NIEUWE LEIOSCHE COURANT Hei dagiioek van een Leerares van DINSDAG 17 APRIL 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. ROOKEND NEDERLAND. Rookend Nederland, schrijft Het Va derland, veroorlooft zich de weelde om jaarlijks een kapitaal van honderden millioenen guldens de lucht in te bla zen. Neemt men de totaalcijfers van de waarde der afgegeven banderolles voor sigaren, doosjes sigaretten, en zakjes tabak tot maatstaf er wordt intus- schen heel wat verkocht beneden ban- derolleprijs dan heeft rookend Ne derland blijkens door het Departement van Financiën verstrekte opgaven, opgenomen in het jongste maand schrift van het Centraal bureau voor de Statistiek verrookt in: 1923 142.100.000 1924 151.900.000 1925 138.300.000 1926 151.800.000 1927 154.100.000 Het jaar 1927 geeft dus een hooger totaalcijfer dan een der voorafgaande een stijging, welke voor rekening komt voor het verbruik van sigaren, maar voor het grootste deel voor die van si- garettenrookers (of zijn ook de rook- sters schuldig?). Nemen we aan, dat alleen personen ouder dan 14 jaar rooken en tevens, dat de som, welke het vrouwelijk deel van het Nederlandsche volk verrookt, zonder bezwaar gevoegd kan worden bij hetgeen de mannen verrooken, dan kan worden vastgesteld, dat de onge veer 2V* millioen mannen (jongens tot 14 jaar uitgeschakeld) te zamen 154 millioen de lucht inblazen voor genoe gen. Per jaar en per hoofd is dat 60. Het is wel aardig, uit de cijfers vast te stellen, dat de kleine sigaartjes van 0.02Ya, jaar op jaar meer gerookt worden. Van de milliard sigaren in 1923 ge rookt, was slechts 1.68 pet. van een waarde tot 0,02 en in 1927 is het percentage reeds 8.76. Daarentegen blijken de sigaretten van 1 cent veel minder in trek; van de 2 milliard sigaretten in 1923 gerookt, was 32.61 pet. van 0,01, terwijl het percentage in 1927 was 9.94, een wijzi ging ten gunste van de sigaretten van 1 Yk cent (percentage resp. 1.21 en 25.87) Ook de liefhebbers van tabak ne men thans de wat duurdere soorten en wel in het bijzonder die van 2 per K.G.; de goedkoopere soorten dalen in achting! Stel nu daar eens tegenover, wat (Ds.) H. W. L(aman) in de Overijssel- sche Kerkbode schrijft inder den titel: „Eén tegen twee honderd een en negentig". Tegen één gulden voor de Zending staan hier in Nederland 291 gulden voor genotmiddelen. Zoo lazen we on langs. Een gulden voor de Zending. 130 gulden voor tabak. 118 gulden voor alcoholische dran ken. 43 gulden voor openbare vermake lijkheden. Natuurlijk, bij u is dat zoo niet het geval. Gij geeft veel meer voor de Zending in verhouding. Gij geeft veel minder voor genotmid delen uit. Gij geeft ook veel meer dan alleen voor de Zending. Ge geeft voor de kerk, voor de armen, en nog voor zoovele andere dingen meer ter wille van het koninkrijk Gods. De verhou ding is veel gunstiger dan 1 tegen 291. Daar zijt ge ook een kind des Ko- ninkrijks voor. Aan alcohol besteedt ge zoo goed als niets. Ge geeft voor openbare vermakelijk heden nauwelijks iets uit. 't Tabaksgebruik beloopt misschien nog al wat. Hoewel de pijp al bij velen de dure sigaren verving. En het zijn meest onverstandige jongens,, die de FEUILLETON. 39) —o Zij stond op en na weinige minuten waren wij op weg. Bij de fabriek aan gekomen. zagen we alle zalen helder Verlicht. Aan den ingang was slechts de portiersvrouw. Wij traden binnen en ik nam voor Elsje, die zich dicht gesluierd hield, het woord. ,.Is mijnheer Bertoldi te spreken?" De vrouw zag me met groote oogen nan ei. zeide: „Mijnheer Bertoldi? Neen, beste juffrouw; weet u dat dan nog niet? Ach, lieve hemel, zulk een slechtheidI Die is met de noorderzon vertrokken en heeft de kas meegenomen. Sedert drie uur is het gerecht boven". „Hij is aan de juffrouw hier geld schuldig; wij wilden het komen halen. „Alles verloren, beste juffrouw, alles verloren. Die slechte man heeft de heele wereld bedrogen en het geld li; "en omgang met fwe slechte vrou- \vtr> verkwist, twee Fritzi en Lulu hcoten ze; ze zitt.m echter reeds ach ter sint en grendel". Bij die woorden stiet Elsje een gor-* geler d geluid uit en kromp als stuip trekkend ineen; ik zelf was een on macht nabij, herstelde me echter met inspanning van al mijn krachten en reikte Elsje den arm. schadelijke sigaretten bij dozijnen de lucht inblazen. Maar misschien is het toch nog niet zoo bij u geworden: 1 gulden voor het Koninkrijk Gods, waar ge door genade toe behooren moogt. 