CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. e<* JAARGANG DINSDAG 8 MEI 1928 NUMMER 2430 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden «TTelefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents V De Indische Mei-rede. Dat ook de S.D.A.P. zelf een weinig verlegen is met de brallende Mei-rede van den heer D. van der Zee, in de Loge te Weltevreden gehouden, bewijst Het Volk van gisteravond. „De koloniale redakteur van de ,,N. Rott. Ct." zoo zegt het S. D. hoofd orgaan wijdt een artikel aan de te Batavia gehouden Meirede van onzen partijgenoot v. d. Zee, wiens beschou wingen over samenwerking tusschen sociaal-demokraten en nationalisten hij in tegenstelling zoekt te brengen tot de opvattingen van onzen betreur den Van Kol en die van ons Volks raadslid Stokvis. Het komt ons voor, dat dit artikel tamelijk voorbarig is. Het Aneta-tele- gram, waarop de schrijver zijn kritiek bouwt, was klaarblijkelijk onjuist. Een zinsnede als: „de nationalistische beweging thans komt op peil van de ideeën van Marx", kan mogelijk (on mogelijk wordt bedoeld) zoo door den spreker gebezigd zijn, is althans bui ten het verband geheel onbegrijpelijk. In onze weergave van het telegram hebben wij die zinsnede dan ook ge schrapt. Het lijkt ons verstandiger, een uitvoeriger verslag af te wachten". Dat 't verstandig is maar 'n maandje de discussie op te schorten tot de stof, die opwaaide door de „poliep"bestrij- ding van den heer van der Zee wat is gezakt, kan worden toegegeven. Op het tijdstip dat Stokvis ontmoedigd gereed staat om Indië te verlaten, dat Vle- ming zijn baantje zal moeten missen vanwege zijn optreden, dat Duys on dank oogst van de door hem verdedig de Indonesische studenten, op het tijd stip ook dat de Hollandsche S.D.A P. steed» verder zich verwijdert van het zuivere Marxistisch standpunt, op dat tijdstip deed Daan van der Zee wel een zeer dwaze zet om zoo revolutio naire rede te houden. Wij zijn echter bereid om, zoodra de mail ons de volledige rede heeft ge bracht, Het Volk te helpen pluizen in hetgeen de heer van der Zee zeide. Wij zouden ons zeer in de mentaliteit van den heer van der Zee moeten ver gissen, indien onze veronderstelling, dat Aneta dichter bij de waarheid is dan Het Volk doet voorkomen, onjuist zou blijken. STADSNIEUWS. HULDEBLIJK H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Het dames-comité, dat zich gevormd heeft met het doel gelden in te zame len, ten einde aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder ter gelegenheid van haar 70en verjaardag een passend hul deblijk van de Nederlandsche vrou wen aan te bieden, is gistermiddag door mevrouw Van de Sande Bakhuy- zen, echtgenoote van onzen Burge meester, geïnstalleerd. Tiet Comité bestaat uit de volgende dames: Uitvoerend Comité :Mevr. S. A. W. van de Sande BakhuyzenGericke, presidente; Mevr. M. Wensinck— Daubanton, vice-presidente; Mevr. M. .T J. I. KrantzMethorst, secretaresse; Mevr. M. M .A. A. Coéberghvan Cra- nenburgh, penningmeesteresse; Mevr. C. H. A. A. BriëtHitze; Mevr. S. Kistde Jongh; Mevr. Th. J. M. Tepe Molkenbaer; en de dames W. V. van ArkelDrijber; M. J. Baakvan Hey- ningen; A. M. L. Bolleman v. d. Veen; J S A. A. BootPel; A. H. Bosman van der Sluis; G. B. BressonTybring; J. W. J. v .d. BroekSpeel; M. Cohen Sitters; M. G. B. DiebenKonings; II. J. Doove; M .van DorstenHogen- doorn; D. A. H. van EekBrants; G. van Eek—Draayer; Th. Elshof; C. L. van Eysingav. Hogendorp; E. Filip- poMeter; H. L. W. FrentzenZaal berg; J. H. v. GinkelFranchimont; A. C. GoslingaKoekkoek; A. M. Hart wiggenDeur; L. D. ITennyv. Rees; Is. G. Herfst; J. van Hoorn; Dr. C. Ho ven s Gréve; W .F. HuurmanPlanjer; IT. W. B. van Italliev. Embden; M. A W. E. Kamerlingh OnnesBijle- vcld; J. M. IvomvenhovenPost; T. v. d. Laanv. d. Vegte; M. L. Locher Johner; H. van Loo; M. Maas; J. Man nersVermeulen; A. C. MayerSo- merwil; J. de MeyereSax; G. L. Nau- ta—Burgersdijk; N. C. van OerleNip per; M. Pijnacker