KOUSEN- WEEK. BEEKMAN dag-agenda. i 79.50. DE IOHHETERIE Telef. 1936 -Breestr. 128 HEEFT U EEL COSIUME, DEMIE et REGENJAS NOODIG? KOREYAflRSTRflAT binnenlandT luchtvaart. Vrijdag 18 Mei, 's av. half negen Catechisatielokaal Hooigracht: Samen komst van het Comité v. h. Uitbrei dingsfonds der Vrije Universiteit. Vrijdag 18 Mei, 's midd. half vijf. Breestraat 119: Ledenverg. van de Ver. „De Leidsche Buitenschool". Maandag 21 Mei, 's av. kwart over acht. Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat: Mei-vergadering der 3-Oc- tober-Vereeniging. Woensdag 23 Mei, s av. acht uur. Pieterskerk: A Ci pella Uitvoering door „Sursum Corda". Woensdag 30 Mei, s midd. vier uur. „In den Vergulden Turk" (bovenzaal), Breestraat: Jaarl. Alg Verg. van Aan- deelh. der N.V. L. Expl. Mij. v. Onr Goederen Woensdag 30 Mei, 's middags twee uur. Aande Thoudcrsvergaderir v. d. N.V. Mij. tot Expl. v. Onr. Goederen „Leiden", ten kantore der N.V. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 Mei tot en met Donderdag 17 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) waargenomen door de apotheken van de he.eren G. F. .ijst. Sttraat 35, eie.. 130 en A. J Donk. Doezastraat 31, Telef. 1313; van Vrijdag 18 tot en met Zondag 20 Mei neemt waar de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. KECLAME SPLINTER Ha aTCIftlE HUIS4AMER-KARPET „WILTON" 2 M»r. x 3 MIr. De uitgaaf gaat voorop; dit wisten ook reeds onze vaderen, die tot spreuk hadden: „De cost gaat voor de baet uyt". Zoo is het ook in de Zending. Eerst moeten we aan de Zending geven, niet alleen van ons geid, doch ook van onzen tijd en onze belangstelling; en de zendelingen en hun fhmilie bren gen nog veel grootere offers van zelf verloochening. Wat wordt ontvangen overtreft evenwel ver wat wordt uit gegeven en prijsgegeven: honderdvou dig zal men, naar Christus' woord te rug omvangen. Dit is niet siechts „een wissel op de eeuwigheid'neen, de zending heeft ook een belofte voor het tegenwoordi ge leven. De Zending werkt zuiverend op het organisme der Kerk. Er zijn er velen onder ons, die zich blind staren op de muren rondom ons kerkelijk tuintje of die principieel slaags raken over de vraag, of het tuinpad niet een centimeter naar rechts of naar links verlegd moet worden om de zuivere ligging te heb ben. De zending verruimt onzen gezichts kring, brengt ons hoven die bekrom penheid uit en leert ons dat krenten- tellen af. Als de zending ons voert langs de galerij der geloofhelden, als Hans Egede, John Paton, en vele anderen meer dan leert zij ons verootmoedi- •ging en beschaming. Als we lezen van de toestanden in het heiden land, komt er dankbaarheid in ons hart, dat wij in een christen land geboren zijn. Dankbaarheid bovenal, omdat de Heere ons in Zijn dienst wil gebrui ken. om iets hoe weinig ook bij te dragen tot den bouw van het Gods gebouw, dat, allen tegenstand ten spijt naar Gods bestek, in eeuwigheid zal rijzen. Zoo brengt de zending ons velerlei zegen, omvangen wij door haar meer dan wij voor haar geven. Wie in ze geningen zaait, zal ook in zegeningen maaien. Hierna werd gezongen „Dank en Bede waarna Ds. I. Voorste egh, Ned. Herv. pred. te Gouda, sprak over „Indië vrij! Spr. begon met op te merken, dat zijn onderwerp wel een