CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9d« JAARGANG MAANDAG 27 APRIL 1928 NUMMER 241 3 ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden fèSÉxufr Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Tegen-leiding. In de discussie^ van Prof. Visscher, vroeger reeds over het Belgisch Ver drag, onlangs weer met den heer Zijl stra, kwam nog al eens aan den dag een opzettelijk zich verzetten tegen de richting die de andere leden der Ka merfractie gaan. De heer Croles heeft nu een kloeke daad gedaan door aan Prof. Visscher een pertinente vraag voor te leggen Gelukkig is het antwoord even perti nent. Prof. Visscher zegt uitdrukkelijk, dat hij in het geheel niet opkomt tegen de leiding van den heer Colijn, maar wel zoo zegt hij verder tegen een leiding, die buiten hem omgaat. Moest ik aannemen, dat al wat geschiedt, onder zijne leiding geschiedt, dan zou ik, en velen met mij, de Partij reeds hebben verlaten. Ik meen echter te we ten, dat er allerlei gebeurt zonder den heer Colijn. Ik zal zoo schrijft hij verder slechts "n voorbeeld noemen. Onder de breed uitgewerkte beschuldigingen, die de heer Zijlstra tegen mij aanvoer de, was ook deze. dat ik de fractie vergaderingen niet bijwoon. Dit is juist. Hij verzuimde echter te vertellen, dat de heeren zeiven door hunne pu blicaties mij den toegang onmogelijk hebben gemaakt. Werd nu de heer Colijn over deze publicatie geraad pleegd? Zelve heeft deze zich er te genover mij over beklaagd, dat hij er niet in gekend was en dat hij indien hij er in gekend was. zijne toestem ming er niet voor zou hebben gege ven. Wij kunnen hierin.niet oordeelen. Het is trouwens een aangelegenheid die binnenskamers afgehandeld dient te worden. Maar wel treed hier iets aan het licht, dat naar onze meening afkeu ring verdient. Daar is in de eerste plaats de tegen- leiding die de heer Visscher meent te moeten geven. Wij hel ben daarop reeds eerder gewezen en gaan daarop nu niet verder in. Wel willen wij de hoop uitspreken, dat de heer Visscher er niet toe komen zai om op zijn wijze de leiding van de laatste 10 jaren te bespreken. En om hem èn om de par tij zou ons dat spijten. Maar er is ook nog iets anders. Het schijnt m -gelijk, dat ever belan^riike aangelegenheden tussehen partijlei ding en Kamerclub geen samensure- kinven worsen gehouden en men ieder zijn eigen weg gaat. Dat nu mee- nen wij onjuist te moeten noemen De partijleiding kan in het Kuyperhuis met de Kamerclub samensnreken en omgekeerd kan de Kamerclub in het Kuyperhuis zijn licht ontsteken en op steken beide. Lat schiin niet steed« te eebeuren Dat vinden wij verkeerd. Daardoor ontstaat teven-lei ding van persoon lijkheden als Prof. Visscher. Eeii teven- leidin? tot scha van onze Partij STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Ons Commissiewezen. In de gemeenteraadsvergadering van 8 December 1927 is aangenomen een motie Van Eek (S. D.), waarbij B. en W. werden uitgenoodigd de verorde ningen, regelende de samenstelling van de Commissiën van Fabricage en voor het Grondbedrijf in dier voege té wijzigen, dat de mogelijkheid zou wor den geopend, dat alle belangrijke par tijen in deze commissiën vertegen woordigd zijn, Zooals men weet waren de Soc. Dem. ontstemd, omdat zij in de Commissie van Fabricage en Grond bedrijf geen vertegenwoordiger kregen. In een uitvoerig praeadvies wijzen B. en W. er o.a. op. dat er bij een even- tueele uitbreiding voor gewaakt