HordijkPijnacker I ordijk; W. C. RosierChristiaanse; S. A. D. v. SchmidtBoreel; C. F. SchotsNueboer; M. E. Splinter Spruyt; M. B. van StrijenKarrer; G. Sijtsmade Groot; M. Tjcenk Willink; J. L. Vandenbrink; C. v. Vollenhoven; J. M. M. Vonk; C. C. J. de Vries— Baartz; S. C. de Vriesde Vries; S. D. M. Vroom; A. G. VijghVijgh; J. J. WilbrinkEggink; E. H. L. Wilmer Koeman. RIE BATENBURG. Solisten, die er niet bun dagelijksch werk van maken het podium te be treden, hebben het altijd moeilijker dan de „podium-rotten". Wanneer men opkomt,is er, ondanks verwelkomend applaus, altijd een stil len tegenstand te overwinnen, welke zijn oorzaak vindt in de eerste plaats hierin, dat de aanwezigen om een ra dioterm te gebruiken, nog niet zijn af gestemd op wat zij hooren zullen. Er is dus iets kritisch-afwachtends, bij velen zelfs iets weerspannigs, vooral wanneer het een stadgenoot betreft. Door ervaring en intuïtie krijgen degenen die veel optreden, de handig heid, laten we zeggen, de techniek te pakken, om onmiddellijk een audito rium tot belangstellend luisteren te dwingen, Uit den aard der zaak kan Mej. Ba tenburg over deze techniek nog niet beschikken, wat we haar geenszins als een tekort aanrekenen. Bij den eersten opzet van Mozart's Rondo kon men zich onmiddellijk overtuigen van haar beheerschte speel techniek, van een fraaie klankproduc tie, die gewonnen heeft aan uiterlijke afronding. Maar de eerste maten deden het niet. Was het haar schuld of die van ons, innerlijk onwillig en nog niet afgestemd auditorium? Maar naar mate zij verder speelde, voelde men, hoe zij de weerspannigheid overwon en door ons toegeven aan onbevangen luisteren, die techniek van haar spel dienstbaar kon maken aan innerlijke muzikaliteit. Uit het sprankelend tonenweefsel van Mozart kwamen de fijne melodie- en te voorschijn als levende gedach ten, omsponnen door subtiele rococo- versieringen en overglansd door pare lende klankloovers. Toch kwam de pianiste pas goed op dreef in de prachtige „Suite Berga- masque" van Debussy. We mochten reeds onmiddellijk in de Prélude opmerken, dat haar spel sinds het vorige jaar nog aan inner lijke diepte gewonnen heeft, vooral, doordat zij technisch haar aanslag ge perfectioneerd heeft. Door aanslag en pedaalgebruik is het kleuriger ge worden, zij heeft nieuwe registers op den vleugel ontdekt, speelt met meer nuance, zoodat het Menuet een fijne vertolking vond. En nog fijner, nog innerlijk door- leefder klonk „Clair de lune", dat uit gesponnen werd lot een stukje fijne poëzie. En toen de vierde afdeeling „Basse- pied" gespeeld was, mocht men met voldoening opmerken, dat de graci euze klankschoonheid van Debussy en diens sensitieve verfijning door haar op alleszins doorleefde wijze was ver tolkt. Toen volgde als technisch bravour- stuk, dat zij evenwel zeer muzikaal belichtte, Etude en forme de Valse van Saint Saëns, dat hij de vele aanwezi gen de kleine zaal was behoorlijk bezet een warme ontvangst vond en een toegift uitlokte, de zeer mooi ge speelde „Traumerei" van Schumann. Na de pauze was het programma aan Chopin gewijd. Men zal zich herinneren, dat Mej. Batenburg zich tot Chopin in het bij zonder voelt aangetrokken, waarvan zij blijk gaf door vorige programma's en oen lezing. Het Chopinspel, dat weer zijn bij zondere en zeer zware eischen stelt, heeft het vorige jaar door ijverige stu die aan verdieping nog gewonnen. In Polonaise-fantasie op. 61, viel op de afwisseling van het elegisch-droef- geestige en de hartstochtelijke op bruisingen, het fluweelig toucher en het zware metaaldreunen en steeds 't zingen van het instrument. Met een rijkdom van nuances kwam dit werk van het podium.. Daarna hoorden wij de voordracht van een drietal Etudes: no. 3 uit do eerste band; een fijn elegisch stukje, met een prachtige melodie, in 't mid den wat meer bewogen en dan weer vermijmerend in de aanvangsmelodie; no. 1 uit band II in dien wonderlijk roteerenden vorm en eindigend in fijn