NIEUWE LEIDSCHE COURANT van DINSDAG 22 MEI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. PRINS HENDRIK OPENT DE OLYMPISCHE SPELEN. In verband met het voorgenomen verblijf in Scandinavië van H. M. de Koningin zal Z. K. H. de Prins in op dracht dgr Koningin de Olympische Spelen openen. HERTOG ADOLF VAN MECKLENBURG. Hertog Adolf van Mecklenburg ver toefde de vorige week één dag op Het Loo en reisde daarna door naar Zand- voort, waar hij tot 1 Augustus verblijf houdt in verband met de Olympische Spelen. AFSCHAFFING ZAKELIJKE BEDRIJFSBELASTING. De Haagsche Gemeenteraad heeft in zijn zitting van gisteren de zakelijke bedrijfsbelasting voorgoed afgeschaft. Het verhoudingscijfer voor de inkom stenbelasting werd op 1.3 gehandhaafd ONDERWIJZERS-KLOOSTERLINGEN Op een vraag van het Tweede Ka merlid, den heer Lingbeek, luidende: Wil de minister, als hij gevolg geeft aan zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 Maart 1928 (Handelingen, blz. 1955), gedane toe zegging om inlichtingen te verschaf fen nopens de wijze, waarop onderwij zers-kloosterlingen, werkzaam aan van overheidswege geldelijk gesteunde in richtingen van onderwijs in nabijgele gen landen, worden gesalarieerd, daar bij tevens vermelden teneinde de vergelijkingen en de gevolgtrekkingen zuiver te doen zijn in hoever in die landen ten aanzien van de wedder.ege- lingen voor 't landspersoneel, inzon derheid wat betreft de leekenonderwij- zers, behalve met de ambtelijke pres tatie, ook rekening worde gehouden met de maatschappelijke levensbehoef te? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geant woord: Ingevolge zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 Maart 1928 gedane toezegging, stelt de onderge- teekende een onderzoek in naar de in verschillende naburige landen gelden de salarisregeling voor onderwijzers- kloosterlingen, werkzaam aan van overheidswege geldelijk gesteunde in richtingen van onderwijs. Hij heeft daarbij tevens gegevens gevraagd aan gaande het stelsel van salarieering voor het landspersoneel in het alge meen in die landen, zoodat hij te zij ner tijd in de gelegenheid hoopt te zijn ook hieromtrent aan de Kamer inlichtingen te verschaffen. FILM IN BESLAG GENOMEN. De chef van de Zedenpolitie te Den Haag, hoofdinspecteur Hol, heeft zich Zondagochtend verplicht gezien, de Russische film „Bed en Sofa" in be slag te nemen, welke dien ochtend „in besloten kring" zou draaien in het Tri- anon-theater. Men kan heel gemakkelijk lid wor den van de vereeniging, welke de film vertoonde en die den naam draagt van Vereeniging voor Volkscultuur. Tegen betaling van 10 cent verkreeg men reeds een lidmaatschapsbewijs en te vens toegang tot de bioscoop. Daar dit gelijk gesteld kon worden met openbare vertooning, werd de film in beslag genomen. Daar men nu toch eenmaal de loca- liteit gehuurd had, besloot men alsnog een openbare vergadering te houden, waarin iemand 'n redevoering over het bolsjewisme afstak. EEN MERKWAARDIG VONNIS. De Amsterdamsche kantonrechter, Dr. Höfelt, heeft gistermorgen vonnis gewezen inzake overtreding van het motor- en rijwielreglement. In het vonnis werd overwogen: FEUILLETON. De boer van „De Bork" (Een Drenisch verhaal). 