DAG-AGENDA. Dinsdag 17 April, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Laatste concert door de Haarl. Orkest-Vereeniging. Sasssnheim, 1821 April: Narcis- sententoonstelling in „Bloemlust". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 April a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum. Mare 76. Telef. 406. RECLAME SPLINTER HET SPECIALE HUISKAMER-KARPET „WILTON" 2 Mtr. x 3 Mtr. f 79.50. internationale ervaring, steeds kooger wor dende exploitatiekosten gespaard. EEN GRAPJE VAN MINISTER KAN. De heer J H. Speenhoff schrijft aan de N. R. Cx Zaterdagmiddag en -avond hadden we in ons cabaret op de Dato-tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt hoog bezoek, 's Middags woonde de heer Wibaut ons optreden bij en was zoo goed met een handdruk te danken voor het zingen van onze liedjes, 's Avonds mochten we minis ter Kan, den commissaris der koningin en vele heeren uit hun gevolg bij ons op be zoek hebben. Ze woonden de geheele voor stelling er bij en de overvolle zaal ver eerde ons met hartelijk gelach en hand geklap. De minister kwam ons eveneens me? een handdruk danken. „Was u niet zenuwachtig, juffrouw Speenhof?" vroeg z.exc. aan mijn dochter Cesarina „Niet heel erg. Excellentie!" antwoord de ze gepast vrijmoedig. „Was u niet bang in de war te raken?" vervolgde de minister. „Ik laat me nie: in de war maken!" zei ze. „Dar. is u geknint voor ons ministerie!" en hartelijk lachend ging minister Kan heen. TOLLEN AFGESCHAFT. De commissie van beheer over den kunst weg BergumHeerenveen heeft besloten, de tollen op dezen weg met ingang van 28 April a.s. af te schaffen. Ir. J. KRAP. Ter gelegenheid van den 70sten verjaar dag van ir. J. Krap, lid der algemeene re kenkamer. is gistermiddag in de groote zaal van het hotel De Twee Steden te 's- Gravenhage een druk bezochte receptie gehouden Onder de talrijke aanwezigen, die den jubilaris geluk kwamen wenschen waren de minister-president, jhr. de Geer, de mi nisters Donner- en Van der Vegte', de oud minister van Usselstein. -de Tweede Ka merleden Heemskerk, Rutgers, Schokking, J. J. C. van Dijk. Beumer, Duymaer van Twist en dr. Deckers, het Eerste Kamer lid jhr. de Gijselaar, wethouder de Wilde, verscheidene leden van den Ilaagschen gemeenteraad en oud-leden van dit col lege. Voorts werden nog opgemerkt, dr. ir. Voorsteegh uit Gouda, mr. J. Limburg, de leden van Ged. Staten in Zuid-Holland, jhr. van Fisenne en Th. Ileukels, staats raad Kooien, staatsraad Idenburg. prof. dr. L. Bouman, hoogleeraur te Utrecht, dr. Ringnalda, voorzitter van het Militair Te huis, ds. T. Ferwerda. voorzitter van het bestuur van „Sonnevanek dr. H. Sap, geneesheer-directeur van de stichting „Bloemendaal" te Loosduinen, mr. H. Bij- leveld. verscheidene bestuursleden van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland, de heer R. C. Verwijck, redacteur van De Stan daard, dr. J. van Andel, cfirecteur der chr. H.B S. te 's-Gravenhage, tir. Heidema, di recteur der Valerius-klïniek te Amster dam. de lieer \Y. Warnraar, lid der Prov. Staten van Zuid-Hollaud. de directie van de Boaz-bank te 's-Gravenhage, het be stuur van de Centrals? A.R. Kiesvereeni- ging Nederland en Oranje te 's-Graven- hage en verder vele vrienden en bekenden van den heer Krap. Als eerste spreker trad naar voren mr. Th. Heemskerk, minister van staat, die het een groote erer noemde den heer Krap heden de gelukwenschen. te mogen aan bieden. Spr. herinnerde er aan, hoe