moet worden, dat er geen belangrijke vertraging in de geregelde afdoening van zaken ontstaat. In 1926 hield de commissie van Fa bricage 48 vergaderingen en werden 973 dossiers bij haar aanhangig ge maakt; in 1927 resp. 46 en 986. Een onderzoek in andere steden in gesteld. heeft uitgewezen, dat deze be zwaren daar niet werden gevoeld, doch dat dit te danken is aan het feit, dat de werkzaamheid der commissiën in die gemeenten zich meer. dan tot dus ver te Leiden gebruikelijk was. tot de belangrijkste zak enbeperkt heeft. Met de commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat deze be perking is te bereiken door de veror dening te wijzigen en daarin vast te leggen, dat de commissie van advies dient, omtrent de zaken van fabricage en van de reiniging, voor zoover dat van haar gevraagd wordt, of door haar wenschelijk of noodig wordt geacht en voorts de bevoegdheid heeft zelf aan B. en W. voorstellen te doen, welke haar noodig of nuttig voorkomen. Hierbij waren buiten den werkkring der commissie te houden, hetgeen be trekking heeft op de stedelijke licht fabrieken, het openbaar slachthuis, de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest en de brandblusch- en red dingsmiddelen. Tenslotte stellen B. en W. en de com missie voor, het recht tot benoeming van de vaste werklieden van haar over te brengen bij den betrokken di recteur, onder goedkeuring van B. en W. Bovendien stellen B. en W. voor de commissiën van Fabricage en voor het Grondbedrijf te doen samensmel ten. aangezien beide commissiën de laatste jaren niet alleen denzelfden voorzitter hebben, doch de raad ook dezelfde personen uit zijn midden tot leden daarvan heeft aangewezen. De Commissie voor de Huishoude lijke verordeningen kan unaniem mee gaan met een uitbreiding van de leden der commissie van drie tot vijf en met de samensmelting der twee genoemde commissies, maar in meerderheid is zij gekant tegen de voorgestelde overi ge wijzigingen der bestaande verorde ning, terwijl de commissie eenparig afwijzend staat om het mede-benoe mingsrecht van de vaste werklieden prijs te geven. In de meening van B. en W. heeft het rapport der laatstgenoemde com missie geen wijziging gebracht, met dien verstande, dat zij het benoe mingsrecht der vaste werklieden tot de bevoegdheid van B. en W. willen brengen, die dan tevoren het advies van de commissie vai} fabricage zou den kunnen inwinnen. B. en W. dienen ten slotte een nieuwe concept-verordening bij den raad in. Dat de commissie voor de Huishou delijke verordeningen, waarin zitting hebben de heeren Sijtsma, van Eek en Wilmer eenparig de uitbreiding en samenvoeging der beide commissiën goedkeurt doet verwachten, dat daar mede de vrede bereikt is. Dat slechts een minderheid (ongetwijfeld is dat de heer Wilmer) de wijziging van de taak der commissie kan steunen, doet een heftig verzet verwachten. Naar het ons voorkomt om begrijpe lijke redenen is de commissie tegen delegatie van benoemingsbevoegd heid. Wij voorspellen dit deel van het voorstel dan ook een nederlaag. VRAGEN VAN HET RAADSLID SC üLLER. Het gemeenteraadslid Schüller heeft den Raad verzocht tot B. en W de volgende vragen të mogen richten: 1. Zijn B. en W. van oordeel, dat de Brandweer voldoende waarborg geeft, dat verwacht kan worden, dat bij brand met voldoende tact en bekwaam heid de brand bestreden zal worden? 2. Achten B. en W. de instructie der brandweerlieden en de organisa tie van den dienst de juiste? 