HEI SPECIALE HUISKAMER-KARPET Minister Kan bezocht gisteren Tilburg, waar Z.Exc. de boerderijen en land bouwbedrijven van het Eerste Kamerlid den heer Blomjous bezichtigde. Op onze foto die genomen is toen het gezelschap onder een neerstroomende re- genbui het landgoed „De Hoevens" te Alphen bij Tilburg verliet, zien we van l.n.r. de heer Blomjous; Minister Kan; Mevr. Blomjous; de heer Blom jous (Kamerlid) en de heer Manders. Hierop zongen de aanwezigen staan de Psalm 72 vs. 7 en 11. Daarna hield Ds. Theeuwissen van Brugge een predikatie over de krachts openharing van Jezus Christus aan het Kruis, ons in het Evangelie ver haald met de woorden: „En Jezus, met groote stemme roepende Er was een comité gevormd, dat aan het slot namens de gemeenschap een viertal prachtige koperen kande laars als geschenk aanbood ten ge- bruike bij de Avondmaalsviering, be nevens een schitterend bloemstuk en zaalloopers. Ontroerd zegde de leider allen dank. De Feest-conferentie wordt heden avond tot a.s. Donderdag voortgezet, Verschillende sprekers komen over; zang en muziek luistert iedere bijeen komst in de gezellig versierde zaal op. En als iemand al deze huldebetui gingen heeft verdiend, dan is net zeker wel mej. van Rijn. Zij is een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting en daar aan paart ze een prettig en opgewekt humeur. Zij is thans reeds 60 jaar, maar men zou haar dezen hoogen leef tijd niet aanzien. Ze doet haar werk nog met denzelfden ijver als vroeger en leeft geheel mee met de familie, waar ze in diensi is. Ze is er geheel mee samen gegroeid en behoort er bij na toe. Misschièn neemt ze het ons kwalijk, dat we zoo de loftrompet over haar opsteken, maar we meenden het niet te mogen nalaten. Het is volkomen verdiend. Mej. van Rijn, van harte gefelici teerd! DAG-AGENDA. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). Donderdag 3 Mei, 's av. acht uur. Nutsgebouw, Steenschuur: Ds. G. van Dijk Azn., te Lisse, over „De geestelij ke zijde van het Diakenambt". Maandag 7 Mei. 's avonds kwart over acht uur. Kleine Stadsgehoor zaal Aalmarkt, Piano-avond Rie Ba tenburg. Woensdag 9 Mei, 's av. acht uur. Iloogl. Kerk: Kerkconcert door de Chr. Oratorium-Vereen. „Con Amore". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei a.s waargenomen dooi de apotheek van den heer P. du Croix. Rapenburg, 9. Telef 807 RECLAME SPLINTER „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. Dit gescheilk werd aanvaard door wethouder Reimeringer als voorzitter van de Commissie van Beheer van 't Slachthuis. Spr. wees er op, dat hier geen sprake is van een louter vorme- liike feestviering, maar van een die 'n diepere beteekenis heeft en volkomen oprecht is. Spr. dankte de slagers har telijk voor hun geschenken, ook voor de bloemen ea sprak 'den wensch uit, dat Dr. Stuurman bij het vriendelijk licht van de electrische kroon nog lan gen tijd zijn werk zal mogen verrich ten. De boekhouder-kassier, de heer Zun- derman, sprak vervolgens namens de ambtenaren en de beambten en rele veerde de geschiedenis van de oprich ting van het Slachthuis en de moeilijk heden daaraan verbonden. Verder wijdt spr. eenige woorden van eerbie dige nagedachtenis aan He employé's, die in de afgeloopen 25 jaren door den dood zijn weggenomen. Velen zijn ge gaan en velen zijn gekomen, maar toch zijn er nog menschen, die de oprich ting hebben medegemaakt en deze fe liciteert spr. speciaal. Daarna gaf spr. eenige cijfers en feiten, waaruit duidelijk bleek de be drijfsontwikkeling van het slachthuis. Ten slotte richtte spr. nog eenige waar- deerende woorden tot den directeur, den heer Stuurman, herm nog vele ge lukkige jaren met vrcruw en kinderen toewenschende. Tenslotte spreekt de heer Dros van de fa. Tieleman en Dros een woord van felicitatie, speciaal tot den heer Stuurman. We hebben in u, aldus spr., een goede stuurman met een goede stuurkracht, met wien het goed samen werken was, welke samenwerking spr. hoopte, dat nog