DAG-AGENDA. Maandag 7 Mei. 's avonds kwart over acht uur, Kleine Stadsgehoor zaal Aalmarkt, Piano-avond Rie Ba tenburg. Wcensdag 9 Mei, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Iverkconcert door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore". Maandag 21 Mei, 's av. kwart over acht. Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat: Mei-vergadering der 3-Oc- tober-V ereeniging. De Zondagsdienst der Huisartsen te I.eiden zal worden waargenomen door de doctoren Horst, Kors, Rassers en Seret. De geneeskundige Zondagsdienst te Cegstgeest zal worden waargenomen door, Dr. Timmermans, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei a.s waargenomen dooi de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9. Telef. 807 RECLAME SPLINTER ÜEÏ SPECIALE HÜISKAMER-KARPET „WBLTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. BUITENLAND. AANVARING IN HET KANAAL. Grieksch schip gezonken; het aan varende schip in nood. Het -Britsche approviandeerings- vaartuig „Bachus" is in het Kanaal 30 zeemijlen ten Z. van St. Albanshead in aanvaring geweest met het Grieksche stoomschip „Joannis Tafalios", waar door laatstgenoemd schip zonk. De ..Bacchus" heeft 22 leden van de be manning van de „Taïalios" opgepikt. Later kwam bericht dat de „Bacchus" in nood verkeerde en dat het voor schip water maakte. De bemanning on de opgepikte schipbreukelingen waren verplicht het schip te verlaten en de booten uit te zetten. De kruiser „Tiger" en twee sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Een nader bericht meldt, dat men niet we*et wat er verder met de „Bac chus" gebeurrl is. Men gelooft dat het schip naar Portland gesleept wordt met zijn bemanning en de overleven den van het Grieksche stoomschip. De slagkruiser „Tiger", twee destroyers en sleepbooten zijn naar Portland te ruggekeerd zonder de „Bacchus" ge zien te hebben. Er hangt een dichte mist in het Kanaal. EFN A ATI SLAG TE WARSCHAU. Op tien rider van da Russische han- cïekvsrteEénwoordigi'ng. Gistermiddag is op den leider van cle Sovjet-Russische handelsdelegatie te Warschau, Lizarew, door een Rus sisch emigrant een revolveraanslag gepleegd. Blijkens de tot dusverre binnengekomen berichten is Lizarew nan de hand en in de zij gewond. De dader is de bekende leider van de Rus sische emigrantenbeweging in Polen, Wojcischouwski, een broeder van den uitgever van de Emigranten-Agentur 1 luss.-press. De aanslag vond plaats op een oogenblik, toen Lizarew in een open auto in het centrum van de stad door een drukke straat reed. Toen daarop de auto een zijstraat insloeg, sprong Wojcischowski toe en vuurde twee schoten af in de richüng van Lizarew. Blijkens mededeelingen van oogge tuigen bleef Lizarew -eenige oogenblik- ken bewusteloos. De chauffeur wist hem evenwel spoedig weer tot bewust zijn te brengen waarop de auto in snellen vaart naar het Sovjet-gezant schap reed. Het gezantschap heeft daarop be kend gemaakt, dat Lizarew niet door schoten doch door glasscherven is ge wond. De emigrant liet zich na den aanslag, zonder zich te verzetten, ar resteeren. Wat den dader tot deze daad heeft gebracht, is niet bekend. Lizarew be vindt zith slechts nog maar korten tijd in Warschau. Dit is reeds de derde aanslag binnen eon jaar, welke op Sovjet-ambtenaren is gepleegd. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De toestand in Sjangtoeng. Te Tsinanfoe zijn gisteren na een korte pauze de vijandelijkheden tus- schen de Japansche en de Zuidelijke troepen wederom hervat Van Japansche zijde wordt bekend gemaakt, dat zij 5 officieren en 30 min deren hebben verloren. Aan Chinee- sche zijde vielen 800 dooden en werden 1000 gevangenen gemaakt. De Chinee- zen bestrijden evenwel de juistheid dezer cijfers. De Japansche troepen zijn in drie af- deelingen gesplitst, die de onderlinge samenhang hebben verloren. De com mandant van de Japansche strijd krachten te Tsinanfoe heeft een drin genden oproep om versterkingen ge zonden. Wanneer de versterkingen, die thans onderweg zijn te Tsinanfoe zijn aangekomen, zal een geheel Ja- pansch legercorps te Tsinanfoe aan wezig zijn. In Zuid-Chineesche kringen is de opwinding sterk gestegen. De Nan- kingregeering wil zoo spoedig moge lijk maatregelen nemen, teneinde te gen de Japanners te kunnen optrek ken; ook wordt een beroep op de mo RECLAME gendheden overwogen. De actie richt zich uitsluitend tegen de Japanners, niet tegen de buitenlanders in het al gemeen. Japan zendt oorlogsschepen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel heeft het Japansche departement van Marine een aantal oorlogsschepen be vel gegeven zich naar verscheidene havens aan den Jangtse en in Zuid-China te begeven, waar Japan ners verblijf houden. Verder is nog aan vier destroyers order gegeven naar Tsingtao te vertrekken. DE STAKING IN DE RIJNSCHEEP VAART. Solidariteitsstakingen. In de havens van Duisburg lag het werk gisteren geheel stil. De havenar beiders waren niet op het werk ver schenen, doch wachten de op vergade ringen, welke door hun resp. organi saties zullen worden belegd. De bui- tenlandsche schepen zullen niet meer worden beladen. Naar door den verkeersbond werd medegedeeld, hebben de havenarbei ders zich in verschillende plaatsen bij de solidariteitsstaking aangesloten, o.a. te Keulen, Mainz, Mannheim, Neuss en Emmerich. Zondag vindt te Duisburg een con ferentie plaats van het internationaal verbond van havenarbeiders, waarop ock de havenarbeiders van Zwitser land, Nederland en Frankrijk zullen worden bewogen tot het procla- meeren van een solidariteitsstaking. KONING AMANOELLA TE MOSKOU. Een artikel van de „Prawda". De „Prawda" schrijft naar aanlei ding van het bezoek van koning Ama- noella o.a.: „Wij begroeten den verte genwoordiger en het hoofd van een staat, waarmee de sovjetstaat door banden v. nauwe vriendschap verbon den is, die nii reeds tien jaar gehou den hebben. Zoowel de sociale als de politieke structuur van de sovjet-unie onderscheidt zich scherp van de staats orde van Afghanistan. In Rusland ligt de macht in de han den der arbeiders, die door de boeren gesteund worden. Afghanistan daar entegen Levindt zich op een anderen trap van historische ontwikkeling, wat al dadelijk daaruit blijkt, dat in Afghanistan de monarchistische staatsvorm bestaat. Maar dit buiten rekening gelaten, heeft de wereldgeschiedenis deze beide staten naast elkaar gesteld, welke een heel historisch tijdperk door schouder aan schouder tegenover het Europee- sche imperialisme gestaan hebben. Bovendien heeft tot hun toenade ring in het bijzonder de omstandigheid bijgedragen dat in beide staten dezelf de vijand uit het aantal Europeesche roofmachten als de voornaamste ge bleken is, n.l. bet Engelsche imperia lisme". Het artikel betoogt de noodzakelijk heid, dat beide staten ook verder sa mengaan tegen de vijandschap van Engeland. In West,-Europa heeft de heerscher van Afghanistan de machts middelen leeren kennen, welke de groote staten ter onderdrukking ge schapen