De tollen zijn op vele wegen zeer hinderlijk, maar kunnen veelal niet worden opgeruimd zonder dat steun wordt verleend voor verbetering van den weg. Spr. hoopt, dat de Minister in deze richting ook iets doen zal. Het komt hem voor, dat de bezwaren to gen de motie-v. d. Waerden niet steek houdend zijn. De heer J. TER LAAN (S.D.) zegt. dat ook zonder de vermeerdering der autotractie de achterstand van onze wegen groot zou zijn geweest. In het hijzonder dringt spr. aan op het bren gen van vaste verbindingen over onze groote rivieren. Er is een bruggen- bureau ingesteld, maar laat de Minis ter nu eens meedeelen, wat men aan dat bureau zal hebben. Laat men zoo spoedig mogelijk beginnen met het maken van vaste verbindingen. In de eerste plaats is een verbinding bij Moerdijk gewenscht. voorts bij Kei- zersveer, Nijmegen, Utrecht en Dor drecht. De heer Ter Laan bespreekt voorts noe enkele speciale wegen. De heer VAN GIJN (V.B.) zegt, dat de Waterstaatsdienst de neiging ver toont te langzaam te werken. Er dient grootebe sooed te worden betracht ter wille van de velen, die ieder jaar hun wegenbelasting betalen. Echter dringt spr. er op aan, vast te houden aan het plan van 5 jaar en niet allerlei zaken er bij te halen, die pas in verre toe komst van belang zijn. Het is onjuist hier bruggen te gaan bouwen duurder dan het buitenland ze leveren kan Spr. is voor de instelling van een We- ffenraad. die als officieele adviseur kan dienst doen. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmidag 2 uur. GEMENGD NIEUWS. Ernstige fraades bil de Rotterdamsche Bankvereeniging. Dezer dagen is mel ding gemaakt van een geraffineerde op lichting, van w^lke een groote bankinstel ling te Rotterdam de dupe was geworden Zooals men weet. had de deftige dame verteld, te komen in het belang van het fonds tot steun van dames uit den gegoe den stand die buiten haar schuld, in fi- nancieele moeilijkheden waren geraakt Zij had telkens bij haar bezoeken naar een bepaalden chef gevraagd en dezen een carte de correspondehce getoond, op welke kaart de echtgenoote van een be kend ingezetene, aan de bank machtiging verleende, een bedrag van 12.500 op haar rekening af te schrijven, ten behoeve van de deftige dame. die voor dit geld later effecten zou koopen, ter vorming van het fonds, dat in zijn geheel voorloopig een bedrag van ƒ50.000 zou bedragen. Het merkwaardige geval heeft zich voor gedaan. dat rle chef die aan de deftige clame het bedrag van 15.500 heeft doen uitbetalen, nog denzelfden dag enkele be langrijke financïeele manupulaties heeft verricht. Dit heeft achterdocht gewekt, en na een uitgebreid onderzoek is de politie er toe over gegaan, dezen chef aan te houden, omdat het lang niet uitgesloten wordt geacht, dat men hier te doen heeft met een uiterst geraffineerd complot. Indien deze veronderstelling juist blijkt zou deze chef geheel op de hoogte zijn geweest van de beraamde oplichting, en dan is het optreden van de deftige dame slechts een middel geweest, hem aan een groot bedrag in geld te helpen. Vast staat, dat de betrokkene geduren de vele jaren heeft gespeculeerd en dat hij daarbij groote sommen heeft verloren Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij lot nu toe de tekorten, ontstaan in zijn privé rekening aangezuiverd met gelden, wel ke hij len nadeele van de Bank, bij welke hij werkzaam was, heeft verduisterd. Het tptaal bedrag van deze verduisteringen is nog niet bekend, maar het wordt voor loopig op tenminste 20.0ÜÓ a ƒ25.000 ge raamd. Bij dit onrechtmatig verkregen geld dient dan nog het bedrag van 12.501» gld. althans een belangrijk deel daarvan, te worden opgeteld. Dat de aangehouden chef gedurende zulk een langen tijd fraudes heeft kunnen plegen, moet zijn oorzaak vinden in de omstandigheid, dat