ONDERZOEK NAAR SPOORWEG ONGEVALLEN. Voor de derde maal heeft de Perso- neelraad aan de Directie der Neder- landsche spoorwegen verzocht hem (den Personeelraad) de bevoegdheid te verleenen om aan enquêtes in min of meer belangrijke spoorwegongevallen deel te kunnen nemen. Huldigt de minister het standpunt, dat bij dergelijke onderzoeken de me dewerking van een of meer vertegen woordigers van het personeel nuttig kan zijn, de Directie heeft andermaal geweigerd en haar zienswijze aldus geformuleerd: ,,Wie kunnen nog steeds niet inzien dat van deelneming van den Perso- neelsraad aan enquêtes een beter re sultaat te verwachten is dan thans zonder die deelneming verkregen wordt. Integendeel achten wij de mo gelijkheid geenszins uitgesloten, dat de gevraagde bemoeienis, welke in hoofdzaak beoogt voor een speciaal onderdeel van de bedrijfstaak te we ten het personeelbelang, op te komen, het onderzoek ongunstig zal beinvloe- den. Zoolang voor ons deze overwegin gen gelden, kunnen wij aan den wensch van den Personeelsraad geen gevolg geven". LE BEZUINIGING OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS. Door den heer Albarda zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen de volgende schrifte lijke vragen ^gesteld: 1. Acht de minister den tijd niet ge komen om te overwegen of de maat regelen, eenige jaren geleden genomen om de kosten van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs te verminderen, nog wel ten volle moeten worden ge handhaafd, als gebleken is, dat die maatregelen de hoedanigheid en de re sultaten van het onderwijs schaden? 2. Is de minister niet van oordeel, dat in het bijzonder herziening wen- schelijk en mogelijk is van het Konink lijk besluit van 28 Dec. 1922 (Stbl. 744) voorzoover dit bepaalt, bij welke leer lingenaantallen de klassen van gesub sidieerde openbare en bijzondere mid delbare scholen en gymnasia in paral- lel-afdeelingen mogen worden ge splitst? 3. Is de minister bereid mede te dee- len, welke gevolgen voor 's Rijks schatkist te verwacten zijn, indien met ingang van 1 September a.s. wordt teruggekomen op de bezuinigings maatregelen, in 1922 en 1923 genomen en uitgevoerd met betrekking tot de splitsing van klassen, zulks onder scheidenlijk voor de Rijkshoogere burgerscholen, gymnasia en lycea? PLAATSKAARTEN VOOR GOEDKOQPE TREINEN. De plaatskaarten voor goedkoope treinen, die de Spoorwegen laten loo- pen, moeten steeds te voren genomen Worden, een maatregel, die in verband met het formeeren der treinen noodig is. Regenachtige zomers weerhouden echter velen om zicli tijdig van goed koope treinkaarten te voorzien. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, zullen de Spoorwegen bij wijze van proef, -aan de reizigers van goedkoope treinen,, die zulks verlan gen, de gelegenheid geven zich bij het koopen der plaatskaarten te verzeke ren tegen het nadeel, verbonden aan het van te voren nemen van plaats kaarten voor goedkoope treinen. Iedere reiziger ontvangt desverkie- zend tegen betaling van een premie van 10 pet. v. d. prijs van de plaats- kaart een bewijs, waarop de houder {ien prijs van de genomen plaatskaart kan terug krijgen, indien er op £ien dag tusschen 11 uur v.m. en 5 uur n.m. eén regenval is geweest in de op het bewijs vermelde plaats van 3 m.M. of meer. Of dit laatste het geval geweest is wordt in hoogste instantie vastgesteld door of vanwege het Koninklijk Me teorologisch Instituut te de Bilt en door aanplakking aan het loket van het station Waar de plaatskaart geno- frien is, bekend gemaakt binnen 5 da gen, nadat Öe'trein geloopen heeft. Terugvordering van het bedrag der genomen