BEEKMAN NIEUWE LEIDSCHE COURANT COSTUME NOODIG? Ga naar Hst dagooek van een Leerares van VR'JDAO 27 APRIL 1928 TWEEDE BLAD. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Restauratie Pieterskerk. Door de Gemeentecommissie der Ned. Herv. Kerk is met de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg over leg gepleegu over de snellere restaura tie van de Pieterskerk. Dit overleg heeft tot een goed einde geleid. Volgens een opgemaakte begrooting vereischen de nog te verrichten res tauratiewerken. na aftrek van het reeds in 1927 verwerkte bedrag, een uitgaaf van 30-.000,Dit bedrag zal over 10 jaren worden verdeeld, zoodat er jaarlijks een som van 30.100, moet worden besteed. Van dit jaar- lijksch bedrae- neemt het Rijk 55 pCt. voor zijn erkening, waardoor de Rijks bijdrage wordt verhoogd van 8000, tot 16555.Het aandeel van het Kerkgenootschap en particulieren is gesteld op j 4545,— (thans 2500,/). terwijl aan de Provincie een verhoo ging van subsidie is gevraagd van 2000,— tot j 6000,—. Om het jaarlijks te verwerken be drag van 30,100,te bereiken, moet cierualve de bijdrage van de gemeente worden gebracht van 1000,op j 3000,—. Waar zoowel uit financieel oogpunt als met het oog op de historische be- teekenis en de groote kunstwaarde van dit fraaie kerkgebouw versnelling van het tempo der restauratiewerken aanbeveling verdient hebben B. en W. tegen de verhooging der subsidie geen bezwaar. Zij stellen zulks aan den Raad voor. Instelling ambtelijk hooger beroep tegen vernietiging aanslag als fo rens van een ingezetene door Ged. Staten. B. en W. geven in overweging te be sluiten tot het instellen van beroep te gen een beslissing van Gedeputeerde Staten an Zuid-Holland, waarbij de aanslag in de forensenbelasting de zer gemeente, over het belastingjaar 1924'1925 opgelegd aan den op bij de stukken gevoeg,den staat vermeiden persoon, weru vernietigd. Verlaging rentevoorschot Vereen, 's Zomers Bniten. B. en W. brengen in herinnering, dat bij raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan de vereeniging 's Zomers Buiten voor den bouw van een dubbele vacantie- woning te Katwijk uit de gemeentekas onder hypothecair verband een voor schot van ƒ,5000,werd verstrekt. De rente werd op 4 pCt. gesteld, hetgeen, waar de rentestand toen 6 pCt. was, beteekende een gemeentelijk subsidie van 2 pCt. van het onafgeloste kapi taal. Ook ten aanzien van de aflossing stelde de gemeente gemakkelijke con dities, door hiervoor een termijn van 50 jaren toe te staan. Éen jaar tevoren had de vereeniging reeds een dubbele vacantiewoning trot v°n particulieren geleende gelden gesticht, zoodat zij nu de beschikking verkreeg over 4 huisjes. Het doel van den bouw der wonin gen was: den arbeider met zijn gehee- le gezin in een rustige, stille aan na tuurschoon rijke omgeving zijn vacan- tie te laten doorbrengen, terwijl, naar men in het aangehaald voorstel van B. en W. kan lezen, de exploitatie toen loonend werd geacht. In den loop van het vorige jaar r»>htte de vereeniging tot B. en W een uitvoerig adres, waarin zij mee deelde, dat de financieele resultaten der +ie van 'e laatste jaren zeer ongunstig waren. Om den financieelen toestand te kunnen verbeteren, verzocht zij vrij stelling van rentebetaling gedurende 5 jaren, alsmede uit9tel van de aflos sing gedurende een zekeren t'4d. Zij verwachtte op deze wijze weder orde op de financiën te kunnen stellen en geleidelijk weder