Het 75-jarig jubileum van Ned. Jongelingsverbond. Aan het einde der "Week De Zomertijd is deze week weer in gegaan, d.w.z. de tijd is een uur ver zet; het zomer w eer js evenwel met den zomer t ij d nog niet meegekomen. Het weer is de laatste dagen buiten gewoon guur geweest, niet slechts in ons land, doch ook in het buitenland, terwijl ook melding gemaakt wordt van natuurrampen als cyclonen en aardbevingen, o.m. in Indië, Japan en Zuid-Amerika. Ook op Hemelvaartsdag was het weer, in tegenstelling met gewoonlijk dit jaar vrij ongunstig. Dit heeft even wel niet verhinderd, dat de jongelin gen in grooten getale naar Schevenin- gen en Amsterdam zijn opgetrqkken en daar met enthousiasme het 40-jarig bestaan van den Ned. Bond van Jon- gelingsvereenigingen op Geref. Grond slag en het 75-jarig bestaan van het Nederlandsch Jongelingsverbond heb ben herdacht. Zulke toogdagen zijn van groote be- teekenis in ons volksleven, omdat zij er machtig toe kunnen medewerken, dat het geloof der vaderen blijve het geloof der zonen. De jeugdorganisaties zijn een conserveerende macht onder ons volk, dat woord genomen in de gunstige beteekenis van het Schriftwoordbehoudt wat gij hebt opdat niemand uw kroon neme. Een andere factor van groote cul- tureele beteekenis is de pers. Dat heb ben de organisators der groote pers- tentoonstelling te Keulen, de „Pressa heel goed begrepen en in beeld ge bracht. Zij is opgezet met Duitsche grondigheid en zal in het komende zomerseizoen een bijzondere attractie vormen om het "toerisme naar „het heilige Keulen" te trekken. - De gebeurtenissen in China schijnen nu langzamerhand tot een beslissing te voeren. Tsjang Tso-lin heeft volgens de laat ste berichten Peking moeten verlaten vermoedelijk met het doel, zich weer naar Moekden, zijn oude standplaats, te begeven. Tsjang Tso-lin's politiek streefde in conservatieve richting en langen tijd heeft hij zich de Zuidelijken, die door bolsjewistische elementen be smet waren, van het lijf gehouden. De communistische invloeden wer den echter spoedig verdreven. Men zag, hoe het leger der Zuidelijken demo raliseerde en de bevelhebbers, die, dank zij deze bolsjewistische elemen ten ,,hun 'tronen zagen wankelen" be sloten, zich in de toekomst alleen be zig te houden met de strekking hun ner eerste plannen, n.l. het nationalis tisch programma: China voor de Chi- neeezen. De Zuidelijken hebben een snel offensief weten te ontwikkelen, maar men diene hierbij niet te vergeten, dat de aanvoerder der Zuidelijke legers, Tsjang Kai-sjek eensklaps hulp kreeg van twee niet-verwachte zijden. Allereerst zette generaal Feng, de „ChristerT'-generaal, zijn opmarsch voort. Een dergelijk plotseling en on verhoopt ingrijpen kon men dan ook alleen van Feng verwachten, die in dertijd wel heel duidelijk heeft laten zien, flat hij altoos de partij kiest, wel ke hem' het sterkste lijkt. Maar waar zeker niemand aan dacht, was de steun van Jen Sji-sjan, de gouverneur Van Sjansi, die Tsjangtsjou den Noor delijken afhandig maakte. Tsjang Tso-lin gelooft het verder wel, met een kleine dosis van die be faamde Oostersche wijsheid heeft hij blijkbaar ingezien, dat zijn eenige kans afwachten is. Op het juiste oogenblik veranderde hij van idee en wellicht denkt hij bij zichzelf, dat, als eenn aal de strijd tegen de vreemde machten gestreden zal zijn, hij weer zijn slag zal kunnen