NIEUWE LEIDSCNE COURANT Het dagboek van een Leerares van DONDERDAG 3 MEI 1928 TWEEDE BLAD. DE OLYMPISCHE SPELEN. ui. Het was 28 jaar na de invoering van den loofkrans, waarover wij de vorige keer uitvoerig hebben gehandeld,dat de volledige naaktheid bij de wedstrij den te Olympia werd ingevoerd. We tellen het jaar 720 v. Chr. De bijzondere voorliefde der Helle nen voor het beschouwen van de naak te lichamen der worstelende kamp vechters vond ongetwijfeld zijn oor zaak in het hoog ontwikkelde kunst gevoel van dit volk. De schoone pro ducten hunner beeldhouwkunst, die ons heden ten dage met verwondering daarbij doen stilstaan, toonen ons, welk een grooten invloed de oefenende athleet daarop heeft uitgeoefend. De groote zedelijke gevaren welke aan deze „naaktcultuur" verbonden waren, heeft men natuurlijk niet ge zien. Hoe kon het ook anders. Welk vermoeden had men van de booze nei gingen van het zondige menschelijke hart? De gevolgen bleven dan ook niet uit. In het bekende werk van Dr. W. Wagner, over „Hellas", lezen we het volgende: „Want zoo het gezicht der schoone, jeugdige vormen eensdeels het schoon heidsgevoel in hooge mate ontwikkel de, werden daardoor ook natuurlijke begeerten opgewekt, en kwam in Hel las een ondeugd in zwang, welke over als elders de schuldigen met onuit wisbare schande brandmerkt Ten tijde van Homerus schijnt het, dat die zedeloosheid nog onbekend was, of althans in het verborgene ge pleegd werd, maar in de dagen van Pericles, het bloeitijdperk van Grie kenland, schuwde zij zelfs het daglicht niet meer. Zij ontheiligde de reine betrekking der vriendschap, zij nam slechts haar masker aan, om daaronder het lage en verachtelijke der verleiding te ver- hergen. De wetten zwegen of zochten het euvel slechts te beperken. Geen wonder dus, dat de ondeugd als een vreeselijke pest onder alle stammen der Hellenen zich verbreidde en ongetwijfeld was zij mede-oorzaak van het rassche verval der Grieksche wereld". Niettegenstaande deze les uit het verleden volgen vele „modernen" in de beweging der Lichamelijke Opvoe ding het voorbeeld der klassieke hei denwereld na en geinspireerd door het „Olympische ideaal" wordt alle of haast alle kleeding afgelegd, om de schoonheid der bewegingen beter te doen uitkomen. In een school te Ber lijn vonden reeds naaktdansen plaats van jongens en meisjes gezamenlijk. De Duitsche zedelijkheidsbond van het Witte Kruis en Duitsche vrouwen en meisjesbond voor zedelijke rein heid zijn er krachtig tegen op getre den. Bedenkelijker is, dat sommige „Schoolautoriteiten" dit vuil verdedi gen. Zoo o.a. zekere H. Schmidt in de „Leipziger Lehrerzeitung". Hij ver klaart kortweg alle kleeding als een erfdeel van een kerkleer, die alle vleesch voor zonde verklaart. Het is tegen de natuur. „Hebt gij", zoo schrijft hij, „ouders en opvoeders, dan nooit gevoeld, dat gij de kleinen van hun vrijheid be rooft, als gij met uw zoogenaamde op voeding begint en hun een lichaams- kleeding opdringt? Gymnastiek met een gekleed lichaam is ondenkbaar". Ook in ons vaderland is er onder de moderne vakmenschen 'n streven in die richting' merkbaar. Turnen, alleen met een zwembroekje aan, kennen wij in ons land al jaren; zelfs werd deze aardigheid reeds een keer vertoond bij gelegenheid van een demonstratie aan een Chr. H. B. S. Wie herinnert zich niet meer het openbaar optreden van de z.g.n. „Lo- ges-dames" in verschillende plaatsen, ook te Leiden? FEUILLETON. 