een sluitende exploi tatierekening te kunnen maken. De oorzaak van den achteruitgang is wel in de eerste plaats de weinige vraag, die naar deze woningen bestaat. Zooals In het adres wordt uiteengezet, is deze geringe vraag een alleszins ver klaarbare omstandigheid, omdat zij, die voorheen uit Amsterdam, Utrecht en Rotterdam bij de vereen, kwamen, nu Noordwijk prefereeren. Voorts is het aantal gegadigden ver minderd door de exploitatie van 's Zomers Buiten te Soest, gesticht door de Amsterdamsche Gemeentewerklie den, welkt vermindering verwacht wordt nog grooter te worden tengevol ge van de oprichting van hei „Troel stra-oord". Deze door hét bestuur der vereeni ging zelf aangegeven oorzaken van de financieele moeilijkheden rechtvaar digen de opvatting, dat de inrichting te Katwijk niet meer in een behoefte voorziet en daarom een mislukking is geworden. Inwilliging van het verzoek zou de vereeniging slechts een tijdelijke ver mindering van lasten geven van p.lm. 275,per jaar. Kon nu worden aan genomen, dat door het verleenen van die faciliteiten zich een voldoend groo ter aantal gegadigden zou aanbieden, dan zou, mede met het oog op het fi nancieele belang van de gemeente, aanvaarding van het voorstel der ver eeniging, indien daartegen overigens geen bezwaren bestonden, wellicht ge- wenscht zijn. Doch naar de meening van B. en W. zal een dergelijke verwachting blijken ijdel te zijn. Bovendien is de gemeente bij de inrichting, in verband met het geringe aantal Leidsche arbeiders, dat er gebruik van maakt, thans weinig geïnteresseerd, zoodat bij inwilliging van het verzoek aan de ten laste van de gemeente komende subsidies een extra-subsidie wordt toegevoegd voor een doel waarbij de gemeente slechts een verwijderd belang heeft. Voorts zou het te voorbarig zijn, thans reeds algeheele vrijstelling van rente voor 5 jaren en uitstel van aflos sing te verleenen. Al deze omstandig heden in aanmerking genomen, kan men h.i. met grond van oordeel zijn, dat het belang der gemeente juist meebrengt haar vorderingen te hand haven en mitsdien het verzoek zon der meer af te wijzen. Intusschen gelooft het bestuur wel aan de levensvatbaarheid van de ver-, eeniging, mits door het verleenen van eenige tijdelijke faciliteiten haar slechts de kans wordt geboden, er bo ven op te komen. Naar uit het voren staande bleek betwijfelen B. en W. echter, of de vereeniging zelfs met de gevraagde faciliteiten nieuw leven kan worden ingeblazen, doch waar het be stuur nog steeds vertrouwen in de toekomst koestert, willen zij de ver eeniging niet de gelegenheid onthou den te toonen, dat zij inderdaad le vensvatbaarheid bezit. Kunnen zij daarbij niet zoo ver gaan als de ver eeniging wenscht, een tegemoetko ming echter in zooverre, dat de rente, ongeveer in evenredigheid tot de se dert 1920 ingetreden daling van den rentestand, over de jaren 1927 en 1928 wordt verlaagd van 4 pCt. tot 2K> pCt. on dat de aflossing voor die beide ja ren wordt opgeschort, achten zij wel toelaatbaar. In den loop van 1929 kan de zaak zoo noodig nader onder de oogen wor den gezien. Zou echter dit hernieuw de onderzoek bevestigen, dat de ver eeniging er niet bovenop kan komen, dan bestaat er voor de gemeente h.i. geen aanleiding tot het verleenen van verdere tegemoetkomingen. omdat dan immers voldoende is komen vast te staan, dat het doel, waarvoor de ge meente het voorschot verstrekte, is vervallen. Het verleenen