be gi°oole mode vindt O bij' ons RECLAME in de meest denkbare varië teiten j zoowel in aparte tintea ais i'n moderne garneen'ngen voor werkelijk lage prijzen LUCHTVAART. DE OCEAAN VLIEGERS. Naar uit Lake St. Agnes gemeld wordt, is het Fordvliegtuig met de Oceaanvliegers aan boord gisteravond te 22 uur (Midden-Europeesche tijd) daar geland. Een ander bericht uit Lake St. Ag nes meldt, dc-l het weer de vliegers in de mogelijkheid stelt heden naar New-York te vertrekken. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Begrooting van Waterstaat. Bij de voortgezette behandeling van de Waterstaatsbegrooting dringt de heer De MURALT (V. B.) aan op het ongedaan maken van de beperking van den Zondagsdienst in Zeeuwsch- Vlaanderen, waardoor het verkeer naar België zou worden bevorderd. Aan de intrekking van de vergunnin gen voor autobusdiensten in Zeeland moet de Kroon z.i. haar goedkeuring onthouden. Verder zijn noodig verbete ring van de haven van Breskens en een betere verbinding van Sehouwen- Düiveland met Noord Brabant. Ten slotte wenscht spr. een spoedige uitvoering van het TwenteRijnkanaal. De heer MOLTMAKER (S. D.) dringt aan op medezeggenschap van perso neel in de bedrijfsleiding van de spoor wegen, op verlichting van den werk tijd voor personeel op electrische trei nen en op verbetering van de regeling van dienst- en rusttijden voor het ge- heele spoorwegpersoneel. Verder wenscht hij spoedige verbe tering van de salarieering van het personeel en herziening van de classi ficatie van de gemeenten, waardoor aan de achteruitstelling van het per soneel een eind zal worden gemaakt Hij bepleit voorts tegemoetkoming aan de stakers van 1903, uitbreiding van de concentratie van tramwegen tot het heele land, pensioenregeling voor het personeel van intercommu nale tramwegen, gunstige regeling voor het personeel van Van Gend en Loos bij den overgang naar de A. T O. en onderzoek naar het vraagstuk van de aanstelling van Aziatisch per soneel op de koopvaardijvloot. De heer KOSTER (Lib.) bepleit ver laging van de spoortarieven voor de Limburgsche mijnen. Hij becritiseert het dure beheer van het monopolis tisch spoorwegbedrijf, dat hooge tarie ven veroorzaakt. Spr. heeft den indruk, dat lie spoor wegen niet zuinig beheerd worden en dat er met name te veel personeel is, terwijl spr. ten aanzien der bezoldi ging daarvan opmerkt, dat het Ioco- motiefpersoneel gemiddeld per man een jaarinkomen heeft van 2496, het geen hooger is dan dat van het perso neel in de mijnen. Blijft de politiek der spoorwegen in deze richting gaan. dan zullen de tarieven hoog moeten blijven en zal het vervoer afnemen. En acht de minister het juist, dat een in dustrie met 34.000 man personeel, ge heel afhankelijk is van de inzichten der spoorwegdirectie? Spr. komt thans tot de verdeeling van den radio-omroeptijd. Op een verzoek van de Liberale Staatspartij om deel te mogen nemen aan de onderhandelingen over die ver deeling heeft de minister geantwoord, dat daarover de Radioraad gehoord moest worden. Het verzoek is niet ingewilligd en spr. verzocht den Minister thans te verklaren, dat er geen bezwaar be staat tegen het toekennen van een omroepvergunning aan een liberale organisatie. De beer ARNTZ (R. K.) sluit zich aan bij den heer Muralt inzake de be waking cL overwegen en bij den wensch van den heer Moltmaker inzake de slachtoffers van 1903. Voorts bepleit spr. o.m. verbetering van enkele spoor wegverbindingen. De heer JANSSEN (R. K.) brengt den minister hulde voor de verbete ring van de Zuid Willemsvaart, doch deze verbeteringen brengen slechts tijdelijk verlichting en met voldoening vernam spr., dat de Minister het groo- te belang inziet van een kanaal tus- schen. de Zuid Willemsvaart en het Julianakanaal. Willen wij aan ons land eenige kans geven om ook een deel te krijgen van het vervoer uit 't Belgische industriegebied, dan moeten wij-flen Belgischen schepen een goede verbinding geven. Aangaande het spoorwegpersoneel merkt spr. op, dat de geweldige toe neming daarvan niet te wijten is aan het beleid der directie, maar aan de haar door de regeering opgelegde ar beidsvoorwaarden. Thans