53) o „Voor mijn eigen gedrag echter moet ik eveneens acht even op mijn geweten en naar mijn innerlijke over tuiging handelen Deze nu is, dat ge mengde huwelijken uit den booze zijn. Man en vrouw moeten in hunne ge wichtige levensbetrekkingen, nl. die tot hun Schepper en Verlosser, één zijn. Mijn zoon heeft me reeds veel kommer en zorgen bereid, wijl hij zich maar al te licht door zijn gevoelens laat meesleepen. Ik zou 't daarom met vreugde begroeten, als hij, door een aan zijne genegenheid beantwoordend huwelijk, eindelijk tot een rustig, so- lied leven kwam. Ik moet dat nog te meer wenschen, nu hij arts is en later mijne inrichting hier overnemen moet, waarin ik mijn levenstaak zie. Een arts moet in zijn eigen belang zoowel als in dat van zijn patiënten, gehuwd zijn, opdat hij in zijn huiselijk leven bescherming vinde tegen de ze delijke gevaren, waaraan hij in zijn be roep zoo dikwijls blootgesteld is. „Frederik mag echter geen ge mengd huwelijk aangaan, maar moet een meisje van mijnen en zijnen gods dienst trouwen. En daarbij moet zijn toekomstige vrouw geloovig zijn van harte, niet echter, zooals helaas zoo- De neutraliteit heeft het ook ii^ ons land een eind gebracht in de richting van het turnen zonder kleeding en het is dringend noodig, dat een „halt" van onze zijde wordt toegeroepen. Een vooraanstaande paedagoog, die niet overtuigd was van de noodzake lijkheid, dat op de Christelijke school het onderwijs in gymnastiek door een Christelijk vakman gegeven moet worden, stelde mij eens de vraag: „Toon mij eens het verschil tusschen een Christelijke en een niet Christe lijke oefening." Laten wij constateeren, dat hier wel heel scherp de antithese is aange toond; is groote voorzichtigheid, bij de keuze van leiders en leeraren in lichamelijke oefening voor Christelij ke vereenigingen en scholen, niet ui terst geboden? Doch laat ik terugkeeren tot het onderwerp. Het einde van een vierjarig tijdperk, dat door het groote feest der Eleërs te Olympia zou worden afgesloten, na derde. Iedereen kon gemakkelijk uit rekenen, hoever men nog van dat tijd stip verwijderd was; het feest begon vijf dagen vóór het intreden van die volle maan, die in ieder vierde jaar het dichtst bij den zomerzonnestil stand inviel, om juist met die volle maan te eindigen.» Reeds ongeveer een jaar vóór dien tijd begonnen zich in vele Grieksche steden verschillende kampvechters opzettelijk voor den Olympischen wedstrijd te oefenen. Gymnasten leidslieden der kampvechters va ders, bloedverwanten en vrienden raad pleegden of de zoon, aanverwant of vriend werkelijk zoo geoefend was, dat men hem goedschiks op 'n kamp plaats als Olympia kon laten mede dingen. Eindelijk, dertig dagen voor dé be sproken volle maan, trad de zooge naamde heilige maand in. Vredeshe- rauten trokken door Elis en gingen daarna ook naar andere staten om den Olympischen godsvrede af te kon digen. Ten slotte, als het nog zes dagen van de volle maan verwijderd is, volgt de officieele tocht der deelnemers; onder leiding van de z.g. Hellanodieken, vanuit het stadje Elis, langs den „Hei ligen weg", naar het eigenlijke feest terrein, de Altis. C. A. DE BRUYN. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Veenhuizen, G. J. Ro- meyn, te Heenvliet. Te Driesum, H. C. de I.ooze, te Renkum. Te Werkendam, D. J. Lazonder, te Oppenhuizen. Aangenomen: Naar Akkrum, G. v. Ingen te Augustinusga. Naar Kage, H. C. Touw, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Harderwijk, C. S. v. d. Ven, te Arnhem. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Charlois-Rotterdam, J. D. Barth, te Bodegraven. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. J. R. van Oordt deed Zondag zijn in trede bij de Geref. Gemeente te Zeist, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. R. Roelofsen, em. pred. te Zeist, die tot tekst had Efeze 2 20. De nieuwe leeraar sprak des avonds naar aanleiding van Marcus 16 20. Na de predikatie werden de gewone toespraken gericht tot Ds. Roelofsen, den Kerkeraad en de gemeente, afgevaardig den van Opheusden en Burgemeester en Wethouders. BEROEPINGSWERK. Te Oudeschoot (Fr.) wil de Geref. Kerk overgaan tot het beroepen van een eigeiï predikant. TOEGELATEN TOT DEN DIENST DES WOORDS. Het provinciaal kerkbestuur van N.- Ilolland heeft'de heeren H. van der Loos Jr. en M. Groenenberg, theol. candidaten aan de universiteit te Utrecht, tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. PRAEPARATOIR EXAMEN. Door de classis Sneek der Geref. Ker ken is praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer Y. Nauta, vele jonge dames in onze kringen, een vrijdenkersgodsdienst huldigen, die van het evangelie, van de verlos sing der gevallen menschheid door den eeniggeboren Zoon Gods, ja, van een persoonlijken God niets meer we ten willen. Vóór ik dus mijn toestem ming tot de echtelijk© vereeniging van mijn zoon met u geef, moet ik we ten, hoe u ten opzichte dier godsdien stige vragen staat. Ik durf u in het vertrouwen stellen, dat u mijne vra gen met dezelfde openhartigheid be antwoorden zult, waarmede ik ze u gesteld heb. Mijn zoon is geloovig ka tholiek; gelooft u wat hij gelooft; weet u zich van ééne godsdienstige overtui ging' met hem?" Bij die woorden van den geheim raad was het mij rechtuit' verschrikke lijk te moede. Somwijlen meende ik, dat mijn adem stokte. De man stelde mij voor het alternatief, of te liegen, óf mijn en Frederiks levensgeluk te verwoesten .Ik geloofde immers niet meer aan een persoonlijken God en nog veel minder aan een zondenval, een verlossing en dergelijke. Als ik echter de waarheid zeide en mijn on geloof bekende, dan zou mijnheer Her- bold zijn toestemming tot het huwelijk weigeren en dan? Ik duizelde wat te doen? Daar kwam me zijn laatste vraag te hulp. Deze kon ik, zonder te liegen met ja beantwoorden. Ongetwijfeld was dat een misleiding van den ouden Theol. cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende te Terzooi (Fr.) PROPONENTSEXAMEN. Voor het Prov. kerkbestuur van Zuid- Holland is door G. W. van Kooten, theol. candidaat het proponenls-examen afge legd. EVANGELISATIE. Tos vasten voorganger der Herv. Evan gelisatie te Middelburg is benoemd de heer A. de Redelijkheid, godsdienstonder wijzer te Ouderkerk a. d. IJsel. KERKINSTITUEERING. Te Andijk is onder leiding van Ds. J. C. Aalders van Amsterdam-Centrum de Ge ref. Kerk in Hersteld Verband geïnstitu eerd, en zijn de ambten ingesteld. J.l. Zondag had de bevestiging van de ambtsdragers plaats. Het kerkgebouw, dat in aanbouw is, zal 116 zitplaatsen bevatten, doch zoo ge bouwd worden, dat ook de consistorie voor plaatsruimte kan worden benut, zoo dat 200 hoorders plaats kunnen vinden. JUBILEUM. Heden herdenkt Ds. C. Heemskerk, de nestor der Ned. Herv. predikanten te Dor drecht, den dag, waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente verbond. De ju bilaris werd in 1867 te Ter Aar geboren en in 1899 candidaat in Zuid-Holland, om 21 Jan. 1900 te Waarder in het predikambt te worden bevestigd. 