Amerikaansche Brieven. XXXII. Enkele personen hebben de gave om in de vorm van een grap scherpe waarheden te zeggen. Hieraan dacht ik toen ik in het humoristische weekblad „Life" een artikeltje las over enkele Amerikaan sche politici, en wel over de Senaats commissie voor Buitenlandsche Za ken. Wat hier gezegd wordt is zoo gees tig en toch ook zoo raak, dat ik trach ten wil het tt vertalen. Het is aldus „Life" de ambitie van de meeste Amerikaansche Sena tors een plaatsje te krijgen in de Com missie van Buitenlandsche Zaken dat verheven gezelschap van achttien mannen die de Vereenigde Staten be schermen tegen de booze intriges van Europa en het verre Oosten. Geen ver drag of tractaat wordt ooit den Senaat ter ratificati of ter verwerping aan geboden voordat deze commissie de /.aken ernstig heeft bestudeerd en den President duchtig over een en ander onder handen heeft genomen. Het lidmaatschap van.deze commis sie is buitengewoon voordeelig voor Senatoren en hun vrouwen, die hier door in aanmerking komen voör de heerlijkste diplomatieke partijen, en zelfs Gezanten onder hun intieme vrienden gaan tellen. Kortom het .s zeer „chicdeel uit te maken van de Commissie voor Buitenlandsche Za ken. In verband met de groote beteekenis van haar werkzaamheden, en de zeer gecompliceerde problemen die de Com missie te behandelen krijgt, is het in teressant op te merken, dat de beroem de voorzitter der Commissie Wil liam E. Borah van Idaho nooit buiten de Vereenigde Staten is ge weest. Mr. Borah heeft nooit de minste moeite met het uitoefenen van critiek op buiten 1. regeeringen, maar hij is nog nooit nieuwsgierig genoeg geweest om eens precies te onderzoeken wat hij eigenlijk beeritiseert. Zoo is hij bij voorbeeld, een vurig voorstander van de Amerikaansche erkenning van Sov jet-Rusland. maar hij heeft steeds ge weigerd Rusland te bezoeken, om de merkwaardige reden, dat zijn inzich ten misschien in eenig opzicht bevoor oordeeld zouden worden. De tweede meest sterke criticus van Europa is een Democia-.t Senator James A. Reed van Missouri. Ook Mr. Reed is nog nooit buiten de Ver. St. geweest. Maar hij wordt hierdoor niet in t minst in zijn dogmatisme ver zwakt. Ik denk dat. zoowel Borah als Reed bang zijn om naar 't buitenland te gaan; omdat dan al hun argwaan, dat ze nu veelal zoo goed te stade komt, wel eens in rook kon vervliegen. 'Want net zijn bedde intelligente en oprechte mannen. Wat de overige leden der Commis sie betnieder 'nd, dat wel eens ten zuiden van Jacksonville (een stad in het zuiden der Ver. Staten) is geweest, wordt automatisch een specialiteit voor Nicaragua,. En het poseeren in het at* «!er van een fotograaf, met een waaier, van palmbladeren in de eene hand 011 een moloen in de andere, ver schaft de mensdhen ongeveer evenveel kennis als een echte tropösche wilder nis. De Commissie voor Buitenlandsche Zaken iy,, in t algemeen óf het slacht offer vpm haar eigen vooroordeelen en veronderstellingen, óf eenvoudig on- v i' l. Ik wil een weddenschap aan haar.* dat geen drie van de achttien le den ooit eei. Europeesclie beschou wing over de politieke kwesties heb ben gelezen .en dat er geen zes gevon den worden, die het Buitenlandsche Nieuws van de Netv-York Times zorg vuldig volgen. De werkelijke oorzaak, dat de heer Borah boven zijn collega's uitblinkt is dan ook niet eoo zeer, dat de heer Borah zoovee" weet, als wel dat de an deren zoo weinig weten. Het was één der meest intelligente leden van de Commissie Underwood van Alabama die enkele jaren gele den in een debat over een verdrag in den Senaat verklaarde, dat het eiland Saghalien twintig mijlen verwijderd was van