11) —o— „Heerschap moest moar es oppe heerd loopen en 'n poossie daelevallen, iiat et wief n tikkeltien koffie toe- moakte.. Want dat is een noodzake lijke conditie bij elke onderhandeling. Kom over een schaap of over een koe onderhandelen, 't mag wezen wat het wil, 'n druppien koffie moet er bij wezen, of de zaken liepen stellig ver keerd. „Um oeze heerschap 'n pleizier te doen, oars bleven ze er liever in, hin- tertied tot de Meijmaand", en nu volgde een eisch van vijfentwintig gul dens, in mindering van 't verschuldig de, mits vijf gulden had Klaas graag in handen. „Daar zijn ze!" hernam Machiel, „maar Zaturdag er uit". „Henr, Heerschap!" "zèi Klaas, ,,'t wief zal 't heele huus mit te bessem uutkeeren en 'n tikkeltien ophimme- ien ook heur!" „En morgen stuur ik werkvolk", vervolgde Machiel, „om alles in orde te maken, eer wij er in komen En nadat hij Klaas nadrukkelijk het stil zwijgen had opgelegd, scheidden bei den van elkander. De een verblijd, dat Dat het bewezen verklaarde feit, op leverende een overtreding van art. 6 van het Motor- en Rijwielreglement niet strafbaar is op grond, dat het heele Motor- en Rijwielreglement, het welk een uitvloeisel is van art. 2 der Motor- en Rijwielwet is, bindende kracht mist, omdat niet blijkt, dat de Gedeputeerde Staten der Provinci ën daarover gehoord zijn, ofschoon zulks in voormeld art. 2 uitdrukkelijk is voorgeschreven. Naar gemeld wordt, zal het Open baar Ministerie van het vonnis appel- leeren. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Nisse, W. J. v. Lindonlc te Hoedekenskerket J. Kalshoven, te Ove- zand; P. Warners, te Nederhorst den Berg; J. Buinink te Rheden-De Steeg; J. H. C. Kamsteeg te 's Heer Hendrikskinderen en H. C. J. Hoogendijk te Ivats. Beroepen: Te Oude Tonge, J. Kraaij te Staphorst. Te Hogebeintum J. Seven- ster, te Donkerbroek. Bedankt: Voor Heer Hugowaard, G. J. Romijn te Heenvliet. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Koog Zaandijk, B. Ra maker, te Ten Post. Te Pijnacker, te Over- schild, te Marken, en te Anna Jacoba (Z.) R. J. v. d. Weerd, cand. te Kampen. Aangenomen: Naar Moordrecht, D. P. Kalkman, te Krimpen aan de Lek. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Zestal: Te Joure, A. L. Broer, te Ilin- deloopen; G. Fopma te Steenwijk; T. O. M. H. Hielkema te Giethoorn; J. F. Knip- scheer te Oudebildtzijl; J. W. van Stuy- venberg te Amsterdam; J. Yntema, te Dantumawoude. Beroepen: Te Den Horn-Noordhorn, O. T. Hylkema, te West-Terschelling. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Mr. D. G. Hoevers, te 's-Gravenhage heeft volgens de N. R. Ct. Zondag intrede gedaan als predikant bij den Ned. Prot. Bond te Beilen, die door het vertrek naar Beerta van Ds. A. N. van der Kreeke va cant was geworden. Ds. Hoevers werd in dén ochtenddienst bevestigd tot zijn ambt door Ds. J. W. K. Hoevers, Evang. Luth. predikant te 's-Grav mhage. Na in den voormiddagdienst te zijn bevestigd door Ds. E. Warmolts te Scher- penzeel, heeft Ds. G. de Vries, gekomen van Oosterend (Fr.) Zondag zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. gemeente te Heerde. Ds. L. ten Cate te Lioessens, die Zon dag 6 dezer afscheid nam van zijn tegen woordige gemeente, heeft j.l. Zondag in trede gedaan bij de Geref. Kerk te Ste- dum Des voormiddags werd bij bevestigd door Ds. F. Slomp te Nieuwlande (Dr.){ De heer J. Koolstra, theol. cand. te A'dam werd j.l. Zondagmorgen bevestigd als predikant bij de Geref. Kerk te Krui- ningen door Ds. A. Scheele te Kapelle- Biezelinge. Des namiddags deed Ds. Kool stra zijn intrede. Ds. S. Kamper te Oldebroek heeft j.l. Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente aldaar w gens vertrek naar Meerkerk, waar hij Zondag na Pink steren zal worden bevestigd door Ds. J. Dekker Hzn. te Leksmond. In de Domkerk te Utrecht heeft Zon dagochtend Ds. Jhr. J. L. A. Martens van Sevenhoven bevestigd den nieuwen pre dikant van de Ned. Herv. gemeente al daar Ds. J. H. Grolle. De kerk was goed bezet. Na de bevesti ging heeft de gemeente den nieuwen pre dikant toegezongen: Dat 's Heeren zegen op u daal' Woensdagavond zal Ds. Grolle in dezelfde kerk zijn intrede houden. Ds. J. C. SCHULLER. Naar de Nederlander verneemt, is Ds. J. C. Schuller, Ned. Herv. pred. te 's-Gra venhage, Zondag plotseling mgesteld ge worden, een ongesteldheid, die zich wel niet zoo ernstig aan laat zien, maar die wel geruimen tijd zal vorderen voor Ds. Schuller zijn ambtswerk weer hervatten kan. 's Morgens had Ds. Schuller nog in de Willemskerk gepreekt en 's avonds was hij in zijn woonhuis op het punt naar zijn wijkgebouw Bethel toe te ga^n, waar hij spreken zou, toen hij daardcor verhinderd werd door het opgeven van bloed. De dienst kon niet doorgaan. Het blijkt, dat Ds. Schuller een wondje in een long gekregen heeft, een verschijnsel, dat zich al reeds vroeger omstreeks Paschen van het vorige jaar had voorgedaan. Zooals reeds gezegd, zal het geruimen tijd duren, voor hij weder geheel hersteld zal zijn. hij de Bork kon verlaten, en de ander, dat hij 't met het heerschap op zoo'n voordeeligèn voet had gekregen. Maar niemand op de Bork vernam, wat in de keuterij was voorgevallen. Eerst toen hij 's avonds met zijn Ma- rychie op de opkamer was, en naar bed zou gaan, vertelde hij haar, dat er vandaag al vrij wat gebeurd was. En toen zij naast hem lag, en de bedstee- deurtjes halverwege gesloten had, deelde hij haar mee, wat op den akker was voorgevallen!, en wat hij nu in de keuterij*had gedaan. „En nu is 't uit", liet hij er op vol gen. „Zaturdag na het eten gaan we hier van daan. Pak tegen dien tijd den boel maar in!" Dat was naar haar harte gesproken. Zoo n leven begon haar ondragelijk te worden. En nu haar geen steen van de Bork meer toekwam, nu wenschte zij er ook onder vreemden, die dagelijks nog meer va^haar v u-vreemd werden, geen dag langer te blijven dan noodig was. O, wat zij zich bij voorbaat ver heugde. dat zij haar eigen potje weer zou koken, en niet van den haard zou worden opgejaagd. En de Zaturdag kwam. Klaas had zich goed gehouden, en zijn vrouw had zich dapper geweerd, "t Huis was leeg en goed, schoon gemaakt. De mu ren waren netjes gewit, en de p'aat en het ijzerwerk was geschuurd, dat liet blonk. Er was geen spinrag te zien, en PROF. Mr. V. H. RUTGERS. Tot gewoon hoogleeraar bij de juridi sche faculteit aan de Vrije Universiteit is benoemd Mr. V. H. Rutgers, om onder wijs te geven in het Romeinsche recht en het strafrecht. Mr. V. H. Rutgers, zoon van den beken den anti-revolutionairen hoogleeraar Dr. F. L. Rutgers, werd 16 December 1877 te 's-Hertogenbosch geboren. Zijn opleiding ontving hij in Amster dam. Daar- was zijn vader hoogleeraar aan de Vrije Universiteit geworden, en de jonge Rutgers bezocht er de bijzonde re school, het gereformeerd gymnasium en de Vrije Universiteit, om op 28 Octo ber 1902 aan de Gemeentelijke Universi teit te promoveeren in de rechtsweten schap. Eenige jaren oefende hij de rechts geleerde praktijk uit, maar later vestig de hij zich te Hilversum, en hier begon zijn politieke loopbaan. Achtereenvolgens werd. hij raadslid (1907), Statenlid (1908) en Kamerlid (1913). In laatstgenoemd jaar verhuisde hij naar Den Haag: maar toen de Regeering hem in 1916 benoemde tot burgemeester van Boskoop, moest hij zich in deze gemeente vestigen. Echter: niet voor lang. Want na tot Statenlid van Zuid-Holland gekozen te zijn (1918), werd hij benoemd tot Gedeputeerde (1919) en ging opnieuw in de residentie Wonen. Mr. Rutgers heeft reeds gedurende zijn parlementaire loopbaan, behalve voor