3. Is door B. en W. een onderzoek ingesteld naar het optreden der brandweer, bij den j.l. plaats gehad hebbenden brand in de Oegstgeester- laan Indien vraag 1 en 2 ontkennend be antwoord moeten worden welke maat regelen meenen B. en W. dan den Raad te moeten voorleggen om daarin verbetering te brengen? Wanneei vraag 3 bevestigend, beant woord wordt, willen B. en W. dan hun Levinding aan den Raad mededeelen? PIANO-AVOND RIE BATENBURG. Op 7 Mei zal Rie Batenburg haar piano-avond geven, waarop zij werken van Mozart, Debussie, Saint Saëns en Ciiopin zal ten gehoore brengen. Rie Batenburg, die de laatste jaren in erschillende plaatsen in den lande een ongekend succes mocht inoogsten en vooral geroemd werd om haar Cho pin-vertolkingen, zal het gedeelte na de pauze geheel aan Chopin wijden, waarin zij o.a. de prachtige Fantaisie Pclonaise en ook de groote As-dur Polonaise, bijgenaamd de Koninklijke of Heroische ten gehoore zal brengen. REORGANISATIE IN HET POLITIE CORPS. Het Haagsche Volk schrijft: „Naar wij vernemen, is de reden, dat in de vakature van het kommissariaat van politie te Leiden nog steeds niet is voorzien, hierin gelegen, dat de bur gemeester een grondige reorganisatie van het Leidsch politiekorps wenscht tot stand te brengen en dat het hem tot dusver nog niet gelukt is den ge- tcliikten persoon te vinden, bereid en in staat om deze reorganisatie tot stand te brengen. Vooral nu de ver houding onder het hooger politieper soneel den laatsten tijd veel te wen- schen overlaat, acht cie burgemeester een grondige reorganisatie noodzake lijk". Wij laten dezo conclusie natuurlijk geheel voor rekening van het „Roode" orgaan. Alleen merken wij op, dat over de Leidsche politie den laatsten tijd veel geschreven wordt en dat niet alle berichten voq>r de vredestaak der politie bevorderlijk zijn. COMM. VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK. Er bestaat een Commissie voor Maatschappelijk werk der Ned. Herv. Gemeente alhier. Deze commissie verstrekt bemidde ling aan werkzoekenden en aan hen die werkkrachten kunnen gebruiken. Zij verleent haar bemiddeling niet uitsluitend aan ondersteunden. Alle personen, die in moeilijkheden gera ken kunnen bij de commissie aanklop pen. De bemiddeling eti bijstand der commissie geschiedt geheel kosteloos. Naast de arbeidsbemiddeling worden ook inlichtingen verstrekt op het ge- oied van beroepskeuze voor kinderen, reclasseering, arbeidsrecht, ouder- domsplichten, voogdijzaken, enz. Buiten het college van Diakenen be schikt de commissie bovendien nog over vooraanstaande personen, die gaarne hun medewerking willen ver- leenen. Bij de commissie zijn thans inge schreven: 1 persoon bekend met land- en tuin bouw en zuivelbereiding; 4 losse werklieden, 1 land- en tuinbouwarbei- der; 1 bloemistknecht-tuinman; 1 bak ker, ook genegen voor andere werk zaamheden; 1 kuiper, 1 grondwerker, (dieper, baggerman en schipper), 1 werkster voor lichte verkzaamheden, 1 werkster, 1 kwitantie-looper, 1 tim mermansleerling, 1 metselaar, Door de Commissie kunnen ge plaatst worden: 1 werkmeisje., 1 lin nenmeisje. Werknemers, werkgevers en andere personen kunnen zich wenden tot het bureau der Ned. Herv. Diaconie, Oude Rijn 44, Huiszittenhuis, Teil. 84Aalle werkdagen van 912 uur v.m. De Commissie houdt zitting eiken Dinsdagavond van 78 uur n.m. BOEKVERKOOPING. De firma Burgersdijk en Nierm&ns zal van 7 tot 16 Mei in haar gebouw