van een doorloopende machtiging aan hun College inzake verlaging van rente en opschorting van aflossing, achten zij mtt het oog op de wettelijke bepalingen niet ge oorloofd en ook niet noodig en ge- wenscht. Mochten zij b.v. te zijner tijd verlenging van den maatregel wen- schelijk achten, dan stellen zij er, af gezien reeds van de bedoelde wettelij ke bezwaren, prijs op, dat de Raad daarover zelf nader beslist. Uiteraard kan een daartoe strekkend voorstel zóótijdig aanhangig gemaakt en be handeld worden, dat de vereeniging niet behoeft te vreejzen door deze ad ministratieve wijze van handelen in de exploitatie 'te worden bemoeilijkt. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oud-Beyerland, J. J. Timmer, te Ermelo. Te Ferwerd, J. .C. Jörg, te Delfzijl. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Goënga c.a. en Sy- brandaburen c.a., W. Tom, te Warns. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Ierseke, H. Kievit te Veenendaal. Te Paterson, New Yersey, J. D. Barth, te Bodegraven. Bedankt: Voor Ridderkerk, J. D. Barth te Bodegraven. VRIJE EV. GEM. Drietal: Te Leeuwarden, J. J. van Petegem, te Hilversum; D. W. Veldkamp, te Oude Pekela; en P. van Vliet, te Am sterdam. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Woensdag j.l. des avonds te uur nam Ds. G. v. Velzen, predikant bij de Ge- ref. Kerken, die met ingang van 1 Januari 1928 emeritaat heeft verkregen, afscheid van zijn gemeente te Middelharnis-Som- melsdijk, met een predikatie over Num. 27 16 en 17. Aan het eind van den dienst volgden de gebruikelijke toespraken tot den Kerkeraad, de vertegenwoordigers van de classis enz. Ds. v. Velzen werd toegesproken door den heer Mans, namens Kerkeraad en ge meente, door Ds. Schaafsma van den Bom mel namens de classis, door den heer Kool namens de Geref. Kerk te Stad aan 't Ha ringvliet, en door Ds. Akkerhuis namens het bestuur van het Prov. Geref. Weeshuis te Middelharnis. De gemeente zong haar scheidenden leeraar toe Ps. 121 4. Dr. J. VAN LONKHUYZEN. Met het s.s. „Rijndam" is te Rotterdam gearriveerd Dr J. van Lonkhuyzen, pre dikant eener Chr. Geref. Kerk te Chicago, (Noord-Amerika) laatstelijk hier te lan de predikant bij de Geref. Kerk van Rijs wijk (Z.-H.). Dr. ERNST GELDERBLOM. f De „Ref. Kirchenzeitung" meldt, dat reeds een paar weken geleden te Riga is overleden de bekende predikant dr. Ernst Gelderblom, die, uit de Rijnprovincie af komstig, in 1889 predikant werd te Peters burg en ontzaglijk veel voor het protes tantisme in Rusland deed. In 1919 moest hij voor het bolsjewisme wijken en zag zijn gansche levenswerk tot puinhoopen maken. Ilij vond inmiddels een toevlucht in de kleine gemeente Jerichow in Sak sen. Doch begin 1924 kon dr. Gelderblom met behulp van den Ger. Bond in Duitsch- land, weer naar het Oosten terugkeeren, werd predikant te Riga en begon daar het groote werk van het weder opbouwen. Ds. Gelderblom is 67 jaar oud geworden. PRAEPARATOIR EXAMEN. De classis Amsterdam heeft in haar ver gadering van 25 April j.l. praeparatoir ge ëxamineerd en toegelaten tot den Dienst des Woords en den Sacramenten in de Geref. Kerken H. W. Engelkes, theol. cand. aan de V."