de sociale wetgeving en het onderwijs in het ministerie-Colijn is hij ook korten tijd minister van onderwijs geweest veel belangstelling getoond voor de groote kwesties van het internationale leven. Hij maakte deel uit van de commissie voof- buitenlandsche aangelegenheden in de Tweede Kamer, had zitting in den Anti- Oorlogsraad en den Raad der Interparle mentaire Unie, is lid van de commissie tot voorbereiding van de ontwapenings conferentie in den Volkenbond en lid van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. In de Tweede Ka mer, waar, hij voorzitter van de A.R. frac tie is geweest, heeft hij zich, toen hij er nog zetelde, steeds als een bij uitstek strijdvaardig lid doen kennen. KERKBOUW. Te Dirksland is onder groote belang stelling door het zoontje van Ds. A. de Blois de eerste steen gelegd voor 't. kerk gebouw der Geref. Gemeente. Nadat de plechtigheid was verricht, werd door den predikant Ds. de Blois ge sproken over Genesis 28. In herinnering werd gebracht hoe op 11 Dec. 1.1. het kerkgebouw was afgebrand en dat toen de Gemeente een vriendelijk onderdak heeft gekregen in het Koor der Herv. Kerk. Het kerkgebouw zal plaats bieden aan ruim 700 personen. ALGEM. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK. Zaterdag j.l. werd de laatste zitting ge houden van de voorjaarsvergadering. Een commissie, bestaande uit de heeren Bloem, Cost Budde en den secretaris, heeft een wijziging ontworpen van het re glement op het fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen, die vooral ten doel heeft de gemeenten aan te moedigen zelf mee te werken om ver betering in de traktementen te brengen. De wijziging wordt door de Synodale Commissie overgenomen en zal aan de Synode worden voorgesteld. Wegens gebleken moeilijkheden ten op zichte van het optreden van een secun dus-scriba van een classikaal bestuur wordt besloten de in Augustus 1924 door de Synode aangenomen maar door de Provinciale Kerkbesturen verworpen voor stellen tot wijziging van de art.. 6, 41, 42, 47 en 49 van het Algemeen Reglement weer bij de Synode in te dienen. Tot leden van de spoedcommissie wor den benoemd de heeren J. Barbas en J. D. J. Idenburg, tot hunne secundi A. M. Bioem en H. E. Cost Budde. Tot gecommitteerden voor het toezicht op de administratie van den quaestor-ge neraal en hunne secundi worden benoemd dezelfde heeren. De president sprak ten slotte woorden van afscheid tot de heeren Zoete, Eilerts de Haan en Aalders, die ophouden lid der Synodale commissie te zijn, welke woor den genoemde heeren beantwoordden. DIACONALE CONFERENTIE. De Provinciale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken in Zuid-Holland zal D.V. gehouden worden te 's-Gravenhage, op Woensdag 6 Juni a.s. des voormiddags 10 uur (precies) in de Oosterkerk, Zuid- Oost Binnensingel, (bij den Hartenkamp). Het agendum luidt: 1. Opening der vergadering om 10 uur precies. 2. Notulen der vorige vergadering. 3. Vraag van de ^iaconie van Rotter dam (Delf shaven): Behoort de verzorging van blinde kin deren, wier ouders nog in leven, doch fi nancieel niet in staat zijn, hen in een geen vuil plekje te vinden. De gordij nen voor de glazen, die Machiel haar had laten maken, hingen glad gestre ken en fijntjes geploofd voor de ven sters. Versch stroo lag er i~ de bed stee, en de vloer was bestrooid met fijn, wit zand. 't Huis was maar zoo te betrekken. Dat had Klaas en zijn vrouw voor den heerschap en Marychie wel over. Maar de schuur was nog niet leeg, dat zou er vandaag wel wat um holden. „Laat maar staan tot Maandag", zei Machiel, diep getroffen over de hulp vaardigheid en voorkomendheid van Klaas. En nadat hij hem al zijn turf en plaggen had afgekocht, voor de helft in mindering v. 