slaan. Hij laat nu zijn tegenstanders met de lastige Japansche peren zitten en daarna.... De aandacht wordt nu wederom geconcentreerd op Tientsin, waar het buitenlandsch element sterk vertegen woordigd is, waar de buitenlanders groote concessies bezitten en waar- juist een der punten van het nationa listisch programma is: gelijkstelling lijkt ons de toestand der vreemdelin gen in China momenteel zeer zorg wekkend. Het schijnt voorts, dat ook de be zetting van Peking nog slechts een kwestie van tijd is. Tenzijer nog weer onverwachte factoren optreden. liet Nederlandsch Jongelingsverbond heeft zijn vijf en zeventigjarig jubileum ge- vierd met een tweedaagsche feest op j.I. Woensdag en Donderdag te Amsterdam. Uit alle deelen van het land waren er jonge mannen tot deze Bondsdagen opge gaan. zoodat de hoofdstad ruim 5000 feest vierenden heeft mogen ontvangen, van wie aan vijf en twintig honden! logies werd verstrekt; deels bij particulieren, deels in verschillende inrichtingen als weeshuizen, het militair logement, het Lloyd-hotel enz. Een gebedsure in de Zendingskapel, on der leiding van Mr. P. J. Idenburg. lid van het Bondsbestuur. had Dinsdagavond de herdenking ingeleid. Huishoudelijke vergadering. In de Doopsgezinde kerk (Singel) werd Woensdagmorgen een huishoudelijke ver gadering gehouden. De bondsvoorzitter, Ds. P. Veen, opende deze samenkomst met een rede, waarin hij den nadruk legde op de dienende taak van ieder Bondslid. De verschillende jaar verslagen werden aan de orde gesteld en goedgekeurd. Als bondsbestuurders werden herkozen de heeren A. H. Sillem, H. A. de Boer Azn. D. Hoekstra, C. Duvekot en Dr. J. G. Leibbrandt en gekozen verklaard de hee- ren H. F. C. Musch en G. Niessink. Aangenomen, werd het voorstel van het Bondsbestuur om het aantal bondsbe- stuursleden met drie uit te breiden en derhalve te brengen op vier en twintig. Jhr. Mr. W. C. Quarles van Ufford, die als bestuurder aftrad en zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot eere-lid be noemd. De herdenkings-samenkomst. De herdenkings-samenkomst, die 's mid dags gehouden werd in het gebouw Carré was door ongeveer 2000 leden bezocht. De bondsvoorzitter mocht hier verschil lende buitenlandsche afgevaardigden het \velkom toeroepen; den heer Traav Strong, die den Wereldbond vertegenwoordigde en de heeren Fritz Humburg, Duitsch afge vaardigde, Hammei, Fransch afgevaardig de en Ds. Chrispeels, Belgisch afgevaar digde. Voorts deelde hij mede, dat van H. M. de Koningin en van H. M. de Koningin- Moeder schriftelijke gelulcwenschen wa ren ingekomen, met de toezegging van giften resp. ten bate van de Ernst Sillem- hoeve en de uitbreiding van den bonds- arbeid. De volgende week wordt in Limburg aangevangen met den bouw van een Te huis voor zeven en twintig jonge mijnwer kers. Het kamp Oud-Leusden zal dezen zomer een vast kampgebouw sieren. Bin nenkort zal ook voor jongemannen te Eindhoven een Tehuis worden gebouwd. Voor het jubileumfonds, dat tot een ton moet worden opgevoerd, is reeds ingeko men een bedrag van ruim twee en veertig duizend gulden. Al deze mededeelingen van den voor zitter brachten de vergadering tot een geestdriftig applaus. Bij monde van den heer Klippers, uit Utrecht, werd het Verbond een kostbaar vaandel aangeboden, waaraan bondsleden uit het geheele land hebben bijgedragen. De vergadering volgde met groote