CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9 JAARGANG DINSDAG 1 MEI 1928 NUMMER 2424 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal1 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 .^Jgg JTv Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De Aprilbeweging. I. Het was de vorige maand 75 jaar geleden, dat er in ons land een gewel dige politieke storm losbrak, een storm algemeen bekend als de Aprilbeweging van 1853. Het geheele land, althans benoorden den Moerdijk, was in rep en roer. Overal was een geweldige onrust waar te nemen, die hier en daar zelfs tot opgewondenheid oversloeg. Alles was in actie. Menschen die zich an ders nooit met de politiek bemoeiden kwamen nu in beweging; boeren en burgers, geleerden en eenvoudigen, al les en een ieder interesseerde zich plot seling voor de politiek. Een adresbe weging werd op touw gezet en het eind van de geschiedenis was, dat het Kabinet Thorbecke dat toenmaals aan het bewind was, en dat zich eerst van den politieken storm niets scheen aan te trekken, besloot zijii ontslagaanvra ge in te dienen. De oorzaak van deze beweging kan als bekend worden verondersteld. Het Nederlandsche volk werd plot seling opgeschrikt door het pauselijk besluit waarbij de sedert drie eeuwen vervallen bisschoppelijke zetels hier te landen werden hersteld, en de R.K, Kerk in ons land werd begiftigd met een aartsbisschop die te Utrecht zou resideeren en vier bisschoppen die resp. te Haarlem, Breda, 's-Hertogen- bosch en Roermond zouden zetelen. Op zichzelf was hier voor politieke opwinding niet de minste reden. Na de invoering van de grondwet van 1848, die zelfs den laatsten schijn van afhankelijkheid der Katholieke Kerk wegnam, was de Paus volkomen in zijn recht de kerkelijke aangelegen heid van de Roomsch-Katholieken te regelen, zooals hij dat verkoos. Een andere vraag is echter, of van die zijde met het noodige beleid en de gewenschte voorzichtigheid werd ge handeld, of het niet beter was geweest met de bekende gevoeligheid van een zeker deel van ons volk rekening te houden en of de toenmalige Regeering verstandig deed door zich geheel bui ten de zaak te houden en niets te doen om schokken te voorkomen. Want wel deed de Regeering het aanvankelijk voorkomen, alsof de ge heele zaak buiten haar om tot stand was gebracht, maar dit was toch, wel bezien, niet het geval. Een officieele kennisgeving had zij niet ontvangen. Opzettelijk werd zulk een kennisgeving van de zijde van den Pauselijken Stoel achterwege gelaten. Hoewel reeds in 1852 door de Ne derlandsche regeering op tijdige mede- deeling van de plannen tot herstel van de bisschoppelijke hiërarchie was aan gedrongen, werd aan dit verzoek niet voldaan. In de eerste plaats omdat men te Rome vreesde, dat een officieele mede- deeling tengevolge zou hebben dat de Regeering pogingen zou aanwenden, om in de gemaakte plannen verande ring te brengen, maar dan waarschijn lijk ook, omdat men voor een geweldi ge tegenactie van het Protestantsche deel der bevolking beducht was. Men wist n.l. te Rome zeer goed, dat het herstel van de bisschoppen een niet geringe schok zou veroorzaken. Door den internuntius te Brussel en andere hoogwaardigheidsbekleeders was zelfs gewaarschuwd niet verder te gaan dan de aanstelling van vier bisschoppen. Men achtte het niet raadzaam toen reeds een bisschop te Utrecht te plaat sen. De Paus bleek echter van een ander gevoelen. Hij leende het oor aan meer voortvarende Amsterdamsche raadge vers en besloot ook te Utrecht een bis schop aan te stellen. Werd nu aan deze plannen rucht baarheid gegeven, dan lag het voor 3e hand, dat alles in het werk zou wor den gesteld om de uitvoering te ver hinderen. Vandaar dat men zich be paalde tot een officieuze mededeeling aan enkele ministers en dat een offi cieel bericht aan de Regeering achter wege bleef. En de Regeering van haar kant scheen het niet noodig te achten zich met deze zaak te bemoeien. Thorbecke zelf aldus van Weideren Rengers in zijn Parlementaire Geschiedenis, was met de gevoerde