plaatskaart wordt gehouden binnen 1,4 dagen na aankondiging, an ders is het recht op terugvordering vervallen. He£. Koninklijk Meteorologisch In stituut te de Bilt heeft in de betrokken plaatsen onder bevoegd toezicht regen mefters geplaatst, waarmee geconsta teerd wordt of er regenval van 3 m.M. bereikt is. Bij het nemen van de plaatskaart wordt aan den reiziger gevraagd, voor welke bestemming hij zich wenscht te verzekeren. Voor treinen naar verschillende be stemmingen, b.v. naar de bloembollen velden wordt, om te bepalen of het al dan niet een regendag is geweest, één centraal punt aangewezen. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van gistermiddag. Aan de orde is de bergooting van Justitie. De heer HEERKEN G THIJSSEN (R.-K.) wenscht afschaffing van het stelsel van water en brooc en het ton nenstelsel in gevangenissen en bin dende ministerieele voorschriften ter beperking vc:. verschil van inzicht in de regentencolleiges. Spr. uit nog an dere wenschen inzake de behandeling van gevangenen en bepleit samenwer king van de rechterlijke macht en de reclasseering. De heer JANSEN (R.-K.) dringt aan op verbet_aing van de bestat nde wet geving op het gebied van huwelijks recht, huwelijksgoederen eu bur re r- Dorus Rijkers in de reddingsboot temidden van zijn trouwe kameraden. lijke rechtsvordering, en verder op herziening van vergoedingen aan ge tuigen en deskundigen. In de -tobaver- affarie keurt spr. het «I, dat een voor- loopig rechterlijk ingriioen is uitge bleven. De beer MENDELS (S.D.) dringt aan op maatregelen tegen den achterstand en het personeeltekort aan de recht bank te Amsterdam. Spr. laakt de ver volging van de Indische studenten en de bemoeiing van den Minister met de zaak hangende het proctes, evenals het nalaten van een vervolging tegen het bestuur van de Robaver, en dringt aan op een enquête naar den toestand in het bankbedrijf. De hr. MICHIELS VAN KESSENICH (R.-K.) wil wijziging van het huwe lijksrecht in den zin van het advies der commisrie-Limhurg, van het pro cesrecht in den zin van het ontwerp der connnissie-Gratama en van de Kranzinnigenwet. De heer HERMANS (S.D.) klaagt over het optreden van sommige re- gentencollegej, over het transport van gevangenen, de verspreiding van anti sociale Csche en het verbod van so cialistische lectuur. Ten slotL l.ejpreekt hij de betrouw baarheid van officie -e rapporten. Po ll Lie-rapporten worden al tij J 3loofd, maar bij klachten daarover wc.'den nooit de betrokkenen zelf gehoord. Spr. wijst o.m. op het gebeurde te Zun- dert, waai* de marechaussee iemand heeft doodgeschoten, naar zij zeide uit noodweer. De ambtelijke rapporten stellen den verslagene voor als een misdadiger, maar vrijwillig afgelegde verklarin n, o.a. van den pastoor en den predikant te Zundert noemen hem een algemeen geacht, zorgzaam en oppassend huisvader. T n ander geval is spr. zelf overkomen. Hij heeft zich teneinde toegang te krijgen tot een gedetineerde, tot de.- advocaat-gene raal bij bet Hof te Arnhem gewend die hem door een brigadier-titulair liet weten, dat hij bezwaar maakte een (toegangsbewijs te verstrekken. Spr. heeft zi.h daarover gewend tot den Minister, die bij den advocaat-gene raal informeerde. Deze g£r een ande re lezing. Hij zou tot den brigadier-ti tulair J zegd hebben, dat e. bezwaar was en dat de beer Hermans bij. hem kon kom om te vernemen welke de redenen voor zijn weigering waren en hij deelde mee, dat deze boodschap ook was overgebracht. De Minister bracht dezen brief ter kennis van spr., met de mededeeling, dat hij zich daar aan voorshands refereerde. Sur. pro testeert ert ^en, dat Minister