CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9* JAAKUA'NG MAANDAG 14 MET 1928 NUMMER 2435 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco ,>er post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/> cent Ingezonden Me de deelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents V In Oeteldonck. Peer van den Muggenheuvel, de pseudo-Burgemeester van Oeteldonck, kwam in actie. In actie voor het be staan van zijn waardigheid. Voor wie het niet weet, moge die nen, dat Oeteldonck een denkbeeldige plaats is, een eveneens de Peer van den Muggenheuvel, de denkbeeldige burgemeester van Oeteldonck. De Oeteldonckers vieren een jaar- lijksch feest, 't bekende Carnaval, dat o.a. wordt gevierd in Den Bosch in de week voor Paschen. Een en ander is geboren uit een Ker kelijke traditie. Vastenavond was de laatste gelegen heid om nog te genieten voor een zware vasten en een boetetijd aan brak. Dat kerkelijke karakter heeft het carnaval reeds lang verloren. Het is nu tot een kermis ontaard. In Den Bosch heeft het carnaval dan ook een ernstige tegenkanting gekre gen. In den kring der geestelijkheid werd reeds lang tegen de uitwassen van dit carnaval getuigd. Thans is 't het lid van den gemeente raad, Mevr. Brouns-van Besouw, die eerst in de raadszitting van 24 Febr. j.l. critiek oefende en daarna met een initiatief-voorstel kwam. In het kort komt dat voorstel hier op neer: a. het houden van carnavalsfeesten uitsluitend toe te staan op Maandag en Dinsdag, voorafgaande aan Asch- Woensdag; b. het sluitingsuur voor café's en openbare inrichtingen voor vermake lijkheid te bepalen op uiterlijk des nachts half één, den nacht van Dins dag op Woensdag te middernacht, 12 uur; c. den burgemeester der gemeente zeer dringend te verzoeken: 1. het aantal dansvergunningen te verminderen^ 2. de voorwaarden tot het geven van dansgelegenheid hieronder vooral begrepen behoorlijk toezicht te ver scherpen en strenge controle te dóen uitoefenen op de sociëteiten; 3. tijdens een nader vast te stellen aantal dagen voor en na Maandag en Dinsdag van het carnaval geen dans vergunningen te verleenen. Blijkbaar bevreesd, dat een algehee- le afschaffing van het carnaval geen voldoende steun zou ontvangen, kwam Mevr. Brouns met dit voorstel. Intusschen voegde zij aan haar voor stel toe: „Ondergeteekende verklaart voorts: volle medewerking te zullen verleenen aan eventueele voorstellen van de verst mogelijke strekking: afschaffing van het carnaval". De voorstellen van Mevr. Brouns werden naar de Commissie voor de Strafvorderingen verwezen en deze commissie heeft nu voorgesteld aan de Politieverordening toe te voegen: ..Het is verboden in herbergen zon der schriftelijke vergunning van den burgemeester: a. muziek te maken, inbegrepen ra- dio-muziek, of te dansen of tooneel- voorstellingen of andere vermakelijk heden of vertooningen te geven of te houden; b. toe te laten of toe te staan, dat daarin muziek gemaakt wordt of ge danst wordt of tooneelvoorstellingen of andere vermakelijkheden of vertoonin gen worden gegeven of gehouden". Gezien de groote moeilijkheden, welke voor den Burgemeester uit deze bepaling zullen voortvloeien, men den- ke slechts aan Amsterdam en Den Haag, heeft dit een aantal Bossche raadsleden genoopt om dit artikel zoo danig te amendeeren, dat de carnaval feesten voortaan vrijwel verboden zul len zijn. Daarover loopt thans een vinnige strijd. Ook de groote Roomsehe pers heeft zich daarin gemengd. De Maasbode o.a. had een breede beschouwing over deze zaak. Het blad koos met de Volkskrant onvoorwaardelijk de zijde van Mevr. Brouns en haar medestanders. Voor ons zou er geen aanleiding zijn hierop reeds nu de aandacht te vestigen, ware het niet, dat ook het Volk zich in de discussie mengde. A. B. K. maakt een vergelijking tus- schen het „Roomsehe" Carnavalsfeest en de „Roode" Mei-betoogingen en volksfeesten. Natuurlijk gaat die tegenstelling niet op. Want aan de carnavalsfeesten doen heel wat typen mee. die waarlijk- geen steunpilaren voor de Roomsehe Kerk zijn. Evenmin is