Gn muizen- en ttnbenslrjil CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9d# JAARGANG ZATERDAG 28 APRIL 1928 NUMMER 242 2 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden SpfSfh# Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Bij de behandeling van de Staats- begrooting in de Eerste Kemer, heeft onze Antirevolutionaire Senator, Prof. Diepenhorst, over den politieken strijd o.m. dit gezegd: „Het veranderd aspect heeft de be koring van den politieken en parle mentairen strijd geroofd. Nu niet meer de felle principieele bewogen heid, niet meer de schitterende kleu ren, niet meer het wapengekletter van vroeger. Na den gigantenstrijd van vroeger hebben we nu iets gekre gen wat lijkt op den muizen- en kik- vorschenstrijd. Zeker, de aan de orde komende vraagstukken liggen niet in de neutrale zone, ook zij worden door de beginselen beroerd, maar de forsche greep ontbreekt, en bij de nieu we problemen, die zich met betrek king tot Indië en Nederland ontwik kelen, is nog onzekerheid en aarzeling die de scherpe kleuren verdoezelen. Er is niet één kwestie, die onweer- standelijk naar voren dringt en alle andere overschaduwt. De verovering van een staatkundig recht ontketent, niet den strijd radicale uitbreiding van de sociale wetgeving evenmin. Veel meer dan op staatkundg of sociaal terrein moet men thans de hoofdaan dacht accentueeren op economisch terrein". Vooral van Chr. Hist, zijde is het den heer Diepenhorst kwalijk geno men, dat hij de problemen van den tijd zoo laag aansloeg. De Nederlan der dorst zelfs spreken van een naieve en gevaarlijke stelling, in staat om ons in den komendei^ strijd lam te slaan. Wij verdiepen ons thans niet in de vraag uit welke bron deze harde op merkingen voortkomen, maar consta- teeren alleen met vreugde, dat zij te vens brachten een ernstige poging om althans een tweetal punten naar voren te brengen, waarvoor een heusche prir cipieele strijd van de geheele rechter zijde kan worden tegemoet gezien. Verheugend is deze reactie op de uitlating van Prof. Diepenhorst, even goed als het krachtige pleidooi van den heer De Vos van Steenwijk, om dat uit de rede van den heer Schok king op de jaarvergadering van de Chr. Hist. Unie door velen een toon beluisterd werd wij meenden wat optimistischer gestemd te mogen zijn die in elk geval een herstel der samenwerking tot na de verkiezingen verschoof. De tegenzin bij de Christelijk His torischen om van te voren <:en pro gram van samenwerking tot stand te brengen, moge verklaarbaar zijn,'toch is het van groot gewicht wel op zoo'n program aan te sturen. Gelukkig on dermijnde de heer Schokking deze mogelijkheid niet, maar gaf integen deel in zijn principieele rede menig aanknoopingspunt. Het gevaar is groot, dat, wanneer iedere partij op eigen risico vaart, dat dan dingen op den voorgrond worden gezet, die men later weer moet los laten. Dat geldt natuurlijk niet alleen de Christelijke partijen maar ook de anderen. De vrijzinnig democraten en de so ciaal democraten trachten kiezers te vangen met hun parool ontwapening, maar nauwelijks incasseeren zij hun winst, of zij zijn bereid heel de ont wapening te verloochenen, als het gaat om het opstellen van een regejerings- program. Er is veel voor, dat men van te vo ren nagaat, wat men bij een overwin ning ook zou kunnen bereiken. Maar al komt het ook niet hiertoe, dit is wel zeker, dat het voordeel van de rechtsche coalitie niet en zelfs niet hoofdzakelijk ligt in een program van enkele algemeene dingen, maar veel meer in een regeeringsbeleid op den grondslag van een goed fundament: het behoud van de Christelijke grond slagen van ons nationaal leven, dat in revolutionaire dagen, als wij thans be leven, in zoo sterke mate in allerlei opzicht wordt bedreigd. De Christelijk Historischen zijn dit met ons eens. En daarin ligt een goe de belofte ook voor de toekomst. De Nederlander noemde twee pun ten, waarvan naar haar getuigenis en wij zijn het met haar eens niet gezegd kan worden, dat zij van weinig beteek enis zijn. „Wenscht men zoo zegt het blad een Rechtsche meerderheid en een rechtsch Kabinet, die wensch is voor verwezenlijking vatbaar, echter