9 gulden voor uw dagelijksch leven, voor uw nooddruft en voor uwen over vloed. Dat is wel geen wet. Maar toch een Bijbelsch voorbeeld en richtsnoer. We hebben iemand gekend, die jaar lijks 5CO0 gulden inkomen had, en hij contribueerde jaarlijks 25 gulden voor cle kerk. Dat was dus 1 op 200. Wan neer allen zoo waren, dan kon de kerk wel worden gesloten. Aan belas ting betaalde die man plm. 1000 gul den per jaar. Dat deed hij niet gewil lig, maar het moest; dewijl hij be vreesd was voor den deurwaarder. De kerk houdt er geen deurwaarder op na. Daarom durfde die man het aan om den Koning der kerk met een aalmoes van 25 tevreden te stellen. Denkt het u eens in. 1 gulden voor de Zending. Tegen 291 gulden voor allerlei genot middelen. Wat moeten er dus in ons Christelijk Nederland toch vele menschen wonen, die weinig of niets voor den dienst des Heeren over hebben. Wier nardusflesch zelfs door een vergrootglas nauwelijks te zien is. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt, voor Emimen: J. van Dorp, te Enschede. GEREF. KERKEN. Tweetal, te Almelo (2de pred.pl.): J. J. Bouwman, te Urk; en W. E. Ger- ritsma, te Oudega (Smal). Beroepen, te Sappemeer: Dr. H. W. v. d. Vaart Smit, te Zuid-Beijerland. Aangenomen, naar Voorthui zen: L. Hoorweg, te Purmerend. Bedankt, voor Surhuisterveen: J. J. Dijk, te Woudsen J. Voor Mak- kum: G. M. van Rennes, te Heeg. CHR. GEREF. KERK. Tweetal, te Dordrecht (vac.-L. H. v. d. Meiden): P. J. de Bruin, te Vee- nendaal; en H. A. Hilbers, te Enschedé BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. J. L. v. d. Wol f, voorheen te Kralingen, is Zondagavond in de Ge- ref. Kerk te Bussum bevestigd door Ds. J. E. Vonkenherg, van Huizen. De bevestiger had tot tekst gekozen: 2 Tim. 4:2. In een ernstige predikatie werd taak en roeping van den herder en leeraar aan de Gemeente voor oogen gesteld. Na de bevestiging werd toegezongen Psalm 134 1 en 2 en na dat Ds. Vonkenberg den zegen xover hem had uitgesproken, Psalm 134 3. Morgenavond hoopt Ds. Wolf intre de te doen. Het afscheid van Ds. G. Bras te Klundert wegens vertrek naar de Ned. Herv. Kerk te Katwijk aan Zee is een week uitgesteld en nu vastgestela op 6 Mei e.k. PROF. J. A. CRAMER. Naar wij vernemen is in den toe stand van prof. J. A. Cramer, hoog leeraar te Utrecht, die 26 Maart j.l. een operatie heeft ondergaan, sinds kort eenige verbetering ingetreden en gaat de patiënt langzaam vooruit. GEREF. KERK H. V. AMSTERDAM'Z. De verleden week gehouden bazaar ten bate van het Rusthuis der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid heeft, naar men mededeelt, ruim 3000 opge bracht. NED. HERV. DIACONIEëN. De voorjaarsvergadering van de Fe deratie van Diaconieën in de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk zal 3 Mei a.s. in het Nutsgebouw te Leiden wor den gehouden. Als referent zal optreden Ds. G. van Dijk Azn., Ned. Hierv. pred. te Lis- se, met het onderwerp „De geestelijke zijde van het Diakenambt". „Het is goed, we zullen dan dezer dagen terugkomen, om onze schuld vordering in te dienen". „Ja, ja, doe dat, juffrouw, misschien krijgt u toch nog iets. 