MOEI UW iOU IOC EEN PAKJE VOOR PINKSTEREN? Ga naar DAG-AGENDA. Woensdag 23 Mei, "s av. acht uur. Pieterskerk: A Cupella Uitvoering door „Sursum Corda". Woensdag 23 Mei, 's av. acht uur. „Patrimonium", Hoogl. Kerkgr. 48: Radioavond over de Olympische Spe len. Vrijdag 25 Mei, s av. acht uur., Stadsgehoorzaal: Alg. Verg. v. h. Gen. -.Mathesis S. G."- Woensdag 30 Mei, 's midd. vier uur. „In den Vergulden Turk" (bovenzaal), Breestraat: Jaarl. Alg. Verg. van Aan- deelh. der N.V. L. E'xpl. Mij. v. Onr Goederen Woensdag 3U Mei, "s middags twee uur. 'houderswigaderii v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „Leiden", ten kantore der N.V. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Mei a.s. tot en met Zondag 27 Mei (len Pinksterdag) waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406: den 2en Pinksterdag neemt waar de apotheek van den heer C. B. Duys- ter. Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. GEDACHTENIS. Sedert eenige dagen is in de gang van het Stadhuis, naast de afdeeling onderwijs opgehangen het in goud om lijste geschilderde portret van Leidens vroegeren burgemeester De Laat de Kanter. WIENS FIETS IS ER BIJ? Sinds eenige jaren staan aan de rij- wielloods van V. V. V. een 8-tal rijwie len, die daar destijds in bewaring zijn gegeven en nog niet terug zijn ge haald. De alhier tot arts bevorderde se- mi-arts H. J. Guljé, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-personeel van het leger hier te lande. De tweede ploeg dienstplichtigen der lichting 1928, aangewezen voor de opleiding tot onderofficier-administra teur, bij de bereden artillerie, komt tusschen 2 en 6 Juli bij het 6de regi ment veld-artillerie hier ter stede voor haar eerste opleiding onder de wape nen. J. de J. heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat gisteravond op het Rapenburg zijn rijwiel is ontvreemd. J. W. heeft bij de politie geklaagd, dat zijn 6-jarig zoontje, dat achter 'n auto liep, na door den chauffeur te zijn weggejaagd, vervolgens door de zen met een flesch is gegooid, waar door hij aan het hoofd vrij ernstig ge wond werd. Hij is in het Ac. Ziekenhuis ver bonden. BINNENLAND. DE VEENDAM. Zooals reeds gemeld, is de Veendam door sleepbooten naar New York ge bracht, en een telegram van daar meldt, dat voor de herstelling van de schade zes weken noodig zullen zijn. De omvang van die schade zal ech ter nog wel niet zijn vastgesteld, zoo dat er van den duur der reparatie, die volgens bij de reederij ingekomen be richten 2 a 3 weken zou vorderen, nog wel niets met zekerheid te zeggen zal zijn. Tevens wordt bericht, dat de meeste passagiers de reis zullen maken met de Nieuw Amsterdam, die Zaterdag a. s. van New York vertrekt. De gelegenheid was opengesteld, om dcsgewenscht met de Pennland van de Red Star Line naar Antwerpen te gaan, indien dit schip, dat eveneens aangevaren was, vandaag zou vertrek ken. In de telegrammen wordt voorts ge wag gemaakt, van de groote waardee ring der passagiers voor de wijze, waarop kapitein Krol en zijn beman ning zijn opgetreden ter voorkoming van een paniek en om de passagiers gerust te stellen. De Veendam had aan boord 195 pas sagiers eerste, 64 tweede, 30 derde klasse en 96 derde klas toeristen. De Porto Rico heeft haar reis naar San Juan kunnen vervolgen. DE ZONDAGSDIENST OP DE SPOORWEGEN. Naar aanleiding van het bericht, dat dezer dagen in de pers de ronde deed, volgens hetwelk de minister van Waterstaat, de heer Van de Vegte, ge weigerd zou hebben mede te werken aan uitbreiding van den Zondags dienst op de Nederlandsche spoorwe gen gedurende de Olympische Spelen, heeft het Hbld. zich tot den Minister om inlichtingen gewend. De Minister vertelde, dat de voorgenomen uitbreiding van den Zon dagsdiensrt niet alleen de tijdperken van de Olympische Spelen betrof maar den geheelen gewonen zomerdienst. Het ging om het inleggen van onge veer honderd nieuwe treinen over het geheel© land in den zomer dienst. Gistermorgen vond de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer Generaal A. R. Ophorst, bekend