Wladiwostok. terwijl de wer kelijke afstand even meer dan vijfhon derd mijl bedraagt. De geachte heer had in het consta- teeren van de feiten voor ongeveer vier procent gelijk, en dit is in het al gemeen een goed gemiddelde voor de ze meest verwaande groep van buiten landsche specialiteiten. Tot zoover „Life". Het stukje is al licht wel een beetje sterk gekleurd, maar dat zelfs de ontwikkelde Ame rikanen over 't algemeen bedroefd weinig afweten van wat er buiten het eigen land voorvalt, ondervindt een ieder die met de menschen kennis maakt. LUCHTVAART. NOBILE REEDS GESTART? Naar de „Local Anzeiger" uit Kings- bay meldt heeft generaal Nobile in verband met het uitstekende weer gis terochtend bevel gegeven de „Italia" voor de start in gereedheid te brengen. Binnen een uur zou, als alles geregeld verliep, de start plaats Lebben. Generaal Nobile is van plan de eer ste vlucht naar Leninland te maken en voorts de ijsvelden, welke zich tusschen Leninland en de Pool uit strekken te bezoeken. De afstand van Kingsbay naar Leninland bedraagt 1500 1600 K.M. DE BREMEN GEREPAREERD. Men meldt uit Quebec: De directeur der Canadeesche Luchtvaart Mij. deelt mee, dat het Oceaanvliegtuig „Bremen* op het eiland Greenly gerepareerd is en klaar staat om verzonden te worden. De be stuurder Cuisinier en de mecanicien van deze maatschappij bevinden zich sedert 15 April op Greenly en hebben de Bremen opgeknapt. Er is nog geen datum bepaald voor het vertrek van de Bremen en zijn aankomst alhier. De Oceaanvliegers worden 20 Mei te Quebec verwacht. HET VLIEGTUIG-TRANSPORT NAAR INDIë. Naar het lldbl. verneemt, zullen de vier voor de Ned. Ind. Luchtvaart Maatschappij bestemde drie-motorige Fokker-vliegtuigen, die over den lucht weg naar Indië worden gebracht, be stuurd worden door de vliegers luite nant G. A. Koppen van de militaire Luchtvaart Afdeeling te Soesterberg; den heer E. A. J. Prillwitz van de K. L. M.; luit. Mol van den Indischen militairen vliegdienst en luit. G. van Messel, van de Luchtvaart Afdeeling. Als tweede bestuurders zullen mee gaan de vier volgende vliegers, allen van de Indische Luchtmacht: kapitein E. Kengen, en de luitenants J. Walt- mann, J. Wegner en M. van Hazel. De Indische vliegers vliegen momenteel als tweede bestuurders op de lijnen der K. L. M., om practische ervaring op te doen in het vliegen over groote afstanden. De drie-motorige Fokker vliegtuigen zullen, vóór ze naar Indi? worden vervoerd, eenigen tijd op de lijnen der K. L. M. in dienst worden gesteld. VAN LEAR BLACK'S WERELDVLUCHT PER K. L. M. Het vertrek van den heer Van Lear Black tot zijn groote wereldvlucht met de K. L. M. is bepaald op Maandag 14 Mei, des morgens te 6 uur van het vliegterrein Croydon, de luchthaven van Londen. Het driemotorig Fokkervliegtuig, H.-N.A.D.P., bevindt zich thans nog op Waalhaven, waar geregeld proefvluch ten worden gehouden, en vandaar zal het Zondagmorgen met Geyssendorf- fer als eersten bestuur, Scholte als tweeden bestuurder en Weber als werktuigkundige naar Londen ver trekken. Aan boord zal zich dan de heer A. Plesman, directeur der K. L. M., bevinden, die den heer Van Lear Black op Croydon uitgeleide zal doen. Zooals bekend, zal op de terugreis het vliegtuig niet naar Europa terug- keeren, doch van Cairo uit een tocht naar Tokio en terug worden onderno men. Te dien einde zullen in Cairo de gebruikte motoren door nieuwe wor den vervangen. Wanneer de heer Van Lear Black in Europa zal zijn teruggekeerd, zal hij een afstand van ruim 55000 K.M. door de lucht hebben afgelegd. UIT ONZE INDIEN. OVERDREVEN NAVERTELD. Enkele weken geleden verscheen in een blaadje e Solo een bericht