CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. WOENSDAG 23 MEI 1928 NUMMER 2442 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Telefoonnummer 2778 Aangesloten op hei Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 EERSTE BLAD. Schoolgeldhelling. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920, betreffende het schoolgeld. Daarin zegt de Minister van onder wijs, dat hij van oordeel is, dat deze herziening niet moet wachten op het rapport der Staatscommissie voor de herziening* der lager-onderwijswet. Het huidige ontwerp is dan ook niet het gevolg van een partieel rapport dier Staatscommissie, noch is daar omtrent haar advies ingewonnen. De minister heeft gemeend een nieu we bepaling (art. 63, eerste lid) te moeten opnemen, waarnaar hij ook heeft overgebracht het aanvankelijk in het eerste lid van art. 62 voorko mende voorschrift, dat de heffing ge schiedt met inachtneming'van de gel delijke draagkracht der schoolgeld- plichtigen Aanleiding daartoe zijn ge weest de opmerkingen, dienaangaande in het voorloopig verslag gemaakt. In vele gevallen is het schoolgeld, dat thans geheven wordt, en vooral voor de groote gezinnen te drukkend. In het bijzonder wordt in de middenklas se der bevolking de heffing menig maal gevoeld als een zware belasting nevens de inkomstenbelasting. Om vermindering van schoolgeld voor te schrijven, wanneer meer dan een kind uit hetzelfde gezin gelijktij dig een inrichting van voorbereidend hooger of middelbaar onderwijs be zoekt, zou een uitbreiding zijn, die de minister ongewenscht acht, omdat zij buiten het kader der lager-onderwijs wet zou treden, Voor U. L. O. geldt dat bezwaar niet, omdat een U. L. O.-school ook is een „lagere school'" en de verordening dus ook vermindering van schoolgeld be hoort voor te schrijven, wanneer b.v. gelijktijdig uit hetzelfde gezin een kind een school voor gewoon en een ander kind een school voor uitgebreid lager onderwijs bezoekt. Bij nader inzien is het ook den mi nister beter voorgekomen, dat de raad eener gemeente zonder openbare school zelf een regeling vaststelt; die regeling is dan geen gemeentelijke schoolgeld- verordening, maar wordt uitsluitend in het leven geroepen al9 grondslag voor de samenstelling van de lijst, ver meldende voor eiken schoolgeïdplich- tige den aanslag volgens de school geldregeling ten dienste van de school besturen. In een nieuw art. 95bis is geregeld het recht van beroep der schoolbestu ren op de van gemeentewege vastge stelde aanslagen. Het doet vreemd aan, dat de minis ter niet noodig heeft gefteurd om van de Staatscommissie haar oordeel over dit ontwerp in te winnen. Al mogen ook de bepalingen van dit wijzigings- ontwerp niet van ingrijpende, beteeke- nis zijn, doch alleen bedoelen enkele oneffenheden weg te nemen, niette min is de commissie aan de strekking thans gebonden. Dit kan van groote beteekenis zijn. Zoo is het met name bevreemdend, dat de minister als vaststaande aan neemt, dat het bedrag van het school geld in de middenklassen drukkend is. Het zou volstrekt niet onmogelijk zijn, dat de commissie straks met pen rapport komt, dat meer nog dan thans in liet schoolgeld zoekt te benaderen het bedrag der kosten van het onder wijs per leerling. In de tweede plaats doet het vreemd aan, dat de minister, die met dit ont werp bedoel't een druk weg te nemen en meer gelijkmatigheid te verkrijgen, zonder principieele punten aan te ra ken, niet bereid is„ om ook ten aan zien van het gelijktijdig bezoeken van inrichtingen van voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, door kinde ren uit hetzelfde gezin, maatregelen te treffen. Wij meenen. dat deze druk vaak veel ernstiger is in de middenklassen, dan de druk ten aanzien van het La ger onderwijs. Wij hopen dan ook. dat de Staten- Generaal van den minister een toezeg ging zal weten los te krijgen, om als nog de daarvoor noodige voorstellen te doen. STADSNIEUWS. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Plannen voor een groote optocht. Blijkens een advertentie in dit num mer bereidt de Leidsche Chr. Oranje vereeniging' plannen voor tot het hou den van ^en grooten optocht op den miTJrg vr.n den 31 en August., ter ge legenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin. Daartoe zal op Woens dag 30 Mei a.s. des avonds te 8.30 uur in het Nutsgebouw aan het Steen- schuur een vergadering worden ge houden op initiatief van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging, waartoe alle vereeniging hier ter stede, die aan dit huldebetoon zouden kunnen mee doen, dringend worden uitgenoodigd. Het is een mooi en sympathiek idee van de Oranjevereeniging om te trach ten wat meer feestbetoon in Leiden's straten te brengen, wanneer onze Koningin verjaart en ongetwijfeld zal er door eendrachtige samenwerking heel wat te bereiken zijn. We wekken gaarne de verschillende vereenigingen op de vergadering op 30 Mei te bezoeken. PROF. MR. C. VAN VOLLENHOVEN. Prof. Mr. C. van Vollenhoven, hoog leeraar alhier, bevindt zich thans te Brussel, ter bijwoning, als gedelegeer de van de Kon. Academie van Weten schappen, van het Congres der Union Internationale Academique. PROF. W. J. DE HAAS NAAR PARIJS. Prof. Dr. W. J. de Haas alhier is uitgenoodigd, om a.s. Vrijdag, tijdens de Pinksterzitting van de Société fran- caise de physique in de Sorbonne te Parijs een voordracht te houden. Prof. de Haas zal spreken over: „De geleiding van metalen". DE LEIDSCHE MIDDENSTANDS CENTRALE. Men schrijft ons: Aan het bestuur der Centrale werd verleden jaar verzocht belanghebben de winkeliers samen te roepen, ten einde een bespreking te houden inza ke de uitverkoopen. Wat toch is het geval? Oorspronkelijk werden uitverkoopen gehouden na afloop van een seizien, en bood men de restanten aan tot ver minderden prijs. Uitverkoopen bij op heffing der zaken, of bij overlijden werden ook gekend, doch verder wer den de zaken op normale wijze ge dreven. De groote concurrentie heeft hier in evenwel verandering gebracht, en zoowel ten ongunste van het publiek, als van den verkooper. Seizoens-uit- verkoopen, worden aangekondigd, als liet seizoen nog maar nauwelijks aan gevangen is; wat bij de eene zaak nau welijks geëtaleerd is, begint de ander reeds op te ruimen. Uitverkoopen worden bekend ge maakt, wat meermalen geen uitver koopen blijken te zijn. Waarvan het publiek dus de dupe wordt. Nog meer zou kunnen opgesomd worden, doch genoeg hierover. Vele firma's zouden wenschen, dat zoo mo gelijk hierin een regeling kwam, waar door b.v. iedere branche haar vaste dagen voor uitverkoop zou hebben. Dat een seizoens-uitverkoop ook werkelijk na afloop van het betreffen de seizoen werd gehouden. Dat voor de reparatie van een vloer, geen ver bouwingsuitverkoop bekend gemaakt zou worden, enz. Om tot overeenstemming hierin te komen is een conferentie met ver schillende firma's gehouden en toen besloten alle Leidsche winkeliers tot een vergadering bijeen te roepen om het voor en tegen onder de oogen te zien. Op deze vergadering, die per .ad vertentie in de drie plaatselijke dag bladen is bekend gemaakt, werden zoo goed als geen belangstellenden gezien. Naar aanleiding van dit resultaat werd per rondschrijven aan de firma's die op de eerste conferentie tegenwoor dig waren, het volgende bericht: L. S., Ingevolge een tot ons gericht ver zoek van belanghebbenden, hebben wij, zooals U nog wel bekend zal zijn. het vorige jaar tweemaal getracht, om met H.H. winkeliers de groote chaos in de uitverkoop-data te bespreken, om zoo mogelijk, in het algemeen be lang, tot een uniforme regeling hierin te komen, vrijwillig, zooals in het bui tenland reeds wettelijk geregeld is. Tot onze teleurstelling is evenwel gebleken, dat de winkeliers hier ter stede, aan een dergelijke regeling blijkbaar geen behoefte gevoelden. Do per advertentie opgeroepencn zijn toen niet verschenen en kon tenslotte het Bestuur der Centrale met een paar op gekomen. belangstellenden, weer on verrichter zake vertrekken. Naar aanleiding