't Is werkelijk al te erg; de slechte man wie had dat gedacht; maar zoo gaat het; hij heeft geen geloof, geen godsdienst ge had; naar de kerk ging hij nooit zoo gaat het met zulke menschen; maar Gods straf blijft niet uit Zoo praatte de vrouw nog door, ter wijl ik met Elsje de kamer verliet. Ieder woord trof me in het hart. Wat ging er op dat ééne oogenblik in mij om?Zelf nauwelijks in staat me overeind te houden, moest ik toch al les i nhet werk stellen, om mijn onge lukkige vriendin te steunen; zij wan kelde heen en weer, zoodat ik elk oogenblik vreesde, dat zij in onmacht zou vallen. „Kom Elsje, wees moedig; nog hebt ge mij; ik verlaat je niet". Zij gaf geen antwoord; slechts van tijd tot tijd steeg een diep gesteun op uit hare borst; haar geheele lichaam beefde onophoudelijk. Zoo kwamen we op de brug, waarop wagens en kar ren van allerlei soort en een groote menigte menschen zich verdrongen. Plotseling ontstond er een groot tu mult; de paarden van een der wagens waren schichtig geworden e holden door die menschenmassa voort; alles rende en vluchtte door elkaar en in het wilde gedrang werden wij van ei- GIFTEN EN LEGATEN. De collecte in de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage voor den bouw van een 10e kerk heeft totaal de som van 9054,07 opgebracht. Ds. T. J. Hagen, Geref. predikant te Delft, ontving Zaterdag een gift van 500. te verdeelen onder Kerk, Diaco nie, Zending en Evangelisatie. De heer G. H. N. van der Willi gen, te Eist overleden .heeft o.m. gele gateerd aan de Ned. Herv. Bewaar school aldaar 2000, vrij van succes sierechten. EEN MEEVALLERTJE. In 1921 is door de gemeente Almelo met het Rijk een Overeenkomst geslo ten omtrent de overneming der ge meentelijke H. B. S. door het Rijk. Daarbij verplichte de gemeente Al melo zich ter tegemoetkoming in de kosten van bouw en inrichting der nieuwe R.H.B.S., in totaal op 400.000 geraamd, gedurende 25 jaren jaarlijks J 16.000 in 's Rijks schatkist te storten Van den Minister vc.n Onderwijs is bericht ontvangen, dat de keften der nieuwe R.H.B.S. in totaal 276.900,37 bedragen. Vodr de gemeente is dit een meevallertje van 123.100. Aangezien reeds 8 maal J6.000 of 128.000 betaald is, bedraagt het res tant 148.900.37. Het nog verschuldig de kan nu afbetaald worden in 17 jaarl. termijnen, elk van 8.758.85, in plaats vap elk 16.000. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS ENZ. Onder presidium van den heer J. Th. R. Schreuder, van Heemstede, kwam de vereeniging voor Ghr. On derwijzers enz. te Utrecht in vóórver gadering bijeen. De voorzitter opende de drukbezoch te vergadering op gebruikelijke wijze, waarna onmiddellijk werd overgegaan tot afwerking der agenda. De morgenvergadering was gewijd aan de behandeling van het jaarver slag; het verslag van de penningmees- teresse; de begrooting en het vraag stuk der restitutie aan de afdeelingen. De verslagen werden na breede dis cussie goedgekeurd; de penningmees- teresse voor haar beheer gedechar geerd en de contributie wederom op hetzelfde bedrag vastgèsteld. De voorzitter sprak woorden van dank jegens den directeur, den heer A. de Jong Ezn. van Den Haag en de penningmeesteresse, Mej. H. L. J. Ry- ken van Rotterdam, voor hun om vangrijken arbeid. In de middagvergadering werd al lereerst het vraagstuk der salarieering behandeld. De Directeur deed onderscheiden mededeelingen. De discussies droegen een strikt vertrouwelijk karakter en de voorver gadering was dan ook voor do pers niet toegankelijk. Vervolgens kwamen aan de orde voorstellen van de afdeelingen Am sterdam en Omstr., Gelderlands Ach terhoek, Hilversum en Waterland, zoo als die zijn vastgesteld op de vergade ring van 11 Febr. 1928, gehouden te Amsterdam in Parkzicht, luidende: le. De Vereeniging draagt het Hoofd bestuur op zich te wenden tot do Hoofdbesturen van de groote Recht- sche politieke partijen in ons land, met het dringend verzoek Salarisver betering v. de onderwijzers bij do e.k. Kamerverkiezing een vooraanstaand© plaats op hot program van actie te ge ven. 2e. Het Hoofdbestuur make door middel van de pers het publiek