omtrent een aanhouding van den Scenan, terwijl deze in zijn auto reed, door twee perso nen, die met een roode vlag zwaaiden en die den vorst vrcegen, of hij wel wist, dat er ergens in het Zuiden een nieuwe heerscher was opgestaan. Er is naar .aanleiding daarvan in een deel der Indische pers een beschouwing ge houden over het achteruitgaan van het prestige van den zelfbestuurder, alsme de over de beteekenis, welke daaraan kan worden gehecht. En inderdaad zou dit optreden van de roode-vlag-zwaai- ers wijzen op een ontslellend n achter uitgang van eerbied voor de zelfbestuur- ders bij de eigen inheemsche bevolking De oorrespondent van het Soer. HbL in Midden-Java verneemt thans echter uit goede bron, dat de politie er in geslaagd is den schuldigen persoon, want net is er maar één geweest, op te spo ren. Hij was na de ontmoeting met aen Soenan verdwenen, en er bestond geen enkele aanwijzing omtrent zijn identi teit of verblijfplaats. Maar het toeva^ wilde, dat uitkwam dat nie; lang te vo ren in de kotta Solo, andongs (vierwie lige rijtuigen) tot stoppen, of langzaam rijden waren gedwongen door een Ja vaan, die plotseling zich midden op de straat plaatste. Dit leidde er toe, dat men een spoor vond, hetwelk voerde naar het huis van een krankzinnige ergens in een dessa tusschen Solo en Bojolali. 's Mans verstand was verhijs tend d oor het overlijden van zijn vrouw Bij zijn aanhouding bleek hij nog in het bezit van den rood en doek, welken hij had doen wapperen voor de auto, waarin de vorst zat. Navorschingen door de recherche had den tot resultaat, dat niets kon worden gevonden, hetwelk zou wijzen op com munistische sympathieën van den on gelukkige, wiens naam ook niet voor kwam in de oude ledenlijsten van de Sarekat Ra jat. Hij is thans in observatie voor eventueele opneming in een ge sticht. Het is onjuist gebleken, dat bij de aanhouding van den Soenan nog een tweede man meedeed, zooals men aan vankelijk beweerde. Zoo is dus het op zienbarende avontuur over het aanhou den van den Soesoehoenan van Soera- karta door twee communisten, terugge bracht tot een simpele «daad van één krankzinnige. DE BEZUINIGINSADVISEUR. Naar de Java Bode verneemt, is een officieel schrijven van den oud-directeur van Financiën, den heer Bodenhausen ontvangen, dat hij nle« in aanmerking wenscht te komen als adviseur voor de bezuiniging in Indië. BENOEMINGEN. Benoemd is tot burgem ester van Pa- lleinbang Ir. R. C. A. F. J. Neisel, inge nieur ie klasse van den technischen diénst der telegrafie en telefonie; tot assistent-resident van Makassar de< hoofdambtenaar van de afdeeling be stuurszaken der Buitengewesten, Dr. B. J. Haga. MIJNBOUW. De Regcering heeft machtiging ver leend tot" den bouw van ven geologisch laboratorium ten behoeve van den op sporingsdienst van den dienst van dei» Mijnbouw. De kosten bedragen drie ton. DE KRAKATAU. De Krakatau hoeft na een etmaal van betrekkelijke rust weder hernieuw de werking getoond. In een etmaal wer den 780 erupties waargenomen, waar van de grootste hoogte 250 M. be lroeg. Er werden 1.065 opwellingen geconsta teerd en ontelbare knallen gehoord. Ge registreerd werden 93 waterfonteinen, 41 bevln„ea Nojid-Z.i 1 en 15 Ocst-Wist DE LUCHTDIENST. Naar het A.I.D. „De Preangerbode verneemt, heeft de regeering machtiging verleend tot het slui en van een contract met de Neaenandsch-Indische Lucht vaart-Maatschappij tot een exploitatie van Lichtdiensten iri Indië. ONRUST ONDER DE CHINEEZEN. In Chineesche kringen te Batavia heerscht ecn.ge ongerustheid naar aan leiding van c.e laatste berichten omtrent den toestand in China. Een in het Chi- neesch gestelde circulaire dealde