ietwat revolu tionairen klank heeft. Toen spr. de uitnoodiging kreeg, om hier te spre ken, was juist het proces tegen de In donesische studenten aanhangig en toen las spr. meermalen van „Indone sia Merdeka", d.w.z. „Indië vrij". Toen datht spr;: dat is juist wat wij als christenen ook willen, zij het ook in anderen zin dan de communisten. De belangstelling in. Indië is'in den laatsten tijd. in ons land grooter dan te voren. Meerdere vooraanstaande politici uit ons land hebben Indië be zocht- of zullen het nog bezoeken, zoo als de heeren Kooien, Colijn, de Sa- vornin Lohman, Joekes en Knottenbelt Een van de vragen, die aan de or de zijn in onzen tijd, is deze, of Indië nu reeds vrij zal moeten worden of pas in cle toekomst. Hiermede hangt samen de kwestie, dat Indië als zoodanig geen eenheid vormt, doch de meest verschillende rassen omvat. Er zou dan ook geen sprake kunnen zijn van een Indisch rijk, los van Nederland, gelijk nu on langs ook de communist Semaoen er kend heeft, volgens wien, ieder ras haas in zijn eigen huis moest zijn. Indië los van Nederland. Begrijpt men de beteekenis dezer leu^e voor ons land? Heeft Indië ons niet bewaard voor de inflatie; biedt het niet aan honderden jongemannen een betrekking? Omgekeerd: is het gezag van Neder land niet in vele opzichten een zegen voor Indië geweest? Als Nederland RECLAME RECLAME Best gesorteerd Magazijn ter slede zich terugtrekt, zouden andere mo gendheden zich in Indië nestelen* of het zou in vele stukken uiteen vallen. Groote ellende zou over Indië komen als de revolutionaire leus: „Indië los van Nederland" werkelijkheid zou worden. Onze roeping tegenover Indië zul len we goed hebben te verstaan, door aan de leuze „Indië vrij" een anderen inhoud te geven. Christelijke zending is vrijheidsbeweging, heet het in den zendingsfilm „Warta Sari". Doch ook dit is een revolutionaire leus, mits we „revolutie" ook in an deren zin verstaan: als den ommekeer van eerst zonder God en daarna met God door het kruis van onzen Heere Jezus Christus. Indië vrij, daarom moeten we in Indië het Evangelie brengen, zooals Nobile op den Noordpool het kruis wil planten. Indië is thans gebonden door het animisme, door angst voor de geesten, ja door den vorst der duis ternis; daarom worde het een heilige roep: Indië vrij, vrij met de vrijheid der kinderen Gods, vrijgemaakt door Christus. „..at no? gezonden was "idden en werken,, hield Ds. G. Hen n e- m a n n, Ned. Herv. pred. te Oegstgeést de slotrede. Spr. dankte uit aller naam allen, die er toe medegewerkt hebben, dezen ge notvollen middag voor ons mogelijk te maken, niet het minst ook hen, die at.' de sclicrèn, gewerkt lr. n. Dit is het gemakkelijkste deel van spr.'s taak; moeilijker is het een zoo danige slotrede teho'uden, dat de kost bare dingen, die we vanmiddag ge hoord hebben, in ons hart worden ge sloten als kostbaarheden in een brand kast. We zijn diép onder den indruk ge komen, toen we verstonden, hoe onuit sprekelijk rijk we zijn, dat we Chris tenen zijn en geen heidenen. We heb ben gebeefd hij de groote taak, die de zending heeft en we. pijn gesterkt in onze overtuiging, dat eenmaal de dag zal aanbreken, waarop alle knie zich zal huigen voor den Heere Jezus. Zoo is de stemming in ons hart ge