CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Cil nummer bestaal uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. JAARGANG WOENSDAG 25 APRIL 1928 NUMMER 2419 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weeki 0.19 Franc'o per post per kwartaal 2.90 V Het begint weer. Op Zondag 29 April laten de Ne- derlandsche Spoorwegen weder een extra trein loopen naar de bloeiende Betuwe. De trein loopt van Amster dam, Haarlem, Hilversum en van Den Haag, Rotterdam, Dordrecht met tus- schenstations naar Geldermalsen, Tiel, Kesteren, Eist, Oosterbeek en Arnhem. Het initiatief is hier uitgegaan van de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer te Tiel. Dit jaar is de aantrekkelijkheid voor deze goedkoope treinen zooveel groo- ter door de ingevoerde regenverzeke ring. Immers, reizigers die zich van plaats- kaarten voor de goedkoope treinen voorzien, kunnen desverkiezende een regenverzekering sluiten, mits deze ge sloten wordt tegelijk met het nemen der plaatskaarten en de verschuldigde premie zijnde 10 pet. van den prijs der plaatskaarten wordt betaald, (opwaarts afgerond op veelvouden van 5 cent). Waar hiermede weer de dag des Heeren wordt ontheiligd, meenen wij, dat het noodig is bij vernieuwing hier tegen op te komen. Waarom, zoo vragen wij, tracht men niet de verjaardag van Prinses Juliana op Maandag a.s. voor zoo'n doel tot een uitgaansdag te maken, aangeno men dat "uitstel tot Hemelvaartsdag op 17 Mei met het oog op den bloeitijd der vruchtboomen niet mogelijk was. V Het Fransche Calvinisme. In 't Dróne-departement van Frank rijk (Rhöne-gebied) is in de Eglise Réformée een opwekking begonnen, die voor het meerendeel door jonge predikanten geleid wordt. Daarbij wordt het zuivere Calvinistische stand punt ingenomen dat niet nieuwe Kerk- formatie, maar reformatie moet plaats hebben. Op tweeërlei wijze wordt gewerkt, n.l. door evangelisatie wordt meer lief de tot de Kerk gewekt, maar daarnaast wordt ook op de Kerkregeering een krachtigen druk uitgeoefend. Een dezer hervormers Dr. Henri Eberhard schrijft in „Le Matin Vient" een artikel, waarin hij zegt dat de zie len gewonnen voor dit reveil, niet zul len kunnen leven in een Kerk, waar in lauwheid en modernisme heerschen. Daarom moet de Kerk meer leven too- nen, moet als een zoutend zout optre den. Wereldschgezindheid moet wor den uitgebannen. De bannen in de Kerk moeten door de tucht worden uitgeworpen. De wereldsche gezindheid blijkt vol gens hem o.a. uit het feit, dat kerke- raadsleden gekozen worden uit de rij ken en machtigen, ongeacht of zij ge- lcovig of ongeloovig, van geastelijke waarde of waardeloos zijn. Onder de bannen verstaat hij o.a., het onvoldoen de geestelijk leven, de middelen om aan geld te komen door loterijen, ver- koopingen, geluksspeler. en de ontrouw aan de belijdenis der Kerk. Zou er ritseling komen in de dorre doodsbeenderen in de velden van Frankrijk? God geve het! V He Indische burgemeesters Onlangs signaleerden wij het dwaze denkbeeld om voor de aanstaande en in functie zijnde burgemeesters een op leidingscursus in het leven te roepen. Inmiddels bereikten ons nog meer berichten over ongelukkige verhoudin gen in Indische stadsgemeenten. Daar naast zagen wij dat voor een 10-tal nieuwe plaatsen een groot aantal sol licitanten zich aanbood, waaruit de conclusie viel te trekken, dat men ook daar het burgemeestersbaantje nog steeds als een „zeer begeerd" blijft zien. Maar de Indische Pers wijdt ook aan dit punt aandacht. Het Alg. Ind. Dagblad betoogt in een artikel, schrijvende over de ge beurtenissen in den Palembangschen Raad, dat opheffing van de kleine stadsgemeenten geen remedie zijn kan. De Regeering wijze liever burgemees ters aan, ten volle voor him taak be rekend. „Wanneer Palembang, en andere ge meenten, die in opspraak zijn of waren, burgemeesters die bekwaam en niet te vergeten geschikt waren voor hun taak, aan hun hoofd hadden gezien, dan zou veel publieke opspraak ver meden zijn. „Daarom moet voor de regeering, en voor alle B. B.