HET LEIDSCH ABATTOIR BESTAAT 25 JAAR EEN BLOEIEND BEDRIJF. Aan het einde der Week Zondag j.l. heeft in Frankrijk de stembus gesproken, en de uitslag is geweest, een overwfnning voor het thans zittende kabinet-Poincaré. Al thans indien de herstemming op a.^. Zondag op dezelfde wijze uitvalt als de eerste stemming. In Frankrijk wordt nog volgens het oude systeem, zooals ook wij dat ken den. vóór de invoering der evenredige vertegenwoordiging, gestemd. Bij eerste stemming werden nog slechts 183 van de 612 zetels bezet, zoodat er nog voor 429 herstemming zal moeten plaats hebben. De week, die in Frankrijk verstrij ken moet, tusschen de eerste en de tweede stemming in de Kamerverkie zing werd door de partijen voor aller lei gesjacher gebruikt, om de kansen voor haar candidaten bij de herstem ming te verbeteren. Er verdwenen zoo doende allerlei candidaten, om aan de aanvankelijke tegenstanders een ster ker positie te verschaffen of omdat zij toch niet de minste kans hadden. De twee partijen, die bij dezen ruil om tactische redenen elkaar 't hardst noodig hebben, zijn de socialisten en de socialistische radicalen. Deze la.at- sten trokken in verschillende distric ten hun candidaten terug ten bate van de socialisten en deze partij beant woordde den politieken vrienden dienst op dezelfde wijze om de kan sen van de socialistische radicalen te verbeteren. De socialisten hopen, dank zij deze manoeuvres hetzelfde aantal zetels in de nieuwe als in de oude Kamer te krij gen; mogelijk zelfsnog enkele meer. Minder gunstig zijn de vooruitzichten voor de socialistische radicalen, ter wijl de communsten tot dusver nog geen enkelen zetel wisten te bemach tigen en hun invloed geheel aan het verdwijnen is. Dat de midden- en rechterpartijen zich zoo goed wisten te handhaven of zelfs winst te bereiken is wel 'n over-' winning voor Poincaré's financieele politiek. Het Fransclie volk, dat een volk van spaarders is, en daarbij in wezen con servatief (zelfs het vrouwenkiesrecht is er nog onbekend), is bang geworden voor de proefnemingen der linkerpar tijen en zou tot geen prijs zijn franc nog verder willen zien afbrokkelen. De fin. politiek staat in den naoor- oorlogschen tijd, nu de belastingen in de meeste landen zulk een ondragelij ke hoogte hebben bereikt in het cen trum der belangstelling. Zoo was ook in het Britsche Lager huis de dag, waarop de nieuwe Engel- sche begrooting werd ingediend, door den Kanselier van de Sdhatkist, Win ston Churchill, de groote dag in het parlement. Het kan niet ontkend wor den, dat Churchill perspectieven heeft geopend, die van groote beteekenis kunnen zijn voor den economischen opbloei van zijn land, dank zij de door liein aangekondigde belastingverla ging. Churchill heeft een herziening van bet stelsel der plaatselijke belasting ontworpen. De gemeentelijke en lan delijke belastingen hebben in Enge land met het in^ometn van den burger niets te maken, maar alleen met de waarde van zijn woning of bedrijfs- bouw. met den zichtbaren welstand dus. Hij begint nu met nijverheid, han del en landbouw aïs voornaamste pro ducenten den strijd te verlichten door een aanmerkelijke ontlasting. Deze wordt ten deele ber'eikt door verlaging der aanslagen vocir gebouwen, waar in een bedrijf wobdt uitgeoefend met drie kwart, andardeels niet recht streeks, door vr/rmindering van de belasting op ee/i aantal spoorwegen, die grondstoffen vervoeren, haven werken en kanalen, waarvan weer een verlaging van vrachttarieven, haven gelden en scheepvaartrechten het ge volg zijn zal. Duitschland zit nog midden in de economische moeilijkheden, niet slechts 'evenals Engeland door zijn groot aantal werkloozen, doch te vens door de elkaar in onafgebroken rij opvolgende arbeidsconflicten. Leidsche Penkrassen. Amice, Verleden week Vrijdag is hier te Leiden