WAALS DAG-AGENDA. Zaterdag 28 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Lezing met lichtbeelden door Prof. Dr. Alb. Schweitzer. Maandag 30 April, 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Openi). Feestverg. der Leidsche Chr. Oranjevei-eeniging. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). avond-, nacht- en Zondagsdienst eter apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 April a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. In het voorjaar van 1898 naar Ned. Indië vertrokken, was hij gedurende 6 jaar verbonden aan de instelling tot opleiding van bestuursambtenaren te Batavia als leeraar in het Javaansch en korten tijd ook in de ethnografie van Ned. Incïië. Vervolgens benoemd tot ambtenaar voor de beoefening der Indische talen werd hij toegevoegd aan den adviseur voor Inlandsche en Arabische zaken, Dr. G. Snouck Hurgronje. Na diens vertrek naar Nederland werd Hazeu in 1906 de adviseursfunc tie voor inlandsche zaken opgedragen waarin hij zes jaar werkzaam was. totdat hij in 1912 benoemd werd tot directeur van het departement van onderwijs en eeredienst. Gedurende zijn buitenlandsch ver lof in 1925 maakte hij deel uit van de commissie van advies over de inrich ting van het voorbereidend hooger on derwijs in Indië. Na terugkeer van verlof bekleedde hij het ambt van regeeringscommis- saris voor Inlandsche en Arabische zaken. In Maart 1920 verliet hij Ned. Indië om Prof. Jonker op te volgen in het Javaansch te Leiden, nadat hij het onderzoek, hem in de Garoet-zaak opgedragen, had volbracht. Het was dit Garoet-rapport, dat in Indië en ook in Nederland minder gunstig in sommige kringen ontvan gen werd. tMen sprak van „hyper- ethisch". maar de historie heeft Dr. Hazeu voor een belangrijk deel in het gelijk gesteld. Van zijn hand verst-henen verschil lende publicaties, voor het meeren- deel betrekking hebbende op de Ja- vaansche litteratuur, ethnologie en folklore en ook een woordenboek van het Gajosch. JUBILEUM AAN DE LICHT FABRIEKEN. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer G. Starre in dienst trad van de Lichtfabrieken. Per auto afgehaald met zijn gezin, werd hij ten kantore in tegenwoordigheid van een groot aantal ambtenaren allereerst toege sproken door den Directeur, den heer Van Klinkenberg, die zeer prees de bekende groote hulpvaardigheid van den jubilaris, zijn oprechtheid en voorbeeldden ijver en hem daarvoor dank bracht. De Directeur achtte het dan ook een genoegen hem, met wouw en kinderen te verwelkomen en geluk te wenschen, opmerkend, dat de jubilaris wel ouder is geworden, doch zijn ijver niet is verflauwd. Hierop nam de Hoofdboekhouder, de heer Wiggers, het woord, ook dank brengend voor de wijze, waarop de heer Starre steeds zijn taak heeft ver vuld. plichtsgetrouw en met ongerepte eerlijkheied. De heer Wiggers achtte het een gelukkige keuze, dat de jubi laris nu 10 iaar geleden aan de kasaf- deeling werd geplaatst en wijst ten slotte op zijn ongeschonden staat van dienst. De groote sympathie voor hem is ook wel gebleken uit de algemeene deelneming, zoowel van technische als administratieve ambtenaren, aan het huldeblijk, dat de heer Wiggers hem nu aanbiedt, een keurige haard, ver gezeld van een keurig album, bevat tende de namen dor deelnemers. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat de iubilaris dikwijls aan dien haard zittend, met genoegen aan de zen dag zal terugdenken. De heer Starre antwoordde daarop met oeniee woorden van erooten dank aan den Directeur en den Hoofdboek houder voor de gesproken woorden, aan de Commissie van hu.diging voor de vele moeite, die zij zich heeft gege ven en aan al de aanwezige collega's voor deze uiting van sympathie, ter wijl hij den wensch uitdrukte nog ve le jaren zijn krachten in dienst der fabrieken te mogen besteden. De heer H. J. Koets alhier, gedi plomeerde van de afdeeling Electro- lechniek der M. T. S. te Haarlem, is geplaatst als radio-technicus bij de N. V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eind hoven en de heer P. O. Koets, gediplo meerde der afdeeling Weg- en Water bouwkunde, is benoemd tot opzichter bij het Hoogheemraadschap Rijnland. Gisteravond omstreeks half 10 is bij de Postbrug bij den Dierentuin te 's Gravenhage een motorwagen van de tramlijn LeidenDen Haag ont spoord, hetgeen een tramvertraging van ongeveer VA uur veroorzaakte. Van de veemarkt is hedenmorgen een koe vermist van den landbouwer K. uit Uithoorn. De koe, een melk- Een overzichtsfoto van een Hyacinthenveld nabij Lisse. vaars, is nagenoeg geheel zwart met een witten kop en heeft drie spenen. Toen de glazenwasscher B. giste ren bezig was op de ladder met zijn werkzaamheden aan de school in de Stadhouderslaan, grepen eenige jon gens spelenderwijs de ladder beet,, waardoor deze begon te wankelen en B. zich aan de dakgoot moest vast grijpen. Hierdoor moest hij een em mer, die hij in de hand had, laten vallen, met het gevolg, dat deze te recht kwam op het hoofd van een der jongens, genaamd A. P. Deze bleek gelukkig nogal een harde bol te heb ben, want hij kreeg geen ander letsel als eer klein wondje. Toch achtte de E, H. D. het raadzaam hem per auto naar het Ac. Ziekenhuis te brengen ter behandeling. BINNENLAND. CHR. BELASTINGAMBTENAREN Gisteren werd te Utrecht de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van den Bond van Ambtenaren bij 's Rijks belastingen op Christelijken grondslag. De voorzitter, de heer J. Kooyman, constateerde, dat in de organisatie van overheidspersoneel en ook in andere vereenigingen een stilstand is inge treden. De salarisherziening is nog steeds gewenscht. Van alle kanten wordt er op aangedrongen dat de re geering iets zou doen. In de Memorie van Antwoord bij de behandeling van de begrooting 1926 heeft de regeering gezegd, dat zij aan een technische herziening mee zou werken. Hoewel spr. het niet heele- maal eens was met het aanhangige ontwerp, meende hij toch, dat men be ter kon steunen dan zich ertegen verklaren. Spr. wekte op tot een organiseeren, een groepeeren naar het levensbegin sel. Nadat een telegram van hulde aan de Koningin was gezonden, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen. De bond bleef aangesloten bij het Christlijk Nationaal Vakverbond en deel uitmaken van het Permanent Comité of wel de Centrale van Chris telijk Overheidspersoneel. Tot bezoldigd bestuurder werd aan gesteld de heer Rooseboom. aan wien het secretariaat werd opgedragen. Uit het financieel verslag bleek, dat de Bondskas een batig saldo vertoonde van 8021,39. Alle aftredende bestuursleden wer den herkozen, terwijl in de plaats van den heer Bermaas de heer J. Piek uit Lobith werd benoemd. In de middagvergadering werden verschillende voorstellen behandeld, waarna de bijeenkomst werd gesloten. EEN MONUMENT VOOR DORUS RIJKERS. In een bijeenkomst in Den Helder zijn voorloopige besprekingen gehou den omtrent het oprichten van een mo nument in Den Helder voor Dorus Rijkers. Uit het comité werd een voorloopig bestuur gevormd, dat zal trachten, ook buiten de gemeente voor dit plan be langstelling te wekken. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren A. G. A. Verstegen, voorzit ter; Bernh. Meyer, penningmeester en L. Bondsma, secretaris. CONGRES VOOR DEN VREDE. Te Eerde, bij Ommen, zal van 17 tot 25 Augustus eenWereldcongres van de Jongeren voor den Vrede worden gehouden. Het Internationaal Con- grescoimité heeft een studieprogram ma vastgesteld, waarbij een indeeling in 5 secties is gemaakt: Maatschappij en economie; politiek; Opvoeding; mo raal en godsdienst; Russen en minder heden. KURT EISNERS WEDUWE. Een regeling met Beieren omtrent haar pensioen. Men meldt uit Berlijn: Naar men weet, procedeerde de wedu we van den vermoorden eersten president van de republiek Beieren, Kurt Eisner, te gen den Beiérschen staat over de uitkee- ring van een weduwenpensioen. Dit proces is thans door een vergelijk geëindigd. Mevr. Eisner krijgt voor de ja ren, waarin zij geen pensioen heeft uitge keerd gekregen, een bedrag van 7500 Mk. en voorts met haar dochter samen een jaarlijksch pensioen van 2400 Mk. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. In de Saksische metaalindustrie. De onderhandelingen inzake het con flict in de Saksische metaalindustrie na de afwijzing der arbitrale uitspraak zijn gistermorgen in het rijksministerie van Arbeid begonnen. Zij zijn evenwel volgens een mededeeling van de zijde der werkne mers gisteravond zonder resultaat afge broken. Het geschil bij de Rijnscheepvaart. In den loonstrijd bij de Rijnscheepvaart heeft de bemiddellaar tegen 28 April te Keulen nieuwe onderhandelingen uitge schreven. V ITALIë EN ALBANIë. £en interpellatie in de Skoepsjtina. In de Joego-Slavische Skoepsjtina dien den de afgevaardigden Jovanowitsj. Ra- dïtsj en Prebitsjewitsj gisteren een inter pellatie in, waarin wordt gewezen op de berichten, volgens welke Italië voorne mens zou zijn binnen afzienbaren tijd een toïtinie met Albanië te sluiten en later het definitieve protectoraat over Albanië af te kondigen. De interpellatie verlangt inlichting over de vraag, of deze berich ten op feiten zijn gebaseerd en of de groote mogendheden, met name die, wel ke op 9 Febr. 1921 het protocol betreffen de Albar.ië en de ïtaliaansche voorrechten in Albanië hebben geteekend, deze politiek goedkeuren. Ten slotte wordt in de interpellatie de vraag gesteld, of geen etappen kunnen worden gedaan om All anië aan den Ita- liaanschen invloed te onttrekken. POLEN EN LITAUEN. Mussolini als bemiddellaar. De Easier Nachrichten verneemt van welonderrichte zijde, dat de Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken Zaleski, tijdens zijn bezoek aan Rome Mussolini verzocht zou hebben de functie van scheidsrechter te vervullen in de Poolsch- Litausche kwestie. Mussolini zou hierin hebben toegestemd. Het blad deelt voorts nog mede, dat het hoofddoel van de reis van Zaleski een met de ïtaliaansche re geering aan te gane leening geweest is. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. 14C0 Japanners te Tsingtao ontscheept. Woensdag zijn te Tsingtao. waar reeds 600 Japanners waren aangekomen, op nieuw 1400 man Japansche troepen ont scheept. Zij werden onverwijld naar Tsi- nanfoe gezonden. De vorderingen van den Nationalisti- schen generaal Feng Joe Hsiang zijn te danken aan bet gebruik van Mohamme- daansche cavalerie, afkomstig uit Kan- soe, waarvan één afdeeling zich thans op den noordelijken oever van de Gele Rivier zou bevinden en zou oprukken naar Teht- sjau, waarheen de bevelhebber der noor delijken in allerijl alle beschikbare troe pen- heeft gezonden om den opmarsch te stuiten. Gevaar voor Peking. Zooals reeds gemeld, hebben de Natio nalisten zich meester gemaakt van Tsi- nanfoe, de hoofdstad van Sjangtoeng. Met de verovering van deze stad van RECLAME LINOLEUM KROMMENIE 183 c./M. breed I 2.40 200 c/M. breed I 2.60 APARTE DESSINS Haarlemmerstr. 