is de reke ning sluitend gemaakt, maar dat is geen bewijs, dat de maatschappij niet meer in zorgen verkeert. De tarieven zijn nog vrij boog en elke tariefsver laging is financieel een waagstuk. Spr. sluit zich inmiddels aan bij bet betoog van den heer Koster, dat de tarieven voor het vervoer van steen kolen te boog zijn. De heer LINDEYER (S. D.) bepleit de plaatsing van een misthoorn in de haven van Breskens en verlaging van bet opslaggeld voor schepen in de ha ven. Spr. klaagt evenals de beer de Muralt, over bet niet nakomen der beloften, indertijd uit vrees voor de annexatieplannen in België, aan Z. Vlaanderen gedaan. In dit verband bepleit spr. de verbe tering der veerdiensten en waar schuwt tegen de sterke inkrimping van Zondagsdiensten, onder den in vloed van een wedstrijd tusschen de Kerstenianen en Antirevolutionairen in de Staten van Zeeland. Voorts wijst spr. op bet gevaar van den onbewaakten overweg bij Rilland om daarna te spreken over het mijn bedrijf. Hij verzoekt nadere gegevens over het aantal ongevallen in particu liere en staatsmijnen en een overzich telijker inkleeding van het jaarverslag van den hoofdingenieur. Uit het ver slag moet blijken, waar de ongevallen zijn gebeurd. Vervolgens bepleit spr. een betere zorg voor invalide mijn werkers in overleg met den Alg. Ned. Mijnwerkersbond dienaangaande. Ook klaagt spr. over het ontslag aan zieke mijnwerkers, dat herhaaldelijk voorkomt. Spr. dring aan op wettelij ke regeling van de contactcommissie die nu een kletscollege is, waarin geen enkele autoriteit is, die een beslissing kan nemen en aan welks adviezen nie mand zich behoeft te houden en voorts op een regeeringsenquête naar de bestaande misstanden, waarop ook in de Katholieke pers is aangedrongen. De heer DOBBELMAN (R. K.) vraagt een rijksbijdrage tot een derde der kosten voor verhooging van den Ooy- schen bandijk en den Erlecomschen dam bij Nijmegen, waardoor de thans nog voorkomende overstroomingen 'n einde zullen nemen en het weiland in de 170 H.A. groote polders in bouw land kan worden omgezet. De vergadering wordt te 4.55 ver daagd tot Vrijdag 11 uur. RECLAME. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Uit het Sociale Leven. ONTSLAG BIJ DE KRISTALDNIE. Naar d-e „L. K." verneemt, is bij de Kristal-Unie een 40-tal menschen ont slagen. Daarnaast zal binnenkort op de afdeeling roemers, Holl. kristal, ook een tweetal uren per week minder ge werkt worden. DREIGEND CONFLICT BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Men meldt uit Wieringen: De op de booten werkende arbeiders in dienst van de Maatschappij voor uitvoering der Zuiderzeewerken, heb ben een ultimatum gesteld aan hun werkgeefster tot verhooging van heit weekloon van 25 tot 27,50 en 6 da gen vacantie per jaar met behoud van loon. Wordt deze eisch niet ingewil ligd, dan zal de staking worden gepro clameerd. UIT HET LOODGIETERSBEDRIJF. In verband met het feit. dat de lood gieterspatroons voor de tweede maal het invoeren van een vacantieweek hebben afgewezen, zullen, naar Het Volk" meldt, de hoofdbesturen der werkliedenorganisaties deze week met de afdeelingen Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam vergaderen en adviseeren het contract niet aan te gaan tenzij alsnog de vacantie er in wordt opgenomen. Als de ledeji met dit advies accoord gaan, dan zal aan de patroonsorganisaties een ultima tum worden gesteld. Inmiddels is aan alle loodgieterspa troons in de vier betrokken plaatsen door de organisaties een contract, met vacantiebepaling, toegezonden, met het verzoek het geteekend terug te sturen voor 30 April. De werkgevers, die aan dit verzoek voldoen, zullen buiten de staking blij ven. Naar het blad verneemt, heeft de Rijksbemiddelaar aan partijen om in lichtingen over het conflict verzocht. UIT DE VEENSTREEK. Omtrent de staking in het veenbe- drijf in het rayon Barger-Oosterveen kan medegedeeld worden ,dat de ver- veners het voorstel van den Rijksbe middelaar, den heer J. B. Westerdijk, dat een algemeene loonsverhooging van 4 pCt. en verder van 9 >6 pCt. voor het graven van bolsiterturf bevatte, verworpen hebben. Zij hebben