een vergadering gehouden, waar jammer genoeg geen verslag van in de couranten is verschenen. Al leen vond ik eenige dagen later een verslagje in de Nederlander, het Chr. Historisch hoofdorgaan. Ik bedoel de vergadering van de Chr. Hist. Jonge ren, afd. Leiden, waarvoor ons ge meenteraadslid de heer M. H. de Ree- de sprak over de Gemeente-financien. Volgens het verslag in de Nederlan der besprak de heer De Reede het ge meentebeleid in het algemeen en in het bijzonder de gemeentefinanciën. Allereerst zoo las ik daar wer den de verschillende uitgaven bespro ken en om zijn voordracht populair te maken somde hij eenige nieuwe werken op, die in den laatsten tijd te Leiden zijn verrezen. Spr. zette uiteen, op welke wijze een bouwwerk, door de gemeente uitger voerd, tot 9tand komt en hoe men de groote bedragen, daarvoor noodig, be trekt. Op duidelijke wijze verklaarde spr verder het verschil tusschen loo penden dienst en kapitaaldienst, en welke posten wel en niet op laatstge noemden kunnen worden gebracht. Daarna besprak spr. het verschil tusschen de rekening de staat der uitgaven en inkomsten en de be- gi'ooting, welke laatste voor het adm. beheer bindende ramingen der ver moedelijke uitgaven en ontvangsten inhoudt en dus een bindend karakter draagt. De arbeiders trachten hun loonen in overeenstemming te brengen met den hoogen levensstandaard, tei'wijl de toestand der bedrijven zoo is, dat over het algemeen aan deze eischen niet kan worden voldaan, zonder tot prijsverhooging der producten over te gaan. 't Is wel een moeilijk probleem, om de arbeiders in de particuliere be drijven een menschwaardig bestaan te waarborgen, omdat het maatschap pelijk leven zoo ingewikkeld is en 't spook der malaise nog steeds rond waart. In China is de burgeroorlog tus schen de Noordelijken en de Zuidelij ken weer opgeleefd, en wisten de laatsten zoodanige Successen te be halen, dat zelfs Peking ernstig gevaar loopt. We zullen ons evenwel maar niet aan voorspellingen wagen, want vooral in het verre Oosten is de gang van zaken gewoonlijk heel anders dan men verwachten zou. Het Zuidoosten van ons werelddeel met name Griekenland en Bulgarije, werd in de afgeloopen week geteis terd door een ernstige aardbeving. Co- rinthe is geheel verwoest. Hoe zijn Gods oordeelen weer over den aardbodem en hoe weinig geven de menschen, ook de Christenen, acht op deze dingen! GEMENGD NIEUWS. Brutale straatroof^ Donderdagmiddag omstreeks zes uur is mevr. T., wonende in de Mauvestraat te 's-Gravenhage, in het Haagsche Bosch door een man van haar taschje beroofd. In het taschje be vond zich behalve een zilveren mesje, een beursje met eenig klein geld. Doofstomme door den trein gedood. Gisteren is bij den onbewaakten overweg te Nieuw-Scheemda de doofstomme ar beider Stend door een trein gegrepen en gedood. Lttk gevonden. Donderdag is in den IJsel te Dventer het lijk gevonden van een circa 45-ja.rige onbekende vrouw. De politie tracht de identiteit vast te stellen. Een oog uitgestoken. Bij het stoeien heeft te Haaren een jongen van V. zijn broer met een vork een oog uitgestoken. Boschbrand. Donderdagmiddag woed de een felle boschbrand omtrent de oorzaak tast men in het duister op de scheiding van het Order- en het Willems bosch, op een afgerasterd terrein van het Kroondomein bij Apeldoorn, waardoor dit 15 a 16-jarig bosch, ter grootte van plm. 4 H.A., geheel is verbrand, niettegenstaan de de oprichter J. W. Witteveen, en de Eendrachtsche- en Ugchelsche brandweer alles beproefden den brand te blusschen. De juweelendiefstal te Hengelo. Men meldt uit Hengelo: Het onderzoek inzake de inbraak bij den juwelier Bouman alhier heeft aan het licht gebracht, dat de dader in Hamburg eenige gouden ringen in een lombardzaak had verpand, afkomstig van een diefstal op 30 Januari bij de fa. v. Wezel te Hen gelo gepleegd. De dader had in Duitschland reeds 10 jaar gevangenisstraf achter den rug voor soortgelijke delicten. Branden. Donderdagavond te onge veer half tien is te Uithuizen brand uit gebroken in de schuur, gelegen achter de woning van den heer B. R. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, verlieten in nachtgewaad het huis, een groot deel van den inboedel kon in vei ligheid gebracht worden. Toen de motorspuit verscheen, had het vuur, aangewakkerd door den wind, zich reeds aan het huis medegedeeld. De brandweer slaagde er slechts in den brand te localiseeren; beide gebouwen brandden uit. De oorzaak is onbekend. Gisteravond brak te Ede brand uit in de boerderij bewoond door den heer J. van de Kraats. In een oogenblik stonden de van rieten daken voorziene schuren en hooibergen in lichtelaaie en deelden de vlammen zich mede aan de aangrenzen de schuren en stallen van de boerderij van J. Pijker. Voordat de brandweer aan wezig was, lag de boerderij van Van de Kraats geheel en die van Pijper grooten- cVels in asctr. Het vee kon worden gered. Toen de brandweer was aangerukt, wa ren ook spoedig de nog brandende en de smeulende puinhoopen gebluscht. Omtrent de oorzaak tast men in het duister; verzekering dekt de schade. Het verschil tusschen vlottend en vast kapitaal. Over schulden, die geen geld in de kas der gemeente brengen, zooais voor gebouwen, die niet geëx ploiteerd worden, daarnaast de schul den door de gemeente aangegaan voor de bedrijven en de gelden, die zij zel ve aan de bedrijven verstrekken, welke veelal een behoorlijke winst op leveren. Ook de gelden in verschillenden wo ningbouw gestoken, de subsidies daar aan en de gelden aan div. instellingen verstrekt, alsmede uitkeeringen aan werkloozen, behoeftigen, enz., werden werden uitvoerig besproken, Nu hebben we aan deze opsomming niet veel. Wij weten nu alleen, hoe de heer de Reede zijn rede heeft opge bouwd, maar de eigenlijke inhoud ontgaat ons. Dat vind ik jammer. Ami ce, want dit raadslid toont, dat hij de ze stof beheerscht en ook, dat hem de financieele toestand van Leiden ter harte gaat. Je weet, Amice, dat ik ook meerma len over dit onderwerp reeds in mijn wekelijksche meditaties schreef en daarbij meermalen de ktacht slaakte, dat wij in Leiden maar geen mathe matische zekerheid krijgen over het geen ieder wel als juist voelt, n.l. dat onze kapitaalspositie niet ongunstig is. Ik hoorde onlangs, dat zelfs onze wethouder van Financien nog bezig is om zich die zekerheid te verschaf fen. Wat er dan toch op duidt, dat mm nog maar steeds geen betrouw bare vaste gegevens bezit. Nu weet ik uit ervaring, Amice, hoe moeilijk het is, om van een uitgebreid gemeentelijk bezit een goede balans Zooals we reeds eerder meldden, zal a.s. Dinsdag 1 Mei het abattoir alhier vijf-en- twintig jaar bestaan. Als er een tak vanoverheidszorg is, waarvan de gewone burger weinig afweet dan is het zeker wel deze. Het groote pu bliek komt er niet mee in aanraking, ziet er hoegenaamd niets van en daarom is het zeker geen overbodige weelde om eens kortelings uiteen te zetten de werk wijze en de inrichting van dit bedrijf. Het heeft heel wat moeite gekost, voor het zoover was dat het abattoir tot stand kwam. Dat zullen de oudere gemeentena ren zich nog wel herinneren. Dr. de Jongh, de toenmalige inspecteur van den vee- en vleeschlceuringsdienst, aan wiens doorzettingsvermogen het te danken was. dat tot de oprichting van een gemeentelijk abattoir werd besloten, heeft heel wat vooroordeelen moeten over winnen maar tenslotte is het er dan toch gekomen. De opening had plaats op 1 Mei 1903. Enkele cijfers en feiten. En thans mag het Leidsch abattoir zich in een gestadigen groei verheugen, wat voor een groot deel ook wel te danken is aan de groote vleeschwarenfabrikanten