130/136 300.000 inwoners hebben zij een zeer be langrijk punt in handen gekregen, waar uit zij hun campagne tegen Peking, dat 250 mijl naar het noordwesten ligt, met groote kans op succes kunnen voeren, zoodat de hoofdstad thans in grooter ge vaar verkeert dan ooit. Het bezit van Tsinanfoe geeft den Na tionalisten in werkelijkheid de macht op den spoorweg TientsinPoekau, waaraan Tsinanfoe ligt. Men mag dan ook met groote belangstelling de verdere ontwik keling van de operaties tegemoet zien.' Zij zullen echter hij hun operaties, zoo als ook uit het feit van de zending van Japansche troepen naar Tsinanfoe reeds blijkt, rekening moeten houden met Ja pan. Japan heeft n.l. vele duizenden on derdanen in Sjantoeng, waar hun finan- cieele en handelsbelangen zeer groot zijn. Het ligt natuurlijk in de bedoeling van Ja pan deze onderdanen en belangen te be schermen, die zij, dit heeft de geschiede nis geleerd, niet zonder meer kunnen overlaten aan de genade van de Chinee- sche generaals en hun ongedisciplineerde horden. Of de Japanners andere bedoelin gen hebben, zal nog moeten blijken. DE WARMTE. In Zuidelijk Engeland is het deze week buitengewoon warm. In Londen was de temperatuur gisteren 70 graden Fahren heit in de schaduw. Men verwacht echter niet, dat het war me weer lang zal duren. Er wordt onweer voorspeld, gevolgd door een koelere pe riode met onregelmatig weer. KORTE BERICHTEN. Briand is ernstig ziek; hij lijdt aan longontsteking. De Fransche sociaal democraten en radicaal socialisten rekenen op een 300 zetels. in den Elzas trekken de commu nisten zich voor de autonomistische candidaten terug. Gisternacht zijn Varna en de Bul- gaarsche kust van de Zwarte Zee ge teisterd door een hevige aardbeving. Door reusachtige vloedgolven is groote schade aangericht. Door de overstroomingen, die de Amerikaansche staten Alabama, Flo rida, Arkansas, Louisiana en Georgia geteisterd hebben, is, naar thans ge meld wordt, voor 5 a 6 millioen dol lars schade aangericht. Bij de aardbevingen in Grieken land zijn ook vulkanische verschijn selen waargenomen. De Skoepsjtina heeft met alge meene stemmen een bedrag van vijf millioen dinar toegestaan ten behoe ve van de slachtoffers der jongste aardbevingen in Bulgarije en Grieken land. Te Kisjenef zijn groote feestelijk heden georganiseerd, waaraan de Roe- meensche regeering heeft deelgeno men, naar aanleiding van den tienden verjaardag van de vereeniging van Bessarabië met Roemenië. BUITENLAND. DE AANGEKONDIGDE BELASTING VERLAGING IN ENGELAND. Van belang voor de havens. De voorstellen van de Britsche regee- j ring om de locale lasten te verminderen zullen naar men verwacht een gunstige uitwerking hebben op den handel -n de Engelsche havens. De scheepvaartcorrespondent van de Times wijst er op, dat de haven: en dok- J autoriteiten veel aan locale belastingen moeten"bétalen en dit acht inen één van de oorzaken, waarom de kosten in Eugei sche havens voor binnenvallende schepen hooger zijn dan in vele contiiieptaie tba- vens\De hoogere havenkosten zijn op tmr beurtweer oorzaak, dat de reeders van alle.nationaliteiten naar Engelsche ha vens vaak hoogere vrachten vragen. Ook de vrachten bij export worden er door be ïnvloed. Een belangrijk deel van de vrach ten wordt weer aan havengelden uitgege ven eh indien dus de vermindering der plaatselijke belastingen zich ook uit in de vermindering der havengelden, kan het een stimuleerendefl invloed hebben op den Engelsehen handel. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. £.00 Vooravond-concert. Medewerk' n mfevr. Meta van Tiel-Schmidi.- ke, zang. De heer Hugo van Dak-n, piano. K. R. O. 7.00 Cursus Gregoriaansch. V. P. R. O. 7.35 Meded'eelingen van het Vrijz. Protestants(di Persbureau. 7.40 Beethoven-Cyclus. Het ^mistel- strijkkwartet. 8.10 Lezing. Spreker: Dr. R. Miedema, Amersfoort. Onderwerp: Aioreci.t Dürer. 8.50 Het Amstelstrijkkwartet. 9.15 V.P.R.O.-Cursus. Spreker: Prof. Dr. G. J. Heering, Hooglceraar aan die Leidsche Universiteit. On derwerp: „Het Wonder"'. Twee de voordracht. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok 6.00 Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Horst, cello en H. Swart, piano. 7.15 Lezing. Spreker: Dr. I. Zee handelaar. Onderwerp„Opti misme in verband mot zenuw- en karakterafwijkingen". 7.45 Poliiieberichten. S.05 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Schippei'sles. Spr ekster: Mr. C. Frida Katz. Onderwerp: Huishoudonderwij3 voor sch'p- persdochters'. 8.35 Concert door het Omroep-Orkest met medewerking van Willem An dreessen, piano. 10.00 Persberichten vaa Vaz Dias. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.35 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Muziek. 5.50 Tijdsein van Greenwich. W>e^ bericht. Ó.05 Muziek. 6.35 De grondslagen der muziek. 7.05 Muziek en zang. 8.20 Weerbericht, 'iweede algemeen nieuwsbericht. 8.35 Muzie ken zang. 10.05 Muziek. 10.20 Orkest. PARIJS, (Radio), 1750 M. 6.20 Landbouwberichten. 7.20 Koersen en mededeeliogen. 7.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. Het Japansche Dagblad „The Jiji Shimpo" in Tokio Qapan) laat door 2 personen, in tegengestelde richting, een reis om de wereld maken, en wel in den kortst mogelijken tijd. Hij, die het eerst in Tokio terugkeert, krijgt een groote geldprijs. Zij mogen van alle vervoermiddelen gebruik maken. Een hunner de heer Mr. Ryukichi Matsui, kwam gisteren uit Londen per vliegma chine op Schiphol te Amsterdam aan. Hij is 's middags weer vertrokken. Een foto van den heer Ryukichi Matsui op Schiphol gefotografeerd. In verband met den bomaanslag te Milaan, zijn reeds 560 personen ge arresteerd, van wie er echter niet min der dan 300 weer in vrijheid gesteld werden. Een 42-tal arrestanten zal wegens het voeren van staatsgevaar lijke actie voor het bijzondere gerechts hof moeten verschijnen. UIT DE OMGEVING. BODEGRAVEN. Tót lid der gezonriiridscoinmissie voor de vereeniging van gemeenten, waarvan de zetel alhier is gevestigd, is benoemd (vac. P. Kuyptr) de heer P. D. Stuurman, architect te Waddinxwen. HAARLEMMERMEER Burgvrlijxe siand. G-uo.e.i: Roza- lia Maiia d.v. J. Vastenhout en M. J. Marcus; Franciscus Petrus z v. H. Lanv miers en C. J. de Lange; Jan z.v. A. Kooijman en A. Broertjes; Neritje d.v. J. Dekker en R. Nugteren; WJlemna Cornelia d.v. J. L. van der Meijven en D. van Meel; Hendrika d.v. G. C, Klootwijk en H. Jansen; Chris than z.v. C. Bredevold en P. Kwaak; Johannes z.v. W. Hoiina en W. van V-en; Leven- Icozs d.v. J. Gladpootjes en A. Korier. Overleden: Wil'em Arie Anhn'e do Joods- 16 mod1., z.v. C. H. de Jood.} en W. v. d. Msijden; Jacobus de die le Cleroq 60 j. geh. met J. Bus; El'sabeth Johanna Maria van dor Tol 18 mndi d.v. N. van dier Tol en E. J. van Aalst. LEIDERDORP. In verband met d n verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal a.s. Maandagavond half acht in de Gerrf. Kerk alh'er, ten openbare vergader'ng van óf Chr. Oranje vereeniging plaa s hebben, waar als spreke? zal optreden Ds. L. P- Poot, Ned. Herv. Pred. te Haarl m, met het onderwerp: „Een gou- jden draad". Mrvj. Zaalberg zal voorts een ge liede ren zingen, waarbij zjj op bet kerkorgel zal worden begeleid door den heer F. D. van Wijk. RIJPWETERING. Door den Ambtenaar van het O.M.. bij het Kantongerecht Haarlemmerme r, is tegen den veehouder T. J. de G. alnie.' en boete geëischt van f I5°>subs.clan 30 dagen "hechtenis wegens liet zon Ze - toestemming vervoeren van vee pit een met mond- en klauwzeer besme.te vee stapel vanuit zijn stallen naar d? we de. liet moge voor de overige veehouder, •ouder wier vee mond1- en klauwzeer voorkomt, een goede waarschuWxiig z. n om zich stipt aan de gegeven vocrsch Den te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2