be kend met slechte salarisregeling van het onderwijzend personeel, door me- dedeeling van sprekende voorbeelden van onvoldoende salaris in verband met de levensomstandigheden. Het Hoofdbestuur had bij deze voor stellen een afwijzend praeadvies doen verschijnen, waarin vooral gewezen werd op de l.eteekenis van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in aimbtenaarszaken en de daarin ge voerde onderhandelingen inzake her ziening van het Bezoldigingsbesluit. Amsterdam lichtte de voorstellen namens de mede-indienende aid. na der toe, waarna de voorzitter het prae advies uitvoerig verdedigde. Aan de discussie namen deel: Twen te, Delft, Buitenpost, Drachten, West- land, Utrecht, Rotterdam, en Appinge- kander gescheiden. Een dicht men- schenkluwen schoof zich tusschen ons en een oorverdoovend geraas verhief zich; vrouwen schreeuwden luid, voerlieden vloekten en trachtten hun ne paarden te bedwingen. Het duurde geruimen tijd eer 't eindelijk weer wat kalmer werd en er orde in de massa kwam. Tot dan toe was ik in de algemeene verwarring heel niet tot bezinning ge komen; nu echter ging mijn eerste ge dachte weer naar Elsje; wat was er van haar geworden? Ik snelde naar links en rechts, op en neer, vroeg over al naar haar, niemand echter ver mocht me eenige inlichtingen te ge ven. Een ontzettende angst maakte zich van mij meester; zou zij. Meer dan een half uur liep ik ver geefs over de brug te zoeken, Mis schien was zij middelerwijl naar hare kamer teruggekeerd en wachtte zij daar op mij. Ik ijlde er heen; het hart bonsde me hoorbaar vergeefs; zij was niet teruggekeerd en keerde ook niet terug. De huisbewoners, wien ik mijn bezorgdheid meedeelde, gingen met me naar het naaste politiebureau. Daar wist men van niets. Ik sprak mijn vermoeden uit. dat Elsje bij het tumult van de brug in het water kon gestort zijn. De beambte meende ech ter glimlachend, dat die vrees onge grond was; de brugleuning was im mers meer dan een meter hoog, zoodat ook een volwassen persoon er niet dam .waarna Hilversum namens de voorstellende afd. de gemaakte opmer kingen beantwoordde. Na repliek van den voorzitter, werd het praeadvies van het hoofdbestuur aangenomen en de voorstellen verwor pen met alleen de stemmen der voor stellende afdeelipgen, plus Delft, vóór. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering te ongeveer 5 uur door den heer A. Oosterwijk van 's-Graven- hage met dankzegging gesloten. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Aawezig alle leden. De Voorzitter opent de verga dering met gebed. De notulen van een vorige vergade ring worden na enkele opmerkingen van den heer ten Cate Brouwêr, vast gesteld. De Voorzitter doet mededeeling van verschillende goedkeuringen door Ged. Staten van raadsbesluiten. Van den Keuringdienst van Waren is een schrijven ingekomen, inhouden de, dat de bijdrage voor deze gemeente over 1927 voor genoemde Keurings dienst bedraagt 2167,82. Mededeeling wordt gedaan van ant woorden van B. en W. op vragen van verschillende raadsleden. In verband met een vraag van den heer ten Cate Brouwer, inzake een school met den Bijbel voor buitenge woon onderwijs (onderwijs voor zwak zinnige kinderen) waartoe B. en W. hun medewerking zouden hebben ver leend, leest de secretaris voor de cir culaire van de voorloopige commissie tot oprichting van deze school en het schrijven van B. en W. aan de hoofden van O. L. scholen in verband met deze zaak, waaruit blijkt, dat van pressie van B. en W. op genoemde hoofden geen sprake is. De heer ten Cate Brouwer is wel tevreden met het antwoord van B. en W. en betreurt het slechts, dat meergenoemde school 9ectarisch moet zijn. De heer Herngreen merkt op, dat de heer ten Cate Brouwer dat woord sectari9ch niet meer moet ge bruiken. De tijd is lang voorbij, dat 9lechts dat, wat van de vrijzinnigen kwam, aller goedkeuring kon wegdra gen. Van