hebben* In de sovjet-unie zal hij een geheel ónderen indruk krijgen, want hier ziet hij „de verwerkelijking van een werkelijk vrij verbond van gelijkgerechtigde volkerenvereenigin- gen, waarin de volkeren broederlijk le ven en nationale verdrukking en na tionale wrijvingen hebben opgehouden te bestaan". KORTE BERICHTEN. Naar uit Parijs gemeld werd, is Briand thans weer geheel hersteld. De Britsche kanselier van de Schatkist, Winston Churchill, die aan influenza lijdt, gaat volgens de be richten van gisteren goed vooruit. De ook in Nederland bekende Gentsche hoogleeraar Jules Persyn werd benoemd tot ridder in de Leo poldsorde. Engeland stelt het bijeenroepen eener internationale juristenconferen tie voor inzake de voorstellen betref fende een anti-oorlogspact. De Roemeensche regeering heeft aan de nationale boerenpartij toege staan haar congres te Alba Julia te houden. Uit Corinthe en Midden-Grieken land en van de kust van Klein-Azië worden nieuwe aardschokken gemeld, die opnieuw groote verwoestingen hebben aangericht. Het Fransche ministerie van oor log is voornemens, in Elzas Lotharin gen strategische spoorwegen aan te leggen in verband met den voorgeno men bouw van vestingwerken. Uit het Sociale Leven. DE STAKING IN BE DUITSCHE RIJNVAART. De staking in de Duitsche Rijnvaart «loet reeds haar invloed gelden op de tarieven welke in de Hollandsche Rijnvaart bedongen worden. Het is, zooals begrijpelijk, te verwachten dat de tarieven nog meer zullen stijgen in dien de staking voortduurt. De sleeploonen naar Duitschland werden nog niet verhoogd, doch de vrachten uit Duitschland stegen van 00 pf. tot 1 mark per ton zonder slee pen en van 80 pf tot 1.20 mark met sleepen. De sleepbooten zijn in Duitschland zoo schaarsch, dat het transport ge middeld eenige dagen langer duurt dan voor de staking. Zooals men weet, ligt de geheele Duitsche Rijnvaart uit en naar Rot terdam stil. In verband hiermede heb ben de Djiitsche schippers die met hun booten hfïer liggen, het ongetrouwde stakende personeel gisteren ontslagen. •Men fis, naar van bevoegde zijde aan de Msb. werd medegedeeld, niet be vreesd, dat de staking naar ons land zal overslaan. STAKENDE WERKLOOZEN. Op advies van den heer Westhof, in specteur der Rijkswerkverschaffing hebben 77 van de 106 Rotterdamsche werkloozen, die te Vriezenveen zijn te werk gesteld en dezer dagen in sta king zijn gegaan, het werk weer her vat. De overige 29 zijn naar Rotterdam teruggezonden. Enkele grieven zullen nader worden onderzocht. GEMENGD NIEUWS. Kastekort. Te Heerhugowaard is een aanzienlijk kastekort bij het elec- trieiteisbedrijf. Poging tot moord. Te Amsterdam is een 37-jarige man aangehouden, verdacht van poging tot moord op zijn 30-jarige vrouw, van wie hij geschei den leeft, en die weigerde met de kin deren bij hem terug te komen. Familieleden konden den man, die een geladen revolver op de vrouw richtte, ontwapenen. Een drenkeling. Het lijk, dat in den Vliet bij Den Haag drijvende werd gevonden, is door enkele familieleden herkend. Het slachtoffer is de 61-jarige J. M. v. d. B., zonder vaste woonplaats. Noodlottige stoeipartij. Eergiste ren stoeide zekere J. te Santpoort met zijn 13-jarig broertje. Tijdens het spelen kwam het ventje zoodanig te vallen, dat het gisteren, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Brand. Te St. Anthonie 'is het huis van den landbouwer A. P. afge brand. Verzekering dekt de schade. Aanrijding. Te Venlo had gister avond op den Keulschen weg een aan