als Tieleman en Dros en Peter M. Ver hoef. De firma Tieleman en Dros b.v. slacht voor haar conservenbedrijf meer varkens dan alle andere slachters tezamen. Voor een groot deel vindt de fa. T. en D. haar afzetgebied bij oorlog en marine. Wat den omzet betreft aan het gemeen telijk abattoir: men kan als buitenstaan der de cijfers moeilijk gelooven. Immers, er worden jaarlijks 25000 a 30.000 slach tingen van koeien en varkens enz. ver richt. Het aantal slachtpaarden is sedert den oorlog sterk verminderd. Werden er vroeger 20 a 24 p. week geslacht en 1000 2000 per jaar, nu is dat aantal terugge- loopen tot 10 a 12 per week. Zulks komt grootendeels daardoor, dat de paarden de laatste jaren meer en meer verdrongen zijn door motorische kracht. Was er in den beginnen een belangrijk te kort op dezen dienst, de laatste jaren is zulks zeer ten gunste veranderd. Hier cijfers noemen zou allicht de gedachte kunnen wekken, vooral bij de belangheb bende slagers, dat de keurloonen te hoog zijn. Zulks is echter geenszins het geval, want de keurloonen aan het abattoir al hier zijn lager dan het gemiddelde van alle groote abattoirs. De goede resultaten die behaald worden, zijn dan ook voor namelijk te danken een de economische werkwijze aan het abattoir, aan de zoo groote ijsproductie, enz. Bij de inwerkingtreding der nieuwe Vleeschkeuringswet heeft het Leidsch abattoir een groote dienstuitbreiding ge kregen, omdat door de regeering werd aangedrongen op aansluiting van kleinere omliggende gemeenten bij centrale slacht plaatsen, om zoodoende ook hier weer zoo economisch mogelijk te werken. Zoo heb ben de werkzaamheden zich langzamer hand naar buiten uitgebreid en hebben zich bij den gemeentelijken keuringsdienst aangesloten de navolgende dorpen: Was senaar. Warmond, Voorschoten, Oegst- geest, Zoeterwoude, Leiderdorp, Alkema de, Rïjnsaterwoude en Leimuiden. Dat de bediening van een dergelijk vrij groot ge bied veel werk vraagt behoeft nauwelijks betoog en vooral op sommige tijden des jaars kan het geweldig druk zijn, vooral in het voorjaar met het slachten van kal veren en in het ^ior- en najaar met de nog al veel voorkomende ziekten, het ver drinken van dierm, enz. Behalve tot de dieren die aan het abat toir geslacht worden, strekt de keurings dienst zich ook uit tot het vleesch, dat in de gemeente ingevoerd wordt, al is het ook reeds gekeurd. Vóór de nieuwe vleeschkeuringswet werd het vee van bui ten zooveel mogelijk geweerd. Nu kan zulks echter niet meer en de keurings dienst heeft de bevoegdheid om het reeds in andere slachthuizen gekeurde vleesch te herkeuren. Zulks is noodig omdat het tijdsverloop na de eerste keuring zoo grcot kan zijn, dat nadien bederf is in getreden. Het personeel van het slachthuis be staat thans uit omstreeks 40 personen, w.o. de directeur, de keuringsveearts-ad junct-directeur, 1 keurmeester-hoofdop zichter en 4 keurmeesters, die ih buiten gemeenten wonen. Twee belangrijke factoren in dezen tak van dienst zijn de koelruim te en de ijsfabriek. De koelruimte zou thans door geen en kele slager worden gemist alhoewel in samen te stellen. Maar nu redeneerde ik steeds zoo, eerst een balans en dan zullen wij wel eens zien of die goed is. Ik vrees, dat men hier van de juist heid daarvan nog niet geheel door drongen is. En toch willen wij be hoorlijk kunnen nagaan of het bezit vermeerdert of slinkt, en vooral langs welke kanalen dat komt, dan moeten wij een balans hebben. Uit die balans moet dan blijken niet alleen de waar de van elk onderdeel van het gemeen telijk bezit, maar daaruit moet ook blijken, op welk bezit winst en op welk verlies geleden wordt. Daarnaar, kan dan de financieele politiek zich richten. Men weet dan op welk be drijf men moet bezuinigen of uit welk bezit men meer inkomsten moet zien te krijgen. Thans