Templum Salomonis, Nieuwsteeg, de bibliotheken verkoopen van de heeren dr. A. P. N. Franchimont. hooglecra&r in de scheikunde aan de Leidsche universiteit, dr. G. M. Rutten, leeraax H.B.S. en scheikundige gem. Lichtfar brieken en Duinwater Mij alhier, proL dr. H. Oort, hoogleeraar in het He breeuwsch en de Israëlietische oud heden alhiei, mr. F. Fernhout, ad vo re at en procureur te Scheveningen. dr. P. J. A. Levedag. geneesheer te Gouda, jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijck. griffier kantongerecht alhier, ds. L. G. Holtz, N.-H. predikant te Al melo en van mr. Th M. Schultz van Faegen te 's-Gravenhage. De zoo juist verschenen catalogus L^vat 4293 werken, waaronder ruim vier honderd Hebraïca en Judaica, voornamelijk afkomstig uit de verza meling van prof. Oort; voorts theolo gie, rechtsgeleerdheid, geschiedenis, philologie, scheikunde, geneeskunde en natuurnunde. WIE MIST EEN VARKEN? Door den schipper S. te Alphen aan don Rvin is Vrijdag van de markt een varken meegenomen, welks eigenaar oribekehd is. Wie rechten op dezen knorrenden viervoeter meent te kunnen doen gel den, wende zich om inlichtingen tot de politie. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 224 volwassen personen en 6 kinderen, to taal 230 personen. J. J. v S. heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat Zaterdagavond zijn rijwiel, dat onbeheerd op het Utrecht— svlie jaagpad stond, ontvreemd is. Bij de politie is een damesrijwiel gedeponeerd, dat onbeheerd op den Hooger- Rijndijk stond in den nacht van Zaterdag op Zondag. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontdekte tijdens een surveil lance een agent, dat zich twee perso nen op verdachte wijze bevonden in de Koer esteeg, naast de tijdelijke drukkerij van de L. Crt. Toen de gevraagde assistentie kwam, bleken de beide personen spoor loos verdwenen te zijn; ook is nergens een spoor van inbraak of poging tot in braak te zien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: S. de la Rie, .m. 22 jaar en E. Gres- sie, jd. 20 jaar W. v. Zonneveld, jm. 21 jaar en J. E. C. Jansen, jd. 21 jaar. J. j. de Wolf, jm. 21 jaar en E. E. v Kooperen, jd. 19 jaar. G. de Wit, jm. 38 jaar en P. C. v. Hoeken, jd. 34Jaar. B. Pleij, jm. 25 jaar en C. L. Pouw, jd. 23 jaar. J. C. Martens, jm. 26 jaar en M. Stafleu, jd. 32 jaar. J. K. H. van Dam. jm. 24 jaar en A. H. C. de Bruin, jd. 23 jaar. P. v. Groeningen, jm .24 jaar en L. v. d. Klugt. jd. 25 jaar. G. Olderiks, jm. 22 jaar en M. Heimans, jd. 24 jaar. A. Favier, jm. 26 jaar en W. Beekhuizen, jd. 21 jaar. A. A. Mark jm. 24 jaar en J. de Bolster ,gesch. 25 jaar. G. v. Polanen, 26 jaar en L. C. Hopman, jd. 25 jaar. W. de Vrind, jm. 24 jaar en M. de Rooy, jd. 23 jaar. Gehuwd: C. Toebes, jm. en J. C. v. d. Wijn gaard. jd. D. Houps. jm. en M. Ruiten heek, jd. J. v. Putten, jm. en M. van Haarlem, jd. P. Aben, jm. en H. la Lau jd. J. v d. Linden, jm. en M. Pardon, jd. M. Vermond, jm. en M. Bavelaar, jd. J. v. d. Brink, jm. en A. Verstraten, id. M. v. Dam, jm. en C. J. Nagtegeller jd. J. J. Rozier, gesch. en C. v. d. Berg. jd. W. J. Lagerman. jd. en W. E. v. Dam, jd. A. Sira, jm. en L. H. Gerte- naar, jd. R. Brouwer, jm. en A. C. Vreeling, jd. A. G. de Jeu, jm. en J. C. Zandvliet, jd. J. Stol, jm. en J. C. Oli vier. BINNENLAND. - E Baj-GISCHE KONtNG 7"1, GENT. II. M. de Koningin heeft Haren Com- mijsaris in de provincie 7eeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, opge