echter besloten de uitsluiting op te heffen en hunne bedrijven thans open te stellen voor eventueele werkwillige arbeiders tegen de navolgende tariefsverbete ringen: graven van bolsterturf van 22 op 24 ets. per stok. turf leggen 20 ets., vuren 20 hts. en omringen 10 ets. per dagwerk meer. De leden der samen werkende arbeidersorganisaties, als mede de niet-georganiseerde stakers hadden mét meerderheid van stem men besloten de staking op te heffen, indien de verveners de tarieven wenschten te verhoogen overeenkom stig het voorstel van den Rijksbemid delaar. Nu zulks niet het geval is, duurt de staking voort. Reeds 40 ver veners hebben zich aangesloten bij de nieuwe vervenersorganisatie, waar mee eene overeenkomst is afgesloten tegen eene algemeene verhooging van 7 pCt. Bij die verveners wordt nu ge werkt. WAAROM FORD HOOGE LOONEN BETAALT. Henry Ford zal worden opgeroepen tot het geven van een verklaring voor de Commissie uit den Senaat der Ver. Staten belast met het onderzoek inza ke het winnen van vetkolen, teneinde zijn ondervinding als kolen-exploitant bekend te maken en raadgevingen te verstrekken tot verbetering van de toe standen en de loonen in de mijnen. Een verzoek, om voor de commissie te verschijnen zal Ford dan eerst wor den gezonden, wanneer de meest ge- schikste datum voor hem bekend zal zijn, aangezien het Comité het niet noodig acht, hem op zijn Europeesche reis te storen. Door den heer Percy Tatlow, presi dent van de West-Virginia Mijnwer- kersvereeniging is n.l. in zijn verkla ring voor het Comité de aandacht ge vestigd op de exploitatie der kolen mijnen door Ford. waarbij hij bekend maakte, dat de Ford-mijn werkers in doorsnee een dagloon van 8 dollar ont vangen voor een werkdag van 8 uur, hetwelk zeer gunstig afsteekt bij de loonen van slechts 2.85 dollar, betaald door de concurreerende mijn-eigenaars UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gemeenteraad. Ifce Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 2 uur. Yoorz. de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering niet het gebruikelijke gebed1 worden de notulen van die vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: 1. Vaststelling van een Raadsbesluit tot het bepalen va.n het percentage voor de gemeentelijke inkomstenbelas ting voor het t» lastingiaar 1928/1929. B. en W. stellen den Raad voor het percentage te bepalen op 4 pet. (vorig jaar 31/2 pet). De heer J. de Vette vraagt den Voorz. wanneer er een einde komt aan de belastingverhooging. De Voorz. zegt, dat de heer de Vette zelf deze vraag wel het best zal kunnen beantwoorden. De heer de Vette repliceert eai ant woordt dat men dan maar wat piano aan moet doen. De menschen kunnen de belasting bqna niet meer opbrengen. Die Voorz. merkt op dat B. en W. voorzichtig genoeg zijn in het beheer ■der gemtente-financicn, doch de ge meente is dikwijls kr^htens de wet verplicht tot belangrijke uitgav en. In dit verband wijst die Voorz. op de kosten Nijverheidsonderwijs voor cte leerlingen uit deze gemeente te betalen aan de gemeente Leiden. De kosten badra* gen hiervoor per leerling f92,Ver volgens kosten voor de leerlingen due H.B.S. en Gymnasium bezoeken. Het zevende leerjaar zal wederom belang rijke financieele offers van de gemeen te vergen, terwijl het toenemend ver keer op de wegen oorzaak is dat de uit gaven steeds-meer stijgen. Dat die tuin derij en veehouderij de laatste twee ja ren zoo terugl iop n, is e.n zaak welke buiten de scauld ligt van het gemeente bestuur. De heer Horsman merkt op dat*we het maximum-percentage hebben, dat bepaald is in de veroraening. Hierna wordt z.h.st. het percentage op 4 pet. vastgesteld. 2. Vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van op centen op de RijkS;nkomstenbelasting in deze gemeente. Door de-n Voorz. wordt medegedeeld dat in verband met de wet van 15 Maait 1920 tot verlaging van het tarief der Rijksinkomstenbelasting nocdig is ge bleken de heffingsverordening te hen zien, daar deze wijziging bp onveran derd blijven van ae opeen benregeling oen zoodanige vermindering van de to tale opbrengst dezer heffing tengevolge zal hebben ajs de gemeen©kas niet kan lijden. In verband hiermede stellen B. en W- voor -van de bevoegdheid in de wet neergelegd gebruik te maken en het aantal opcenten te verhoogen tot 125 opcenten. Zonder hoofdei, stemming wordt hier toe besloten en worden de verordenin gen op de heffing en invordering onver- andieivl vastgesteld. 