BEEKMAN naast de bevoegdheid om in verschil lende publieke administraties te wor den geplaatst pok de leerlingen in staat stellen om na het eind-examen het onderwijs in de indologische stu die of aan de hoogere handelsschool te volgen. De school moet voorts een re ligieus-ethisch doel hebben. Tegen de 2 g. economische school bestaan inder daad ernstige bezwaren. De techni sche ontwikkeling maakt de waag naar experts noodig, waardoor de op leiding ook in deze richting geleid moet worden, een omstandigheid die spr. afkeurde. Een der dringendste eisclien van ons onderwijs is beperking van het aantal vakken. De voorstanders van het handelson lerwijs noemde spr. be klagenswaardige wezens. Tenslotte wenschte hij aan lien die in het bezit van het H.B.S.-diploma A zijn, het recht te geven examen te doen voor de Indologische faculteit en de handelshoogeschool. Ook zou hij de opleidingstijd voor alle inrich tingen van voorbereidend hooger on* derwijs gelijk willen stellen. Na eenige discussie hield prof. dr. H. Wagenvoort uit Groningen een refe raat over: „De plaats van de klassieke opleiding in het voorbereidend Hooger Onderwijs". Prof. Wagenvoort besprak dit onder werp aan de hand van de volgende punten: 1. De aandacht van de leerlingen concentreert zich op de talen in het algemeen en op de oude talen in het bijzonder. 2. Het onderwijs is humaniteit. 3. Het onderwijs moet gericht zijn op den mensch van een bepaalde pe riode, die belangrijk genoeg is om de keuze daarvan te wettigen. 4. Er moet zelfwerkzaamheid zijn. 5. Het middel tot zelfwerkzaamheid het vertalen, heeft een bij uitstek vor mende waarde. 6. Het heeft practische beteekenis. Prof. Wagehroort lichtte elk dezer punten nader toe en toonde vervol gens aan dat de keus der klassieke oudheid belangrijke voordeelen biedt. De klassieke oudheid is niet belang rijk omdat zij voor het moderne gees tesleven normen stellen zou; wèl is zij belangrijk omdat zij doet zien hoe de Westersche beschaving is ontstaan. Iedere gelegenheid tot klassieke vorming moet als een landsbelang worden beschouwd en als zoodanig door de Regeering worden bevorderd. UIT ONZE INDIEN. INTERNEERING VAN COMMUNISTEN. Er is een interneeringsbesluit gete1 kenki voor i communist uit Djokja, uit West-Java, 2 van Sumatra's Oost kust, 3 uit Soerabaja, en 12 uit Maxiioer, STUDIE VAN BESTUURSAMBTENAREN. In een bespreking in Koloniale Stu'diën van het proefschrift van den eersten In- Idischen bestuursambtenaar, tevens den eersten studeerende aan de Utreohtsche Intdologisohe Faculteit, die er den (doctorsbul behaalde, den heer E. J. Bur ger, schrijft Prof. Dr. J. H. Boeke, (Steeds bewondering J» gevoelen voor Iden moed en de energie van! die be stuursambtenaren, die een krap geme ten verlof van hun, den gauschen per- feoon vergende, bestuursloopbaan uit buit-en om opnieuw in de theoretische istudie onder te duiken en dan daaruit opstijgen met den doctorshoed op het hoofd. „Hun jongere collega's, die de volle- fclige voorbereidende studie achter den rug hebben, wanneer zij den dienstin- gaan, hebben hei veel gemakkelijker. Zij kunnen hun Indischen tijd.' benutten om op een stevige theoretische basis, in hun (ptofdiet^jd gelegd, een of ander on iderwerp voor een proefschrift, uit de practijk van hun ambt, op te bouwen Zr kunnen zich ongestraft specialises ren, zij hebben den trjd om de theorie te laten bezinken en haar dan rustig aan fcle vraagstukken die hen aantrekken en bezighouden, aan de feiteai die zij ont- inoefen, te toetsen. „Met hen vergeleken staan de oude ren, do menschen van den overgang van het oude naar het nieuwe studie plan, er ongunstig voor. Zij hebben erva- ring, zeker, maar ervaring zolder vot (doende theoretische voorlichting en zij moeten in hun tweeden studietijd haas tig een hoeveelheid