't achterstallige, en voor de rest contant, ging hij naar de Bork, om er met zijn Marychie het laatste middagmaal te houden. Maar de melk werd al dunner en de tost werd al schraalder. 't Spek was nog minder dan gisteren, want van daag was het Zaterdag. Dan kon het wel zoo. De paardenboonen, die vroe ger op de Bork niet kwamen, vielen als kittelsteenen, al kletterend in den tinnen schotel. Dat konden dè heide oudjes niet eten. „Kom wijf", zei Machiel, „we moes ten maar gaan". Henderik bromde en sprak wat binnensmonds, van oude lokkerbekken en zoo al voort, maar Marychie stond op, en ging met Ma chiel naar boven. Eer er een kwar- blindeninrichting te doen opleiden, tot de taak der diaconie en is deze opleiding dus te rangschikken onder „Armenzorg" of mag de Diaconie zulke ouders verwijzen naar den Gem. Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon als vallende de opleiding van blinde kinderen onder „Onderwijs"? 4. Vraag van de Diaconie van Delft: Is het geoorloofd, dat uit de diaconale kas, behalve reis- en verblijfkosten, ook gelden voor derving van loon worden ver goed, speciaal voor het bijwonen van dia conale conferenties? 5. Vraag van de Diaconie van Poortu- gaal: Mag een diaconie, tot delging van een tekort, een geldleening aangaan, of moet zij zich tot de kerken in de classis wen den? 6. Traasr van de Diaconie van 's-Graven- hage-West: a. Rust op de diaconieën de moreele verplichting de door de Conferentie geno men besluiten na te leven? b. Welke behoort de houding der diaco nie te zijn, tegenover de leden der Kerk, die, uit oorzaak van nalatigheid, - niet Christelijk georganiseerd zijnde, bij werk loosheid ondersteuning verzoeken? 7. Vraag van de Diaconie van N.: Op welke wijze moet de Diaconie een gezin steunen, waarvan de man (geen lid der Kerk) herhaaldelijk een ontuchtig le ven leidt, welk ergerlijk leven oorzaak van ontslag en armoede was? De vrouw is belijdend lid, terwijl de kinderen zijn gedoopt. 8. Vraag van de Diaconie van X.: a. Heeft de Diaconie een taak ten op zichte van een kind, dat geboren is, een jaar nadat de man zijn vrouw verlaten heeft? Deze man is belijdend lidmaat der Gereformeerde Kerk, de vrouw niet, de 3 andere kinderen zijn evenwel in de Gere formeerde Kerk gedoopt en worden door de Diaconie verzorgd. b. Heeft de Diaconie, bij ontheffing uit de ouderlijke macht, 'e voogdijschap over het in vraag A bedoeld kind te aanvaar den? 9. Vraag van de Diaconie van Rotter dam (Delfshaven): Welk standpunt heeft de Diaconie in te nemen ten opzichte van het afbetalings wezen en huurkoopsysteem met de uit wassen daarvan? Deze vraag zal door br. W. Strijbis van Den Haag ingeleid worden. Pauze 12.30—2 uur. 10. Referaat van den heer B. Geleijnse, Directeur der Rudolphstichting: Onderwerp: De Diaconie en de Kinder wetten. 11. Verkiezing nieuwe comitéleden. Niet herkiesbaar zijn de broeders: A. A. Klapwijk, Loosduinen; M. van Rossen, Rotterdam, en N. H. Dekkers,' Dordrecht. 12. Bepaling van tijd en plaats der vol gende Conferentie. 13. Rondvraag. 