CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. 9* JAARGANG DINSDAG 22 MEI 1928 NUMMER 2441 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Postbox 20 V De blauwe week. Wij zijn weer in de blauwe week. Wat dat is, vraagt gij. Er bestaat een nationale Commissie tegen het alcoholisme (N.C.A.) waarin zijn verbonden alle Protestantsche ge heelonthoudersverenigingen in Neder land. Deze Commissie organiseert elk jaar in de week tusschen Hemelvaart en Pinksteren een actie tegen het drank misbruik. Vergaderingen worden be legd, gecolporteerd wordt met lectuur, huisbezoek wordt gedaan, leden ge worven, blauwe bloempjes verkocht, enz. enz. Eindelijk wordt de actie op 2en Pinksterdag met een groote mee ting beëindigd. Ook ons werd gevraagd op deze ac tie de aandacht te vestigen, waaraan wij gaarne voldoen. Onverschillig hoe men over geheel onthouding denkt, moet ieder toegeven dat de bestrijding van hét alcoholisme veel goeds heeft gebracht. Het is bekend, aat Dr. Kuyper eerst langzamerhand kwam tot grootere sympathie voor de drankbestrijding. Maar reeds vroeg had hij oog voor de ontzettende gevolgen van het Alco holisme. Uit een zijner vroegste geschriften knippen wij o.a.: „Het Alcoholisme, gelijk het thans voortwoedt en hand over hand toe neemt, vermoordt de volken, ontred dert de nationale levenskracht, ver derft eerbaarheid en goede zeden, ver woest het huiselijk geluk, breekt de mannelijke veerkracht, verkwist het broodgeld, verkort den levensduur, drijft uit tot zelfmoord, en vult om strijd gevangenis en krankzinnigenge sticht". Daaruit sprak reeds het open oog voor de ellende uit het drankmisbruik gesproten. Evenals Dr. Kuyper door deze el lende er toe kwam om de drankbestrij ding te steunen, zoo willen ook wij dien strijd steunen. STADSNIEUWS. HULDEBLIJK VOOR H. M. DE KONINGIN-MOEDER. De in de vorige week gehouden col lecte ten behoeve van een Huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin-Moe der aan te bieden, heeft opgebracht de som van 2JL10.69 Yi, zijnde de in houd van 60 busjes. DE MEI-VERGADERING VAN DE 3-OCTOBERVEREENIGING. De plannen voor de feestviering. Gisteravond werd in het café-res taurant „In den Vergulden Turk" de Mei-vergadering van de 3-October-ver- eeniging gehouden. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer W. van der Laan en van den tweeden voorzitter, den heer Touw, werd de vergadering gepresideerd door den penningmeester, den heer R. de Wilde, die met een woord van wel kom en de wensch dat de functionaris sen spoedig weer hersteld zullen zijn, de vergadering opende, waarna de no tulen werden gelezen door den 2den se cretaris, den heef P. Bote Jr., en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven na mens H. K. H. Prinses Juliana hou dende een dankbetuiging voor de ge- lukwensch op hoogstderzelver verjaar dag. Verder was ingekomen een verzoek var. den heer Snel e.a. uit Hengelo om op 3 October per Radio uit te zenden de cantate van Leiden's Strijd en Ze gepraal. De adressanten leven op el- ken 3-Octoberdag mee en zouden gaar ne willen dat aan dit verzoek werd voldaan. Mededeeling werd gedaan van een kennisgeving van het Leidsch Studen tencorps, dat als praeses-collegiï in de plaats van den heer de Ranitz i geko zen de heer Linthorst Homan. Tenslotte werd mededeeling gedaan van een verzoek van een 22-tal leden van de Vereeniging om op 3-October 'n bloemencorso te hcuden en dit bloe mencorso te veideelen in twee groe pen, één waaraan deelgenomen wordt door