CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dil nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Hummer. 9"« JAARGANG DONDERDAG 26 APRIL 1928 NUMMER 2420 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 wjHgolj&f Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adrertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Adverlentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst acL 40 cents V De ondankbaren. De S.D.A.P. heeft het slecht getrof fen dat zoo onmiddellijk op de vrij spraak van de Indonesische studenten, waarvan immers Mr. Duys, Mr. Mo- bach en Mej. Mr. Weber voor zich en voor de S.D.A.P. de eer van een over winning opeischten, het Paaschcongres met de liga-motie is gevolgd. Nu toch wordt de eer en het succes van de overwinning niet weinig verdon kerd door de ondankbare uitlatingen van de vrijgesprokenen zelf. Het ging toch niet aan om de Liga als een ernstige bedreiging in den rug te laten bestaan. Vandaar de motie, die tot gevolg had het uittreden van de sociaal-democraten uit de Liga. Maar zie, reeds dadelijk ziet Het Volk zich genoodzaakt om in krasse termen verdachtmaking noemt het roode orgaan het tegen een der vier vrijgesprokenen stelling te nemen. „Een der vier vrijgesproken Indone sische studenten, Abdoel Madiid Djo- joadhiningrad, schreef in het Liga-or gaan „Recht en Vriiheid" over het op het Paaschcongres der S.D.A.P. geno men besluit inzake de Liga. Hoewel de beweegredenen tot dat besluit in toe lichting en besprekingen duidelijk zijn uitgesproken, zoekt de schrijver zoo zegt Het Volk naar andere mo tieven, en meent die te vinden eener- zijds in een „Nederlandsch-uationale" overweging van de S.D.A.P.. die haar tegen de onafhankelijkheid van Indo nesië inneemt, anderzijds in een „am bitie" der S.D.A.P. om niet burgerlij ke partren een coalitie-regeering te vormen, waartoe zij eiken schijn van samenwerking met de communisten zou willen vermijden". „Dat is dezelfde leuterpraat die men in de communistische pers heeft kun nen lezen zoo verv dgt het blad. Er -n-i weer een: uit, hoezeer com munistische praatjes in de Lig op geld doen. Ongewild heeft de schrij ver nieuw materiaal geleverd tegen het blijven van leden der S.D.A.P. in de Litfa. De schrijver meent, dat ons congres- besluit in Indië onder iniandsche krin gen een slechten indruk zal maken. In dit opzicht kan hij gerust zijn. Terecht merkt „de Communistische Gid~" op, dat de in de Bandoengsche iniandsche meeting aangenomen motie van geluk- wensch aan de S.D.A.P. naar aanlei- oing van het Haagsche proces, een tee- ken is van in Indië snel dalenden in vloed der communisten". Wii zouden er aan willen toevoegen ö-t inderdaad, dark zij het krachtig optreden van de regeerin" het com munisme niet veel meer van zich doet spreken. Maar de S.D A.P. meene niet, dat zij de verloren discipelen va. het com munisme als echte volgelingen van het S.D. vaandel zal kunnen boeken. D» onbratzu. htige rechtskundige hulp van het drietal Duys, Mobach en M*j. Weber n de nuldigiug van de vier vrijgesprokenen wordt wel met ondankbaarheid beloond! V Bijzonder onkundig. In i)en Haag is een hevige actie voor de openbare school ingezet. Van R K. z:;de werd aan voorstand s van de Ooenbare school verweten, dat zij de ouders giften belcotden om hen te, be wegen hun kind0'- -n raar de Openba re school te zenden. Omgekeerd werd hetzelfde aade k.K. ten laste ge- 1 "*d. Zcoals te doi gebrui. elijk is in dien kring, belegde men een openbare vergadering en daagde de Residentie bode voor deze gespannen vierschaar Natuurlijk is van die zijde verstek la ten gaan. Dit kon echter niet beletten, dat de meeting toch doorging. Ja, nu kon juist naar hartelust en zonder tegenspraak op het bijzonder onderwijs gescholden worden. Men had daarvoor den heer J. J. Lamers, voorzitter van den Bond van Nederl. Onderwijzers uitgenoo- digd. Deze heeft zich