DAGAGENDA. Zaterdag 28 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Lezing met lichtbeelden door Prof. Dr. Alb. Schweitzer. Maandag 30 April, 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Openb. Feestverg. der Leidsche Clir. Oranjevereeniging. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). Maandag 7 Mei. 's avonds kwart over acht uur, Kleine Stadsgehoor zaal Aalmarkt, Piano-avond Rie Ba tenburg. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Boonacker, Jans- sens, Schreuder en Veldhuyzen. De geneeskundige Zondagsdienst te Cegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 April a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME SPLINTER HEI SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. ten tweede maal verblijd met een Ko ninklijke gift. Thans van H.M. de Ko ningin-Moeder een gift van 40. OUDE KANT. Bij de opening van de tentoonstel ling van oude kant in de Lakenhal al hier, heeft de voorzitter der Leidsche Kunstvereeniging, Mr. J. Slagter, he denmiddag de volgende rede gehou den. Toen eenige maanden geleden het werkprogramma voor het seizoen 1927 1928 door het bestuur der Leidsche Kunstvereeniging in elkaar moest worden gezet, werd het denkbeeld ge opperd om door Mej. Siegenbeek van Heukelom een lezing meer speciaal voor de dames leden te laten hou den over oude kant. Een van de be stuursleden, de heer Dr. Overvoorde, die tot onze groote spijt door zijn ziekte afwezig moest zijn, opperde toen het, dadelijk door de andere le den ondersteunde denkbeeld, om die lezing relief te geven door tegelijk een tentoonstelling van oude kant te orga- niseeren. Oude kant is zulk een spe ciaal onderwerp, dat een lezing daar over, zij het ook met de gebruikelijke plaatjes, toch niet meer dan een be trekkelijk klein deel van het publiek en dan nog wel haast uitsluitend 'n vrouwelijk publiek kan interessee ren. Maar dit wordt anders, wanneer ieder in de gelegenheid wordt gesteld, om te beginnen met het bezichtigen van een niet *te groote overzichtelijke tentoonstelling van oude kant, waar de beste stalen, v. d. wonderbaarlijke kanttechnieken uit de vorige eeuwen te zien zijn. Want dan kan het niet anders of de kant spreekt voor zich zelf en dit is de taal eener edele kunst nijverheid, welke door een ieder zal worden verstaan, die de zuivere en kunstzinnige beoefening van een am bacht bemint. En daarna volgt dan de belangstelling voor een lezing hier over, wararbij een heldere uiteenzeting wordt gegeven van het wezen en de historie der kanttechnieken, vanzelf. Het bestuur had het groote geluk, Mej. Siegenbeek van Heukelom bereid te vinden, niet alleen om die lezing te houden, maar ook om de technische, deskundige leiding van een tentoon stelling op zich te nemen en dus uit een groot aantal Nederlandsche col lecties, zoowel openbare, als kerkelij ke en particuliere, de beste stalen van oude kant bijeen te zoeken. Dat zij daarbij geslaagd is, moge u blijken, uit hetgeen hier bijeen gebracht is. Het bestuur voelt zich dan ook gedron gen. om een woord van warmen dank aan Mej. Siegenbeek te brengen voor haar voortreffelijk verrichten en zeer omvangrijken arbeid en den wensch uit te spreken, dat de maanden van gestadige voorbereiding, welke aan deze tentoonstelling vooraf gingen thans mogen gevolgd worden door groote belangstelling en succes. Het is u zult het hooren, wanneer u Dinsdagavond a.s. in deze zelfde zalen bij de lezing v. Mej. Siegenbeek van Heukelom tegenwoordig zult zijn gedaan met den grooten tijd van de kant en het beeld, dat de wereld van nu biedt, doet niet spoedig een werkelijk belangrijde opleving van de kunstnijverheid verwachten. Steeds sneller gaan wij onder de zweep van den tijd. Alles moet vlug en goedkoop worden