klokjesspel, en eindelijk no. 12, met haar accoorden van wijde ligging en pralende liarpeggio's voor beide han den. Ten slotte gaf de pianiste nog de machtige As-dur polonaise, welke een gave vertolking vond. De aanwezigen beloonden haar met warm applaus, riepen haar herhaalde malen terug en als toegift gaf ze noa een „Chopintje". Tijdens de uitvoering van het pro gramma werden een zestal mooie bloemstukken aangedragen. De zeer welluidende Ibach-vleugel was uit het magazijn van Bender. BEZOEK HONGAARSCHE STUDENTEN. Hedenmiddag, met den trein wel ke 15.22 uit Amsterdam hier ter ste de is aangekomen, is gearriveerd een gezelschap van ongeveer 15 Hongaar- sche studenten, welke gedurende eeni- ge dagen hier ter stede zullen vertoe ven. De reis van deze studenten staat onder leiding van de Reiscommissie van de Alg. Senaten Vergadering. Zij worden tijdens hun verblijf te Leilen, dat 3 dagen zal duren, bij studenten ingekwartierd. Bjj aankomst aan het station alhier werden zij door eenige studenten verwelkomd. Vervolgens heeft in de sociëteit Mi nerva het collegium van het L. S. C. de studenten ontvangen, waarna zij eenigen tijd op de studentensociëteit vertoefden. Vanavond zullen zij op Minerva aanzitten aan een gemeen- schappelijken maaltijd, aangeboden door het L. S. C. Morgen zullen zij de verschillende bezienswaardigheden van Leiden in oogenschouw nemen. JUBILEUM VAN DEN HEER J. OBER. Vermeldden we gisteren de huldi ging door het personeel, gistermiddag te ongeveer half drie werd de jubilaris gehuldigd door de Gemeentecommis sie, de heeren Fontein, Hartevelt en J. P. Mulder. De heeren Fontein en Hartevelt voerden het woord en overhandigden een gouden horloge met inscriptie. Ook de heer J. Wind Hz., de onmid dellijke chef van den jubilaris, sprak tenslotte nog enkele hartelijke woor den van gelukwensch, waarna de heer Ober voor de hulde bedankte. NOG EEN JUBILEUM AANSTAANDE Op 6 Juni a.s. hoopt de heer H. de Pree den dag te herdenken, waarop hij voor 12 K jaar als grafmaker-tuin man op Rhijnhof in dienst trad. Het zal den jubilaris dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbre ken. POLITIE SPORTVEREENIGING. Het bestuur der politie sportvereeni- ging is thans als volgt samengesteld: J. Zwart, le voorzitter; B. Impel- mans, 2de voorz.; F. Spangier, le se cretaris, N. Segaar, 2de secr.; B. van der Hoveen, penningmeester; J. Vleer- hos en H. Kemmer, commissarissen. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van de nieuwe aansluitin gen in de maand April 1928. 1991 Jac. Brinkman, Geversstraat 4. 1166 Mar. Brinks, Breestraat 169. 1582 J. van Dalen, Utr. Jaagpad 111. 1562 W. M. van der Griend, Wedde- steeg 5. 2034 Mr. P. J. Idenburg, Plantsoen 65. 1661 A. D. Meeter, Oegstgeesterlaan 33 1866 H. van der Meij, Hooge Morsch- weg 71, Oegstgeest. 1758 F. van Nouhuys, arts, Oldenbar- neveldtstraat 14. 1965 N. V. Boekdr. v.h. v. Nifterik, Gerecht 12. 1837 N. V. Luxor Garage, Hansen straat 71—73. 1555 J. Roodenburg Czn., Nachtegaal laan 4. 2128 J. Schaart, Geversslraat 52, Oegst 1858 Dr. J. J. Smith, Dorpstraat 64, Oegstgeest. 2020 Mr. M. B. Vos, Doezastraat 13. 1593 Mevr. TI. Werkman-Repelius, Jo- han de Wittstraat 57. 2066 P. van der Woude, Steenstr. 35a. 1943 Mevr. Wiclierink-Koobs, Rooden- burgerstraat 18. 1815 J. Zandbergen, Morschweg 20. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van B. en W. om in verband met liet vertrek van den inspecteur bij de gemeentelijke belastingen, den heer A. J. P. Spiesz, als bezuinigingsmaat regel, deze inspectie op te heffen en de werkzaamheden ervan over drie af- deolingen te verdeelen, n.l. over de af- deelingen belasting, onderwijs en. fi nanciën. Het kantoor van den ontvan ger zou dientengevolge met 1 man worden uitgebreid. Naar wij vernemen zal de heer J. J. Delfos, commies le klasze ter Ge meente secretarie met ingang van 1 Juni. wegens het bereiken van den '-engerechtigden leeftijd, den ge meentedienst verlaten. Hedenmorgen een begin