dapper van die taak gekweten. Tot welke zonderlinge conclusies hij kwam, moge blijken uit de volgende aanhaiing uit het verslag: ,,De Onderwijswet van 1920 heeft niet een eind gemaakt aan den school strijd; want deze is nog even sterk, wellicht nog sterker dan hij vóór 1920 is gevoerd. De voorstanders van de openbare school durven dien strijd aan, doch enkel met eerlijke midde len. Geen ouder mag gedwongen wor den voor zijn kind een andere school te hebben dan hij zou wenschen. In dezen strijd weten de propagandisten voor de openbare school zich sterk, want de strijd der tegenstanders vóór de bijzondere school is enkel reactie, een stuk, een poging tot terugkeer tot de wantoestanden op het gebied van het onderwijs, zooals die vroeger hier hebben geheerscht". Dat de schoolstrijd, niet is beëindigd maar op een ander terrein weer in he vigheid toeneemt, merken wij wel. Maar dat de voorstanders van de open bare school enkel met eerlijke midde len voor de openbare school strijden, och dat wenschen wij ook, maar zien het helaas nog niet. Intusschen zouden wij veel gewon nen hebben als alle voorstanders van de openbare school eerlijk nastreefden wat de heer Lamers zeide: Geen ouder mag gedwongen worden voor zijn kind een andere school te hebben dan hij zou wenschen. Zoo mooi deze stelling is, zoo leelijk is wat er op volgt, n.l. dat het bijzon der onderwijs de toestanden van vroe ger eeuwen zou terug willen hebben. Zijn daar dan niet onze tallooze bij zondere scholen, die door vele ouders begeerd worden, omdat het onderwijs er neen niet omdat het godsdien stig is, want dat kan de ouders die wij op het oog hebben, minder schelen maar omdat het beter is. De statistie ken leeren trouwens voldoende, dat het bijzonder onderwijs waarlijk niet bij het openbaar achter staat. De heer Lamers is wel bijzonder onkundig of.... bijzonder onoprecht. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 30 April a.s., des namid dags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Praeadvies op het verzoek van G. Beetje, om eervol ontslag als onder wijzer aan de school Duivenbodestr. A. 2. Praeadvies op het verzoek van A. J. P. Spiesz, om ontslag als lid van de Schattingscommissie, bedoeld in art. 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. 3. Praeadvies op het verzoek van bet bestuur van het genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix", om het kosteloos gebruik van eenige localitei- ten van de Stadsgehoorzaal, voor het houden van de algemeene vergadering en van de tentoonstelling van door de leerlingen vervaardigde werkstuk ken. 4. Voorstel tot verhuring van de garage met bovenwoning van per ceel Langebrug No. 99, alsmede een gedeelte van de achter de garage ge- legén open plaats, aan C. M.eershoek. 5. Voorstel tot verkoop: a. van een strook grond, gelegen achter de huizen aan de Joubertstraat, Sectie L No. 944 ged., groot pl.m. 30 M2., aan A .Hak; b. van een strook grond, gelegen ach ter de huizen aan de Joubertstraat, Sectie L No. 944 ged., «root pl.m. 18 M2., aa^ G. F. Bartelsman. 6. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan den Hoogen Rijn dijk hoek Roomburgerlaan, Sectie M, No. 4203 ged.. aan de N. V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroe rende goederen te Leiden. 7. Voorstel tot verkoop van de per- ceelen bouwgrond op het Raamland, ten noorden van de Fruinstraat, Sec tie M, No. 4058, ged., aan J. W. Reyne- veld q.q. 8. Voorstel om aan de besturen van verschillende bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 192G, een vergoeding krachtens art. 100 der Lager Onder wijswet 1920, uit de gemeentekas te verleenen. 9. Verordening, houdende intrek king van de verordening van 14 Jan. 1915 (Gem.-Blad No. 2), betreffende het toelaten van kinderen tot liehtbeol- denvertooningen, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 30 Juli 1923 (Gcm.- Blad No. 211. 