van dit ondervon den échec, achten wij het een onbe gonnen zaak onzerzijds nieuwe pogin gen daartoe aan te wenden. De Leidsche Middenstandscentralo werd opgericht om de belangen van alle handeldrijvenden hier ter stede zoo krachtig mogelijk te behartigen, doch daartoe is een eerste vereisehte dat de onmiddellijk belanghebbenden ook medewerken. Mocht het door u nog steeds wen- schel ijk worden geacht, om een rege ling in de data der uitverkoopen te treffen, clan geven wij u in overweging onderling een bespreking daarover te houden. Wanneer de resultaten daarvan zoo danig zijn, dat er mogelijkheid be staat om gezamenlijk tot een doeltref fende regeling te geraken, dan zijn wij gaarne bereid, hiertoe verder mede té werken. ALGEMEENE VERGADERING LEIDSCHE ZWEMCLUB. Gisteravond werd in het café-rest. ,,In den Vergulden Turk" de algemee ne vergadering gehouden van de Leid sche Zwemclub. Daar de club momenteel wegens het bedanken van den heer IJdo zonder voorzitter is, stond de vergadering on der leiding van den heer W. F. van Ingen Schenau, die de bijeenkomst opende met een woord van welkoqi waarna door den secretaris de notu len van de vorige algemeene vergade ring werden gelezen en goedgekeurd. Daarna las de secretaris, de heer Planjer, het jaarverslag. Daaruit blijkt dat het ledental gestegen is van 312 tot 317. lïen woord van dank werd gebracht aan den lieer IJdo, de aftredende voor zitter, voor alles wat hij voor de club heeft gedaan. Do zaak van de overdekte zwemin richting is krachtig ter hand genomen en het verslag deelt daarvan de resul taten mede, waarvan we onlangs reeds uitgebreide gegevens publiceerden. Het verslag gaf verder de cijfers vau cle mtslagen van verschillende wed- rtrij 'en, enz. Verder werden in herinnering ge bracht de wedstrijden in den afgeloo- pen zoir.tr georganiseerd door de L. Z. C. De damesafdeelihg streefde er weer naar om het dames-zwemmen zoo goed mogelijk te propageeren. Van de reddingsbrigade werd een meer zelfstandig lichaam gemaakt. Verschillende reddingsmedailles wer den uitgereikt. _Qypr liet storten van bagger in de Kagerplassen is thans nog met B. en W. een correspondentie gaande. De L. Z. C. heeft daar krachtig tegen ge protesteerd. Het verslag werd zonder bespreking goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer van Deventer, bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen 2094,47, de uitgaven 2015,44, het batig saldo is aldus 79,03. Er staat echter nog een rekening te betalen van 230. Echter zijn van avond nog eenige aandeelen verkocht zoodat er nog een tekort over is van ongeveer ICO. De kascommissie had alles in orde bevonden, waarna de penningmeester onder dank van zijn beheer werd ge dechargeerd. Daarna had plaats de verkiezing van enkele bestuursleden. Allereerst werd voorzien in de vaca ture van een voorzitter. Candidaat waren gesteld de heeren Mr. H. P. Goudsmit en II. E. van der Heide. Gekozen werd de heer A. R. Goudsmit. In de vacature van dhr. v. d. Lijke werden candidaat gesteld Mevr. Dr. Starck Loebert en Mej. M. Battaard. Gekozen werd Mevr. Dr. Starck Loe bert. Verder werd gekozen een bestuurs lid als aanvulling van het bestuur voor de Reddingsbrigade. Candidaat werden gesteld de heeren W. F. van der Reydcn Jr. en Gert. Gekozen werd de heer W. F. v. U. Reyden. Als leden van de kas-commissie wer den benoemd Mevr. de Vries en de heer Goekoop, en als plaatsvervangen de leden Mej. Korver en de heer Van 't Hooft. Daarna werden een tiental obliga ties uitgeloot. De voorzitter deelde mede, dat de heer van Deventer een jubileum viert. Hij is namelijk heden 25 jaar penning meester. Bij acclamatie werd de heer van Deventer op voorstel van het be stuur benoemd tot eerelid. Toen de heer van Deventer, die even •le vergadering had verlaten, weder binnenkwam, werd hij hartelijk toe gejuicht, waarna de heer Planjer hem met enkele toepasselijke woorden het eere-lidmaatschaps-bewijs overhandig de. Tenslotte werden eenige mededec- lingen gedaan van liet