Gemeenteraadslid van Amsterdam, op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam. Ik heb onder de gegeven omstandig heden gemeend niet tot deze uitbrei ding te moeten medewerken", aldus minister van der Vegte. „omdat zij zou heteekenen een algemeene opwekking tot reizen op Zondag. Maar het spreekt vanzelf, dat de dienst der Staatsspoor wegen vrijheid heeft voor het ge val gedurende de Olympische Spelen of door andere, gebeurtenissen zich ergens meer reizigers aanmelden, dan in den gewonen treinenloop kunnen worden verwerkt extra treinen in te leggen. De menschen kunnen niet op het station blijven staan. De staats spoorwegen zullen hun plicht in dit opzicht natuurlijk ook nakomen. Maar dat is dan toch nog heel wat anders, dan dat er in het spoorboekje staat, dat er om zoolaat-en-zoolaat nieuwe, ingelegde treinen, speciaal voor Zon dagsreizigers, zullen loopen. Waar de behoefte blijkt, zullen de menschen vervoerd worden, maar de behoefte zal niet nog eens extra ge prikkeld worden door een vooropge stelde uitbreiding van dienst. RECLAME TALMT NIET LANGER. K0REVAI1RSTRHIIÏ U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. BUITENLAND. DE DUITSCHE VETKIEZINGEN. Nog geen aftreden der regeering. In de Duitsch© pers is het (vermoeden uitgesproken, dat cLe rijksregeering mis schien reeds hedien zou kunnen aftre den. Daartegenover wordt or thans op ge wezen, dat men in die eerste plaats aen officieelen uitslag meet afwachten. Naar verluidt wenscht de regeering Ti ret voor het bijeenkomen van den nieuwen rijksdag door haar aftreden •een regeeringscrisis doen ontstaam Die rijksdag zal tusschen io en 14 Juni bij- leênkomen. Wanneer de rij ksregeering langen tijd voor dien zou aftreden, zou zii 'inet de Helding der zaken belast worden, het geen zekere moeilijkheden met zich zou medebrengen. Een nieuwe regeeringscoalitie. Overeenkomstig cl en verkiezingsuit- slr£ rekenen de Eerlij nsche bladein een stemmig op het tot stand komen van e;.-n groote coalitie onder leiding van wie soc Taai-democraten. De j,Deutsche Allg. Ztg." zet boven haar verkiezingsbeschouwingen reeds het hoofd: „Rijkskanselier Otto Braun" doch wijst er tevens op, dat 'nog ge ringe veranderingen in de samenstelling der partijen volgens den delinitievcn ver kiiezdngsuitslag een betrekkelijk belang rijken invloed op de schatting der poli tieke mogelijkheden in den nieuwen rijksdag zullen kunnen uitoefenen. Stresemann in Beieren niet gekozen. Volgens den voorioopigen oiücieeicn uitslag voor kiesdistrict NedcT-Beieren Opper Palts, heelt de lijst van de Duitsche volkspartij hier slechts 7654 stemmen behaald. Derhalve is dj eerste candidaat, de rijksmin. van buitenl. za ken, Dr. Stresemann, in zijn Beiersciu kiesdistrict niet gekozen. De indruk te Parijs. De eers.è c..ieiS, die k l'arys be kend werden, aidus de PanjóChe ojn. van de Msb., gaven dan indruk, [dat so cialisten en communisten een enorme overwinning zouden behalen die hun de regeering gouden verzekeren en dat bracht eerr begrijpelijke onthutsing. Eerst in den loop van dencdag werden meer overzichtelijke cijfers bekend en kwam men tot de overtuiging, dJat het woord zou blijven aan de groote Con centratie, die dC politiek van Stres© mann zou moeten voortzetten. Dit feit gaf algem.en tot groote voldoening aan leiding, evenals de nederlaag der natio nalisten, die voortdurend de hetze te gen Frankrijk aanwakkerden. Voor wat de buitenlandsche politiek, speciaal de toenaderingspolitiek Briand Stresemann betreft, oordeelde men den uitslag bijzonder gunstig. De Franse lie nationalisten zien ech ter den rooden aanwas in Duitschland met zekere beduchtheid. Ze vreezen, dat het figuur dat de communisten in Duitschland hebben gemaakt, aan de bolsjewistische propaganda weer nieu we kracht zal bijzetten. Over de'neder laag der nationalisten zijn ze natuurlijk zeer tevreden. De Pruisische Landdag. Bii de verkiezingen voor den Pruisi sch en landdag zijn 450 af ge vaardig dan gekozen. De sociaal-democraten verkrijgen 136 (in den ouden landdag 114), da Duit sche naticnalen 82 (.109), het centrum 72 (81), de communisten 56 (44),, dei Duitsche volkspartij 40 (45), de deuiocra ten 21 (27), de economische partij >21 (17), de nationaal-socialisten 8 (11), de Welf en 5, de landbond 7 en ide partij voor volksrecht 2 mandaten. De verschuiving naar links komt bij de verkiezingen voor den Pruisischen landdag sterker tot uitdrukking dan bij die voor den rijksdag. De andere Landdagen, De uitslag van de verkiezingen voor •den Beiersche n landdag is nog niet ten volle bekend; Volgens de berichten, die tot dusverre zijn ingekomen, zijn be sociaal-democraten van 23 pp 30 ze tels vooruitgegaan en gingen de Duitsoh (nationalen van 11 op 8, de. iHitler-partij van 13 pp 9 zetels terug. In Würt tem berg verloren bij de stemming voor den landdag de Duitsch- nationalen .van hun acht mandaten er zes. De regeeringspartijen: de Puitsch- oatioinalen, de boerenpartijen en het centrum hadden vroeger 43 van de 8o zetels in den Wurttembergschen land dag en 'hebben er nu tezamen slechts 37 over. Ook deze rechtsche regeering i3 dus tot aftreden veroordeeld. In Oldenburg is de rechtsche re- geeering door de verkiezingen van Zon dag eveneens in de mjaderhedd geko men. In Saksen wonnen de soc.-dem. 5 zetels. DE POLITIEKE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Venizelos weer op den voorgrond. Venizelos heeft een proclamatie uitge geven, waarin hij verklaart, zich met het o og pp- de laatste politieke ^gebeurtenis een gedwongen te zien, zijn vroegere verklaringen, waarin hij zeide de poli tiek verre te zullen blijven, terug te nemen. Van lieden af neemt hii diei lei ding der liberale partij van „Cafanda- ris over. Deze laatste zou heden zyn ontslag ilndienen, waarop dan wel het aftreden van het geheele kabinet zal volgen. 'Ve nizelos zal dei politiek van Calandaris tegen de huidige regeering niet voort zetten. f DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een verklaring der Noordelijken. Het Japansch© memorandum, waarbij de regeeringen van Peking en Nanking gewaarschuwd worden, dat Japan zich gedwonge n zou kunnen zien om maatre gelen te treffen teneinde te voorkomen, dat de wanord -lijkheden zich totMants- joerije uitbreiden, heeft een verklaring der Noord .lijken uitgelokt, waarin ge zegd wordt, dat Japan zich voor tl© be ëindiging der vijandelijkheden tot d'3 Zuidelijkt n zou m iet en wenden. Het is onmogelijk, dat een partij zich zou moeten onderwerpen. De verklaring der Noordelijken, be slob het m mo. andum van Japan, is vol consequ. ntles en kan e.e ernst.gste ge- sujc-Jii hebben. KORTE BERICHTEN. Men heeft weinig hoop, de ioverljo- venden van die mijnramp in Pennsyl vania nog te kunnen redden. Bij Tokio is ein hevige (aardbeving waargenomen. De procureur-generaal in het auto- nomistenproces te Colmar heeft giste ren zijn requisitoir uitgesproken. In de-haven te Hamburg (heeft een. hevige gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan een ge personen wer den gedood en verscheidene door gas vergiftiging ziek zijn geworden. Te Center (Texas 1 js gistermorgen een neger gelyncht, die d>or het te hoop geloopen publiek aan twee politie agenten ontrukt werd. Hij .was er van verdacht oen blanke vermoord te heb ben. Het dorp Jan© in Peru is Zondag door een aardbeving verwoest. Een aan tal inwoners werden onder de puinhoo- pen bedolven. Ook Pimpincos is totaal vernield. Er zijn ten minste 25 Ho oden. Uit het Sociale Leven. HET LEDENTAL VAN HET C. N. V. In het eerste kwartaal 1928 heeft het C. N. V. een mooie winst in zijn ledental kunnen boeken. Het steeg n.l. van 53.636 op 1 Jan. tot 55.069 op 1 April j.l., of met 1433 leden, ruim 2 H. Slechts twee organisaties gingen in le dental terug, n.l. de Sigarenmakers- (3) en de Zeelieden (6), met samen 9 leden. De volgende bonden gingen met- het daarbij vermelde aantal' vooruit: Ambte naren 72, Belastingambtenaren 27, Bouw arbeiders 201, Diamantbewerkers 1, Fa- brieks- en Transportarbeiders 329, Grafi sche arbeiders 16, Houtbewerkers 32, Kan toor- en Handelsbedienden 96, Kleerma kers 8, Landarbeiders 205, Metaalbewer kers 136, Mijnwerkers 3, Personeel in pu- blieken dienst 99, Spoor- en tramwegper soneel 49, Technici 6, Textielarbeiders 124, Verzekeringsagenten 4 en Voedings- en genotmiddelenarbeiders 34. Totaal 1442. De werkelijke vooruitgang bedraagt dus 1433 leden. Men is er nog niet. Indertijd liep het ledental over de 70.000 been. Maar er is gestadige groei. En daarbij beeft men de winst, dat de organisaties thans organisa torisch en financieel beter zijn gefun deerd. RECHTSPOSITIECONGRES VOOR DE R.K. BEDIENDEN. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden heeft besloten in Juli een con gres te houden, waar behandeld zal wor den: De regeling van de rechtspositie der handels-, kantoor- en winkelbedienden. STAKING. In verband met het invoeren van een nieuwe regeling met betrekking tot het verstrekken en uitwerken der tabak brak gistermorgen op de Ned. Sigarenfabriek „Tejaco" te Culemborg een wilde staking uit. Hierbij zijn c.a. 120 sigarenmakers be trokken. Het overige personeel bleef aan den arbeid. CHR. WERKGEVERS VEREENIGING. De Jaarvergadering der Christel. Werk gevers Vereeniging zal in begin Septem ber te Amsterdam gehouden worden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De opening der Voorjaarszitting. Hedenmorgen te 11 uur kwamen de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland voor 't eerst in voorjaarszitting bijeen. Deze zitting werd voor de eerste maal gepresideerd door Jhr. Mr. Dr. van Kar- nebeek, die na het overlijden van den heer C. S. baron Sweerts de Landas Wy- borgh is benoemd tot commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland. De VOORZJTTK11 opent de vergadering in naam der Koningin en spreekt het ge bruikelijke gebed uit. Spr. spreekt daarna 'n woord ter eerbie dige nagedachtenis van wijlen baron Sweerts de Landas yhorgh, dat door de leden staande wordt aangehoord. Spr. wijst er op, hoe de overledene bijna 17 jaar de provincie heeft gediend en het zou te ver voeren alles in herinnering te brengen, wat hij voor dit gewest heeft ge daan. Ilij had zijn leven met dat van de provincie vereenzelvigd en al zijn gaven van hoofd en hart aan dit gewest gegeven en verdient daarom de dank van deze provincie niet minder als de dank van de Kroon, wier dienaar hij was. Zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Wat zichzelf betreft, hoopt spr. dat liij in dezelfde mate het vertrouwen van de Staten mag genieten als zijn voor ganger en hij legt de verklaring af, dut hij samen met de Staten zooveel in zijn vermogen is, de belangen van deze pro vincie zal behartigen (applaus). De heer C. WARNAER (A.R.) dankt den voorzitter voor zijn vriendelijke en hehar- tenswaardige woorden en geeft namens d Staten de verzekering, dat zij zich gaar ne zullen beijveren tezamen met den voor zitter de belangen van de provincie Ie be hartigen, voor te staan en te bevorderen U heeft, aldus spr., reeds geloond een man te zijn van vele en groote talenten. Uw staat van dienst waarborgt dat de lei ding van de provincie aan bekwame han den is toevertrouwd. Spr. wenscht den nieuwen voorzitter toe, dat hij groote vol doening in zijn ambtswerk rnoge vinden en dat God hem. nog vele jaren zal sparen voor dit gewest. De heer VAN BURIN'A (Comm.) zegt. dat het thans voor de 2e maal is. bij den aanvang van een nieuwe zitting, dat men aanleiding schijnt gevonden te hebben om andersdenkenden in hun gevoelens te kwetsen. Namens wat en wie heeft de vorige spreker gesproken? Namens de Staten? Maar daar hoort spr. ook bij en hij past er voor om het met de gespro ken woorden eens te zijn. De vorige spre ker heeft gezegd, dat de nieuwe voorzit ter het vertrouwen van de provincie zal hebben, maar dat waagt spr. te betwijfe len. Het zal niet zijn in het belang van den arbeider. Daarom meent spr. tegen het gezegde van den heer Warnaer op te moeten komen. Daarna heeft de installatie plaats van den heer Kovoed te 's-Gravenhage als lid van Prov. Staten. Nadat de vergadering een oogenblik is geschorst, tot onderzoek van de geloofsbrieven, wordt op voorstel van de commissie