weten wij b.v. niet, of mis schien het bezit van gronden ons groo te verliezen brengt, die alleen door de winst van b.v. de lichtbedrijven ge dekt worden. Maar ook moet ons deze balans lee- ren, hoe onze belastingpolitiek gericht moet worden. Alleen het belastbaar inkomen te weten is niet genoeg. Wij moeten ook weten, of de toekomst aan de belastingopbrengst voldoende heeft en dat kunnen wij voor een groot deel nagaan uit den stand van ons bezit. Er zijn economen, die dezen factor ge heel verwaarloozen. Nog onlangs sprak de Amsterdamsche oud-wethou der Wibaut in de Eerste Kamer ten minste in dien zin zich uit: De heer Wibaut redeneerde zeer een voudig. Waarom toch kapitaalsvorming? Nergens voor noodig. Het belastbaar liet begin hiertegen ook vele vooroordee len bestonden. Zoo langzamerhand komt er reeds een tekort aan koelruimte, zoo dat tot uitbreiding zou moeten worden overgegaan. Er zijn thans 82 cellen en daarvan worden er vele door kleinere slagers gedeeld. Het is te hopen, dat de uitbreiding spoedig tot stand komt, omdat ook andere artikelen, zooals eieren, fruit en wild hier zouden kunnen worden op geslagen. Zelfs is al aangevraagd, om een gelegenheid te scheppen, waar bloembol len zouden kunnen worden ingevroren. Dat de ijsfabricatie zeer belangrijk is, blijkt wel uit het feit dat, terwijl bij den aanvang een hoeveelheid van 1500 kilo ijs per jaar werd geproduceerd en verkocht, de jaarproductie en verkoop thans 3.500.000 kilo bedraagt. Daarvandaan is het dan ook dat men reeds twee keer (in 1913 en in 1923) tot uitbreiding heeft moeten over gaan. Al dat ijs wordt verbruikt zoowel buiten als binnen de stad en wordt van de fa briek afgenomen door contractanten, die voor verdere distributie zorg dragen. Geproduceerd wordt wit ijs en geschud ijs. terwijl door een speciaal distilleertoe- stel ook kristalijs gefabriceerd kan wor den. Om eenig idee te geven van den om vang van dit bedrijf, mogen we even aan stippen, dat het electriciteitsverbruik hiervoor over 1926 plus minus 326.000 K. W. U. heeft bedragen. Tenslotte nog iets over de werkwijze en inrichting. Allereerst zijn daar dan de stallen, die voor de koeien links, voor de kalveren rechts, doch hier zijn mede ondergebracht vele varkens, omdat de oorspronkelijke ruimte naast de slachtplaats reeds veel te klein is geworden. Voor ziek en verdacht vee en voor paarden zijn eveneens aparte stallen be schikbaar. Een groot deel van de gebouwen wordt voorts in beslag genomen door de slacht- hallen, één voor runderen en één voor varkens. De inrichting van een en ander laat niets te wenschen over. Alles gaat zoo hy giënisch mogelijk. Het dooden der dieren geschiedt door het schietmasker of door middel van een «ehiettoestel, waarbij een ijzeren pin den dieren in de hersenen wordt gedrongen, waardoor het leven wel dra gevloden is. Alleen voor het ritueel slachten, bij de Joden in gebruik, ge schiedt het slachten .nog op ouderwetsche wijze. Na het slachten komen de dieren in de koelruimte, die, zooals wij hierboven al gezegd hebben, ook al om uitbreiding vraagt. Een belangrijke tak van dit bedrijf is voorts wel de machinekamer. Aan een machinekamer met ketelhuis in zulk een bedrijf, wordt wellicht door velen niet gedacht en zij is toch een onmisbare scha kel in een goed functionneerden dienst. Zonder de machinekamer met haar elec- tromotoren heeft men geen koelruimte, geen ijsfabrikatie, geen warm water voor de kalveren en de reiniging der vloeren, enz. enz. Men vindt hier een ammoniak (NH,)- machine en een zweveling zuur (SCO-ma chine, die elk een capaciteit hebben van 120.000 caloriën. Verder zijn er diverse cen- trifugaalpompen, die het water uit drie bronnen van verschillende diepten opne men voor de koel- en ijsinstallatie en die een totale opbrengst hebben van 110.000 Liter per