vervaardigd. Rustige bezin ning. geduld en toewijding, opgaan in een moeizaam, geduld vorderend am bacht, daarvoor geeft onze tijd steeds minder de gelegenheid. Maar des te nuttiger is het, om eens even stil te staan en om te zien naar het verleden en een oogenblik de aandacht te heb ben voo wat toen zonder vertoon in ondenkbaar geduld aan schoonheid werd gewrocht. Als wij dan zoo'n lap je kant zien, niet grooter dan 'n blad papier, en waaraan een jaar of langer in dagelijkschen veelurigen arbeid is gewerkt, misschien zullen wij dan even begrijpen, wat concentratie en toewijding tot arbeid beteekenen. Doch aan den anderen kant, wij mogen niet blind zijn voor de ellende, die de kantnijverheid heeft gebracht voor de rampzalige toestanden, waar in de kantwerksters leefden, die voor een vaak schandelijk loon en onder vaak zeer ongezonde omstandigheden deze dingen van luxe moesten ver vaardigen. Nooit mag men weer ver langen. dat die toestanden terug ko men, al zou daarvan ook het gevolg moeten zijn, dat het met de kant hee- lemaal uit was. Ook mogen wij niet afwijzend staan tegenover datgene, wat onze eigen tijd behoeft en wat die tijd ook aan goeds brengt. Laten wij ons vooral niet ver leiden toi een ziekelijke adoratie van het verleden, tot die stemming van alleen maar mooi vinden wat van vroeger is, die stemming, welke alleen maar lucratief is voor de handelaren in antiek, maar welke voor onze eigen tijd geen winst oplevert. Wij moeten verder en wij moeten durven naar een toekomst te gaan. Wij moeten moedig voor onzen tijd met zijn reusachtige behoeften durven accepteeren de mas sa-productie, de machine, die ook, even goed schoonheid kunnen bren gen, al is dat dan een andere schoon heid. „Mensch, durf te leven", zong onze groote zanger Pisuisse. Ik zou er thans van willen maken: durf te leven in uw eigen tijd! Toch, wie dat durft en wie dat wil, die zal goed doen, den band met de historie niet te verbreken en niet de lessen van de geschiedenis en de er varing te veronachtzamen. Vaak zal men daardoor rijker worden aan in zicht, vooral in de kunst en de kunst nijverheid, waarvan het prachtig ver leden niet alleen een bron blijft voor vruchtdragende studie, maar ook een richtsnoer kan geven voor de toe komst. Zoo zien wij thans even om naar het verleden en ik twijfel niet. of wij zullen ons dit oogenblik van con templatie niet te berouwen hebben. Alvorens nu, Mijnheer de burge meester van Leiden, aan U te verzoe ken, deze tentoonstelling officieel te openen, rust op mij nog de plicht, om in de eerste plaats de inzenders en inzendsters te danken voor hun mede werking, waardoor zij ons in staat stelden deze tentoonstelling te hou den. Daarbij gaat onze dank allereerst uit naar H. M. de Koningin Moeder, dié een aantal schitterende stukken uit hare collectie voor deze tentoon stelling beeft willen afstaan. In het bijzonder moet ik hier ook noemen cle dire< lies der inzendende Musea en de verschillende kerkelijke overheden, die alle met de grootste bereidwillig heid ons in staat stelden om uit hun collecties vaak unieke en zeer kostba re stukken ten toon te stellen. Dank brengen wij voorts aan de commissie voör het Stedelijk Museum de Lakenhal, voor het beschikbaar stellen van deze zalen, aan de Directie van de Lakenhal, inzonderheid aan den heer Coert. voor de ontvangen hulp en aan de dames, die zich op de een of andere wijze voor deze tentoon stelling verdienstelijk hebben ge maakt Ik begon, Mej. Siegenbeek van Heu kelom, met U te danken, omdat dit alles eigenlijk uitsluitend uw werk is. Laat ik eindigen met u, namens het bestuur, geluk te wenschen met het prachtige resultaat van uw moeilijken arbeid! Mag ik thans U, Mijnheer de Bur gemeester van Leiden, verzoeken, de tentoonstelling te willen openen? Hierop heeft de Burgemeester de tentoonstelling met een korte toe spraak geopend. We komen hierop nog nader terug. JUBILEUM. Men schrijft ons: Den 7den Mei a.s. zal het D. V. 