op de ze onafwijsbare voorwaarde, dat de politieke groepen, die het wagen den Christennaam te mengen in hun poli tiek program, durven aanpakken de „aan de orde komende vraagstukken", van welke Prof. Diepenhorst zelf zegt, „dat zij niet liggen in de neutrale zone", en dat zij zonder „onzekerheid en aarzeling" de oplossing dezer vraag stukken ondernemen, overeenkomstig het eigen beginsel. Op sociaal gebied is de strijd opnieuw ontbrand. De conservatieve geesten wenschen, bij de sociale wet geving, uitschakeling van den Staat, naar het juiste woord van Dr. Schok king, „de eerste en beste organisatie van het volksleven'. Deze neiging openbaart zich reeds sterk bij den te genstand tegen de afwerking der so ciale verzekering. De sociaal demo craten hebben den handschoen opge nomen; zij trekken opnieuw ten strij de voor het Staatspensioen. Op koloniaal gebie.d roepen de ontwaakte Aziatsche geest en de stijgende intellectueele ontwikkeling van den Oosterling om nieuwe rege ling van de verhouding tusschen Moe derland en koloniën. Dit vraagstuk doet in nationale beteekenis voor het onderwijs niet onder". Voorts wordt er op gewezen, dat te genover het communistisch nationa listisch streven, hetgeen door de soci aal democraten onvoldoende bestre den wordt, Indië los van Nederland, onzerzijds moet staan vriendschappe lijke samenwerking tot bloei van sen grooter Nederland. Dan volgt dit be- teekc nisvolle woord. „Hebben wij, belijdende Christenen, geen eigen oplossing voor deze vraag stukken? Is het een muizen- en kik- vorsehenstriid: voor het eigen ant woord op d "ze vragen in den strijd te gaan? Is het niet der moeite waard aan ons volk te wijzen den goeden weg der Christelijke gehoorzaamheid en M'iiheid, den eenigen weg. langs welken ook voor deze problemen de goede oplossing te vinden is?" Inderdaad meenen ook wij, dat hier punter, zijn aangeroerd, die een vruchtbare bodem voor hernieuwd overleg tot samenwerking kunnen vormen. Wij zouden willen vragen heeft het, n et name wat Indië aangaat, geen be leekeris, dat niet alleen Colijn thans Ie afgeslepen puntjes van zijn kennis van indië even wat bijslijpt, dat de heer Kooien pas van een kort verblijf in de tropen is teruggekeerd «n dat ook van Chr. Historischs dj te nauw contact met Indië gesodit wor.it? Hier liet naar onze meenng de vcor- bero^ding voor een punt van bot ko men le prtgram van samenwerking Wij n*ogen in alle bes üeickr.heid, om ru van de sociale laak, tegenover d Ti eisch tot terugtrekken van Libe rale zijde en den eisch var algemeen kosteloos staatspensioen van Socia listische zijde, die op le Rechterzijde ligt maar te zwijgen, daar nog bijvoe gen den eisch voor doorvoering van de grondwettelijke gelijkstelling op onder wijsgebied ook voor wat het Middel baar onderwijs aangaat. Op dit terrein is nog zooveel, dat om oplossing roept. Hoevele Christelijke Hoogere Burgerscholen en Lycea zuch ten niet on derfden grooten financiee- ien druk? Kan, zoo zouden wij willen vragen, de m o g e 1 ij k h e i d van bij drage van gemeenten in de kosten van het onderwijs aan Middelbare scholen elders voor leelingen uit de eigen gemeente niet worden omgezet in een plicht? Moet nu eindelijk niet eens een einde komen aan de onzekerheid van de Literair Economische afdeelingen onzer H. B. S.en? Tal van vragen zijn hier nog bij te voegen, die alle in een nieuwe wet op het middelbaar onderwijs om oplos sing vragen. Wij meenen, dat hiermede reeds voldoende punten zijn aangegeven, die waarlijk wel iets meer beteekenen, dan een muizen- en kikvorschenstrijd. Moge het onder Gods zegen spoedig tot een vruchtbaar overleg komen. STADSNIEUWS. BEGRAFENIS A. MULDER. Gelijk we in ons vorig nummer nog konden melden, had gistermiddag op de Begraafplaats „Het Groene Kerkje" de teraardebestelling plaats van wij len den heer A. Mulder, in leven oud- wethouder der gemeente Leiden. De belangstelling was zeer groot. Nadat onder het droevig gebeier van de doodsklok, het stoffelijk overschot gevolgd door de weduwe met haar kinaeren en verdere familieleden, den doodenakker was rondgedragen, schaarden zich de saamgekomenen om do groeve. Allereerst