uur. In 't ketelhuis staan twee groote stoom ketels, die zorgen voor het verwarmen van het water, het steriliseeren van het vleesch enz. Voor 1913 bestond alles uit stoomvermogen, doch geleidelijk is een en ander geëlectrificeerd. Merken we ten slotte nog op, dat de overproductie aan koude voor de koelruimten ten goede komt aan de ijsproductie. Tenslotte vindt men achter op het ter rein een biologische reinigirgsinstallatie. Volgens een vrij ingewikkeld systeem wordt hierin alle slachtwater verwerkt en kan als helder water afgevoerd worden. De herdenking. De herdenking van het 25-jarig bestaan zal plaats hebben op Dinsdag 1 Mei a.s. Des morgens zal de directeur, Dr. Stuur man, een herdenkingsrede uitspreken, waarna door het personeel aan de gemeen te een blijk van herinnering zal worden aangeboden, terwijl ook van andere zijde dergelijke plannen bestaan. Des middhgs zal er gelegenheid tot com- plimentatie zijn, terwijl 's avonds het personeel een feestavond zal houden. inkomen steeg immers van 1914 tot 1927 in verhouding 100 tot 177. Er is dus geld genoeg. Sparen is onnoodig. Onbegrijpelijk is, dat de heer Wi baut bij deze oppervlakkige redenee ring niet onmiddellijk dacht aan wat iedereen direct bij zichzelf zegt: Maar het indexcijfer is ook van 100 tot 170 gestegen; wat vroeger met 100 be taald werd, kost nu 170. Waar is dan de meerwaarde? Van kapitaalaanwas in den werke- 1 ijken zin des woords is dus volstrekt geen sprake; het nominale bedrag van thans beteekent voor de volkshuishou ding hetzelfde als het nominale be drag in 1914. Er is dus in wezen en waarheid niet de minste vooruitgang. Erger nog. Er is in feite een aanzien lijke daling. Immers, in die jaren is de bevolking van ons land met meer dan een mil- lioen vermeerderd, en om op kracht te blijven, zou de kapitaalswaarde dus ook met circa 20 pet gestegen moeten zijn. Doch niets daarvan. We zijn feite lijk gelijk gebleven. We hebben dus kapitaal ingeteerd. Wil men nu verdedigen, dat er een teveel was, het zij zoo. Maar het is on mogelijk, dat iemand in ernst beweren kan; het nationaal kapitaal is zoo danig gegroeid, dat vermeerdering overbodig is. Dat is bezijden de werkelijkheid. Maar daar is ook nog een andere omstandigheid. Amice, waarmede hierbij terdege rekening moet worden gehouden en die speciaal in het door UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Door de commissie voor de Alphen- sche Kaasmarkt is besloten aan B. en W. dezer gemeente te adviseeren de gewon, jaarlijksche kaasmarkt weder te doen aanvangen zoodra verwacht mag worden dat de aanvoer van graskaas voldoende zal zijn. In een nader door de Commissie met kaasproducenten te houden vergadering, zal het advies betreffende den juisten da tum (10 of 17 Mei) worden vastgesteld. Vooraf zal van den dag van aanvang van de kaasmarkt voldoende bekendheid worden gegeven. HAZERSWOUDE. De verkoop van de Emma-bloem ten bate van het T.B.C.-fonds in onze gemeen te heeft opgebracht de som van 328.55 K- waarvan 232.83 Yt op het dorp en 95.72 aan den Rijndijk. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk ten behoeve van bet leerstoel fonds van de Confessioneele vereeniging, beeft opgebracht ruim ƒ40. Maandag 30 April des avonds half acht hoopt voor de Chr. Oranjevereeniging alhier in de Ned. Herv. kerk als feestre denaar op te treden Ds. H. Janssen, veld prediker te 's-Gravenhage. Een woord van opwekking aan den avond van den herdenkingsdag van de geboorte van Prinses Juliana, deze samenkomst bij te wonen, zal voor elk Oranjelievend hart wel overbodig zijn. NOORDWIJK AAN ZEE. Ds. F. G. Hospers alhier, komt voor PP het zestal voor predikant big de Ned Herv. Kerk te Wassenaar. KOUDEKERK. Naar men uit goede bron verneemt, bestaan bij de Geref. Jeugdvereenigingen in Koudekerk, Hazerswoude en Leiderdorp weer plannen om dezen zomer wederom een openluchtmeeting ve houden en wel te Leiderdorp. Hoewel nader alles nog uitvoerig zal worden bekend gemaakt, kunnen wij toch reeds mededeelen, dat op deze meeting waarschijnlijk zullen optreden Prof. Wa terink te Amsterdam en de heer J. Schou ten, lid der Tweede Kamer te Rotterdam. LISSS. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde gisteravond te 8 uur. Na opening der vergadering werden de notulen goedgekeurd. Aan den heer N. B. Eymeb, loodgieter te Koudekerk, werd een stuk grond ver kocht langs den Kanaalstraat voor de stichting van een tweetal woonhuizen, groot ongeveer 439 M2, tegen den prijs van 4 per M2. Eveneens werd grond ver kocht langs de Julianalaan aan den beer T. de Haan, ter grootte van 36 M2 tegen den prijs van 2.50 per M2. Eveneens langs de Julianalaan aan Adr. Visser een stuk grond ter grootte van 236 M2 tegen den prijs van ƒ3.50 per M2. Aan den heer C. B. v. d. Klugt, bouw- materialenhandelaar te Hillegom, werd een perceel grond verhuurd, gelegen langs de Havensloot ter grootte van ongev. 1000 M2 tegen een jaarlijkschen huurprijs van 175. Goedgekeurd. De verordening betreffende het veriee- nen van ontslag aan huwende onderwij zeressen en aan onderwijzers en onderwij zeressen wegens het bereiken van een be paalden leeftijd, werd z. h. st. aangeno men. De heer Sobels achtte het echter niet op den weg der overheid liggen, zich te bemoeien met de particuliere belangen der ambtenaren. De heer C. Schrama vond de redactie evenwel niet sterk ge noeg en wpnschte „ontslag verleenen" te veranderen in „ontslag geven". De heeren Noorland en Warmerdam bepleitten even eens invoering van de verordening. De tarieven en prijzen van het leiding water werden vastgesteld. Daar de prijs van het door de gemeen te Hillegom te leveren water voor het jaar 1928 per M3 4 ct. lager wordt ge raamd, dan op onze begrooting voor dat jaar is aangenomen, stelt de waterleiding commissie de volgende tarievenregeling voor. Tot een huurwaarde van ƒ250 per jaar volgens de personeele belasting, blijven de abonnementen onveranderd, daarbo ven worden zij berekend tegen een prijs van 40 ct. per M3 en een hoeveelheid ge lijk aan de thans geldende maximum-hoe- veelheid. De prijs van het moderne verbruik bo ven het vastgestelde maximum, alsmede van het waterverbruik in openbare ge bouwen, bollenschuren, enz., thans 30 ct. ons besproken geval van beteekenis is. Wij moeten n.L weten, waaruit dat belastbaar inkomen verkregen wordt en of de bedrijven helpen dat inkomen te vergrooten. Gesteld b.v. het belastbaar inkomen werd voor een aanzienlijk deel ge vormd uit de inkomens van personen, die op de een of andere wijze uit ko loniale pensioenen of uit buitenland- sche ondernemingen bun bestaan ont vangen, terwijl onze bedrijven uitslui tend gericht zouden zijn op de bevor dering van de industrie en de behoef ten van de daarin baar bestaan vin dende bevolking, dan zou dat een ver keerde politiek zijn. Nu weet ik wei, Amice, dat in de eerste plaats de gemeente, zelfs met een monopolistisch bedrijf, laat ons zeggen de lichtfabrieken, steeds het oog moet hebben op de behoeften van de afnemers, en op straf van alge meen verzet, geen andere politiek mag voeren. Maar toch kan een tijdlang reeds in verkeerde richting gestuurd zijn Daarom moet er, om meer dan lou ter financieele redenen een nauw ver band bestaan tusschen de gemeente- financien en gemeentepolitiek in het algemeen en de bedrijven als zooda nig. Dat verband wordt geschapen, mede door een goede balans, terwijl daarnaast een overzicht van bet finan cieel vermogen van de gemeente niet gemist kan worden. Het lijkt mij goed gezien van den heer de Reede, om dit punt te belich ten. Werd het maar meer gedaan. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6