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Ober, thans chef op de begraafplaats „Rhijn- hof" aan het Haagsche Schouw, in in dienst trad bij de Gemeente-com missie van het Ned. Herv. Kerkgenoot schap alhier. Aanvankelijk geplaatst op de voor malige begraafplaats aan de Heere poort, was hij het, welke zich door door grooten ijver en plichtsbetrach ting zag aangewezen om op de begraaf plaats „Rhijnhof" als dagelijksch op zichter te fungeeren. Waar hij de verschillende, hem toe vertrouwde belangen op zulk een on berispelijke wijze tot volle tevreden heid van het bestuur en belangheb benden vervult, vertrouwen wij, dat het hem op dien dag niet aan belang stelling zal ontbreken. Dinsdag 1 Mei zal het 40 jaar ge leden zijn, dat Mej. E. van Rijn in dienstbetrekking kwam bij Mevrouw Koekkoek, Zoeterwoudsche Singel. GEITEN-FOKVEREENIGING. De alhier gevestigde Leidsche Gei- tenfokkersvereeniging hield een ge combineerde vergadering. Op deze ver gadering waren vertegenwoordigd, af gevaardigden uit Voorhout en Oegst- geest. Nadat de secretaris het doel van een gezamenlijke keuring van geiten had uiteengezet, werd een commissie be noemd, die de zustervereenigingen uit naburige gemeenten zal bewer ken tot deelname. Als het plan mag slagen belooft de tentoonstelling grootsch te worden. MAN AANGEREDEN. Gistermiddag te 12 uur heeft op de Langegracht, ter hoogte van de Oost-Dwarsgracht een aanrijding p.aats gehad. Uit de richting van de gasfabriek kwam een brik aangereden terwijl vanaf de brug de 60-jarige - J. R. kwam aangeloopen, die nog voor de brik wilde oversteken, wat tot gevolg had dat hij aangereden werd en de wielen van het voertuig over het been kreeg. Hij is per brancard naar het Ac. Ziekenhuis gebracht en daar ter ver pleging opgenomen. De voerman van cle brik is doorgereden zonder verder naar R. om te zien. Mgr. CALLIER OVERLEDEN. Hedenmiddag te 12 uur is, na een ongesteldheid van eenige maanden in den ouderdom van 77 jaar te Haarlem overleden Mgr. Collier, bisschop van Haarlem, In de Janvossensteeg is gister middag zekere C. in kennelijken staat van dronkenschap voorover op straat gevallen, waardoor hij zich aan den neus verwondde. Door den E. H. D. is de man naar het Ac. Ziekenhuis ge bracht om verbonden te worden en daarna naar het politiebureau ge bracht om zijn roes uit te slapen. In het Galgewater is drijvende gevonden een schuit (Westlander). Inlichtingen bij de politie. RECLAME MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten.75 ct Bij Apoth. en Trogisten. BINNENLAND. PRINS HENDRIK. Naar wij vernemen zal Prins Hen drik, vergezeld van zijn adjudant, lui tenant ter zee Termijtelen, op Woens dag 2 Mei deelnemen aan den vaar tocht met een der mailbooten van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" ter herdenking van het 25-jarig be staan van de „De Ruijterschool", de Zeevaartschool te Vlissingen. DE AMSTERDAMSCHE HOUT. Bij B. en W. van Amsterdam bestaat het voornemen den raad voor te stel len in het Zuidwestelijk deel van de stad een bosch te doen aanleggen, groot 850 H.A. Naar het Hdbl. mede deelt, is het plan gisteren besproken in de commissie van bijstand voor P. W., ten einde, vóór tot verdere stappen werd overgegaan, eventueel geopper de bezwaren te bespreken. Er is van de zijde van B. en W. op gewezen, dat het risico voor de ge meente niet groot was. Zelfs als niet onmiddellijk tot boom- en boschbe planting werd overgegaan zou dit in heit ongunstigste geval hierop neerko men, dat de gronden voorloopig voor andere doeleinden, doch in elk geval