lang zal duren. Hiermede waren de officialiteiten af geloopen en werd de eerewijn rondge diend, terv/ijl de feestvierenden op een foio werden vereeuwigd. Hedenmiddag werd een receptie ge houden, waarvan door vele personen gebruik werd gemaakt. Hierop en op de feestviering van het personeel, die hedenavond in Huize Nijdam zal worden gehouden, komen we morgen nog nader terug. FELSICON FBRHNTÏE VRIJE EVAN GELISCHE GEMEENSCHAP. In een met tal van bloemstukken en planten gesierde zaal, die tot 4n de hoeken gevuld was met een aandach tig gehoor, is gisteren de feesteonfe- rentie van de Vrije Evangelische Ge meenschap, gevestigd Middelstegracht 3, geopend. Deze f eestconferentie wordt gehouden naar aanleiding dat de V. E. G. nu vijf jaren geleden be gon te arbeiden in den vorm, dien zij thans voert. De voorganger, de heer F. H. van der Horst, vestigde o.a. op het navolgende de aandacht: In de eerste plaats een woord van gelukvvensch aan den gemeenschaps raad der V. E. G., die nog uit dezelfde personen bestaat, die 1 Mei 1923 geko zen zijn. Vervolgens feliciteerde hij tientallen van mannen en vrouwen, j? geheele gezinnen, die in die vijf jaren door de Eva&elieverkondiging der V. E. G. tot een beteren staat des levens gekomen zijn. Vijf jaren geleden, zoo zeide spreker, zijn we er toe gekomen, de toen be staande vereeniging „Jeruel" om te zetten in een Vrije Evangelische Ge meenschap, en wel door tal van bit tere ervaringen in den vereenigings- vorm, die tengevolge van heterogene karakters in een arbeid als den onzen dikwerf tot bitteren, den arbeid fnui- kenden strijd door zetelkoorts aanlei ding gaf. De afgeloopen jaren hebben* onder den zegen Gods op onom- stootelijke wijze aangetoond, dat in het milieu, waarin ons werk zich be weegt, de vorm van thans de meest verkieslijkste is voor hen, die onge stoord willen arbeiden voor het groot- sche doel van het Evangelie, waarvan de grondslag is: „Eén is uw Meester en gij zijt allen dienaars". Alzoo werkten we rustig en geze gend samen. Ik zie tinteling in menig oog van hen, die hier gezeten zijn en in die afgeloopen jaren door dit een voudig werk „de kracht des Heiligen Geestès" over zich voelden komen, Die hen gelukkig maakte in hart en huis en leven. Dat is het schoonste, wat volgens spreker een mensch kan overkomen hier op aarde en dat is niet uit ons, „Het is Gods gave". Die gave kwam in die vijf jaren, welke door ons aangevangen werden met vreeze en beven, zooals onze groote Bilderdijk het uitte in de woor den: Verlosser zie, zie neer op dit vermetel pogen! Begunstig 't, is 't iets meer dan ijdel heid en logen! Maar stijgt het stouter dan eens Christens godsvrucht past. Verstoor h§t uit genade en leg mijn waanzin vast. Ook leerden we de afgeloopen vijf jaren reeds, hoezeer zij, die beweren, dat wij de Kerk afbreken, dwalen want buiten de hier aanwezigen kun nen we met tal van getuigen staven, dat tot wel minstens drie Kerken mannen en vrouwen, ja zelfs heele gezinnen zijn toegetreden, nadat door Gods genade wij het middel mochten zijn om hen uit een leven van duis ternis in de sfeer van het geloof in den Christus Gods te leiden. Natuurlijk zijn we dankbaar voor allen, die bij ons bleven, omdat het grootsche, levenwekkende wonder van den Christusgeest hier over hen' gekomen is, maar mag men met eeni- liefde tot correctheid van dezulken beweren, dat zij eertijds tot de Kerk behoorden? Leefden ze er niet juist ver buiten? En bovendien een Kerk, die in Chris tus is, kan nooit door de menschen afbreuk ondervinden. Christus leert, dat de machten der hel dit zelfs niet kunnen! Wij zijn een Vrij Evangelische Ge meenschap, niet een afdeeling van een of anderen Bond. doch plegen te zijn oen samenkomende groep geloovigen, in den Christus Gods, die uiteenloo- pende gedachten over bijzaken eer biedigen en naar den Christus-Geest zoo te verdragen, dat we elkander dienen kunnen. Er was bij den zegen ook wel strijd. Heiaas moesten we ondervinden, dat