aan dacht de allegorie „Orn het Hoogste", een zangspel, ter uitbeelding van den bonds- arbeid; het werd opgevoerd door de af- deeling Dordrecht en haar onder-afdee- lingen. Intusschen had in de aula van 't Koloniaal Instituut een parallel-samen komst plaats onder leiding van den heer J Lens, lid van het bondsbestuur. Hier werd door de leden van de Amsterdam- sche afdeelingen de bondsarbeid uitge beeld door de opvoering van het zinne- spel: „Twee kameraden". Feestvergaderingen. Des avonds kwamen de leden en vrien den van het Verbond in feestvergaderin gen bijeen. De groote opkomst maakte noodig, dat in een drietal kerken samen komsten plaats vonden. In de Westerkerk voerden de heeren H. Gordeau Jr., algem. Secretaris van het Jongenswerk en Ir. D. Grijns resp. het woord over: „Onze zwakheid onze kracht" en „Het Bondsdevies". In de Nieuwe Kerk, spraken Ds. R. J. Dijkstra en C. Tabak, algem. secretaris van het Verbond, over „Standvastigheid en beweging". In de ronde Luthersche Kerk voerden het woord de heer J G. Leiv5rand. lid van het bondsbestuur over „Werkeliikheid, geen schijn" en de heer C. v. Doorschodt, algem. secretaris van het Verbond, over „Een doel en een streven". Zang en mu ziek brachten in deze samenkomsten aan gename afwisseling. Nog zij vermeld, dat aan de bondsleden een gedenkboek is uitgereikt en aan de leden der Jongensafdeelingen een nieuw Bondsinsigne. Dankstonden. De Hemelvaartsdag bracht een nieuwe stroom bondsleden in de hoofdstad om 't vijf en zeventig-jarig jubileum mee te vieren. In de Niéuwe kerk was de bondsvoor zitter, Ds. P. Veen, de eerste spreker, na dat de honderden hier bijeen, gezongen hadden: „Lof den Heer, den Almacht igen Koning der eere", het evangelie was gele zen, en allen staande met een lied geant woord hadden op de voorlezing van de 12 artikelen des aeloofs. De oud-Minister Dr. J. Th. de Visser hield vervolgens een rede, waarin hij her innerde aan het gouden feest van het erbond, en aan de vele krachtige wer kers. die sinds door den dood werden weggenomen. Na sluiten van de samenkomst werd door allen het Bondslied gezongen. In de Westerkerk spraken, eveneens voor een groote schare, Ds. C. D. van Noppen, lid van het Bondsbestuur, predi kant te Zwolle en Prof. Dr. A. II. de Ilar- tog, pred. te Amsterdam. In de ronde Luthersche kerk voerden eveneens twee sprekers het woord: Ds. B. C. Koolhaas, lid van het Bondsbestuur, predikant te Utrecht, en Ds. L. Schutte, predikant te Amsterdam. In het gebouw Carré werd weder de al legorie „Om het Hoogste" opgevoerd, en in de Parkkerk trok het zinnespel „Twee Kameraden", veel belangstelling. In de Nieuwezijdslcapel werd de vérga- dering met de oudere en oud-Bondsleden gehouden. Hier spraken de heeren W. Wa genaar en C. Tabak. Beide gaven vele persoonlijke herinneringen, die in dezen kring hartelijk werden gewaardeerd en tot een opleven van oude gevoelens bij de geheele vergadering leidden. In de Parkkerk werd gerepeteerd de uitbeelding van den Bohdsarboid in „Twee Kameraden", den vorigen dag in het Koloniaal Instituut ge geven. De hoofdsamenkomst werd gehouden in het Concertgebouw. Deze vergadering werd geleid door een der voorzitters van het eere-comité, Minister Dr. J. R. Slote- maker de Bruine. Na de gebruikelijke opening sprak deze een rede uit, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van het N.J.V. en