rendabel, werden aangewend, hetgeen ook het geval zou zijn als het bebos- schingsplan in étappes wordt uitge voerd. Het bosch, dat het gemeentebestuur in den loop der jaren hoop' te zien tot stand komen zal zoo groot zijn, als 17 maal het Vondelpark en grooter dan het Bois de Boulogne te Parijs. Tegen dit voornemen zijn op de ver gadering geen bezwaren geuit. De voorbereidingen van het grootsche plan zal nu worden voortgezet tot dit in het stadium is gekomen, dat de raad er over kan beslissen. CURATOR VRIJE UNIVERSITEIT. In plaats van wijlen Ds. B. van Schelven is tot curator benoemd: Dr. IX. Dijk te 's-Gravenhage-West. LOKETTEN VOOR POSTZEGEL VERZAMELAARS. Het ligt in de bedoeling van de post administratie bij wijze van proef ten gerieve van de vele philatelisten thans ook te Vlissingen, Hengelo en Neuzen een speciaal loket voor den verkoop van Nederlandsche en Koloniale postwaarden aap verzamelaars, open te stellen. Het aantal plaatsen, waar op de daartoe vastgestelde tijden een derge lijk loket wordt opengesteld, stijgt daarmede tot 11, n.l. Amsterdam, Rot terdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Arn hem, Zwolle, Groningen, Leeuwarden, Vlissingen, Hengelo en Neuzen. De loketten te Vlissingen en Henge lo zullen zijn opengesteld den derden Zaterdag van elke maand, voor het eersit op 19 Mei a.s., resp. van 15% 17 en van 1416 uur; dat te Neuzen op den eersten Zaterdag van elke maand van 1315 uur, te beginnen met 5 Mei a.s. BUITENLAND. DE 1 MEI VIERING TE PARIJS. Alle optochten verboden. In een conferentie tusschen den Franschen minister van binnenland- sche zaken, den prefect van politie, den directeur der Süreté en den com mandant van Parijs is besloten, dat op 1 Mei alle optochten te Parijs en in de banlieue verboden zullen zijn. De vreemdelingen, die aan een be tooging zullen deelnemen, zullen on verwijld uit het land worden gezet. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. Dreigende stopzetting van de Rijnscheepvaart. De situatie bij de Rijnscheepvaart is in een critiek stadium gekomen. De werkgevers hebben aan hun per soneel in een circulaire medegedeeld dat zij, die niet accoord gaan met een verhooging van 13 pet., met ingang van 1 Mei ontslagen zullen worden. De bond van Rijnscheepvaartperso- neel heeft geweigerd met deze nieuwe voorwaarden accoord te gaan en heeft haar personeel geadviseerd op 30 Ay. a.s. de schepen te verlaten. Als dit parool wordt opgevolgd, zal de Rijnscheepvaart met 1 Mei geheel komen stil te liggen. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Het Duitsche antwoord. Van officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld: De Rijksminister van Buitenland- sche Zaken heeft gistermiddag den gezant van de Vereenigde Staten te Berlijn ontvangen en heeft hem een nota van de Duitsche Regeering over handigd, die betrekking had op de uitnoodiging door de Vereenigde Sta ten aan Duitschland gericht, betref fende een anti-oorlogsverdrag. Dit antwoord, dat in den loop van den dag ter kennis is gebracht van de gezanten te Berlijn, van de belang hebbende mogendheden, zal in de eerstvolgende dagen gepubliceerd wor den. DE ARRESTATIE VAN BELA KUN. De indruk te Moskou. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de arrestatie van Bela Kun veel indruk te Moskou gemaakt. Bela Kun is de leider van de Balkan en Midden-Europeesche propaganda van de Derde Internationale. Hij had zich naar Oostenrijk begeven, om een onderzoek in te stellen naar de sterk te van de communistische partijen in Oostenrijk, Hongarije en Joegoslavië. De aanhanger van Bela Kun is Sta lin, vooral wat betreft de Midden-Eu ropeesche politiek. Deze arrestatie beteekent een slag voor de Communistische Internatio nale. EEN ONTROUW COMMUNISTISCH KOERIER. Met 20.000 dollar verdwenen. Naar de socialistische ,.Soir" te Pa rijs weet te melden, zond de commu nistische centrale te Moskou dezer dagen 20.000 dollar over Berlijn naar Parijs. De sovjetgezant te Berlijn wei- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M K. R. O. 5.00 Dinier^niiuziek. 