med.; dat tusschen China en Japan oorlog was uitgebroken. Sedert Zaterdag worden bijzondere po^ litiemaatrege.en genomen,teneinde eventueele botsingen tusschen Chinee sche en Japansche ingezetenen te voor komen. Naar „Aneta" verneemt, is de onrust uitsluitend te constateeren onder die lagere Chineesche meubelmakers, die uit Macao afxomstig zijn, en die opwek ken tot het boycotten van Japansch> goederen, bij weigering dreigen zij met staking. In de kampei der beter gesi tueerde Chineezen is het volmaakt rus tig GEMENGD NIEUWS. Verdronken. Gistermiddag is bij de sluis te Engelen schipper H. van Kessel van den lichter „Koopvaart 32" overboord geslagen en verdronken. Vleeschvergiftiging. ln een gezin te Enkhuizen heeft zich Zondag een geval van vergiftiging voorgedaan, men ver moedt door het gebruiken van gehakt vleesch. Dinsdagavond is de moeder des huizes overleden; de overigen zijn aan de beterende hand. Branden. Gisteravond is te Zelhem de woning van G. B. Radstake op den Palmbërg door brand vernield. Verzeke ring dekt de schade. Gisternacht half drie schrok de be woner van perqeel Westergracht 117, hoek Wastenstraat, te Haarlem, wakker doqr een uitslaanden brand, die in zijn huis woedde. Vermoedelijk ontstond de brand gisteravond, doordat de vrouw des hui zes 's avonds laat nog op den zolder met een lucifer naar waschgoed heeft gezocht. De zolder brandde uit en de plafonds brandden door.Een in dat perceel geves tigd café van den heer G. kreeg water schade. Gistermorgen is te Hoogezand het dubbele woonhuis met motorwerkplaats, bewoond door Tammeling,' vader en zoon, totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. Het pand was verzekerd. Boefjes. Men meldt uit Hengelo: De nog minderjarige jongelieden v. d. V. en G„ welke sedert een week spoorloos verdwenen waren, en waarvan de eerste een bedrag van plm. ƒ200 uit zijn dienst betrekking had meegenomen, zijn thans terug en hebben zich bij de politie aange meld. Het geld was op. Zij zijn ter be schikking gesteld van den Officier van Justitie. Gekookte eitjes bij het ontbijt. We lezen in het „U. D.": Voor het kantongerecht te Utrecht heeft een eigenaardige procedure gediend. Een inwoonster dezer stad had een civiele vor dering ingesteld tegen haar dienstbode, aangezien deze haar betrekking plotse ling had verlaten, zonder inachtneming van eenigen opzeggingstermijn, en zon der haar meesteres op eenigerlei wijze voor dit plotselinge vertrek schadeloos te stellen. Men zou zeggen: een doodgewone procedure, zooal9 er vrijwel iederen dag plegen voor te komen. Bij het hooren der partijen zijn evenwel eigenaardige om standigheden aangevoerd, op grond waar van de dienstbode recht meende te heb ben haar dienst onverwijld te verlaten. Het meisje heeft namelijk aangevoerd: dat haar meesteres er acht katten op na hield, voor wie gedekt moest worden, omdat zij aan tafel mede aanzaten, om bij het ontbijt een gekookt eitje te genieten, aan de koffietafel gebakken visch te ver orberen en aan het middagmaal soep, vleesch, groente en toespijs. De kattevaat moest door de dienstbode gereinigd wor den. De dieren mochten, om hun gezond heid, de kamer niet verlaten, weshalve zij daar hun behoefte deden, wat door de dienstbode telkens moest worden opge ruimd. Iederen morgen moest zij bij de katten zeker lichaamsdeel reinigen, zoo als zulks pleegt te geschieden bij babies met natte luiers. Eindelijk moesten alle katten 's avonds, om rustig te kunnen sla pen, zoowel van de meesteres als van haar personeel, een nachtzoen ontvangen. De dienstbode meende, dat een en an der niet behoorde tot de bezigheden, die redelijkerwijze van een