CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9*° JAARGANG VRIJDAG 27 APRIL 1928 NUMMER 242 7 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 jpöiMW Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da» gelijks geplaatst ad. 40 cents Beslist ongeoorloofd. In „Volksonderwijs" wordt meege deeld, dat hoofden van openbare scho len meermalen door de ouders be dreigd worden met dit: als mijn kind niet verhoogd wordt dan stuur ik het naar de Chr. school. Een schoolhoofd berichtte aan de redactie van genoemd blad: „drie da gen ben ik er op uit geweest om ouders, wier kinderen niet verhoogd kunnen worden, uit te leggen, waarom dit niet kan. 't Is vrijwel overal gelukt, maar toch heb ik twee achterliike leer lingen verloren. Die gaan naar de „Christelijke school!" Afgescheiden van de opmerking, dat het niet getuigt van een gefundeerde meening, noch voor het openbaar noch voor het Christelijk onderwijs, is het uit paedagogisch opzicht beslist onge oorloofd. Wat moet er van het onderwijs en de schoolorganisatie terecht komen, als op deze wijze de ouders de school dwingen om kinderen te bevorderen. Wanneer een leerling om de een of andere reden het onderwijs niet kan volgen, moet alleen de school daarover te beslissen hebben. Veroordeelen wij dus onvoorwaar delijk deze houding van de ouders, wij zijn ongevoelig voor de conclusie die het Handelsblad daaraan vast knoopt: „Daarvoor is, als we het goed in zien zoo schrijft dit Liberale or gaan de gelijkstelling niet in het leven geroepen en daarvoor is ook, meenen we, de school met Christelijke beginselen er niet. We kunnen ook moeilijk gelooven, dat het Christelijk onderwijs erg ge steld is op dergelijke „oppositiecandi- daten". Op die wijze zou de bijzondere school wel eens kunnen ontaarden in een „malcontentenschool" en we kun nen ons voorstellen dat er hoofden van bijzondere scholen zijn met een zoo juiste opvatting van onderwijs-ethica, dat ze bij aanmelding van leerlingen de ouders vragen: zoekt ge ons onder wijs, of zoekt ge onze school omdat uw kind niet verhoogd is? Het openbaar onderwijs moet alle leerlingen nemen, die zich aanmelden en kan geen selectie toepassen". Wij kunnen met den besten wil niet inzien wat dit alles met de gelijkstel ling te maken heeft. Noch de algemee- ne houding van het bijzonder onder wijs, noch het peil waarop d:f onder wijs staat, rechtvaardigt de bedekte beschuldiging die hierin opgesloten ligt. Alleen zou de vraag gerechtvaardigd zijn, waarom er toch zoo'n trek naar de bijzondere school is. Dat een school hoofd drie dagen noodig heeft om de ouders voor te lichten, daar ze anders hun kinderen van school zouden ne men, zegt toch wel iets. STADSNIEUWS. V Om een woning te krijgen. In de jaren van groote woning- schaarschte was het voor de vaders van groote gezinnen vaak moeilijk om een goede woning te vinden. Meermalen werd op het hooren van het getal kinderen de onderhandeling afgebroken. Gelukkig is daar nu verandering in gekomen. Ook voor groote gezinnen zijn thans woningen beschikbaar. In elk geval is het brutaal weigeren van een woning aan een groot gezin een niet vaak voorkomend feit. Dat in het buitenland die resultaten nog niet bereikt zijn, leert ons het vol gende bericht. „Volgens de „Tagliche Rundschau" heeft een jonggehuwd echtpaar te Wer- nigerode, in de begeerte om eindelijk een woning te krijgen, een huurcon tract geteekend met een clausule, die tot toekomstige kinderloosheid van het huwelijk strekt. Naar mededeeling van de „Leipziger Neueste Nachrichten" worden bij het sluiten yan huurcon tracten dergelijke bepalingen monde ling wel meer gemaakt". Vooral het slot van het bericht is teekenend niet alleen voor de ellende op woninggebied, maar ook voor de ze delijks mentaliteit zoowel van huurder als verhuurder. Daaruit blijkt tevens, dat dit geval niet alleen staat en alzoo is een symp toom van ernstig verval. HET VUIL NAAR DEN AKKER. Op uitnoodiging van het Gemeente bestuur van Leimuiden en de Directie der Maatschappij voor ontginning van woeste gronden door toepassing van stedelijke afvalstoffen „Myvo" te Am sterdam, heeft gisteravond in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een druk bezochte bijeenkomst plaats ge had, waarin o.m. aanwezig waren wethouder J. Splinter, vertegenwoor digers der verschillende fracties van den Leidschen raad, het voltallige ge- meemtebest. van Leimuiden, de burge meesters van eenige naburige gemeen ten, voorts afgevaardigden van tal van vereenigingen, o.a. van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, van de Maatschappij van Nijverheid, de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw en den Christelijken Boerenbond. Verder waren er de directeur van de gemeentelijke lichtfabrieken en van den gemeentelijken vuil verbrand ings- diensit. De burgemeester van Leimuiden, de heer J. A. Bakhuizen, opende de vergadering en riep de aanwezigen een woord van welkom toe. Daarna zette hij uiteen, welke groote belangen er op het spel staan, wanneer het stadsvuil der groote oteden ter ont ginning van woeste gronden zal kun nen gebezigd worden. Zoo heeft de ge meente Leimuiden onderhandelingen met de „Mijvo" gevoerd, die tot een overeenkomst hebben geleid, waarbij 23 H.A. land aan genoemde Mij. in huur is gegeven. Met de gemeente Leiden worden reeds anderhalf jaar lang onderhan delingen gevoerd om het vuil af te ne men en Spr. uit den wensch, dat deze spoedig tot een resultaat zullen leiden. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer M. van den Hout, te Naald wijk, tuinbouwkundig adviseur der Mijvo", die een causerie hield, toege licht door lichtbeelden, betrekking hebbende op het werk dezer Maat schappij, om te doen zien de resultaten welke kunnen worden bereikt door cultiveering met stedelijke afvalstof fen. Spr. begon met er op te wijzen, hoe in verband met den vrij sterken aan was onzer bevolking het een zaak van nationale beteekenis is, nieuwe be drijf sgelegenheid en werkgelegenheid te scheppen. Als middelen daartoe noemde Spr.: verbetering van wegen en kanalisatie met het oog op een meer economisch productentransport, voorts het intensiever bebouwen van den bodem, waarvan Spr. als voor beeld het Westland noemde, en ten slotte het in cultuur brengen van gronden, die thans ongeschikt zijn voor de productie. Men maakt den laatsten tijd veel propaganda voor emigratie, speciaal naar Canada, doch Spr. acht het juister, zoolang het nog mogelijk is in eigen land de productie verder uit te breiden daar in de eerste plaats de aandacht op te vestigen. Spr. merkte vervolgens op, dat het in de laatste jaren meer en meer ge bleken is, dat de stedelijke overheden zich op het standpunt hebben gesteld, de stedelijke afvalstoffen door ver branding te vernietigen, terwijl slechts op zeer bescheiden wijze getracht wordt daaruit eenige productiviteit te bewerkstelligen. Spr. acht het juister deze afvalstoffen te gebruiken voor ontginning van onbebouwbare gron den. Zoo is het b.v. mogelijk gebleken, laaggelegen polderland met stedelijke afvalstoffen zoodanig op te hoogen dat zij voor bebouwing geschikter worden. Doch vooral kunnen deze afvalstoffen gebezigd worden voor heidegronden, rietland en ondergeloopen gronden. Om te demonstreeren welke resulta ten aldus bereikt kunnen worden, wer den vervolgens lichtbeelden vertoond van het ontginningsbedrijf met toe passing van stedelijke afvaMoffen te Brecht bij Antwerpen. Waar tevoren woeste en onvruchtbare heidegronden waren, zijn thans boomgaarden, bouw land, weiden en bloemenvelden, waar vele menschen emplooi kunnen vin den. De ontwerper van dit plan is de heer F. de Beukelaere te Brecht, te Wiens eere aldaar een gedenksteen is opgericht. Nadat een pauze was gehouden, in welke Mevr. Coert, geholpen door eeni ge dames, ververschingen had rondge diend, werden vervolgens eenige beel den vertoond van de rietlanden uit Leimuiden, die voor ontginning in aan merking komen, en verder beelden van de door de „Mijvo" aangekochte 1000 H.A. grond in Oosterbeers en Driessen in Noord-Brabant, die eer lang in cultuur zullen worden ge bracht. Spreker acht het onjuist, dat de Mi nister van Landbouw van plan