worden: „Wat zal ik, met Gods gun sten overlaan, Dien trouwen Heer voor Zijn gena vergelden?" Als dat verlangen in ons blijft, dan verdwijnt ook als liet Zendingsfeest gesloten is, de zendingsliefde niet uit ons hart, maar dan volgt op de preek de toepassing. Dan zijn we bereid den arbeid der Zending te steunen door onze gaven en ons gebed. Zoo doe dan ieder, wat zijn hand vindt om te doen, niet het minst ook door kennis te nemen van hetgeen op het Zendingsterrein geschiedt. Aan het eeinde van dit goed ge slaagde Zendingsfeest ging Ds. Henne- mann voor in dankgebd. ZANGCONCOURS TE NOORDWIJK AAN ZEE. Gisteren werd te Noorclwijk aan Zee door de Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereenigingen, aangesloten hij den Bond van Chr. angvereenigingen Nederland een Zangconcours gehouden. De officieele ontvangst had plaats des morgens op het Raadhuis te Noordwijk-Binnen, waar de loco-bur gemeester, de heer J. C. van Eeden, een woord van welkom sprak tot het Bestuur van de Ring, het Uitvoerend Comité en de Regelings-commissie. Spr. wees er op, dat Noordwijk aan Zee als badplaats zeer in trek is maar op toonkunstenaars heeft de gemeente tot nog toe schijnbaar geen groot© be koring kunnen uitoefenen. Spr. hoopt dat dit concours er toe zou medewer ken, dat de kunst ook in Noordwijk meer tot haar recht kome. Nadat 'vervolgens door den heer C. B. v. d. Zeeuw, voorzitter van het Uit voerend Comité en door den heer G. Goedhart, de voorzitter van den Ring nog een enkel woord was gesproken werd de eerewijn aangeboden. Om ongeveer 11.15 uur werd door de ontvangende Vereenigingen Soli Deo Gloria te Noordwijk aan Zee en Ad- vendo te Noordwijk-Binnen gecombi neerd het openingsnummer „Gebed" van Handel gezongen. Hierna werd liet openingswoord ge sproken door den heer C. B. v. d. Zeeuw, voorzitter van "t Uitvoerend Comité, die van deze plaats dank Lraclit aan den lieer J. G. v. Eeden loco-burgemeestej* van Noordwijk, voor de prachtige ontvangst ten Raad- huize en vervolgens de heeren van liet Eere-Comité dankte voor hun bereid willigheid 0111 in dat Comité zittng te nemen. Spreker deelde tenslotte mede, «lat het Eere-Comté twee medailles be- .-..ukbaur. had gesteld. Spi'. ko». niet Dinsdag vertrok HM. de Koningin-Moeder naar Vlissingen voor haar niet-of- hcieel bezoek aan Zeeland. Een foto van de aankomst van de Koningin- Moeder bij het Grand Hotel „Brittannia te Vlissingen. nalaten dank te betuigen aan de Jury en de Besturen, Directeuren van ver schillende Vereen, voor hun medewer king. Spr. hoopt van harte, dat do Chr. Zangvereenigingen „Zingt den Heer" te Noordwijk zich spoedig bij/Uen Ring Leiden en Omstreken zal aansluiten. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het zeer uitge breide programma, welke afwerking een vlot verloop had. In de morgenuren werd de stem ming een weinig gedruL: door den aanhoudenden regen maar tegen den middag klaarde het weer op en zoo is het concours tenslotte toch prachtig geslaagd. De uitslagen zijn als volgt: Vierde af deeling: (Verplicht nummer: „Lenteavond van D. Postliuma). Aant. Pr. pnt. „Zingt den Heer", Noord\y.-Z. 262 2 Sursum Corda", Schev. 