DAG-AGENDA. gemaaiput te Medemblik. onderschei denlijk voor 539.000 en 205.600. Woensdag 25 April, 's av. acht uur. Graanbeurs, Burgstee?: Jubileum uitvoering der - Chr. Muziek-vereen. „Athalia". Vrijdag 27 April, "s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Uitv. van „Die Mat- thaus Passion" door de Mij. tot Bev. der Toonkunst. Vrijdag 27 April, s av. 7^ uur. Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Nieuwe Leidsche Courant, Gebouw Hooigracht 35. Zaterdag 28 April, 's av. acht uur. Hoogl. Kerk: Lezing met lichtbeelden door Prof. l)r. Alb. Schweitzer. Maandag 30 April, 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Openb. Feestverg. der Leidsche Chr. Oranjevereeniging. Woensdag 2 Mei, 's av. acht uur. Pieterskerk: Kerkconcert (Bach-koor). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 April a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. RECLAME SPLINTER HEÏ SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. GNDER wIJZEAS-KLOOSTERLINGEN Het Tweede Kamerlid, de heer Ling- beek, heeft den minister van Onder wijs, K. en W. de volgende vragen ge steld: Wil de minister, als hij gevolg go»"ft aan zijn in de vergadering van de Tweede Kamer van 3 Maart 1928 geda ne toewijzing om inlichtingen te ver schaffen nopens de wijze, waarop on- derw ijzers-kloosterlingen, werkzaam aan van overheidswege geldelijk ge steunde inrichtingen van onderwijs in do nabijgelegen landen, worden gesala rieerd, daarbij tevens vermelden ten einde de vergelijkingen en de. ge volgtrekkingen zuiver te doen zijn in hoever in die landen ten aanzien van de wedderegelingen voor het landspersoneel, inzonderheid wat be treft de leeken-onderwijzers, behalve met de ambtelijke prestatie, ook reke ning wordt gehouden met de maat schappelijke levensbehoefte? EEN PRG3SSSIE MET MILITAIR GELEIDE? Het Tweede Kamerlid, de heer Ling- beek. heeft den minister van Justitie en Oorlog de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op 6 Mei a.s het „mirakeleuze beeld der Lieve Vrouwe" in een plechtige op tocht zal worden vervoerd van Utrecht naar de Roomsche Kerk van Renkum, volgens de mededeeling van het rege- lingscomité in de plaatselijke bladen, „geëscorteerd door een militaire eere- waclit"? Is de Minister van Justitie niet van meening. dat wij hier te doen hebben met een vermomde processie, in strijd met het bestaande processie-verbod? Is de Minister van Oorlog niet over tuig^ van het ongepaste van het zich bedienen van een militair escorte ter opluistering van een plechtigheid, die voor een groot deel van Renkums be volking tot groote ergernis zal zijn? Zijn de ministers bereid om stappen te doen, teneinde tijdig zulk een er gernis te voorkomen? SOCIAAL ANARCHISTISCH VERBOND. Te Amsterdam is een congres ge houden van anarchisten, waarin, pa- dat een inleiding was gehouden over bedrijfsorganisatie, breedvoerige dis cussies over een strijdprogram werden gevoerd Tenslotte werd een program aan vaard, waarin o.m. wordt verklaard, dat het sociaal-anarchistisch verbond streeft naar vrijheid en gelijkgerech tigdheid der individuen en een harmo nisch gemeenschapsleven, waarbij een verhouding van individu tot gemeen schap niet beheerscht wordt door dwang, doch door rede en sociaal ver antwoordelijkheidsgevoel. Zijn beginselen zijn niet voor verwe zenlijking vatbaar, zoolang privaat eigendom van de productiemiddelen, welke exploitatie van menschen ten gevolge heeft en de machtsmiddelen van den staat de vrije levensopvatting beletten Het verbond plaatst zich daar on> zonder voorbehoud op het stand punt van den revolutionairen klassen strijd en zal het gezag in al zijn vor men bestrijden en ondermijnen met alle daartoe geëigende middelen, den staat en de huidige maatschappelijke orde tegen alle instituten, die indivi du en massa in onderwerping willen houden. Tegenover rassen- en klassenover- heersching stelt het de vrijheid, gelijk heid en broederschap der menschen te genover de kapitalistische overlieer- sching de socialistische bedrijfsorgani satie, tegenover den godsdienst de re de. Nadat