3. Vaststelling van een aantal pensi oengrondslagen. Het betreft hier een drietal pensioengrondslagen van P. H. van den Bosch, 2e ambt. ter Secretarie, W. A. van Harteveld, gemeente-secreta ris en J. van der Meer gemeenteront- vanger. Deze worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. zonder hoofdelp- ke Hemming vastgesteld. 4. Wijziging van de gemeente^rekening dienstjaar 1926, in verband met een ingekomen schrijven van heeren Geel. St. Van heeren Ged. St. is terugontvan gen de gemeente-rekening met verzoek aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te komen. Het betreft hier grooterfüieels opmerkingen van administratieven aard nuet uitzondering dat de vergoeding aan de gemeente Leiden betaald voor kos ten ingevolge de wet op het Lager On derwijs dient te worden gesplitst in la ger onderwqs en ui geb eid lager on ier- wiis, terwijl op den post gemeentelijke inkomstenbelasting f700.te veel is gebracht, waardoor het batig saMo van dezen dienst moet verminderd worden met f 700,en de begrooting 1928, waarop hét batig saldo is gebracht, icveneens met genoemd bedrag dient •verlaagd te worden. B. en W. stellen voor aan die gemaakte opmerkingen te gemoet te komen. Hiertoe wordt zJlsL besloten. 5. Wijziging gam.-begrooting, dienst jaar 1926 en 1928. Deze wijziging houdt hoofidzakelqk verband- met het behandel de in punt 4, terwijl op de begrootiing voor 1928 is gebracht de post verkoop woonhuis met tuin te Nieuwe-Wetering, uit welke opbrengst zullen wonden ge kocht Grootboekinschrijvingen. De wij ziging wordt na dleze toelichting z.h.st. goedgekeurd. 6. Reclames schoolgeld. Een drietal reclames zijn ingekomen welke alle wor den afgehandeld overeenkomstig bet voorstel van B. en W. Tot de ingekomen stukken behoorde o.a. de mededeeling omtrent de goed keuring van het Raadsbesluit tot ontbin ding van het contract met die gemeente Haarlemmermeer inzake die edectrifica- tie van de Krfig. De Voorz. deelt mede dat heden door dien Raad der gemeente Haarlem mermeer eenzelfde besluit zal worded genomen, zoodat de bewoners thans spoedig licht kunnen krijgen van de gemeente Leiden. Verder is goedgekeurd de verkoop van het woonhuis met tuinl uid aan hei R.K. Kerkbestuur van Ro oio fore; ids veen met een voois lel van B. en \V. voor, de opbrengst te koopen in Hi. Ij vingen op het Grootboek der Nel. Werkelijke schuld. Hiertoe wordt z.h.st. besloten. Vervol gons wordt voorlezing g.d.ian \a". .1 schreven van het geme ntcbe-Wur v n Leiden, houdende bericht dut dc a. kt van d?n tol aan het Zijlhek tc Lelden is gegund aan L. Tyhuis te Rijssen voor do som van f4.336,per jaar. De Voorz. doet nieicledeellng waarom het in de vorige vergadering in don Raad genomen besluit na de verga >e* ring weer is gewijzigd gewordend Ge bleken is dat de gemeente thans goed heeft gedaan door haar oorspronkelijk bedrag te verlagen. De heer Rotteveel vindt het toch jammer, dat zulks juist geschied is, want (dan had de gemeente de pacht over kunnen doen aan van Steyn voorf5.100 waarmede van Steyn een ingezetene uit dieze gemeente zeer zeker zou zijn gebaat, terwijl de gemeente er bovendien nog f700,heter van had- kunnen wor den. Ingekomen is nog de rekening van het aigemeen burgerlijk armbestuur der gemeente Alkemade, sluitende in ont vangst en uitgaaf met eea bedrag ad f 384,281/2 en e;n gced slot ad f 28,031 2 B. en W. stellen den Raad' voo-r ae re kening goed te keuren. De Voorz. dankt de leden van het armbestuur voor de wijze, waarop zij de financiën van het armbestuur hebben beheerd. Tot slot is nog ingekomen een adres van J. Remmers waal te Nieuwe-Wete ring, houdende verzoek om op grond van artikel 13 der wet op het Lager on derwijs uit die gemeentekas te vergoeden de kostenl van verveer van zijn kinde ren naar die openbare lagere school te