CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN ZATERDAG 5 MEI 1928 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 1 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertenliën per regel 22',t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertenliën bij vooruitbetaling* van ten hoogste 30 woorden* worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Ongewenscht alarm. Het was te voorzien, dat het rap port der Commissie, die op de jaar vergadering der Vereeniging voor Gereformeerd Hooger Onderwijs, in 1927 te Arnhem gehouden, benoemd werd, in breeden kring aandacht zou trekken. Als een donkere chaduw hing het feit, dat een viertal Hoogleeraren en Lectoren van de Vrije Universiteit Dr. Geelkerken volgde en daarmede de vraag naar den grondslag van deze Hoogeschool ook in den boezem der Vereeniging was ingedragen. Direc teuren gaven, hij monde van den heer Colijn, geruststellende verklaringen, maar wenschten toch de vraag com missoriaal te maken. Deze Commissie bestaande uit de heeren: J. J. C. van Dijk, oud-minister van Oorlog; Prof. Mr. A. Anema, Dr. K. Dijk, Ds. T. Ferwerda, Prof. Dr. F. W. Grosheide, Mr. Th. Heemskerk, A. W. F. Idenburg, Prof. Dr. J. Ridderbos, J. Schouten (het Tweede Kamerlid), en Mr. H. J. Hellema (secretaris), kreeg in opdracht te onderzoeken of art. 2 der statuten zoo is te interpreteeren, dat tot de daar genoemde Geref. beginse len behoort het goddelijk gezag der H. Schrift, gelijk de Geref. Kerken in Nederland dit in haar kerkel. vergade ringen hebLen beleden en handhaven. Ten einde dit rapport vroegtijdig ge noeg in bezit te hebben om op de jaar vergadering, dit jaar te Middelburg te houden, te kunnen behandelen, werd aan de Commissie een termijn gesteld Deze Commissie heeft dien termijn nauwelijks overschreden en kwam met een duidelijk geformuleerde uit spraak, zooals reeds in de pers is ge publiceerd. Zooals te voorzien was, is, nog vóór dat de Christelijke dagbladen een oor deel konden uitspreken, de groote li berale pers met een beoordeeling ge komen. Eigenaardig is nu dat de Nieuwe Rotterdamsche Courant zich door haar Gereformeerde medewerkers laat voorlichten op zoodanige wijze, dat het veel heeft van een algemeen alarm sein. In de eerste plaats wordt aan dit rapport de waarde toegekend van een absolute veroordeeling van het viertal, de Proff. Pos, Woltjer en Diepenhorst en den Lector Zevenbergen. In de tweede plaats wordt naast deze grond slag-kwestie nieuwe moeilijkheid met het oog op de uitbreiding der Vrije Universiteit opgeworpen. Tot juist begrip is het gewenscht de heide conclusies en het advies aan hot slot nader te bezien. De beide conclusies luiden: „le. Hoewel leerstellige uitspraken van belijdende Gereformeerde Kerken, hetzij deze hier te lande, hetzij ze in het buitenland zijn gevestigd, voor de beantwoording van de vraag, wat de tn art. 2 genoemde Gereformeerde be ginselen inhouden, van groote betee- kenis zijn, bezitten ze als zoodanig in den kring der Vrije Universiteit uiter aard geen juridisch-bindend gezag, daar deze een zelfstandig bestaan heeft naast de Kerk en voor de hand having van haar Gereformeerd ka rakter haar eigen Statuut en inrich ting bezit. Wel heeft de Vereeniging in art. 2 barer Statuten aan de Formulieren van Lenigheid een dusdanig bindend gezag toegekend, maar alleen doordat un voor zoover zij aan deze een plaats heeft gegeven in de omschrijving van haar grondslag; daarom volgt hieruit niet, dat dit gezag in dienzelfden zin nok toekomt aan andere kerkelijke uitspraken, ook al bedoelen deze niet anders, dan om genoemde Formulie ren te handhaven of uit te werken. 