is, voor te stellen, een garantie te geven voor het in cultuur brengen van gronden in Drente. Zoolang het particulier ini tiatief in dezen kan optreden, behoort de staat dit terrein niet te betreden. Spreker heeft zich alleen geïnteres seerd in het werk van de „Mijvo" om dat hij daarin een groot nationaal be lang ziet, hetgeen hij nader uitvoerig uiteenzette. Hij wees op de resultaten, in het Westland, bijvoorbeeld te Loos duinen en Naaldwijk, met de ontgin ning van het vuil uit die plaatsen op woeste gronden bereikt, waarvan Spr. zelf getuige is geweest. De heer J. H. Schüller, lid van den gemeenteraad alhier, vroeg nog of het voor de gemeente financieel voordeel of nadeel beteekent als het vuil in plaats van verbrand te worden naar den akker gaat. De heer Van der Hout kon hierop moeilijk het juiste antwoord geven. Wel weet hij, dat de „Mijvo" zeer voor- deelige aanbiedingen aan verschillen de gemeentebesturen heeft gedaan. De vergadering werd ten slotte door den heer G. J. Bosch, directeur der „Mijvo", met een woord van dank aan sprekers en toehoorders gesloten. PRIJSVRAGEN. Het bestuur van den Kon. Nationa- len Bond voor Reddingswezen en Eer ste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" schrijft twee prijsvragen uit: lste. Voor een experimenteel onder zoek naar de meest doelmatige wijze van toepassing van de kunstmatige ademhaling volgens Silvester. 2de. Voor een experimenteel onder zoek naar de beteekenis van de toedie ning van het zuurstof-kooldioxyde- mengsel en zijn aanwijzingen voor het gebruik bij verschillende ziektetoe standen. Voor elk van beide prijsvragen stelt het bestuur een prijs van 500 be schikbaar; voor de tweede is het daar toe in staat gesteld door de directies der gezamenlijke Nederlandsche mijn ondernemingen. Voor de eerste prijsvraag hebben de lieeren prof. dr. J. A. J. Barge, alhier; prof. dr. W. F. J. J. Buytendijk te Gro ningen; dr. P. H. van Eden en dr. C. J. Mijnlieff te Amsterdam en dr. A. H. Vossenaar te Heerlen zich bereid ver klaard de jury te vormen. Voor de tweede prijsvraag za 1de ju ry bestaan uit prof. dr. A. K. Noyens, benoemd hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Utrecht en te Leuven en de vier laatstgenoemde heeren. De antwoorden, welke onder eeni- gen zinspreuk getypt behooren te zijn en vergezeld van een-verzegelden brief, waarin de naam van den schrijver is vermeld, worden voor 1 Maart 1929 in gewacht aan het adres Dr. C. J. Mijn lieff, Keizersgracht 134 te Amsterdam. EEN VACANTIEREISJE. Naar wij vernemen wordt door een der leeraressen aan de Chr. H. B. S. alhier een reisje door een gedeelte van Duitschland, o.a. langs den Rijn, van een groep leerlingen dier onderwijsin richting voorbereid. De reis gaat on der leiding van leeraren en leeraressen en zal ongeveer een week duren. Voor logies wordt gebruik gemaakt van de bekende Duitsche „Jugendherberge". BROODPRIJS-VERHOOGING. Met ingang van Maandag 30 April wordt de prijs van het brood verhoogd. Wij verwijzen naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. ONZE STADHUISTOREN. Onze Stadhuis-klokkenist, de heer Van Leeuwen, deelt ons mede, dat het carillon van onzen stadhuistoren van af Maandag 30 April a.s. des middags 12 uur bij heel uur-slag als voorspel zal laten hooren: „O, Heer die daer des hemels tente spreyt" (Valerius); voor half uur-slag „Naastenliefde" (Mevr. L. F. BrandtsBuys). LEZING PROF. SCHWEITZER. Wij herinneren onze lezers nog aan de lezing met lichtbeelden, die Prof. Dr. Alb. Schweitzer morgenavond in de Hooglandsche Kerk zal houden (zie de advertentie in ons no. van 27 April). Wij vernemen verder, dat door het Comité gezorgd is dat 1200 menschen allen de lichtbeelden zullen kunnen zien en den spreker behoorlijk zullen kunnen volgen mits allen stipt opvol gen de aanwijzingen van orde welke zoowel binnen als buiten de Kerk ge geven zullen worden. De deuren worden om acht uur ge sloten. GOUDEN ZONDAGSSCHOOL JUBILEUM. In verband met het 50-jarig bestaan der Zondagsschool „De 24 Huizen", was door het bestuur gisteravond in gebouw „Prediker" een feestavond