de vereeniging „Het Alphensch zwembad" i3 ingekomen de rekening 1927 en de begrooting 1928. B. en W. 9tellen voor, deze rekening en begrooting goed te keuren en de Jaarlijksche subsidie toe te staan. Aangenomen. Van mej. Bergshoeff, onderwijzeres aan de O. L. school aan den Ouds- hoornschen weg is een verzoek ingeko men om eervol ontslag. B. en W. stel len voor dit ontslag eervol te verlee- nen tegen 1 April. Aangenomen. Op een adres van den heer B. G. Bahlman om de huur van het perceel Brugge9traat 4 over te doen aan zijn dochter, Mej. Bahlman, wordt gunstig beschikt. Daarna komt in behandeling de agenda. 1. Voorstel van B. en W. om afwij zend te beschikken op het adres van bewoners van de Verlengde Aarkade en den Westkanaal weg om uitbrei ding te hunnen behoeve van de water en electriciteit9voorziening. B. en W. zijn met de Commissie van oordeel, dat de gevraagde uitbreiding een kapitaaluitgaaf vraagt, welke op verre na niet wordt gerechtvaardigd door de belangen, welke er door wor den gediend. Uit de gegeven aanleg- kosten toch blijkt, dat, ook al brengt men ten laste van de aansluiting van het dorp Aarlanderveen de kosten, welke meest billijke aansluiting zou eischen op zich zelf, en al brengt men dus niet ten voordeele van die aan sluiting een deel van het profijt van een eventueelen gemeenschappelijken en gelijkt ij digen aanleg de voorziening van de omgeving, waarvoor nu de uit breiding wordt gevraagd, zal vragen een kapitaaluitgaaf voor de waterlei ding van ruim 18600 en voor de elek triciteit van rond 16000. over heen kon vallen; hij zou echter de zaak in 't oog houden en terstond kennisgeven aan den politiecommis saris; zoodra hij iets hoorde, zou hij 't me laten meedeelen. Met dat bescheid keerden we naar hare woning terug. De vrouw van den huisheer maakte voor mij een bed klaar in een leegstaande kamer. Het was een verschrikkelijke nacht. Ik ge voelde er nauwelijks eenigen twijfel over, dat Elsje de algemeene verwar ring op de brug benut en ongemerkt den dood in het water gezocht en ge vonden had. Mijn geweten klaagde me onophoudelijk aan, dat ik de schuld droeg van haar gansche ongeluk en van haren dood. Had ik haar indertijd, toen me vrouw Bergen mij van hare ontmoe ting mat dien man en die beide meis jes vertelde, terstond gewaarschuwd, dan ware wellicht alles voorkomen; zij had van den ellendeling afgezien en alles ware goed geweest. En had ik haar niet het voorstel gedaan, naar de fabriek te gaan, om wegens hare vor dering naar hem te vragen, dan ware zij in 't geheel niet in de gelegenheid gekomen, zich in den Rijn te storten. Zoo lag nu de geheele schuld van die namelooze ellende aan mij; ik was Elsje tot moordenares geworden. Mijn hoofd gloeide, de oogen brandden me als vuur; schreien kon ik niet; de smart, de vertwijfeling waren te groot. Meer dan eens kwam de gedachte AAN HET ZOEKLICHT. '1 Leiden, 17 April 1928. Alweer een expeditie op zoek naar overblijfselen van den voor-histori- schen mensch. Een Reutertelegram uit Peking, d.d. 16 April meldt, dat de Amerikaansche professor Ruy Andreus, die de eieren van den dinosaurus ontdekte, naar Kalgaw in Mongolië is vertrokken met een expeditie, die ten doel heeft in de Gobi-woestijn te zoeken naar over blijfselen van den voor-hi9torischen mensch. De professor zoekt, en zal natuurlijk ook wat vinden. Ongetwijfeld brengt hij uit die Aziatische vlakte de over tuigende bewijzen van de reuzen uit het tijdperk voor den zondvloed mee. Mogelijk vindt hij nog 'overblijfselen van een dier, dat als de stamvader (of moeder) van het menschelijk ge slacht wordt aangeduid. Dat thema is immers nog steeds aan de orde? Of i9 hier alleen het doel om een be wijs voor de waarheid van Gen. 6 te vinden? Ik hoop het laatste, maar twijfel, gezien de eigenaardige wijze van aankondiging. OBSERVATOR. Daartegenover staat slechts een ver moedelijke bruto-opbrengst