVEN EN GROOTE GEZINNEN. Door het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond vverdon aan de directie der Nederlandsche Spoorwe gen twee verzoekschriften gericht: In het eerste wordt de aandacht er op gevestigd, dat door de Belgische Spoorwegen dezer dagen de reeds be staande bepalingen omtrent reistarie- ven voor groote gezinnen weer belang rijk zijn verbeterd. Volgens de nieuwe bepalingen wordt aan gezinnen met ten minste vier kinderen beneden den leeftijd van 21 jaar in alle klassen een reductie op de gewone personen-tarieven gegeven van 50 pet. (gehuwde kinderen en kin deren van 21 jaar worden bij de be oordeeling der grootte van het gezin niet medegerekend). Verder wordt voor kinderen van 4 tot 10 jaar een reductie gegeven van 15 pet. Voor zoover adr. bekend, bestaat in ons land alleen deze reductie, dat Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. De behandeling der motie-Sannes in de Tweede Kamer. De teekenaar Braakensiek werd 70 jaar. Vergadering Algemeene Nederland sche ZuivelbonJ. Twee verzoekschriften aan de Ne derlandsche Spoorwegen. Buitenland. De vier hoofdbeküaagden in het autondmistenproces te Colmar veroor deeld. j Ernstige demonstraties te Colmar. Schending van de Italiaancche vlag te Innsbrück. De reorganisatie van het Belgische leger. Tsang Tso Lin heeft voor Peking den staat van beleg doen afkondigen. voor kinderen tusschen 4 en 10 jaar de helft van het gewone tarief bere kend wordt. Het gevolg daarvan is, dat voor groote gezinnen de lasten, aan het reizen verbonden, zoo zwaar drukken, dat sléchts zelden gereisd kan worden. Daardoor zijn groote ge zinnen, die ook in andere opzichten zoo zwaar den druk van het leven ge voelen, slechts weinig in de gelegen heid familieleden in andere plaatsen te bezoeken, te profiteeren van na tuurschoon, dat buiten bun woon plaats te vinden is, kunnen kinderen uit groote gezinnen minder dan ande re gebruik maken van onderwijs-in- richtingen, die buiten hun woonplaats bestaan. Is een maatregel, als door de Belgi sche spoorwegen ingevoerd van groot belang voor de groote gezinnen, het wil adr. voorkomen, dat bet belang der spoorwegen er eveneens door ge diend wordt of ten minste niet door wordt geschaad. Adr. beveelt den maatregel der Belgische spoorwegen in de bijzondere aandacht van de di rectie aan en verzoekt voor de Ned. Spoorwegen een bepaling in denzelf den geest in te voeren. De tarieven in de stations wachtkamers. In bet tweede verzoekschrift wordt de aandacht van de spoorwegdirecties gevraagd voor de tarieven in de derde klasse wachtkamers der stations, wel ke veel te hoog zijn. Voor zoover adr. hekend hij noemt slechts één voorbeeld kost op bijna alle stations een broodje met kaas in de 3de klasse wachtkamer 20 cent, welke prijs in geen behoorlijke ver houding staat tot den kostprijs. Adressant veronderstelt, dat de prij zen verband houden met de pacht sommen of wellicht omgekeerd, dat hooge pachtsommen betaald worden, omdat de restaurateurs de kans heb ben aan een publiek, dat dikwijls de gelegenheid mist om zich elders van het noodige te voorzien, hooge prijzen in rekening te brengen. Een dergelijke exploitatie der stati onsrestauraties kan niet overeenkom stig den opzet zijn. Deze restauraties behooren er te zijn ten gerieve van het reizend publiek en mogen niet ge bruikt worden als gelegenheid om de spoorwegmaatschappij en (of) restau rateurs ten koste van het reizend pu bliek aan onevenredig hooge inkom sten te helpen. ijijf Aan den minister van waterstaat werd verzocht het tot stand komen der gevraagde prijsverminderingen te willen bevorderen. CIVIELE PROCEDURES TEGEN DEN HEER VAN DER STEL. De rechtbank te Zutphen wees gis teren vonnis in de civiele procedure van den heer J. G. van Goor, adjunct directeur der gasfabriek te Zaandam, tegen den heer A. v. d. Stel te Apel doorn. De rechtbank verklaarde, dat ge- daagde's daad, bestaande in het schrij ven en publiceeren van dagbladartike len, voor zoover enkele alinea's daar van betreft, voor eischer beleedigend is. Gedaagde werd veroordeeld om aan den eischer een bedrag van f 10 te betalen. Ook de kosten van het geding begroot op f 190,75, komen voor zijn rekening. In he civiele zaak van den heer J. v. Hoeve, directeur van de Gemeentelijke Lichtbedrijven te Castricum tegen den Lier A. v. d. Stel, werd gedaagde even eens vèroordeeld tot betaling van een \ergoeding ten bedrage van f 10 en de kosten van bet geding, begroot op 190.25.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1