rijding plaats tusschen een auto en 'n wielrijder. Deze laatste, de arbeider R. uit Ven lo, werd vrij ernstig gewond en met bloedend hoofd en inwendige knéuzin- gen naar het D. K. gasthuis overge bracht. Zijn toestand wekt bezorgdheid. Inbraak. Gisternacht is te Millin- gen ingebroken bij den heer B. P. IL, boekhouder van de Millingsche scheepstimmerwerf. De indringers zijn door het achter huis binnen gekomen en hebben alle kasten doorzocht. Behalve een horloge en den inhoud van een portemonnaie hebben zij do sleutels van het kantoor van de werf buitgemaakt. Met deze sleutels zijn zij naar dit kantoor gegaan, waar zij de kluis hebben geopend. Een bedrag van 4000 a 5000 aan bankpapier wordt hieruit vermist. Het zilvergeld hebben zij voor het grootste deel laten liggen. De daders zijn blijkbaar goed met den toestand op de hoogte geweest, te meer, daar alleen in den nacht van Donderdag en Vrijdag in de kluis een belangrijk bedrag aanwezig is voor de uitbetaling van de loonen. Opsporing verzocht. Door de Po- lizeidirektion te Munchen wordt de opsporing verzocht van Heinrich Jung mann, geb. 4 Maart 1897 te Wurzburg (Beieren), zoon van Otto Jungmann (overleden) en van Elisa Hotz (thans echtgenoote Zacherl). Die persoon, koopman, wordt ver dacht op 16 April 1928 (14 uur) in het bosch bij Kirchdorff Haunpold Be- zirksambt Aiblung, de huishoudster, Anna Ebenhoch van Salzburg ver moord en beroofd te hebben. Hij moet zich eerder onder de val- sche namen Zacherl, pianist Krotz en Dr. Sixt hebben uitgegeven en zich aan oplichting en diefstal hebben schuldig gemaakt. Verzoeke bij opsporing onmiddellijk bericht aan het Departement van Jus titie, waar vingerafdrukken van Jung mann berusten. Kind in de wieg in brand. In een perceel in de Gr. Wittenburgerstraat te Amsterdam is door het spelen met lucifers van een tweetal kinderen, resp. 3 en 4 jaar, een wieg, waarin een kind van 9 maanden lag, in brand ge raakt. Het kind had brandwonden beko men aan hoofdje en handjes en is door den G.G. en G.D. naar het Binnen Gasthuis vervoerd en daar ter verple ging opgenonfen. De brandweer behoefde geen assis tentie te verleenen. De kinderen waren zonder toezicht, daar de moeder op straat stond te praten. Mast overboord geslagen. Men meldt uit Schiermonnikoog d.d. giste ren: Door den feilen Oostenwind sloeg de mast met de tuigage van een tjalk uit Zoutkamp, schipper Roelsdijk, in het Friesche Gat over boord. De reddingsboot Insulinde v. Schier monnikoog vertrok ter assistentie, doch behoefde geen hulp te verleenen. Het tjalkschip is door den stoom trawler „Zeemeeuw" naar Zoutkamp gesleept. Door een koe aangevallen. Bij het melken van een koe is de dienstbode V. te Sambeek, door het dier aangeval len en zoo ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis te Boxmeer over gebracht moest worden. Geschenk aan Artis. Door de fa milie van wijlen den heer A. Mos te Arnhem, is geschonken aan het Kon. Zoölogisch Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam een belang- rijke verzameling van, meest exoti sche, vlinders, door den overledene bijeengebracht. Deze collectie arriveerde eenige da gen geleden in het Zoölogisch Mu seum. In 126 doozen en laden bevat zij een keur van wat de natuur in de tro pen op dit gebied aan kleurenpracht heeft uitgestald. Blijkbaar zijn geen kosten gespaard om de grootste zeld zaamheden bijeen te brengen. Vele dezer voorwerpen kunnen al leen gevonden worden in de ontoe gankelijkste gebieden, zooals b.v. de door de kannibalen en koppensnellers bewoonde gedeelten van nieuw Gui nea en nabijgelegen eilanden. Ze zijn 5.00 6.00 6.30 7.00 7-30 8.00 10.00 5-15. 