dienstbode kun nen gevergd worden. De meesteres ontkende, dat de hierbo ven genoemde werkzaamheden van de dienstbode werden gevergd; zij hield wel katten, maar dat was de dienstbode bij het aanvaarden harer betrekking bekend. Ontkend werd wijders, dat het meisje de katten moest wasschen en goeden nacht zoenen. De dieren liepen in een ren en een kat wascht zich zelf zoo werd be toogd en laat zich derhalve niet was schen. De meesteres achtte zich op grond van een en ander volkomen gerechtigd van haar dienstbode een scliad-'loosstelling te eischen wegens onrechtmatige dienstver- lating, waar het meisje voor onbepaalden tijd tegen een vast jaarloon bij haar als dienstbodo was aangenomen. De kantonrechter, gistermorgen vonnis wijzende, heeft de dienstbode de lèvering van getuigenbewijs opgelegd, teneinde door dat getuigenverhoor haar in de ge legenheid te stellen te doen bewijzen, de waarheid van de redenen, die haar tot 't verlaten van haar dienst hadden genoopt. Dit getuigenverhoor zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. Zakkenrollers. Een rechercheur van de Centrale Recherche te Rotterdam heeft twee zakkenrollers, een man en een vrouw betrapt, toen de vrouw het taschie van een dame uit het publiek dat voor een winkel stond te kijken, opende. De man waarschuwde de vrouw dat op hun han delingen gelet werd. Daarop gingen bei don weg. De rechercheur is hen langen tijd nageloopen, maar omdat hij hen ner gens op een voltooid misdrijf kon betrap pen, heeft hij dien aangehouden. Op het hoofdbureau van politie zijn zij ingeslo ten. De beide gearresteerden bleken Polen te zijn, die uit België zijn gekomen. Een derde medeplichtige ontkwam. Ernstig motorongeval te Papendrecht. Gistermiddag had bij de Oostelijke school te Papendrecht een zeer ernstig motorongeluk plaats. De heer van Schel ven, molenaar te Alblasserdam, kwam op een Indiapmotorfiets uit de richting Dor drecht rijden. Op genoemde plaats, waar de dijk zeer, gevaarlijk i"s, keek de motor rijder om, wat tot gevolg had, dat hij met groote vaart tegen een van de tegenover gestelde richting komende A.T.O.-bus op reed. De gevolgen waren ontzettend. De heer van Schelven werd op de motorkap van de bus geslingerd, terwijl een zijner voeten totaal werd afgeklemd en hij ook aan het andere been ernstig werd gewond. In zeer ernstigen toestand werd hij opge nomen en bij omwonenden binnenge bracht. Dr. Rollos te Papendrecht was al spoedig ter plaatse, evenals de mare chaussee. Het slachtoffer is per zieken auto naar het Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Brand te Wormerveer. Gistermorgen 11 uur is brand uitgebroken in de cacao fabriek van de N.V. v.h. J. Pette Hzn. te Wormerveer. Een molen, waarin cacao poeder wordt gemalen, is in brand ge vlogen en verspreidde dikke rookwolken De brandweer gaf met een slang op de motorspuit water. De schade beperkt zich tot den molen en een hoeveelheid cacao poeder. Verzekering dekt de schade. Lijk aangespoeld. De rivierpolitie te Rotterdam heeft gisteren uit de Nieuwe Maas ter hoogte van het Bolwerk het lijk opgehaald van een ongeveer 60-jarigen man. Het lijk is naar de algemeene be graafplaats te Crooswijk overgebracht. De man was gekleed in grijs colbert, zonder boord. Hij droeg lage zwarte schoe nen en aan zijn hand een zegelring en een trouwring. Verder droeg hij een half- hemdje gemerkt M. V. Verdool en er is een zakdoek, gemerkt M. V. op hem ge vonden. De rivierpolitie verzoekt hun, die in lichtingen kunnen verstrekken zich aan haar bureau Parkhaven te willen vervoe gen. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Coöp. vereen. „De Boskoopsche Veiling Veiling van 10 Mei. Rozen per bos: Hadley f0,701,28; Golden uphelia .4096 ct.; Ophelia 42—74 ct.' Gemengde Rozen 3863 ct.; Butterfly 7492 ct.; Joh. C. Men- sing 50 ct.; Columbia f0,901,20; Pauls Scarlet fo,ao1; Wilh. Kordes 6070 ct.; Marcel Roy er fo 56i4io; Claudius Pernet f0,691,30; rmk Pearl 3537 ct.; Rosalanidia 5683 ct.; Mac. Keiler f0,901.30; Sum-burst 1925 ct.; Jonkh. Mack 3042 ct.; Keizerin Aug. Victoria 40 ct.; Jules Bachë 6080 ct.; Violieren dubb. per bos fo,8o1,10. BODEGRAVEN. De gemeenteraad beeft besloten, het gebouw van de op 31 December op geheven openbare school B in dia Mei]© te verkoopen voor f4.800. Eenig bouwgrond, gelegen naast het gemeentehuis, werd verkocht aan par ticulieren, om eon beteren uitweg aldaar te verkrijgen. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke eblasting werd wederom op 1 bepaald. Vastgesteld werd een dienstorder voor het gemeentepersoneel inzake verbod van het aannemen van geschenken em& Burgerlijke stand. Geboren: Jan z.v. H. van Eïten en M. Breetdijk; Catha rina Adriana d.v. J. Di Zaal en J. Graaf- tand. Ondertrouwd: W. F. de Graauw 333. en J. J. Zaal 24 j. Getrouwd: J. C. Hoonmans 27 j. en AA. W. Egberts 22 j.; E. Blok 22 'j. en M. van Ravenswaaij' 23 j.; W. Niesing 34 j. en C. Schouten 29 j.- S. Bakker 30 3. en L. de Bruin 26 3. Overleden: Th. VoeQt'85 j. geh. met IJ. van den Burg, overl. te JL/eiden; P. van Dam 77 j. geh. met C. de Knoop, teerder met N. van Donk. Ingekomen van: Rijswijk Z.H., S. Nq- lenhuis; Leiden, D. van der Heost, dienst bode; Linschoten, C. van Steenbergen, liamdarb.; Waarder, J.. H. de Bruijn; Alphen a. d. Rijn, G. G. Prjnacker, los werkman; Alphen a. d. Rijn, G. Vink, los weikman; Zwammerdam, D1. Versloot, boekhandelaar; Zwammerdam, wed. C. Versloot; Zevenhoven, J. Veerman; Moor Idrecht, PI. de Jong, landarb.; Waddinx- veen, N. van E ij k, veehouder; Den Haag IJ. Hack, melkcontroleur; Ouder Amstel J. K. van Leeuwen, landarb.; Nieuwkoop N. J. J. Bodegraven, huish.; Zwammer dam, C. Hamoen, melkslijter; Hazers woude% W. C. on Joh. Luuring, kaashan delaren. Vertrokken naar: Reeuwrjk, A. K., A. en C. IJdo; Amsterdam, K. Griffioen, verpleegster; Rietveld, A. Schouten, tim merman^ Baarn, R. E. Boer; Reeuwijk, M. A. Verncoft; Gouda, A. de Bruijn, melkslijter'Den Haag, A. Th. Voorn, 'on derwijzer; Ej;e, J. Th. J. Kromme, ondei- wijzer; Woerden^ P. Brcedjjk, veehouder Zeist, G. de Bruijn, kaashandelaar; Zieist wed. W. RemmeKlapwijk; Den Haóg P. Zaal, fabrikant; Eazerswoude» C. Kwakkenbcs, landarb.: Amcte.dam, G van Veen, magazrjnbed.Heemstede, E Uithol, dienstb.; Haarlemmermeer, II. Koster, veehouder; Alphen a. d. Rijn, G M. Pqnacker, dienstb. HILLE60M. In de eerste leden vergad?ring cl r Hillegomsche Bloemboljenveiling ver;- welke door 40 leden bezocht was, naar het Weekblad voor Bloembollenen.- tuur meldt, een voorstel van een cl: r lieden, om het aantal genomen aandoe, i n te verdubbelen, in zooverre aang 11 men, dat bijna alle ledoa zich mee ge sloten briefjes voor deze verdubbil.ng verklaarden. Door dit besluit is het be- noodigde kapitaal gewaarborgd. Het bestuur werd als volgi samenge steld: J. B. Meskers, voorz.; Jac. W.e- demeqer Jr., secr.; G. H. Hermans, pen ningmeester. Tot commissarissen zijn be noemdi de hoeren R. Veidhuyzen van Zanten, voorz.; C. J. W. v. d. Schoot, W. M. Ruygrok, B. Rijn veld en H. Wa.