daarvoor den voorzitter van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders, den heer Joh. Brautigam, naast de reeds genoemde adviseurs Kupers en Serrarens aan te wijzen. r DREIGEND CONFLICT BIJ DE SCHELDE. Do arbeiders, werkzaam bij de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen hebben van verschillende metaalbewerkersor- ganisaties een circularie ontvangen, waarin er op wordt gewezen, dat van de verleden jaar toegezegde verbete- i ringen in de practijk niets is terecht- I gekomen. Deze verbeteringen hadden o.a. betrekking op periodieke verhoo gingen, uitbetaling van het loon op christelijke feestdagen en vacantie. In verband hiermede hebben de arbei ders aan de Directie weder verschil- i lende eischen gesteld, n.l. loonsverhoo- ging van drie tot vijf cent en evenredi ge tariefsverhooging. Verder eischen zij doorbetaling der Christelijke feest dagen en drie vacantiedagen per jaar. Ook wenscht men een bespreking, ten einde tegemoet te kunnen komen aan de klachten van sommige arbeiders, i die er niet mede ingenomen zijn, dat hun werk per uur wordt betaald en zij niet, zoo als in andere ondernemin- gen van dezen aard, een vasten toe slag boven dit uurloon genieten STAKING VAN WERKLOOZEN. 1 Onder de 100 werkloozen uit Rotter dam, die vanwege het Waterschap „De Hegge" te Vriezenveen zijn te werk gesteld, is gister, nadat 50 hunner al- daar 14 dagen en 50 één dag hebben gewerkt, een staking uitgebroken. Zij eischen meer loon. Tot nu toe is alles zeer rustig. HET CONGRES DER INTERN. CHR. VAKBEWEGING. Het dagelnksch bestuur van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond heeft in zijn vergadering van 26 en 27. April ;,te Brussel Verschillende besluiten geno men ten aanzien van de internationale «conferenties, die vierbonden zullen wor den met het congres, dat hot I. C. V. jdat jaar te Müncoen zal houden, en heeft verder de inleiders voor congres en conferenties aangewezen. Die internationale vergaderingen, zul len 25 September beginnen met een con ferentie der christelijke vaktinternatio nales. Deze conferentie zal zich hebben bezig te houden met enkele wijzigingen, die in de statuten van het I. C. V- wup den aangebracht en die betrekking heb ben op de medewerking der vak-iater- i {rationales in het I. C. V. Verder- zal ook een voorstel aangaande de propaganda voor de Chr. vakbeweging in behander ling komen. In den namididag jan 25 Sept. zal; de intern, arbeidsters-conferentie -ol'aats vin Iden. Mej. Lafeuille, Parijs, zal een in- lieiiding houden over „Het werk der in ternationale chr. vakbeweging ten aan zien van de belangen der arbeidsters", jfweö andere inleiders zullen zich be zighouden met „de gevolgen der ratio- ?raliseeringvoor de arbeidsters*'; mej Baers, Brussel, zal de physiek© gevolgen londerzoeken en m:>j. Ammann, Berlijn, de economische gevolgen. In den voormiddag van 26 Sept. zal een conferentie .van jeugdleiders plaats hebben. Deze conferentie zal „de nooidj- zakelijkheid van de vakorganisatie van idfe jeugd" en verder „propagandia-me- rr-n van da vakbeweging onder die jjeiigd" bespreken. Het congres begint op 26 September in kien namiddag en zal gedurende de twee jvolgentde dagen even .ens vergaderen. De secretaris, de heer Serrarens, Utrecht zal het verslag uitbrengen over do werk zaamheden der internationale. 