bestuur. Op Zaterdag 7 Juli zullen schooi en onderlinge werstrijden gehouden worden. Daarvoor zal een nieuwe wis- selbeker worden beschikbaar gesteld voor de jongensploeg, terwijl.ook voor de meisjesploeg een wisselmedaille be schikbaar zal worden gesteld. Zaterdag 21 Juli zullen in Ilillegom zwemsportdomonstraties worden ge houden. Zaterdag 28 Juli zullen de wedstrij den van „De Zijl" gehouden worden, waaraan ook de L. Z. C. zal deelnemen Verder werden eenige mededeelin- gen gedaan betrefende de wedstrijd commissie, hoe de werkwijze van deze commissie is, enz. Wat de overdekte zweminrichting betreft, men is thans bezig kapitaal bijeen te krijgen. Ruim 1000 is bijeen maar er moet voorloopig minstens 25000 zijn. De aanwezigen werden opgewekt, wanneer ze adressen wisten, waar men voor het plan enthousiast is, dit aan 't bestuur mede te deelen of an derszins het bestuur kennis te geven over de manier, waarop men het geld binnen kan krijgen. De oefenavonden voor dames en heeren zijn vastgesteld op Maandag en Vrijdag, de oefeningen voorde Red dingsbrigade op Woensdag en voor het schoonspringen op -Donderdag. De voorzitter bracht daarna dank aan den heer Vilbrie voor alles, wat hij als bestuurslid voor de club ge daan heeft. Eveneens werd een woord van dank gebracht aan den heer v. d. Lijke, waarbij de voorzitter het be treurde, dat het niet langer wilde vlot ten tusschen het bestuur en den heer v. d. Lijke. Een speciaal woord van dank werd gebracht aan den heer IJdo, die drie jaar lang de club als voorzitter heeft gediend. Bij de rondvraag kwam in stemming een motie, waarin de algemeene ver gadering aan het bestuur in overwe ging gaf, meer reclame te maken voor de polowedstrijden. De motie werd aangenomen met 21 tegen 20 stemmen Te ongeveer 11 uur werd de ver gadering gesloten. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de 2de helft der maand April 1928. Brieven Binnenland Mej. van Asperen Stein, Amsterdam. E. M. Baas, Alphen a. d. Rijn. Juff. van Beelen, Katwijk aan Zee. Mevr. W. Dekker, Amsterdam. Departement van Arbeid, Den Haag. Depertement van Onderwijs, Den Haag. Dirkmaat, te Broek op Langendijk. Mej. W. J. Groo- tenboer, Den Haag. A. Lambert, As sen. Minister van Onderwijs. Den Haag Okkerse, Oegstgeest. Raad van Arbeid, Leiden. G. Vedder, Oosterwolde. Ver- liuurderij van Schuiten, Amsterdam. Volkers, Amsterdam. Mej. E. Wave rijn, Leiden. Briefkaarten Binnenland. Dickie Bakker, Amsterdam. Mevr. J. Houben Wihlner le Clerck, Den Haag. Lien de Jong, Amsterdam. M. W. van Schaik, Schimmelweg C. Schildmeijer, Haarlemmerweg Mevr. Ouwerkerk, Den Haag. Brieven Buitenland. Mrs. Myra Algera, Brooklijn. Dr. K. P. M. ten Brink, Weltevreden. P. Chris tiaanse, Stuttgart. Mrs. Mad. Keniston Belleville, Reno. W. Chr. Thieme, Ke- diri. Briefkaarten Buitenland. Ognes Budicker, Barmen. Mad. Rita Digot, Mulhouse. Mrs. Mad. Looten- steijn, Locarno. Reck, Rome. Drie briefkaarten zonder adres. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Johanna, dv. D. Nasveld en A. Demenint Wilhelmus Adria- nus, zv. J. Ouwerkerk en J. Struijver Johannes, zv. H. van Gent en C. Sinteur Johannes, zv. J. Verhoeven en H. A. Fisser Hendrik, zv. C. Geugjes en T. C. v. d. Water Adria- r-us Bernardus, zv. T. H. M. Pleij en F. M. J. van d. Voorden Cornelia, dv. J. J, Montfoort en H. Pardon Laurens, zv. F. H. G. van Duijl en A. Guldemond Cornells, zv. A. B. Haas beek en C. Ouwehand Aart, zv. A. Bakker en J. M. van d. Wereld Johannes, zv. P. Schipper en J. v. d. Meer Hendrik, zv. F. Klein en P. v. ('en Heuvel Henricus Wilhelmus Petrus Cans. Maria, zv. J. A. TI. J. Walter en A. J. Raaphorst Johan nes Jacobus, zv. A. M. Wesselman en C. Cornet Johanna Maria Rosala. Aleta., dv. A. T. Beurze en J. Mulder Helena Berta, dv. J. E. Schepper en E. M. Wolf Nicolaas Hendrik, zv. H. C. Brummelkamp en P. C. Poptie Jacoba, dv. D. Treur en J. de Waal Jansje, dv. A. Landman en S. S. Ver mond Johannes Doms. Anths., zv. A. Z. C. C. Trip en A. J. C. M. Dietvorst