de rustige de monstratie van de S. D. A. P. een ge volg van de innerlijke discipline, maar, deze demonstratie zou zeker niet rustig verloopen, wanneer zij niet werkte onder den dubbelen druk van verbeuren van de populariteit, indien ze niet ordelijk verloopt en het politie toezicht. Het onder den voet loopen van een kerkganger in Den Haag ver leden jaar is een begin van ergerlijke toestanden, zooals we die in Weeneh zagen. Neen, de S. D. A. P. moet ons niet aankomen met het praatje, dat zij alleen het monopolie heeft van orde lijkheid; t is slechts de vraag tot hoe lang en door wie die orde wordt ge handhaafd. Wat natuurlijk niet weg neemt, dat wij gaarne toegeven, dat de S. D. A. P. ook met haar strijd te gen den alcohol en haar strijd voor orde veel goeds bereikt heeft. STADSNIEUWS. DE ZOMERTIJD. We herinneren er aan, dat de Zo mertijd aanvangt den 15den Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, twee uur aan wijst in den voormiddag, het wordt ge acht drie uur te zijn op dien voormid dag. De overgang naar den Zomertijd ge schiedt m.a.w. dus in den nacht van Maandag 14 op Dinsdag 15 Mei ter. 2 uur. Om het eenvoudiger en practischer te zeggen: Zet vanavond om 10 uur de klok op 11 uur en ga dan naar bed. A.R. PERSVEREENIGING. Er zijn plannen gaande, om te ko men tot oprichting van een A.R. Pers- vereeniging in Leiden en omstreken. De bedoeling dezer Persvereeni- ging zal zijn het leggen van een nau- weren band tusschen partij en orgaan. De heer D. H u i n i n k, hoofdredac teur van de Nieuwe Leicische Cou rant, heelt zich bereid verklaard, de oprichting dier Persvereeniging in Leiden en de dorpen voor te bereiden. N EDERL ANDSCH-INDONESISCH VERBOND. Zaterdagavond heeft het Neder lanuscti-lndonesisch Verbond in de Stadsgehoorzaal alhier een propagan da end gegeven, welke zeer goed is geslaagd. Aanwezig waren o.a. talrijke pro fessoren en lectoren der Universiteit, de garnizoenscommandant, de eere voorzitter en leden van het hoofdbe stuur van het Nederlandsch Indone sisch Verbond, bestuursleden der Ver- eeniging Oost en West, het collegium van liet studentencorps, afgevaardig den van de Yereeniging van vrouwe lijke stuoenten, van de vereeniging Sanctum Augustinus, van den Bond v. Leidsche Studenten, van de Socie ties studiosorum reformatorum, van den bond van aanstaande zendelingen en van de Indische Club, benevens een groot aantal genoodigden, waaronder tal van Indische studenten en Indi s'he families. Na een openingswoord van den voor zitter van de afdeeling Leiden van het N-meriandsch-Indonesisch Verbond den heer P Th. J. Feltbrugge. waarin deze o.m. het doel van het Verbond uiteenzette, en opwekte in het Ver bond mede te werken aan de culturee- le en geestelijke toenadering van Oost en West, werd met het programma be gonnen. De Hawaïan-muziek door de leden van het Leidsch Studentencorps had buitengewoon groot succes, evenals de Javaansche waring-dansen, voor de pauze cn de strijd tusschen Rama en Rahwana, en na de pauze de strijd- dans tusschen Andaga en een Boegi- nees, Bij de krontjongmuzielc bracht men den leden van de Indische club een ware ovatie. Van het ITollandsche gedeelte van het programma behaalden de leden van de Nederlandsche Padvindersver- eeniging met Hollandsche en Afrikaan sche kampliedjes een uitbundig suc ces, evenals de heer H. H. Kraak met zijn vioolspel. Aan de piano werd hij begeleid door den heer Th. Biermasz. Het onafscheidelijke dansje kwam daarna. ADRES AAN DEN RAAD. Door een aantal winkeliers aan de Haarlemmerstraat cn de Ponkersteeg is het volgende adres aan den Raad gericht: „Aan den Raad der Gemeente Leiden, geven met verschuldigden eerbied _e kennen, ondergeteekenden, allen winkeliers aan de Haarlemmerstraat eii Donker- steeg te Leiden, dat zij voor hun zaken een steeds ernstiger wordende overlast en schade ondervinden door den voor hun win kels plaats hebbenden straatverkoop; dat in den laatsten tijd de kooplie den, die op wagens bananen of in man den bloemen en andere artikelen ver- koopen, zeer in aantal zijn toegeno