theorie verteren en haar toepasbaarheid1 op een speciaal {vraagstuk nagaan". MERWAARDIGE VERZAMELING NAAR NEDERLAND. De West vertelt van (die zeer merk waardige verzameling Indiaansche en iBoschnegervoorwerpen, welke naar !de koloniale tentoonstelling te Amhieim wor- (den opgezonden en een paar dagen te (Paramaribo ten toon zijn gesteld. Het feof, dat de heer M. J. Schloas zoo juist een reis Ihtaid gedaan naar de Boven- (Litanie en uit de eerste hand aMaaa verechillende Indiaansche voorwerpen bad medegebracht. De mooie collectie poschnegervoorwerpen is voor .eetn groot Ideel het werk van dien heer Junker. Tot de aardigste voorwerpen rekent het blad een Indiaansche rustbank in (den vorm van een kaaiman, Indiaansche (Sieraden, veeren en peilen, woningen van Boschnegers en Indianen, een fraai bewerkte Boechneger corjaal waarin men zal kunnen varen in den vijver te (Arnhem Afrikaansche spelen enz Maar ook op ander gebied is er veel J>elangrnks te zien. Zoo b.v. een aan (schouw elijk overzicht van bet bauxiet- en van hot balata-bedrijf, een collectie mineralen afkomstig uit den Surinaam- Bchen bodem, een monster van rozen hout-ohe, een glazen uitstalkast, met feee kerncollectie voorwerpen van in- fandoche kunstaaswhoidv een uitgebrei de collectie landbouwproducten, enz. En dit alles verlucht met fraaie schilderwer ken, inlegwerk, gebatikte kussens enz* HERDENKING VAN DE EXPEDITIE NAAR TAMIANG. Voor de herdenking ,van de expeditie naar Tamiang, 35 jaar geleden, bestond groote belangstelling. Een deputatie van het garnizoen was er bq aanwezig. Dd burgemeester, D. baron Mackay, en de plaatselijke commandant, kapitein Bie- gel, spraken redevoeringen uit. De mu ziek speelde volksliederen. (De expeditie naar Tamiang, het ge bied op cte grens van Deli en Atjeh, in het jaar 1893, eigenlijk een reeks van expedities, waaraan uitsluitend troepen uit Delische garnizoenen hebben deelge nomen, had ten doel dit gebied, rakende aan Beneden-Langkat, waarheen de ta- breid en waar de petroleumindustrie bakscultuur van Deli uit zich hadi uitge- sinkls korten tijd1 een aanvang had ge nomen, te zuiveren van do derwaarts uit geweken Atjehsche benden, die herhaal delijk idle Maleische bevolking brand schatten en de Langkatsche onderne mingen beidreigden. Achtereenvolgens weiden in 1893 de Athjesche bentings in de beneden- en bovenstreken van Tami ang .genomen, waarbij tal van officieren en minderen zich onderscheiden heb ben. Het heeft echter tot 1899 geduurif voordat de veiligheid in dat grerisg© bietd volkomen verzekerd was). VROEGERE NEDERL. KOLONIëN. Bijna geen deel der wereld, of onze vaderen, die in voorbijgegane eeuwen de aaide omzeilden on in verre gewes ten nederzettingen stichtten, hebben er sporen van hun verblijf achtergelaten. En al mogen oppervlakkig voor het levende gedacht die* sporen in namen of gedenkteekenen niet .dadelijk waar neembaar zijn, voor hem^ die verder zoekt dan do vluchtige reiziger, spreekt steeds meer, wat Holland heeft ge wrocht enverzuimd. Er kleeft Ne- iderlandscbe durf. Nederlandsche on dernemingsgeest en er kleven Neder* llandsche herinneringen ook aan de «Britsche kolonie. British Guiana, sa mengesteld uit de eertijds Nederland sche koloniën Berbice, Essequibo enDe- merara, in West-Indië, welke Nederland nu truim een eeuw geleden verloor, na dat ze eeuwen lang evenals Suriname met ons land verbonden waren ge weest. Suriname bleef Hollandsch en een lastpost, de Westelijke nabu ren, gingen over in Engelsche handen en. ofschoon nog ryet tot groeten bloei ge Dracht, werden aie koloniën ontwik keld en geldelijk niet afhankelijk van het moederland. Van de Hollanidsche vestiging is niet veel meer te hespeu^n, evenmin van historische monumenten. Dat daar vroe ger honderden schoon aangelegde plantages bestonden, waarop