den advocaat-generaal gelooft en dus spr.'s lezing verwierp. De Minister van Justitie, de heer DONNER: Dat is onjuist, ik refereer de mij voorshands aan den brief, d. w. z. ik had er voorloopig niets aan toe te voegen. De heer HERMANS heeft dat niet gelezen. Naar de advocaat-generaal verklaarde, wilde hij voorkomen, dat spr. van den gedetineerde ongefun deerde praatjes zou hooren, 'e aan leiding zouden kunnen geven tot be sprekingen in de Eerste Kamer. Spr. heeft geen kindermeid noodig en kan. zelf uitmaken wat hij in Je Eerste Kamer bespreken zal. De heer DANZ (S.D) bespreekt de naturalisatie van vreemdelingen, waar omtrent de Minister beeft verklaard vermindering der gestelde eiscben niet gewenscht te vinden. Het beko men van het staatsburgerschap mag niet meer afhankelijk worden gesteld van bet bezit. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) klaagt over de positie van de leden van de rechterlijke macht. Velen van hen hebben financieele zorgen en dat is een verkeerde toestand. Voorts be toogt spr. dat een klaagbrief even goed is als een dagvaarding, ja beter en dat het een verouderde opvatting is, dat de dagvaarding het stuk is waarop een zaak gewonnen of verloren wordt. Een eenvoudige mededeeling van den griffier, dat een ander tegen iemand procedeeren wil is voldoende. Ten slotte wil spr. het Leger des Heils beschermen tegen deloyale con currentie door een verbod van het na bootsen van emblemen, insignes, e.d. De heer SMEENGE (Vü.) komt op tegen de vermindering van Let aantal kantongerechten ten plalielande. De Minister van Justitie, de heer DONER merkt op, dat het water en brood-regiem in den regel wordt toege past, doch op medisch advies kan worden nagelaten. Wat het tonnen stelsel betreft, wordt zooveel mogelijk gedaan om de bezwaren weg te ne men. Dat geldt ook voor het trans port van gevangenen; het is niet mo gelijk aan alle bezwaren tegemoet te komen. Men wil de menschelijkheid betrachten, maar wanneer de conse quentie daarvan is, dat de gevangene ontvlucht, dan is men gaarne geneigd de politie uit te lachen. De lichten in gevangenissen gaan niet om half ne gen, maar om negen uur uit. Het is overigens opmerkelijk, dat t voor recht om later naar bed te mogen gaan, betrekkelijk weinig gevraagd wordt. De openbaarheid der terechtzittin gen is nu eenmaal een grondwettelijk instituut. Het voordeel van het opne men van vertegenwoordigers der re- classeeringsinstellingen in de ge stichtsraden acht spr. problematiek. De eenheid in opvattingen der colleges van regenten kan slechts geleidelijk bereikt worden erl aan het eind van dien weg staan de algemeene voor schriften. De bewijzen van goed gedrag en de vermelding daarop van ondergane straffen zijn een kwestie, die den bur gemeesters aangaan. In sommige ge meenten laten de burgemeesters zich over de wenschelijkheid der vermel ding door een commissie voorlichten en omtrent uitbreiding daarvan heeft spr. zich met zijn ambtgenoot van Pinnenlandsche Zaken verstaan, die daarvoor gevoelig is. V/at de herziening van het huwe lijksrecht betreft is spr. ook van mee ning dat het rapport-Limburg daar aan ten grondslag moet liggen, zij het niet hier en daar een kleine retouche. Binnen niet al te langen tijd hoopt spr. een ontwerp aan de Kamer aan te bie den Wat de kwestie van de Robaver be treft, de Robaver zegt dat geoordeeld werd, dat bij behoud van de positie van de Bank geleidel ;ke liquidatie van de vorderingen tot een bedrag van 30.000.000 mogelijk zou zijn. Die ver wachting is niet verwezenlijkt, bet vertrouwen werd geschokt en toen was de Bank genoodzaakt hulp te vra gen Is hier nu een