WHT DE BLADEN ZEGGEN. Een program voor een rechtsoh kabinet. Ten gevolge op het politiek debat in de Eerste Kamer heeft de „Nederlan der" (C.-H.) een poging ondernomen om de grondslagen aan te geven voor een gemeenschappelijk program voor een rechtsch kabinet Aan de redevoeringen der drie rechtsche voormannen kan het blad slechts een vijftal programpunten ont- leenen: bezuiniging, vereenvoudiging van den publieken dienst, belasting verlaging, retorsiemaatregelen, diffe- rentieele rechten. In deze dingen echter, zegt het blad, licht geen ideaal voor de toekomst van een volk. Een ideaal is voorziening in de be hoeften, de verzorging, de ontwikke ling. Daardoor bieden de sociale en koioniale politiek heerlijke gelegen heid: „Ieder, die onbevangen opmerkt en eerlijk oordeelt, moet erkennen, dat in Nederland het sociale leven, in zijn groei, de ontwikkeling der sociale verzekering verre achter zich liet. Nu is het zeker plicht de sociaal democraten te bestrijden in hun streven naar schier onbeperkte voor ziening in de persoonlijke behoeften, door bijdragen uit de openbare kas. Maar dan moet er ook in eigen kring blijken van een onweerstaan- baren drang door goede sociale ver zekering in de rechtmatige behoef ten van ouden, zieken, invaliden en werkloozen te voorzien, en moet blijken van den moed, allen open bare en geheime tegen werkers, met hunne opgeblazen bezwaren van denkbeeldige hooge kosten-bedra- gen, te weerstaan. De sociale ver zekering met haar verzet eenerzijds tegen Staatsvoorziening, moet, ge lijk in 1909 en in 1913, een levend programpunt blijken, telkens als wij doel en verwachting van de ko mende Kamerverkiezing overzien". En wat het koloniale probleem aan- guat: „Feitelijk is het geen nieuw pro bleem, waarvoor wij ten opzichte van Indië staan. Het is een nieuwe schakel in de oude historie: het be reiken van de grens, op welke een overheerschte natie ontwaakt en ruimer rekening houden vraagt met zijne eigene volkswenschen en de daarmee gepaard gaande begeerte naar medezeggenschap in de rege len, die hare eigene ontwikkelings kansen zullen beheerschen. Artikel 21 van ons Program van beginselen bepaalt: „dat in de kolo niën eene onbaatzuchtige staatkun de behoort te worden gevolgd, met nauwgezette inachtneming van het zedelijk en stoffelijk belang van de inlandsche bevolking". Deze regel houdt ook in, dat het verleenen van meer invloed op den gang van zaken in het eigen Indi sche volksleven, niet langer zal wor den uitgesteld dan strikt noodzake lijk is, en dat gezocht zal worden naar nauwo vertrouwelijke aanra king met de loyale elementen onder de inheemsche bevolking". IS ZOUT VERGIFTIG? Dr. L. schrijft in: „In en om de wo ning": Niet zoo heel lang geleden zat ik met een Engelschen coLega aan het middagmaal en bestrooide het vleesch, dat wat Lauw was, rijicclijk met zout „Je laadt er nog ai wat op", zei hij „Denk er aan, het is vergift'. „Ik zou het niet graag zonder wil len doen", zei ik ia mgn beste En- gelsch. „ihat is right", zed hjj, „maar zou je er een kilo achter elkaar van dur ven opslikken?" Zoo pratende (twee van de weinige dingen die je heel goed tegeljjk kunt doen, is eten en praten) kwam het gesprek op de betrekkelijkheid der dingen. I>e hartige aanleiding van ons gesprek moet met mate genoten wor den, wil het genot blijven. En toen vertelde hjj mg het volgende voorval dat zich tijdens den oorlog ia Enge land had' voorgedaan. Ook daar was toen voedselgebrek, en een boer voer de zjjn varkens en