zakenmenschen en winkeliers en één waaraan deelgenomen wordt door particulieren. Aan dit corso zou dan de vorming van een aantal praalwa gen* kunnen worden verbonden. Als leden van de kascommissie wer den benoemd de heeren A. J. Stallinga, P. v. d. Sande en M. Ragut. Daarna kwamen in behandeling de plannen voor de 3-Octoberviering. Re kening is gehouden met het verzoek van de> 22 leden om een bloemencorso te houden, maar daar het bestuur zelf een voorstel heeft en dat plan reeds in een vergevorderd stadium is, meent het dat het bloemencorso-plan beter kan verschoven worden tot een vol gend jaar. Het plan van het bestuur is om aan den vooravond van 3-October een fak keloptocht met diverse muziekcorpsen te houden. Deze optocht zou dan be doeld ziju als een hulde aan de nage dachtenis van burgemeester 1 Van der Werff. Op den dag zelf heeft de gewone re veille plaats door het Leidsch Muziek corps. Om 8 a 8.30 uur zou weder de koraalmuziek. worden g ..ouden. Daar aan zou dan een kinderkoor mede kunnen werken en een nummer door het gelieele publiek meegezongen kunnen worden, 's Morgens is dan natuurlijk verder de uitdeeling van haring en wittebrood met eventueel andere attracties. Als gewoonlijk zal het feest opgeluisterd worden door het springen van de 'ontein op de Vischmarkt en de bespeling van het carillon, 's Avonds zal dan weder een feestbijeenkomst gehouden worden in de Stadsgehoorzaal, verwijl het feest besloten wordt met het traditioneele vuurwerk. Het- voorstel van het Bestuur voor het middagfeest is het houden van een z.g. vervoersoptocht, waarbij de ver schillende typen voertuigen vanaf de tijd der Romeinen en Batavieren tot nu toe zullen vertoont worden. De heer Jan de Quack, architect in Den Haag, die van dit onderwerp studie heeft gemaakt en reeds ver schillende schetsen heeft gemaakt, lichtte het plan nader toe. De optocht zal bevatten voertuigen te land, te wa ter en in de lucht vanaf den tijd der konijnenvatters. Spr. liet verschillende schetsen circuleeren en gaf daarbij een geestige verklaring. De optocht is niet zoozeer bedoeld als tentoonstelling maar door de en tourage kan er iets geestigs, iets aan trekkelijks aan worden gegeven. Bij- voort). kunnen figuren als uit de Ca mera Obscura in de wagens uit dien tijd plaats nemen en zoo openen zich een aantal mogelijkheden waaraan geen eind is. Spr. noemde een groot aantal voer tuigen van het meest primitieve tot het meest moderne en bestemd voor vele mogelijke doeleinden op, en hij meende dat door het houden van deze optocht de 3-October-vereeniging haar naam weer eer aan zou doen en het een grootsche feestviering kon worden De vergadering dankte den heer Quack met een hartelijk applaus, ter wijl de Voorz. deze uc.nk in woorden omzette. De hr. Aarse merkt, dat in een vo rige vergadering gezegd is met het oog op de grootsche feestviering van ver leden jaar dat het thans soberder moet opgezet worden. Spr. is bang dat het nog al in de papieren zal loopen. De heer Boekkooi is 'eveneens bang dat de kosten te hoog zullen zijn. Wat de koraalmuziek betreft is spr. bang dat wanneer daar een kinderkoor tus schen gevoegd wordt dit te veel tijd zal vergen. De heer Mayer verklaart zich voor stander van het bloemenco: so. Daar aan zijn voor verschillende stedelin gen leveranties verbonden en daar door zal de 3-October-vereeniging on getwijfeld versterkt worden. De heer Loeb vraagt waarom het niet mogelijk is, dat de costuums door Leidenaars worden geleverd. De heer Van der Lijlte wil