onderhandelin gen en de plannen van het pauselijk hof bekend, maar schijnt in zijn hoog hartig indifferentisme voor de kerke lijke begrippen, welke aan zoo velen dierbaar zijn en zoo lichtelijk de harts tochten kunnen doen ontvlammen, geen bijzonder gewicht daaraan te heb ben gehecht. En zoo werkte het pauselijk besluit, als een vonk in het buskruit. De verontwaardiging onder het pro testantsche volksdeel was algemeen. De herstelling van de bisschoppelij ke hiërarchie maakte een geweldigen en pijnlijken indruk, maar meer nog, de prikkelende toon waarin de breve was gesteld. In een volgend artikel hierover meer. STADSNIEUWS. HET ZILVEREN FEEST VAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS. Zooals we reeds enkele malen aan kondigden heeft heden plaats gehad de feestelijke herdenking van het zil veren jubileum van het Gemeentelijk Openbaar Slachthuis. We gaven van dit bedrijf in ons nummer van Zaterdag een overzicht, zoodat we daarop nu niet behoeven terug te komen en dade lijk kunnen overgaan tot een versag van de feestelijkheden. Een dubbele huldiging. Des morgens te 10 uur had eerst de huldiging plaats van een tweetal em- ployé's, die vanaf de oprichting in het Slachthuis werkzaam zijn geweest, en dus tegelijk met het bedrijf hun zilve ren dienst jubileum vierden. Het waren de heeren B. de Kier en P. Hop, die des morgens te 10 uur met hun familie per auto van hun woning werden afge haald en na op het kantoor ontvangen te zijn naar de feestzaal werden ge bracht, waarvoor dienst deed de groo- te runderzaal, die voor de feestelijk heden was ingericht. Ongeveer in het midden was een afscheiding aange bracht en de daardoor verkregen ruim te was prachtig versierd met bloemen en groen en vlaggen in de Leidsche kleuren. Achter in de zaal was opge steld de monumentale bloemvaas van Brouwer's aardewerk, die door het per soneel aan de gemeente zou worden aangeboden. De jubilarissen werden toegesproken door den directeur van het slachthuis Dr. Stuurman, die hen hartelijk wel kom heette en feliciteerde met cfit dienst jubileum onder dankzegging voor alles wat zij in de afgeloopen 25 jaar hebben gedaan voor het bedrijf. Spr. vergelijkt het personeel met een groot huisgezin, waarin hij zelf toeziende voogd is. De Kier heeft ondanks de koude omgeving waarin hij steeds ar beidt, een warm hart voor de inrich ting, evenals Hop, die zich steeds be toond heeft een stoer werker te zijn. Spr. brengt him nogmaals hartelijk dank en biedt hun namens het gemeen tebestuur de gebruikelijke gratificatie aan en namens de ambtenaren aan den heer de Kier een pendule met kande- labres, en aan den heer Hop een zes tal fraaie stoelen. Daarna sprak namens het werk- manspersoneel de heer Heydema, die de jubilarissen eveneens feliciteerde en toewenschte nog vele jaren in het be drijf te mogen werkzaam zijn, waar na hij hun ieder een prachtige divan aanbood. De heer Hop dankte allen voor de prachtige geschenken en speciaal Dr. Stuurman voor zijn hartelijke woorden, hem feliciteerende met het zilveren jubileum van de inrichting, waarvan hij het hoofd is en hem toewenschen- de, dat hij nog lang het Openbaar Slachthuis met zijn eminente krachten zal mogen dienen. Ook de heer de Kier dankte den directeur, de ambtenaren en zijn col lega's voor de mooie geschenken en de gemeente voor de gratificatie. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen, totdat de oliicieele feestviering een aanvang nam. Onder de talrijke aanwezigen daar bij merkten we op: de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen en de wethouders de heeren Reimeringer, Goslinga, Tepe en Splinter, de gemeen tesecretaris Mr. Dr. C. E. van Strijen. Dr. Keyzer, directeur van het Gem. slachthuis te Haarlem, vroeger adj.- directeur hier ter plaatse de heer Ver kerk, directeur van het Openb. Slacht huis te Delft, eveneens vroeger adj.