hij een zeer hooge po sitie bekleedde, waarin hij het volle ver trouwen genoot. Dit vertrouwen was zóó groot, dat de directie van het kantoor aan de Boompjes van de Rotterdamsche Bankverecniging bij welke instelling deze fraudes zijn gepleegd al geruimen tijd geleden dezen afdeelingschef tot haar secretaris heeft benoemd. Op het oogenblik is d^-ze secretaris, J. G. v. d. E. Br. geheeten. die behalve deze functie o a. nóg den post van president commissaris van een scheepvaart Mij. be kleedt op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg opgesloten. Binnenkort zal hij worden overgebracht naar het huis van bewaring, waar hij ter beschikking van de justitie zal worden gesteld. De Yankee op het dak. Een Ameri- kaansch zeeman heeft Maandagavond te Rotterdam in een huis op den Schiedam- schedijk ruzie gekregen met een vrouw. De man werd zóó woedend, det hij niet alleen de vrouw mishandelde, maar te vens ruiten en huisraad kapot sloeg. De vrouw wist te ontkomen. Zij haalde poli- tie-assistentie. Toen de agenten versche nen, was de Yankee gevlogen. Hij bleek op het dak gevlucht te zijn. Na een tocht over daken was hij door een zolderraam in een kamer gekomen, waar een 71-jarige man lag te slapen. Toen deze aan zijn gast vroeg, wie hij was, kreeg hij als eenig antwoord een slag met een stoel. De Yankee maakte ook hier aanstalten ru'ten en huisraad aan stukken te slaan; de bewoner trachtte hem dit te beletten, ma" de Amerikaan sloeg hem een gat in het hoofd Op het lawaai kwam de caféhouder, die beneden de kamer van den 71-jarige zijn zaak houdt, met een bezoeker naar boven om den razende tot r-de te brengen. Zij wisten den Amerikaan te Dvermannen, maar op de zoldertrap gekomen, rukte hij los en weer vluchtte hij de df ken over. Bij dezen tocht is hij waarschijnlijk ge struikeld, want plots ?ling hirp; hij met zijn handen aan de dakgoot. In zijn angst op straat te zullen vallen, heeft hij nog eenige ruiten ingetrapt, llii kon zich niet houden en hij viel 18 M. lager in de Baan. Daar vonden de achtervolgers hem lig gen. Per auto van der. G. G. D. is hij toen met inwendige kneuzingen naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, al waar bij ter verpleging werd opgenomen. Inbraak. Gisternacht hebben inbre kers zich toegang verschaft tot het kan toor der douane en de daar aangrenzen de goederenloodsen van de Nederland- sche Staatsspoorwegen te Den Bosch. Hoewel allds overhoop gehaald is, wordt toch weinig vermist. Slechts een bedrag van fi5 aan geld en ongeveer ƒ7.50 aan postzegels werden ontvreemd. Een lOO-Jarige. Zaterdag 10 Mei zal de weduwe J. Oldenhuis te Spijk (prov. Gron.) haar honderdsten verjaardag vie ren. Verdronken. Gisteren is te Deurne de echtgenoote van den heer Th. M. verdron ken in een brandkuil. De brand te Eindhoven. In verband met den brand in de Edisonstraat te Eind hoven, waarbij vier woningen verbrand den, heeft de recherche een 12-jarigen jon gen aangehouden, die bekende een hoopje hooi. dat naast een schuurtje van een der verbrande perceelen lag. in brand te heb ben gestoken. In minder dan geen tijd had het schuurtje daarop vlam gevat, waarna de jongen was weggeloopen. Het uithalen van een vogelnest. De ruim 15-jarige zoon van den landbouwer C. Diepstraaten te Made viel bij het uit halen van een vogelnest, die circa 14 M. hoog gezeten was. van af die hoogte uit den boom en bekwam een ernstige her senschudding. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is de knaap overledep. Door de machine gegrepen. Te Gies- beek bij Zevenaar is op de steenfabriek der fa. Jurgens gistermiddag de arbeider E. bii het oliën van een machine door een draaiende schijf gegrepen en een-eind weg geslingerd. De man werd met inge drukte borstkas en gebroken been opge nomen. Eenige uren later is hij overleden. Uit het raam gevallen. Te Steenwiik is mej. Woldberg, onderwijzeres aan de Katholieke school te Wilhe, ten huize ba rer ouders uit een raam gevallen. Zeer ernstig verwond werd zij opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle overge bracht. Branden. Gistermiddag brak te Nij megen brand uit in het nerceel Lange Brouwerstraat 17 en 19. bewoond door de gezinnen K. Tilburg en Kers. De brand brak uit op de bovm verdieping van per ceel 17. terwijl de bewoners afwezig wa ren Het huis brandde geheel uit. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Gisteren ontstond brand in de op slagplaats van den heer S. J. Siegers aan de Sporthoven te Helmond. De magazij nen welke een groote hoeveelheid lompen, katoen en wolafval bevatten, zijn totaal afgebrand. De schade wordt geschat op ongeveer ƒ40.000. Alles was op beurspo- lis verzekerd. Te Brunssum is door onbekende oor zaak brand uitgebroken In een heideveld waar ten behoeve van de waterwerken van Staatsmijn Hendrik tal van houten loopbruggetjes gelegd zijn. Deze werden door het vuur aangetast. Drie tot vier H.A. heidegrond verbrandden. Gistermiddag heeft een uitgestrekte bosch- en heidebrand gewoed aan de Gil- zerbaan tusschen Tilburg en het dorpje Riel. In totaal verbrandden 20 H.A. bosch en heide, eigendom van den heer A. Bo- gaers te Tilburg. De oorzaak is onbekend; vermoed wordt, rlat vonken uit een trein den brand hebben veroorzaakt. Belangrijke opgravingen. Bij uitgra vingen van een grafheuvel in de buurt van Aggerboer is een grafkelder blootge legd, die ongeveer 1500 jaar oud moet zijn. Er werden tal van wapenen en sie raden benevens gouden en zilveren mun ten gevonden. De voorwerpen zijn aan het nationaal museum te Kopenhagen ge schonken. Kwajcmgenswerk. Gisteravond ver zocht de heer J. H. P., uit Delft, die met zijn auto in Roterdam was gekomen, op den Middensteiger aan twee jongens of zij even op den v agen vilden passen. De kwajongens beloofden dit graag, gingen in den wagen zitten en probeerden of zij den zelfs'arter konden laten werken. Dit ging maar al te goed en ook lukte het hen den auto vooruit te 'aten rijden, met zulk een vaart, dat hij tegen een huis opbotste. De 14-jarige C. W. F. B., die aan het stuur zat, .vilde toen de versnel- lingshandle overzetten, deed dit verkeerd, zoodat de auto achteruit reed en gaf bo vendien vol gas. Een lantaarnpaal verhierdoor omver gereden; de auto stond toen plotseling gelukkig stil. De jongens hadden geen letsel beko men. doch de auto bleek zoowel aan de voor- als aan de achterkant zwaar be schadigd. Paard en wagen te water. Gistermor gen om half 11 uur is in de IJsselhaven te Rotterdam door het achteruit rijden een paard en wa' m van de firma Braat, bouwmaterialen, te water geraakt. De voerman, J. B., wonende Ivaten- drechtschen Lagendijk, wist nog bijtijds van den wagen te springen. Het paard is echter verdronken. Kastekort. Sedert Zondag G Mei is naar V. D. bericht spoorloos verdwenen de stationschef van de Westlandsche Stoomtram te Honselersdijk. Er is een kastekort 'ontdekt van ongeveer ƒ5000. Vrachtauto over den kop geslagen. Gistermiddag te ongeveer 3 uur was een vrachtauto van de firma Fruit en Waal te Amsterdam op weg naar Schiedam, toen halverwege Overschie en Schiedam het linkerachterwiel van den auto reed, waardoor deze ondersteboven in een sloot terecht kwam. De bestuurder H. P. K. was tijdig uit den auto gesprongen, terwijl de heer F., die naast hem zat, in het wei land terecht kwarn. De andere firmant, de heer W., die zich achter in den auto be vond, moest door fluks toegeschoten per sonen uit zijn benarde positie worden be vrijd. Hij was tusschen huisraad, dat met den auto vervoerd werd, bekneld geraakt. Dokter Karreman uit Overschie