'Twee inleidingen zullen gehouden wo» Iden over „de "concentratie in het be- idrijfsleven". De heer Baltrusch, Berlijn zal" spreken over „nationale concentra tie en wetgeving", die hoer Amel'ink, Utrecht, over ,fde international1©con* tcentratie". Het vraagstuk dier rationalisatie zal eveneens in twee inleidingen besproken worden. De heer Devinat, dir. van het internationaal rationalise erings-instituut te Genève zal spreken over „de ratio- jialiseering in hec algemeen en haar eco- jnomische vocrdeelen", terwijl idie heer Zirnhel'd, Parijs, „de gevolgen der ra- tictoaHseering en de taak van vakbewo ging en staat" zal behandelen. Verder ^al de heer Pauwels, Brusse'i epreken over „'dien stand) en de ont wikkeling dor internationale sociale wet geving". UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Geer- fcruida Johaima di.v. Cornells Jozef us van Haastregt en Gijsberta Maria.Bouw meester; Petrus Josephus z.v. Theodo- rus Martinus Obdeijn en Catharina Jo hanna Jacoba de Teu;Elizabeth Corne lia, d.v. .-Johannes Petrus van Es en Jo» thanna Al'ida van Dijk; Marinus Jolian- nes Marcus z.v. Kora van Veen'en Go irailda Albers; Petrus Gerardus z.v. Pe trus Oomen en Jacoba Theodora Riet broek. Ondertrouwd: Gemót Willem vanGoo- zen, jm. 24 j. en Agues Catharina Does- wtik jd. 23 ,j. Getrouwd: Leonardus Krijger wed. 40 j. en Maria Turk jdi. 38 j.; Adrianus Theodorus Straathof jm. 24 j. en Johan na Rotteveel jd. 25 Overleden: Thebdorus Wagenaar 83 j.:.iHermanus van dier Velden 58 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. De kaasmarkt alhier, dde wegens geringen aanvoer «enigen tijdj gesloten is geweest, zal van half Mei af weder gehouden worden. Burgerlijke stand'. Geboren: Dirk z.v. J. C. van Tellingen en T. Dioelanld; tGornelis Petrus z.v. J. Zevenhoven en H. C. Ide He»ü; MArgje K. G. van dei Voorat en M. de Groot; Maria Sibylla d.v. L. Remmer man en H. Langejans; Maria Johanna d.v. J. van Brammen en C. Littooij; Mannus Hendrik us z.v. ■W. Hamoen en G. van tien Hoek; Maa theus z.v. J. van den Akker en M. var. Zwieten. Ondertrouwd: J. Went van Amster dam en A. E. A. van der Vri/ig. Gehuwd: J. A. de Vries jm. 28 j. en M. A. Hoogervorst jd'. 28 j.; J. Neder hoff jm'. 26 j. en A. Dongelmans jd. 2;; j.: X L. van Leeuwen jm. 22 j. en 'M Houtman jd, 20 j.; M. v. d. Akker jm. 24 j. en G. Verduhn id. 26 j. Overleden: M. M. Kwa kernaak wed van A. Rosenboom 75 j.; H. Haverkamp leohtgen. van A. Hendriks 67 j.; C. van Wijk jm. 55 j. Ingekomen van: Averees t, R. Vreden- borg, Prinsenlaan 9; Wagoning en. kin deren Slootweg, Raadhuisstr. 44; Zwarn- meildam, A. Zwajxeveld, echtgen. van F. van Harskamp, Hortensiastraat 36; Haarlem, KI. v. d. Spelt, Conoordiaati; 8; Gladbach, Duitschland, M. Emming. (dientsb., Heerenweg 3a; Leiderdorp, G J. Kroon, Oranjestr. 44; Zwammerdam, A. Koster, veehouiderskn., Steokterweg 9; Den Haag, A. Voorhoeve, echtgen van B. Ide Pijper, Stevinstr. 20; Zeven huizen, H. Roos, smidskn., Dorpstr. 29a, Den H^ag, M. C. M. Zanardi. wed. X Kohier, Pr. Hendrikstr. 