pluimvee, bij ge brek aan beter, met bakkerij-afval Op een kwaden dag kwam er weer vijfhonderd kilo op veegsel uit de bak kerij aan. Twee zakken ervan wer den met water vermengd en voorgezet aan drie zeugen met dertig biggen, veertig eenden en dertig kippen. Den volgenden morgen was de boerderij een waar kerkhof, een slagveld zonder kanongebulder. Niet minder dan ne gen biggen en drie en veertig kippen en eenden waren dood. Een paar gestorven dieren en een monster van het voer werden ter on derzoek opgezonden. In het voer zaten stukken glas van een bierflesch, stuk ken stroo, touw en Verder zout, het laatste niet minder dan een vijfde ge deelte van het totaal gewicht. Ook in de krop van de doode vogels zat zout. Men wou toen eens nagaan, hoeveel van dit voedsel al doodelijk werkte en zette twee kippen ieder afzonder lijk in een kooi met als geze1 schap een bepaaMe hoeveelheid meel en een overvloed van schoon drinkwa ter. Maar hij1:baar maakte de afzon dering de drren treurig zij vertT-ton het om te eten en toen zij drie dagen gehongerd hadden, werden zij bij elkaar gezet. Toen vielen zij op biet eten ann, versenden somen een ons m^el gingen na iedere hap naar het drinkbakje om een fl'nke teug water te nemen. Zij aten alles op, dronken al het water en bleven gezond, leder had 10 gram zout opgenomen zonder hinder. Vier dagen later gaf man een van deze kippen wat gewoon graan en daarna werd het dier 20 gram zout in do krop ingespoten. Den volgenden dag was hot dier dood. In de krop was nog 6 gram zout De kip was door 14 gram zout ge dood. Ik rekende uit: als ik 180 pond weeg en de kip 2\ en als ik even ge voelig ben als de kip, heb ik dus aan 1802V2 X 14 gram, dat is een kilo zout, genoeg om het leven er bij in te schieten. En inderdaad zijn er tal rijke gevallen van zoutverg.ftiging be kend. Twee ossen, die ziek waren, kregen van hun zorgzamen eigenaar vier pond zout. De eene ging dood, de andere werd ernstig ziek en genas langzaam. Twee kalvers kregen 10 El zout en waren dan volgenden dood. Een koe kreeg drie pond racht er ternauwernood het leven af. Op een boerderij werd, om de mielkgift te verhoogen, geregeld zout gegeven. Vijftien koeien vermagerden daardoor sterk, vertoonden slapte en gaven geen melk meer. Enkele stier ven en de andere gingen naar den vilder. Op een andere boerderij werd een leksteen (een stuk steenzout) on gemerkt in de drinkwaterbak gelegd, dosteen loste op en de dieren werden zwaar ziek. Zoo zijn er talrijke gevallen te noe men, waaruit blijkt dat zont in groote hoeveelheid een vergift is. Voor paar den is de doodelijke dosis ongeveer een kilo, voor een varken drie ons en voor een hond een half ons. Leksteenen zijn dus niet geheel on schadelijke voorwerpen, ook al kun nen zij in bepaalde omstandigheden wel eens een' gunst1'gen invloed op de spijsvertering hebben. Mochten bij toeval eens dteren zout- vergift;ging krijgen, z°t ze dan maar tot aan drn buik toe in het water en laat ze drinken totdat ze droge we ten gekregen hebt en". UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke stand. G-boien: Catha- rina Helena d.v. J. Dwarswaard en M Vis; Hendiik z.v. J. van Dijk en S. "V ei- boom; Joannes Gérrit z.v. J. P. Splift ter en C. P. van der Hoorn; Jan z.v. J. Verkerk en G. Wagenaar; Hendrik z.v. P. Verkade en M. Schipper; Wilhel mina Maria d.v. A. Zantinge en B. Ag £negt; Helena d.v. A. Schellingerhout en Hi A. Boer; Leendert z.v. M. Hoogen dorp en A. Luijendijk; Wilhelmina d.v J. Koest