10. Verordening, tot wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.- Blad No. 18) op het Rijden. 11. Praeadvies op het verzoek van H. Kors e,a., om wijziging van de ver ordening op het Rijden, in dien zin oat het rijden op de Lange Mare (Oost zijde) met vrpchtautc's in één richting is geoorloofd. 12. Verordening tot wijziging van de verordening van 10 Juli 1913 (Gem.- Blad No. 21), op de Winkelsluiting. 13 .Voorstel óm de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest" te machtigen tot den bouw van een theehuisje op het terrein van het gesticht „Ende geest". 14. Voorstel om de Commissie van Beheer over het Openbaar Slachthuis te machtigen tot uitbreiding van het keuringslokaal en tot den bouw van een garage en van een vleescliver- kooplokaal op het terrein van het Slachthuis. 15. Voorstel tot het verleenen van eene bijdrage in de restauratiekosten van de Pieterskerk, groot 3000, 's jaars, gedurende 10 achtereenvol gende jaren, aan de Gemeente-Com missie van het Ned. Herv. Kerkgenoot schap. a 16. Voorstel inzake verlaging van de rente en opschorting van de aflos sing van het bij Raadsbesluit van 29 Maart 1920 aan de vereeniging ,,'s Zo mers Buiten" verstrekte voorschot voor den bouw van een dubbele va- vantiewoning te Katwijk. 17. Praeadvies op het voorstel van den heer Sijtsma, inzake de bevorde ring in rang van den wetenschappe- I ijken ambtenaar aan het Gemeente- Archief Mr. J. W. Verburgt en van de Adjunct-Directeur van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" A .Coert. 18. Verordening, regelende de sa menstelling en den werkkring van de Commissie van Fabricage. 19. Verordening, houdende wijziging \an de verordening van 13 Juni 1918 (Gem.-Blad No. 21) op het Grondbe drijf. 20. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 14 November 1918 (Gem.-Blad No. 43), regelende de samenstelling van de bureaux van Ge meentewerken, van den Gemeentelij ken Reinigings- en Ontsmettingsdienst en van het Bouw- en Woningtoezicht. 21. Voorstel om te besluiten tot het instellen van beroep tegen een beslis sing van Gedeputeerde Staten, inzake een aanslag in de Forensenbelasting. GEMEENTEZAKEN. Intrekking verordening kinderen in de bioscoop. In verband met de inwerking tre ding der Bioscoopwet op 1 Maart j.l. stellen B. en W. den gemeenteraad voor de betreffende gemeente-veror dening regelende het toelaten van kinderen bij bioscoopvoorstellingen in te trekken. Uitbreiding verordening op het rijden. Ten einde te kunnen optreden tegen hen die uren lang vervoermiddelen voor cafés en elders laten staan stel len B. en W. den raad voor de betref fende bepaling van de verordening op het Rijden uit te breiden in dier voege, dat belemmering van de passage niet alleen verboden is op stoepen, trottoirs, voet- en klinkerpaden, doch op den geheelen openbaren weg, en voorts een overeenkomstige bepaling als deze, welke alleen voor motorrijtuigen en rijwielen geldt, in het leven te roepen voor voertuigen. Zondagsrust m den Bier-, Limonade- en Mineraalwaterhandel. Zoowel van werkgeverszijde, n.l. de vereeniging van bier- en limonadehan delaren en mineraalwaterfabrikanten als van werknemerszijde n.l. de betref fende werkliedenvereenigingen alhier is een verzoek tot den raad ge richt om een bepaling in het leven te roepen met betrekking tot de Zon dagsrust in deze bedrijven. De Leid sche Middenstandscentrale, wier ad vies is gevraagd, kan zich hiermede eveneens vereenigen. In verhand met een en ander stel len B. en W. den raau voor een dus danige wijziging der betreffende ver ordening vast te stellen. Deze bepalingen sluiten dan aan bij die in 1925 vastgesteld met betrekking tot melkwinkels en het bezorgen van melk. Eenrichting verkeer Lange Mare Oostzijde. B. en W. geven in overweging het verzoek van neringdoenden aan de Lange Mare O.z., om de verordening op het rijden te wijzigen in dien zin, dat het