- kers. De laatste is tevens veilingmeester. Het bestuur is gemachtigd een terrein te kiezen en een gebouw te stichten. Op 1 Augustus a.s. wenscht men klaar te zijn. LEIDERDORP. Do heer A. v. d. Zwet, wonende al hier, is gisteren geslaagd voor het di ploma Schoolraad met cle aanteekeniu- gen voor G. S. en C. N. S. NIEUWKOOP. Als bijzonderheid kan worden ver meld, clat alhier niet minder dan 4 echt paren hun gouden huwelijksfeest hopen te vieren. Ook de Burgemeester, Ambten van den Burgerl. Stand, welke deze hu welijken voltrok, is nog in leven, hoewel gepensioneerd. De Emmablo em-coll ecte bracht op f36,39- Mej. Mina de Boer, herdacht den dag, waarop zij voor 23 jaren als dienst bode in dienst trad bij mej. Bots. Door mej. N. v.'Wengerden, hoofd der Chr. Bewaarschool alhier, is we gens huwelijk, ontslag aangevraagd. Door den Min. van Onuerw. is aan mej. F. Bijlstra, eervol onts.agen onder wijzeres aan die O.L.S. alhier, wachtgeld toegekend. Gedurende de n^aand April wer den aangegeven 9 kinderen. Overleden. 2 personen. 21 personen vestigden zich, terwijl er 19 naar eiders vertrokken Eén huwelijk werd voitrokken. Een 3-jarig kind van A. S. viel te water, en was reeds bewusteloos, toen het werd opgehaald. Met moeite werden de levensgeesten opgewekt. Burgerlijke stand. Bevallen: J. M. Brouwer geb. Steenbeek, d.; G. de Beer geb. Kas, z.; C. v. Lith geb. v. Goest, d. Ondertrouwd: C. Herrewijn en J. Kra nenburg; J. M. Feenstra en N. v. Wei gerden. Overleden: M. v. Zwiefcen wed. van H. de Ree 6 73. 1 NIEUWVEEN. Ten nadeer van T. v. G. alhier is te Amsterdam een fiets gestolen. Het stalen ros stond slechts e.en onbeheerd De heer de G. had z'n karretje pas 6 Klagen. Van Ged. Staten is bericht ingek> men, dat het aandeel der kosten voor de keuringsdienst voor Nieuwveen f219,64 bedraagt. MOORD WIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Hen drik, z-v. H. J. Ruigrok en C. M. Alkema- de- Jannetje d.v. D. v. d. Deyl en J. Guqt; Sophia d.v. J. Vink en A. da Groot; Gerardus Johannes z.v. C. Th. Gteenvoorden en C. J. van Werkhoven- Jacobus Albertus z.v. A. Groenewouid en J. A. Smit; Nicolaas z.v. M. Binnen dijk en J. Tijsterman; Gornelis z.v. J. P. Passchier en J. v. d. Nie;; Jan z.v. IX Redijn en G. Hoek; Wilhelmus Petrus z-v. G. J. J. van Eedien en C. IM- 'G. van Rhijn; Emma Johanna d.v. F. Baalber- gen en E. J. Kerst; Elisabeth Martha Margaretha d.v. M. M. v. Winsen en d Ch. E. Raabe; Jacobus Johannes z.v. P. v. d. Berg en P. Hermans. Ondertrouwd: A. H. van de Wetering 28 j. te Naaldwijk en C. A. van Went 27 3.; H. Dekker 24 j. en Chr. v. Beden 23 J.; C. W. Meyer 23 j. te Voorhout en C. J. Caspers 24 j.; J. H. Juffermans 23 3*. te Wester Blokker en A. v. d Berg .2 ij' H. J. Zwet 23 .j. te Voorhout en G. W. Berbee 23 j. Getrouwd: J. M. Verdegaal 43 j. te Zoeterwoude en J. C. Alkemade 28 a C. Smit 28 j. te Noord/wijkerhout en M. Ruigrok 26 j.; H. Dekker 24 j. enChi v. Reelen 24 j. Overleden: Arie van Vliet 15 j. z.v„ J. v. d. Niet en J. A. v. 3>uyn; Wimelmf na Durieux 77 j., huisvr. van A. van Rooijen; Johanna Jacoba Plug 54 j., huisvr. van K. P. Hazenoot; Doreen Cla re Dunn 7 mnd. div. B. Dunn en li C. Edwards. NOORDWIJK AAN ZEE. De tram, welke hier gistermiddag kwart voor een moest vertrekken, is hier blijven staan doordat de motor in brand; vloog. Voor de reizigers een te genvaller, want een half uur wachten op de volgende tram, was de boodschap. NOORDEN. Aan de dames W- Pauw, A. Baas- hol, A. v. Capel, M. v. d. Helder, G. v. Koert, A. Pieterse, P. D S. Baas, C: den Hartog, C. Groenendijk en C, v. Velzen, werd een diploma toegekend van den naai- en knipcursus. Het 3-jarig zoontje van J. Schalk wijk, geraakte te water. De kleine werd echter weer spoedig pp het droge ge bracht. NOORDWIJKERHOUT De Algem. vergadering van <'e Coöp. Boerenleenbank alhier, werd gis- terenavond gehouden ia Cafe deZwaarv

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6