een be drijvig Leven heerschte en waar alles getuigde van de vlijt en volharding d)er oude Hollandsche kolonisten, onze stoe re voorvaderen, die, evenals in Suri name het oerwoud in bloeiende planta ges wisten te herscheppen, dat er 60 mijlen hooger op de rivier Essequibo een fort „Kijk-Overal" gn een stad Cartabo bestond, waar ongeveer een kwarteeuw de Commandeurs van Essequibo woon- Iden, dat ,een Storm van 's-Gravesande gedurende 30 jaren het bewind voerde op het Vlaggeneiland, dat het eiland Borsselen langer dan 25 jaren die ze tel was van den eersten Commandeur van Demerara, dat een reeks -van Com mandeurs in Berbice gedurende 150 ja- refi het bestuur uitoefenden op Fort Nassau, dat er in deze streken veel1 geleden, veel gestreden, veel gezondigd is, dat er lafheid en zwakheid, maai ook veel volhardende moed is be toond, daarvan is geen spoor meer te vinden. Slechts een paar ruïnes, enke le steenen fundamenten en oudie Hol- llandsche sluizen en in het oerbosch ver scholen grafzerken, houden die berk* mering daaraan levendig. Aldus de inleiding van een artikel am de Indische Verlofganger van de hand van den heer Fred. Oudschans Dentz, waarin deze bij .aardige plaatjes o.a. van de Hollandsche kerk en Pastorie op Fort Eiland Essequibo (Br. .Guyana) van die oude monumenten en de historische tijden waarin ze tot stand kwamen, verteld. HET VLIEGONGEVAL BIJ SOERABAJA. Gisterenmorgen had onder buitenge woon groote belangstelling t de begraie nas plaats van Iden officier van den Marine Stoomvaartdienst K. W. van dei Veen, idie bij het jongste vliegongeluk is omgekomen. De Coinaiidant van de Zeemacht was vertegenwoordigd door den Commandant van Marine te Soera* haja. De verschillende korpsen van Ide Marine hadden deputaties gezonden, (evenals die van de Landmacht en die marechaussée. Er was een groot aaintal kransen. Er werd1 gesproken dloor den Marimecommandant, door den Iinspeo teur van den Marinestoomvaartidienst, Dr .Mooy, van het vliegkamp en dioor iden vltootaalmoezenier die tevens na mens Ide familie dankte. DE KRAKATAU, Aneta intervieuwdie Dr. Stehn, den leider van den Vulcanologischen Dienst over de verhoog)d©< werking van den Krakatau. Dr. Stehn ziet geen aanwi* zing tot ongerustheid. De buitenland- sche vulcanologen zijn er, evenals Dil Stehn, van overtuigd, dat eventueele groote erupties in ieder geval niet den otovang zullen hebben van de Krakatau- ramp van 1883. De bevingen van de aardkorst in andere werelddeel en, zoo als in Griekenland, Bulgarije en Mexico, houiden geen verband met de verschnn sel'en van den Krakatau. Daarvoor is ae afstand te groot. Wel zou een voor planting van eruptieverschijnselen kun nen optreden. Het rapport voor den dag van 1 Mei luidt als volgt: van 6 tot 18 uur wei der. 283 kleine bomer up ties tot oen hoogte van 180 M. geconstateerd, gedeeltelijk met watorbolvorming. Men telde 76 op wellingen en 70 waterfont men. De an custische waarnemingen waren wegens Oostenwind en branding onzeker, 's Nachts werden 34 erupties met gloeien de bommen geteld. Rapport van 2 Mei: Tot 1.49 werden 12 kleine erupties g teld, en daarna 5 erupties van gloeiend© bommen tot 500 M. hoogte over een periode tot 22.35 Het water werd van beneden verlicht door lava-uitviceiïngen. Tot 2.47 uu! hadden geen explosieve verschijnselen plaats. Tot uur hadden nog 66 kleine erupties plaats. Herhaaldelgk wenden vlammen van brandende gassen boven water gezien. GEMENGD NIEUWS. GROOTE BRAND TE GELLICUM. Gistermiddag heeft te Gellicum bij Gel- dermalsen een zware brand gewoed, die elf gebouwen in de asch heeft gelegd. De Ned. Herv. Kerk met den toren, het hulp- postkantoör en negen particuliere huizen brandden af. De brand brak omstreeks 3 uur uit in het hulppostkantoor, naar men vermoedt tengevolge van de