consta teerde dat van den chauffeur de pols ge kneusd was. De andere twee inzittenden kwamen met den schrik vrij. Door de bergingsmaatschappij „Jacatra" werd de auto weggesleept. De auto was niet verzekerd; de inhoud, een verhuizerij, wel. Jongentje verdronken. Het tweejarig zoontje van den heer B. te Westwoud, wist uit den kinderstoel te klimmen en liep door een openstaande deur naar bui ten. Het kind werd later drijvende in een sloot bij het huls gevonden. De levens geesten waren reeda geweken. UIT DE OMGEVING. HILLEGOEL Het 2-jarig dochtertje van H. A. a- hier, werd in een modilerput gevonden, waarin het met het hoofd voorover ge- valllen was en gestikt. OEGSTGEEST. Alg. vergadering R.K. Boerenleenbank. In het Patronaatsgeb. vergaderde bo vengenoemde vereen., welke ook niet- Katholieke leden te't. De opkomst was groot en geen wonder, waar volgens d*c statuten bii .verzuim f3,beet" wordt opgelegd, behoudens afwezigheid met kennisgeving. De voorzitter, de heer C. P. J. Paarde- kooper, opende dn vergadering, boette allen hartelijk welkom en wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van het bestuurslid, wiilen den heer A. van der Hulst. De notulen werden vervolgens gele zen en vastgesteld. Tot stemopnemers wverden benoemd de heeren Hofman en Breedijk, waarna- de controlecommissie 1927 yerslag deed. De kassier gaf hierna een financieel overzicht. Hierbij teeke nen we aanontvangsten spaargelden f113.863,37; terugbetaalde s; aargel den f122.533,65; ontvangsten in ïoopende rekening f280.667,20; uitgaven idem f 260.283,22; gegeven voorschotten f 280,25 De Balans geeft aan in ontvang en uitg., f452.342,50. Netto winst f1210,27 Rente over 1928 zal bedragen 5 pet bri opnemen en 4 pet. bij beleggen van gelden. Het verslag werd onder dank goedgo keurd. De heer Hooymans werd tot bestuurs lid gekozen, de* heeren J. G. u fier mans en Olsthoorn tot .eden Raad' van Toez. en Ide heeren N. Breedijk en de Rooij tot leden controlecommissie 1928. Bij _de rondvraag werd nog het een en ander besproken, waarna sluiting. Voor organist der Ned. Herv. Kerk alhier, hebben zich 17 sollicitanten aan gemeld. OUDE WETERING. - De coLec.e voor het aan te bie den huldeblijk aan H. M. de Koningin- Moeder heeft opgebracht de som van f33,81- ROELOFARENDSVEEN. De drukte op de veiling alhier neemt van dag tot dag toe, daar de aan voer der producten steeds grooter af meting aanneemt. Toch komt het nog voor, dat da aanvraag ;le toevoer over treft. Zoo was er gistermiddag; nog aan vraag voor een partij van 200 K.G. aard beien, welke evenwol niet aanwezig wa ren. i e aardbeien worden gr jotendee s naar Engeland vervoerd per vliegtuig of per boot* enkeb partijen gaan ook naar Duitschland. De aanvraag naar salade voor export was gistermiddag ook zeer groot. Naa'r wij nader vernemen zal Pas toor Stekelenburg, die Maandag in het St. Jacobusgesticht a.hier is overleden, worden begraven bij he; St. Antonius- patronaat te Bergen N.-H. Land- en Tuinbouw. DE HYACINTHENBLOEMEN. Stedelingen, die op een werkdag de bloembollenVelden bezoeken, zien met leedwezen toe wanneer de arbeiders op het veld de afgesneden bloemen in schuiten of wagens stoppen en er soms op 9taan te trappen om er meer bloemen in te kunnen bergen, schrijft „De Hobao". Met verwondering hooren zij, dat de streek geen waarde toekent aan de bloemen, of indien er waarde aan toe te kennen was, de nadeelen eraan verbonden, hooger worden geschat dan de voordeelen. Eerst de bollen verkoopen en later de markt weer vol stoppen met de bloemen van den kou den grond wordt door de hyacinthen- kweekers beschouwd als zijnde: on eerlijke concurrentie. In de laatste jaren worden echter hyacinthenbloemen van het vrije veld gebruikt voor een heel ander doel n.l. voor de bereiding van