- of gewezen B. B.- autoriteiten, die haar te adviseeren hebben, vaststaan, dat burgemeesters benoemingen zeer bijzondere benoe mingen zijn. Moeilijk te vergelijken met voorzieningen in al die functies, waarvan men de bekleeders over heel Indië kan heen en weer schuiven. „Als men dezen maatstaf eens aan nam: een burgemeester moet tien jaar op één plaats staan, dat is dus de helft van het tijdvak, waarin een Indisch ambtenaar pensioenrijp is; als men daarbij overwoog, dat no/it iemand benoemd moet worden, omdat hij in zijn tegenwoordig corps niet „past", of er „geen vooruitzichten" heefi en even zeer, dat men nimmer iemand aan wees, die geen reputatie van men- schenkennis bezit, dan zouden er ook niet zulke dwaze telegrammen door gemeenteraden worden gezonden naar Buitenzorg, als onlangs uit Pa- dang en Palembang". De Indische Decentralisatie is de pe riode van het tanden krijgen blijkbaar nog niet door. STADSNIEUWS. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. Gisteravond is in den Foyer van de Stadsgehoorzaal de ledenvergadering van de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging gehouden. De voorzitter, de heer A. J. Schone- veld, opende de vergadering met een kort openingswoord, waarin hij in her innering bracht, dat de vereeniging thans 5 jaar bestaat en alzoo haar eer ste lustrum viert. Met blijdschap mo gen wo constateeren, dat de vereeni ging, die thans 8000 (volwassen) leden telt, nog steeds zich in gestadigen groei mag verheugen, waaruit wel blijkt, dat zij in een behoefte voorziet. Na nog met een en. .el woord gewe zen te hebben op de beteekenis der vergadering van dezen avond, waarop zoowel statuten- als reglementswijzi ging aan de orde komt, gaf Spr. aan den secretaris, den heer P. P. de Ko ning, gelegenheid tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die onveran'erd werden vastgesteld. Nadat de statuten-wijziging aan de orde was gesteld, bracht de secretaris het jaarverslag over 1927 uit, waaruit we memoreeren, dat in dit jaar gemid deld 100 leden per week werden inge schreven. Voor rekenin- der vereeni ging werden in het afgeloopen jaar 484 joden verpleegd met een totaal van 11.488, verpleegdagen. Van deze 484 le den werden 170 in het Ac. Ziekenhuis, 188 in het St. Elisabeths-gasthuis en 107 in het Diaconessenhuis verpleegd. Uit deze cijfers blijkt wel, welk een groote beteekenis deze vereeniging reeds hier ter stede inneemt. Aan het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer H. C. Smit, ont- leenen we, dat er op 31 Dec. j.l. een sal do was van 8.623,70. De ontvangsten edroegen (in ronde getallen) 49.000, de uitgaven 41.0000; de subsidie der gemeente bedroeg 7500. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Op voorstel der controle-commissie, die de ^oeüen en bescheiden in orde bevonden heeft, werd de penning meester van zijn gehouden beheer ge dechargeerd. De begrooting voc 1928, sluitende op 56000, werd eveneens goedge keurd. Tot bestuursleden werden bij accla matie herkozen de heeren A. J. Scho- neveld en ir. G. A. v.' Klink, iberg; in cd vacal^.c, ontstaan door het ver trek van den heer Roman o werd gekozen de heer S. Th. Buys, die de be- ïwcming aannam. Daarna werd de reglements-wijzi ging, welke o.m. hierop betrekking heeft, dat tmen 3 maand. lid moet zijn om rechten te doen pelden, aan orde -esteld. Dr. Leesberg, commissaris der ver eeniging, gaf in verba. te'-rrm een uileenzettinp- betreffende de „rust- natiöntp^" ri;o in hft afgeh -.pen jaar aan de vereeniging ongeveer 10.000 gekost hebben, wat de vergoeding voor de operatie-patiënten, waarvoor de vereeniging oorspronkelijk opgericht is, in gevaar brengt. Het ligt in de bedoeling, vanaf 1 Mei a.s. op de rustpatiënten een scherpere selectie toe te passen. Na breedvoerige discussie over deze kwestie worden de voorgestelde wijzi gingen goedgekeurd. Daarna werd de vergadering geslo ten. Hierna had een nieuwe ledenverga dering plaats, waarin nogmaals de wij ziging der statuten, betrekking heb bende op de artikelen 7, 8, 11 en 13 en verband houdende met de door de Ge meente Leiden toegekende subsidie, aan de orde werd gesteld. De ledenvergadering ging met deze wijziging accoord, waarna na de rondvraag de vergadering gesloten werd. TENTOONSTELLING OUDE KANT. De burgemeester hoopt a.s. Zaterdag middag half drie de tentoonstelling van oude kant in de Lakenhal te ope nen. PROF. DP. B. D. EERDMANS. Ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag heeft de afd. Leiden van den Vrijheidsbond gisteren prof. dr. B. D. Eerdmans, oud-lid der Tweede Kaïmer en oud-lid van den gemeente raad gehuldigd. Een comité bracht de gelukwen- schen van den Vrijheidsbond over en bood den hoogleeraar een serre-ameu blement aan. VERKOOP EMMABLOEM. De opbfengst van den verkoop van de Emmabloem heeft bedragen: te Lei den 1491,83, te Oegstgeest 117,92. JUBILEUM-UITVOERING CHR. MUZIEKVEREEN. „ATHALIA". Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan gaf gisterenavond in de goed bezette Graanbeurs de Chr. Muziek- vereen. „Athalia" een welgeslaagde uitvoering. Aan het begin van den avond droeg de voorzitter, de beer N. de Neef, de leiding op aan den eere-voorzitter, den heer D. A. Treur, die nadat hij de bij eenkomst had geopend met gebed, en had laten zingen Gez. 20 1 en 7, een kort openingswoord sprak, waarin hij wees op verschillende gebeurtenissen in de afgeloopen 15 jaar. Donkere wolken hebben zich dikwijls boven de vereeniging samengepakt, maar zijn gelukkig weer voorbijgegaan en de ver eeniging is voortgegaan op den inge slagen we§, steeds: excelsior. Spr. heet daarna allen hartelijk welkom, spe ciaal de donateurs, die Spr. dankt voor hun geldelijke steun, de afge vaardigden van de zusterverenigin gen en de medewerkers voor dezen avond. Verder wees Spr. on de opvoe dende kracht van de muziek en be sloot met allen een goeden avond toe te wenschen. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van he t programma. Het eerste nummer was een jubi- leum*marsch 19131928, opgedragen aan de vereeniging bij dit jubileum door haar Directeur den heer H. v. d. Held. Toen deze marsch was gespeeld, werd den directeur namens de ver eeniging een prachtige krans aange- Loden onuer dankzegging voor alles wat hij voor de vereenigin0" heeft ge daan. De zaal onderstreepte dit met een krachtig applaus. Het programma was verder zeer af wisselend. Athalia blies er lustig op los. De verschillende nummers werden goed gespeeld ,en de aanwezigen toon den zich dan ook zeer dankbaar, wat men kon opmaken uit de hartelijke bijvalsbetuigingen. Verder was er het dubbelmannen- kwartet „Inter Nos" uit Oegstgeest, dat verschillende mooie liederen zong;, terwijl tevens medewerking was ver kregen van het gezelschap van der Horst. De heer v. d. Horst had een aantal komische coupletten gemaakt op de geschiedenis van de muziekver- eeniging, die zeer in den smaak vielen, vooral omdat men af en toe nog eens mee kon zingen. O.a. w-erd in herinne ring gebracht dat een tweetal leden, de heeren Treur en Scheffer vanaf de oprichting lid zijn geweest. Beide hee ren werd een sigarenkoker met ins criptie aangeboden. Het was alles bij elkaar een mooie avond. Vanavond zal een tweede feestavond worden gegeven, waar behoudens de medewerkers van gisteravond, behal ve het dubbelmannenkwartet „Inter Nos" zal medewerken Mej. Jenny de Graaf, solozangeres. Verder zijn er voor dezen avond nog verschillende mooie verrassingen, zoodat ook deze avond een zeer mooie belooft te wor den. Een kleine raad zouden we Athalia nog willen geven: Zorg in den vervol ge ervoor, dat de programma's beter worden gecorrigeerd, want het was werkelijk treurig zooveel fouten als de verschillende versjes enz. bevatten. Op verschillende bladzijden heeft het pro gramma veel weg van een cacographie. COMMISSIE TOT BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. De commissie tot bestrijding van den woeker alhier heeft in haar laatst gehouden vergadering besloten van haar