ge organiseerd, om daardoor ook de ouders met het a.s. feestplan op de hoogte te stellen. Vele ouders hadden aan hun oproep gehoor gegeven, gelijk ook het wijkbe- stuur, w.kbroeders en oud-personeel die in grooten getale tegenwoordig wa ren. Het was jammer, dat Ds. Beeken kamp niet aanwezig kon zijn. De voorzitter opende tegen 8 uur de vergadering met te laten zingen Ps. 103 1 en gebed, las daarpa voor Ps. 115, riep hierna allen aanwezigen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder den heer Drost, een der pioniers der Zondagsschool, die hiervoor speciaal was overgekomen en met hem nog vele andere oud-onderwijzers en on derwijzeressen, waarvan ook velen van buiten de stad. En ook was er nog een van de oud-leerlingen, die voor 50 jaar terug tot de eerste leerlingen be hoorde. Nu bracht de voorzitter naar voren hoe of deze Zondagsschool werd op gericht, in de slop van 24 Huizen aa.i de Langegracht door mej. Kers, die de kinderen des Zondags bijeen riep in haar kamertje, en ze dan uit Gods Woord onderwees. De kinderen moes ten hun eigen zitplaatsen medebren gen in de vorm van bankjes of stoof jes. Zij arbeidde hier tot zij wegens haar hoogen ouderdom afscheid ne men moest van dit werk. Hierna kreeg de heer Drost het woord, die een causerie hield over de ze Zondagsschool. Spreker begon op te merken, dat zijn zuster, wijlen mej. Joha. Drost, die destijds les gaf op de fabrieksschool, zeer was getroffen door de onkunde die er op geestelijk gebied heerschte onder de fabrieksar beid ers(sters) en daarom besloot een Zondagsschool op te richten, waarvoor haar oog viel op de 24 Huizen aan de Langegracht, waar het scheerwinkel- tje werd afgehuurd van Jaap Marijt (bijgenaamd Jaap de kruk). De spreker teekende uitvoerig de primitieve inrichting der Zondags school. Doordat de ruimte was 3 bij 3 meter, maakte men plaatsen door turfjes op te stapelen, onderlagen daarop, en ziehier dan de zitplaat sen voor de kinderen, en dan 2 kinde ren in den scheerstoel. De kerstfeesten waren het glans punt, want dan werden de kinderen getracteerd op groote kadetjes met bruine suiker, en ontvingen dan klee- dingstukkep. Toen het kinderaantal toenam werd de school verplaatst naar de Zand straat, laiter weer naar de school aan de Mare, toen enkele maanden in de school aan de Pasteurstraat en nu op de Maresingel in de gemeenteschool. Spreker wijst verder op den zegen van dien arbeid ten eerste door het toenemend aantal leerlingen van 12 tot 250, maar ook den zegen die velen hebben ontvangen onder het geklank van het Evangelie. Spreker vindt hei heerlijk, dat het bestuur der Zondagsschool het plan had opgevat om dit feit te herdenken met de ouders, en dat zij- straks met de kinderen een boottocht wil houden. Nadat spreker nog even heeft gewe zen op de heerlijkheid van dit werk, aindigt hij met hei uitspreken van de beste wenschen voor de Zondags school. Hierna zongen de kinderen der hoogste klasse een zeer schoon lied: „Heer mijn hart is boos en schuldig", wat zeer in den smaak viel, gelijk ook het lied dat werd gezongen door de dames Werner en Dons, „Goeden nacht". Hierna werd even gepauzeerd waar in ververschingen w.erden aangebo den. Na de pauze sprak de heer v. d. Steen als vertegenwoordiger van Ds. Beekenkamp en als 2de voorzitter der wijkvereeniging. Spreker brengt in de eerste plaats den heilwensch over van Ds. B. en deelt mede, dat Ds. B.'s ge zondheidstoestand zeer goed vooruit gaat, spreekt verder als voorzitter van het wijkbestuur zijn beste wen schen uit en hoopt dat de Zondags school „de 24 Huizen" steeds' in groei mag toenemen en dat de banden tus- schen hen steeds sterker zullen wor den. Hierna zingen de kinderen weer een mooi lied en kreeg mej. Raailsen het woord om een referaat te houden over de werkzaamheden op de Zon dagsschool, wat evenals dat van den heer Drost met aandacht werd ge volgd. Hierin kwam naar voren, hoe moeilijk het is de kinderen, die pas op de Zondagsschool komen, mee te laten leven in de Oostersche toestan den, terwijl in de hoogste klassen de geestelijke beteekenis der verhalen