onvoorzich tigheid van kinderen. Drie motorspuiten uit Leerdam hebben het vuur bedwon gen. Ook de brandspuit uit Beesd ver leende assistentie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Evenmin is er eenig vee KJ deh brand omgekomen. Nader wordt gemeld: Gellicum, het dorpje, aan den Lingedijk, behoorënde tot de gemeente Deil, heeft een brand als gistermiddag woedde tot nu toe niet gekend. De brand ontstond zooals gezegd in de woning van den heer K. de Waal, den houder van het hulppostkantoor. Het vuur greep snel om zich heen en toen het eenmaal naar bui ten uitsloeg, werd het door den feilen Oostenwind met kracht aangewakkerd. Het duurde dan ook niet lang, of het ge- heele huis, een boerenbehuizing, in het voorgedeelte waarvan het hulppostkan toor is gevestigd, stond in lichte laaie. In verband met het gevaar voor de omlig gende huizen werd de brandweer uit de omliggende gemeenten Leerdam, Beesd, Rumpt, De Rooy en Buren gealarmeerd. De vrees voor uitbreiding van den brand bleek gegrond, want het duurde niet lang of het vuur sloeg over naar de woning van den heer De Keizer, welke op korten afstand van het huis van den heer de Waal stond. Fel woedde het vuur en het scheen niet te stuiten. De Ned. Herv. kerk gelegen naast de woningen van den heer de Keizer, en geheel uit steen opge trokken, werd ondanks alle pogingen om haar te behouden, eveneens door het vuur aangetast. Met nog grooter snelheid breid de de brand zich uit, door het wegvliegen der vonken en brandende stukken riet van de daken. Nog 'n aantal huizen naast en aan de andere zijde der kerk en vijf woningen aan de overzijde van den weg werden door het vuur aangetast en ver woest, voordat het ten slotte aan de drie motorspuiten uit Leerdam en de brand spuit uit Beesd gelukte, het vuur te •tui ten. Met geweldig geraas stortten een gedeelte van het kerkgebouw- en den to ren in. Eerst tegen zes uur in den avond was het vuur bedwongen ën het geyaar voor uitbreiding geweken. Behalve de genoem de woonhuizen en de Ned. Herv. kerk zijn nog verwoest de huizen, bewoond door de families van Dijk, Struiken, de Waal, de Zeeuw, van Dijk en het bondsgebouw van den Boerenbond met opslagplaats van graan en veevoeder. De schade, die de enorme brand heeft veroorzaakt, is zeer groot. Van de inboedels en de voorraden in achter eenige .woningen aangebouwde schuren, werd nagenoeg niets gered. De burgemeester van Deil, mr. W. Kolff en de burgemeesters der naburige ge meenten waren den geheelen middag op het.terrein van den brand aanwezig. Van de kerk en de tien afgebrande huizen is niet veel meer dan een ruïne overgeble ven. Voor zoover bekend, was alles ver zekerd. De bewoners- der afgebrande hui zen zijn tijdelijk bij andere dorpsbewoners ondergebracht. Opmerkenswaard is, dat in 1883 in de zelfde huizen een dergelijke zware brand gewoed beeft, waarbij drie menschenle- vens te betreuren waren. UITBREIDING DER VEENBRANDEN. Uit Klazienaveen wordt gemeld, dat zeer zware veenbranden zijn uitgebroken. Honderden turfhoopen zijn verbrand. De bestrijding is hopeloos door gebrek aan materiaal en door de weersgesteldheid. Een huis te Valthermond is aangetast. En vele andere verkeeren in gevaar. De in boedels worden begraven of te water ge worpen. De droeve verwachtingen, aangaande den grooten veenbrand te Barger Compas- cuum zijn dus reeds bewaarheid. De brand heeft zich overdag buitengewoon snel en krachtig ontwikkeld. Op het oogenblik is het geheele Barger veen één groote vuur zee. Verschillende huizen staan reeds in brand en ongevéer twintig loopen gevaar' in" de vlammen op te gaan. Er ontwikke len zich zeer groote rookwolken, welke het blusschingswerk vrijwel onmogelijk maken. De bewoners moesten in één uur tijds hun huizen ohtruimën. Zij staan nu met al hun huisraad langs den weg. Ook de Ammoniakfabriek, welke gisteren reeds gevaar, liep, kan elk oogenblik in brand vliegen. 