~U., Ceintuurbaan 177huis, Am sterdam-Zuid. De heer H. W. Engelkes verzoekt den Kerken wegens voortzetting zijner studie voorloopig geen beroep op hem uit te brengen, maar is gaarne bereid des Zon dags de kerken te dienen. Praeparatoir is gaaxamineerd door de classis Amsterdam in haar vergade ring van 25 April en toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken, de heer J. Weggemans, theol. candidaat aan de V. U., Jac. van Campenstraat 23huis, Amsterdam. De heer J. Weggemans verzoekt de ker ken wegens voortzetting zijner studiën voorloopig geen beroep op hem uit te brengen. Wel is hij gaarne bereid des Zon dags de kerken te dienen. TOEGEGEVEN. Te Waddinxveen is een vergadering ge houden, belegd door de Ned. Herv. Kerk voogdij in verband met den aanslag van den Raad van Beheer. Nadat de president-kerkvoogd de heer J G. Herfst nogmaals het standpunt van de meerderheid der kerkvoogden had uit een gezet, hield een der lidmaten een pleidooi voor het eenmaal door kerkvoog den ingenomen standpunt, waarvan ech ter het slot was, dat aanbevolen werd om ter wille van den goeden gang van za ken, te buigen voor de eischen van den Raad van Beheer. De vergadering vereenigde 'zich eenpa rig met dit laatste gezichtspunt. Gerekend wordt dat de nieuwbenoemde kerkvoog den thans de herbenoeming zullen aanne men en zie richten naar het zooeven ge noemde besluit, gelijk een paar weken geleden reeds in uPzicht is gesteld. BIJBELVERSPREIDING. Prinses Jnliana heeft aan de Vereeni ging voor Bijbe'versprelding, Keizersgr. 238 te Amsterdam, een gift gezonden ten bate van het werk. VERBETERING DER PSALMWIJZEN. Ds. P. van Dijk, Geref. predikant te Se- rooskerke, maakt in zijn „Kroniek" in 't „Geref. Theol. Tijdschrift" onder meer de opmerking over een elders opgeworpen denkbeeld om psalmen men schoonen in houd, die niet te zingen zijn wegens de soms leelijke en moeilijke zetting, op de wijze van meer bekende psalmen te zin gen. „Al dieslimmigheidjes bewijzen, dat we toch mannelijker en verstandiger deden door zoowel op sommige berijmin gen als o vele zettingen toe te passer den maatregel, dien de heer De Bie voorstelde (in het „Algem. Weekblad'"!, n.l.: „Te schiften en over boord gooien wat in on zen psalmbundel wel een eeuw lang ge staan, maar nog nooit iienst heeft ge daan!" Niet om den bijbel voor een deel te doen verdwijnen! Dit behoeft hier niet gezegd te worden. Maar juist om door verandering van berijming en onmuzikale zetting eindelijk eens slot en grendel van die psalmen weg te nemen, welke misluk kingen van dichters -n toonzetters er al die jaren op hebben gelegd. Het is wer kelijk de eerste berijming van de 12 Arti kelen niet alleen, die fnuikend is zelfs voor de geestdrift van den besten zan ger." VLAAMSCHE SCHOOLDAG. Gisteren werd te Brussel onder voorzit terschap van Ds. J. Chrispeels, een Vlaam- sche Schooldag gehouden, welke uitging van de Vereen, tot oprichting van Vlaam- sche Prot. Chr. scholen in België. De heer A. de Jong Ezn., directeur van het bureau der vereeniging van Christ, onderwijzers te 's-Gravenhage, hield ver volgens een rede, getiteld: „Het wezen en het karakter van het onderwijs aan een Prot. Chr. school en hoe het practise! aan het licht treedt". Aangetoond werd, dat het karakter niet kan zijn humanistisch, materialistisch of neutraal om daarna meer positief de vraag te beantwoorden: Wie bepaalt het karakter en waardoor komt het aan het licht? Het kind is een schepsel Gods, gescha pen naar Zijn beeld en geschonken, niet aan den Staat of de Kerk, maar aan de ouders, op wier schouders daarom de taak der opvoeding en van het onderwijs in de eerste plaats rust. Dit geschiedt in huis en straks in school en huis. De school in eerste instan tie als onderwijsinrichting en daarna als opvoedingsinstituut. Naast de verstandelijke en lichamelijke heeft het schoolonderwijs ook ten doel de zedelijk-godsdienstige vorming. Met voorbeelden werd dit wezen van het Chr. onderwijs bevestigd. Tal van afgevaardigden uit Holland woonden dezen schooldag bij. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin heeft met ingang van 1 Mei a.s. mi*, dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, in ver band met zijn benoeming tot vice-pre sident van den Raad van State, eer vol ontheven van zijne functie van grootmeester van het Huis van H. K. H. Prinses Juliana. HET NED.-BELGISCH VERDRAG. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt: De Belgische pers schijnt overrom peld te zijn door de jongste verklaring van minister Beelaerts van Blokland over de Nederlandsch-Belgische kwes tie. Tot Woensdagavond had nog geen enkel blad ernstig commentaar op de woorden van den minister gegeven. De twee of drie bladen, die een 9oort kantteekening" maakten, beperkten zich tot het trachten, de woorden van den heer Beelaerts wat meer in relief te zetten en ook dat bleef beneden een gehalte, dat de moeite om het te resu- meeren, waard zou zijn. AFSCHEID VAN DEN VICE- PRESIDENT HOOGE RAAD. In plenaire zitting zal de Hooge Raad der Nederlanden op Maandag 30 April des middags om 2 uur, afscheid nemen van den vice-president, mr. A. Bosch, aan wien, met ingang van 1 Mei 1928 eervol ontslag uit zijn rech terlijke betrekking is verleend. DE CHEF VAN DEN MARINESTAF. De chef van den Marinestaf, Schout bij-Nacht Mr. Jager, die tot verder her stel van gezondheid eenigen tijd bui- RECLAME HEEFT U EEN" KOREVaARSTRAAT LEIDEN. U SLAAGT ZEKER EN NIET DUUR. tenslands heeft vertoefd, heeft heden zijn werkzaamheden aan het Depar tement van Marine hervat. NAAR DE HARSKAMP. De officieren en onderofficieren, (in totaal 55), di© in Maart te s-Graven hage een cursus zware mitrailleurs bij de Normaal-Schietschool hebben ge volgd, zullen van 712 Mei a.s. de le gerplaats bij Harskamp betrekken voor het bijwonen van den practischen vervolgcursus. D. W. P. KEUSKAMP. f In den ouderdom van 81 jaar is in Den Haag overleden de heer D. W. P. Keuskamp, oud-directeur van de ste nografische inrichting der Staten-Ge- neraal, Ridder in de orde van den Ne- derlandsqhen Leeuw. De teraardebe stelling zal morgenmiddag plaats heb ben op Oud Eik en Duinen. BELASTINGVERLAGING TÉ NIJMEGEN. In de eergistermiddag gehouden raadsvergadering is besloten voor het. belastingjaar 1928-'29 de aanvanke lijk vastgestelde 100 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting te verlagen tot 50 opcenten. UITOEFENING DER GENEESKUNST Op het wetsontwerp tot nadere voor schriften ten aanzien van de uitoefe ning der geneeskunst, heeft de regee ring een nadere nota'van wijzigingen igezonden. Deze zijn het resultaat van nader overleg, gepleegd met de bijzon dere commissie voor dit wetsontwerp. De wijzigingen zijn niet van ver- strekkenden aard. O.m. is bepaald, dat een jurist voor zitter zal zijn van de colleges en van het centraal college. CHR. JEUGD-REISVEREENIGING. Enkele jaren geleden heeft de Ned. Chr. Reisvereeniging een poging ge daan om het instituut der Jeugdreizen onder haar werkingssfeer te betrek ken. Het gelukte evenwel niet, dit in de statuten door opneming van jeugd leden vast te leggen; wel werd een voorstel