247 3. „Concordia", Noor w.li out. 244 3 „Zingt den Heer niet hart en mond", Nieuwe Wetering 243 3 „Immanuël, Alkmaar 260 2 „Excelsior"', Warnfond 303 1 „Halleluja", Leiden 364 1 „Halleluja", Oude Weteering 330 3 „Zingt den Heer", Zoeterw. 227 3 „Excelsior", Rijnsburg, 308 1 „Excelsior", Leimuiden „Sursum Córda", Rijnsburg 274 2 „Ned. Herv. Zangk.", Beverw. 317 1 Excelsior", Leiderdorp 273 2 „Advendo", Noo: fwijk-Binmi 308 1 Derde afdeel ing. (Verplicht nummer: „Sterretjes", van Bern. Diamant). Aant. Pr. pnt. L.E.D.A.G.O.H.", Leiden 313 1 ..Halleluja", Oesstr ..st 208 „Soli Deo Gloria", Bennebrcxk 339 1 Zang en Vriendschap", Ha- zerswoude 259 3 „Zanglust", Leidschendam 235 3 „Het Laakkoor", Dei- Haag 238 3 „De Lof stem", Voorschoten 270 2 Tweede af deeling: (Verplicht nummer: „Wiegeliedje", van Bern. Diamont). Aant. Pr. pnt. Immanuël", Zand voort 303 1 „Soli Deo Gloria", Noord w.-Z. 282 2 „De Lofstem", Hilligersberg 288 2 Eere-afdceling: (Verplicht nummer: „Mei", van Isr. J. Olman. Aant.' Pr. Pnt. „Zang zij onze leus". Leiden 339 1 „Debora", Oegstgeest 355 1 „Excelsior", Vlaardingen 332 1 Des avonds gaf de muziekvereeni- ging „De Harpe Davids'"', van Noord- wijkerhout, een goed geslaagd concert. De Zangvereeniging „Halleluja" te Leiden, onder de voortrefelijke leiding van Mej. Tilly Leening. behaalde be halve cle eerste prijs i de vierde af- deeling met 364 punten 3 eere-prijzen voor het hoogst aantal 1 unten in haar afdeeling en van den geheelcn dag. De Zangvereen. „L.E.D.A.G.Ü.II.", te Leiden, die de eerste prijs behaalde in de derde afdeeling met 313 punten werd aan het station opgewacht door de Muziek rreeniging ..Polyhymnia" die haar onder het spelen van krachti ge muziek naar De Burcht leidde. priases j "liana. Gisteren heeft Prinses Juliana met eenige studievriendinnen de studmi- ten-roeiwedstrijden op het Noordzee kanaal bijgewoond. opvolger van prof. g. j. a. ::/zeu. '."dar het Sk.e blad -1 „Loc." mededeelt, is dr. C. C. lie ieeraar in de Javaausche taal aan do Alg. Middelb. Schoo. te Solo,, benoemd tot opvolger van prof. Hazeu alhier. Hij heeft de benoeming aanvaard. OPCENTEN PERSON. BELASTING. Naar verluidt, zal de opbrengst van de opcenten voor de Gemeente op de Pcrsoneele Belasting over 1928 de ra ming met een aanzienlijk bedrag naar schatting 8 a 9 pCt. te boven gaan. Volgens de raming zou dit ongeveer f 16.500 bedragen. INT. OOSTERSCH CONGRES. Bij Kon. Besluit zijn dr.' C. Snouck Hurgronje en dr. J.' ?h. Vogel, beiden hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist benoemd tot gedelegeerden bij het 17de Internationaal Orientalis- tencongres, dat 27 Augustus 1928 te Oxford zal bijeenkomen. PROF. HEERES. Prof. mr. J. E. Heeres, oud-hoog leeraar aan de Universiteit alhier in de geschiedenis van Ned.-Indië en de historie en methode der zending, oud lid van de Tweede Kamer, hoopt Woensdag 30 dezer zijn 70sten geboor tedag te vieren. LEIDSCH POLITIE-MUZIEK- GEZELSCHAP. Op Woensdag 16 Mei j.l. is door het Leidscli Politie Muziek-gezelschap on der leiding van liaar Directeur, den lieer M. Bolderdijk, deelgenomen aan het groot nationaal concours voor Harmonie, fanfare, en zangvereeni gingen te Nieuwkoop, en behaalde in in de concertwedstrijd le afdeeling met 278 punten een tweede prijs, en in de marschwedstrijd eveneens een tweede prijs. Genoemd muziekgezelschap