3 Mei 1903 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Hij beweegt zic-b in de oude Merwede- stad op onderscheiden gebied. Zoo is Ds. Heemskerk praeses van het classicaal be stuur van Dordrecht; secretaris-penning meester van de Evangelisatie aan de Meijl en stichter van de Chr. school in deze buurt; voorzitter va.i het Chr. Mil. Tehuis en voorzitter van de Chr. Hist. Kiesver- eeniging „Willem van Oranje". In de be kende Confessioneele preekenserie „Van Goedertierenheid en Recht" verscheen van zijn hand menige predicatie. Op 4 Maart j.l. mocht de jubilaris in de Krispijnwijk de Zuiderkerk mede op zijn initiatief ver rezen, in gebruik nemen. Zondag a.s. zal Ds. Heemskerk in de Nieuwe Kerk een gedachtenisrede hou den. Ook Ds. E. Warmolts, Ned. Herv. pre dikant te Scherpenzeel (Geld) viert heden zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1875 geboren en in 190? candi daat in Zeeland. 3 Mei 1903 aanvaardde hij het predikambt te Ter Aa, welke standplaats in 1909 met Jutphaas werd verwisseld. In 1912 kwam de jubilaris in Nunspeet en in 1922 te Heerde. Sinds 4 Maart j.l. dient Ds. Warmolts zijn tegenwoordige gemeente. Dr. VAN ANDEL OP TOURNEE. Zooals wij reeds meedeelden, sprak Dr. van Andel, Missionair predikant der Ge ref. Kerk van Delft te Solo, onlangs in deze zendende Kerk. De Kerk van Delft wordt gesteund door de vier classes van het Noordelijk deel van Zuid-Holland. Dr. van Andel heeft zich bereid ver klaard gedurende zijn kort verblijf in el ke classe van Zuid-Holland ten Noorden een spreekbeurt te houden. Voor de classis 's-Gravenhage der Ge ref. Kerken vervulde dr. van Andel deze spreekbeurt Dinsdagavond in de Wester- kerk. Een groote schare vulde het ge bouw. De kerkeraad van Den Haag-Oost die dezen avond had voorbereid, had de leiding opgedragen aan Ds. J. Douma. Ds. Douma opende de samenkomst met het doen zingen van Ps. 671 en het lezen van Matth. 28:17—20. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat men op dezen eersten Meidag niet was saamgekomen voor een ideaal, uit den mensch, maar voor een ideaal uit God. In een prettig en onderhoudend betoog vertelde ds. van Andel van zijn zendings- arbeid op Java; verhaalde van de moei lijkheden, waarvoor de zending staat, maar ook van den rijken zegen dien God op het zendingswerk geven wilde. Dr. van Andel wees er op dat Solo een zeer kost baar zendingsterrein is en hij dankte de kerken die met Delft als zendende kerk samenwerken voor de liefde en offervaar digheid die steeds is betoond. De schare zong hem aan het einde de zegenbede uit Ps. 134 staande toe. Zooals bekend, zal Dr. van Andel voor de classis Leiden optreden op Donderdag 11) Mei, des avonds 8 uur in de kerk aan de Hooigracht. PROF. Mr. CHR. ZEVENBERGEN. Benoemd is tot gewoon hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwijs te geven in het Romeinsche recht, de Romeinsche rechtsgeschie denis en de ontwikkeling van het recht bezien in het licht van het Ro- heer; want hij dwaalde immers in de onderstelling, dat zijn zoon een ge loovig christen was. Maar hij wilde toch, dat wij heiden van één geloof waren, en dat waren en zijn we; Fre- derik's en mijn godsdienstige beschou wingen zijn geheel dezelfde. Ik kon niet anders; ik bevond me in een ver- schrikkelijken dwangtoestand; het ging over zijn of niet-zijn voor ons. Ik antwoordde dus ongetwijfeld hoorde ik daarbij mijn hart hevig bon zen: „Mijnheer geheimraad, op uwe laat ste vraag kan ik u slechts antwoorden dat mijn godsdienstige beschouwingen volkomen met die van. uw zoon over eenstemmen; er bestaat in dat opzicht niet de minste disharmonie tusschen ons. Frederik zal u zulks ook bevesti gen; hij was mijn leermeester". De oude man zag mij een wijle zwij gend en onderzoekend aan; ik gaf me zelve het voorkomen der grootst mo gelijke onbevangenheid, hoewel 't me daarbij innerlijk volstrekt