en C. A. Bos; Leendert z.v. L van Vliet en G. v. d. Bijl; Antje d.v. P. Deelstra en Y. Spoelstra; Jacob z.v. Koelewijn en M. Oudshoorn; Wilhelm* na Martina dv. W. M. Klink en S. v. Leeuwen; WiLelinina Ad.iana dv. J- M. de Hetj en A. E. v. d. Zwet. Ondertrouwd: Cornelis Verwoerd en A .M. Strating; P. den Hollander en J. v. d. Werf; T. v. d. Vliet en W. Koest Gehuwd: M. A. Stigter jm. 34 j- en M. J. de Wit jd. 28 j. Overes jm. 26 j. en C. J. Berkien jd. 24 j.; C. Roggeveen jm. 23 i. en S. van Varik jd. 21 j G A. van Vliet jm. 29 j. en C. C. 1M. Ove res, jd. 24 j.; W. HesseJing jm. 21 j. en J. Braster jd. 19 i.; J. H. Vierbergen im. 23 j. en B. L. Turken jd. 24 j.; G. G Kamper jm. 27 j. en M. C. Barth jd. 24 j Overleden: Lina Hartman 84 j.; Lo venloos aangegeven d.v. C. M. Boone en A. E. don Boer; A. G. Zwaan jm. 14 mnd.; A. Groe-nenberg echtgen. van M. Maasdam 67 j. Ingekomen van: Den Haag, M. J. Mens, Pr. Hendrikstr. 69; Den Haag, G. A. Mens, Pr. Hendrikstr. 69; Nieuw veen, J. Th. Zevenhoven, arb., Ridder buurt 77; Valburg, J. Toolens, Raadhuis straat 44; Hillegersberg, N. van der Wagt wed. J. L. Happee, Raadhuisstr. 237; Waddinxveen, B. H. den Hertog en gez., veehouderskn., Ridderbuurt25; Nieuw veen, J. Lenting en gez., koop man, woonwagen; Wassenaar H. B. Ek derts, winkelbette Julianastr. 26; Voor schoten, J. van Eis wijk en gez„ veehou ders knecht, Zeilmakerstr. 12. Vertrokken naar: Midwolda, J. En ge lage, veehouderskn.; Amsterdam, Ruijs daelkade, P. Bding, huishoudster; Kou dekerk,* W. Schelnngeriiout, dienstb.; Den Haag, Oranjeplein 39, A. van Oor de* Vinkeveen o.a., A. van der Wilt; Zeist, Noondweg 35, M. C. Versteeg*. Sassénheim, J. Mantie; Den Haag. Wit helminastr. 114, A. J. van Trigt; Woep den, A. Ossevoort, fabrieksarb.; Hel mond, Klaven-hof 33, S. de Jager^Hoek van Holland, C. J. M. Wap, verpleegster Nieuwkoop, G. H. D» Schuurman en ge zin, fabrieksarb.; Den Haag, Van dien Boschstr. 103, P .van Zwieten; Amster dam, Heerengracht 349, G. Schavema- ker, banketbakkersbed.Delft, Schim melpenninckstraat 27, P. van Klave» ren en gez.; Nieuwveen, W. van Hof we gen; Rotterdam, N. F. Hulshof; Haai jjammermeex, J. van Reek. BOSKOOP. Vergadering van den gemeente raad op Vrijdag 27 April a.s., des n.m. om 7 uur. rr\ n 'e- behandeling: 1. Opening. Trekking nummer vooi stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen d -r ver gadering van 22 Maart 1928. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van E. en W. om over to gaan tot de benoeming van twee leden der Commissie van Toezicht op den Tuinbouwcursus. 5. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot benoeming van een door de gemeente gedelegeerd lid der badhu's commissie. 6. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot de benoeming van een gede legeerde der gemeente in het bestuur der Coöp. Vereen. „De Boskoopsohe Vei ling". 7. Voorstel van B. en W. om1 te beslui ten tot verkoop van een perceel bouw grond aan don heer N. Bijland. 8. Voorstel van B. en W. om te beslui ten tot vaste aanstelling van den heer D. L. Landman als Gemeente-Opzichter. 9. Voorstel van B. en W. om een cre- jdict te verleenen van f 150,voor bekostiging van de ontvangst van bui- tenlandsche journalisten. 10. Voorstel van B. en W. om goedte keuren, dat de begrooting van het Wa terleidingbedrijf van 1928 met een be drag van f 555,94 wordt overschreden. 11Voorstel van B. en W. om machti ging to verleenen tot openbare verhu ring van het brandspuithuisje aan Ide Burgem. Colijnstraat. 