6.00 Litberair-halfuurtje. 6.30 Vervolg idiner-muziek. 7.00 Cursus Hollanidsch. 7.30 ,,De Gemeente", door Mr. F. Vorstman uit Haarlem. 8.00 Concertavond. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.15 Les in het Duitsch. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok 6.00 Vooravond-concert door het Om» roep-orkest o.I.v. Nico Treep. 7.45 Politieberichten. V. A. R. A. 8.05 Programma van Idle Arbeiders- Vereen, voor lijkverb rahding 10.30 Muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.20 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Vroolijke avond. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Muziek. 5.50 Tijdsein van Greenwich. bericht. 6.05 Muziek. 6.35 De grondslagen dier muziek. 7J05 Vaudeville. 8.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 6.20 Landbouwberichten. 7.20 Koersen en mededeeËngen. 7.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. Woer- .5 00 BONDAG 29 APRIL. HUIZEN, 340 9 M. Na 6 uur non. 1870 M» N. C. R. V. G. rfpVETScFjficF.l^^rèf Pred Herst. Verband, Amsterdam, 2», Dienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal. Voorganger. Ds. M. JONGEBREUR, Ned. He» vormd Pretdi. aldaar. Orgelspel. Votum en Zegengroet. Psalm 105 1 en 2. Lezen der twaalf Art. des GeL ea Jesaja 35. Gebed. Ps. 43 5 en 4. Inleiding d^r prediking. Tekst Jès. 35 10. Eerste ged. der prediking. Zingen Ps. 97 1 en 7. Tweede ged. der prediking. Dankzegging. Psalm 08 2. Zegen. Orgelspel. gerde evenwel de som met een diplo matiek koerier naar Parijs te zenden. De Fransche communistische partij, die van deze weigering kennis kreeg, zond aaarop een „betrouwbaar per soon' die zich met de overbrenging zou belasten. De koerier heeft evenwel het in hem gestelde vertrouwen be schaamd; hij is spoorloos verdwenen. LUCHTVAART. DE DUITSCHE OCEAANVLIEGERS. Het Fordvliegtuig met de Bremen vliegers aan boord is gisteravond te 7 uur 50 plaatselijken tijd op Curtiss Field bij New-York geland. Oorspronkelijk was het plan, dat de vliegers op hun weg naar Washington New-York niet zouden aandoen en te Hartford een tusschenlanding zouden maken om hun benzinevoorraad aan te vullen. Boven Hartford verschenen om half een plaatselijken tijd ook werkelijk twee vliegtuigen, waarvan het eene daalde. Dit bleek het vliegtuig van den Oceaanvlieger Chamberlin te zijn, die gistermorgen met de „Bremen"- vliegers uit Lake St. Agnes vertrokken was en hen had begeleid. Hij had ech ter van het Fordvliegtuig, dat door Fitzmaurice werd bestuurd, afscheid moeten nemen om te Hartford zijn benzinevoorraad bij te vullen. Na een oponthoud van een half uur vertrok Chamberlin weer. Hij sprak vol geestdrift van zijn ontmoeting met de Duitsche vliegers. Het stoffelijk overschot van den vlie ger Bennett is gistermorgen vroeg te New-York aangekomen. De stad New- York, die zich reeds voor dé ontvangst van de „Bremen'-vliegers feestelijk had getooid, is thans in rouw gesto ken. De lijkkist -werd naar een kazerne overgebracht en daar opgebaard. Het publiek werd een uur lang gelegen heid gegeven om den gestorvene een laatste hulde te brengen. Men vermoedt, dat de „Bremen"- vliegers na een kort oponthoud ter hijvulling van den benzine-voorraad naar Washington zullen verder gaan om gevolg te geven aan hun voorne men bij de begrafenis van Bennett te genwoordig te zijn. RECLAME Voor de Huid altijd DTTPni het beste, en dat is a

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2