mededeelde, dat Mr. W. C. Quarles van Ufford. vice-voorzitter van het Verbond is benoemd tot officier in de orde van Oran- je-Nassau (langdurig aplaus). Daarna spraken nog wethouder Ter Haar, minister Slotemaker de Bruine en de Bondsvoorzitter. Aan het einde van deze reden verscheen de Beschermheer van het Verbond, Z.K.H. de Prins der Nederlanden ter vergr dering vergezeld van den burgemeester van Am sterdam. Beiden hielden een korte toe spraak. Daarna kwamen de buitenlandsche af gevaardigden aan het woord, wier namen reeds in dit verslag werden vermeld. Ook spraken nog: Kolonel Jhr. Roëll, voorzit ter van den Militairen Bond en de heer A. J. Da Costa. Deze sprekers werden door den voorzitter beantwoord. Ds. C. D. van Noppen sloot de vergade ring met dankgebed. De duizenden deelnemers aan dezen Bondsdag vereenigden zich ten slotte al len in het R.A.I.-gebouw, in welks enorme zaal zij meer dan een derde der ruimte besloegen. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Bezoek van Jhr. van Karnebeek. Gisteren bracht de commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, de heer Jhr. van Karnebeek, een bezoek aan de gemeente Boskoop waarbij hij. na het meer ambtelijke gedeelte, een bezoek ge bracht heeft aan eenige kweekerijen en een levendige belangstelling voor het kweekerijbedrijf en den handel aan den dag legde. De Harmonie „St. Caecilia" behaalde op het concours te Nieuwkoop een len prijs in het concoursnummer, een 2en pr. in de marschwedstrijden en een 2en pr. in den eere-wedstrijd. De vereeniging gaat thans over van de 4e naar de 3e afdeeling. Coop, vereeniging „De Boskoopsche veiling", veiling van 19 Mei. Rozen p. bos: Hadley 95196 ct., Butterfly 83130 ct., Columbia 55136 ct., Golden Ophelia 54 98 ct., Ophelia 67137 ct., Gemengde rozen 3560 ct., Keizerin Aug. Victoria 57 ct., Bulgarie 26 ct., Claudius Pernet 81—203 ct., Rosalandia 64112 ct., Jules Boche 91—102 ct., Marcel Royer 77120 ct., Mac. Keiler 90147 ct„ Babyrozen 71148 ct.. Violieren, per bos 88 ct., Lathyrus per bos 8—17 ct. HAZERSWOUDE-Rijndijk. Dezer dagen vergaderde de A.R. Kies- vereeniging alhier. Drie bestuursleden hadden een samenspreking gehad met de eigen raadsfractie en de bezwaren van den Rijndijk .omtrent volwassenen, school kinderen en den .Zondag, en omtrent de door de beide gemeentebesturen ontwor pen tariefregeling voor brugpassuge uit voerig toegelicht. Op veel geheimzinnigs in deze kwestie werd gewezen. Vooral door een bezoek aan Den Haag door twee le den, kwam dat geheimzinnige naar voren. Daar toch werd medegedeeld, dat de rege ling vooral 't doorzetten is van iemand, die omgekeerd de Ged. Staten aanwijst. In verband met de schoolkinderen werd nog eens meegedeeld, dat het. bruggeld voor de kinderen naar de Openbare school betaald wordt uit de gemeentekas. Pre cies zoo werd het in Den Haag ook door twee leden dezer, vereeniging gezegd. De Zondagskwestie werd breedvoerig bespro ken, mede doordat een adres dezer Ver. om tolheffen op Zondag te staken, voor een paar weken door den raad zoo ongun stig was ontvangen en nu de zaak zal wor den behandeld, als dat adres bedoelde. Een raadsverslag van verleden week zinspeelde zelfs er op, om gelden voor den Zondag beschikbaar te stellen. Om prin- cipieele redenen zal dat zeer worden toe gejuicht. De hoop werd uitgesproken, dat 't dan nu vooral om principieele redenen