- directeur hier ter stede, de heer Dou- ma te Amersfoort, inspecteur van de Volksgezondheid in 't district Utrecht, Ir G. L. Driessen, oud-directeur van Gemeentewerken, de leden van de Commissie van Beheer van het Slacht huis, eenige firmanten van de fa. Tie- leman en Dros, vertegenwoordigers van de twee vereenigingen van Slagerspa troons hier ter stede, enz. Allereerst werd het woord gevoerd door den directeur van het Openbaar Slachthuis, Dr. Stuurman, wiens rede we hieronder belangrijk verkort opne men. Rede Dr. Stuurman. Spr. begon met een korte beschou wing te houden over het ontstaan der inrichting en hare ontwikkeling in het thans afgesloten tijdvak. Zooals uit de Gemeenteraadsversla- gen valt na te gaan, wordt het woord slachthuis in den Raad onzer gemeen te voor het eerst geïntroduceerd door een voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 21 November 1895, be helzende het instellen van een onder zoek naar de wenschelijkheid van op richting van een openbaar slachthuis. Het College kwam tot dit voorstel, in verband met hetgeen bij de behande ling van de gemeente-begrooting in de secties door sommige leden was ter sprake gebracht. Het was vooral de Maatschappij voor Diergeneeskunde, die in 1894 aan de hand van een uitgebreid feitenma teriaal, in schrille kleuren de gevaren van de bestaande toestanden op vleesch-hygiënisch gebied blootlegde en op meer belangstelling voor dit vraagstuk, vooral van de overheids personen, aandrong. De gemeente Leiden is zoo niet de eerste, dan toch één der eerste ge meenten in Nederland geweest, waar een goed georganiseerde vleeschkeu- ringsdienst tot st ind kwam. Dit was op 1 October 1893. Een en ander was te danken aan de zeer bekwame en la ter zoo bekende persoonlijkheid van wijlen Dr. D. A. de Jong, die eerst als adviseur der gemeente en later als leider van dezen dienst optrad met den titel van Inspecteur van de Vee- en Vleeschkeuring. Het is aan geen twijfel onderhevig of deze energieke en buitengewoon bekwame ambtenaar vormde de stuw kracht, die de gemeente tot oprichting van een openbaar slachthuis deed be sluiten. Het hierboven genoemie voorstel van Burgemeester en Wethouders werd ongeveer 1 Vi jaar later na zijn indiening, n.l. op 14 Januari 1897, door den Gemeenteraad aangenomen met 20 tegen 4 stemmen. Dit voorstel hield in het beschikbaar stellen van gelden tot het instellen van een onderzoek inzake de oprichting van een openbaar Slachthuis. Reeds in September van hetzelfde jaar verscheen van de hand van den heer De Jong een lijvig rap port, waarvan de conclusie luidde, dat de oprichting va neen Slachthuis voor Leiden urgent moest worden ge acht. In dit rapport was tevens een vol ledig plan volgens het Duitsch sy steem, naar het ontwerp van den toen- maligen Gemeente-architect H. Paul, opgenomen. De behandeling van dit plan heeft nog ceruimen tijd op zich doen wach ten. In de raadszitting van 27 September 1900 werd eindelijk met 18 tegen 9 stemmen, onder het burgemeester schap van Mr. Was tot oprichting van het Openbaar Slachthuis beslo ten. Dat het in deze zitting tusschen voor- en tegenstanders warm is toege gaan, behoeft nauwelijks betoog. Het besluit hield tevens in, dat het. abat toir zou verrijzen op het z.g.n. Raam- land nabij den Maresingel en niet, z.ooals het oorspronkelijk voorstel luidde, op het Schuttersveld. Naar B. en W. destijds meldden, werd het Schuttersveld bestemd voor bouwter rein. Van de Raadsleden, die destijds tot de oprichting van het slachthuis heb ben medegewerkt, of aan het betref fende vooratel hun stem hebben ont houden, heeft thans geen enkele meer 'tting in dit college. De eerste door den gemeente-archi tect II. Paul ontworpen plannen zijn iu»er ee.iigszins gewijzigd door diens opvolger ingenieur G. II. Broekman, directeur der Gemeente werken, die na betrekkende korten tijd. ,'egens ver- tr.naar elders zijn functie ov.v- d. t - Irn nicu i inden direc- tiur ingenieur G. i.. Driessen. De heer Driessrheeft na^enoe^ den ge- 1 'en bouw van het sle- hthuis vol tooid. Als ?oo innig zal dier na~ naast dien van Dr. de Jong, onafschei- deti.A axn inrich.ing verbonden blijven. Het terrein, waarop het slachthuis tot stand kwam, vormde een deel van de als