men vaak in het bestrijden van el kanders pogingen ook de personen ontwijd door grievende insinuaties. Men doet dit soms door onnaden kendheid en misverstand, en daarom hebben we in dit geval slechts zwij gende voort te gaan met te doen. het geen we meenen, dat ons van Gods wege op de schouders is gelegd. Hij, Die in het verborgen ziet, belooft ons moeizaam pogen te zullen beloo- nen. Spr. getuigde van de vele' mateyi- eele moeilijkheden, die vijf jaar gele den als gevolg van de omzetting tot een vrije kring ontstonden. De corporatie werd op straat gezet. Geld was er niet, en toch, welk een wonder, aldus spr., zonder dat iemand onzer uitkomst wist, ging het etmaal waarin het gebouw ons werd ontzegd niet voorbij, of God had reeds een ander geschonken, hoewel toentertijd honderden gezinnen zonder woning zaten. Met a.s. October D. V. hopen we te ffedpnken, dat we hier vijf jaar gele den binnen traden en den gezegenden arbeid mochten voortzetten. Terwijl dit gebouw toen nog slechts een paardenstal was, werden ons twee hypotheken ver over de waarde ver strekt, zelfs niet eens uit eigen boezem want niemand onzer had het. En we hebben deze goede vrienden niet te leur behoeven te stellen, a.s. Augus tus is de aflossingstermijn, bescha mend is onze vrees voor dien datum reeds weggenomen, want beide kapi talen zijn nu reeds door andere vrien den verstrekt, natuurlijk blijven de leiders verantwoordelijk, doch nu niet meer zoo bevreesd: Wie op den hoogen God vertrouwt; Heeft zeker op gêen zand gebouwd. We moeten echter ook belijden, dat we niet zonder misslagen en fouten gewerkt hebben. We waren niet altijd waakzaam en moesten ook leeren met schade en schande de waarheid van hetgeen Kong-fu-tse zeide: ..Hebt geen vrienden ongelijk aan uzelf". Innig dank, mede-bestuurders, en gij allen voor uw mededragen en me delijden in vele moeilijke donkere maanden, waaruit God op ongekende wijze weer licht te voorschijn leed ko men. Ook financieel was de gemeenschap steeds paraat. Was er niet altijd, even veel, de kas van de V. E. Gemeenschap heeft het tot nu toe kunnen houden. Door ons maatschappelijk werk kon den we, hoewel arm zijnde, toch vele gezinnen steunen en wat tal van hon gerige kleintjes hebben we iederen winter, morgen aan morgen kunnen voeden, mede door de hulp van bonder den goede burgers van Leiden. Soms waren er wel 200 kleinen! Ook de penningmeester van dit werk moge nimmer over houden, hij heeft tot op heden alle uitgaven voor onze kleine beschermelingen kunnen bestrijden. Weik een schoone dag was het voor ons, toen we 1 Nov. 1926 in tegen woordigheid van Mevr. en Jhr. Dr. N. C. de Gijselaar, toen nog burgemees ter onzer gemeente, benevens een uit gelezen gezelschap dames en heeren ons tehuis voor arme en verzwakte Nederlandsche kinderen openden. Sinds dien werden reeds 25 kinde ren tot een geheel normale gewichts- en krachtstoename opgewekt. Spr. dankte de pers en allen die hadden medegewerkt. Verder werd met geestdrift aange spoord tot volharding en trouw tot God en elkanler. belasting-ophaaldienst. De Leidsche rselastingopliaaldienst heeft in de afgeloopen maand aan den wijkontvanger afgedragen een bedrag van 23.379,51. Het aantal leden bedraagt thans 2765. centraal ne^erlandsch H&N (iEljAiixiSVEKBONiJ. De leden van bovengenoemd ver bond kwamen in jaarvergadering al hier bijeen. Jae vergadering werd ge leid door den heer J. A. C. A. Erke- lens, die in zijn openingswoord zijn leedwezen uitsprak over het bedanken van den eersten voorzitter, de heer Th. Riel, als zoodanig. Onder applaus der aanwezigen werd de heer Riel tot eere-voorzitter be noemd. De verslagen van secretaris en pen ningmeester waren in opiimistischen toon gesteiü. In de vacature van den eersten voorzitter werd voqrzien door de be noeming van den heer J. Erkelens. De overige bestuursleden weden al len herkozen, terwijl de heer Niesye- rus als commissaris zijn intrede in het bestuur deed. Van de agenda-punten, die bespro