niet wèl was. Plotseling werd er driemaal vlug achter elkaar aan de gangbei getrok ken. De geheimraad sprong op en zei- de gejaagd: „Verontschuldig me, mffrouw; dat is het teeken, dat een zware zieke naar mime hulp verlangt en dat 't een dringend geval is". Daarmee was h~ 'eeds buiten de ka mer. Ik herademde en gevoelde me als meinsche recht, mr. Chr. Zevenbergen lectpr aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. Zevenbergen werd 29 October 1897 te Puttershoek geboren. Hij be zocht het Marnix-gymnasium te Rot terdam, waarna hij in 1915 als student aan de Vrije Universiteit werd inge schreven. In Sept. 1920 promoveerde hij cum laude op een proefschrift, ge titeld: „Karakter en geschiedenis Jus- titia Bonae Fides.". De nieuwe hoogleeraar, die een jon gere broer is van den overleden prof. W. Zevenbergen, was aan de Vrije Universiteit lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid, in welke hoedanig heid hij romeinsch recht, rechtsge schiedenis, handelskennis en burgerl. rechtsvordering doceerde. Van zijn hand verscheen het Leerboek van het wisselrecht, waarvan dit jaar een tweede druk is uitgekomen. In het Weekblad voor het Notariaat schreef prof. Zevenbergen verschillende arti kelen, waarbij hij o.m. aandacht be- steede aan het huurkoopstelsel. Door deze benoeming is thans voor zien in de vacature, ontstaan door het bedanken van prof.. Naber. Zooals men weet, behoort Prof. Ze venbergen tot de vier Hoogleeraren- lectoren op wie betrekking heeft het rapport betreffende den grondslag der Vrije Universiteit, dat wij gisteren pu bliceerden GOEDE TAALLEERLINGEN SLECHTE REKENAARS? Een populaire opvatting is, dat leerlin gen die goed in taal (talen) zijn, over het algemeen slechte rekenaars zijn en omge keerd. De inspecteur van het onderwijs, B. Ribsskog te Skiën (Noorwegen) heeft hier naar een onderzoek ingesteld, waarvan hij de uitkomst publiceert in het „Zft. f. paed. Psychologie". Hij koos een school in Skiën en een in Drontheim, beide lagere scholen met ze ven leerjaren. In totaal werden 1155 leerlingen onder zocht, n.l. 243 j. en 261 m. te Skiën en 327 j. en 324 m. te Drontheim. Het resultaat was, dat de volgende cor relatie gevonden werd: Jongens 4- 0.57, meisjes 0.45, zoodat de correlatie vrij be langrijk genoemd kan worden. Bij de jongens is de correlatie, zooals blijkt, hooger dan bij de meisjes. Dit be langrijke onderzoek leert dat goedg. aan leg voor rekenen, in meer dan de helft der gevallen bij jongens samengaat met goeden aanleg voor de moedertaal en omgekeerd, bij de meisjes is de verhou ding iets geringer. Bij dit onderzoek is tevens gebleken, dat in opstel en dictée de jongens belangrijk slechter waren dan de meisjes. Zoowel bij taal als bij rekenen verschil len hoogste en laagste cijfers bij jongens meer dan bü de meisjes. Door deze onderzoekingen is vastgesteld dat althans voor Noorsche kinderen de veronderstelling goede rekenaars slech te taalleerlingen, niet geldt. DE DRIE WERELDGODSDIENSTEN. In de Turksche vereeniging voor de philosophie aan de universiteit te Stam boel is dezer dagen een merkwaardige ge- dachtenwisseling gehouden over den Bij bel. het Evangelie en den Koran. Prof. Moestafa Sjebib bei, hoogleeraar in de oude geschiedenis, beweerde dat die drie boeken in één enkel voor de Moslims, de Christenen en de Joden even heilig boek kunnen worden te zamen gevat. Ismail Hakki bei, prof. in de paedago- gie, Sewet bei, prof. in de philosophie en Hilmi Jia bei, prof. in de psychologie, schaarden zich aan zijn zijde. Daarentegen bestreed Mehmed Ali Svin bei, prof. in