2e. Zoowel op grond van de bewoor dingen van art. 2 als van de eenstem mige uitspraken van de stichters en woordvoerders der Vrije Universiteit moet geoordeeld, dat volkomen te recht binnen den kring van de Ver eeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag algemeen wordt aangenomen, dat tot de Gere formeerde beginselen, in art. 2 ge noemd als grondslag voor alle onder wijs, dat in hare scholen gegeven wordt, behoort het Goddelijk gezag der Heilige Schrift gelijk dat wordt beleden in de drie formulieren van Lenigheid, door de Nationale Synode van Dordrecht voor de Nederlandsche Gereformeerde Kerken vastgesteld. Dit sluit in, dat alwat de H. Schrift ons mededeelt of leert, onvoorwaarde lijk wordt aanvaard, en sluit uit een willekeurig handelen met de Heilige Schrift of met haar uitspraken, en der halve ook het in twijfel trekken van den letterlijken zin van bestanddee- len van het heilige geschiedverhaal, zonder het aanvoeren van deugdelijke, met het Schriftgezag bestaanbare gronden. Wat bedoelt nu conclusie één?'Wat wordt-daarmede uitgesproken? Wij willen er met nadruk op wijzen, dat men voorzichtig zij om hier niets meer te lezen dan er staat. Het is een conclusie die kort is samengevat, waarvan elk woord beteekenis heeft, maar ook in onderling verband gele zen worden moet. Deze conclusie bedoelt dat for meel de Vrije Universiteit geen ker kelijke inrichting is en voor het hand haven van haar Gereformeerd karak ter haar eigen statuut volgen moet. Maar de conclusies zijn niet alle negatief. Conclusie 2 stelt positief hoe materieel statuut en inrichting in dit geval functioneert. Zeer duidelijk wordt uitgesproken, dat de Vrije Uni versiteit geen standpunt toelaten of dulden kan, dat ingaat tegen of be doelt een willekeurig handelen met de Heilige Schrift. Dat derhalve niet in twijfel mag worden getrokken de let terlijke zin van bestanddeelen van het heilige geschiedverhaal, zonder aan voeren van deugdelijke met het Schriftgezag bestaanbare gronden. Met geen woord wordt hier van het Kerkelijk conflict gerept. Alleen wordt het feit, dat de aanleiding was tot de breuk met Dr. Geelkerken genoemd. Naar onze meening richten zich de ze conclusies dan ook niet rechtstreeks tegen de vier genoemde hoogleeraren. Hoogstens kan men zeggen dat een standpunt wordt ingenomen, dat pa rallel loopt met de uitspraken van de Asser en Groninger Synode. Maar de Commissie duidt dit nog sterker aan in een advies aan het slot: „De Commissie vertrouwt, zoo zegt ze dat Uwe Colleges zich met deze conclusies kunnen vcreenigen en adviseert U, de aan U voorgelegde vraag in dezen geest te beantwoorden. Zij meent hieraan echter te moeten toevoegen, dat de tweede conclusie, in verhand met de statutaire bepalingen, niet als uitspraak met rechtsgevolg gegeven kan worden door Uwe colle ges, dan als beslissing naar aanlei ding van een concreet geval dat aan uw oordeel zou worden onderworpen". Hiermede heeft de Commissie scherp gesteld, dat alleen een opzettelijk zich stellen tegen deze uitspraak de hoog leeraren zou doen breken met de Universiteit. Wanneer de vier heeren in kwestie aan de Vrije Universiteit blijven wil dit voortaan publiek en officieel beteekenen, dat zij geen an der standpunt ten opzichte van de Heilige Schrift en den gTondslag der Universiteit innemen. Het is daarom naar onze meening onjuist wat de Nieuwe Rotterdamsche Courant ten dezen aanzien veronder stelt. „Indien dus zoo zegt ze een der vier betrokken docenten dogmatisch met dr. Geelkerken wenscht mee te gaan, is na het aanvaarden dezer con clusies zijn positie aan de Vrije Uni versiteit onhoudbaar geworden. En indien de vier docenten aan de Vrije Universiteit zullen blijven dan beduidt dit publiek, dat zij voortaan geacht willen worden zonder eenig voorbe houd materieel (dat is dus: dogma tisch) aan de zijde van Assen en Gro ningen te staan. De commissie brengt dus de zaak ongetwijfeld tot een beslissing". Wij zijn het eens met de conclusie, dat de Commissie ongetwijfeld een be slissing brengt maar dan een beslis sing geheel los van den Kerkelijken strijd. Evenmin als we behoeven te veronder stellen, dat de leden der gemeente die Dr. Geelkerken volgden, allen hoofd voor hoofd zijn afwijkend gevoelen on derschrijven, evenmin komen de vier hoogleeraren in conflict met de Uni versiteit indien ze lid blijven van de Kerk van Amsterdam-Zuid in H. V. Het is dan ook van de Nieuwe Rot terdamsche Courant een ongewenscht alarm, waar wij niet op in gaan. De andere punten hopen wij in een volgend artikel te bespreken. STADSNIEUWS. ZEVENDE LUSTRUM-VIERING