een en ander was bepaald om trent contributie, correspondentie or gaan, enz. traden direct ruim 100 aan wezigen en enkele vereenigingen toe. ZUIDERZEEWERKEN. De Directeur-Generaal der Zuider- zee-werken heeft aan de Aannemings- maafschappij, voorheen Hillen en Roo- sen en Betonbouw Trio opgedragen den bouw van een schutsluis en een JOODSCHE WINKELS OP ZONDAG. Blijkens het jaarverslag van den Middënstandsraad, heeft het. bestuur van den Raad, inzake de winkelslui tingswet geadviseerd de Joodsclie win kels slechts gedurende een zeker aan tal maanden per jaar des Zondags tot 2 uur geopend te mogen houden. Naar aanleiding daarvan hebben be doelde organisaties het volgende tele gram aan den Middenstandsraad ge zonden: „Goudeket, voorzitter der Joodsclie Winkeliers Vereeniging te Amsterdam en Louis Snapper, voorzitter der Jood- sche Bakkerspatroons in Nederland, protesteeren tegen het door uwen raad doorgegeven advies inzake de winkelsluiting op Zondag voor de Joodsche belanghebbenden, zonder de beide organisaties te voren te hebben gehoord". WONINGBOUW MET RIJKSSTEUN. De stichting Maas en Waal, be staande uit Maas-Waalsche burge meesters, enz., heeft, in overleg met den minister aan ingezetenen van Maas en Waal, die, na de watersnood, met Rijkssteun hun woningen weder opbouwden, uitstel van betaling van den eersten aflossingstermijn verleend tot 1930. Deze bepaling geldt alleen voor hen, die voor 1 Mei 1928 de rentelooze hy potheek van het Rijk vrijwillig heb ben aanvaard. Tot nu toe hebben 90 personen hun hypotheekacte met het rijk niet aanvaard. POSTSTEMPELS. Het voornemen bestaat, de op de achterzijde der poststukken voorko mende poststempel, aanwijzende de volgorde der postbestellingen, alsmede het dienstnummer van den besteTler. die het stuk bestelt, af te schaffen. Er wordt thans op eenige postkanto ren nagegaan, of de afschaffing zonder veel bezwaar kan geschieden. ELECTRT^CFE STROOM IN ZEELAND. De raad van advies der Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij, heeft met algemeene stemmen beslo ten, te adviseeren, niet over te gaan tot den bouw van een eigen centrale voor de voorziening van electrischen stroom van Walcheren en Zuid-Beve land ten Westen van het kanaal. NIET-WACHTGELDERS ONBENOEMBAAR. De Minister van Onderwijs heeft af gewezen het verzoek van het gemeen tebestuur van Schotland, om voor de benoeming van een schoolhoofd buiten de „wachtgelders" te gaan. SCHOOLATHLETIEK. Tot lid van de Centrale Commissie voor Schoolathletiek in Nederland is benoemd de heer J. D. de Jong, leeraar in de lichamelijke oefening aan de R. H. B. S. te Harlingen. UTRECHTSCHE GEMEENTELIJKE POëZIE. B. en W. van Utrecht schrijven, naar het Utr. Dgbl. meldt, aan den gemeen teraad In een op maat en rijm gesteld adres Verzoekt de heer des huizes Bank- straat zes Aan u een boom te laten vellen, Welks takken hem en zijn geburen kwellen. Des klagers naam is W van Campen. Hij schildert met gevoel de rampen Van rheuma, pijn en ander ongemak. Bezorgd door 't zon-weerhoudend bla derdak Doch als hij schrijft: „De boom is ziek en rot, Dus gaat hij stellig toch wel gauw kapot", Dan heeft de dichter 't daarbij werk'- lijk mis, „Plantsoenen" zegt: „Hij is gezond als visch" De chef van dienst verklaard' ons: rooien zond" En raadt dan ook: „Laat staan hem in den grond. Want anders zal men u nog vragen. De and're hoornen mede af te zagen". „En gaan ook die, dan wordt de straat ontsierd, Ja zelfs misvormd tot leelijk kale sliert! Men moet met bijl en hakmes niets verknoeien, Doch wel het overdadig loof doen snoeien". W ij sluiten ons bij dat advies graag aan En geven u derhalve het vermaan, Den dichterlijken -adressant te melden Hetgeen wij in dit stuk vertelden. De burgemeester FOCKEMA ANDRAE De secretaris J. DE LANGE, teekent mee. BUITENLAND. INTERNATIONAAL ARBEIDSBUREAU. "De raad van beheer heden bijeen. AI<?n meldt uit Genève: Heden is de 39e zitting van den inter nationalen raad van beheer van het in ternationaal arbeidsbureau geopend om de voornaamste punten vast te stellen van liet budget van 1929 