ken werden noemen wij als de voor naamste: a. een voorstel van de afdeeling Leiden om contact te zoeken met bui- tenlandsche sport-organisaties, ten einde invoerrechten op van uit Neder land naar het buitenland uitgevoer de visch te verkrijgen, om zoodoende uitvoer te beperken, waardoor voor den vischstand de gelegenheid gescha pen wordt meer op peil komen. b. dienovereenkomstig werd behan deld het voorstel van Den Haag, om de maat op snoek 5 c.M. verhoogd te krijgen en den gesloten vischtijd voor deze vischsoort op 16 Febr. te doen ingaan. Voorts werd vooral van Rotterdam- sche zijde heftig geprotesteerd tegen het verbod om in Rotterdam, ofschoon openbaar vischwater, zonder vergun ning van den pachter, met een ver gunning te mogen visschen. Ernstig werd overwogen deze en dergelijke vischwaters te pachten of te koopen. Na geanimeerde discussie werd een nieuw reglement en statuten vastge steld. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Tot de gebruikelijke terminologie van een verslag van een jubileum be hoort ook de onveranderlijke zinsnede dat „deze dag voor hem (haar) tot een onvergetelijke is geworden". Wanneer daarbij ooit van overdrijving sprake is geweest, dan toch zeker niet bij het jubileum, waarvan wij hier melding maken, n.m.l. bij het jubileum van Mej. E. S. C. van Rijn, die heden herdenkt, dat zij voor 40 jaren als dienstbode in betrekking kwam bij de fam. Koekkoek aan de Zoeterwoudsche Singel 84, al hier. De oude getrouwe heeft versteld ge staan, het heeft haar overstelpt, dat zij zoo gefêteerd is geworden en dat men zoo van alle kanten van zijn waardee ring ondubbelzinnig heeft Pten blij ken. Vele geschenken en bloemen van familie, vrienden en buren werden haar vanmorgen en vanmiddag overhandigd en van de fam. Koekkoek ontving ze de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Gistermiddag 1 uur is een begin van brand ontdekt ten huizen van J. R Nieuwsteeg 12. Kinderen hadden daar met lucifers gespeeld, waardoor de kanapé in den brand was geraakt. Door de vrouw van R., werd de brand met eenige emmers water ge- bluscht. De motorspuit behoefde geen dienst te doen. BUITENLAND. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Een Poincaristische Kamer. D© laatste officieuze uitslagen van dia algeme en e verkiezingen in Frank rijk luiden als volgt: Communisten 14 (in de kamer yan 11 Mei 1924: 26); onafhankelijke communis ten 2 (3); vereenigde socialisten 101 (106); republikeinsc-he socialisten 47 (42, socialistische radicalen 111 (141re- publikeinsche radicalen 63 (45Jlinks- republikeinen 98 (86); repubiikeinscbe fdumocratische unie (Marin) 153 (122 conservatieven 18 (13); Elzasser autono misten 3 (o). Er ontbreken nu nog twee mandaten uit Guadeloupe. De burgerlijke biaden juichen natuur lijk over de nederlaag der commu nisten. Parijs en omgeving zrjn thans van den. revolutionnairen gordel be vrijd. L© perscommentaren culmineeren in den uitroep „Het Poincarisme heeft over wonnen". Alen rekent 0 eea mcerdarhejd van 340 a 360 stemmen voor Poincaré Poincaré, aldus zeggen dis bladen, heeft nu eindelijk een Poincaristische kamer. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. In de Silezische textielindustrie. Zaterdag hebüen te Ke.chonoacn die arbeiders van de firma Christian Die. ig G. m. b. H. togen 5 Mei de staking aan gekondigd. Bij deze staking zijn onge veer 4000 arbeiders betrokken. - Acht dag; n geleden hebben in Neu- stadt, Grimberg, Goerlitz, Laubau en in het district Landeshut de arbeiders, eveneens tegen 5 Mei, de staking gepro clameerd, zocdat deze actie zich dus over heel de Silezische textielindus trie uitstrekt. De scheidsrechter heeft de werkge vers en de arbeiders tsgen Woensdag 2 Mei tot het voeren van besprekingen, om te komen tot een arbitrale uitspraak in dit geschil, naar Breslau genoodigd In de Hamburgsche haven. De Duitsche Rijksminister van Ar beid heeft de arbitrale uitspraak, 23 April j.l. door den scheidsrechter ge