strafbaar feit ge pleegd? Men kan meenen dat die vor deringen alleen tot de geschatte waar de op de balans mochten voorkomen en niet tot de formeele waarde. Dit dubium wordt in het nieuwe ontwerp op de Naaml. Vennootschappen weg genomen door de verplichting om de maatstaf der waardeering te vermel den. Thans echte- bestaat het du bium nog. Waar het op aan komt, is of det juist is, dat de 30 millioen vor deringen in 1923 nog te liquideeren waren. Sprekers indruk is, dat het be stuur de kracht der Robaver hooge mate heeft overschat, maar dat men niet geweten heeft, dat men over 6 weken niet meer in staat zou zijn voort te gaan. Het is zeer gemakkelijk achteraf te zeggen, dat spr. robuster had moeten optreden, doch men moet toegeven, dat het een zeer moeilijke beslissing was, waarb' een groot economisch nadeel op het spel stond. Als men alle factoren in aanmerking neemt, kan men niet zeggen, dat het optreden der justitie is af te keuren. Wat de zaak tegen de Indische stu denten betreft, merkt spr. op, dat men een proces nooit kan beoordelen naar zijn afloop. Er is geen sprake van dat spr. aan het parket concrete orders heeft gegeven. Spr. wist wel, dat er sprake was van een vervolging, maar hij wist niet dat de arrestatie zou ge beuren. Zij is gebeurd op bevel van den rechter-commissaris. Iedere maand werd er verlenging gevraagd, die ver leend is. De verdeigers hadden daar tegen hun bezwaren kunnen inbren gen, maar zij hebben dat niet gedaan, zij hebbe. alles opgespaard tot open bare rechtzitting. Aangaande de klachten over perso- neel-tekort meent spr., dat Den Haag en Rotterdam zeker evenveel recht hebben om te klagen als Amsterdam. Spr. hoopt tot een .bevredigende op lossing te komen inzake de Krankzin nigenwet, Hij gelooft niet, dat er nog particu liere boekerijtjes in gevangenissen be staan.' „Het Volk" acht spr. geen blad. dat onder alle omstandigheden moet zijn uitgesloten, maar er moet toezicht blijven bestaan. Beslist onjuist noemt spr., dat steeds zonder meer op politierappor ten wordt afgegaan bij klachten over de politie. Spr. verklaart, dat hij niet de voorkeur gegeven heeft aan de verklaring van den advocaat-generaal bij het Arnhemsche Hof boven die van den heer Hermans. Hij heeft eenvou dig den heer Hermans het antwoord van den advocaat-generaal meege deeld en daarnaar verwezen. Men heeft hier twee verklaringen, waar- tusschen spr. geen keuze kr. doen. De betrokken advocaat-generaal is er ook niet de man naar om iemand on- heusch te behandelen. Hoofdstuk IV wordt aangenomen. Eveneens wordt z. h. s. aangenomen het wetsontwerp tot aanvulling van de wet van 6 Mei 1878, houdende be palingen omtrent de beëdigde verta lers. De vergadering wordt te 5.15 ver daagd tot heden 11 uur. UIT ONZE INDIEN. BOBDIE OETOMO. Op het congres van Boedie Oetomo, dat van 6 tot en met 9 April te Solo zou ge houden worden, zou worden voorgesteld de statuten in dier voege te wijzigen, dat niet slechts personen op Java, Madoera, en Bali woonachtig lid der vereeniging kunnen worden, doch ook zij, die in an dere deelen van Nederlandsch-Indië ge vestigd zijn. NIEUWE HOUWITSER-BATTERIJEN. Naar Aneta verneemt, hebben de proe ven met het Bofors-geschut in Holland, door een daartoe ingestelde commissie gehouden, gewenschte resultaten gehad, en het is te verwachten, dat thans tot de opzending van de 14 voor het Indische le ger aan te schaffen Bofors-houwitsers, kaliber 10^ c.M., zal worden overgegaan. Deze houwitsers zullen bestemd zijn, om de 2 batterijen veldstukken van 7J4 C.M., ondergebracht in het kampement in Laan Trivelli en ten onrechte wel eens houwit ser-batterijen