VAN „ST. AUGUSTINUS". De R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus" alhier, viert heden, mor gen en Maandag zijn 7de lustrum. Opgericht 35 jaar geleden door eeni- ge studenten uit dien tijd, waaronder de latere minister, Prof. Aalberse en wijlen den Staatsraad, Prof. Struycken is deze vereeniging thans uitgedijd tot een centrum van R. K. studenten te Leiden, welke zij vrijwel allen omvat. Hedenmorgen is de lustrumviering begonnen met een plechtige Hoogmis in de St. Lodewijkskerk, welke werd opgedragen door den Zeer Eerw. Prof. Groenen, Hoogleeraar aan het Groot- Seminarie te Warmond en moderator der jubileerende vereeniging. Prof. Groenen werd hierbij geassis teerd door de wel eerw. heeren E. Krüytzer, als diaken; G. P. Th. Gerrit sen O. E. S. A., als sub-diaken; terwijl de weleerw. Mr. .J van Balgooy als ceremoniarius fungeerde. Onder de aanwezigen in het kerk gebouw waren o.m. de burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bak- huyzen, alsmede de rector magnifi cus der Leidsche Universiteit, Prof. Wensinck, en de secretaris van den Leidschen academischen senaat, Prof. Van Eysinga met, hun echtgenooten, alsmede Prof. Dr. L. van Itallie. Nadat de H. Mis was geëindigd, ver- eenigde men zich aan een gemeen schappelijk ontbijt in het vereenigings gebouw, dat zoowel uit- als inwendig kwistig met groen, bloemen en plan ten was versierd. Des middags had in het groot audi torium der Leidsche Universiteit de officieele opening van het lustrum feest plaats. Onder de talrijke aanwezigen waren hier: Mgr. Taskin, vicaris capitularis te Haarlem; verschillende R. K. Ker kelijke autoriteiten, een groot aantal reünisten, eenige leden van het ge meentebestuur van Leiden, de reetor- magnificus en de secretaris van den Leidschen Academischen senaat, de professoren Wensinck en Van Eysin ga, Keesom, Van Itallie, Welschen O. P., Aengenent en Verhaar. Voorts deputaties van de Unie van R. K. Studenten te Leiden, van den Bond van Leidsche Studenten en van de zustervereenigingen in den lande. De praeses van St. Augustinus open de het lustrum met een rede, waarin hij een overzicht gaf van de geschie denis der vereeniging. Hij wees er daarbij op, dat mannen als Prof. Aal berse en wijlen Prof. Struycken, in dertijd het inititatief hebben genomen tot de oprichting en dat de te genwoordige minister van. Staat, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, haar eerste voorzitter is geweest. Spr. deed verder uitkomen, dat de vereeniging thans een bloeitijd door maakt, zoowel wat haar doelstelling als het getal leden betreft, dat thans tot bijna 200 is gestegen. Spr. eindigde met den wensch, dat St. Augustinus steeds in bloei mocht toenemen. Hierna heeft Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy uit Amsterdam de feestrede gehouden, wat hij deed naar aanleiding van den naam der vereeniging: „Sint Augustinus". Spr. schetste hierin de groote be teekenis van St. Augustinus, den bis schop van Hippo, wiens levensloop en godsvrucht hij aan een bespreking on derwierp.. Na de feestrede heeft het bestuur receptie gehouden in het vereenigings- gebouw „Eigen Huis" aan het Rapen burg, waar talrijke bezoekers het be stuur kwamen geluk wenschen. Hedenavond hebben in „Eigen Huis" de ontvangst en de samenkomst der reünisten plaats. PROF. DR. B. D. EERDMANS. Vandaag herdenkt Prof. Dr. B. D. Eerdmans, oud-lid van de Tweede Ka mer, oud-lid van den Gemeenteraad, en hoogleeraar in de uitlegging van het Oude Testament, de geschiedenis van den Israëlietischen godsdienst en van de Israël ietische letterkunde aan de Rijksuniversiteit alhier, den dag, waarop hij voor 30 jaar zijn hooglee- raarsambt aanvaardde. DANKBETUIGING VAN MEVROUW LORENTZ. Mevrouw Lorentz heeft een schrij ven gericht aan den secretaris-gene raal van den Volkenbondsraad, waar in zij dank uitspreekt voor den brief, dien Sir Eric Drummond haar toege zonden had in opdracht van den Vol kenbondsraad, om het leedwezen van den Volkenbond over het overlijden van Prof. Lorentz te betuigen. Mevr. Lorentz verklaarde getroffen te zijn door de hulde, die Briand in de zitting van