69; Vlist, S. v.. Buffelen en gez., veehouderskn., Kronv me Aarweg 2; Stompwijk, C. v. d1. Ham, Willemstr. 7; Amsterdam, L. A. Verhoef PLooftstr. 20; Nederhemert, D. Biesheu vel, betonwerker, Hoorn 53; Alkemadg, J. H. van der Ploeg, veehoüdierskn^ Hoorn 79; Mooildrecht, H. J. A. M. van Engelen, Prins Hendrikstr. 78; Wasse naar, M. R. Bakker, St. Jorisstr. 3. Vertrokken naar: Uden, B. C. Coxc; Hazerswoude, W. Hunnink, wed'. L. Bek; Amsterdam, Louis Bothastr. 15. 1 hoog J. Hoogenboom wed. W. Twaalf hoven; Rotterdam, Noordsingel 109, A. Schor- penisse- Maasland, J. Doelman en goz% veehouder; Den Haag, Hooftkadc i, J H. Gerritsen, kinderjuffr.; Barwouts- waarder, B. Snelderwaard, veehouder: Ter Aar, M. J. d© Wit; Haarlem, Sant poortterstraat 39, C. C. M. Overeau Lei den Prinses Wilhelminastr. 19, u. J. Berkien; Edam, St. Josephstr. 477, G A. Bahl'mann, onderw.; Groningen, Tuin straat 51, IJda Keesman; Leiden, Nieu we Rjjn 80, W. P. Luijben; Blcemendaal, Vogelenzang, H. van den Berg en gez, veehouderskn.; Harlingen, II. Wij ma, vee houdersknecht; Schiebroek, P. J. G. Carsjens, expediteur; Nieuwkoop, P. v der Voorn, dienstb.; Den Haag, Water- lioostraat 2, J. A. Eikhuizen. BOSKOOP. De opbrengst der vlaggetjes-ver koop ten bate van de „Feestcommissi i 1919" op 30 Aprilj bedraagt circa 14c gulden. Omtrent onderstaande verloren voorwerpen zijn aan hej politiebureau inlichtingen te bekomen: 3 huissleutels, 1 be.astingrijwieimerk, 1 jengensidas en 1 poi*emonna\e mot inhoud. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Veiling". Veiling van 2 Mei. Rozen per bos: Hadley f0,711,90; Ophelia fo,660,96; Gemengde rozen f0,380.69; Butterfly f0,701,40; Gol |den Ophelia f0,59L12; Columbia f0,901,16; Rosalanidia f0,67M1'. Wilh. Kordes f0,55L40; Marcel Roy er f0,500,75; Claudius Pernet fi^o— I,70; Mac. Keiler f1,201,30; Pink Pearl f0,42; Pauls Scarlet f1,502,10; Clematis Duranldi per bee f 1,302,21 id. Pruis Hendrik f 1,60; Violieren dub bele, per bos f0,56—0,70; id. enkele, 25 ct.; Balrozen per bos 31—30 ct.; La thyrus per bos 1522 ct.; Primula in pot, per stuk 25—29 ct. NIEUWKOOP. Door B. en W. is voorgesteld voor electrische stroom per K.W.U. 38 ct. te' berekenen voor het verbruik onder de 100 K.W.U.voor het meerder© ver bruik 36 ct.; de straatverlichting 30ct Dit voorstel werd door den Raad verworpen. Het bestraten van een geidealtbo Dorpstraat, is gegund aan Gebr. Kwak- kenoos voor f3,899. Alhier zijn op de Eierenveiling 13.000 eieren geveild. De prijs liep van f 5-5,40. Hanael' vlug. Gedurende het 1© kwartaal' 1928 zijn door den Vlleeschkeuringsdienst al hier gekeurd 47 runderen, 113 varkens 1 paard', 1 veulen, 40 schapen, 1 geit, 2 gras kalveren en 69 kalveren. Te O. Amstei overleed de heer A. J. v. Rjje, vroeger hoofdi jdier O.L.S. alhier. Be Burgemeester heeft zijne ambts- bezighejdea weer hervat. LISSE. De aid. Lisse der algem. vereen voor bloembollencultuur heeft aan den gemeenteraad' verzocht om verlaging van (dien prfjs van het gas, dat gebezigd wordt voor de warmwateiinstallatiea ider ontsmetting van narcissen en hya icinthen. SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Johau- nes Jacobus z.v. J. J. Geerling en H Duijm: Adriana Antonia d.v. J. van Kesteren en A. M. van Dorp; Gehuwd: Nicolaas Noordermeer 28 j. en Johanna Maria Haver 30 j. Overleden: Johanna Maria Wilhelmi- na Bolte 76 j. ongeh. Gevestigd:H. van Eeuwen en gez., Zuiderstraat 7 van Li.