in Den Haag krachtig zou worden verde digd. Ten slotte werd besproken of niet bij de Provincie kan worden aangedron gen op afnemen van den druk. Uit het rapport van Ged. Staten blijkt, dat om de Provinciale scheepvaart en in dustrie deze brug weg moet. De wijdte moet van 6.77 M. minstens 10 M. worden en deze brug Was ook te laag. Wat steeds wel vermoed werd, wordt thans krachtig in 't. rapport betoogd. De scheepvaart wordt nu tot onze blijdschap geholpen. En 't kost de Provincie door opheffing van 't veer Boerenschouw momenteel niet veel. En de bevolking aan beide kanten blijft gekneld gedurende een zekeren tijd meer dan ooit te voren. Met algemeene stemmen werd besloten ook dit nog te probeeren, n.l. in den herfst in samenwer king met Koudekerk en zoo mogelijk in overleg met 't Gemeentebestuur aan de Prov. Staten opheffing van den druK of verlichting te vragen. Te meer, daar het rapport van Ged. Staten spreekt van een mogelijk vroeger overnemen der schuld. HAZERSWOUDE. Be Chr. Zangvereen. „Zang en Vriendschap'' alhier, behaalde op het •door dien Ring Leiden en Omstiv uitge schreven concours te Noord wij k-Binmein, met 259 p. leen 3e pr. in Je-jè aid. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Seijsener en C. Zandvliet. Getrouwd: J. H. Th. Dorrestijn en M. A. Corbee; C. M. van der Aar en A. Hack- fort; H. Slagter en A. K. Hülemeier. Bevallen: M. A. de VriesBatterman, D.; A. M. Langela^nBeugelsdijk, Z. KATWIJK AAN DEN RIJN. Boerenleenbank. De Coop. Boerenleenbank hield Woens dag haar jaarvergadering in De Roskam. Er was een flinke opkomst. De waarne mende voorzitter de heer A. Korpels, opende de vergadering en herdacht in ge voelvolle woorden wijlen den heer Jac. Wassenaar, die vele jaren, waarvan de laatste jaren als voorzitter, de belangen der vereeniging had gediend. Zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering blijven. Na lezing der notulen door den secre taris, den heer J. v. d. Perk, volgde finan cieel verslag door den kassier, den heei P. J. Aarts. Uit dit verslag stippen we 't volgende aan: Spaargelden: Het saldo tegegoed van de inleggers was op 1 Jan. 102918.47. Gedu rende het jaar is ingelegd 69226.05. Ge durende het jaar is terugbetaald ƒ54747.10. Het saldo tegoed van de inleggers op 31 Dec bedroeg ƒ117397.42. Voorschotten: Het saldo schuld van de voorschotnemers op 1 Jan. ƒ41082.08. Ge durende het jaar is terugbetaald 4045. Nieuwe voorschotten zijn gegeven 5025. Blijft dus op 31 Dec. aan schuld over: 42062.08. Loopende rekening met de leden: Het saldo schuld was op 1 Jan. 60825.07. Ge durende het jaar is uitgegeven 59066.53. Gedurende 't jaar is ontvangen ƒ75695.33. Blijft dus op 31 Dec. een schuld over van 44145.54. Centrale Bank: Het saldo op 1 Jan. was 4327.27. Gedurende het jaar is uitgege ven ƒ88462.69. Gedurende het jaar is ont vangen 53844.39. Blijft op 31 Dec. aan tegoed over 36045.57. Totale ontvangsten bedroegen 312410.87. Totale uitgaven bedroegen 305598.36 Op 31 Dec. was in Kas 6812.51. Hierna volgde verkiezing van een be stuurslid, vacature Jac. Wassenaar. In diens plaats werd gekozen de heer A. Kor- pelshoek. Vervolgens voor de vacature A. v. Paridon. Hiervoor werd gekozen de heer Jac. Meijer. De heer J. v. d. Perk, bestuurslid en de heer II. Ravensbergen, Leidsche Penkrassen. Amice, De HemeiVaartsdag heeft gestaan in het teeken van de jeugd! Twee