en de herziening van de internationale arheidsconventie on der de oogen te zien. Dit laatste punt houdt verband met een derde belangrijk punt dat wellicht nog aan de orde zal ko men: Het Engelsche voorstel tot herzie ning van de Washihgtonsehe conventie zuke den achturigeh werkdag. De raad van beheer heeft namelijk in Februari besloten, dat hei Engelsche voor De proefvaart van de „Nieuw Holland". Gisteren vond de proefvaart vanuit Ymuiden plaats van het nieuwe s.s. „Nieuw Holland", dat te Rotterdam gebouwd werd, en een van de grootste schepen van de Kon. Paketvaart Maatschappij is na de „Christiaan Huygens" de grootste in Nederland gebouwd. De hoofdafmetingen zijn: 164.72 X 19.12 X 9.85 meter, de bruto- tonnen- maat 10.903 tons. Er is plaats voor 174 passagiers 'en voor 199 man equipage. De kiel van de „Nieuw Holland" werd gelegd op 2 April 1927 en de te water lating had plaats op 17 December 1927. De „Nieuw Holland" aan den steiger te Ymuiden, terwijl de genoodigden die de proefvaart meemaakten, aan boord gaan. Tijdens de proefvaart van de „Nieuw Holland" was ook de heer de Vlugt (Burgemeester van Amsterdam) aan boord. Wij zien hem hier bij het ver laten van het schip. stel eerst aan de orde zal komen na de besprekingen van het algembene vraag stuk van de herziening. Aangezien over het algemeene vraagstuk groote mee- ningsverschillen tusschen de arbeiders- en patroonsgróepen bsstaat, is het niet zeker, dat de raad in deze zitting reeds tot een beslissing zal komen en dit zal waar schijnlijk tengevolge hebben, dat de be handeling van het voorstel van de En gelsche regeering om herziening van de achturendagconventie op de agenda der internationale arbeidsconferentie van 1929 te plaatsen, opnieuw zal worden verdaagd. ARBITRAGEVERDRAG TUSSCHEN DE VER. STATEN EN DUITSCHLAND. Spoedige onderteekening. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zal in den loop van deze week te Washington een arbitrageverdrag tusschen de Ver. Staten en Duitschland worden ondertee kend. dat over vijf jaren loopt. Onderteekenaars zullen zijn, Staatsse cretaris Kellogg en de Duitsche ambassa deur te Washington von Prittwitz. Het verdrag zal, voor zoover bekend, niet van zoo verstrekkenden aard zijn als soortgelijke Duitsche verdragen met an dere landen. DE BEGROOTING IN HET LAGERHUIS. Churchill's plannen. Gistermiddag heeft Churchill in het En gelsche Lagerhuis zijn begrootingsrede ge houden. Het budget van het vorig jaar was, naar hij zeide, in weerwil van de ongun stige omstandigheden, j.uist gebleken. Een tegenslag was geweest een vermindering van de opbrengst der bierbelasting met vijf millioen. Het tekort zou ook in het der^e jaar nog blijven bestaan, indien de bezuini gingscampagne niet was- voortgezet. De regeerings-departementen hadden 10 V* millioen bespaard. Aangemoedigd door 't succes van het vorig jaar stelde hij voor, deee werkwijze te handhaven en, waar dit in het bestuur maar mogelijk was, geld te besparen. Sprekende over de algemeene afwikke ling van het probleem der nationale schuld, zeide Churchill, dat hij zich voor stelde terug te keeren tot de door sir Stafford Northcote uit het kabinet van Disraeli in 1875 gevoerde politiek en de instelling van een vast jaarlijksch bedtatr ter afbetaling der nationale schuld. Hij stelde voor dit bedrag te bepalen op 355 millioen pond per jaar. Met deze som kon zoowel de huitenlandsc.be als de binnen- landsche schuld worden afbetaald, inclu sief de schuld aan de Ver. Staten, zonder dat de tegenwoordige belasting de eerste 50 jaar behoefde te worden verhoogd. Churchill kondigde voorts verhooging van de accijnzen op Britsche wijnen en in voerrechten op sigarenaanstekers en knoo- pen aan, alsmede eenige verlichting der plaatselijke belasting. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Een beslissende slug. Volgens berichten van het -hoofdkwar tier van liet Zuidelijk legeï-, is twintig ki lomei i-r voor Tsfnanfoe de beslissende De Noordelijke troepeöi zouden reeds voorbereidingen maken voor het verder terugtrekken. Naar verluidt, koestert men het plan de groote Hoang-Ho brug, die destijds door Duitsche ingenieurs gebouwd is, in de lucht te doen vliegen. In Zuid-Chineesche kringen is men zeer optimistisch gezind over het verdere verloop van de gevech ten. HOE DE SOVJET-LEENINGEN WORDEN GEPLAATST. Kort geleden aldus de Russische me dewerker van het Handelsblad schreef de Sovjet-regeering een boeren-leening uit. Weken lang wijdden alle Sovjet-bladen pagina's aan de beschrijving van de tal rijke voordeelen, welke het bezit van de obligaties dezer leeningen verschafte. Het animo was echter gering en de plaatse lijke autoriteiten namen hun toevlucht tot de gewone maatregelen, welke de bolsje- wiki gebruiken bij het onderbrengen van hun obligaties: dwang, Ireigementen enz. Rykow, de voorzitter van den Raad der Volkscommissarissen van de Sovjet-Unie ontving bergen van brieven van boeren, die zich beklaagden over deze practijken van de plaatselijke administratie. Rykow heeft toen een circulaire gezonden aan alle ambtenaren, waarin hij deze -oractij- ken ten strengste veroordeelde en bij hen aandrong, zich te beperken tot „overre ding en zedelük toelaatbare middelen". In denzelfden geest adviseerde Rykow de regeeringen van de bondsrepublieken. Alle Sovjet-bladen publiceerden de circu laire van Rykow en voegden er hun aan maningen bij. De plaatselijke autoritei ten hebben zich echter niets van al die bevelen en aanmaningen aangetrokken en zetten hun practijken voort. Uit alle uit hoeken van Rusland komen klachten over de handelingen van de administratie, die de bevolking dwingt, de obligaties van de nieuwe leening te koopen. Ook de Sovjet bladen krijgen brieven over deze practij ken. Wij zullen hier uit de Sovjet-bladen eenige klachten overnemen, die de wijze illustreeren, waarop de Sovjet-leeningen ondergebracht worden. De arbeiders van Petersburg sturen aan hun familieleden, die op het platteland wonen, geld (er zijn in Rusland honderd duizenden arbeiders, wier gezinnen op 't platteland wonen), maar de postadmini-' stratie houdt het geld aan en geeft in plaats daarvan obligaties van de leening, aldus de „Troed", het centrale orgaan van het Russische Vakverbond (in het num mer van 10 April). Dergelijke klachten kwamen uit alle streken, waar de gezin nen van Petersburgsche arbeiders wonen. In Siberië gaat de administratie nog eenvoudiger te werk: daar dreigt de ad ministratie iedereen, die weigert obliga ties van de nieuwe leening te koopen, te zullen arresteeren. De boeren worden dus voor de keuze gesteld: obligaties te koo pen of opgesloten te worden. Het komt vaak voor, dat een boer thuis een obli gatie bezorgt krijgt met de mededeeling, dat hij het geld bij den dorpssovjet moet storten. Wie weigert obligaties te koopen, wordt vaak gedwongen een stuk te tee kenen, dat hij de obligaties van den Sov jet-staat weigerde te koopen. Wat dit in den Sovjet-staat beteekent, is niet moeilijk te begrijpen. In de streek, waar veel vlas geteeld wordt, worden de boeren, die vlas aan de RECLAME. DAMES. Bezoekt onze SPECIALE HANDWERKAFDEELGNG U zult zich verbazen over de ENORME sorteering en lage prijzen WAALS Haarlemmerstr. 130 136. rijksoplcoopers inleveren, gedwongen een gedeelte van het hun toekomende bedrag in den vorm van obligaties van de boe ren-leening te nemen. In den regel moet elke boer obligaties voor 1UU «oebel ne men. Dit is voor een Russische boer een geweldig bedrag. In verschillende gedeelten van Rusland kregen alle boeren, die weigeren obliga ties te koopen, de mededeeling, dat zij noch zaaizaad, noch kunstmest zullen krijgen (zoowel het eene als liet andere kan in Rusland alleen door de overheid geleverd worden). In vele dorpen schrapte de administratie, ondanks de protesten van de besturen der landbouw-cooperaties, alle boeren, die weigerden obligaties te koopen, uit de lijsten van die coöperaties. Wij zouden de lijst nog eindeloos kun nen voortzetten, maar het medegedeelde is voldoende om een duidelijk beeld van den toestand te krijgen. Op deze wijze worden de Sovjet-leeningen onderge bracht, waarna het Sovjet-telegraaf-agent- schap