de p scbiedenis van het mys ticisme die stelling met vuur. Volgens hem kunnen die drie godsdiensten onmo gelijk worden vereenigd en ineensmelten. Zijn voornaamste argument was, dat, wanneer men bedenkt, naar welk doel de menschheid streeft, men moet inzien.dat het voor haar het weldadigst is, wanneer in geloofszaken niemand en niets als heer en meester over haar heerscht, hetgeen het geval zou worden wanneer Moslims, Christenen en Joden allen aan een en de zelfde geloofswet zouden worden onder worpen. Men moet den mensch op geloofs gebied alle vrijheid laten om vooruit te komen op den grooten weg welke de we tenschap hem heeft geopend. Een ieder kan zich zijn eigen godsdienst kiezen en denken, zooals zijn hart en geweten het hem ingeven, en of op zichzelve blijven, of zich naar believen aansluiten bij ande ren die als gelijkgezind aantrekken. Tegen die meening kwam de meerder heid met klem op, die er van overtuigd is dat de mensch over het algemeen, en vooral in zaken van godsdienst en geloof voorlichting en leiding behoeft, en die verlost. ZcJk een examen is werkelijk geen kleinigheid. Maar wat w:- daar mee gewonnen, dat ik den ouden heer, die me werkel^1- zeer eerbiedwaardig voorkwam, voor het oogenblik mis leid had? Die vragen zullen immers terugkeeren en in den dagelijkschen omgang zal hij weldra bemerken, hoe 't met mijn geloof staat. Terwi'l ik nog zat te peinzen, kwam Frederik in de kamer. „Nu, heeft de oude je scherp in ver hoor genomen?" vroeg hij luchtig. Ik vertelde hem het verloop va., het onderhoud: lachend luisterde hij toe en zeide, toen ik geëindigd had: „Maak je daarover verder maar niet bezorgd, schat; je hebt je schitterend uit je positie gered. Blijf slechts altijd bij je laatste antwoord en laat 't overi ge maar aan mij over. Ik ben in deze comedie bedrevener dan gij. Wie zich eerlijk door het leven wil slaan, moet voor een krasse leuigen niet terug schrikken. Doe wat je belieft, geef je echter steeds dat voorkomen, wat bij je omgeving past. Waartoe conflicten uit te lokken? Vader gelooft vast en zeker, dat ik op zijn godsdienstig standpunt sta. Als ik onder de vacan- tie hier was, ging ik met hem naar de kerk en gedroeg me bij die hocus po- cus zoo stichtend, dat zelfs kwezels een voorbeeld aan me namen. Als wij eerstdaags met vader naar de mis gaan zul je me eens zien. Dat moet jij nog leer en, Roosje! Koen nu, ik breng AAN HET ZOEKUCHT. 1 H LEIDEN, 3 Mei. 1928. Er zit, wat het positieve betreft, wei nig- lijn in wat het dagblad „De Tele graaf" zijn lezers voorzet. Doch nega tief des te meer. Dit blijkt niet het minst uit de tee- keningen van Louis Raemiakers. Zoo stond er dezer dagen een plaat in de „Tel." met het opschrift „Hoe men ons regeert!" Tegen een achtergrond van een gracht met een trekschuit er in, stond Ds. Kersten met opgeheven hand als een soort van verkeersagent en daaronder: „Heel het raderwerk staat stil, Als Zijn machtige arm het wil". Terwijl er als verklaring nog bij staat (de intellectueele lezers van „Nederland's grootste dagblad" moch ten het eens niet begrijpen): „De Minister van Waterstaat heeft onder Kersten's druk geweigerd de Nederlandsche Spoorwegen in staat te stellen tot invoering van een in de behoeften van het publiek voorzien- den Zondagsdienst". Nu verwonder ik me maar over twee dingen. In de eerste plaats dat er hier en daar nog Christenen zijn, die een dergelijk dagblad lezen en/of steu nen. En in de tweede plaats, dat er nog zooveel arbeiders, zoowel Christelijke als niet-Christelijke zijn, die geabon neerd zijn op het volksblad van de „Tel.", de „Courant". Moest een dergelijke plaat, waaruit de mentaliteit spreekt om hun de Zondagsrust te ontnemen, hun de o ogen niet openen? OBSERVATOR. met vrucht en baat kan vinden in de Hei lige Schriften. En daar verder eenheid en eensgezindheid in alles en in alle opzich ten nimmer voorte trekken zijn bij on- eenigheid en scheiding, zoo zou vol gens hen een ineensmelten dier drie voorname godsdiensten in één enkele voor de wereld en de menschheid een bepaal de weldaad kunnen worden. De discussie zal op de volgende bijeen komst worden voortgezet, daar nog niet allen, die zich aan het woord gemeld hadden, zich hebben kunnen uiten. De kwestie trekt ook buiten de universiteit de aandacht en belangstelling. ONDERWIJS EN VERVOER. Te Joure is voor eenigen tijd een R.-K. school geopend. Ouders te Stobbegat, die hun dochtertje naar de R.K. school te Heerenveen, zen den, wenschten dit nu geplaatst te zien op die school en vroegen daarom vergoeding voor vervoerkosten. De gemeenteraad wees dit verzoek af. op grond, dat Stobbe gat verder van Joure is gelegen dan van Heerenveen en bovendien de reisgelegen heid tusschen Stobbegat en Heerenveen (spoor) gemakkelijker en beter is. De raad oordeelde bovendien, dat het nooit de bedoeling van den wetgever kan geweest zijn, in dergelijke eevallen, keu ze van de school door de ouders, vergoe ding toe te staan. De vader ging in hooger beroep bij Ge- dep. Staten van Friesland, die bet raads besluit vernietigden en bepaalden, dat er jaarlijks 50 als vergoeding moet worden toegekend. B. en W. van oordeel, dat hunne opvat ting in dezen de juiste is, zullen nu bij de Kroon in hooger beroep gaan. GIFTEN EN LEGATEN. De Marthastichting te Alphen aan den Rijn ontving voor de bebouwing van het meisjeshuis uit Amsterdam, een gift van f 1000. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predikant, heeft onder de letters A. L. een gift van f 1000 ont vangen voor de Eltheto-, de Willem de Zwijger- en de Jeruzalem-kerk, te Am sterdam. Uit het Sociale Leven. DE KOMENDE ARBEIDS- CONFERENTIE. Naar Het Volk verneemt, heeft de Minister van Arbeid gunstig beschikt op het verzoek van het N. V. V. om, nu met het oog op de behandeling der belangrijke vraagstukken drie tech nische arbeiders-adviseurs aan de de legatie naar de komende Arbeidscon- ferentie zullen worden toegevoegd, je weer naar je tijdelijk tehuis. Want vader moet een ernstige operatie ver richten bij een zieke, die gisteren avond hier gebracht werd; binnen twee uur komt hij niet klaar". Daarmee bood hij me zijn arm en we begaven ons op den terugweg. In mijn kamer nam hij afscheid met de belofte, mij weldra te zullen mededee- len, welken indruk ik op zijn vader gemaakt had. Ondanks dat alles is 't me heel niet aangenaam te moede. De rol, welke ik hier speel, is alles behalve mooi. Een ellendige bedriegerij van den ouden heer, 'die mijn gansche hart gewon nen heeft. En het spel van Frederik met hem bevalt me nog veel minder. Een zoon, die in staat is, geheel koel bloedig zijn eigen vader te bedriegen, kan die niet ook geheel op dezelfde wij^e zijn vrouw eenmaal bedriegen? Opgehouden, Roosje, opgehouden. Waar moet dat heen? Wilt ge je zei ven weer kwellen? 24 Januari. Morgen is he<t verlovingsfeest; doch in den engen familiekring. Mijnheer de geheimraad houdt niet van luid ruchtige feestpartijen. Ook de bruiloft welke op den 15den der volgende maand bepaald i3, zal heei stil en een voudig zijn, wat mij zeer naar den zin is Want mijne situatie is eene te eigen aardige. f Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5