6.00 6.00 7,20 9.50 5.20 7-35 5.50 6.35 7.05 Z-2° 8.20 8.50 8-55 9-55 7-5° Radio-Programma. T ER VANAVOND TE HOOREN 15. kuiZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). K. R. O. Dinermuziek. Litterair halfuurtje. Vervolg diner-muziek. Cursus Hollandsch Lezing idoor Mr. Vorstman u t Haarlem Vervolg-voordracht ovei de inrichting van onzin staat, 11 .Godsdienst, Defensie, Waterst iaL Onderwijs en Arjnenzorg. Uitzending uit Helmond vanuil de Concertzaal „Flora". Persberichten van Vaz Diaa HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. Les in het Duitsch. Tijdsein van he A.V.R.O.-Klok Voor-avondconcert door h-t Om- roep-orkest o.l.v, Nico Treep. Politieberichten. V. A. R. A. Concert te geven door het Kin derkoor „De Jonge Stem" te Hit versum. Dir. de heer A. Ale trinet Medewerking van: mej. Pep Wig mans, sopraan. De Hilversumscke Orkest-vereen. „Pro Arte", Dir, de heer J. Bonda. Aan den vleu gel de heer J. Bonda. Muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Concert. Daarna laatste berichten. Muziek. LANGENBERG, 469 Concert. Concert. Daarna laatste berichten. DAVEN1RY, 1604 M. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht De grondslagen der muziek. Concert. Concert Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Berichten aan zeevareoden. Variété. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Concert. Tijdens de pauzes: Persber. ZONDAG 6 MEI. HILVELSUM, 1060 M. V. P. R. O. 10.00 Uitzending van den Kerkdienst vanuit Naarden. Spreker: Prol Dr. G.J. WAGENAAR, Leeuwar den. Teksten: Jacobus 3:2a, 2 Petrus 1 10, Judas 24 en 25. HUIZEN, 349-9 M. Na 6 uur n.m. 1870 M. N. C. R. V. 8.30 Morgenwijding geleid door: den heer JOEL DL HEER. Onderwerp: „Het heimwee van de Bruid uit het Hoogied". .1Samenzang. Ps. 98 2 en 4. 2. Schriftlezing en gebed. 3. Samenzang. 4^ Eerste ged. der toespraak. 5. Samenzang. 6. Tweede ged'. der toespraak. 7.; Samenzang. 8. Slotzang. Gez. 158:7» 9. Sluiting. 9.50 Overzicht van den Kerkdienst uit de Groote Kerk te Rotterdam. Voorganger: Ds. P. VAN 'lOüRN, Herv. Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Votum en Zegengroet. 3. Zingen: Ps. 80:3 en 4. 4. Lezing van de wet des neer en. 5. Lezen Joh. 11 :i15, b. Gebed. j. Zingen: Ps. 16 3 en 6. 8. inleiding \pt de preek. 9. TekSo: joh. 11 25 en 26. 10. Eerste ged. der preuiking. 11. 'lussclienzang: Psalm 23:13, 12. 12. Tweede ged. uer preuiking. 13. Dankgebed. 14. Zingen: Psalm 118:8. 1 5. Zegen. 5.20 Overzicht van den Kerkdiens. vanuit de Gerei. Reik rit. Den daag, Luih. Burgwal V001* ganger: Ds. H. HASPER. 1. Opening. Votum. Groet. Lied 29 va 1 en 3. Inleidende tekst. 2. Schuldbelijdenis. Lied 18:1a. Ge nadeverkondiging. 3. Gelo^fsbülQden^. neujidenis vanNi- cea. Liud 46 .7. 4., Schriftlezing. Jac. 2:8 en 9. Oor. 12 3, 1 Cor. 13 8a, Rot\ 12 :9—21, Roam 13 8. 5. Gebed. b. Tekst: Luc. 10:2537. 7. Zingen Ps. 139 1 en 14. 81 Gebed voor al ,en nood der Chris» tenheid. 9. Sluiting. Lied S.i 1, en 6. 10. Zegen. RECLAME daai*, dikwijls met groot levensgevaar, verzameld door beroepsverzamelaars. Verder zijn er interessante series bij de Vanessa's (vulgo schoenlappers die in rups- en poptoestand bloots - steld zijn geweest aan ongewone warmte of koude, en, als gevolg daar van een zeer afwijkend kleurenpatroon hebben verkregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2