CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 12 MEI 1928 NUMMER 2434 ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week1 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adrertentiën per regel 22l/s cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Schweitzer vertrokken. Dinsdag heeft de man, wiens naam gedurende enkele weken zeer terecht op veler lippen was, ons land verlaten, om ook nog Engeland te bereizen, al vorens zijn zelfopofferend werk in Lambarene weer op te vatten. Onze beste wenscher. volgen hem voor zijn reis en voor zijn buitenge wonen arbeid in Midden-Afrika. Wij zien hem ook na als den man, die op ontroerende wijze ons kwam zeggen, wie onze naaste is en wat we voor onze zwarte broeders moeten doen. Verschillende bladen, ook van ver schil lende richting hebben artikelen aan dezen groote gewijd. O.a. ook de Nieuwe Rott. Crt., die in een artikel van den heer H. G. Cannegieter ook schrijft over de oorzaak van Schweit zer's populariteit en of hij onze zen ding concurrentie heeft aangedaan. Zeker wel interessante punten om eens te overwegen. OI de echt-eenvou- dige medicijnmeester van Midden- Afrika er vrede mee zal hebben als zijn vriend Cannegieter hem en zijn werk zóó belicht is een andere vraag. Cannegieter schrijft toch: „Het ge heim van Schweitzer's populariteit ligt in zijn drievuldigen doctorstitel. Deze man staat in alle opzichten op het hoogste peil der moderne cultuur een met al haar hoogste gaven begena digd troetelkind van de fortuin". Zoo gaat de onthulling van het ge heim voort, later zelfs ontsierd met een beeldspraak, ontleend aan het kaartspel: „Schweitzer is als een kaartspeler, die alle azen en poppen in zijn hand heeft, maar een eenvou dige harten-twee op tafel legt. Tot stomme verbazing der medespelers'. Zoo platvloers huldigt het vrijzin nige blad dezen wezenlijk grooten rnan. Wij meenen, dat het overgroote deel der hoorders in de Hooglandsche Kerk en in zooveel andere kerken in ons vaderland wel hooger beweegredenen voor hun belangstelling gehad heeft. Dat dit waren zijn ontzaglijk medege voel voor die arme ellendigen in Afri ka en vooral ook het verband, dat Schweitzer's werk hield met de zen ding. We mogen met Schweizter veel ver schillen, als hij ons zei, zich door Christus tot dit werk geroepen te voe len dan weten we, dat hij daarmee in de meeste harten een snaar deed tril len, die niet in beweging kwam om den drievuldigen doctor te eeren in de eerste plaats, maar vooral den zen deling-arts, die om Christus' wille zijn leven wijdt aan de ellendigen, waar de Groote Medicijnmeester hem heen- riep. Mo ar van zulk een beweegreden rept het artikel van Cannegieter niet en als het iets ztgt over de barmhartigheid die in Christus haar oorsprong heeft, smaalt het daarover. Stellig niet zoo als Schweitzer wil, maar oer-vrij- 7innig. Schweitzer en onze zending We hebben kwakzalvers en kwas- telorums genoeg. In Christelijke barm hartigheid, volksopvoeding, sociaal werk en liefde voor den tropischen broeder wordt gecharletanneerd ter meerdere glorie van het ijdele en dier bare Ik". Zoo wordt in het algemeen dan alle Christelijk werk voor den tropischen broeder gekwalificeerd. Nog altijd de loon van het slag denkende menschen dat Idenburg eens den dweper van Buitenzorg noemde. Menschen. die van het zendingswerk niets of weinig weten, niets of weinig begrijpen van de opofferingen, die wel niet door groote geleerden, maar toch wel door toegewijde arbeiders op de zendings- velden en vooral ook in de zendings hospitalen worden gegeven. Hiervan snapt de vrijzinnigheid niets omdat ze er niet aan doet. En als ze er iets aan ging doen, was het omdat ze er oen beschermingsmiddel in zag. Wellicht komt het zoo, dat de heer Cannegieter van de Schweitzerhuldi- ging niets heeft begrepen. 