14. Sluiting. In de nauze wordt de koffietafel gehou den in den Dierentuin. De plaats van samenkomst is te berei ken vanaf het H.IJ.S.M. Station met lijn 4 Vanaf het Station Rijnspoor is de af stand 3 minuten gaans. NIET MEER GRATIS TROUWEN. In de Herv. Kerk te Hardenberg werd aan de gemeente medegedeeld, dat voort aan het kerkelijk trouwen niet meer gra tis kan geschieden. In den vervolge zal hiervoor moeten worden betaald 2.50. Het kerkbestuur heeft hiertoe besloten, omdat de kerkelijke collecten ter gele genheid van een huwelijksinzegening zóó wenig opbrengen, dat zelfs de kosten van den Bijbel, die het jonge paar wordt aan geboden, daarvan niet kunnen worden be taald. DE VROUW IN DE GEREF. KERKEN. In de April-aflevering van „Woord en Daad", het bekende tijdschrift voor Inwendige Zending, geeft Dr. B. Wïe- lenga, Geref. predikant te Amsterdam een artikel over: „De plaats en de roe ping der vrouw in het Koninkrijk Gods". Wat de kerkelijke positie der vrouw aangaat, zegt Dr. W. onder meer: „Er is grond voor de' opvatting, dat in den apostolischen tijd de vrouw bij alle ambten, ook bij het apostel- en predikambt hulpdiensten heeft bewe zen, dat zij als evangeliste de wereld is ingegaan; en wij mogen uit 1 Tim. 3 afleiden, dat zij het diakenambt in den eigenlijken zin des woords heeft gedragen". Bij de vraag, in hoeverre wij uit de toen heerschende kerkelijke zeden voor onzen tijd conclusies mogen trek ken, wijst hij er op, dat „niet theolo gen van verschillende richting, maar mannen van zoo eenstemmige belijde nis als b.v. de gereformeerden, vier hoekig tegenover elkander staan", en verklaart hij „volhartig" te staan „aan de zijde van gezagrijke theologen als tier was verloopen, kwamen beiden weer beneden, geheel gekleed om uit te gaan. Al 't volk zat nog om de tafel, en keek wonderlijk op. „Henderik", zei Machiel, „wij vertrekken. Zoo'n leven bevalt me niet langer, 'k Zoek vrede en rust, om mij voor te bereiden voor de ure des doods. God zegene u, en zij u steeds nabij! Ons contract kent gij. Denk daaraan! En voor 't overige ver geef ik u hartelijk, wat ge mij en mijn beste wijf aangedaan hebt. De oude Machiel zal voor u bidden, want hij vergeeft u alles". Daarop reikte hij Henderik en Fem- mechie de hand, die. weinig verdacht op die ontmoeting, verslagen en spra keloos op hun stoel zaten. Nog een welgemeend goeden dag aan allen en, de voormalige eigenaars van de Bork waren de deur uit.... Marychie schreide, niaar moest toch zeggen, dat het zóó beter was. Machiel loosde een flauwe zucht en sloeg zijn oog naar boven, 't Viel hem hard, zijn vaders huis te moeten verlaten, en dat voor een vreemdeling. Tien minuten later, zaten beide in de keuterij. Klaas en zijn broer Harm en nog een paar voormalige arbeiders van Machiel, haalden alles uit de Bork wat zich op de kamer der oude- lui bevond, en brachten het naar de nieuwe woning. En 't eerste wat Ma rychie zei, toen ze op een stoel neer- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 22 Mei 1928. 't Gebeurt wel niet veel, maar toch wel eens een enkele keer, dat er in De Notenkraker verstandige dingen staan. Zoo lees ik daarin thans van een Amsterdamsehen tramconducteur, die de schoolmeesters benijdt, en wel om de volgende reden: „Om het geregelde leven, 's Zater dagsmiddags vrij. Zondag altijd bij je vrouw en je kinderen. En een middag in de week vrij voor sport". Ge ziet, onze conducteur is een sportliefhebber, die vol vuur is voor de Olympiade, en als hij daarover be gint, is het eerste wat hij zegt: „Dom van den Gemeenteraad, dat ze verbo den hebben, in die dagen de winkels tot laat 's avonds open te houden. Dat zal schade bteeekenen en aan de ge zelligheid bij den weg veel kwaad doen!" De man scheen niet te begrijpen, dat hetzelfde „geregelde leven", waar hij voor zichzelf en terecht zoo groo te waarde aan hecht, op die wijze weer aan anderen ontnomen wordt. Tot zoover ga ik met den Notenkra ker accoord. Alleen, nu moet de lijn nog wat verder doorgetrokken