groote Jeugdbonden hebben op grootsche wij ze een jubileum gevierd. Ik wil je daar thans niet verder over schrijven. Ik wil je alleen even op merkzaam maken op twee uitdrukkin gen die men kon beluisteren op de feestvergaderingen le Scheveningen van den Bond van J.V. op G. G. De uitdrukkingen zijn niet merk waardig, ze zijn waar en ik hoop dat ze genoegzaam tot de groote schare van jongelingen zijn doorgedrongen. De Bondsvoorzitter, heer Zijlstra, zeide in zijn openingsrede onder meer, ciat een van de grootste gevaren voor de tegenwoordige jeugd is: de ro mantiek, en van die romantiek de mystieke trek. En 's middags wees Mr. de Wilde er in een referaat op, dat de Eond zich ook moest orienteeren op het gebied van de kunst. Wij kunnen geen kunstenaars maken. Wij kunnen ook geen bloemen maken. Maar de tuinman kan wel de aarde toebereiden opdat de bloemen groeien kunnen. Zoo kunnen we ook voor kunstenaars den bodem toebereiden en dan God bidden of Hij ze ons geven wil. Kunst it nog meer dan wetenschap een groo te factor in het leven. Beide uitdrukkingen raken het hoogere in den mensch. Wat bedoelde de spreker met de ro mantiek, met de romantiek onzer da gen en waarom achtte hij ze zoo ge vaarlijk voor onze jeugd? Deze vra gen zijn niet moeilijk te beantwoorden. In elk mensch leeft een drang naar het hoogere. De tijd van de suprematie van de stof is voorbij. Het belichaamde bewijs daarvan vinden we in de A.J.C., cie A.J.C. die de velden intrekt, de velden omkranst met Meibloemen de lachende zon tegemoet. Ze vinden üaar de romantiek, ze drinken van de borst der aarde en ze aanbidden de zon en de bloemen en de vogels. Ze vinden daar de folklore, die zulk een groote aantrekkingskracht heeft op de jonge harten. Ze hooren daar fluiste ren de veldgoden en de boschgoden, de liefelijke elfen en soms komt Pan achter de hoornen vandaan om ze te laten schrikken. Dat is het mysticisme van het heidendom, maar bekoorlijk is het toch. Het trekt ons onweder- staanbaar aan. Maar daarom is het niet minder een terugkeer tot het pa ganisme. Het is acht geven op vogelen- geschrei, het is het opwroeten van oude heidensche gebruiken. ~a, het is mooi, maar van een gevaarlijke schoonheid. Zeg nu niet, Amice, dat ik overdrijf. Want je zult me loch opgenblikkelijk toestemmen, dat een groot gedeelte van onze jeugd in die dingen opgaat. Het heidensch mysticisme van het Westen is even gevaarlijk als de droom-schoone Boeddhadienst van het Oosten. Het heeft ook een pantheïsti sche tendenz en is daarom te meer ge vaarlijk omdat natuuraanbidding dik wijls zoo moeilijk te onderscheiden is van vrome natuurliefde. Maar ik heb hier al te lang bij stil gestaan, hoewel er nog oneindig veel meer van zou zijn te zeggen. Ik wil nog even herinneren aan wat Mr. de Wilde zei over de kunst. En ik wil dit met het vorige in verband brengen. Evenals door de romantiek worden onze jongens sterk aangetrokken door de kunst van den tegenstander. En daar vinden zij hetzelfde gevaar: af goderij, buigen voor het „diepste-zelf". wij hebben een Christelijke kunst. Er is bij onze jeugd een kunsthonger die bevredigd moet worden. Ja zeker Maar met alle respect voor wat Chris telijke kunstenaars gedaan hebben, moet. me toch de opmerking van het hart, dat, hoewel een gestadige groei is waar te nemen, de Christelijke kunst als zoodanig nog zeer arm is. En daar om