't Zij hem vergeven. Hij vernam in de kringen van het rechtvaardig den kend deel der natie ook zoo miniem weinig van de zending, en de chris telijke barmhartigheid die in Indië en in ons vaderland zooveel zegen bracht. Schweitzer had er beter begrip van toen hij den heer Cannegieter zijn vrees te kennen gaf, dat hij de medi sche zending van Holland concur rentie zou aandoen, als alle aandacht zoo op hem viel. Cannegieter heeft toen geantwoord, ondanks zijn vroe ger uitgesproken meening over Chris telijke charletannerie, dat Schweitzer zulk een gevolg niet hoefde te vree zen. Bij ons zou juist het besef van onze verplichting jegens de inboor lingen in onze eigen overzeesche ge westen versterkt zijn. 't Is voor de vrijzinnigheid minstens 10 maal te hopen. Cannegieter verba- ze zich niet al te zeer over de f 1100 collecte in de Hooglandsche kerk, die bovendien nog voor een groot deel uit de zakken van zendingsliefhebbers kwam. Hij neme ook eens goed kennis van de sommen aan zending en barm hartigheid door de Christelijke Ik-ver- eerders hier besteed. Neme ook eens kennis van wat door mannen als o.a. Zendeling Van Eelen te Lao Simomo onder de melaatschen van Sumatra wordt gedaan en door Duitsche zoo wel als Nederlandsche zendelingen elk in hun ressort wordt verricht on der vaak zeer moeilijke omstandig heden. Neme ook eens kennis van Dr. Scheurer's arbeid en begrijpe dan misschien eens beter, waarom Prof. Schweitzer vreesde, echt vreemde, con currentie te hebben ac.ngedaan. De eerbied voor Schweitzer's persoon en zielenadel zal er mee stijgen en mis schien ook voor de „charletannerie" der Christelijke „kwastelorums". V Nol een ander voorbeeld. Wij hebben van de „charletannerie" der Christelijke „kwastelorums" nog niet genoeg gezegd. Nog een voorbeeld willen we noemen. Vooral omdat het zoo sprekend Prof. Schweitzer aan vult. Wij bedoelen Dr. van Andel. Prof. Alb. Schweitzer wordt door liefde gedrongen. In overgegeven, ech te zendingsliefde, werkt hij daar in het sombere Lambarene. Schweitzer volgt de uitspraak van zijn ziel, de oprechte liefde. Wel verre van zichzelf of, zooals Cannegieter het uitdrukt, de „meerde re glorie van het ijdele en dierbare Ik te zoeken, was de grondtoon van de verklaring van Dr. van Andel j.l. Don derdagavond: Gehoorzaamheid aan Gods bevel. Engelenwerk, door Jezus aan Zijn Kerk toevertrouwd, verrich ten daar in Solo. Zeker, ook liefde, op rechte. hooggestemde, edele liefde is daarvoor noodig, maar toch is de ge hoorzaamheid meer. Dan, wanneer de liefde het niet meer uithoudt, is de gehoorzaamheid sterk, omdat Gods werk door God Zelf in ons gewrocht wordt. Van Andel zeide het zoo opmerke lijk schoon: Als wij eens niet predikten hoe zou het mogelijk zijn het be vel van Christus niet op te volgen dan nog zouden wij als Christenen barmhartigheid bewijzen. Daarmede was scherp geteekend het groote ver schil in het uitgangspunt van het werk. Prediken, engelenwerk aan menschen opgedragen. Barmhartig heid bewijzen, omdat wij barmhartig heid ontvingen. Zoo opgevat, kan er in het barm hartigheid bewijzen, een dienen van het eigen Ik gelegen zijn. Maar pre diken. zending drijven, zooals Jezus aan Zijn Kerk gebood, alle volken, alle dagen, leeren onderhouden alle geboden, omdat Christus gegeven is alle macht in den hemel en op aarde dat is een zoo hoog ideaal, daar kan o-een mensrhelïik Ik bij. Daarom beseft een man als Canne gieter ook niet het groote geheim van de Zending. Hij ziet niet het groote verschil tussch.en Evangelieprediking en weldoen uit liefde. Dat ziet hij niet. Ds. Banning niet, die in de Bliide Wereld over dit on derwerp schreef, noch Dr. Fetter, die in de Stroom dit punt behandelde, noch (Ds.) J. J. M(eijer). die zich tot schrijven over Schweitzer's lof geroe pen gevoelde. Allen hebben het over de liefde. Gehoorzaamheid wordt niet genoemd. Maar dat is dan ook genade om ootmoedig gehoorzaam te volgen. STADSNIEUWS. HET HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. De aanbieding van het Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Moeder zal plaats hebben op den dag, waarop het 50 jaren geleden zal zijn, dat H. M. ons land, als