genoemd, te vervangen. Bedoeld veldgeschut zal dan als reserve in het daarvoor bestemde magazijn wor den opgelegd. DE SOLLICITANTEN VOOR BURGEMEESTER. Op de advertenties door dien adviseur voor de Decentralisatie geplaatst ter op roeping van sollicitanten voor het burge meesterschap van nieuwe stadsgemeen ten, waren tot 22 Maart reeds 40 liefheb bers losgekomen. Dagelijks komen er nog meer bij. Het aantal te vervullen plaatsen zal on geveer 10 bedragen. POLITIEMUTATIES OP KOMST. Er kunnen binnenkort verscheidene pro moties in de hoogere rangen van het poli tiecorps verwacht worden. Zoo gaat de adj. Inspecteur ter beschik king van den Gouverneur van West-Java met Europeesch verlof, terwijl de Java Bode verder verneemt, dat de adjunct-in specteurs, de heeren Homhracht en Ruem- pol het plan koesterden den dienst dit jaar met pensioen te verlaten. Ook bij de instelling van de gouverne menten Óóst- en Midden-Java zullen we derom 2 adjunct-inspecteurs moeten aan gesteld worden. Dat beteekent dus het openkomen van 5 adj.-inspecteursbetrekking. Wie de gelukkigen zullen zijn, die op de nominatie staan, kon men aan het blad niet melden, doch het is vrijwel vast staande, dat niet van de ranglijst zal af geweken worden. IN- EN UITVOER IN 1927. Volgens een opgaaf van het kantoor voor de statistiek bedraagt cle voor- loopige handelsbalans over 1927, in duizenden guldens: invoer 900.721, uit voer 1.604.669. GEMENGD NIEUWS. Overreden. Op den weg Nijmegen Venlo is gisteren te lieven het dochtertje van v. I). door den auto van den lieer J. C. uit Nijmegen gegrepen. Het kind werd met versplinterd been opgenomen en naar het ziekenhuis te Gennep overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Schip gestrand? De schipper van het instructievaartuig „Prins Hendrik" de Jieer Salomons, die met zijn schip van Harlingen te Lemmer is binnengekomen, rapporteert, dat hij bij het passeeren van het Vrouwenzand heeft opgemerkt, dat daar een schip aan den grond zit, waar van alleen nog de mast boven water uit steekt, Van de bemanning was niets te ontdekken. Lijk gevonden. In het kanaal Almelo Nordhorn nabij de Pook onder de ge meente Tubbergen, is het lijk gevonden, van een 22-jarigen schildersknecht uit Almelo, die reeds eenige dagen vermist werd. Tragisch. Den landbouwer van Leer te Druten, die gistermorgen naar het land was gegaan om te werken, trof men eeni ge uren later dood aan, met het hoofd voorover in een sloot, waarin slechts weinig water stond. Waarschijnlijk is de man aan hartverlamming gestorven. Doodelijk ongeval in een mijn. In de Staatsmijn Maurits, werd gisteren op de 361 meter-verdieping zwaar gewond ge vonden de 20-jarige mijnwerker H. J. V. uit Maastricht. Hij werd naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht, waar hij des avonds overleed. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. Doodelijk ongeluk. Te Haveskes is de 78-jarige T. J. die bij zijn dochter inwoont, in zijn woning in den kelder gevallen. De oude man kwam op zijn hoofd terecht en is tengevolge van schedelbreuk overleden. Valsche aangifte voor een geboorte-acte. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 28-jarige bankwerker P. Th. L. O. te Schiedam, verdacht van het misdrijf genoemd in art. 277 W. v. S. Verdachte zou op 5 December 1927 voör het opmaken van een acte van geboorte voor een op 4 December uit Rose Booffe geboren kind, aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Schiedam, in strijd met de waarheid hebben medegedeeld, dat Rose Booffe zijn echtgenoote was, hoe wel hij en bedoelde Rose Booffe niet ge huwd waren. Verdachte had in persoon aangifte van de geboorte gedaan. Hij leefde eenigen tijd met bedoelde vrouw samen. Men had hem op het stadhuis in Schiedam ge vraagd, of hij getrouwd was. Hij had daarop ja gezegd, en zijn paspoort hij is een Belg laten zien, waarop stond dat hij gescheiden was. Het O.M. eischte een maand gevangenis straf. Geheime distilleerderij ontdekt. Gis terenochtend is te Zaandam een/ inval ge daan in een schuur aan den Zuiddijk, waar men meende, dat in het geheim een jeneverstokerij werd geëxploiteerd. Ont dekt en in beslag genomen zijn een com plete di8tilleer-installatie en benoodigde ingrediënten, o.a. 60 liter afgestookte drank en een kleine hoeveelheid onafge- stookte drank. De schuur behoort in eigen dom aan den heer D. en was verhuurd aan den heer de R. Procesverbaal is van een en ander opgemaakt. Goede vangst Te Roermond zijn aan gehouden M. B. uit Deurne en J. T. uit Emmerik, die Maandagnacht de offer blokken in het St. Rochuskapelletje hij Nederweert hebben gelicht, in de stoom- zuivelfabriek aldaar hebben ingebroken. Zij werden in 't bezit gevonden van si garen uit de genoemde fabriek, van eie ren en van een groote hoeveelheid halfjes en centen. Meineed! Eenigen tijd geleden werd Voor de Arr. rechtbank te Breda behan deld de zaak tegen den rijksklerk J. C. J. R„ te Zundert, die besculdigd werd, tij dens de Zundertsche kermis geen gehoor gegeven te hebben aan de vordering der marechaussee om door te loop en. De getuige C C. v. E. legde toen ter te- rechtszitting andere verklaringen af, dan de politiedienaren, waarom er tegen hem een vervolging wegens meineed werd in gesteld. Gistermiddag moest v. E. voor de Bre- dasche rechtbank verschijnen. Daar hij niet aanwezig was, werd er verstek verleend. Twee marechaussee's werden als getuigen gehoord en vertelden hoe R. dien rumoerigen avond was opgetreden. Deze R. nu ook als getuige gehoord, ont kende iets van de vordering tot doorloo- pen gehoord te hebben; hij had met een der marechaussee's een praatje gemaakt. Nadat voorlezing was gedaan van de verklaring van verdachte, requireerde de off. van justitie vrijspraak van het ten laste gelegde daar noch de onwaarheid, noch de opzet daartoe van verdachtes verklaringen was bewezen. Uitspraak over 14 dagen. Hel gevolg van slippen. Op den Haar lemmerweg te Amsterdam is het wegdek ter hoogte van „Vredenhof" opgebroken. Alleen tusschen het tramspoor is de straat intact. Gisterochtend kwam een particu liere auto uit de richting van Haarlem aanrijden. De wagen gleed met een wiel van den berijdbaren weg af. Dat gaf een schok. De chauffeur trapte, vermoedelijk als gevolg van den schrik, op het gaspe daal in plaats van op de rem. De auto schoot waggelend, half door het zand vooruit. Van de andere zijde kwam ook een auto, die, om een botsing te voorko men het stuur omgooide naar rechts, a. w.z. in het zand, daarna, om wëer op den weg te komen, naar links. Op dat oogen- blik kwam een petroleumventer, die in een woning was geweest, naar buiten. De tweede auto reed den man omver. Mei ernstige wonden is de venter opgenomen. Drie inbraken in één nacht. Te Zaan dam is in den nacht van Woensdag op Donderdag ingebroken in de PaP1®™^" fabriek der firma Gebr. Hellema, de Zetp fabriek „Hilko" en den fouragehandel van den heer C. Breeuwer aan de Oostzijd.- De daders hebben zich per roeibootje naar de fabrieken, die allen aan de Zaan zijn gelegen, begeven en hebben zich ver volgens aan de achterzijde toegang schaft. Niettegenstaande -op een der kantoren de brandkast open is gevonden, was de gezamenlijke buit niet grooter dan J 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6