daan in het loonconfFct in de Hamburg er eb" lieden, bindend verklaard. De dreigende staking bij de Rijn scheepvaart. Het loonconflict in de Duitsche Rijn- schoep vaart schijnt onvermijdelijk te zijn. Do gisteren te Keulen -gevoerd" on derhandelingen tusschen vertegenwoor digers der werkgevers en werknemers zijn zonder resultaat g-'niigi, of schoon de werknemers had ïen v t- ldaard, dat ze geen onmiddeV-lke loons- vorhooging eischten, maar ge^ e-nen wil den nemen met een on 1 Juli a.s. in ga a mde 1.0 ons verhc O"r nr De werkgevers an 'vo-relden hierop "eh'er, dat er, gez'en den ongunst'gen I a 'stand op de- vrachtenmarkt ook on gekocht, met de bedoeling dit voor Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M K. R. O. 5.30 Diner-muziek. 6.30 N. D. 0. Cursus Esperanto. L-oo N.D.0. Cursus Engolsch voor be ginners. 7.30 Kerklatijn. S.00 Uitzending uit Don Bosch. 10.30 Persberichten van Yaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. V. A. R. A. 5A5 Optreden van den l eer Willem van Cappellen. Declamatie. A. V. R. 0. 7.15 Engelsche les. V. A. R. A. 8.05 Uitzending van de 1-Mei-verga dering in het geb. voor K. en W. te Rotterdam. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 4.20-5.50 Concert. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 0.50 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Muziek. 5.50 Tijdsein van Greenwich. Wee^ bericht. 6.05 Muziek. 6.35 Do grondslagen der muziek. 7.05 Concert. 8.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 8.55 Berichten aan zeevarenden. 9.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 8.05 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. RECLAME. 1 Juli aan lo ons verhooging niet te den ken valt. De Duitsche Bond van- machinisten en stokers bij de Rijnvaart, heeft Zondag in een vergadering te Keulen een motie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op onverwijlde afkondi ging der staking, ingeval d? onderhan delingen van. gister mochten misluk ken. Het ziet er dus naar uit, dat de staking iederen dag kan uitbreken. HET CONFLICT ENGELAND—EGYPTE. Verklaringen van Chamberlain. In het Britsche Lag: muis ueeit Cham berlain bevestigd, dat de Britsche re geering de inti ekldng had gevraagd van de Egyptische wet op de vergaderingen; indien dit niet geschiedde, zou de re giering zich vrij beschouwen om te han delen gelijk haar noodzakelijk voor kwam. Chamberlain veegde er bij, dat dit wetsontwerp de uitvce-ende macht grootelijks zou verzwakken en de politie mot lamheid rpu slaan, daar aan deze voor iedere dwaling bij de uitoefening van haai bc dieninz v: el zwaardere straf fen zouden werden o~gelegd, dan in liet wetsontwerp worden voorgesteld, voor degenen, d'e 1 vran.woordelijk zfjn voor wanordelijkheden. Ook zouden de openbare rust en levens en eigendom men der vreemdelingen er ernstig door in gevaar worden gebracht. Deze me*> jiins wordt volg ns Chamberlain ge deeld door de politie en de buitenland- sche gemeenschappen. Egypte geeft toe. In gist rav nd gehoud. n geheime zit tingen hebben zoowei de Egyptische Ka mer als de Senaat besloten, de verdere besprekin van tie wet 00 de vergaderin- g n ot 'e l.ov mbe.zitting u t te steil n. Le premier Nahas Pasja hoopt intus- schen een grondslag; te vinden vooreen betere verstandhouding met Groot-Brit tannic HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. De ontvangst der Duitsche nota. Hut Dep. van Buitenl. Zaken heeft gis- ter het antwoord van Duitschland op die nota van Kellogg gepubliceerd'. Daarbij werd niet-officieel medege deeld, dat de regeering der Ver. Staten zeer ingenomen was (very much pleased) mot de Duitsche uiteenzettingen, die op zeer gelukkige wijze de* vooral tot nog too in Frankrijktwijfelachtig gebleven punten weergeven en'zich op één lijn b<' wogen met de uiteenzettingen van K I lugg van Zaterdagavond om FrankrA van die overtolligheid zijner reserves t overtuigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2