raamland bekende strook grond ten Noorden van den Maresin gel. Het is groot 2 H.A. en 36 A. en werd destijds eigendom der gemeente voor de som van 10.000, Bij spr.'s komst te Leiden op 1 Dec. 1901, als adjunct-inspecteur der Vee- en Vleeschkeuring, waren de funda menten der verschillende gebouwen gereed. Op 1 Mei 1903 was het com plex gebouwen voltooid. Nadat op 27 April de officieele opening door den Burgemeester had plaats gehad, werd de inrichting op 1 Mei in gebruik ge nomen. De kosten van den geheelen houw bedroegen 455.708; de bevol king bedroeg destijds 58000 zielen. Bij Raadsbesluit van 15 November 1900 werd Dr. D. A. de Jong tot Direc teur benoemd. Door Ui. ingebruikneirn.ig van L at slachthuis kwamen uiteraard de par- LwOliere slachtplaatsen in de gemeen te te vervallen. Tevens werd voorgoed afscheid genomen van het vroegere keuringslokaal aan de Hooglandsche Kerkgracht. Voor de slagers was thans de weg geopend zich aan de nieuwe toestan den te gewennen en te trachten de soms wel wat breed uitgemeten voor- oordeelen tegen de inrichting te over winnen. Het behoeft nauwelijks ge zegd, dat verscheidenen hunner slechts schoorvoetend en noodgedwongen het terrein der inrichting betraden. Ongetwijfeld waren zoowel voor de directie als voor de gebruikers de om standigheden, waaronder de nieuwe inrichting haar werk moest aanvan gen, zeer moeilijk. Een feit is, dat door gebrek aan samenwerking, nog gedu rende meerdere jaren scherpe con flicten verrezen, die aan het Gemeen tebestuur en aan de Commissie veel hoofdbrekens kostten en er evenmin toe medewerkten de slagers met het slachthuis te verzoenen. In deze omstandigheden is naar spr.'s meening dan ook stellig één der oorzaken te zoeken, waarom geduren de dien tijd de exploitatie van het slachthuis een nadeelig saldo oplever de. Zoo bedroeg dit tekort in 1905 1241, in 1906 3551, in 1907 9088, in 1908 8646, en in 1909 10084. De gemeenteraad vond in deze fi- nancieele uitkomsten aanleiding, me de in verband met de nog steeds voort durende klachten en grieven van de zijde der slagers, een commissie van onderzoek te benoemen. Met name werd in de Raadszitting van 25 Febr. 1909 de bekende motie-Aalberse met 19 tegen 12 stemmen aangenomen. Zij luidde: „De Raad besluit uit zijn mid den een Commissie te benoemen van 5 personen tot onderzoek van de vraag, welke de oorzaken zijn van het groote tekort, dat de exploitatie van het slachthuis oplevert, en op welke wijze dat tekort kan worden vermin dert of gedekt". Van de hand van den secretaris dier Commissie, den toenmaligen Gemeen tesecretaris, wijlen Mr. de Vries van Heijst, verscheen ongeveer 1 Yi jaar later, n.l. in Juli 1910 een zeer uitge breid rapport, waarin, mede aan de hand de toestanden elders, de geheele materie wordt behandeld en toege licht, terwijl de noodige wenken en raadgevingen, tot het brengen van verbetering, niet ontbreken. Veel practisch nut heeft de arbeid der Commissie niet uitgewerkt, door dien kort daarop Dr. de Jong, die zich met de inrichten en opvattingen der Commissie allerminst kon ver eenigen, en hiervan schriftelijk in een brochure deed blijken, spoedig zijn ontslag vroeg, hetgeen hem met in gang van 21 September 1910 op de meest eervolle wijze werd verleend. Gelukkig mag worden geconsta teerd, dat het slachthuisbedrijf met zijn ijsfabriek zich de laatste jaren gunstig heeft ontwikkeld, vooral ook in financieel opzicht. De vroeger ge maakte nadeelige saldi op de exploi tatie konden allen in de gemeentekas worden teruggestort, terwijl een be hoorlijk winstcijfer te boeken over bleef. Een en ander heeft er toe ge leid, dat de meeste tarieven den laat sten tijd successievelijk zijn verlaagd. Een belangrijke wijziging, respectie velijk uitbreiding van" den vleeschkeu- ringsdienst, had plaats in 1923, als ge volg van het in werking treden van de Vleeschkeuringswet. Mede op aan dringen der Regeering werden met de omliggende gemeenten overeenkom sten aangegaan, waarbij aan Leiden de uitvoering van de Wet in die ge meenten werq opgedragen. Dit