parfu- me. Zooals men weet worden kleine fleschjes parfum in den handel ge bracht waarin zich bevindt de olie van bloemen die dezelfde reuk afgeeft als de bloemen. Zeep en poeder voor de toilettafel wordt ook geurig ge maakt met vluchtige stoffen, die een aangename lucht verspreiden. Een ondernemende firma heeft al eenige jaren groote partijen Hyacin thenbloemen verwerkt om er de reuk olie uit te halen en schijnt er in ge- slaagt te zijn, voor deze olie ook ge bruikers te vinden. Te Lisse en in de omstreken ervan, worden dit jaar wederom heel wat bloemen voor dit doel gerist. Dit is een mooie oplossing. De bloe men mogen niet afgesneden voor den handel verkocht worden, maar mogen wel gerist worden. Onder risten ver staat men het stroopen van de kelken van den steel. De steel blijft dus op den bol staan en de kelken alleen worden verzameld. Het is dus in geen deel in strijd met de overeenkomst om de bloemen te risten, want met die kelkjes begint men voor de bloe menhandel toch niets, vooral niet als ze eerst nog vervoerd moeten worden. De firma Gebrs. Tegelaar te Lisse heeft nu den verkoop van Hyacin thenbloemen ter hand genomen met het doel er de welriekende olie aan te onttrekken. De fabriek die de kelken of nagels zooals men die noemt verwerkt, is ge vestigd te Amersfoort. Dagelijks rijdt een vrachtauto bela den met 150 manden nagels heen en weer en brengt duizenden manden naar de fabriek. De kweekers ontvan gen acht en een halve cent per kilo gram en hebben daarmede een beloo ning voor den arbeid eraan verricht. Deze belooning is nog goed te achten omdat hetzelfde werk er toch aan ver richt moest worden, want de bloemen moeten er toch af hetzij gesneden of gerist. Het vervoer per vrachtauto voldoet uitstekend, want de nagels komen in dezelfde conditie aan de fabriek als waarin zij de kweekerij verlieten. Alzoo kan men binnenkort de parfum koo pen afkomstig van onze Hyacinthen, welke laatsten volgens sommigen on welriekend zijn maar volgens andere een heerlijke geur verspreiden. Het is te wenschen, dat deze indus trie zoo toeneemt, dat alle Hyacinthen bloemen voor dat doel gerist kunnen worden, het is een goede stimulans voor liet snijverbod. RECHTZAKEN. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens diefstal van een fiets is tegen den chauffeur P. M. uit Leiden G maan den gevangenisstraf geëischt. Het storen van een openbare godsdienst oefening. Bij verstek heèft terecht gestaan J. M. F. V., terzake van eenvoudige beleediging en het storen van een openbare gods dienstoefening. Tijdens een godsdienst oefening van de Evangelisch Luthersche gemeente te Leiden is verdachte, die zich iii de kerk bevond, opgestaan en heeft uitgeroepen, zich wendende tot den pre dikant: „Gij moet uw preek over Judas richten tot den ploert de la C., die zijn schoonvader heeft vergeven. Wij spreken elkaar nog wel eens nader". De heer de la Court ouderling der ge meente, gevoelde zich hierdoor beleedigd. Hij heeft herhaaldelijk last van verdach te, die met een zuster van getuige's vrouw is getrouwd. Voorts bleek uit het getuigenverhoor, dat door verdachte's optreden de gods dienstoefening gedurende eenigen tijd verstoord is geweest. Mr. Rijkers, requisitoir nemende, eisch- te in verband met verdachte's anteceden ten en zijn herhaaldelijke veroordeelingen wegens beleediging en mishandeling, ter zake van de beleediging 2 maanden en wegens de ordeverstoring 1 maand gevan genisstraf tegen verdachte. Terzake van diefstal van stukken ijzer e.d. van een fabrieksterrein te Warmond is tegen den koopman J. van T. uit Lei den 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Uitspraken 22 dezer. Aanrijding te Wassenaar. De chauffeur K. H. uit Rotterdam heeft terecht gestaan wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Het