van v'kI r.vd neen in de teekenzaal dor IIoll. Gonst ructiewerkplaatsen. De brandweer, die uitgerukt was, behoef de geen dienst te doen. Door het per soneel werd het vuur met zand ge- bluscht. Eenige teekeningen werden beschadigd. Op verzoek van den burgemeester van Voorhout is alhier door de politie aangehouden G. S., wegens het opge ven van een valschen naam. Door de marechaussee van Deven ter is naar hier overgebracht de min derjarige H. G., die'het ouderlijk huis ontloopen was. BINNENLAND. PRINS HENDRIK IN HET STORM- RAMPGEBIED. Gistermiddag heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan het Geldersche gedeelte van het storm- rampgebied van 1927. De Prins was vergezeld van zijn adjudant jhr. La- man Trip. Bij het gezelschap voegden zich te Zutphen drie leden van het uitvoerend comité van de provinciale steuncommissie stormramp '27, n.l. de heeren IT. T. M. E. graaf van Limburg Stirum, burgemeester van Brummen; mr. Timmer, krincommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis en ii*. A. M. Kuyten, inspecteur .van de volksge zondheid in Gelderland. Het lag in de bedoeling om zoo de tijd dit toeliet, een bezoek te brengen aan Neede, Eibergen, Groenlo en Lich tenvoorde en de thee te gebruiken te Ruurloo in het hotel Avenarius. Te Neede zouden de leden van het z.g. vertrouwenscomité, bestaande uit ds. v. d. Wal te Neede, ds. Slot te Rekken en pastoor Swiltens te Harreveld. hij den Prins hun opwachting maken. J. N. C. BARON VAN HEERDT. f In den ouderdom van 67 jaar 's overleden de heer J. N. C. baron van Heerdt, gep. generaal-majoor van het Indische leger, ridder van de Militaire Willemsorde. Woensdag heeft de begrafenis plaats te Warmond op het kerkhof der Ned. Herv. gemeente. ONTSLAG VAN INSPECTEURS VAN POLITIE. Naar het Corr.-Bureau verneemt zijn de inspecteurs van politie le klasse in Den Haag, de heeren Bont, Bosma en Spetter, wegens dienstaangelegenhe den voor ontslag uit den politiedienst voorgedragen. In afwachting van een door den burgemeester to nemen be slissing zijn genoemde inspecteurs reeds buiten dienst gesteld. Het Vaderland voegt hieraan toe: De burgemeester heeft een dezer da gen drie inspecteurs van politie le klasse, de heeren S., B. en B., in de ge legenheid gesteld den dienst eervol te verlaten. Zij zijn, naar verluidt, te kort geschoten in het vervullen van hun plicht. De inspecteurs waren belast met de controle over 'brigadiers en agenten; zij verzuimden echter meer malen hun dienst. Bij de reorganisatie van de recher che war enzij uit dat vak in de contro le overgeplaatst. Het controlewerk trok hen blijkbaar niet aan. SCHADEVERGOEDING AAN EEN TEN ONRECHTE OPGEROEPEN MILICIEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Braat, heeft aan den Minister van Oor log, a.i. Minister van Marine de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend: le. dat de zeemilicien Adrianus Ma- riuus Bunicich, thans domicie hebben de te Amsterdam, van de lichting 1915, als Oostenrijksch-Hongaarsch onder daan enalzoo de Nederlandsche natio naliteit niet bezittende, onrechtmatig dienstplichtig is gesteld van 19 October 1915 tot 17 Augustus 1917; 2e. dat hem bij Kon. Besluit van 9 Augustus 1917 vrijstelling van den dienst bij de militie is verleend; 3. dat genoemde Oostenrijksche on derdaan ten gevolge van deze dienst vervulling een schade heeft gehad van ongeveer f 3000, daar hij als zee man bij de koopvaardijvloot zeer hoo- ge gages moest derven? Is Zijn Excelentie niet van oordeel, dat genoemde Bunicich recht heeft op schadevergoeding en is de Minister be reid te bevorderen, dat aan genoem den heer Bunicich alsnog een vergoe ding worde uitgekeerd? DE RADIO-UITZENDING VAN 30 APRIL. De heer Boon heeft den Minister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat in oen contract bestaande tusschen de neutrale A.V.R.