werd het woord gevoerd door Ds. H. Thomas, die ongeveer als volgt sprak: Zoo hebben wij dan onder het be toon van groote en levendige belang stelling, 't hoffelijk overschot van Uw lieven man en uw lieven vader toe vertrouwd aan de zorgen van Hem, aan Wiens hart hij is ontslapen in de hoop van het eeuwige leven. En wan neer wij het zoo zien, hooggeachte we duwe en gij kinderen en kleinkinder- ren, dan is er in uw hart bij alle droe fenis een lofzang in stilte, dat wij het stoffelijk overschot mochten overdra gen aan de zorgen van Hem, in Wiens armen onze geliefde Mulder is ontsla pen. Hij heeft gearbeid op alle terrein van het leven en daarbij toch niet ver geten de zorg voor zijn eigen persoon lijk leven. Hij kan voor God verschij nen en zeggen: Ik heb mijn talenten in Uw kracht besteed, wel met gebrek en zonde, maar toch heb ik gestaan voor Uw eer, en ben geweest een goe de echtgenoot en vader voor de mij nen". Het velerlei werk van broeder Mul der zal in dankbare gedachtenis blij ven Wij kunnen niet alles noemen, wat hij in Gods Koninkrijk beeft gc daan, en noemen alleen zijn 20-jarigen cliaconalen arbeid. De herinnering daaraan kan ons echter niet troosten en we mogen daarom niet eindigen met te herinneren aan alles wat hij gedaan heeft. Gij moogt wel God dan ken, dat gij zulk een man en vader hebt gehad, maar troosten kan u dat niet. Troosten kan alleen Christus, wanneer Hij zegt: „Komt allen her waarts tot Mij, die vermoeid en be last zijt, en Ik zal u rust geven". J k hoop dat gij gesteund zult wor den door God en door de menscher.. want God werkt dikwijls door de menschep en ik ben er van overtuigd dat uw kinderen en kleinkinderen zich beijveren zullen om uw levens avond zoo licht mogelijk te maken, al dus richtte spr. zich tot de weduwe. Laat u dragen door den steun van uw iamilfe, maar bovenal door de sterke armen van uw God. Terwijl al les predikt in de natuur van opstan ding va 't nieuwe leven, denken wij er aan. dat ook Christus de belofte heeft gegeven, van de eeuwige opstan ding. Wanneer uw Koning komt, dan zullen alien opstaan, die in Christus geloofden om Hem te begroeten. God geve, dat wij allën dat zalig wederzien zullen mogen smaken, en dat zullen wij, zoo wij in Christus hebben ge loofd. Hier gelden de woorden: „Hoe zacht zien wij de vromen, Den dood hier zonder schromen Blijmoedig tegengaan". Hierna werd het woord gevoerd door Ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk aan Zee, die als voorzitter van de Chr. Kweekschool uitdrukking wil geven aan de ontroering, welke zich van het bestuur der Chr. Kweekschool mees ter maakte, toen de tijding kwam van het overlijden van ons geacht mede lid, de heer A. Mulder. Vele jaren heeft hij de Chr. Kweek school als bestuurslid mogen dienen. Hij was een overtuigd voorstander van een degelijke opleiding onzer a.s onderwijzers en onderwijzeressen. Aan het welzijn onzer Kweekschool heei't hij van harte meegewerkt. Juist 14 dagen geleden was hij nog in onze vergadering aanwezig, en hoe wel hij toen al niet wèl was, nam hij toch nog met zijn gewone humor aan de beraadslagingen deel. Niemand onzer kon toen bevroeden, Jat hij zoo spoedig zou worden wegge nomen. Ihans staan wij aan zijn graf en gedc-nken met dankbaarheid, wat God ons in hem gaf en wat hij voor de Chr. Kweekschool geweest is. Mogen wij allen deze roepstem des doods verstaan. Moge ons leven in Christus wezen, dan zal ons sterven gewin zijn. Namens het bestuur van het Chr. Militair Tehuis alhier, wordt 't woord gevoerd door den heer J. Bosch, die in herinnering brengt, dat de thans ontslapen voorzitter 33 jaar onafge broken deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Hot was zijn lust, iets voor de mili tairen te mogen doen, en hen gedu- renie hun diensttijd een aangenaam tehuis te bereiden. In al de jaren, dat spr. het genoegen heeft gehad met den heer Mulder deel te mogen uitmaken van het bestuur van het Mil. Tehuis, is er nooit eenig conflict geweest. Mulder was een man van vrede, en was daarom voor ons tehuis zoo bijzonder geschikt. Dankbaar zijn wij, voor wat wij in hem hebben mogen bezitten. En het is ons tot