rijden op dien weg met auto's in ééne richting geoorloofd is, niet in te willigen. Het verbod, zoo zeggen zij, om de I.ange Mare O.z. met motorrijtuigen op meer dan twee wielen te berijlen. dateert reeds van 13 Februari 1908, op welken datum het ter bescherming van het voetgangersverkeer in de toen tertijd bestaande verordening op het lijden met motorrijtuigen en rijwie len werd opgenomen. Sedert is het autoverkeer in zeer belangrijke mate toegenomen en al is thans een trottoir hetwelk trouwens zeer smal is voor voetgangers be- chikbaar, de verkeersveiligheid op den gemiddeld slechts 3.25 M. breed zijnden rijweg van de Lange Mare O.z. laat naar hunne meening niet toe daarpp dat verkeer, zij het ook slechts in ééne richting weder toe te laten. Eervol ontslag onderwijzer. B. en W. geven in overweging aan den heer G. Boetje. onderwijzer aan de O. L. school Dulvenbodestraat A, overeenkomstig zijn verzoek met in gang van 1 Juni 1928 eervol ontslag te verleenen. Schattingscommissfe Inkomsten belasting. B. en W. geven in overweging aan den heer A. J. P. Spiesz op diens ver zoek eervol ontslag te verleenen als lid van de Schattings-commissie inge volge art. 57 der Wet op de inkom stenbelasting en wel met ingang van den datum waarop zijn opvolger wordt benoemd. Kosteloos gebruik Gehoorzaal. Het Bestuur van het - genootschap „Mathesis Scientiarum Genetrix" vraagt ook voor dit jaar ten behoeve van de van 23 tot 27 Mei te houden tentoonstelling van werkstukken door de leerlingen vervaardigd, weder kos teloos gebruik van eenige lokalen der Gehoorzaal. B. en W. geven in overweging dat verzoek in te willigen. Theehuisje terrein Endegeest. B. en W. stellen dén raad voor de commissie van beheer over de ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest te machtigen een theehuls- je op het terrein an Endegeest te doen plaatsen voor de som van 4250, te betalen uit de middelen van het af- schrijvings- en vernieuwingsfonds dier inrichtingen. Uitbreiding gebouwen Slachthuis. B. en W. geven den raad in overwe ging de commissie van beheer over het openbaar Slachthuis te machtigen over te gaan tot de uitbreiding van het keuringslokaal en tot den bouw van een garage en van een vleesch- verkooplokaal op het terrein van het openbaar slachthuis voor de som van J 21000, te betalen uit de middelen van het afschrijvings- en vernieu wingsfonds van die inrichting. Personeel-Archief. Op het voorstel van den heer K. Sijtsma om zoowel den Adjunct-Direc teur van het Stedelijk Museum De Lakenhal als den Ambtenaar op het gemeentearchief te bevorderen tot een hoogeren rang adviseeren B. en W. tot inwilliging ten aanzien van den Ad junct-Directeur en tot afwijzing ten aanzien van den Archief-ambtenaar. Voor laatstgenoemde meent de betrok ken Commissie, dat geen hoogere plaats beschikbaar is. Ten aanzien van den Adjunct-Directeur zijn B. en W. met de Commissie van meening, dat inderdaad de werkzaamheden van den adjunct-directeur i den loop der jaren zoowel in omvang als in gewicht belangrijk zijn toegenomen. In het bij zonder brengen de v»le tentoonstellin gen welke in de Lakenhal plegen te v/orden gehouden ei- waardoor niet alleen aan de ingezetenen d gelegen heid geboden wordt tot bijzonder kunstgenot, doch ook soms niet onbe langrijke directe voordeelen aan de ge meente ten deel vallen, vele extra zor gen en werkzaamheden vooral voor den adjunct-directeur mede. Op grond van een en ander hebben zij dan ook in dit bijzondere geval geen bezwaar tegen eene bevordering van den adjunct-directeur. Het best kan dit h.i. geschieden door den heer Coert, die thans in den rang van com mies 2e klasse op zijn maximum staat en mitsdien een jaarwedde geniet van 3000, ingaande 1 Januari j.l., te be vorderen tot commies le klasse, met gelijktijdige toekenning van twee pe riodieke verhoogingen bij vervroeging, waardoor de wedde aanstonds wordt gebracht op 