'Het vuur woedt n.l. achter de fa briek op een afstand van vier K.M. De burgemeester van Emmen, de heer Bou- ma, heeft telegrafisch de motorbrandspui ten van Groningen en Veendam om as sistentie verzocht. Omtrent den brand in Valthermond wordt nog gemeld, dat hij nog onver minderd voortwoedt. De commissaris der Koningin in Drente, mr. J. T. Linthorst Homan, vergezeld van het lid van Gedeputeerde Staten, den heer K. Brok, heeft gistermiddag een bezoek aan het brandende veen gebracht. De in druk van den Commissaris is, dat er in derdaad een groot gevaar dreigt. Ook te Emmererfscheiderveen is de brand weer met vernieuwde kracht uitge broken. Talrijke turfbulten hebben reeds vlam gevat. Uit Emmen wordt nog gemeld, dat gis termorgen te Klazienaveen-Noord op de veenderijen van den heer van Polen, de N.V. Scholtens Veenmaatschappij en van den heer van Duin en eenige anderen honderden stapels turf verbrand zijn. En kele huizen langs het Scholtenskanaal liepen groot gevaar. De daarachter staan de buurtjes en veestallingen waren ge deeltelijk ontruimd- Over groote afstan den langs den weg ziet men de inboedels staan. Kinderen lagen aan den kant van den weg te slapen. Aan blusschen of voor komen van het in brand geraken der wo ningen viel ook hier niet te denken. Al bet beschikbare brandweermateriaal van de particuliere veenbedrijven is voortdu- iend iu actie. Te Valthermond trachtte de brandweer met behulp van een stoomspuit uit Mus- selkanaal het nieuwgebouwde café van den heer C. Klein te behouden. Het is pchter sterk te betwijfelen of haar dit ge lakt is. Blijft de .wind waaien met al de kracht, welke hij thans heeft, dan is het te voorzien, dat de veenbranden een wa re catastrofe worden. Groote boerenplaats afgebrand. Gis termiddag is totaal afgebrand de kapi tale boerenplaats gelegen aan het Noord- Hollandsch kanaal, gemeente Bergen, be woond door den landbouwer Swaag, en eigendom van diens vader, den heer J. Swaag te Alkmaar. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd het overwaaien van vonken uit de machine van de daar voorbij rijdende stoomtram, die op het rieten dak der boerenplaats terecht kwamen en daar gretig voedsel vonden. Levende have is niet omgekomen. Verzekering dekt de schade. Een noodlottig schot. Te Rande on der de gemeente Diepenveen wilde de 27- jarige A. van den Burg achter zijn wo ning op een ekster gaan schieten. Tenge volge van onhandig manoeuvreeren met het geweer, kreeg hij het volle schot ha gel in het hoofd. De man was onmiddel lijk dood. Een auto door den trein versplinterd. Toen de heer A. Schrauwers, handelsrei ziger uit Tülburg, gistermorgen omstreeks 10 uur met zijn auto den onbewaakten overweg Liesbosch-—Leur op den Weg naar Attelaken wilde passeeren, had hij blijk baar niet gemerkt, dat op korten afstand de goederentrein van de richting Etten en Leur op komst was. De machinist, die het gevaar zag, remde nog uit alle macht doch kon niet voorkomen, dat de auto gegrepen werd. Totaal versplinterd werd deze tegen de afsluiting van den weg ge worpen. Hoewel de geheele carosserie van de chassis gevlogen was, kwam de inzit tende, de heer S., er zonder eenig letsel af. Volgens ooggetuigen treft den machi nist geen schuld. Auto over den kop geslagen. Gister middag is tusschen Asch en Buren in de Neder-Betuwe een auto-ongeluk gebeurd. Een auto slipte in een bocht en schoot met groote vaart over den kop, zoodat de inzittenden, twee heeren, vier dames en een klein kind, allen afkomstig uit Utrecht, onder den auto kwamen. Toege snelde arbeiders hebben hen uit hun be narde positie bevrijd. Wonder boven won der bekwamen de heeren, die voorin za ten, slechts lichte verwondingen. Van de dames werden