men; dat in het bijzonder de verkoopers van bananen met hun telkens stil staande extra lange en breede handwagens, het verkeer op den open baren weg voor hun winkels ernstig belemmeren en in gevaar brengen; dat zulks voor voetgangers nog ver ergerd wordt door de op de trottoirs neergesmeten bananenschillen; dat de straat voor hun winkels dik wijls zoodanig met rommel, van den straatverkoop afkomstig, bezaaid is, dat vooral bij regenval de afvoer van het hemelwater bij de rioolputten ver stopt geraakt; dat het bezichtigen der etalages hun ner winkels ten zeerste bemoeilijkt en dikwijls zelfs onmogelijk gemaakt wordt door het daarvoor postvatten van venters, die in manden bloemen, paling of andere artikelen te koop aan bieden of verkoopen; dat volgens art. 23 der Verordening op de Straatpolitie het verboden is, tenzij met schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders op den openbaren weg: a. met eenig vervoermiddel een standplaats in te nemen, b. met een tafel, kraam of eenig an der voorwerp, geen vervoermiddel zijn de, een standplaats in te nemen, c. koopwaren uit te stallen, enz. dat overtreding van de bepalingen van dit artikel echter door de politie zeer moeilijk te constateeren valt, aan gezien de overtreders, zoodra zij poli tie zien naderen met hun handelswa ren de ingenomen standplaats verla ten, orn die op dezelfde plaats of iets verder weer in te nemen, zoodra de politie uit het zicht is; dat ook de bepaling, vervat in art. 38 der Verordenig op de Straat politie, waarbij het verboden is zich tegen het goedvinden van den bewo ner van eenig huis op de daarvoor ge legen stoep te blijven ophouden, geen doel treft, doordien overtreding dezer bepaling slechts gestraft kan worden met een geldboete van ten hoogste één gulden; dat die venters, met het oog op de prima standplaats die zij aldus voor den verkoop hunner koopwaar inne men, die gulden boete gaarne hiervoor over hebben; dat toch ondergeteekenden groote kosten gemaakt hebben en voortdu rend maken door bijzondere aanklee ding en verlichting hunner winkels en etalages het koopkrachtig publiek naar hun zaken te trekken en de Haar lemmerstraat en Donkersteeg in stand te doen vooruitgaan; dat die venters, postvattende op de stoepen, thans trottoirs voor de etala ges der winkels van ondergeteekenden zoodoende parasiteeren op de met veel kosten en moeite door ondergeteeken den bevorderde winkelstandverbete ring en die verbetering voor onderge teekenden weerom te niet te doen; dat ook het ontzettende geschreeuw waarmede de venters hun waar aan prijzen en waarbij zij elkander telkens trachten te overstemmen, niet alleen zeer hinderlijk is. doch zeer zeker op de Haarlemmerstraat en Donkersteeg niet op zijn plaats is; dat" de straatverkoop door venters op de Haarlemmerstraat en Donker steeg in den laatsten tijd zoodanig is toegenomen, dat de openbare weg al daar meer een marktterrein als een winkelstraat gelijkt; dat door Uwen Raad marktplaatsen zijn aangewezen en daartoe echter Haarlemmerstraat en Donkersteeg niet bchooren; dat voor dien straatverkoop meer daarvoor geschikte terreinen door Burgemeester en wethouders aange wezen kunnen worden; dat het derhalve gewenscht is de Verordening op de Straatpolitie zoo danig aan te vullen, dat aan den hier voor genoemden en voor ondergetee kenden zoo nadeeligen en hinderlijken straatverkoop een einde wordt ge maakt; dat hiervoor de Verordening op de Straatpolitie aangevuld zou kunnen worden met de bepaling, dat het ver boden is, tenzij met schriftelijke ver gunning van Burgemeester en Wet houders, op den openbaren weg op andere plaatsen en tijden dan door Burgemeester en Wethouders daartoe zijn aangewezen, goederen te koop aan te bieden of te verkoopen en op over treding hiervan een geldboete te stel len van ten hoogste vijf en twintig gulden; redenen, waarom ondergeteekenden Uwen Raad dringend verzoeken de verordening op de Straatpolitie zooda nig te wijzigen, of aan ie vullen, dat aan den hiervoren genoemden en voor ondergeteekenden zoo nadeeligen en