3200 en nog kan stijgen tot 3400. Verhuur garage met bovenwoning bij hef politiebureau. Aangezien de garage met bovenwo ning Langebrug 99, grenzende aan het politiebureau, niet benoodigd zijn voor •<1on dienst kunnen deze worden ver huurd. Van de opgeroepen huurders komt het meest in aanmerking de automo biel-monteur C. Meershoek, die het pand wil huren voor reparatieinrich ting en autostalling met woning. Hij is bereid 1000 huur te betalen, mits een huurtermijn van 2 jaar met een jaar opzegging wordt toegestaan. B. en W. geven in overweging dit perceel aan den heer Meershoek te ver huren. Straataanleg Morschkwartier. Ten einde aan een stukje straat bij (.en woningbouw van werkmanswo ningen nabij de Paul Kruge-straat. nr\ Joubertstraat een beter verloop te kunnen geven stellen B. en W. voor Binnenland. Motie-de MuraL tegen gevaarlijke on bewaakt. overwegen. Baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, gehuldigd. Geen uitbreiding van het aantal Zon- dagstreinen. Buitenland. Nieuwe Dnitsche Oceaanvlucht in voor» bereidinq. De vlieger Floyd Bennett is te Quebec overleden. De bijeenkomst van den beheersraad van het Int Arbeidsbureau. Verkiezingsrede van Stresemann door de Hitlerianen gestoord. Nieuwe aardschokken in Bulgarije. O———M—M van A. Hak een stukje grond te koo- pen groot pl.m. 30 M-. en van G. T. Bartelsman een stukje grond groot pl.m. 18 M2. beide tegen den prijs van 5 per M2. Verkoop grond Hooge Rijndijk hoek Roomburgerlaan. De N. V. Leidsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen v rzocht te mogen koopen het terrein aan den Hoogen Rijnd. hoek Roomburgerlaan, groot pl.m. 1180 M2., ten einde daarop een drietal heerenhuizen te bouwen. B. en W. stellen voor de verkoopprijs te bepalen op 10 per M2. en voorts tot den verkoop te besluiten onder voorwaarde dat de hn._ on architecto nisch aansluiten bij de omgevingsbe bouwing, dat de voortuinen met een Lekwerk worden afgescheiden van do straat, dat naast de H. B. S. een vrije ruimte van minstens 3 NL moet open blijven en dat geen inrichtingen inge volge de Hinderwet daarin gevestigd mogen worden. Verkoop grond nabij de Fruinstraat. Naimens zijn lastgever vraagtt de heer J. W. Reyneveld, architect, om een terrein o het Roomland ten noor den van de Fruinstraat te mogen koo pen ten einde daarop een dubbel en een enkel landhuis te bouwen. Ook ten aanzien van dit terrein stellen B. en VV. voor tot verkoop te beslui ion op on geveer dezelfde voorwaarden als hier boven genoemd. Vergoeding boventallige leer krachten Bijzondere scholen. Ingevolge art. 100 der L. O.-wet 1920 geven B. en W. in overweging de vol gende vergoedingen toe te kennen voor boventallige leerkrachten over het jaar 1926: Lager Onderwijs: Vereeniging voor Chr. Onderwijs Noordeinde 40 6516,67 Pasteurstraa» A 2200, Oosterstraat 16 1233,33 idem, B 2060, Middelstegracht 119 3650, Plantsoen 99a 2033,33 Totaal 18760.00 H Vereeniging tot oprichting en instand houding van scholen voor L. O. U. L. O. op Gerei. Grondslag. Stadhouderslaan 1 B 2197,59 Lusthoflaan 2 2937,49 Hoogl. Kerkgracht 20a 2019,24 Totaal 7154,32 R.-K. Par. Kerkbestuur (R.-K. Jongensscholen). Rapenburg 48 2895,83 Pelikaanstraat 20 2216,66 Heerensingel 27 2974,99 Haarlemmerstraat 240 1400, Caeciliastraat 11/15 1375, Totaal 10862.48 Inrichting van Liefdadigheid voor R.-Katholieken (R.-K. Meisjesscholen). Haarlemmerstraat 32 2866,36 H v. d. Werfstraat 98/100 2799,99 Oude Vest 193/195 1700,— Heerensingel 27 1387.50 Totaal S753.85X Gesticht „de Voorzienigheid". Ivrauwelsteeg 1441,66 V. Levendaal 433,33 Totaal 1874,99 K Totaal aan alle scholen 47405,65 Yt Uitgebreid L. O. R.-K. Par. Kerkbestuur. Pieterskerkhof 2303,34 Inrichting van liefdadigheid voor R.-K. Haarlemerstraat 32/34 1475, Gesticht „De Voorzienigheid". Levendaal 1866,67 Totaal aan alle scholen 5645,01

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1