spreken over een grief die hij zcu hebben tegen de 3-October-vereeniging betreffende de leveranties. Men zou n.l. hem f 295 te kort hebben gedaan. De voorzitter verzoekt hen echter zich bij het onderwerp te bepalen. De voorzitter beantwoordt daarna de verscliilende sprekers en zegt, dat de kosten rijpelijk zijn overwogen. Het Bestuur stelt zich niet voor alle wa gens te laten maken. Er kunnen "wa gons beschikbaar gesteld worden enz. Alles zal gedaan worden om de kosten zoo laag mogelijk te houden. De op tochten van Leiden zijn door hei ge- heele land bekend. Dat voor het bloe mencorso verschillende menschen le veranties hebben is volkomen waar, maar voor een optocht zijn ook ver schillende ambachtslieden noodig en daarom worden zooveel mogelijk Lei denaars genomen. Overigens is het Bestuur niet van plan, wat betreft de costuums, de teugels uit handen te ge ven. Dan wordt het een janboel. Ver der merkt spr. op, dat een bloemen corso ook zeer duur is en wa. dat be treft niet veel voor het voorstel van het bestuur onder zal doen. Wat be treft de koraalmuziek, waarover de heer Boekkooi een vraag gesteld heeft, merkt spr. op, dat dit slechts een voor stel is en deze zaak wel zoo geregeld zal worden dat men met de tijd uit komt. Na eenige bespreking wordt het voorstel van 't Bestuur bij acclamatie aangenomen. Bij de rondvraag maakt de heer Ap pel den Voorzitter een compliment voor zijn eminente leiding en maakt daarna eenige opmerkingen over de verschillende leveranties voor de fees telijkheden van de 3-October-Vereeni- ging. Daarover bestaat reeds langen tijd ontevredenheid in de stad en spr. uit den hartgrondigen wensch, dat het bestuur zooveel mogelijk in den ver volge aan Leidenaars de leveranties zal gunnen. Hieromtrent dient spr. een motie in. De heer Ivouwenberg zou 1 et Be stuur in overweging willen geven om eens te zien of niot mogelijkheid be staat dat alle leden een insigne krij gen tegen geringe prijs van de vereeni ging. Tevens vraagt spr. hoe het staat met de revue waarvan enkele jaren geleden sprake is geweest. Bestaat dat plan nog? De beer Aarse merkt op dat hij voor reeds geruimer tijd een voorstel heeft gedaan om zich eens tot het ge meentebestuur te wenden betreffende de vermakelijkheidsbelasting op het 3- Octoberfeest, die zeer drukkend is. Hoe staat het met die zaak?' De heer Van der Lijke brengt weder zijn klacht ter berde, dat bem geld is tekort gedaan. Vérder geeft spr. het bestuur in overweging de costuums niet zelf te fabriceeren maar dat te la ten doen door menschen die er een vak van maken. Vroeger is hem ge zegd, dat hij geen lid van de commis sie kon zijn omdat hij leverancier was. En thans zit ook een leverancier in de commissie. De bespreking begint eenigszins opgewonden te worden maar de voor zitter houdt met strenge hand de teu gels. De Voorzitter dankt den heer Appel voor de woorden aan zijn adres gericht en doet de toezegging dat voor zoover mogelijk alle leveranties aan stadge- nooten zullen werden gegund, 't Is ech ter voorgekomen met de haring dat ondeugdelijke waar werd geleverd en daarom is de leverantie thans aan de fa. Meerburg te Katwijk opgedragen, die tegen marktprijs prachtvisch le vert. Zelfs moet op de leverantie van brood nog een scherpe controle zijn. Spr. zou evenwel willen, dat de heer Appel namen van klagers noemde. De heer Appel zegt, dat het hoofd motief van zijn motie is de klacht van den heer Van der Lijke en verder van eenige vischhandelaars. De Voorzitter gaat verder met de