om speciale jeugdreizen toe te laten, aangenomen, doch daar bleef het. voor zooveel de N. C R V. betrof, bij. Intusschen wordt meer en meer er kend, dat ook voor de Chr. jeugd de mogelijkheid moet worden geopend om eenvoudige leerzame reizen onder deskundige leiding voor zeer lage prijzen te maken. Binnenkort, nog tijdig voor het reis- seizoen, zal te Utrecht een vergade ring worden uitgeschreven, teneinde tot oprichting eener Christelijke Jeugd Reisvereeniging te komen, terwijl be wijzen van instemming gezonden kun nen worden aan den heer H. W. J. J. van Deventer, Valkenhoschkade 236, 's Gravenhage. REISGIDS NEDERLANDSCHE TRAMWEGEN. Evenals de zomerdienstregeling van de Spoorwegen zal ook het tramweg boekje zomerdienst in den boekhandel verkrijgbaar worden gesteld. De prijs van den tramgids blijft on veranderd. Waarschijnlijk zal de gids 12 Mei verkrijgbaar zijn. FEUILLETON. 48) o— 16 December. Ik gevoel me van dag tot dag beter en meen. dat ik eigenlijk reeds geheel hersteld ben. De doktei wil daar ech ter niets van weten en maant altijd aan tot voorzichtigheid. Die dokters zijn verschrikkelijke menschenl Dat niets-doen den ganschen dag, wordt me op den duur onuitstaanbaar. Ik lee9 alles wait me in handen komt, doch men kan toch niet den heelen dag lezen. Ik heb mijn dagboek eens ter hand genomen; die lectuur heeft me werkelijk geïnteresseerd, 't is je reinste roman. Meermalen heb ik om me zelve gelachen. Maar het boek mag in geen vreemde handen komen. Ik heb daarin inderdaad van mijn hart geen moordkuil gemaakt. Intusschen. een mensch is een mensch, en een meisje een meisje; ik heb toch niets slechts geschreven. 17 December. Eindelijk! Bericht van Herbold! Het Is du9 werkelijk zoo; hij heeft twee maal geschreven en men heeft mij de brieven niet ter hand gesteld. Blijk baar tante; want ze moeten aangeko men zijn. terwijl zij hier was. Schande lijk! Wie geeft haar het recht, mijne brieven in beslag te nemen? Ik ben toch geen kind meer. De arme jongen; hij bidt en bezweert mij, hem toch een teeken van leven te geven; hij was dood-ongelukkig en nauwelijks in staat zich op zijn examen voer te berei den. Hij had mij toch geen leed ge daan en kon en Wilde zonder mij niet leven. Hij vermocht niet te begrijpen, hoe ik zoo wreed tegenover hem zijn kon. Ik was toch steeds zoo goed en lief tegen hem geweest, enz. Wat nu te doen? Ik moet liem schrij ven en hem zien; hij heeft daar recht op en ik ben Jt hem schuldig. Maar hoe te maken, dat hij den brief ook ont vangt? Ik schrijf terstond en breng hem zelf naar de post. Dan bemerkt er niemand iets van. De postbeambte is verplicht, de geheimhouding te bewa ren. Ik zeg aan moeder Klara natuur lijk ook niets; zij kan mij toch niet be grijpen; ik heb trouwens nog niet met ha.'ir over hem gesproken. Goedl Aan het werk dus! Ik wil hem aller zeggen en mijn gansche hart uitstorten. Hij moet schadeloos gesteld worden voor het leed, dat hij om mijnentwil heeft moeten verduren. Hij behoort aan mij en ik aan hém. 18 December. Nu zal Herbold mijn brief wel heb ben. Ik had hem graag eens willen zien, toen hij dien ontving. Ik leef op nieuw op. Moeder Klara wasgeheel verwonderd over mijn uitzien, toen zij hedenmiddag bij me kwam. Men zou bijna meenen, zeide zij, dat er een wonder met je had plaats gehad. Ik was geheel veranderd en had mijn roocle wangen weer teruggekregen. Ik lachte en antwoordde haar. dat ik me inderdaad zeer