betrof de volgende gemeenten: Wassenaar. Voorschoten, Warmond, Oegstgeest. Zoeterwoude, Leiderdorp, Alkemade. Leimuiden en Rijnzaterw oude. Zoo is het Openbaar Slachthuis uit gegroeid tot een bloeiende inrichting, die zich map verheugen in de vrijwel algemeene waardeering der gebrui kers. De gestadige uitdijing van ver- Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Viering van den verjaardag van Prinses Juliana te Leiden en elders. Zilveren feest van het Leidsche Abattoir. Morgen is Mr. Th. Heemskerk 40 jaren in de politiek. Het rapport van de Commissie inza ke den grondslag der Vrije Universiteit verschenen. Buitenland. De uitslag der Fransche verkiezin gen. De onderhandelingen inzake het loonconflict bij de Rijnscheepvaart. Het conflict van Engeland met Egypte. De ontvangst van de Dnltsche nota in Amerika. Mussolini door de arbeiders gehul digd. schillende onderdeelen, heeft er echter reeds toe geleid, dat in meer dan één opzicht uitbreiding in de naaste toe komst noodzakelijk is geworden. Een der meest belangrijke vraagstukken, die hierbij de aandacht zal vragen, is ongetwijfeld de vergrooting van de koelinstallatie. Met name zal een punt van nadere overweging dienen uit te maken de vraag of het niet wenschelijk moet worden geacht, dat eventueel naast nieuwe koelruimten voor vleesch, tevens koel- en vrieslo- kalen worden gebouwd voor andere artikelen, als eieren, boter, fruit, bloembollen, wild, gevogelte, enz. De bloeiende ondernemingen van dien aard, elders in ons land, openen op dit gebied, ook voor onze inrichting, nieuwe perspectieven. Spr. eindigde, met den Burgemees ter, als hoofd der gemeente, te verzoe ken, hem in de gelegenheid te stellen thans over te gaan tot het aanbieden van het geschenk van het personeel. Het personeel, aldus spr., heeft be hoefte om op dezen dag zijn gevoelens van aanhankelijkheid en dankbaar heid tegenover de gemeente en hare instelling te toonen. Het verzoekt U als bewijs daarvan deze jubileum vaas, naar het ontwerp van Willem Brouwer, voor de gemeente te willen aanvaarden en haar een plaats waar dig te keuren op de juhileerende in richting. Daarna sprak de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, die begon met te zeggen, dat de aandrang, die is uitgeoefend op het houden van deze feestviering wel een bewijs is, dat in deze tak van gemeentezorg weinig te wenschen overlaat. En daarover ver heugt spr. zich zeer. De toestanden hier te lande waren bij de oprichting niet zoo slecht of de mogelijkheid be stond, om nog maar een beetje voort te blijven sukkelen. Bovendien was er de veel geroemde vrijheid, die de sla gers bang waren te verliezen. En dan was er nog een bezwaar, n.l. de kos ten. Thans zou niemand het slachthuis voor geen geld willen missen, noch de slagers, noch de burgers, noch de ge meente. Verschillende ongewenschte toestanden zijn er door uit den weg ge ruimd. Spr. richt daarna eenige zeer waardeerende woorden tot Dr. Stuur man. Ook tegen uw benoeming, aldus spr. bestond tegenwerking, maar die is geheel opgeheven, want gij hebt bewe zen, dat gij het bedrijf een eminente leiding kon geven. Spr. aanvaardt daarna in dank het prachtig geschenk en spreekt den wensch uit, dat het ook in de toekomst het bedrijf goed zal gaan, waaraan spr. niet twijfelt, wan neer het blijft onder de leiding van Dr. Stuurman. Daarna sprak de heer Koekenbier namens de slagerspatroons, die begon met er op te wijzen, dat de tijd van vroeger en thans zeer veel verschilt. In den tegenwoordigen tijd is het geen vraag: Wel of niet een slachthuis? maar alleen: Hoe wordt het behèerd? En dat beheer is volkomen tot genoe gen van de slagers, wat vooral te dan ken is aan Dr. Stuurman, die steeds voor de slagers gereed staat. Spr. fe liciteert ook de ambtenaren en het werkmanspersoneel en zegt zijnerzijds de medewerking toe van zijn collega's. Spr. eindigt met het aanbieden namens de slagers van een fraaie lichtkroon, die in het administratiegebouw opge hangen zal worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1