meer op den voorgrona moet worden gesteld. Ten slotte dankte de voorzitter alle sprekers en verzocht de ouders allen te willen meewerken, om het a,s. feest voor de kinderen te doen slagen, dan zal onder Gods zegen ook voor hen een onvergetelijke dag worden bereikt. De voorzitter eindigde dezen heerlij ken avond te 10.15 uur met te laten zingen Ps. 7271, wat door de aan wezigen staande werd gezongen, waar na de heer Drost voorging in dankge bed. Binnenland. Vergadering van de „Mijvon te Lei den. Belastingverhooging in de gemeente Alkemade. Buitenland. Het Ford-vliegtuig met de vliegers van de „Bremen" aan boord te Lake Agnes gedaald. Mussolini bemiddelaar in de Poolsch- Litausche kwestie. Nienwe Japansche troepenzending naar China. De ziekte van Briand. De arbeidsconflicten in Duitschland Een interpellatie in de Joego-Slavi- sche Skoepsjüna in Albanië. EEN LECTOR IN ZIJN EIGEN VAKKEN GEëXAMINEERD. De heer J. J. L. Duyvendak .lector in de Chineesche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier, heeft he denmorgen in hetzelfde vak, dat hij doceert, met gunstig gevolg het can- didaatsexamen afgelegd. Hedenmiddag deed hij, eveneens met succes, het doctoraal examen in <le Chineesche taal- en letterkunde. HONGAARSCHE STUDENTEN NAAR ONS LAND. Van 2 tot 15 Mei zullen een vijftien lal Dongaarsche studenten een be zoek aan ons land brengeA, waar zij de gasten zullen zijn van de Neder landsche studenten. Het bezoek geschiedt op uitnoodi ging van de Algemeene Senaten Ver gadering (A.S.V.). Voor dit bezoek heeft de reiscom missie van de A.S.V. een programma ontworpen. Den 2den Mei zullen de Hongaar- sche studenten te Utrecht aankomen, waar zij de gasten zullen zijn van het U.S C. Den volgenden dag zal de stad Utrecht en de omgeving worden be- zU htigd. Den 5den Mei vertrekt het gezel schap naar Amsterdam, waar zij zul len wordtn ingekwartierd bij studen ten van het A.S.C. Te Amsterdam zul len zij tot 8 Mei verblijven. Van daar uit worden uitstapjes gemaakt naar IJmuiden en Zandvoort. Den 7den Mei wordt een rondvaart gemaakt door de haven van Amsterdam en zullen te vens Marken en V olendam worden be zocht. Den 8sten Mei vermeldt het pro gramma o.a. een bezoek aan het Ko loniaal Instituut en het Rijksmuseum te Amsterdam. Des middags vertrekt het gezel schap naar Leiden, waar zij te 15.22 aan het station zullen worden verwel komd. Op dt sociëteit Minerva zullen zij door het Collegium van het L.S.C. officieel ontvangen worden. Des avonds zullen zij aanzitten aan een gemeenschappelijken maaltijd, aange boden door het Collegium van het L. S. C. Den 9den Mei zal Leiden worden be zichtigd en des avonds zal een tocht door de omstreken van Leiden worden gemaakt, georganiseerd door de Leid- sche Studenten Motorclub. Donderdag 10 Mei brengen de Hon- gaarsche studenten een bezoek aan Den Haag, waar o.m. het Mauritshuis, de Gevangenpoort en het Vredespaleis worden bezocht. Des middags zal het bestuur van de Vereeniging Neder landHongarije de studenten recipiee» ren. Des avonds keeren zij naar Leiden terug, vanwaar zij Vrijdag Delft zullen bezoeken, waar zij de gasten zullen zijn van het D.S.C. Te Delft zullen zij ook den volgenden dag verblijven. Den 13den Mei wordt een bezoek ge bracht aan Scheveningen, vanwaar zij des avonds naar Utrecht zullen ver trekken, om den 15den naar Boedapest terug te keeren. PROF. DR. G. A. J. HAZEU. Prof. Dr. G. A. J. Hazeu, sinds 5 Mei 1920 hoogleeraar in de Javaansche taal- en letterkunde aan de Leidsche Universiteit, heeft aan zijn door ons gisteren vermeld voornemen reeds uitvoering gegeven en tegen het eind van den loopenden academischen cur sus ontslag gevraagd. Prof. Hazeu werd geboren te Am sterdam op 22 Aug. 1870, hij bezocht het gymnasium te Arnhem en werd in 1889 te Utrecht student in de theo logie, welke studie hij in 1891 verwis selde met die van de taal- en letter kunde van den Indischen Archipel te Leiden. Daar promoveerde hij 30 Jan. 1897 op proefschrift: „Bijdrage tot de ken nis van het Javaansche Tooneel".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1