hinderlijken straatverkoop een einde wordt gemaakt; Hetwelk doende, enz. EEN OVERDEKTE ZWEM INRICHTING. De plannen. B. en W. weigerachtig. Hoewel het weer in de laatste dagen nu juist niet hijzonder mooi is, zoo is toch met de Meimaand de lieve Lente in het land gekomen en de tempera tuur zoodanig geworden, dat de zwem- liefhebber zijn wel ietwat bibberende botten in het water steekt om te ge nieten van de edele zwemsport. Het duurt echter niet lang (wat zijn die paar luttele zomermaanden?) of het zwemtricot moet weder opgebor gen worden omdat de herfst daar is. Een enkele enthousiast heeft er tijd en geld voor over om in Den Haag z^n -wemlust bot te vieren in een overdek te zweminrichting maar daar blijft het dan ook bij en het meerendeel van onze stadsbewoners zien zich van een groot genoegen verstoken. Bovendien hoeveel zwemmers zijn er niet die al leen in het water gaan als de zon fel schijnt en zij de zekerheid hebben dat het water „lekker" is, hoewel'dat laat ste een zeer rekbaar begrip is. Een feit is het in elk geval dat de zwemsport die toch zeker gerangschikt kan wor den onder de eerste der sporten, die bovendien beoefend wordt door per sonen tot een hoogen leeftijd en bij zonder gezond is. zoo zeer afhankelijk is van de weersomstandigheden, dat - lang niet genoeg tot haar recht kan komen. Tenminste in onze stad is dat het geval.. Er zijn andere steden, zoo als Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Amsterdam, Hilversum. Oldenzaal, Haarlem en Den Helder, w aar overdekte zweminrichtingen be staan en daar is dat natuurlijk anders. Toch heeft men op dat terrein in onze stad niet stilgezeten. Reeds enke le jaren geleden zijn dienaangaande plannen geopperd maar men is daar toen niet verder op doorgegaan, tot dat, vooral op_aandringen van den Voorzitter van de Zweminrichting „De Zijl" in samenwerking met de „L. Z. C.", de zaak veder is ter hand genomen en op 19 Maart 192G aan B. en W. een voorloopig plan is ingezon den. Bij dit plan was alleen een schets- teekening en de exploitatierekening was gebaseerd op warmtelevering door de Centrale, wat echter later on mogelijk is gebleken, zoodat dit plan niet bijzonder serieus kan genoemd worden en dan ook hoofdzakelijk be doelde een meening van B. en W. uit te lokken. Het antwoord van B. en W. kwam een jaar later en hield in, dat de cijfers niet juist geraamd waren volgens het rapport van den directeur van Ge meentewerken, maar waarin tevens werd verzocht binnen een maand met nieuwe plannen en teekeningen te ko men. Als plaats werd door den direc teur van Gemeentewerken aangewe zen „Zuiderzicht". Daar zou men dan beschikking krijgen over het achter- terrein, terwijl de straat doorgetrok ken zou worden. Bovendien moesten in de plannen ondergebracht worden cie stichting van een douche- en kuip badhuis, waar Zuiderkwartier reeds zoo lang om vroeg. De architect Bern. Buurman maakte de voorloopige plan nen, terwijl van andere zijde "techni sche adviezen werden gegeven. De kosten werden geraamd op f 235000, met inbegrip van alles behalve de grond, die op f 12000,werd begroot. In dat eerste bedrag was voor de kuip- en douchebadinrichting inbegre pen een bedrag van f DC.000. De exploi tatierekening was vastgesteld op een bedrag in ontvangst van f 36.950, en uitgaaf van f 40.160, zoodat een ver lies werd geraamd van f 3250,Daar bij werd gerekend op 160 baden per dag wat vergeleken bij andere derge lijke inrichtingen zeker niet geflat teerd mag worden genoemd. Tevens werd gerekend op een aantal kuipbaden van 4 per cel per dag (to taal 32 per dag) en op een aantal dou- hebaden van 8 per cel per dag (totaal 128 por dag). Ook deze cijfers zijn ge baseerd op gegevens van andero der gelijke inrichtingen. Deze Ham.en zijn ingediend op 30 Maart '27, waarna B. en W. langen tijd niets v. zich hebben laten hooren. tot dat op 24 Jan. 1928 het antwoord kwam, dat geheel afwijzend luidde. Het college was van meening, dat de gemeente een dergelijk risico niet kan loopen en dat het bovendien niet up haar weg lag om een dergelijke in