dragen om namens Haar, Z. M. den Koning van België te begroeten bij diens aanwezigheid Zaterd. te Gent dus wn de 'erlandsche grens, on de groote bloemententoon stelling aldaar. HET JUBILEUM VAN DE HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Zooals bekend is, zal binnenkort het 60-jarig bestaan der Hoogere Krijgs school en tevens het 10-jarig bestaan der Hoogere Marine Krijgsschool op feestelijke wijze worde:i herdacht. Tot de feestelijkheden behoort een gala-voorstelling, die gegeven zal worden op Vrijdag 27 April e.k. des avonds te 8 uur in de zaal van De Seinpost te Scheveningen. Op dezen avond, die H.H. M.M. de Ko ningin, de Koningin-Moeder en Z.K,H. de Prins zullen bijwonen, zal een reeks tableaux worden vertoond, die voor het meerendeel gebeurtenissen uit ons krijgswezen van de vroegste tijden af tot heden weergeven, waarbij toepas selijke teksten zullen worden gespro ken en waaraan officieren-leeraren, -leerlingen en hun dames met gToote toewijding medewerken. De Koninklijke Militaire Kapel zorgt voor de muzikale begeleiding. HET NED. JONGELINGSVERBOND. Men schrijft ons: Het Nederlandsch Jongelingsverb. viert Hemelvaartsdag aanstaande zijn vijl en zeventig jarig bestaan. Het is gewenscht op dit feit de aan dacht te vestigen, omdat deze organi satie voor duizenden ten zegen is ge weest. Opgericht in een tijd, waarin wei nig of niets voor de jonge menschen werd gedaan hoe geheel anders is dat nu trachtte het Verbond hen te brengen in Vereenigingsverband. Waarom? Om hen te bewaren bij dat gene wat de oprichters als het hoogste cn het beste hadden ervaren voor eigen levenspraktijk: het evangelie van Jezus Christus; en om door woord en voorbeeld anderen daartoe te bren gen. In 1844 had de bekende George Wil liams in Engeland do eerste Jonge- raannenvereeniging gesticht. Als vrucht van de geestelijke opwekking uit de eerste helft van de vorige eeuw, bekend onder den naam van het Re veil, vond zij ook in ons land een plaats. Het begin was klein en onaanzien lijk. Vaak is met de „Christelijke Jon- chelinchen" de spot gedreven. Maar het werk groeide uit. Door kwaad en goed gerucht heen. Bij de oprichting, in het jaar 1853, telde het Verbond slechts zeven aangesloten Vereenigin- gen. Deze kringen hadden behoefte aan elkanders hulp en steun en daar om zochten ze elkander op. Het gees telijke bleef steeds op den voorgrond, hoewel het kunstzinnige, het maat schappelijke, het intellectueele, niet werd verwaarloosd; trouw werd voor- betoond a-n het devies: ..IT schaam mij het Evangelie van Christus niet, want het is een kracht Gods tot zalig heid". Veel is in den loop der tijden ver anderd, maar dat devies blijft 't Ver bond omhoog houden. Van die verandering zij hier nog iets medegedeeld: Vijf en zeventig jaar geleden bestond de boekhouding van het Verbond uit 'n eenvoudig kasboekje, waarin gedurende vijf jaar nog geen drie pagina's waren volge schreven. Thans overschrijdt het bud get jaarlijks de halve ton. In het ge- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per'regel 22' cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke rednetie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Familiedrama te Middelburg. Afscheid van Ds. Ringnalda van de Geref. Kerk van Leimuiden. Het 6C-jarig jubileum der Hoogere Krijgsschool aanstaande. Begrafenis Dorns Rijkers. Buitenland. De verkiezingen In Frankrijk. De inhoud van het