den Volkenbondsraad aan de nagedachtenis van haar echtgenoot gewijd heeft, en verzocht den secreta ris-generaal haar dank over te bren gen aan den Volkenbondsraad en in het bijzonder aan Briand. COLLEGES GRIEKSCH. Tijdens de ziekte van Prof. Dr. J. J. G. Vürtheim, lioogleeraar in de Griek- sche taal- en letterkunde aan de Uni versiteit alhier, zullen diens colleges grootendeels worden waargenomen door Prof. A. W. Byvanck. OUDE KANT. De Tentoonstelling van Oude Kant in de Lakenhal trekt niet zoo veel be langstelling, als redelijkerwijs mocht worden verwacht, Dat is jammer! Velen zullen denken: „Oude kant, wat heb je daar nu aan?" Dat is heel verkeerd gedacht. De oude kantstoffen zijn heel mooi, won deren van vlijt en fijnen kunstzin al heeft men er geen verstand van. Men gaat er ook niet naar toe, om kantwerken te leeren, maar enkel om zijn historisch-artistiek inzicht te ver diepen. om onder de bekoring van het mooie te komen. De Leidsche Kunstvereeniging heeft voor deze zeer bijzondere expositie veel moeite gedaan en niet het minst Mej. Siegenbeek van Heük'elom. Men stelle de expositie toch op prijs Met 13 Mei wordt ze beslist gesloten CARNEGIE HELDENFONDS. Verschenen is het jaarverslag 1927 van het Camegie Heldenfonds voor Nederland. De balans sluit op een totaal aan in- komsten en uitgaven van 942.845,26. De verlies- en winstrekening wijst een saldo winst aan van 29.598,78. Wekelijks werden 37 vaste uitkee- ringen gedaan, terwijl in 98 gevallen ondersteuningen, belooningen en on derscheidingen werden toegekend. Ook verschillende Leidenaars en menschen uit onze omgeving hebben priizen toegekend gekregen. Zoo is vanwege het Carnegie Hel denfonds voor Nederland in 1927 o.a. toegekend wegens het redden van drenkelingen met levensgevaar: aan N. van Riin, kantoorbediende te Kat wijk aan Zee, een getuigschrift in lijst; J. van Vliet, koopman te Rijnsburg, een bedrag van 35; aan P. Versluis, onderbaas aan de Leidsche Zoutkeet getuigschrift in lijst; aan U. W. H Stheeman, student te Leiden, een bronzen medaille; aan W. F. van Wei zen, lo9 werkman te Leiden, een be looning van 30; aan K. Stoker, los werkman te Bodegraven, een beloo ning en schadevergoeding van 25; aan C. H. van Starkenburg. bloemen- koopman te Rijnsburg, een belooning en schadevergoeding van 50; aan C. Nievaart, typograaf te Leiden, een be looning van 25; aan L. Verkoren, buurtschipper te Leiden een belooning en schadevergoeding van 30. WONINGBOUWVEREENIGINGEN Op Donderdag 10 Mei a.s. zal in de groote zaal van het Volkshuis (Apo- thekersdijk) vanwege de federatie van te Leiden gevestigde woningbouwver- eenigingen een lezing met lichtbeel den worden gehouden, door Mr. Dr. J. Versteeg, secretaris van den woning- dienst te Amsterdam, over het onder werp: „Volkshuisvesting in verband met de Volksgezondheid". De avond wordt opgeluisterd met muziek en belooft zeer interessant te worden. OUD-LEERLINGEN DER AMBACHTS SCHOOL. Eenige oud-leerlingen van bovenge noemde school hebben het plan op gevat een vereeniging te stichten, ten einde den band, tijdens de schooljaren ontstaan, aan te houden. Van verschillende zijden mochten zij reeds blijken van sympathie ont vangen. Er heeft zich dan ook een voorloo- pig comité bestuur gevormd, dat alle oud-leerlingen oproept tot een verga dering op 9 Mei a.s., waarvoor we naar de advertentie in dit nummer mogen verwijzen. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Adamantios Koraïs en Nederland. In de gisteren (Vrijdag) avond gehou den maandelijksche bijeenkomst der Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde, heeft prof. dr. D. C. Hesseling, hooglee raar in het nieuvv-Grieksch aan de Leid sche Hoogeschool gesproken over: Ada mantios Koraïs en Nederland. Koraïs (17481833) de man, die als filo loog en taalhervormer, maar vooral als strijder voor de geestelijke verheffing van zijn volk, in Griekenland nog steeds bui tengewoon geëerd wordt, heeft voor zijn vorming*aan den invloed van Nederlan ders veel te danken gehad. In Smyrna was het de predikant Ber nard Keun, die zijn eerste studies leidde; gedurende zijn zesjarig