richting te bekostigen. Ook maakten B. en W. aanmerking op de exploita tierekening. Het tekort achtten zij veel te laag geraamd. Dat zou h.i. wel t 1Ó000 worden. Ze beroepen zich daarbij op cijfers die aan de besturen van de Zwemvereenigingen niet be kend zijn, maar ze kunnen moeilijk Binnenland. De Koningin gaat weer een zomer* vacantie in Zweden en Noorwegen doorbrengen. Vannacht gaat de Zomertijd in. Intrede van Ds. Pras te Katwijk aan Zee. Buitenland. De opening der „Pressa" te Keulen. Pilsoedski heeft zijn ambtsbezighe den hervat. Peking weigert Nankings beroep op den Volkenbond te steunen. Te Tsinanfoe is de orde hersteld. Prins Carol zon met de communis ten in betrekking staan. Aardbeving in den Kaukasns. Groote branden in Zweden en Rus land. ergens anders op gebaseerd zijn als op dezelfde gegevens waarop de ingezon den exploitatierekening is gebaseerd, n.l. op de gegevens van de bestaande overdekte Zweminrichtingen in ande re plaatsen. Bovendien is in dit tekort inbegrepen het tekort op de douche- en kuipbadinrichting, die bij het plan moest worden ondergebracht. De besturen van de Zwemvereeni gingen hebben zich daarna in verbin ding gesteld met de adviescommissie van de directeuren van overdekte zweminrichtingen. De directeuren van Utrecht en Den Haag (Regentes) heb ben toen het advies opgemaakt en gaven als hun meening te kennen dat het benoodigde kapitaal f 200.000 zou moeten bedragen. Wat betreft de ex ploitatierekening komen zij tot een to taal aan uitgaven van f 46.400, en aan ontvangsten van f 40.500, zoodat zij een tekort ramen van f 5900, dus eenigszins hooger dan door de bestu ren der zweminrichtingen is geraamd maar toch lang nog geen f 10.000 zoo als B. en W. meenden. Na de ontvangst van het afwijzend schrijven heeft men zich in verbin ding gesteld met den heer Kooistra, de man van het badhuisplan, met het verzoek of hij dit plan nog niet wat wilde opschuiven. De heer Kooistra heeft echter slechts een vage toezeg ging gedaan en beloofd bet in zijn fractie te zullen bespreken. Tevens hebben de besturen der zwemvereeni gingen zich in verbinding gesteld met den heer De Reede, die zich voor het plan interesseert en toegezegd heeft een exploitatierekening te zullen ma ken. Zoo zijn dus de plannen momenteel nog lang niet opgegeven maar is mei in officieuse onderhandeling getreden met B. en W., of liever met den wet houder van Fabricage en uit deze offi cieuse onderhandelingen is wel met groote waarschijnlijkheid vast te stel len, dat eerst moet blijken de belang stelling van particulieren. Wanneer een bedrag van f 25000 zou zijn bij eengebracht zou het badhuisplan kun nen worden opgeschort en zou het plan van de overdekte zweminrichting kunnen worden doorgevoerd wanneer nog meer kapitaal zou zijn bijeenge bracht. Het ligt dus thans op den weg van particulieren, die zich voor dit plan interesseeren om genoemde f 25000 bijeen te brengen. Dit behoeft niet in de vorm van giften, hoewel ook deze natuurlijk welkom zijn, maar kan ge schieden door het vormen van een Naamlooze Vennootschap en ook an derszins. ia die richting zijn de bestu ren der Zwemvereenigingen momen teel werkzaam en ze dienen daarbij ge steund te-worden door particulieren. Ze rekenen er thans op. dat er in onze stad menschen gevonden zullen worden, die hun sympathiek plan met terdaad zullen steunen en wanneer men nog eens goed overdenkt do voor- deelen die aan een overdekte zwemin richting zijn verbanden, dan twijfelen we er niet aan of onzj stad zal niet de schande behoeven te dragen, dat de plannen, die met zooveel energie zijn gemaakt, in de doofpot zullen moeten worden gestopt. REM. GEMEENTE. Door het bestuur van de Remon- strantseh Gereformeerde Gemeente al hier is de volgende nominatie opge maakt ter benoeming van een nieu wen predikant: Ds. J. Beyerman te Meppel; Ds. L. B. Houtgast te Alkmaar; Ds. W. R. M. Noordhoff te Lochem; Ds. P. D. Tjals- ma te Gouda. De verkiezing van een tweetal zal plaats vinden door de 9temgerechtig-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1