van onderzoek besloten de heer Kovoed tot de Staten toe te la ten, waarna deze de vereischte eeden in handen van den voorzitter aflegt. Daarna heeft plaats de samenstelling van de verschillende afdeélingen. Een aantal voorstellen van Ged. Staten en verschillende andere stukken worden in handen gesteld van een commissie of nader aan de orde gesteld. Bij punt 10 spreekt de VOORZITTER een woord, gewijd aan de nagedachtenis van den onlangs overleden hoofdingenieur van de. Prov. Waterstaat, den heer van Elzelingen. In 1908 werd de overledene als zoodanig benoemd en hij heeft zich steeds met ijver aan zijn belangwekkende ar beidstaak gegeven. Onder zijn leiding zijn verschillende groote werken tot stand ge komen, wat betreft zee- en rivierweringen, scheepvaartwégen en verkeerswegen. Zijn heengaan is een groot verlies voor de provincie. Zijn nagedachtenis zal in dank bare herinnering blijven. Wanneer aan de orde gesteld wordt punt 60 van de agenda, een missive van Ged. Staten betreffende huisvesting van de Prov. Griffie en verbetering van de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, merkt de heer VAN ECK (S.D.) op, dat een bedrag van 40.000 voor ge noemde restauratie wel zeer hoog is. Het voorstel is wel niet van ingrijpen de beteekenis, maar de dingen moeten principieel bekeken worden. Wanneer spr. aangetoond wordt, dat de woning niet be hoorlijk meer kan worden bewoond, zal spr. aan dit voorstel zijn stem geven. De heer BRAAT is ook wel eenigszins huiverig voor het cijfer van 40.000. Spr. zou zekerheid van het bestede geld willen hebben. Spr. zou willen dat het werk openhaar aanbesteed werd en niet onder hands. De heer VAN BURINK zegt, dat wij le ven in een zeer benarden tijd. Iedere cent moet worden omgekeerd voor hij uitgege ven wordt. Dat wordt uit den treure ge zegd en thans komt men met zoo'n voor stel. In Rotterdam hebben zich in het af- geloopen jaar- 51000 menschen als dakloos aangegeven en spr. vindt het een schande dat hier een woning wordt gerestaureerd, die 6800 aan huur zal kosten. De heer RUTGERS (A.R.) verdedigt deze voordracht. Het is een voorziening in een behoefte, die bestaat. Spr. vindt de be strijdingswijze van den heer van Eek niet aanbevelenswaardig. Het gaat er alleen om, of het noodig is. En daarover heeft men niet gesproken. De Gedeputeerde BORGHOLZ heeft wei nig aan het gesprokene van den heer Rut gers toe te voegen. De commissie vindt het bedrag niet te hoog. Het Rijk is er mee accoord gegaan, dat aan de eischen van den nieuwen bewoner wordt tegemoet gekomen en vergoedt 6J4 Wat heeft de provincie hier dan tegen te zijn? Wat betreft de aanbesteding, daarover heeft de provincie niets te zeggen. Na re- en dupliek wordt het voorstel aangenomen. (De zitting duurt voort). UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Door de Regeerrng is aan het Radiobureau den Hertog alhier, vergun» nimg verleend tot het oprichten en lex. P'loiteeren van een Radio-Centrale Burgerlijk© stand. Geboren: Tam (mechien Anneohien id.vi H. Hoekstra ten A. 'van Slootten; Nico laas Z.v~ N. Oudshoorn en N. van dier Voorst; Mario Jacoba d.v. J. van (Eruimanen, en H. Zuldervaart; Anton Hendrik tlv. P. Kruit en K. van Aspterem; Maria Johah na Josephina d.v. G. B* A. Koedijken C. Kwant; Joannés Pietrus zlV. J,. iMieajer en A. M» Retqkem. Gehuwd: J. J. van No exit jm. 26 ,i. en N. H. van Coevorden jd. 23 j.; H. M. [Marschalk in*. 33 j. en öi 'J. van Kessol' jd. 31 j.; P. van der Laken jm. 30 j. en S. Wi. van Apeldoorn (jd. 24 j.; W'. Blakenburg jm. 29 j. en C. .C. Hoorp j.; J. 'J. Altona eéhtgea. van T. 'Bruut 61 i.; Elisabeth .Venneul 49 j-L W. 't Wout jm. 18 j.; N. van fder Oeet H 10 m. Ingekomen van: Aalsmeer, A. de Vo gel, smid, Hoorn 204; Woubrugg©, J. J. Wortman, Oudsh.weg 130; Waarder, J. Kloosterziel, dienstb., VerL Aar ka de s6; Leimuiden, J. van Egmond eu geZy, veeh., Dorpstr. 4; (Bodegraven. G. <M. Pijnacker, dienstb., Zuideinde 22; Woubrugge, A. M. A. Zweekhorst, Ki l derbuurt .10; Lekkarkerk, G. Rook en

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2