<ue; B. van dei Lans, Rijksstraatweg 17a van Lisse; J. Schmiohl, Beukenlaan van Hillegom; A. W. Tjjssen e«n gez., Hoofdstr. 126 van Oegstgeest; A. Dekens, Kerkelaan 54 van Oegstgeest. Vertroklcen: miej. G. van Keulen van Klinkenberg 15 naar Voorschoten; mej. B. W. van Es van Hoofdstr. 213 naar Bennebroek; N. Noordermeer en 'gez van Hoofdstr. 193 naar .Voorhout. J, E. Vink en ge^. van Hoofdstr. 103c naai' Leiden. ZOETERWOUDE. Gisterenavond geraakte hot drie jarig zoontje van den fabrieksarbeidier v. id'. N., wonende aan hel, Jaagpad, in Iden Rijn te water. Alhoewel spoedig hulp kwam opdagen, duurde het gerui- men Hijd eer het kind, wat reeds gezon ken was, op het droge was. Het bleek dan ook geheel bewusteloos. Door toepas sing van kunstmatige ademhaling, wist bakker van Velzen de levensgeesten weer op te wekken. Verdere behande ling nam Dr. de Bruyne van hem over. Gisterenmiddag had alhier op den Rijndijk een aanrijding plaats tussehen twee auto's. Beiden kwamen uit do richting van Leiden. De bestuurd-er der voorste auto, een Ford, van den Sui kerwerkfabrikant Pel uit Leiden, gaf •een teelten aan den hem achterop komenden .bestuurder, den heer Hout zagers uit Boskoop, dat hij naar links zou uithalen, teneinde te koerein. Dat teeken werd niet (of te laat), door Iden heer H. opgemerkt, zoodat een botsing volglcle. Beide auto's werden vrij „ernstig beschadigd. Volgens ooggetuigen, was de heerH. |die viij snel' reed, de schuldige. GEMENGD NIEUWS. Doodelijke val. Door een noodlottig ongeval is de zoon van den landbouwer A. Sneep te Fijnaart, terwijl hij op den schuurzolder werkzaam was, gisteren bo ven uit de schuur gevallen, waarna hij bewusteloos en in deerniswelckenden toe stand door toegeschoten hulp dè ouder lijke woning in werd gedragen. Ondanks spoedige geneeskundige hulp is het slacht offer, zonder tot het bewustzijn te zijn ge komen, na eenige uren overleden. Lijk gevonden. Gistermorgen om half zes is op de spoorlijn AmersfoortApel doorn nabij Amersfoort aangetroffen het verminkte lijk van den 42-jarigen van K. aldaar. De man is vermoedelijk overreden door den goederentrein, welke te ongeveer 3 uur 's nachts daar passeert. Verdwenen. Sinds Maandag is de op zichter van de gemeentelijke speelvelden te Deventer niet meer op zijn werk ver schenen. Men verneemt, dat hij de gemeente ver laten heeft. In verband met de verdwij ning van den man zal het gemeentebe stuur maatregelen treffen. Een oud schutters-gilde. Te Hilvaren- beek (N.-Br.) zal het Gilde „St. Joris' het 600-jarig bestaan, op tweeden Pinkster dag vieren mèt het houden van een historischen optocht en wedstrijden, van welke laatste ruim 30 vereenigingen uit het land ïullen deelnemen. Poging tot brandstichting. Te Velp is aangehouden een ontslagen bediende van een boekbinderij-, die had getracht in de zaak, waar hij werkzaam was geweest, brand te stichten. Hij had daartoe een open gaspijp aangestoken, waardoor een vlam van 70 c.M. lengte ontstond. De po ging werd