wèl gevoelde, wachtte er me echter voor, haar de ware oor zaak te verraden. Kon ik toch maar eens bij Herbold zijn! 19 December. Herbold heeft reeds geantwoord. Hij was overgelukkig, maar er over ge belgd, dat men zijn eerste brieven on derschept had. Dan vraagt hij, of ik hem niet weer eens Breckheim ont moeten kan; ik moest echter op de eerste plaats mijne gezondheid in aanmerking nemen; thans, nu hij wist. dat ik hem goed gezind was, wil de hij notg graag wat geduld oefenen. De goede jongen; hoe hij me liefheeft! Ik gevoel me zoo wèl, dat ik volstrekt geen vrees heb, naar Breckheim te rei zen. Vandaag is het Vrijdag; aanstaan den Maandag gaat 't. Afgesproken. Het is toch iets eigenaardigs met de liefde; sedert ik weet, dat Herbold mij trouw is. gevoel ik me als herbo ren en al die sentimenteele zwakhe den, welke mij in het verkeer met moe der Klara waren eigen geworden, zijn als nevels voor de stralen der margen- zon verdwenen. Dat wil echter niet zeggen, dat ik moeder Klara minder hoogacht of liefheb. O, neen; ik acht haar zeer hoog en zal haar steeds dankbaar zijn voor hetgeen zij in mij ne ziekte voor mij geweest is en ge daan heeft. Zij is een goede, edel© ziel; ja, ik houd haar zelfs voor het ideaal eener onderwijzeres. Want zij leeft slechts voor haar beroep, zoekt niets voor zich zelf, geeft alles weg, en als ik niet Rosa, Wantolf was. dan wil de ik wel moeder Klara zijn. 20 December. Vrouw Hüttmann kan heelemaal niet begrijpen, hoe het toegegaan is, dat ik op eenmaal zoo sterk geworden ben. Ik zeg haar natuurlijk niets van alles wat voorgevallen is. Vandaag kwam weer de gedachte aan Elsje in mij op. I-Iet arme meisje 1 Zij was toch in een verschrikkelijke positie en ik kan haar dood van vertwijfeling zeer goed begrijpen. Waarom moest zij ook Laar lot met dat van zulk een memch verbinden? Dan is toch Herbold een heel ander man. Dus overmorgen zie ik hem terug. Of ik hem iets naders van Elsje zeggen zal? Ik wil het er op wagen. 21 December. War© het maar reeds morgen 1 lk brand werkelijk van verlangen, Her bold weer te zien, en heb een gevoel in me, alsof de dag van morgen over mijn verder leven beslissen moet. Moeder Klara bracht m© hedenmid dag een kort bezoek en was evenals altijd zeer lief. 23 December. De teerling is geworpen. Herbold heeft de toestemming zijns vaders, op voorwaard© natuurlijk, dat ik katho liek word. Nu ja, dat spreekt vah zelf. Voor-mij zijn toch alle gelooven gelijk. Ik leg met nieuwjaar mijn ambt neer. Midden Januari doet Her bold zijn examen en reeds 1 Februari aanvaardt hij zijne plaats als assis tent. Midden Februari trouwen wij. We betrekken eene huurwoning in d© nabijheid der kliniek. Herbold was on uitsprekelijk lief en bezorgd te mijnen opzichte. Hij is van mijne omstandig heden op de hoogte en weet, dat ik slechts een klein ouderlijk vermogen meebrengen zal. Zijn vader zeide, als hij wilde trouwen, dan moest hij het meisje en niet het geld trouwen. Hij moest in deze de neiging van zijn hart volgen; daarop kwam het in den echt hoofdzakelijk aan. Nu heb ik stellig de nog netelige taak, mij met tante over een en ander te verstaan. Dat zal een zware strijd wezen. Intusschen. hij moet uitge vochten worden. 'Herbold meende, ik kon de zaak misschien wel schriftelijk afmaken. Maar dat zal toch moeilijk gaan. Mijn ontslagname is reeds ver zonden. (Wordt vorvol^d).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5