grooten troost te mogen weten, dat hijvin vollen vrede is heengegaan. God geve, dat ook óns oitide vrede moge zijn. Daarna werd het woord gevoerd door den heer D. ten Cate Brou wer, die namens de Kamer van Koophandel, waarvan de overledene lid was, een woord van deelneming spreekt. Allen, die Mulder hebben gekend, aldus spr., zullen beseffen, hoe moei lijk het voor ons is in te denken, dat hij geen deel meer uitmaakt van de Kamer van Koophandel. Hoe gaarne hadden wij hem, die een welbesteed en werkzaam leven achter zich heeft, nog een rustigen levens avond gegund. Het heeft niet zoo mogen zijn, wij hebben te berusten in de wil van den Aimachtigen God. Wij verliezen in hem een bekwaam lid van de Kamer van Koophandel, wiens ledige plaats niet gemakkelijk te vervullen zal zijn. Hierna sprak de heer J. Hemmes een hartelijk woord als vriend van den overledene. Circa 50 jaar geleden kwam spr. met den ontslapene in aan raking, en al die jaren heeft hij in hem een oprecht vriend mogen be zitten. Vooral de laatste jaren was deze vriendschap hechter geworden, door dat onze kinderen door den band de3 huwelijks verbonden werden. Bij eerste kennismaking stootte on ze vriend Mulder wat af, maar leerde men hem van meer nabij kennen, dan werd men getroffen door zijn helderen geest en zeldzamen humor. En wat vooral bij intiemer vriend schap te voorschijn kwam, was zijn geloof. Dat vaste geloof in Zijn God en Zaligmaker moge u. zijn treurende familie, tot blijvende troost zijn. Menig woord, door uw man en va der in fijnen humor gesproken,, zul len u, als de dagen van rouw voorbij zijn, aangename herinneringen aan hem doen levendig houden. Spr. eindigt met het woord van Je zus, bij den dood van Lazarus gespro ken: „Lazarus, onze vriend slaapt, maar ik ga henen om hem uit den slaap op te wekken". De heer T. S. Goslinga, acht het een eervolle taak, nu de voorzitter der A. R. Kiesvereeniging, de heer G. Kuyper door afwezigheid verhinderd is, deze plechtigheid bij te wonen, een enkel woord te mogen spreken. Het zou niet naar den geest v. d. overledene zijn, indien spr. hier een lange redevoering hield over zijn vele verdiensten. Maar op eenige daarvan wil spreker wij zen. Zijn verdienste jegens de A. R. partij was, dat hij in den tijd. waarin noch eer, noch roem te behalen was, die partij met getrouwheid heeft ge diend. De heer Mulder was een welwillend man, maar beslist en beginselvast. Een kwarteeuw lang heeft hij in de Raadszaal de A. R. partij op waardige wijze vertegenwoordigd. Spr. stelt de trouw van den overle dene ten voorbeeld van de jongeren onder ons. Het bestuur van stad en land moeten wij zien, zooals de over ledene dit zag. als een taak, ons van God opgelegd. Laat de fakkel, die hij vallen liet, door ons worden overgenomen. Laat het vaandel, dat hij wapperen liet, ook door ons worden omklemd. De oudste zoon van den overledene, de heer C. Mulder, dankte namens zijn moeder, broeders en zusters, voor de ondervonden belangstelling bij de ziekte vap zijn vader en voor al de goede woorden welke aan zijns vaders nagedachtenis zijn gewijd, en geeft dan in een persoonlijk woord uiting aan de gevoelens van liefde en dank voor wat de weduwe en de kinderen in den man en vader hebben mogen bezitten. Vader, bij Uw open graf, danken wij God, voor wat Hij ons in. U heeft ge geven. Gij waart een man met helder verstand, van nuchter, kalm oordeel, van rijken humor. Hoewel dikwerf verkeerd beoordeeld, weten wij, dat ge door het geloof in Christus, met volle helderheid van geest, den dood blij moedig zijt tegen gegaan. Vanaf het eerste oogenblik zijner ongesteldheid ging hij met kalmte den dood tegen. Een heerlijk sterfbed is hem gegund geworden. Voor de kiem van uw stoffelijk over schot, zal onze God op Zijn tijd zor gen. Vaarwel, lieve Vadert Nadat op verzoek van den oudsten zoon de lievelingspsalm van den over ledene: Maar de Heer zal uitkomst geven, Hij, Die 's daags Zijn gunst gebiedt, was aangeheven, was de droeve plech tigheid geëindigd. Diep onder den indruk werd de doo denakker verlaten, nadat door velen nog een laatsten blik in het graf ge worpen