Gijsbertus, zv. G. Rijsdam en J. M. Nahon Cornelia, dv. J. Rie^erk en N. Breedijk Aanna Gelske, dv. S. Cuiper en W. Fokkema Gerhard Pieter, zv. L. Stoffers en A. Warns Hendrika Johanna, dv. TI. J. de Groot en M. E. Broekhuijse Cornells, zv. D. Schouten en C. G. Reijken Hel- ïi'Uth Detlev Bernd, zv. B. D. II. von Arnim en C. C. van Leeuwen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiên - bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst a<L 40 cents Binnenland. Overeenkomst bereikt in het Steendruk- kersbedrijl. Nadere berichten omtrent de Veendam. Het verduisteringsgeval bij de H.T.M. voor de rechtbank. Buitenland. Te Tsinanfoe is de rust weergekeerd. Tsjitsjerin over de gebeurtenissen in China. De Grieksche regeering is afgetreden. België en het Anti-oorlogsverdrag. Het ontwerp-vrouwenki^srechi door het Britsche Hoogerhuis aangenomen. Een officieel onderzoek naar de ontplof fing te Hamburg. Gehuwd: B. C. Peter, jm. en TL P. M. van Toh- geren, jd. M. Bouman, jm. en M. C Horree, jd. W. J. Visser, jm. en J. Th. van Steijn, jd. N. Hannaart, jm. en J. den Oude, jd. M. SieraL, jm. en M. Dubi elaar, jd. Ch. Bc- kooy, jm. en C. van Helden, jd. W. B. van Bemmel, jm. en 1. Snel, jd. Overleden; W. C. Siljeev. d. Steen, wed., G7 j C. van Daalen, in., 38 j. M. van OostenTIasselbacli, wed., 83 j. C. Noest, wedr., 69 j. C. Bakhuijzen de Vries, wed., 73 j. TI. J. Siebert, m., 62 j. J. W. de Wekker, m., 70 j. B. R. M. Teske, d., 1 mnd. E. Kooien Marijt, wed., 74 j. A. de "erhaar de Best, wed., 54 j. J. H. TIarmeijer Smol, wed., 70 j. E. van Venetien Carton, vr., 60 j. M. B. E. L. ITeins Beekman, vr., 45 j. Th. de TIaas, wedr., 76 j. G. Delmeer, m., 35 j. Op den Stationsweg bij de Leeu- wenbrug had gisterenavond een aan rijding plaats tusschen een tram van de Tl. T. M., bestuurd door B., en een vrachtauto van N'., bestuurd door J C. v. d. W. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Hedennacht is door de politie een zwart geitje opgevangen. Inlichtingen ten politiebureele. BINNENLAND. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Op 7 Juni a.s. zal de rechtbank te Amsterdam een aanvang maken met de behandeling van de zaak tegen de ex-directeuren van de Veendammer H y po th eekbank HET ONGEVAL OP DE LIJN LEIDEN—WOERDEN. Op de vragen van den heer De Muralt betreffende een ongeval op een onbewaakten overweg van den spoor weg LeidenWoerden hfeeft de Mi nister van Waterstaat het volgende geantwoord: Op 27 April j.l. is op den onbewaak ten overweg bij K.M. 1.369 van den spoorweg LeidenWoerden een. hon denkarretje door trein 1210 overreden, waarbij de voerman is gedood, ver moedelijk als gevolg van niet uitkij ken door dezen. Ware de overweg van afsluiting voorzien, dan zou, zooals in dit geval vanzelf spreekt, een ongeval zijn ver meden, indien mag worden aangeno men, dat de wachter met tijdige slui ting van de boomen nimmer in ver zuim is. Dat echter dergelijk verzuim kan voorkomen, bleek nog onlangs uit een ander ongeval. Hoewel in het algemeen ambtelijke adviezen uitsluitend voor den Minister bestemd zijn, is er geen bezwaar mede te deelen, dat deze uiteenzetting strookt met de meening van het Rijks- toezicht op de Spoorwegen. PROCESSIE EN MILITAIR ESCORTE Op vragen van het Tweede Kamerlid den lieer Lingbeek, betreffende hei be richt van het op 6 Mei in een plechti- gen optocht vervoeren van Utrecht naar de Roomsche kerk te Renkum van een beeld, hebben de Ministers van Justitie en van Oorlog ge antwoord: De gestelde vragen hebben aan stonds aanleiding gegeven, een onder zoek in te stellen naar hetgeen stond te gebeuren. Daarbij bleek niet van om standigheden, welke aanleiding zou den kunnen geven tot het \ermoeden, dat bij het transport van hot bedoelde beeld eenig wettelijk voorschrift over treden zoude worden. Dit vermoeden is door den loop der feiten op 6 Mei 1.1. bevestigd. Hieraan kan nog toege voegd worden, dat een militair escorte

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1