Ö. en de socialistische V.A.R.A., welk contract tot stand kwam op aan drang van den Minister van Water staat, die gelastte de V.A.R.A. bij den zender te Hilversum over te brengen, een bepaling is opgenomen, waarhij aan de V.A.R.A. werd toegestaan, be halve op Zaterdagen en Zondagen pro- Binnenland. Weer nieuwe veenbranden in Drente. Groote brand aan den Omval te Am sterdam. Het arbeidsconflict bij het Hoogoven- bedrijf. Kamerleden stellen vragen omtrent de VAJUA-uitzending op 30 April jJ. Onregelmatigheden bij de gemeente Onstwedde. Hindoe-beelden op Bail gestolen. Buitenland. Het ontwerp inzake vrouwenkiesrecht door het Lagerhuis aangenomen. Tsinanfoe in handen der Japanners. Een motie van wantrouwen door het Japansche parlement verworpen. Be Afghaansche minister van Handel is te Moskou aangekomen. De staat van beleg is te Boekarest af gekondigd. Twintig bedevaartgangers in de Syri sche woestijn omgekomen. gramma's uit te zenden op een aantal hoogtijdagen, als daar o.a. zijn 1 Mei en de vooravond? 2. Is het juist, dat de Minister aan het woord „vooravondniet de uitleg ging heeft gegeven van voorgedeelte van den avond van een „hoogtijdag" maar van vorigen avond en zoo ja, waarop is dan die interpretatie geba seerd? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat het programma van de A.V.R.O., o.a. bevattende het Wilhelmus, een aantal Nederlandsche volksliederen en liederen uit Valerius' Gedenck- klanck op den geboortedag van de troonopvolgster meer in overeenstem ming ware geweest met de gevoelens van het overgroote deel van het Neder landsche volk dan een uitzending door een anti-monarchistische partij? 4. Is de Minister niet van oordeel, dat nu de V.A.R.A. de onkieschheid heeft gehad dezen avond voor zich op te eischen, daarbij steunende op een al of niet juiste uitlegging van de be staande overeenkomst het de plicht van een Minister der Kroon is te voorkomen, dat dergelijke gebeurte nissen zich herhalen? 5. Zoo ja, is de Minister dan bereid te bevorderen, dat in de betreffende overeenkomst zoodanige wijzigingen worden gebracht, dat verschil van in terpretatie op dit punt onmogelijk wordt? Voorts heeft de heer Krijger den Minister nog de volgende vragen ge steld: Is de Minister bereid mede te deelen of, zoo ja, in hoeverre Zijn Excellentie verantwoordelijk is voer den inhoud en de totstandkoming van de overeen komst van 13 April 1927 tusschen de A.V.R.O. en de V.A.RA. ter zake van de radio-omroep op 30 April j.l.? Stemt Je Minister niet toe, dat de nationale beteekenis van 30 April vor dert dat de radio-omroep op dien dag zoodanig behoort te zijn geregeld, dat deze niet in strijd is met de nationale gevoelens, waaraan op dien dag, mede op voorbeeld van de regeering, op ver schillende wijze uiting wordt gegeven, en acht Zijn Excellentie het gebeurde op 30 April j.l. hiermede al dan niet in o vereenstemming? Heeft de Minister pogingen aange wend om het gebeurde op 30 April j.l. tijdig te voorkomen; zoo neen, wat is daarvan de reden, zoo ja, waarin heb ben die pogingen dan bestaan en waarop zijn zij afgestuit? Op grond waarvan heeft de Minister bij gebleken verschil tusschen par tijen, aan het woord „vooravond" een beteekenis toegekend, die, naar het schijnt, in strijd is met de in de radio wereld gangbare opvatting? Is de Minister bereid maatregelen te nemen om herhaling van het gebeurde op 30 April j.l. te voorkomen? ALLER BELANG. Het marktterrein op de Groote Markt en de Prinsegracht in Den Haag prijkte gisteren in feesttooi ter gelegenheid van den eersten reclame- marktdag, waaraan verbonden een étalagewedstrijd, georganiseerd door de Marktkooplieden vereeniging „Al ler Belang". Talrijke vlaggen gaven het marktterrein een fleurig aanzien, dat nog verhoogd werd door de ver siering van de meeste kramen. Te tien uur vereenigde gisteroch tend het bestuur van „Aller Belang' de jury voor den wedstrd en verschil lende andere genoodigden in een zaal aan de Boekhorststraat ter opening van dezen reclame-marktdag. De voorzitter van „Aller Belang", de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1