beantwoording der vragen en zegt met betrekking tot de vermakelijkheidsbe lastingkwestie, dat op 6 Juli 1927 een request is ingezonden waarop nog geen antwoord is ontvangen. Het in signe vindt spr. persoonlijk een aardig idee. Er is reeds meer over gepra'at en het bestuur zal het zeker nogmaals in overweging nemen. Met betrekking tot hetgeen de heer Van der Lijke heeft gezegd merkt de Voorzitter op, dat inderdaad door een bestuurslid costuums worden geleverd tegen een minimum-prijs. De klacht van den heer Van der Lijke, dat hij te kort ge daan zou zijn is absoluut ongegrond. Het bewijs van de finale afrekening hoef spr. in handen. De zaak is reeds lang geleden geschikt. Wat de revue betreft merkt spr. op, dat deze destijds in handen is gesteld van Litteris Sacrum maar- door het spoorwegongeluk bij de Vink, waarbij de heer Hagemans een ongeluk heeft gekregen is van de uitvoering niets ekomen. De zaak zal echter in de volgende bestuursvergadering nog maals in overweging worden genomen. -De heer Appel dringt er op aan dat zijn motie in stemming zal worden gebracht. De heer Tieleman zou het een blaam vinden voor het bestuur wan neer deze motie werd aangenomen. De heer Spaargaren is het daarmede eens en tart de vergadering een naam te hoornen van iemand die geleverd heeft voor de 8-October feestviering en builen de stad woont, behalve dan wat betrefi de liaringleverantie. Nog verschilenlde heeren voeren het woord over de klacht van den heer Van der Lijke. Daarover is in de neu trale middanstandsvereeniging ge sproken maar met nadruk wordt er op gewezen, dat niemand het recht heeft om namens de neutrale Midden- standsvereeniging te opreken. De hoc-r Meyers wijst er op, dat een klacht als die van den heer Van der Lijke in de 3-Octoher-vereeniging moet behandeld worden en niet in de mid- denstandsvereeniginp. De heer Van der Lijke wil nogmaals over de zaak beginnen, nadat de voor zitter het debat heeft gesloten en daar om ziet deze zich genoodzaakt hem het woord te ontnemen. De heer Appel wijzigt zijn motie in een verzoek, dat door het Bestuur gaarne wordt geaccepteerd. Daarna volgt sluiting van deze eenigszins rumoerige vergadering. PATRIMONIUM. Het Christelijk standpunt ten opzichte der Olympische Spelen. Blijkens een advertentie in dit num mer zal de Radio-avond van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, uitgezon den door de Ned. Chr. Radio Vereen., op Woensdag 23 Mei, te beluisteren zijn in het gebouw van Patrimonium aan de Hooglandsche Kerkgracht al hier. Het belooft een leerrijke avond te worden. De sprekers: Ds. H. Thomas uit on ze stad, en Ds. M. D. Gijsman, die voor zeer velen te Leiden ook geen onbe kende is, zullen zeker vele onzer me de-ingezetenen er toe bewegen, op de zen avond hun toestel op Huizen af te stemmen of naar Patrimonium doen trekken. Een hoogstaand muzikaal program ma geeft, tusschen de verschillende sprekers in, een prettige afwisseling. Dat Patrimonium deze avond per luidspreker hoorbaar maakt, is een vernieuwd bewijs, dat deze organisa tie steeds waakzaam is, waar het gaat om het behoud van de Christelijke grondslagen van hot maatschappelijk leven; in deze de strijd voor de erken ning van de beginselen, die zijn naar Gods Woord, ook voor het terrein van de Lichamelijke Opvoeding en wat daarmede verband houdt. „SURSUM CORDA". Gaarne vestigen we nogmaals de aandacht op de uitvoering van „Sur- sum Corda", die morgenavond in de Pieterskerk plaats heeft met mede werking van Mevr. Noordewier, so praan en den heer Anthon van der Horst, organist. Het belooft een schoone avond te worden, mede dank zij het mooie pro gramma, dat uitgevoerd wordt. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE. Op Woensdag 13 Juni a.s. zal in het Nutsgebouw de jaarlijksche vergadering worden gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De voorzitter der vergadering, Prof. Mr. D. van Blom, zal de vergadering met een toespraak openen, waarna de jaarversla gen 2ullen worden uitgebracht, n.l. het jaarverslag van de Maatschappij, verslag van den staat der boekverzameling, van den penningmeester van de commissies voor taal- en letterkunde, die voor de ge schied- en oudheidkunde en der commis sie voor schoone letteren. Vervolgens zal de uitslag bekend ge maakt worden van de stemming over de te benoemen gewone en buitenlandsche leden. Daarna zal het werk bekend gemaakt worden, dat het bestuur der. Maatschap pij voor het vereenigingsjaar 1927—1928, op advies van de commissie voor Schoo ne Letteren, met den jaarlijks uitgeloof den Prijs van Aanmoediging van ƒ1000 bekroond heeft. De volgende voorstellen van de Maan- delijksche vergadering zullen daarna in behandeling komen: a. uit de rente van het Vaste Fonds, ge durende den tijd van vijf jaar met in gang van 1929 een jaarlijksche bijdra ge van 100 beschikbaar te stellen voor een Bureau, dat de Koninklijke Akademie \an wetenschappen te Amsterdam voor nemens is te stichten en welks taak zal zijn het onderzoek van de Nederlandsche en Friesche dialecten van stad en land; b. over de jaren 1928 en 1929 tezamen, een subsidie van 250 uit de rente van het Vaste Fonds, te verleenen aan den heer D. J. van der Ven, voor de samen stelling van zijn documentair-registree- rend filmwerk betreffende het volksle ven der Zuiderzeekust-bevolking; c. het in de vorige jaarlijksche verga dering aan den heer J. Cornelissen te Deurne (bij Antwerpen) uit de rente van het Vaste Fonds toegekende bedrag van J 250 voor zijn te verschijnen uitgave Ne derlandsche Volkshumor op Stad en Dorp Land en Volk met nog 325 te verhoo- gen; d. uit de rente van het Vaste Fonds een som van ten hoogste ƒ250 beschikbaar te stellen als bijdrage aan de Groep Neder land van het „International Committee of Historical sciences"; 2. de jaarwedde van den penningmees ter te brengen van ƒ200 op 250. Vervolgens zal Dr. N. Japikse een voor dracht houden over; de Stadhouder-ko ning en zijn alter ego. Ten slotte zijn de volgende verkiezin gen aan de orde, waarvoor de Maande- lijksche Vergadering de volgende dubbel tallen voorstelt: Secretaris: a. de heer II. T Damsté, b. de heer W. J. J. C. Bijleveld; penning meester: a. Dr. J. ITeinsius. b. Dr. Ph. S. van Ronlcel; bibliothecaris: a. Dr. A. A. van Rijnbach, b. Dr. J. de Vries. Voor de verkiezing van twee bestuurs leden in de plaats van de heeren B. A. P. van Dam en F. Hopman, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar zijn, worden candidant gesteld: a. Dr. L. Knappert, b. de heer A. J. Bothenius ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vi cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De tocht van Van Lear Black zal vcor- loopig niet voortgezet worden. Mr. V. II. Rutgers lot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit benoemd. De zakelijke bedrijfsbelasting in Den Haag afgeschaft. Het vermenigvuldigingscijfer voor de in komstenbelasting in Leiden op 0.9 gehand haafd. De voorjaarszitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland. De Mei-vergadering