is op dien dag voor het eerst in de le afdee ling uitgekomen. KAMER VAN KOOPHAk'DEL. De Kamer van Koonhandel en Fa brieken voor .Rijnland vergadert op Woensdag 23 Mei a.s., des middags 2 30 uur in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43, alhier. Agenda: 1. Opening; 2. Installatie van den heer J. de Jong; 3. Notulen; 4. Ingekomen stukken; 5. Mededeelin- gen; 6. Vaststelling van een adres in zake het ontwerp-Dranl et 7. Vast stelling van een adres inzake Slage rijen; 8. Vaststelling van een adres in zake het gebruik van Schelpkalk; 9. Vaststelling datum van verkiezing; 10. Rondvraag; 11. Huishoudeli e Ver gadering; 12. Sluiting. LEIDSCHE COOP. KEyKEN. In het gebouw der Leidsche Coop. Keu ken aan de Rembrandtstraat 27 had j.l. Woensdagavond de Jaarlijksclie algemee- ne vergadering dier vereeniging plaats, onder voorzitterschap van Mevr. Reyst Vreeburg, die in baar openingswoord we derom uiting moest geven aan de klacht, dat er zeer weinig belangstelling bij de leden voor de jaarvergadering bestond. Aan bet jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: Het ledenaantal der vereeniging steeg met 13. Door de keuken werden aan baai- leden thuisbezorgd 61245 maaltijden, ter wijl in het restaurant der vereeniging ge bruikt werden 14236 diners en 9110 lun ches. Tevens wordt door de Coop. Keuken gezorgd voor de maaltijden van de ver eeniging Schoolkindervoeding. Uit de daarna vastgestelde balans en winst- en verliesrekening bleek dat de to tale ontvangsten bedragen hebben de som van 74596.10, met een winst van 247.46, welke geheel bij de reserves komt. I-Iierna werden als bestuursleden her kozen Mevr. ReystVreeburg en Dr. Per sant Snoep en als nieuw lid in de vaca- ture-Mevr. Roern gekozen Mevr. v. Eek Draayer. Bij de rondvraag verklaarde de heer Bicker Caarten speciaal aanwezig te zijn om namens vele dagelijksche bezoekers van het restaurant liun erkentelijkheid uit te spreken voor de zeer goede maaltij den. die zoo uiterst billijk aan de leden verschaft werden en in zoo'n heerlijk rus- lig huiselijk milieu. RECLAME. LATEN WIJ U K L E E D E N. GOED GESLAAGD ZULT GE ZEGGEN. :r Hij dankte bestuur en directrice voor de goede zorgen en de moeite die zij zich voor de leden getroosten. Met dank voor deze welwillende woor den sloot hierop de voorzitster de verga dering. GENERAAL A. R. OPHORST. f Te Amsterdam overleed gisteren gene raal A. R. Ophorst, lid van den gemeen teraad en «voorzitter van de C. H. raads fractie. De overledene was tijdens den wereld oorlog commandant van de stelling Am sterdam als generaal-majoor bij de ves ting-artillerie. Hij genoot een groote we tenschappelijke reputatie en is uit dienst getreden met den titulairen rang van lui tenant-generaal. Na zijn uitdiensttreding heeft hij zich geheel aan het maatschappelijk en open baar leven gewijd; in 1919 werd hij geko zen tot lid van den gemeenteraad. In 1920 werd hij lid van de Prov. Staten, welke functie hij tot voor kort bekleedde. Toen ter Haar in 1922 wethouder werd, volgde generaal Ophorst hem op. als leider der C. H. fractie. Ook was hij de nestor van den Amster- damschen gemeenteraad. De vermoedelijke doodsoorzaak is hart verlamming; Woensdag woonde generaal Ophorst de gemeenteraadszitting nog bij