er twee ernstiger verwond. Medische hulp was spoedig ter plaatse. De auto is zwaar beschadigd. Tusschen de machine. Gistermorgen had de 35-jarige W., knecht in de bakke rij van de firma Hus aan de Binckhorst- straat te 's-Gravenhage het ongeluk met zijn hand tusschen een deegmachine be kneld te raken. Drie vingertoppen werden hem afge- kneld. De man werd in den Centralen Post door den Geneeskundigen Dienst verbonden en vervolgens naar het zieken huis overgebracht Lijk gevonden. Gistermorgen om 4 uur is in den Trekvliet in Den Haag het lijk van een man drijvende gevonden. Een eind verder werd een jasje aan den kant van het water gevonden, dat kennelijk toebehoord heeft aan den drenkeling. De man is ongeveer 50 Jaar, 1.60 M. lang en heeft dun, grijs haar, een groote neus, dunne lippen, bol gezicht en groote, rossige knevel. Hij was gekleed in een donkergrijs colbertcostuum met een wit en met een gestreept overhemd. Voorts droeg hij een boord met omlig gende punten en een zwarten zelfhinder, jaeger onderkleeding, ongemerkt, grijze sokken, hooge zwarte rijglaarzen met dik ke zolen en een zwarte bolhoed, waarin de letters J. v. d. B. In een der zakken werd een notitieboekje gevonden, waaruit gebleken is, dat de man colporteur is. De commissaris van politie, afdeeling C, Alexanderveld verzoekt bekend te wor den gemaakt met de identiteit van het lijk. Gasverstikklng. Gistermorgen wer den in perceel Bremlaan 6 te Hilversum mevr. M. M. C. L. oud 22 jaar en haar dochtertje van een Y, jaar dood te bed gevonden tengevolge van gasverstikking. De buren roken de gaslucht en waar schuwden de politie en den Gemeentelij ken Geneeskundigen Dienst. Met een zuurstofapparaat werd vergeefs beproefd de levensgeesten op te wekken. Ernstig ongevaL Te Heeze is de werk man M. bij het slaan van een pomp door een neervallenden paal zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij voorzien moest worden van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Vechtpartij Gisteren ontstond een ernstige vechtpartij op de Hoogemolen- straat te Doetinchem, waarbij zekere v. H. een ernstige steekwond ter zijde van de borst kreeg. Zijn toestand was van dien aard, dat direct geestelijke bijstand moest worden ingeroepen. Inbreker aangehouden. De rijkspoli tie te Barneveld heeft een nog jeugdigen zwerver gearresteerd, die de laatste nach ten driemaal in den winkel der Rudolph- stichting heeft ingebroken. De aangehoudene is gisteren naar Utrecht overgebracht. Land- en Tuinbouw. VEREEN. VAN LEERKRACHTEN BIJ HET LANDBOUWHUISHOUD- ONDERWIJS. Dezer dagen hield de vereeniging van Leerkrachten bij het Landbouwhuishoud onderwijs een weekend op de Vonk te Noordwij-kerhout. Op deze bijeenkomst werd door den heer S. L. Louwes, se cretaris van de Overijselsch© Landbouw- maatschappij een causerie gehouden over „De maatschappelijke beteekenia van het Landbouw-huishoudonderwqsV In ons land ia het Jandhouwbedjqjf RECLAME. 'heef-T^TEENI COSTUME ISOOOiG? Ga naar KOREYAARSTRBDT LEIDEN. U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. 1 overwegend klein-bedrijf; het gevolg ia een geringe financieel1© draagkracht vain Ide boerenbevolking. Dit bedrijf leent zich van nature tot een conservatief beheer. De maatschappij heeft behoefte aan de bewegelijkheid van de stadl, doch evenzeer aan die rust van het plat teland. Er is evenwel gevaar, dat de stad, die een gemeenschap vormt, die veel gemakkelijker tot handelen is te brengen, tracht, zich ten koste van het platteland een haar niet toekomende positie te verwerven, 't Gevolg daarvan zal zqn een achterblijven van het platte- land, ten opzichte van de maatschap po lijke ontwikkeling zoowel als van de so ciale voorziening. De stad domineert dan en trek naar de steden begint te komen. In Engeland is dit b.v. duide