Nederlandsche Vorstin heeft betreden. De collecte voor het Huldeblijk zal gehouden worden op 15, 16, 18 en 19 Mei e.k. Zij, die hun geld langs anderen weg wenschen te brengen, kunnen het storten onder giro no. 44545 ten name van Mevr. Coebergh. NAAR DE ITALIAANSCHE RIVIèRA EN ZWITSERLAND. Voor het kantoor- en fabrieksperso- neel der N. V. Sanders' Zeep- en Eau de Cologne-fabrieken „De Ster", hene vens een aantal genoodigden, hield de heer J. C. Christiaanse gisteravond in een der zalen van het fabrieksgebouw een lezing met lichtbeelden over bo vengenoemd onderwerp. Ofschoon de lezing dus binnen be sloten kring plaats vond, achten wij ze belangrijk genoeg, er een kort ver slag aan te wijden. Dit moge tevens dienen als een heel korte en onvolle dige inleiding, omdat te eeniger tijd de voordracht in breeder kring zal worden gehouden. De heer Christiaanse, die eiken zo mer een reis doet naar Centraal Euro pa, Zwitserland heeft wel zijn groot ste liefde begint steeds met van Holland uit te gaan. En telkens roept hij ons door middel van zijn lantaarn plaatjes toe: „Menschen, kijkt uit je oogen; ziet, hoe mooi Holland is. Ge niet van Hollands schoonheid, die hier, in de onmiddellijke nabijheid van Leiden, te vinden is voor wie oogen en een hart heeft". Zoo genoten we ook ditmaal van eenige fraaie foto's van Mooi Holland. Vervolgens wees spr. ons op het bouwkunstig en het natuurschoon van België. Daarna trokken we via Zwitserland langs het prachtige Lago Maggiore naar Milaan en Genua. Met een keur van lichtbeelden, op geestdriftige wijze toegelicht, werd ons een indruk gegeven van de schoon heid dezer plaatseh. We weten niet wat het meest boei de, de trotsche natuurtafereelen langs de Middellandsche Zee, dan wel de devote kunstzin, waarvan de beroem de Campo Santo te Genua getuigt. En daarbij is dit wel de eigenaardige be koring van deze lezingen, dat we niet alleen de wonderwerken van natuur en kunstzin te aanschouwen krijgen, maar ons door enkele typische trek ken de psyche van de menschen, die er leven en werken en gelooven wordt geopenbaard. En dat spreekt wel 't al lermeest, als de spr, ons weer terug brengt naar Zwitserland en daar met zijn onafscheidelijken tochtgenoot en den trouwen, stoeren gids over de woeste oneindigheid van den Aletsch- gletscher voert naar het Junkfrau- jocli. Naast indrukwekkende natuurtafe reelen van geweldige bergwanden en toppen, waarover de eeuwige sneeuw haar majestueuze glorie spreidt, krij gen wij den onuitwischbaren indruk van menschen uit het graniet van die bergen geboren, stoer in hun werk, stoer in hun trouw, stoer in hun ge loof. Het is altijd een genot met men schen in aanraking te komen, die een aanstekelijke geestdrift bezitten voor de zaak, waarvoor ze zich interessee ren. Zoo een is de heer Christiaanse. Hij reist met een open oog en met een open hart, en houdt zijn verworven schatten niet voor zich alleen, maar strooit ze rond zich heen om schoon heidszin en idealisme te wekken Moge hij zeer, zeer velen geestelijk verrijken met deze uiterst boeiende, leerzame en voor het gemoedsleven opbouwende voordracht. NATIONAAL LORENTZ COMITé. De reeds bestaande plaatselijke Lo- rentz-Comité's te Arnhem en Leiden, zoomede vertegenwoordigers van het Haarlemsche gem. bestuur, hebben zich vereenigd, teneinde de totstand koming te bevorderen van een uitge breid „Nationaal Lorentz-Comité", dat zal trachten de middelen bijeen te krijgen om de nagedachtenis van den beroemden natuurkundige, Hendrik Anton Lorentz op grootsche wijze te eeren. Jhr. Mr. D. J. de Geer, minister-pre sident en Mr. M. A. M. Waszink, mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, hebben het eere-voorzit- terschap van dat Comité aanvaard, Het uitvoerend comité is samenge steld uit de heeren: Dr. J. Th. Visser, oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, voorzitter; Mr. Dr. J. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, opperkamerheer van H. M. de Koningin en benoemd vice president van den Raad van. State, onder-voorzitter. Mr. A. J. L. van Beek Calkoen, chef der afdeeling Hooger Onderwijs van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. S. P. van Enghen, Oud-voorzitter der Kamer van Koophandel te Am sterdam. Jhr. Mr. C. Feith, secretaris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. Dr. A. D. Fokker te Haarlem. C. Maarschalk, burgemeester der gemeente Haarlem. A. C. Mees, directeur der Internatio nale Crediet- en Handelsvereeniging „Rotterdam" te Rotterdam. Mr. S. J. R. de Monchy. burgemees ter der gemeente Arnhem. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van de gemeente Lei den. Prof. Dr. A. J. Wensinck, rector magnificus der Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. F. A. F. C. Went, voorzitter van de afdeeling van de wis- en na tuurkundige wetenschappen der Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen. Mr. A. J. M. G. Baron van Wijnber gen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steen- wijk, raadsheer in het gerechtshof te Arnhem, secretaris-penningmeester. Mr. E. de Visser, advocaat en procu reur te Arnhem, adjunct-secretaris. Zoodra het nationaal Comité in zijn geheel zal zijn gevormd, zal een alge- meene omroep in de dagbladen wor den geplr^tst, waarin de te Arnhem, Leiden en Haarlem reeds tot uiting ge komen wenschen zullen worden ver meld en waarbij een ieder in de gele genheid zal worden gesteld te toonen dat Nederland de nagedachtenis van een zijner beste en begaafste zonen op waardige wijze weet te huldigen. EEN EIGEN GEBOUW. In de vergadering van leden der vereeniging voor Vrouwelijke Studen ten (V. V. S. L.) alhier, is gisteravond besloten tot aankoop van perceel Ra penburg 67, vroeger bewoond door den burgemeester van Leiden, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, dat bestemd wordt als clubhuis voor de vereeniging. DE INBRAKEN TE LEIDEN EN OMGEVING. De Officier van Justitie bij de Recht- bahk te 's-Gravenhage, mr. Rijkens, en mr. v. d. Burg v. Lichtenberg, hebben gisterenmiddag, vergezeld van politie uit Leiden en Oegstgeest in verband met de den laatsten tijd in Leiden en omgeving plaats gehad hebbende in braken een inval gedaan ter huize van den mesthandelaar v. B. aan den Hooge Morschweg te Oegstgeest. Een partij gouden en zilveren voorwerpen is in beslag genomen. ONDERZOEKINGEN B7J LAGE TEMPERATUREN. Prof. Borelius en zijn assistent uit Stockholm zijn alhier aangekomen om hier gedurende eenigen tijd in het Cryogeen-laboratorium in samenwer king met prof. Keesom onderzoekin gen te verrichten bij lage temperatu- LEIDSCHE VRIJWILLIGE BRANDWEER. In de gisterenavond onder voorzit terschap van den heer J. de Cler in „In den vergulden Turk" gehouden verga dering van het kader der Leidsche Vrijwillige Brandweer is besloten, aan B. en W. via den Brandweercomman dant te verzoeken: le, de alarmeering van de Vrijwil lige Brandweer te wijzigen door het aanbrengen van automaten op de gas leiding. De directeur der gasfabriek erkent de mogelijkheid van dit veel goedkoopere stelsel; 2e. de instructie zoodanig te wijzi gen, dat het personeel der Vrijwillige Brandweer met het late, 2e en 3e alarrn vroeger wordt opgeroepen, waardoor de vrijwillige brandweer meer geëx ploiteerd wordt en daardoor te komen tot een minder dure exploitatie der brandweer. Voorts ligt het in de bedoeling, aan B. en W. te verzoeken op verschillende punten in de stad brandputten te ma ken en er bij den Commandant op aan te dringen ,voor enkelen van de vrij willige brandweer laarzen beschik baar te stellen. ADRES AAN DEN RAAD. Door een aantal winkeliers aan den Haarlemmerstraat en de Donkersteeg is een adres aan den Raad gericht, waarin zij wijzen op het hinderlijke van den straatverkoop in deze straten en verzoeken maatregelen daartegen te nemen. Maandag hopen wij het adres in extenso op te nemen. EX. APOTHEKERS-ASSISTENTEN. Opgeroepen 4 candidaten. Geslaagd Mej. M. Kolen geboren te 's-Graven hage en de heer L. Grevelink