dus geen winst voor de waterleiding van 100 en voor het electriciteitsbe- drijf van 500. De heer de Wolf kan niet met dit voorstel meegaan. De winst uit de be drijven moet aangewend worden tot uitbreiding. Spr. stelt voor om alsnog verandering te brengen, en de leiding te leggen langs de Verlengde Aarkade. De heer van D ij k stelt voor om deze zaak weer te renvoyeeren naar de commissie van bijstand, opdat deze commissie nog eens met den nieuwen directeur kan overleggen, of in Ouds hoorn de electriciteit niet kan worden opgewekt. De heer den Hertog betreurt het voorstel van B. en W. Er is nog geen uitzicht, dat het bedrijf daar ter plaat je rendabel kan worden gemaakt, maar daar kan men toch niet op wachten. Electriciteit en water zijn niet luxueus meer, maar noodzakelijk. De heer Rut in g vindt het jam mer, dat, waar de gelegenheid gescha pen wordt, velen er geen gebruik van maken. Misschien was het heel nuttig de verplichte aansluiting vast te stel len of op een andere wijze zekerheid te krijgen dat allen, die daarvoor in de gelegenheid zijn zich aan sluiten op de water- of electriciteitsleiding. De Voorzitter geeft verschillen de voorbeelden van gedeelten v. d. ge- gemeente, waar waterleiding is, maar waar zeer vele landbouwers niet aan sluiten. Het is gewenscht, dat daar van verklaring wordt gegeven. Spre- kerheeft er echter geen bezwaar tegen om de zaak nog eens naar de commis sie te renvoyeeren. Het voorstel wordt aangehouden. 2. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van de verordening op de heffing van een plaatselijke belasting voor het gebruik van openbare gemeente werken en -bezittingen in de gemeente Z.h.s. aangenomen. 3. Voorstel tot wijziging van de ver ordening bedoeld bij art. 6, 2e alinea en bij art. 35, 2e alinea der Drankwet, voor deze gemeente. Wordt met een kleine wijziging voor gesteld, door den heer Herngreen, aan genomen. 4. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de regeling krachtens art. 114bis der Gemeentewet voor de beleg ging en opneming van kasgelden door den gemeente-ontvanger. Z.h.s. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot beschik baar stellen van een crediet van 200 voor het maken van twee grafkelders op de Algemeene Begraafplaats aan de Schoolstraat. Z.h.s. aangenomen. 6. Voorstel tot tóexenning van steun aan A. H. van Berkum ingevolge art. 13 der L. O.-wet-1920. Z.h.s. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. om aan'den gemeentewerkman E. Horsman te ver huren de woning Schoolstraat no. 20. Z.h.s. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W.,tot verhuur in ine op, eveneens een einde aan mijn leven te maken. Wat had ik nog op de wereld te zoeken? Waartoe mij met die ontzettende schuld rond te slee pen? Rust en vrede des harten kon ik immers toch niet meer vinden. Eenige malen sluimerde ik in; maar dan kwelden me de verschrikkelijkste droombeelden; ik zag Elsje met ver wrongen gelaatstrekken in den Rijn drijven, wilde haar te hulp komen en kon me niet van mijne plaats bewe gen, wast ook niet in staat te roepen; de keel was me als dichtgesnoerd. Eeh ander maal zag ik haar, drijvend van het water, bleek, spookachtig, met dreigend opgheven armen op me los stormen, zoodat ik met een kreet van angst en ontzetting, badend in zweet, van mijn bed opvloog; een ontzet tende nachtl Eindelijk werd het morgen, een droeve Novembermorgen, Zondag. Van de torens der kerken weergalm den de tonen der klokken; ze drongen als het sombere gegons van doods klokken door in mijne ooren en in mijn hart. Nauwelijks was het dag geworden, of ik begaf me op weg naar den commissaris van politie, om daar persoonlijk inlichtingen in te winnen. De beambte hoorde me deelnemend aan, wist echter niets nieuws te mel den. Nog terwijl ik met hem sprak, rinkelde de telefoonschel. i L (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5