nog tijdig opgemerkt. Hij is haar Arnhem overgebracht. Brand. Gisteren is te Haale gemeen te Heilendoorn de boerderij van J. Holbert door brand vernield. Ruim 30 varkens en kalveren kwamen in de vlammen om. Al les ,was verzekerd. Het doodgevonden meisje te Amsterdam. Den negentienden Maart werd des middags in het Zeeburgerdorp aan de Overzijde van het IJ te'Amsterdam door een politie-agent het lijkje gevonden van een vier-jarig meisje. Reeds dadelijk werd er gefluisterd, dat het meisje geen natuurlijken dood gestor ven was, doch bezweken moest zijn aan de gevolgen van ernstige mishandelin gen. Het lijkje werd in beslag genomen en in het Binnengasthuis gerechtelijk ge schouwd door dr. Fokke Meursing en den arts C. v. Gelderen. Het resultaat daarvan bleef voorloopig geheim en toen de politie verlof gaf om het lijkje te begraven meende men alge meen, dat het kind aan uitputting waö overleden en dat er dus van mishande ling geen sprake kon zijn. Het onderzoek, dat eerst thans is be kend geworden, had echter uitgewezen, dat hier wel degelijk van mishandeling sprake was. Het lichaampje was met tal- looze wondjes overdekt en ook inwendig werden verschillende kneuzingen gecon stateerd. Het staat thans vast, dat het meisje ten gevolge van zware mishande ling is gestorven. De moeder van het meisje, en de man, die bij haar woont, blijven, zooals zij reeds deden toen het lijkje gevonden is, hardnekkig ontkennen iets vande mis handeling af te weten. De man echter is gistermorgen toch door de politie gearresteerd. Het is nog niet met zekerheid te zeg gen of hij de dader is. De politie hoopt echter deze treurige zaak spoedig tot klaarheid te hebben ge bracht. Motorrijder tegen auto gebotst, Wolff seint uit Aken d.d. gisteren: Gisteravond reed op den Vaalser land weg een van Nederland komende motor rijder, die beschonken moet zijn geweest, met een snelheid van ongeveer 75 K.M., terwijl hij de linkerzijde van den weg hield, tegen een uit Aken komenden per sonen-auto. De botsing was zoo hevig, dat het mo torrijwiel zich in den koeler van den auto boorde. Den berijder van het rijwiel werd de schedel gespleten en de borst openge scheurd. Hij was op slag dood. De inzittenden van den personen-auto bleven ongedeerd. Kind doodgevallen. Het 4-jarig kind van J. Westra te Bozum, onder de ge meente Baarderadeel (Fr.) was met zijn moeder op den zolder, en zag toen kans een luik te openen. De kleine stortte daar door naar beneden en kwam op den stee- nen vloer terecht. Bewusteloos nam de moeder haar kind op; na eenige uren overleed de kleine, meldt het „N. v. h. Noorden''. Verdronken. Te Oosterhoogebrug is het 4-jarig dochtertje van H. Vos in een onbewaakt oogenblik, terwijl de ouders bezig waren het vee te melken, in een sloot geraakt en verdronken. Hongerstaking van gevangenen. Naar gemeld wordt, zouden de 2-4 dienstweige raars, die hun straf ondergaan in de Bij zondere Strafgevangenis te Schevenii.gen Dinsdag allen verdere opname van voed sel hebben geweigerd. De reden van deze hongerstaking zou gelegen zijn in het feit, dat de dienstwei geraars naar hun meening te veel werk moeten verrichten en te weinig voedsel ontvangen. Een monument voor Domela