worden. Ook met betrekking tot de Zondags rust. Wie zelf prijs stelt op Zondagsrust al dan niet als middel tot Zondags heiliging werke niet mede om an deren de Zondagsrust te ontnemen. OBSERVATOR. Kuyper, Bavinck, Lindeboom, die voor de vrouw opeischen althans stemrecht in de gemeente bij de keuze van de ambtsdragers, omdat de vrouw even veel belang heeft bij deze keuze, en niet minder tot oordeelen bevoegd is dan de man". Wel is hier geen rechtstreeksche uitspraak van de Schrift, maar die is er evenmin bij het vraagstuk van den sabbath en den kinderdoop. De kwestie van het actieve kiesrecht der vrouw acht Dr. B. „niet buitenge woon moeilijk, zij is ook niet belang rijk, maar veel verder reikt de betee- kenis van bet passieve kiesrecht der vrouw en het probleem hier is veel ingewikkelder. Dat de vrouw niet tot het predik- en ouderlingen-ambt is toegelaten door de apostelen, mogen wij wel als vast staande aannemen, maar omtrent het diakenambt hebben de reformatoren ten deele geoordeeld, dat het wel aan de vrouw toekomt. Het Convent te Wezel in 1568 besloot „dat de vrouwen van vermaarde proe ve en vroomheid ende bejaard, naar 't voorbeeld der apostelen tot het diaken ambt zouden aangenomen worden". Voorts herinnert Dr. W. er aan, dat de R. K. Kerk 20.000 zusters uitzond voor zendingswerk, en dat ook de Ge ref. Kerk in Amerika het voorbeeld gaf, waar in een afzonderlijke Zen dingsconferentie voor vrouwen 50C0 a 6000 zusters samenkwamen. „Wij behoeven niet te copieeren, maar wij moeten leeren en wij moe ten de vraag stellen, wat de vrouw voor de kerk doen kan om den weg te banen voor het huisbezoek der ouder lingen en de vrucht te vermeerderen van het barmhartigheidswerk der dia kenen". LUCHTVAART. DE TOCHT VAN VAN LEAR BLACK. De directeur van de K.L.M. deelt het volgende mede: De vlucht naar Kaapstad is voorloopig uitgesteld in verband met de moeilijkhe den der terreinen en een technische sto ring, welke bij inspectie van het vliegtuig op het vliegveld te Khartoem is ontdekt. Deze omstandigheden tezamen maken de voortzetting van de reis voorshands niet raadzaam. DE ITALIA. Generaal Nobile heeft medegedeeld, dat de Italia Maandagavond naar de Noord pool zou vertrekken, waar twee uur ge stopt zal worden om de beide geleerden Malmgren en Crojani in de gelegenheid te stellen het luchtschip te verlaten om wetenschappelijke onderzoekingen te ver richten. zonk, was: „Nooit gedacht. Machiel 1" Maar Machiel sprak geen woord hierop, stopte zijn pijp en zei een oogenblik later: „Is 't hier niet lief zitten?" HOOFDSTUK IV. Een kapittel vol vergelijkingen; Dat het op de Bork niet in orde was, en alles op een anderen voet stond als voorheen, dat hebben we reeds gezegd. Dat was geen geheim. Maar dat het zóó erg en zóó verregaande was, dat Machiel en Marychie het ouderlijk goed moesten ruimen, om den „groa- perigen" Henderik, dat had niemand durven denken. Alle tongen kwamen los. De een wist dit, en de ander had weer iets anders te vertellen. En buur vrouw, die onuitputtelijk is in levens bijzonderheden, nam den knijpbril met zekere deftigheid van den neus en zei: ,,'t jonk slaeg krek op zien olde moer" (de jongen lijkt net op zijn grootmoeder). En nu kwamen er historiën aan 't licht van wonder en geweld. Om de be lasting te ontduiken, gaf ze nooit an ders dan brood van gezand meel. En om de boter niet dik op het brood te smeren, mengde zij er heel veel grof gestooten zout in. En de melk voor de koffie lengde zij aan met water, en nog duizend andere vreeslijke dingen. (V/ordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5