verblijf te Amster dam (17721778) genoot hij de vriend schap en het onderwijs van Adriaan Buurt en diens geleerde vrouw, Josina Carolina van Lijnden. Aan zijn Nederlandsche vrienden bleef hij steeds met groote dankbaarheid den ken, onze taal vergat hij niet. Als filoloog wordt hij terecht gerekend te behooren tot de Hollandsche school; zijn uitgaven kunnen nog steeds met vrucht worden geraadpleegd. Als hervor mer van de taal trachtte hij een midden weg te vinden tusschen 't volgen van de schriftelijk overgeleverde taal en de door beschaafde menschen gesprokene. Officieel had hij succes. Dichters en prozaschrijvers van talent hebben echter de „gezuiverde" taal van Koraïs niet aan vaard. Gistermiddag heeft een vracht auto op de Haarlemmerstraat voor de Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Bezoek van H. M. de Koningin-Moe der aan een Gymnasium te 's-Graven- hage. De viering van het 7de lustrum der R.-K. Studentenvereen. „St. Augusti nus". De Drentsche veenbranden. Buitenland. Aanvaring £n het Kanaal. Japan zendt oorlogsschepen naar China* Aanslag op den leider der Rnssische handelsdelegatie te Warschau. Solidariteitsstaküngen in verband met het conflict in de Rijnscheepvaart. De „Italia" vertrekt de eerste dagen nog niet naar Spitsbergen. Ernstig vliegongeluk in Japan. perceelen 156 en 158 de winkelruit en twee zonneschermen vernield. De auto was te breed geladen. In den afgeloopen nacht zijn uit een kist, staande langs den walkant op de Aalmarkt, 14 pakken Klokzeep ontvreemd. De orgeldraaier N. F. heeft ge klaagd, dat hij in de Mirakelsteeg door zijn concurrent met een zweep een klap op het gelaat heeft gëkregen. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. Het vertrek van H. M. de Koningin- Moeder naar Soestdijk, dat in de eer ste week van Mei plaats hebben zou, is eenige weken uitgesteld. H. M. hoopt thans 21 dezer haar buitenverblijf te betrekken. Prinses Juliana is gistermiddag ongeveer te 3 uur per auto op Het Loo gearriveerd. Prins Hendrik zou daar hedenmid dag 5.11 per trein aankomen. Prinses Juliana zal op 10 dezer in het barakkenkamp te Waalsdorp den eersten steen leggen van het te bouwen museum, waarin de histori sche verzameling der regimenten gre nadiers en jagers zal worden onder gebracht. PRINS HENDRIK. De Prins is voornemens Maandag a.s. een bezoek te brengen aan de ge meenten Neede, Groenlo en Eibërgen. tot het in oogenschouw nemen van den wederopbouw van woningen, enz., welke indertijd door den stormramp werden verwoest. SCHEEPVAARTTENTOONSTELLING Het bestuur van de Ned. Vereen, voor Tentoonstellingsbelangen, stelt een onderzoek in naai- de vraag of en in hoever daadwerkelijke belangstel ling hier te lande bestaat voor deel neming aan de scheepvaarttentoon stelling te Parijs 1928, ten einde, wan neer zulks het geval is, te kunnen zorgdragen voor een collectieve Ne derlandsche afdeeling. DE SCHUTTEVAER. Volgens bericht van de Nederland sche sleepboot Seine, bevond zich de reddingboot Schuttevaer Donderdag avond te 20.30 uur op 18 mijl Oost en Yt mijl Zuid van Orvers-vuurschip. Alles wel. HET „NATIONALE" PROGRAMMA VAN DE A.V.R.O. Het is niet onaardig, om onzen le-' zers eens te laten zien, waaruit het zoogenaamde „nationale programma" dat de A.V.R.O. op Prinsessedag wilde uitzenden, bestond, schrijft de Stand. Aan dit programma werkte o.a. me de: „De Boeren jool", een amateurs gezelschap, dat liedjes zingt; en welke liedjes? Slechts een vijftal er van mo gen als Vaderlandsche liederen aan gemerkt worden. Als wij van het ver dere deel van het programma slechts noemen de nummers: „De Postbode", „Holland met je ongerief", „Boeren vrijage" en „Amor in het kippenhok 1", behoeven wij geen verdere toelichting te geven. Onze lezers zien wat het „na tionale programma' van de A.V.R.O. beloofde te worden. Ook „Het Volk" schreef hierover en voegde er aan toe: „Wat een „Oranjeprogram" kan zijn, bewees de Christelijke Radiovereeni- ging, die op 30 April uitzond een uit voerig concert van nationale liederen, doorvlochten met oranjerede voerin gen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1