Nieuwen- huis? De Nederlandsche syndicalisti sche Federatie van Overheidspersoneel heeft zich tot den gemeenteraad van Am sterdam gewend met een adres, waarin medegedeeld wordt, dat zij besloten heeft, een gedenkteeken te doen stichten voor Ferdinand Domela Nieuwenhuis, hetwelk zij wil onthullen op 18 November a.s., den dag, waarop Nieuwenhuis tien jaar gele den overleed. Adr. verzoekt vergunning het monu ment te mogen plaatsen op een openbaar plein, b.v. het Haarlemmerplein. In kokend water gevallen. Gisteren middag omstreeks 5 uur is in het perceel llonsholredijkstraat 191 te 's-Gravenhage de lYi-jarige A. van D. in een kuip met kokend water gevallen. De kleine, die zeer ernstige brandwonden bekwam, is door den Geneesk. Dienst naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. Motor-ongeval. Tegen 7 uur is gis terenavond in de Jmïierparkstraat Den Haag de 20-jange H. J. J., wonende in de Jacob Marisstraat, met zijn motor fiets gevallen. Hij bekwam een schedel fractuur en een lichte hersenschudding. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. RADIO-NIEUWS. WIE DE NATIE VERSCHEUREN. Anti-nationaal Telegraaf-geschrijf. Het heeft de redactie van „De Tele graaf' beliefd met schijnbaar vader landslievende woorden tegen Prinses- sedag lucht te geven aan haar heken- de anti-nationale gevoelens. Het hoofd bestuur van Posterijen en Telegrafie mocht er de dupe van worden. Dit col lege, dat ongetwijfeld in zijn recht staat, meende door een perscommuni qué zich te moeten verantwoorden- Gevolg hiervan is ,dat allerlei berich ten in de pers gelanceerd worden, die kant noch wal raken. En zie de Te- legraaf-redactie bereikt juist wat ze bedoeld-e. De fout ligt bij hen, die meenden zich tegen de onwaarheden van dat blad te moeten verweren. Autoriteiten en zij, die in het publie ke leven arbeiden, moeten langzamer hand leeren, dat er onder de dagbla den één is, waarmede men niet pole miseert en tegenover welks geschrijf men zich niet verantwoordt. Hoog stens kan het nuttig zijn het een enke le maal te signaleeren. Dat willen we ook nu doen, nu er verwarring dreigt te ontstaan ovër de vraag of met opzet den avond van Julianadag op den Hilversum- schen zender aan d© socialisten werd toegewezen. Bekend is dat de V.A.R.A, (socialis ten) naar verhouding slechts weinig zendtijd heeft. Om aan de behoefte aan zendtijd eenigszins tegemoet te komen werd indertijd in tegenwoor digheid van een ambtenaar van P. en T. door de A.N.R.O. toegestaan, dat de V.A.R.A. zou mogen uitzenden op „1 Mei en den vooravond daarvan". In gewoon Nederlandsch beteekent „vooravond" de avond te voren. Er is echter ook een soort radio-omroepla- tijn. Daarin kent men het woord „vooravondconcert", n.l. voor een con cert gegeven des namiddags tussehen 6 en 8 uur. De AVRO, die den werkelijken voor avond liever niet afstond beriep zich op deze heteekenis en poogde zoo den 30sten April geheel voor zich op te eischen. Het Hoofdbestuur van P. en T. en de Minister van Waterstaat lie pen daar echter niet in. Hoe jammer het is, dat er destijds niet aan gedacht werd, dat de vooravond van 1 Mei al tijd op den verjaardag .dec Prinses valt, afspraak is afspraak: de avond van 30 