was. AANDEELHOUDERSVERGADERING. N.V. NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Gisteravond werd onder leiding van den heer W. Warnaar, President-Com missaris, de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der N. V. Nieuwe Leidsche Courant gehouden. Nadat de vergadering met gebed was geopend, de notulen waren gele zen en onveranderd vastgesteld, werd door den directeur verslag uitge bracht over het boekjaar 1927. Uit dit verslag bleek, dat het jaar 1927, ten aanzien van de bedrijfsuit- Binnenland. De bisschop van Haarlem, Mgr. Cal- Ifer is overleden. Ernstig ongeluk te Voorschoten. Tentoonstelling van oude kant te Leiden geopend. Buitenland. Alle 1 Mei-optochten te Parijs ver boden. Dreigende staking in de Rijnscheep vaart. Het Duitsche antwoord aan Was hington is verzonden. De arrestatie van Bela Kun heeit te Moskon grooten indruk gemaakt. Communistisch koerier met 20.000 dollar verdwenen. De Duitsche Oceaanvliegers zijn op Curtiss Field geland. komsten, een voorspoedig jaar is ge weest, waarvan door de vergadering met dankbaarheid werd kennis geno men. Hierna werd behandeld de balans en verlies- en winstrekening over 1927; welke na ampele bespreking, conform het voorstel van commissarissen werd goedgekeurd. Als commissaris werd. met algemee ne stemmen herkozen de heer H. Lam- booy, die zich bereid verklaarde deze benoeming te aanvaarden. Na de gebruikelijke rondvraag, waarvan door enkele heeren werd ge bruik gemaakt, werd de vergadering met een woord van dank aan de aan wezige heeren voor hunne tegenwoor digheid, door den voorzitter gesloten, waarna de heer Ch. Eggink Jr. voor ging in dankzegging. VRAGEN OVER DE POLITIE AAN DEN BURGEMEESTER. Door het lid van den gemeenteraad, den heer K. Sijtsma, is aan den Raad verzocht in de vergadering van 30 April a.s. tot den Burgemeester als hoofd der politie de volgende vragen te mogen richten: le. Acht u het als hoofd der politie, naar aanleiding van hetgeen er den taatsten tijd in het orgaan „de Politie bode", de R.-K. Leidsche Courant en in de plaatselijke bladen over de Leid sche politie is geschreven, niet wen- schelijk daarover in de openbare raadszitting eenige nadere, zoo moge lijk geruststellende mededeelingen te doen? 2e. Zoo ja, zoudt u dan willen mede- deelen de redenen waarom er juist thans, nu redelijkerwijze de benoe ming van ee: Commissaris van Politie spoedig mag worden verwacht, eene in veler oog onbillijke mutatie in het inspecteurspersoneel dezer dagen heeft plaats gehad, welke, indien zij in het belang van den dienst inderdaad wen- schelijk was, zonder bezwaar eenigen tijd had kunnen wachten? 3e. Zoudt U voorts den Raad nader willen inlichten over de in „De Politie bode" met feiten geïllustreerde ge ruchten omtrent het uitoefenen door één of mésr superieuren van pressie op de agenten tot het maken van meerdere processen-verbaal? 4e. Zoudt u eindelijk, gezien het maanden lang onvervuld blijven der vacature van Comm. v. Pol. niet wen- schelijk achten, dat door den Raad bij de betrokken autoriteiten op een zoo spoedig mogelijke aanstelling wordt aangedrongen DE FEESTAVOND VAN DE CHRIST. ORANJEVEREENIGING. Hoewel aa.. de feestvergadering van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging, die ter gelegenheid van H. K. H. Prin ses Juliana zal gehouden worden op Maandag a.s. in de Stadsgehoorzaal, voldoende publiciteit is gegeven, is het misschien toch geen overbodige weel de om onze lezers nog eens met klem te wijzen op de belangrijk heid of liever op het bijzondere karak ter van deze bijeenkomst. Het is een avond ter eere van Prinses Juliana en steeds, waar het Oranje geldt, dient het eerbetoon een massaal karakter te dragen. Laat er daarom geen plaats je in de Gehoorzaal onbezet blijven. Koopt tijdig uw kaarten en bespreekt Uw plaatsen. Het programma belooft een prachtigen avond. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in dit nummer en neemt u voor, terwijl ge dit leest, om mee te doen aan de huldiging van uw prinses EEN KONINKLIJKE GIFT. Het Comité tot verkrijging van een nieuw orgel in het wijkgebouw van Wijk IV der Ned. Herv. Gemwerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1