kan de opmerking van den heer De Wilde niet genoeg onderstreept worden, dat wij den bodem moeten toebereiden waarop Chr. kunst kan groeien en God bidden, dat Hij ons Christelijke kunstenaars geeft. Dat pantheïstische gedoe van de moderne kunst is zoo gevaarlijk. Het trekt 011- wederstaanbaar aan, vooral door den mystieken sluier die erover geworpen wordt. Wij hebben noodig klare, fris- sche, godsdienstige kunst, geen senti- menteele .verzen en geheimzinnige beelden, maar kunst ter eere Gods, kunst met zuivere mystiek. Die zal medehelpen onze jongens af te hou den van verderfelijke romantiek, van verderfelijke lectuur. Op een dag als de Bondsdag was vinden we weer het oude stoere Calvi nisme. We zien daar stoere mannen, vierkante kerels, die onversaagd de wacht betrekken bn de erfenis der va deren. Voor dezulken is het misschien niet noodig dat ook op het gebied van de kunst de kruisvlag wordt geheven. Het zal wel hun leven rijker maken, maar strikt noodig hebben ze het niet. Maar niet allen zijn vechtersbazen. Er is een groote categorie onder onze jongeren, voor wie het een groote be hoefte is om te genieten het schoone, dat God in de kunst gaf. En dezulken dwalen licht af naar het schijn-schoon van de wereld om deze cliché-uit drukking eens le gebruiken. Meer clan ooit moet er een roep zijn om Christelijke kunst. En wij hebben ue taak om den bodem te bereiden. Een schoone taakJ lid van den Raad van Toezicht werden herkozen. Wegens de verkiezing van den heer A. Korpelshoelc tot voorzitter was er een vacature gekomen in den Raad van Toezicht. Hiervoor werd gekozen de heer R. van Delft. Alle gekozenen namen hun benoeming aan. Aan den heer A. van Paridon werd dank gezegd voor hetgeen hij steeds in het be lang der vereeniging had gedaan. De heer Grimbergen vroeg, of de leden die de ver plichte vergadering zonder wettige rede nen verzuimen, ook werkelijk de verschul digde boete betalen, waarop de voorzitter toestemmend antwoordde. De heer Vooys wees er op, dat vorig jaar aan de leden een uittreksel uit het financieel verslag werd gezonden. De toe zegging werd gedaan, dat de leden dit alsnog zullen ontvangen. De voorzitter meende Rek. Couranthou ders er op te moeten wijzen, dat zij niet allen voldoen aan den eisch aan Rek. Cou ranthouders gesteld Dat zij z.g. meer om zet mogen maken en tevens dat het toe kennen voor verlenging der voorschotten meer tijdig moet gebeuren. Het bestuur vertrouwt dat de betrokken leden deze wenken zullen ter harte nemen. Na rondvraag sluiting dezer vergade ring met dank voor de opkomst. In de hierna gehouden bestuursverga dering werden de functies als volgt ver deeld: A. Korpelshoek, voorzitter; Jac. Meijer, 2de voorzitter; J. v. d. Perk, secretaris. Raad van Toezicht: II. Ravensbergen, voorzitter; J. de Best, secretaris; R. van Delft, comm. Tuinbouw. Dat met dergelijk weer als wé den laat- sten tijd, doch voornamelijk sinds dén „Zomertijd" hebben, de kouden-grond-pro- dusten vooral hiervan te lijden hebben, is begrijpelijk. De vroege aardappelen, een der hoofdproducten alhier, gaan in groei weinig vooruit en het weer zou al vlug en buitengewoon moeten veranderen zou met het veilen van dit product op gewonen tijd begonnen kunnen worden. In één op zicht is men dit voorjaar niet onfortuin lijk geweest. De aardappelen zijn bijna niet afgevroren hetgeen in meerdere an dere streken