bevindingen rapport uit te bren gen aan het bestuu: van den Armen raad. Tevens werd besloten de zitting van het bureau van aangifte en voor lichting inzake credietvers chaffing niet te doen plaats hebben. Degenen die voorlichting of bemiddeling noo dig hebben kunnen zich wenden tot den secretaris der commissie, den heer P. A van Aggelen, Nieuwsteeg 6. DT OPHEFFING DER GARNIZOENS SCHOENMAKERIJ. In verband met het besluit van den Minister van Oorlog tot opheffing van de militaire schoenmakerij alhier en het ontslag van het betrokken perso neel, heeft de Leidsche Bestuurders- bond zich met een uitvoerig adres ge wend tot den Minister van Oorlog. WERKSTAKING BEHANGERS. In verband met de loonregeling geëischt wordt verhooging van het uur loon van 64 op 66 cent hebben een aantal behangersgezellen alhier den arbeid neergelegd. De patroons zijn niet voornemens de eischen in te wil ligen, zoodat verwacht wordt, dat de staking spoedig algemeen zal zijn. MUSEUM VAN OUDHEDEN. Op initiatief van Mevr. Stephenson- Hagen te Oegstgeest is gisteren hier ter stede opgericht een vereeniging van belangstellenden in 's Rijks Mu seum van Oudheden. Tot bestuursleden werden gekozen Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen (onze burgemeester) voorzitter; Mevr. M. M. de Vries-Vogel, seer.; Prof. Dr. J. W. Muller, penn., en Prof. U. Pb. Boisse- vain, bestuurslid. ELECTRISCHE WARMWATER TOESTELLEN. Een groot comiort. Hedenmorgen te ongeveer half elf reed vanaf het erf van de lichtfabrie ken een handkarretje, geduwd door twee personen, waarop netjes inge pakt het honderdste warmwatertoestel werd vervoerd, dat geplaatst zal wor den in het district dat door de Sted. Electriciteitsfabriek wordt bestreken. Daarom, nu men 100 voorbeelden heeft waarvan men ondervinding kan leeren, is het niet ondienstig eens te wijzen op het groote comfort, dat deze toestellen aan de gebruikers verschaf- men tegen betrekkelijk geringe kosten In andere steden zijn reeds duizen den van dez etoestellen geplaatst en over 'talgemeen is men er bijzonder over tevreden. Tusschen 11 uur 's avonds en 7 uur 's morgens wordt er weinig electrici- teid gebruikt en die tijd maakt men thans productief. Men laat voor elf uur het reservoir volloopen en de electriciteitsfabriek zorgt voor de rest. 's Morgens heeft men water van een minimum temperatuur van 85 graden Celsius, waar men om te beginnen een heerlijk kopje thee van kan zetten. De huismoeder zal hier wel een beetje ongeloovig tegenover staan omdat ze zal meenen, dat het water eerst ge kookt moet hebben, maar dat is in dit geval niet noodig omdat de luchtdee- len reeds voor het bereiken van de 100 graden C. zich niet meer in het water bevinden. Het water kan weder tot den laat- sten drukkel wrorden gebruikt en blijft den geheelen dag op temperatuur. Niet alleen voor de huishouding zijn de toestellen van groote waarde, ver schillende industrieeleü, die er ge bruik van maken erkennen, dat ze in hun bedrijf prachtig te pas komen. In melkhandels, in bakkersbedrijven, in boerderijen, enz. zijn ze van veel nut en groot gemak en er is no.g niemand onder hen, die er spijt van heeft zulk een warmwater-toestel te hebben ge plaatst. Ze zijn verkrijgbaar in verschillende afmetingen met verschillende inhoud al naar gelang men veel of weinig warm water noodig heeft. We zeiden reeds, dat de kosten be trekkelijk gering zijn. En dat is ook inderdaad zoo. Een toestel met een in houd van 20 L. kost per maand 3, met een inhoud van 50 L. 4,50, met een inhoud van 120 L. 8, met een in houd van 200 L. 11. Voor deze bedra gen heeft men dus alles: de huur van het toestel, de aanleg en het electrici- teitsverbruik. De installatie heeft in één dag plaats, zoodat ook dat geen bezwaar kan zijn. Men kan natuurlijk ook zelf een toestel koopen en het nachttarief voor het stroomverbruik betalen maar het is nog zeer de vraag of dat goedkooper is. Het is hier zui ver zoo, dat de fabriek warmte levert, op dezelfde manier als zou b.v. de gasfabriek in elk