Leiden. Bedoeld adres is eerst 24 de zer bh den Voorz. ingekomen, zoodat B. en W. van den inhoud, van het adres nog geen kennis hebben kunnen no men. Aangezien de Raad binnen 30 vrije dagen moet beslissen, vraagt de Voorz. of de Raad' kan goedvinden dat B. en W. worden gemachtigd deze zaak ai te handelen, daarbij rekening houdend met de té uiten wenschea. De heer Rietbroek stelt voor 75 pet. van de kosten te geven voor vervoer met den trein Nieuwe-WeteringLeiden omdat het hier niet een principieels kwestie geldt, doch het verzoek alleen dient om het gemeentebestuur een hak te zetten. De heeren Heemskerk, Hors man en de Koning steunen dit voor stel .De Voorz. brengt hierna het voor stel in stemming, hetwelk met algem. st. wordt aangenomen. Hierna dpet die Voorzitter mededee» ling, dat B. en W. met de commissie voor de ianderqen te Huigsloot hebben besloten, om bq wijze van proef in over leg met den huurden* af te graven een ceel weiland in huur bq den heer .Roos. Do afgraving geschiedt door dan aannemer de Baat te Amsterdam. Hiervan is een contract opgemaakt, waarbij tot nakoming van de voorwaar- idien van het contract is gestort een bedrag ad f 1000,Het werk moet ge reed zijn voor 15 Juni e.k., terwijl voor klderen dag dat het werk later wordt opgeleverd, een boete wordt toegepast van f 2^, De "Voorz. zou het ten zeerste op prqs stellen dat de leden van den Raad persoonlijk eens een bezoek brachten aan die afgraverij, terwijl de commissie zich gaarne voor nuttige wenken aan bevolen houdt. De heer Rietbroek zegt vernomen te hebben, dat uit deze gemeente geen arbeiders te werk konden worden ge steld, omdat de aannemer met een vas te ploeg werkte. Het is hem echter ge bleken, dat zulks Riet het geval is, zoo dat hq gaarne zou zien, dat bq het op maken van het volgende contract er een bepaling'in voorkomt dat de aannemer verplicht is geschikte menschen uit die- ze gemeente te nemen. De Voorz. antwoordt idiat de heer Rietbroek toch nog niet voldoende blq kt te zqn ingelicht Nu de spoorbiels over den weg Kwamen te liggen van de ge meente Haarlemmermet* heeft deze ge. meente als eisch voor de vergunning gesteld, dat bq het werk arbeiders uit Haarlemmermeer moesten genomen wor den. De Voorz. heeft met den correspon dent |der arbeidsbemiddeling reeds ver- schillende malen aangedrongen op het nemen van eenige personen uit deze ge meente. Bq het opmaken van een nieuw contract voor de overige stukken, zal deze zaak opnieuw onder de oog en wor den gezien. Rondvraag. De heer Heemskerk vraagt met het oog op den zomertijd welke aanstaande is, de vergaderingen te houden op 2 uur zomertijd. Hiertegen bestaat geen enkel bezwaar. Verder vraagt hq een proef te maken met bet bestraten van een gedeelte van do Ryp- wetering vanaf de brug tot ongeveer Oudshoorn met de uitgebroken straat klinkers. De Voorz. zegt toe deze zaak te zul len bespreken met de wethouders. Al leen dient naar de meening van den Voorz. ook de schoeiïng .ter plaat e hersteld te worden. Hierna wordt de ■vergadering gesloten. KATWIJK AAN ZEE. De Winkelweek. In ons dorp wapperen de vlaggen en vertellen met hun klapperende banen dat er iets bijzonders te doen is. Zij roepen de menschen naar buiten in de zonnige straat. Overal denkt men kleine opstooi jes te zien, maar het zijn vredelievende samenscholingen voor een of andere eta lage die bijzonder de aandacht trekt. Hn zulke etalages zijn er vele, want gisteren is de Katwijksche winkelweek begonnen. De winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet en gewedijverd om het best voor den dag te komen. Daardoor is een groote verscheidenheid van zeer mooie etalages ontstaan, de een al aantrekkelij ker dan de ander en wanneer de Katwij ker zoo langs Katwijk's straten wandelt, voelt hij zich trotsch op zijn midden stand en hij beseft(?) dat er slechts wei nig dingen zijn, die alleen de groote sia«l hem kan leveren. Beseft hij dat'? 't Is t> hopen, maar zoo hij dat nog niet geloof 1. dan kan deze winkelweek het hem leeren We kunnen niet afdalen in verschil lende bijzonderheden. Pat zou ona te ver i

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6