April is voor de socialisten. Zoo zijn de feiten en daarmede stemt de uiteenzetting van P. en T. overeen. Wat doet nu „De Telegraaf", het blad dat zoo nauw met de A.V.R.O. verbonden is, dat een buitenstaander beide lichamen bijna niet onderschei den kan? Het schrijft: „Dat het Neder landsche volk dien avond op hoog be vel verstoken blijven zal van het na tionale programma, ter gelegenheid van Prinsessedag georganiseerd door de A.V.R.O., een programma, dat door Waterstaatschen dwang thans zal worden vervangen door eén rooden „wijdings"-dienst Zoo zal dus op een avond, waarop het geheele Nederland- landsche volk zich opmaken zou om den 19den verjaardag zijner kroon prinses te gedenken door een toepas selijke uitzending, dit volk in zijn diepste gevoelens worden gekrenkt en gegriefd". Het blad weet heel goed, dat het hier geen dwang gold, maar een af spraak door de A.N.R.O. zelf gemaakt. Ook de liberale bladen, als „U. D.", dat schrijft ovfer een „vernuftige in terpretatie als die der Regeering ten opzichte van de V.A.R.A.-uitzending op 30 April", konden dat weten. Er is behalve Hilversum nog een Ne derlandsche zender: Huizen. Daarop gaf de Ned. Chr. Radiovereeniging- een Oranjeavond, georganiseerd in de Groote Kerk te Maassluis. Ieder weldenkende zou meenen, dat de „Telegraaf", dat op zoo'n „vader landslievende manier" tegen de roo den en tegen den Minister uitpakt, dan toch de eenheid zou zoeken met het koningsgezinde volksdeel en zou adviseeren: stem vanavond af op Hui zen. Doch neen. Aan het adres van de N.C.R.V. wordt de volgende liefelijkheid gelanceerd: „De „oranje-avond*, georganiseerd door de Christelijke Radiovereeniging, immers is te particularistisch om als volwaardig surrogaat te kunnen die nen". Naast het anti-vaderlandsche arti kel wordt een plaat geplaatst, waarop Minister Van der Vegte op Prinsesse dag met lecge handen tegenover Ko ningin en Prinses staat. Er is niets. De Christel ijken tellen bij de A.V.R.O. niet mede. Op een andere plaats wordt het Te- legraaf-lezend publiek geraden: Stemt hedenavond af op buitenland se h e stations. Ziedaar de methode van hen, die met een officieel gezicht vertellen de oenheid van ons volk in den omroep te willen, die aan de conferentietafel zoeken naar „wat heel de natie ver- eenigt", die een omroep goed-voor-allen wenschen. Tegen den Minister, tegen de rooden, tegen de Christel ijken, zoo verdeelt het liberalisme zelf ons volk. Buitenland- ache stations liever dan een christe lijke oranje-avond, zoo anti-nationaal zijn de A.V.R.O.-mannen. Dat is de ra dio-les van 30 April voor ons christe lijk volksdeel. VERBOD VAN UITZENDING VAN KERKELIJKE DIENSTEN. Het diocesaan orgaan van het bis dom Leitmeritz van 15 April 1928 pu bliceert, naar een Kipa-bericht meldt, een verbod van de H. Congregatie van h,et H. Officie, gedateerd van 17 Maart 1928, als antwoord op een des betreffende vraag van den aartsbis schop van Praag. Blijkens dit verbod der H. Congre gatie is het niet geoorloofd de liturgi sche gezangen van een Hoogmis of van andere kerkelijke diensten geheel of ook gedeeltelijk door dé radio te verspreiden, ook niet, wanneer de door den celebrant of diens assistenten ge zongen gedeelten achterwege blijven. Indien de radio-verspreiding tot dusverre toch in verschillende Katho lieke kerken geschied is, gebeurde dit zonder verlof van het H. Officie. „De Maasbode", aan wie wij dit be richt ontleenen, vermeldt niet, of de Nederlandsche Katholieke Radio Om roep reeds gevolg heeft gegeven aan het door Rome uitgevaardigd ver bod. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 2 Mei. Heden aangekomen aan den rijksafslag 18 stoomtrawlers, 8 loggers en 34 kust- visschers. De prijzen voor trawlvisch wa ren: Tarbot ƒ23—87.50, griet 20—46, zet- schol 2131, kleine schol 2.4019.00, bot 611, schar 3.208, pieterman poon tjes 2.40—13, groote schelvisch 1629, mid del 10—18, kleinmiddel 8.50—13.50, kleine 3.4010.50, groote gullen 4.206, kleine 4 5.50, wijting 34.70, makreel 3—7.50, al les per kist van 50 k.g.; groote tong 1.40 1.50, middel tong 1.401.70, kleine tong 1.301 75 per k.g., rog 12—22 per 20 stuks, kabeljauw 1024, per kist van 125 k.g.; leng 0.401.20, heilbot 3.5214.80, kool- viscb 756 ct. en zalm 6.50, alles per stuk. Van de IJ muider stoomtreilers kwa men er heden 17 aan de markt. De be sommingen waren: IJM. 18 met ƒ1151, IJM 50 met 2418, IJM 48 met 1873, IJM 130 met 1607, IJM 15 met 2199, IJM 110 met 1819, IJM 37 met 2254, IJM 82 met 1665, IJM 179 met 1478, IJM 271 met 1738, IJM 331 met 1479, IJM 127 met 1469, IJM 41 met 1115, IJM 330 met 1848, IJM 193 met 1747, IJM 325 met 1609, KW 123 met 1851. De besommingen der treilloggers wa ren heden: KW 25 met 461, KW 110 met 871, KW 147 met 572, KW 175 met 638, KW 99 met 403, KW 96 met 309, KW 5 met 235 en KW 134 met 318. Heden kwam hier aan de markt de Duitsche stoomtreiler S.D. 49 met 3674 besomming. Scheepsti} dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. VEENDAM Rott. n. N.-York 2 2 ami. V. Boulogne. LEERDAM Rott. n. N.-Orl. 2 te Antw. EDAM i v. Rott. te N.-Orleans. MOERDIJK 2 v. Vancr. te Rott HOLLANDA FRIKA-LIJN. GIEKERK thr. 2 v. Zanzibar. MELISKERK uitr. 2 v. Port Amelia. KLIPFONTEIN ujtr. 1 te Algoabaai JAGERSFONTEIN uitr. 30 v. Pt Natal. RIJPERKERK tbr. i te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DRECHTSTROOM uitr. 17.45 v.m. 20 mijl O. v. Niton. REGGESTROOM uitr. 2 v. Amst EON. HOLLANDSCEE LLOYD. GELRIA thr. p. 29 Fern Nor. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MERAUKE uitr. p. 2 Pantellaria. TAMBORA uitr. 2 te Sabang. INDRAPOERA uitr. 2 v. Pt. Said KEDOE thr. 1 v. Singapore. PATRIA thr. 4 4 am. tè Mars. verw. KERTOSONÖ uitr. p. 1 Gibraltar. INSULINDE uitr. 2 v. Rott. GAROET thr. p. 30 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". RONDO uitr. p. 30 Perim. BATOEthr. p. 30 Gibraltar. ENGGANO uitr. p. 30 Ouessant MADOERA uitr. p. 30 Ouessant CHR. HUYGENS thr. p. 1 Periia ËALEIER 2 v. Amst. n. Batavia. SALAWATI thr. 2 v. Genua. JOH. DE WITT thr. 2 v. Batavia ROEPAT 2 v. Amsterdam n. Hamb. KON. DE RNEDERL. uitr. 1 v. Algiers, PRINSES JULIANA uitr. 28 te Batavia. PRINS DER NEDERL. thr. p. 30 Gita- KANGEAN thr. via Liverpool 30 10.54 n.m. 120 m. Z.W. v. Land's End KON. PAKETVAART MIJ. LEMATANG 24. v. Tawao n. Menado, NIEUW ZEELAND Rott. n. Bat. 2 van Suez.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6