huis een gashouder- tje zetten. Het zou zelfs wel kunnen dat de electriciteitsfabriek uit een centraal punt de warmte leverde, zooals dat nu geschiedt bij de gasleve ring uit een groote gashouder en dat gebeurt dan ook in Zwitserland, maar is hier practisch nog onmogelijk. We meenen onze lezers thans wel aangetoond te hebben welk een groot ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden* worden da gelijks geplaatst ad, 40 cents Binnenland. Heden brengen een 25-tal Tweede Kamerleden een bezoek aan den Bies- bosch. Do S. D. A. P. koopt een partijge= bouw aan. Een woeste herdershond valt een kind in een kinderwagen aan. Buitenland. Een beslissende slag in China. De raad van beheer van het Intern. Arbeidsbureau bijeen. Een arbitrageverdrag tusschen de Ver. Staten en Duitschland. Churchill heeft in het Britsche La gerhuis de begrooting ingediend. comfort aan de plaatsing van een electrisch warmwatertoestel is ver bonden en tevens dat onze Stedelijke Lichtfabrieken alles doen om op de hoogte van hun tijd te blijven. De electriciteit heeft reeds vele mogelijk heden geboden. Telkens wordt ze op een andere manier ten nutte van de menschheid in het dagelijksch leven practisch toegepast en bovengenoemde manier is zeker niet de slechtste. TE VEEL OP EEN AVOND. Omdat op 2 Mei niet alleen het or gelconcert van Prof. Alb. Schweitzer, maar ook nog de tweede abonnements- verlooning van de „Holfu" plaats heeft is, naar wij vernemen de lezing van Dr. H. A. van Andel, van Solo, verschoven tot 10 Mei. Op verzoek van de Velpsche poli tie is alhier aangehouden en op trans port gesteld naar Velp de 13-jarigo R. S. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een transportrijwiel. Gistermiddag omstreeks 4 uur had op den Haagweg 'n botsing plaats tusschen twee auto's, waarschijnlijk door verkeerd uithalen. De eene wa gen, die van V., werd zoo goed als go- heel vernield, de andere reed door. De chauffeur van dezen auto is als nog onbekend, wel is het no. bekend. BINNENLAND. PARTIJHUIS S. D. A. P. Naar „Het Volk" meedeelt, is door het Partijbestuur der S D. A. P. aan gekocht het gebouw te Amsterdam, waarin thans het I. V. V. zijn kanto ren heeft, teneinde er, als de zetel van het I. V. V. naar Berlijn zal zijn over gebracht, het partijsecretariaat in te vestigen. BEZOEK AAN DEN BIESBOSCH. Vandaag zullen 25 leden van de Tweede Kamer een bezoek brengen aan het Biesboschwerk. De bestuursleden der vereeniging De Biesbosch, de heeren Jansen Ma neschijn, Vis, Dr. Stoop en Meyer de Vries, zullen het gezelschap, dat om 10.55 van het stadhuis te Dordrecht vertrekt, rondleiden. KINDERVERZORGING. Het Tweede Kamerlid, de heer Droog- leever Fortuyn heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat door gemeenten ten behoeve van vereeni- gingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid, als bedoeld bij de artt. 12 en 15 der wet van 12 Februari 1901 bijdragen worden verleend, hetzij in den vorm van een individueele bijdra ge voor ieder aan de zorg dier inrich tingen toevertrouwd kind, hetzij in den vorm van een bijdrage in de alge- meene kosten? Is de minister bereid mede te doe len, welk effect de gemeentelijke bij dragen hebben op het uit 's Rijks kas aan die vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid toe te kennen subsdie, met name of bedoelde gemeentelijke bijdragen bij de toepas sing van art. 159, 2de lid, van het Kon. Besluit van 15 Juni 1905 worden aan gemerkt als de in dat lid genoemde „baten uit anderen hoofde" en als zoo danig op het Rijkssubsidie in minde ring worden gebracht, en zulks onder scheidenlijk ten aanzien van het rijks- verplegingssubsidie, waarvan de rege ling laatstelijk is gepubliceerd in de circulaire van den minister van Justi tie van 3 Nov. 1926, -en t.a.v. het z.g. algemeen subsidie, hetwelk uit des Rijks kas ten behoeve van meerge noemde vereenigingen, stichtingen en instellingen van weldadigheid wordt beschikbaar gesteld?

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1