zou n.l. aan zijn schuld te wijten zijn ge weest, dat hij op 3 Januari tusschen de Haagsche Schouw en de Oude Deyl, met een door hem bestuurden auto den chauf feur v. d. Heuvel uit Leiden, die aan den kant van den weg bezig was met het re- pareeren van een band van een auto, aan gereden heeft. Van den Heuvel werd zoo danig verwond, dat hij zes weken niet heeft kunnen werken. Blijkens het getuigenverhoor zou ver dachte, die ging in de richting Leiden, geheel links van den weg hebben gereden en eerst op het allerlaatste oogenblik zijn uitgeweken voor een van den tegenover- gestelden kant komenden auto. Verdachte heeft toen nog dezen wagen aangereden, met het gevolg, dat hij aan den anderen kant van den weg terecht kwam, waar v .d. Heuvel met zekeren Langezaal be zig was aan het repareeren van een auto band. L. kon nog bijtijds wegspringen, maar v. d. Heuvel druk bezig met zijn werk, bemerkte den auto te laat en werd aangereden. Verdachte beweerde, dat hij ongeveer midden op den weg gereden zou hebben. Het O. M., waargenomen door mr. Rij- kens, het te laste gelegde bewezen ach tende, eischte 3 weken gevangenisstraf te gen den* verdachte. Verdachte's verdediger, jhr. mr. Al ting von Geusau, wees op verschillende min of meer disculpeerende omstandigheden, als den uiterst gladden weg en het feit, dat de auto, welken men aan het repa reeren was, aan den verkeerden kant van den weg stond. PI. drong op clementie aan. RADIO-NIEUWS. DE WEG TOT VREDE IN DEN OMROEP. Naar wij vernemen, hebben de om- roepvereenigingen N.C.R.V. en K.R.O. zich gezamenlijk met een verzoek tot Z.Excellentie den Minister van Water staat gewend om het daarheen te lei den, dat de Huizen-zender uitsluitend voor beide omroepen beschikbaar komt. Op den Huizen-zender ontstaat dan een toestand, welke van stonde aan bevredigt, een ongestoorde ont wikkeling van den Prot. en R.-K. or thodoxen omroep waarborgt en door meer dan de helft der luisteraars ge billijkt wordt. Komt men vervolge".s ook op den Hilversum-zender tot een billijke ver deeling der zenduren, dan zal de zoo hoog noodige rust en stabiliteit intre- i'.n in den Nederlandschen Omroep. GELUKKIG VOORUITZICHT. De Directie der N.V. Nederlandsche Draadlooze Omroep wendde zich tot den heer Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie met het verzoek om maatregelen te nemen tegen de harmonisch van het radio-telefonie- station Kootwijk, welke harmonische op de golflengten van 16001900 M. iedere ontvangst, met name in de pro vincies Overijssel en Gelderland onge nietbaar maakt. Zoowel in de pro gramma's van Daventry als die van Radio Paris en Huizen maakt het ge piep van TCootwijk zich voortdurend hoorbaar. Thans is 'door voornoemde Directie van het Hoofdbestuur der Posterijen bericht ontvangen, dat maatregelen ter voorkoming van genoemde storin gen in overweging zijn genomen, zij het ook dat in verband met de hooge daaraan verbonden kosten, nog geen definitieve beslissing is genomen. Met blijdschap moet dus worden er kend, dat ook van den kant van het Hoofdbestuur wordt ingezien, hoeveel ongerief deze harmonische veroor zaakt. Waar technische voorziening zon der eenigen twijfel mogelijk is, mag worden verwacht, dat ook zoo spoedig logelijk die voorziening wordt getrof fen. DE RADIO IN DE AMERIKAANSCHE HOTELS. In verschillende groote hotels te Boston, New-York, Buffalo, Cleveland, Detroit en St. Louis zijn grootsche ra dio-installaties in bedrijf genomen. In bijna alle Kamers van de hotels zijn radio-ontvangapparaten opgesteld, waarmee men naar keuze twee pro gramma's kan ontvangen, terwijl ook de muziek van het hotel zelf of rede voeringen in de een of andere groote zaal met deze ontvangtoestellen kun nen worden gevolgd. RADIO IN ROEMENlë. I11 Roemenië is de radio nog niet zoo populair als elders. Er zijn slechts twee kleine zenders, beide te Boeka rest. die met een energie van 2 K.W. en 100 W. werken, resp. op een golf lengte van 1800 en 280 M. De zender met de laatstgenoemde golflengte werkt uitsluitend voor experimentee- lo doeleinden. Wel bestaan er plannen om een nieuwe zender te bouwen, maar in het gunstigste geval kan deze eerst tegen den herfst gereed zijn. De energie zal 30 K.W. bedragen. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMU1DEN, 8 Mei. Heden aangeko men aan den Rijksafslag: 7 stoomtrei- Iers 2 loggers en 33 kustvisschers. Aanvoer en prijzen waren: Treilvisch: 23 kn. tarbot f1760:10 kn. griet f22,5044 p. 50 K.G.; 1.339 st. gr. tong f 1,351,55: 4.300 st. midd. tong f1,301,50; 10.430 st. kl. tong, f 1,201,30 p. K.G 3 kn. gr. schol f25 30, 10 kn. middel schol f2426; 18 kn. zetschol f2536; 312 kn. kl. schol fa,6019; 5 kn. bot f1214: 31 kn. schar f311 p. k. van 50 K.G.; 5 kn. rog f 1120 p. 20 st.; 74 st. vl:etfot8$ 4>33.P- st.; 12 kn. pieterman poontjes f6—16..3 kn. gr. schelvisch f3742; 6 kn. midael id., f22,5025; 11 kn. kL midd. id., f16,5019; 275 kn. kl. kl id., f4,4015 p. k. van 50 K.G.; 30 kn. kabeljauw f27— 3; p. k. van 125 K.G.; 40 kn. gr. gullen £10,50—14.50; 20 kn. kl. gullen f912,50 p. st.; 24 kn. wijting f4,607,50 p. k. v. 50 K.G.; 588 st koolvisch 2085 ct. p. st. Faröer-visch: 16 kn. gr. schelvisch f 14 18; 461/4 k, mi'dld. id. f 1115; 68 lcn. kl. midd. id., f8.5011; 118 kn. kl. id. f4.708 p. k. v. 50 K.G.; 21/2 k. rog, f13 p. 20 st.: o kn. gr. gullen f8,50 10,50; 22 kn. kl. gullen f78; 2 kn. kl heilbot f29 p. k. v. 50 K.G.; 8 st. leng 88 ct. p. st.; 583/4 kn. kabeljauw f18,50 —22 p. k. v. 125 K.G.; 8 st. heilbot f4,54 935 st. koolviscn 2155 ct p. st. Heden kwam hier binnen de Duit- sche stoemtreller Hai BH. 62 m. f2.672 besomming. Van de IJm. stooihtreilers kwa men er heden 6 aan de markt. De be sommingen waren: IJM. 77 m. f2.083, IJM. 146 m. f2.20; IJM. 67 m. f2.06;; IJM. 2444 m f 1.620;! [M. 316 m. f4.064 en IJM. 192 m. f2.520. Yan de trelloggers kwamen he den aan den afs'ag de KW. 5 met f 507 en KW. 45 m. f308 besomming. De stoomtre'ler Wilhelmina IJM. 35 is hier heden van de IJslandvissche rq teruggekeerd met een vangst van 2000 manden versche visch en 240 kant jes zoutevisch. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMEPIKA-LIJN. SPAAARNDAM N.-Orl. n. Rott. p. 8 n.m. Ouessant. LEERDAM Rott. n. N.-Orl. 8 v. Bilbao. MAASDAM Rott. n. N.-Orl. 8 te Vera Cruz. NICTHEROY Vancr. n. Rott. 5 van Portland (Ore). ROTTERDAM 8 v. N.-York te Rott. BURGERDIJK 6 v. Rott te Philadel phia. NOORDERDIJK Vancr. n. Rott. 6 van Cristobal. HOLLANDA FRIKA-LIJN. BILLITON 8 van Antw. te Amst. RANDFONTEIN uitr. 7 v. Pt. Sudan. NI AS thr. 7 te East-London. SPRINGFONTEIN 8 v. Bremen n. Hmh. RIETFONTEIN uitr. 8 te Antw. MELISKERK uitr. 7 te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DRECHTSTROOM uitr. p. 7 Finisterre IJSTROOM thr. 6 v. Pt. Harcourt. KON. HOLLANDSCEE LLOYD. ORANIA thr. 7 v. Santos. EEMLAND uitr. 6 te B.-Ayres. KENNEMERLAND uitr. 6 7.21 n.m. .40 mijl O. v. Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TERNATE 8 v. Hamb. te Schiedam. PATRIA thr. p. 8 v.m. Finisterre. MODJOKERTO thr. p. 8 Kaap Car» voeiro. KE1RTOSONO uitr. 7 v. Pt. Said. BANDOENG uitr. *S v. Rotterdam. INSULIN DE uitr. p. 8 n.m. Gibr. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". J. P. COEN uitr. 8 v. Amst. VONDEL thr. 7 v. Batavia. P. C. HOOFT uitr. 8 te Sabang. KON. DER NEDERL. uitr. 8 te Pt. Said SIMALOER thr. 8 te Suez. ■SALFiTER uitr. 7 10.40 v.m. 40 m. O. v. Niton. KARIMATA thr. 8 te An:st. KAMBANGAN thr. 7 .te Singapore. KON. PAKETVAART MIJ. TASMAN 7. v. Brisbane te Sydney.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6