12. Voorstel van B. en W. om overt© gaan tot nadere vaststelling van jdo annuïteit, verschuldigd door de Bouw- vereeniging „Patrimonium", van het go meentelijk voorschot voor dien bouw van 26 arbeiderswoningen. 13. Aanbieding door B. en W. ter vast- sbelling van het primitief kohier der hon denbelasting voor het jaar 1928. 14. Aanbidding door B. en W. ter vast stelling van concept-besluiten, strekken de tot wijziging van resp. tot het doem van af- en overschrijvingen on do ge- meente-begrooting voor den dienst '27. 15. Advies van B. én W. op een voor stel van den heer P. D, Noent, om te besluiten tot inste.l ing van een commis sie van geschillen. 16. Advies van B. en W. op een ver zoek van de afd. Boskoop A an de I.O.G. Loge 115 „Door Eendracht Ilooger", om te besluiten tot vaststeling van een ver bod om op Zon- en erkende Christelij ke fe^stetegen aan den openbaren weg te heng 1 n. 17. Voorstel van B. en W. betreffende den bouw van 37 arbeiderswoningen. 18. Voorstel van B. en W., betreffen de het in erfpacht nemen van het Rijk van een terrein in de nabüheid' van het ontworpen spoorwegstation. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. Coöp. vereen. „De Boskoopsche Veiling". Veiling van 24 April. Rozen per bus: Hadley f 1,1^—1,32; Columbia 10,89—1,28.; Rosalandia f0,50 0,90: Go.dvn Ophel.a ;£•->,59— 0,89; Butterfly f 0,60—0,97; Opheba f0,56— 0,85; Mac. Keiler fo,81^—1,10; Marcel Royer f0,400,05; Claudius Pernet f0,94—1,31; Wiü. Koides f 1,03—1,16 Gemengde Rozen f0,19—0,41; Lathy rus per bos, S19 et; Violieren dubb. per bos f0,50—0,90^ Zondagavond toen zekere v. d. M. met zijn meisje achter op het rijwiel, over het Zuidwrjkschrdjjkje fietste, had deze Ou et ongeluk om in ae Wetering te rijden. Het meisje kon er nog juist bij tijds afspringen. De jongeman wend spoedig door toegeschoten hulp opliet droge gebracht. Maandagmiddag cirkelde boven ons dorp een vliegmachine, komende uit de richting Schiphol. Na eenige malen de gemeente rond gevlogen te hebben, ke erde het vliegtuig weder te rug in de richting vanwaar het gekomen was. Dit is op zichzelf heel gewoon. In het vliegtuig waren als passagiers aanwezig de bekende Indische planter, die 75-jari ge Teun Ottolandsr, met zijn vrouw, wel ken beiden tijdelijk alhier hun verblijf houden. Burgerlijke stand. Geboren: Geer trui W'ilhelmina d.v. A. v. Tol en J. M. Steffens; Margje d.v. D. Roere en N. v. Dam: Maria Grietje d.v. G .de Bruin en P. Üromhout. Overleden: E. J. Nouvrisse, wed', van A. Koster 81 j.; Alida Ravenhorst 2j. ALKEMADE. Burgerlijke stand. GeborenLeo- nardus George z.v. J. A- Hillebrand en M. C. van der Ploeg; Johannes Tho mas, z.v. C. Hoogenboom en M. M. die Jong; Jacobus Gerandus z.v. Th. P. van der Meer en Th. G. Straathof; Bernardus Maria Cornelis z.v. B. van der Meer en A. M. Koek. OndertrouwdCornelis Petrus Zand vliet, jm. 25 j. en Maria Loos jd. 25 |j.; Hubertus Johannes Wesselman jm. 25 Gehuwd: Jacobus Simon Pennings jm. j. en Clasina Catharina van Rijn jd. 24 j. 27 j. en Sophia Wilhelmina Straathof id. 22 j.; Johannes Godefridus van der Poel jm. 25 j. en Petronella Theodora Heemskerk jd. 25. j. Overleden: Jacobus Tersteeg 57 j. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Geboren: Chris- tilaan, z.v. J. de Cloe en A. den Ouden; Gerrit z.v. S, van der Oord en B. Brugman; Jan Cornelis z.v. I. D. Smits en J. C. Stassen; Cornelia d.v. D. Koolhaas en T. Elshout: Johanaa Francisca d.v. C. Jansen en J. M. Nijs; C-orry d.v. W. de Haan en G Olivier; Maria d.v. S. Ooms en T. de Rgk; Jan z.v. W. van Smoerdijk en J. Boeregeest: Tbeodorus Gerardus z.v. Th. G. Hoos en C. van Beek. OndertrouwdGerardus Stephanus Schreurs 24 j. en Johanaa Geertruida Hartjes 24 j.; Willem Struik 23 j. en Geziena Johanna Buis 19 j.; Adrian us v d. Meer 21 j. en Cornelia den Boer 17 j.; Nuirj van Dass laar 29 j. en Wilhelmi 11a Buis 28 j.; Picter Maarten Biesheuvel 30 j. en Aaltje Cornelia Bos 25 j.; Maarten Jongejan 22 j. en Wilhelmina Maria dé Leeuw 22 j.; Barend Koster 23 j. en Maria de Regt 23 1; Gerrit Os kam, 44 j. en Jantje van Dijk 30 j. Getrouwd: The:a0rus Jacobus Schra- ma. v.-edn.^ 32 j. en Maria Elisabeth van Schie 28 j Jacob Beamsterboer wedn 42 j. en Agatha Theodora Lamers wed' 33 j.; Adrian us Spaargaren wedn. 59 en Barbara van Diest 51 j Willem ouwen 21 j. en Louisa Maria Boelé 20 j.; Reinier van EJderen 31 j. en Jenneke Tos 24 j.; Johannes de Regt 34 j- en Betsy Hagen 32 j. Overleden: Albert de Smeth 34 j.ge huwd met J. de Vries; Jan Albert Vuijk 28 j. ongeh.; Gerardus Anthonius van Wely 77 j., ongeh.; Pieter Jan Pape gaaij, 6<j j. w- dn. van F. P. J. Sturm: .Dirk Molenaar 67 j. wedn. van A. Bak ker. LEIMUIDEN. Door den Keuringsdienst van Waren te Leiden, werden alhier in het tijdvak 1 Januari tot en met 31 Maart 1928, 11 winkels geïnspecteerd. Ter plaatse werden onderzocht 421 monsters en in het laboratorium 40. Afgekeurd wegens ondeugdelrjken toestand, een monster. Met de verbouwing en uitbreiding van Idie R.K. kerk alhier, is heden een begin gemaakt. Burgerlijke stand. Geboren: Cor nelis Aduanus z.v. Johannes Theodorus d© Bruin en Adriana Anna van Velzen. Ondertrouwd: Corneis Tukker 23 j. en Anna Horsman 23 j. Getrouwd: Jan Mantel 30 j. en Grietje Hcndrika Feenstra 27 j. Overleden: Wijntje Grune echtgen. v. KI. Rutiterman 58 j.; Adrianus Nieuwe- veen, 52 j. LISSE. Vergadering van den gemeen- raad op Vrijdag as., des avonds om S uur. Punten van behandeling: 1. Voorstel van B. en vV. tot verkoop van een perceel bouwterrein langs de Kanaalstr. aan den heer N. B. Egmer te Koudekerk a. d1. Rijn. 2. Voorstel van B. en W. tot v r van een strook grond langs de Juliana- straat aan den heer T. de Haan alhier. 3. Verzoek van den heer C. van der Klugt te Hillegom, om voor de vesti ging van een do uwmatrialenhandel on geveer 1000 M.2 grond te huren langs ae Havensloot. 4. Vaststelling van een v er ordening, houdende ontslag aan onderwijzend per soneel bn het bereiken van den pensi oengerechtigden leeftijd en aan gehuw de onderwijzeressen. 5. Vaststelling van de tarieven en prij zen van het door het gemeentelijk wa terleidingbedrijf geleverde water. 6. Verzoek van de Afd. Lisse van de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur om verlaging van den gasprijs voor het koken van bloembollen.. 7. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. WOORD WIJK. De gemeenteraad1 besloot in te trekken het voor eenige jaren genomen beesluit om een subsidie van ten hoogste f6.000 beschikbaar te stellen in de kos ten van een nieuw aan te leggen auto weg van Noordwnk aan Zee naar heit Langeveld ten behoeve van een in het Lange veld te stichten auto-renbaan. OEGSTGEEST. Gemeentebelang. Maandagavond hield bovengenoemde vereeniging een algemeeene vergadering in „Het Witte Huis". Do opkomst was be vredigend. Omstreeks 8 uur opende de voorz., Dt. Blok, de vergadering met een woord van welkom, waarna Dr. Si mon Thomas na leziag der notulen, wel ke ongewijzigd