lijk te zien; slechts 8 pet. van de be vol* long vindt haar bestaan in den land bouw. Het platteland moet in gtaat blijven voor het noodige evenwicht te zorgen. Dit kan alleen als er een materieel, cul tureel en geestelijk gezonde plattelands bevolking is. Hierbij neeft het landbouw- hufehoudonderwijs een groote rol te spelen. Gewezen werd op die belangrijke taak van (de vrouw bij de boerenbediening; zij is een belangrijke stuwkracht in het bedrijf. Evenwel heeft zich de stedelijke geest, (vooral in de grootere bedrijven, reeds te zeer meester gemaakt van het vrouwelijk deel der bevolking. Voor de» gelijke vrouwen ware hst een groot ge luk, 'dat zij .een opleiding hadden gehad idie haar Ide mogelijkheden, maar ook de schoonheden van net bedrijf hadden go- Itoonld. Bij het kleinere bedrijf doen zich weer andere moeilijkheden voor;daar wil soms de vrouw te veel leiding .ge ven, terwijl zij weinig begrip van djo| zaak heeft. Verder worden nog vein eischien gesteld aan Idle boerin; net on- iderwqs moet de mogelijkheid scheppen^ dat ZR aan 'deze eischen kan voldoen* Verder moet bet Landbouwonderwijs aankweeken de liefde voor het platteland opdat men leere begrijpen dat het ide aal1 niet is: de groote stad. In verschil- Lende streken, b.v. in Overjjsel, is men dan ook welbewust dien weg opgegaan om Idioor het stichten van kleine schooi tjes, idie zich nu al' tot groote scholen ontwikkelen, voor de geheele vrouwelij ke bevolking van het platteland en da kleine steden te zorgen. Uit den groei van deze scholen blijkt wel hoe groot de behoefte is aan dit onderwijs. Niet on waarschijnlijk is het, dat we van dit oo* derwijs nog eens uitbreiding krijgen, die nu nog niet mogelijk geacht wordt. ONVERWOESTBAAR STAAL. Volgens berichten uit Parijs, aldua de „Tel", zou een voor de motorenio- dustrie, en voor de luchtvaart in het bijzonder, zeer belangrijk© ontdekking door den beroemden Franschen me; tallurg Léon Guillet ^an d© Acadiémie des Sciences zijn medegedeeld. Hij zou n.L een staalsoort hebben ontdekt, die practisch onverwoestbaar rnaghee* ten. Dit nitraatstaai zou zooveel harder zijn dan chroom- of oikkelstaal, dat het in de eerste plaats in aanraking zou komen voor de constructie van motor» cylinders en andere machineonderdee» Ken, Idie aan sterke wrijving onidierh^ vig jrijn. Van motoren, waarvan de cy linders gedeeltelijk van nitraatstaai en van chroom-nikkelstaal vervaardigd wa ren, bleken de chroom-nikkieldeelen, na dat idle motor 18.650 mijlen geloopeu had, voor 40 pet. afgestoten, terwijl d© nitraat^staaldeelen een slijtage van eleohte 2 p.ct. vertoonden. Nadat een vliegtuigmotor 100 uren geloopen had, was ide slijtage voor de gewon© metaal- Cylinders 8 p.ct.; daarentegen waren Kte deelen van nitraatstaai nog volko« men intact. Niet slechts de gering© slijtage, d©ch ook het lage smeerolieverbruik, bleek ©en groot voordeel. Uit d© proeven bleek het oJieverbruik met „gewoon" metaal te vaaiëeren van 9 gram per paard© krachtuur tot 12 01 25 gram, nadat de motor 100 uur geloopen had; het ven bruik bleef voor het nieuw© metaal ooi» stamt tusschen 4 a 5 gram. Toch doet men goed1 bij bovensta-n* de berichten de noodig© reserve in aciit te nemen. De naam van Léon Guiil. L is zeker een waarborg voor de juistheid der cijfers, doch nitraatstaai is in gec» nen deele nieuw. De basis patenten viur nitraatstaai, waarmede staal wordt aan geduid, dat aan de oppervlakte geha: d is door er bij hooge temperatuur tong- Tftam stikstofgas over te leiden, be rusten naar wij .meenen bij jd© Duits ju e finma Krupp te Esseoi. Naar wij meen. u. beschikt m^n ook in ons land in ie..- minste één laboratorium van .en ma chinefabriek over .ervaring in net har- |den van staal door middel van nitrc

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6