wel het geval was. Hierin is men dus voor. Ook de vroege peen gaat in groei weinig vooruit en zal zeer waar schijnlijk later rijp zijn dan gewoonlijk het geval is. KATWIJK. Door B. en WL is bepaald, dat het Badseizoen met ingang van 26 Mei zal worden geopend. Stand der werkloosheid: 57 perso nen jZijnde 6 grondwerkers 4 opperlie •den, 1 straatmaker, 34 arbeiders, 6 visschers, 3 kuipers, 2 zeilmakers en 1 timmerman. In het Raadsverslag van vorige week stond vermeld, dat de heer Ouwe- hand, weth., er op wees, dat er van »le 3589 aanslagen in de Rijksink.bel. 3289 bfi waren met een aanslag van f2.000, of minder, dtus slechts 300 met ■een aanslag van boven f2000,— inkomen. Het is ons gebleken dat het wenschelijk is hiervan ven duidelijker beeld te geven om reden deze cijfers velen zeer onwaarschijnlijk voorkwamen Met een inkomen van f2.000,werd n.l. bedoeld een „belastbaar" inkomen van f 2.000,of minder. Dit maakt echter een groot verschil, omdat van dat belastbaar inkomen is afgetrokken f 500 voor eerste levensonderhoud, f 50, voor ieder kind. Hierdoor komt nun bij velen, vooral bil groote gezinnen, aan een geheel ander bedrag van inko imen. KOUDEKERK Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaalde op Hemelvaartsdag op het con cours te Nieuwkoop met het concertnum mer een 2en prijs .net 294 punten en met' den marschwedstrijd eveneens een 2en prijs met 16 punten. Door den Burgemeester zijn een 8-tal jonge dames uitgenoodigd om van de vrouwen in deze gemeente handteekenin- gen te verzamelen met zoo mogelijk, daarbij een kleine gift voor het huldeblijk aan H.M. de Koningin-Moeder, aan te bie den bij gelegenheid van het feit, dat het eenige maanden na Harer Majesteits ver jaardag 50 jaar geleden zal zijn, dat zij als Nederlandsch Vorstin den bodem van ons vaderland heeft betreden. Dinsdag a.s. zullen de jongedames met dit werk beginnen. Woensdagavond werd door het fan farecorps „Kunst na Arbeid" een serenade gebracht bij het echtpaar P. Rademaker, dat dien dag zijn gouden huwelijksfeest vierde. Door den heer A. van der Vis te Ha- zerswoude is vergunning aangevraagd tot het bouwen van een boerderij op zijn lan derijen in den Hondsdijk alhier. Door den heer J. E. M. van Beers is vergunning aangevraagd om de op zijn Maar hoe kunnen we die taak vol brengen. Allereerst door de onwetendheid op dit gebied te bestrijden. Hoevelen zijn er niet die nooit gedichten lezen, om dat ze die „saai" vinden en dat komt weer omdat ze boekjes ingezien heb ben met rijmelarij en maar zelden een mooi gedicht onder oogen kregen. Ouders en opvoeders moeten hun kin deren en leerlingen wijzen op Het Schoone. Ze moeten hen valsch van echt leeren onderscheiden, ze moeten hen binnenleiden in de wondere tuin van de Schoonheid, die is ter eere van God, opdat ze niet terecht komen in de toovertuin van den duivel, want die is ook mooi en aantrekkelijk. Wanneer de ouders zelf niet kunnen onderwijzen op dit gebied dan hebben ze te doen en te helpen onderwijzen naar hun vermogen. Ze zullen er him kinderen rijker mee maken en voor veel gevaren be hoeden. Ik ken er velen, die hun taak op dit gebied kennen, maar er zijn er nog meer die hun taak verzaken, omdat ze haar van zeer ondergeschikt belang achten. En dat is ze niet Nog eens: Het is een schoone taak! Een dankbare taak! VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6