der Leidsche 3 Oc tober-vereeniging. Buitenland. De Duitsche Rijksregeering zal niet treden vóór de nieuwe Rijksdag bijeen kan komen. Verwacht wordt een groote coalitie on der leiding van de sociaal-democraten. De indruk der Duitsche verkiezingen te Parijs. Venizelos in Griekenland weer op den voorgrond. De „Italia" zou gisteravond naar de Noordpool vertrekken. Brouwer; a. Mej. F. de Meyier, b. Mej. S. Zernike. Voor leden in de drie vaste commissies worden candidaat gesteld: Commissie voor taal- en letterkunde: a. Dr. R. van der Meulen Rz. (aftr.), b. Dr. A. A. van Rijnbach; a. Dr. J. A. N Knut tel (aftr.), b. Mej. Dr. C. Serrurier; voor twee leden commissie voor ge schied- en oudheidkunde: a. Dr. L. Knap pert (aftr.), b. Mr. D. van Blom; a. Mr. E. M. Meyers (aftr.), b. de heer J. Kleyntjens; voor de commissie voor schoone iette ren in plaats van den heer C. L. Schepp, die wenscht af te treden: a. de heer H. van Booven, b. Mr. J. C. Bloem. In den avond voor de algemeene ver gadering zal Jhr. Mr. Dr. E. A. van Bere- steyn uit Den Haag een voordracht hou den over de portretten naar Hugo de Groot. GENOOTSCHAP MATHESIS. Voor het eindexamen vanwege het Wis- en Natuurkundig Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix te Leiden, zijn geslaagd: Wis- en Natuurkunde; Aantal candidaten 61, geslaagd 38, namelijk de heeren: W. van den Berg, Leiden; M. Beugelsdijk, Lisse; M. Bink. Leiden; D. C. Blazer, Haar lem; A. T. de Boer, Bergum (Fr.); H. C. van der Borght, Den Haag; J. TI. David Richard, Den Haag; P. Fontyn, Leiden; A. H. van Gaënga, Almelo; M. Goris, Oostvoorne; J. F. Groen, Haar lem; J. W. Groenewold, Apeldoorn; L. de Haan, Leiden; M. H. A. A. Jans- sens, Leiden; P. J. Jongbloed, Deven ter; G. F. Kolderman, Leiden; II. M. W. de Koning, Leiden; S. de Lange, Leiden; A. Meuter, Deventer; D. A. W. Meyer, Delft; W. Momberg, Oegstgeest C. E. Mooy, Deventer; P. Overduin, Leiden; II. Pet, Den Haag; S. J. Ie Poo le, Leiden; H. C. Prummel, Voorburg; K.( M. van Puffelen, Vlissingen; B. Rietveld, Den Haag; N. van Rijnswou, Zaltbommel; P. C. Setteur, Apeldoorn; J. Sival, Haarlem; C. van Steenwijk, Leiden; C. J. Vervloet, Den Haag; F. A. Visser, Schiedam; N. de Vries, Den Haag; E. E. Weisland, Rotterdam; J. P. Wernink, Alphen a. d. Rijn; P. J. I. C. Zaalberg, Leiden. Eindexamen beschrijvende meetkun de en perspectief. Geslaagd: P. Meyer, Sassenheim; C. van Steenwijk, Leiden; G. Visscher, Diepenveen (O.); W. Wind, Leiden en S. M. Wyling, Leiden. Eindexamen Bouwkunde: Geslaagd: P. Meyer, Sassenheim; A. Gertenaar, W. Marcelis, S. M. Wy ling, P. Tuinhof de Moed, F. II. Blan ken en W. Wind, allen te Leiden. Eindexamen Werktuigkunde: Geslaagd: J. en L. A. v. Adrichem, d. Ilaag; M. Bink, Leiden; TI. C. van den Borght, Den Haag; J. Doornbos, Voor burg; J. J. A. Kruyff, Den Haag; P^ M. Leeuwen daal, Den Haag; D. A. W. Meer, Delft; H. P. A. D. Renooy, B. Rietveld, en C. J. Vervloet, allen Den Haag. Eindexamen electro-technischen cursus, afgenomen in tegenwoordig heid van Ir. J. van der Kamp en Ir. J. Botermans, als gedelegeerden van 't Kon. Instituut van Ingenieurs. Geslaagd; W. F. F. van Beek, Al phen a. d. Rijn; J. A. David Richard, Den Haag; A. van Delden, Meppel; H. S. Fuchs, P. A. Hartevelt, J. Heems kerk, A. H. Hooyer, D. de Jong, A. W. Meyers, E. Muske,' S. II. Vrythoff, B. J. B. Weerlee, allen te Leiden; J. H. A. Koopman, Den Ilaag, J. Schreuders, Haarlem en G. Visscher, Diepenveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1