ontwerp- anti- oorlogsverdrag De opening der Gentsche floralicn Groote brand in Rusland. Mussolini over den economische» toestand van Europa. De Australische vlieger Wilkins is behouden op Spitsbergen aangekomen. heele lanu staan 'n vijftigtal eigen ge bouwen van aangesloten Vereenigin- gen. Drie reizende Algemeen-Secreta rissen bezoeken geregeld de verschil lende Bondsafdeelingen. Het orgaan „De Jongeman", konvt wekelijks uit met acht pagina's en 'n oplaag van elf duizend exemplaren. De Knapenver- eenigingen hebben hun afzonderlijke krant in „Jcng Holland". Voorts ver schijnen er nog twee andere organen: „Het Korenland", voor de geestelijke en intellectueele vorming, en het „Lei dersorgaan" voor hen, die aan het jongenswerk leiding geven. Drankbe strijding, Wittekruiswerk, Zending, enz. werden afzonderlijke takken van arbeid. Zoo is met de jaren de arbeid gere geld in omvang toegenomen. Het Ver bond organiseert kamden, waar ont spanning en geestelijke beïnvloeding hand aan hand gaan. Om leiding en voorlichting te geven door mi 'del van conferenties en studieclubs werd de „Ernst-Sillem-Hoeve" gesti:ht. Ook i~ Zuid-Limburv en Eindhoven werkt het Verbond onder "e jongemannen wel door de stichting van kleine kosthuizen, die als centrum dienen voor verder ontspanningswerk. Zoo km op het Verbond werden topgepast I et heb .Ac woord var. den dichter: ..In wezen, vrucht der tijden, in zijn vorm van dezen tijd". Woensdr j 1G en Donderdag 17 Mei (Hemelvaartsdag) zal Amsterdam bet Verbo' in feestelijke samenkom sten ontvangen. Ter uitbreiding van den arbeid is bij dit jubileum .1 fonds gesticht, waar uit o.a. de aanstelling van vijf be- oepsarbeiders zal moeten r orden be kostigd. Wie dez i arbeid wel ge^d i*, kan zijn gave aan het Jnbileumfonds zen den onder Postgiro 515°0. BETAALDE RECENSIES. We lezen in „Het Volk". De zjg. neutrale omroep, die reeds blijk gaf, het met contractueele over eenkomsten niet al te nauw te nemen, blijkt ook op ander gebied niet 18 karaats. In het blad van den A.V.R.O., de adiobode", worden toestellen en on derdeden besproken en somtijds warm aanbevolen. Hoe deze warme aanbe velingen tot stand komen, lezen wij in het maandblad van den Bond van Ra.'.IoLandelaren. De A.VJR. eischte voor het „pousseeren" van een be paalden transformator 100 plus een advert'- .tiecontract. De redactie van liet maandh* 1 schrijft verder: „Uit de correspondentie bleek, dat een en ander ook met andere firma's geschiedt, die voor hun recensies cn voor het pousseeren flink betalen". De lezers meenen dus, dat de aanbe veling van een toestel of een of ander oi derdeel uitsluitend om de technische waarde eschiedt de redactie van liet A.V.R.O. -lad alleen weet beter: liet gaat om de duiten. Frissche manieren! GENEERT MEN ZICH? Barmat is een Duitsche oorlogs winstmaker. Hij leende van zijn niet- riekend geld een flink bedrag aan het roode Rotterdamsche blad „De Voor waarts". Van die zijde zijn er pogin gen gedaan om de vriendschap van het groot-kapitaal en wel van zulk eigenaardig groot-kapitaal voor een sociaal-democratisch orgaan goed te praten. Thans is Barmat na zijn gerucht makend proces en zijn veroordeeling naar Amsterdam gekomen. Hij werd daar verwelkomd, zoo is meegedeeld, door „vele partijgenoo- nooten". Neen, haast zich „Het Volk" te melden: „Dat, zooals het „Handelsblad" meldt, vele partijgenooten Barmat op

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1