en niets deed zijn heengaan vermoeden. Zijn verscheiden heeft bij zeer velen groote ontroering gewekt. De begrafenis zal geschieden op Maan dag, 21 Mei, des middags om 12 uur op de begraafplaats Zorgvlied. De begrafenisplechtigheid, die niet met militaire eer geschiedt, zal een eenvoudig karakter dragen. NED. JONGELINGSVERBOND. Woensdag en gisteren is te Amsterdam het 75-jarig jubileum van het Ned. Jonge lingsverbond gevierd. Het uitvoerig verslag van deze feestvie ring hopen wij morgen te plaatsen. ONTHULLING VAN HET TUYLL- MONUMENT. Op het rijkelijk met orange-blanche-bleu vlaggen en de Amsterdamsehe rood-zvvar- te kleuren versierde voorplein van het Olympisch Stadion heeft gistermiddag v°or den aanvang van den eersten wed strijd in dit Stadion te Amsterdam te ont hulling plaats gehad van een eenvoudig monument, gewijd aan de nagedachtenis van Baron van Tuyll van Serooskerken, den stichter van het Ned. Olvmpisch Co mité. Het plein bood een vroolijken aanblik en vele duizenden hadden zich naar het plein begeven om zoo mogelijk getuige te zijn van deze plechtigheid. Op een afgezet gedeelte, waar de onthulling plaats vond, had zich een aantal autoriteiten en be kende sportfiguren verzameld, om bij de onthulling tegenwoordig te zijn. Te kwart over twee betraden Z.K.H. de Prins, begeleid door den voorzitter van 't Nederlandscb Olympisch Comité, Mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Óye, Minister Lambooy en zijn adjudant van Weel, de commissaris van de Koningin in de Provincie Noord-Holland, Jhr. A. Roëll, de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, en de overige leden van het Ned. Olympisch Comité het afgezette ge deelte. Hier nam de voorzitter van het N. O. C. Baron Schimmelpenninck van der Oye, het woord, tot het uitspreken van een korte rede, ter herdenking van de nage dachtenis van Baron van Tuyll van Se rooskerken en verzocht daarna Z. k. H. den Prins het monument te willen ont hullen. Z. K. H. de Prins gaf aan deze uitnoodi ging gaarne gevolg en onthulde het mo nument, voorstellende een in brons uit gevoerde athleet, geplaatst op een gemet seld baksteenen voetstuk, waarachter een plaquette was aangebracht, vermeldende den naam van den stichter van het N. O. C. Baron Schimmelpenninck van der Oye dankte daarop den Prins, die eere-voorzit- ter van het N. O. C. is, voor zijn welwil lendheid, het monument te willen ont hullen en legde namens het N. O. C. een krans bij het monument als nagedachte nis aan Baron van Tuyll van Seroosker ken. De autoriteiten begaven zich vervol gens binnen de hekken van het nieuwe Olympisch Stadion, om daar hun plaatsen op de eere-tribune in te nemen, ter bijwo ning van den eersten wedstrijd in het nieuwe Stadion. DE ITALIA OP DEN TERUGTOCHT. Volgens een draadloos telegram van de „Italia" bevindt zich het luchtschip sinds Woensdag 23 uur 50 min, op den terug tocht van Nowaja Semlja naar Kingsbay. DE VLUCHT VAN VAN LEAR BLACK. Geyssendorffer seinde uit Athene: „Wij zijn vertrokken uit Brindisi om 9 uur en arriveerden te Athene 14 uur 14 min. Wij hadden met sterken tegenwind te kampen. Wij zijn over verwoest Corinth- gevlogen. Maken alles wel. Morgen gaa:i wij naar Kairo",

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2