werden gearresteerd, het jaarverslag voorlas, wat opviel door zijn uitvoerigheid, naast buitengewoon goede redigeering, en wat gesteldwaa m 0pgewekten geest. Heiruit bleek o.m. •dat Eet ledental 174 bedroeg op 1 April j.l. Verder dat het bestuur beslo ten heeft de zesduizendste inwoner een taart aan te bieden (als het een baby is, zal ze wel wat droog zijn alvorens de kleine in staat zal zgn haar te verorbe ren). Met nadruk ward in het verslag nog gezegd, idiat de vereeniging zich moet richten naar datgene „wat ons bindt" en niet naar datgene „wat ons scheidt". Mej. Pel deed financieel verslag, waaruit bleek dat nog in kas was f 130,94. Na onderzoek door een daartoe benoemde oommissie, werd haar de charge verleend. Voor 1928/'''8 werd een comiuisoie van onderzoek bestaande u't de heeren Ir. A. van Dgk, J. Milïkan en mevr. Kneteman met daarnaast twee pL verv. leden. Hierna bestuursverkiezing. De heerea M. H. A, Jutaen Wioher Rollandet wer den herkozen, terwijl mevr. Dr. Timmer mans werd gekozen in de plaats van den heer C. Bakker. Vervolgens vaststelling van het huis houdelijk reglement, ter vervanging van het thans geldende reglement, wat na onderlinge bespreking in haar geheel met algem. st. werd' goedgekeurd Hierna stelde de voorz. aan de orde benoeming van een commissie tan on derzoek van de klachten over slechte woningtoestanden, dit met het oog op de vele klachten, welke hieromtrent wor den vernomen. De bedoeling is een onderzoek te doen instellen of dit een gevolg is van slechte bouw, verkeerde toepassing bouwverordening of onvol doende toezicht. Na breedvoerige be sprekingen wordt 'door het bestuur aan enkele Heeren verzocht zitting te nemen in de commissie. Als voorz. wordt aange wezen het bestuurslid M. H. Juta, verder Ir. A. van Dijk, terwijl de heer K. Weeshoff aanvankelijk .J. A. Kne teman voorstelt, daar hij desgevraagd persoonlijk weinig trid beeft. Het bestuur meent echter, dat de commissie uit des kundigen moet bestaan, doch geen eigen bouwers, zoodat ze tegen den heer K als lid der commissie bezwaar maken. De heer Weeshoff Iaat ziofo de be noeming alsdan welgevallen. Verder zullen aan de commissie worden toege voegd, die personen, welke zij go wenscht acht. Ter zijner tijd zal de com missie rapport uitbrengen. Bij de rondvraag komen nogg verschil- kilde onderwerpen ter sprake en tegen half twaalf was d? bijeenkomst afge- loopen. RIJNSBURG. Met de goede prijzen die den laat- sten tijd gemaakt worden in den bloe menhandel houdt ook de aanvoer ge lijke tred. Men zou het ook andersom kunnen zeggen. Een feit is echter dat wanneer, zooals het er nu voor staat, spoedig warm weer aanbreekt, het met de zeer goede prijzen spoedig gedaan zal zijn. Dat leert de ondervinding. Er komen thans voornamelijk Darwintulpen uit de koude kassen, dan vroege tulpen Van dan kouden grond en massa's Nar cissen. Betaald wordt als volgt: La Reine f1,502,70, Caledonia 12,90 3,60; Prosperity £2,90—3,50, Flamingo f3,40—4,10, Cramoisie Brillant f2,80 3; Parma f1,082; Baron de la Ton- naye f2,703; W. Pit f2,10—2,70, Eli sabeth f3,504,30, Sanders f34» Rauwenhoff f3,904, Copland f2,70 3,40, But f3,203,90, KreJage f2,30 2,40, Narcissen f0,35°»7°» Poeticus Ornatus f0,280,35, "Phoenix f 1. Burgerlijke stand. Gebaren: Izak z.v. Pieter Prins en Cornelia Maria Kooiman; Wilhelmina Cath-rina d.v. Teunis Hegewoning en Sophia Louiza Pieternella Weeber; Janni dv. Arie Zandbergen en Maria Glasbergen; Nico- laas Willem z.v. Nicolaas Willem van den