geboren te Vriezenveen. AANHOUDING. Door de politie alhier is aangehou den H. A. L. de B., die door de Recht bank te 's-Gravenhage is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens he ling. H. de V. heeft aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat onbe heerd stond in de Janvossensteeg. Gisteren heeft op het Rapenburg nabij de Kloksteeg een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, be stuurd door P. J. v. K. en den wielrij der J. de K. Deze laatste bekwam eeni- Binnenland. Bezoek van Prins Hendrik aan Haarlem. Interpellatie-Ketelaar over de Oot- marsumsche schoolkwestie. Het antwoord van de Minister over een onderzoek naar de oorzaken der veenbranden. Gouverneur Rutgers met gezin naar Suriname vertrokken. Buitenland. Nanking's beroep op den Volken bond. Tsjang Tso Lin zou zich terugtrek ken. Prins Carol heeft verzocht, zich in Italië te mogen vestigen. Sprinkhanenplaag in Arabië. De „Italia" is wegens het ongunsti ge weer naar Kingsbay teruggekeerd. ge lichte verwondingen en is in het Ac. Ziekenhuis verbonden. Op de HoogewCv,rd heeft gisteren een handwagen, die door onbekend gebleven jongens in beweging werd gebracht, de winkelruit van het per ceel 37 vernield. BINNENLAND. NA DE VEENBRANDEN. Minister Kan dankt de brandweer. De Minister van Binnenlandsche Zaken cn Landbouw heeft den com mandant der brandweer te Amster dam en den hoofd-commissaris van politie te 's Gravenhage een brief ge zonden, waarin Minister Kan schrijft, dat, nu mag worden aangenomen, dat de veenbranden in Drente bedwongen zijn, het hem een behoefte is den hoofden van de brandweer in Amster dam en Den Haag de verzekering te geven van zijn bijzondere erkentelijk heid voor de wijze, waarop zij gevolg hebben gegeven aan zijn telegrafisch uit Emmen gedaan verzoek. In ongelooflijk korten tijd waren de mannen ter plaatse en zij hebben hun uiterst zware taak verricht met een toewijding boven lof verheven. Ongetwijfeld is het, zoo schrijft de minister verder, aan dit krachtig op treden, in samenwerking met dat van andere brandweerlieden, te danken, dat de ramp niet den omvang heeft aangenomen, die aanvankelijk dreigde De Groningsche Brandweer. De waarnemend burgemeester van Groningen, de heer A. Catz, heeft Vrij dagavond in de brandweerkazerne, de manschappen, die aan het blusschings werkwerk in de Drentsche venen heb ben deelgenomen, gehuldigd .voor het kranige werk, dat zij aldaar hebben verricht. Het antwoord op de vragen van den heer Schaper. Op de vragen van den heer Schaper betreffende het instellen van een on derzoek naar de oorzaken van de bran den in de Drentsche venen, hebben de ministers Donner, Slotemaker de Brui ne en Kan medegedeeld, kennis te hebben genomen van de ernstige ver moedens, dat de branden in de Drent sche venen, waardoor vele goederen en een menschenleven zijn verloren gegaan, opzettelijk zijn gesticht, en op gezette tijden worden gesticht, door personen, die zich daarmede onmid dellijk geldelijk voordeel trachten te bezorgen. De eerstrondergeteekende had be reids naar aanleiding van een verzoek van den derden ondergeteekende een onderzoek gelast. De ministers stellen zich voor, de resultaten van dat onderzoek ook uit ander dan strafrechtelijk oogpunt te bezien. ZEIL- EN ROEIVEREENIGING „HOLLANDIA". Gistermiddag heeft bovengenoemde vereeniging in Café Hollandais te 's Gravenhage haar algemeene vergade ring gehouden, welke als steeds een hijzonder vlot verloop had. De vergadering werd voorgezeten door Jhr. Mr. Van Doorn, die zonder inleidingswoord direct tot de behande ling van de agenda overging. Door den voorzitter werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden van het bestuur in 1927 en over den toestand der vereeniging, welke gun stig kon worden genoemd, alhoewel het financieel rapport een nadeelig saldo per 1 Dec. 1927 van 559.95 aan gaf, hetgeen te wijten is aan de in 1927 ingevoerde contributieverlaging

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1