de mededeeling verspreidt, dat de bevolking opnieuw een leening van den Sovjet-staat heeft volteekend. GEZOND MADRID. Rehabilitatie van hun vaderstad. De Vereeniging van Kinderen van Ma drid had dezer dagen, naar de Madrileen- sche correspondent van de „Times" meldt, een vergadering belegd, ter verdediging van het klimaat van Madrid dat eeuwen lang belasterd heet te zijn. Er waren in den schouwburg, waar de vergadering gehouden werd, bijna 700 „kinderen van tusschen de 80 en 90 te genwoordig en het presidium werd be kleed door een taaie oude dame van 103 jaar. Er werden verscheidene redevoerin gen gehouden, o.a. door een acteur van 90 jaar. Toen hij uitgesproken was, werd hij hartelijk omhelsd door een vrouw met witte haren, die een halve eeuw geleden van zijn tooneelspelen had genoten. Te oordeelen naar het flinke voorkomen der aanwezigen (aldus' de „Times"-corr3S- pondent) heeft het klimaat, of wat het dan is dat de menschen zoo oud doet wor den, het pleit gewonnen. FOLKLORE UITSTAPJES IN NEDLRLATl). W. C. Mardorf soarrjit in*dia Köhs. Ztg. ovar hei uitstapje naar iNederlanid^ dao een. twtenoiiaeru leue-n die een con gres voor -anemische V olksxuiide bij woonden, naai- ons rand hebnen ge- inaaxt en is in geesUdrifó over hetgcieu ze hebben gezien. natuurlijk is nei ini tiatief uitgegaan van D. J. v, d. Ven wiens fimid ïveerlancLca re/en in oogot- tijd en in den zomer op net in eaer-oak- siscbe fulxlorecongits ïesp. a.s inzet van de reis naar in eaerlanu, in de Boc caccio bioscoop te Keulen vermond, zijn bewondering hebben. Deze iaats,.e laat Duitsche pogingen in dezen geest o.a. van Drol. riahne te Jriaiie aemer zico. De zomerfilm is voor de vergelijkende folklore in zooverre een daaa, uat ze de verwantschap tusschen .neder la nd- sche en Duitscne volKSgebruixen in Doeid onthult. In Zutpi.- n, zegt Mardorf, zagen we •den opt-Ciït der kinderen niet palmpa- schen; in Asselt, het ine.ne dorpje in Limburg mot zijn bijzondere, aan his.ori scbe feden overrijke iioo jarige Deuk, waren we getuigen van de met oudé riten erg doorspekte Assriter bruilofc, Lochein wachtte met een ecat oud-Gri- dorsch koffiedrink jn, Valkenburg, waar de studiereis eindigdie, bereidue den gasten in zijn historische grotten en catacomben in het middurnaentedjk uur een heel bijzondere ontvangst welke dorr het uitroepen van het Mei lief, een oud-Valkeoburgsche Links ter- go bruik, haar plaatseiijkr k eur kreeg. Die Nejderlandische irikiore krijgt haar eigen noot door hot openluchtmu seum te Arnhem, dat al een indrukwek kond beeld van de bijzinJere zieden van Neder.and geeft. Van do Nederlandsche folklore on scheidbaar, acht Mardorf de aan het water gelegen kasteel n van den land adel. welks verband me de volksziel sterker i.-, dan in Duitsculand'. Van die prachtgo.bouwen stelt hij het kasteel Doorwcrth, de laatste Rijnburcht het hoogst. Verder noemt hij het kasteel Reppel c-n als cultuurcentrum in frim burg ii t kasteel Hil enraad (in Swal- men), en dit laatste niet alleen om zijn schatten, maar omdat- de eigenaar en bewoner graaf Wol f i'-Metternich een goed kenner en vereerder van de volks ziel is. Wat b1 landschap betreft heeft het uitsta pj-" r,aar Gelderland en Limburg hem geleerd, dat Nederland iii dit op zicht iiit meer het land der windmo lens is. Veel sterker treedt op den voorgrond de parkachtige invloed op het landschap met zijn vlakke klinker bouw w- ken. waarbij den laats en tpd ook de kleur komt. Voornamelijk Gel derland met zijn stille kasteel\irken, d' geweldige Middachter beuken, de Oosterbeeksche heiden, lieten sterk in drukken achter, omdat zich in deze steeds weder de landschappelijke fijn gevoeligheid der Hollandei's openbaart. KORTE BERICHTEN. Nog st.cds hébben nieuwe aard schokken in Bulgarije plaats; er bestaat lernstige vrees vyor een epidemie onder de noodlijdende bevolking. De radicalen in Frankrijk w\ n- schen een verkiezingsaécoond met d socialisten. Bij een tusschentiktsche Lager hu - verkiezing in ïïanley behield de Arb

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2