Haak en Kaatje de Mooij; Clasina d.v. Johannes Driebergen en Clasina Albertha Paanw. Ondertrouwd': Johannes Albertus v. Sohie 25 j. te Katwijk en Johanna Catha rina Grimbergen 22 ,j.; Hendricus van Delft 27 j. te Oegstgeest en Jansje Jun- gerius, 23 j.; Jacob van Eijkel 241 te Palembang, Ned. Oost-Indië esn Ne?l- tje van Klaveren 30 j. Getrouwd: Cornelis -Johannes van den Enkel 29 j. en Albertha Noort 29 j. Overleden: Jacobus van dier Waals 84 j. wetdm. RIJNZATE RW OUDE. In het tgjdvak 1 Januari31 Maart 1928, werden door den Keuringsdienst van Waren te Leiden, in totooi 12 win kels geinspeeteerd. Ter plaatse werden onderzocht 396 monsters en in het labo ratorium 24. In totaal werden 2 mon sters wegens ondeugdelijken toestand afgekeurd. SASSENHEIM. De heer D. L. Aangeenbrue alhier, ontving van de Classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk de bevoegdheid om in het ressort dier Classis een stichtelijk woord te spreken. RECHTZAKEN. IUAGSCHE Door de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage is, ter vervulling van de vacature van griffier van haar college, de nayolgende alphabetische lijst van aanbeveling opgemaakt: Mr. A. van de Koppel Jr., Mr. F. M. Pleyte, Mr. H. Serët Opzoomer, allen substituut-griffier bg ^gemelde rechtbank. De Rechtbank heeft gisteren veroor deeld: B. S., barbiers bed. en P. S., straatma ker, beiden te Leiden, thans gedeti neerd, wegens diefstal met braak in hot perceel Mariënpcelstraat 5 te Leidon, tot resp. 2 jaar en 1 jaar gevange nisstraf; J. S., uit Boskoop, wegens het zeden misdrijf, genoemd in art. 249 W. v. Str., tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaren; H. A L. de B., kantoorbed. te Leiden, wegens heling, tot 1 jaar gevangenis straf; W. L. los-werkman, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, wegens diefstal van geld uit de toonbanklade in een winkel te Monster, tot 4 maan den gevangenisstraf. RADIO-NIEUWS. Prol Schweitzer in Nederland voor de radio. Op Zondag 29 April o«m 6.30 uur n,m spreekt Prof. Dr. Albert Schweitzer voor den Hilversumschen zender over znn werk in equatoriaal Afrika, ingeleid door den Nederlandschen vertaler van zijn werk, Jan Eigenhuis. Vrijdag 4 Mei 8 uur n.m. wordt bet orgelconcert van Prof. Schweitzer op best beroemde orgel van de St. Bavokerk te Haarlem uitgezonden over den zen der te Huizen. Dit concert zal door den Nederland- scbeai musicoloog en criticus Herman Rutters tevoren om 7.35 uur worden ingeleid. Beideuitzendingen geschieden door den Vrijzinnig Pnot: Radio Omroep. Een spiegelei op golflengte 6 M. De „General Electric Company" heeft in Schenectady proeven genomen met een nieuwe radio-zendlamp, die onge veer vijftig maal zooveel energie uit straalt als een gewone zendlamp voor kortegolf-zenders. Zij straalt op een golf lengte van 6 m. circa 10 tot 15 K.W. energie uit De uitgestraalde warmte is voldoende om eieren te koken ofte bakken, appelen te braden, eleztrische lampen aan het gloeien te brengen zon der dat eenigerlei contact wordt ge» maakt Een met néon gevulde buis gloeit als een licht contact tusschso haar en de lamp gemaakt wordt Do energie der nieuwe lampen is sterk genoeg om ratten en insecten te dooden Naar het voorkomt, kunnen dezp lampen ook op medicinaal gebied met succes worden gebruikt tot verwarming van het bloed. De nieuwe lamp, welke onge veer 60 c.M. lang is en ia1/» c.M. door snede bezit, is het product van een jarige studie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7