het leven van den heer Krap steeds gevolgd is langs vaste lijnen, lijnen, die een gevolg waren van een vaste Overtuiging, de overtuiging dat de levensrichting allereerst ^aangewe zen wordt doPr een besfist geloof. Daarna gaf de heer Heemskerk een overzicht van de verschillende instellin gen en colleges-,-, waarajan ir. Krap zijn zorgen wijdde, zoodat men gerust kan zeg gen. dat zijn leven eem Voortdurende ar beid is geweest. Spr. ging vervolgens de loopbaan van den jubilaris na, eeirst ingenieur, toen ge meenteraadslid, lid van Gedeputeerde Sta ten, Kamerlid «en lid van de Algemeene Rekenkamer. In al deze functies heeft hij zich ge toond een trouw medestrijder, zonder ne venbedoelingen err iemand met een hel deren kijk op de kwesties. Ten slotte schetste spr. den heer Ivrap als eren trouw vriend op wien men altijd rekenen kan. Aan het eind van zijn rede uitte de heer Heemskerk üen wensch, dat God den heer Krap nog vele jaren voor zijn arbeid mo ge spareru Namerfs vele vrienden bood spr. ten slotte fjfen verzameling fotografieën aan, in een fraai gecalligrafeerd album, welke foto's betrekking hebben op de verschil lende fasen uit het leven van ir. Krap. Nog; vele sprekers hebben daarna het woord gevoerd. Dte. A. M. Donner bracht de gelukwen schen over van de Ned. Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinni gen, van welks bestuur de heer Krap pen ningmeester is. Als bewijs van hulde bood ds. Donner een geschilderd portret van den jubilaris aan. Oud-minister van Dijk sprak namens de directeuren van de Vrije Universiteit te den waren, is de eerste wagon openge maakt en de inhoud door de werklie den er uit gehaald. Behalve de leden der commissie waren ook de koopers van het depot, en eenige hooge douane ambtenaren tegenwoordig. Een foto van den Koning van Italië, naden bomaanslag, terwijl hij zijn Onto verlaat, om zich naar de jaarbeurs té begeven, Amsterdam en herinnerde aan den staat van dienst van den heer Krap, een staat van dienst, zooals slechts weinigen heb ben. De heer van Dijk wenschte de heer Krap toe, dat hij nog een reeks van jaren ge spaard mag blijven en in staat gesteld worden zijn krachten te blijven geven aan deze instelling. Daarna sprak nog dr. Ferwerda. als voorzitter van de chr. vereeniging tot ver zorging van tuberculose-lijders, ds. Ring nalda namens ljet Gereformeerd militair tehuis en mr. Potter, directeur der Boaz- bank, van welke instelling de heer Krap president-commissaris is. Men bleef nog geruimen tijd bijeen. Gisteravond is er; eveneens in De Twee Steden, een feestr aaltiid gegeven, ter eere van den zeventigsten verjaardag van ir. Krap. Ongeveer 36 personen zaten aan. Als tafelpresident fungeerde het Twee de Kamerlid dr. Beumer. Men meldt nog nader: Ter gelegenheid van den TOsten verjaar dag van den heer J. Krap, lid van de Al gemeene Rekenkamer, heeft de voorzitter van dit college, jhr: mr. van Reenen in de gisterochtend gehouden zitting enkele woorden van gelukwensch tot ir. Krap ge richt -v BARON VAN HEEMSTRA. Vanmiddag te ongeveer 4 nur zal de af getreden gouverneur van Suriname, mr A. J. A. A. baron van Heemstra, te IJmui- den aankomen. Ter zijner ontvangst zul len daar o.a. aanwezig; zijn'de/secretaris van, den Ondernemersraad van Suriname, mr. dr. H. H. A. van Gybland-Oosterhoff en, twee i leden van' een hul,digingscom- vniSsie van beVangsiteliesp'den. in de' econo mische ontwikkeling 'Van Suriname, de heeren J. C. Gülcher en mr. dr. C. F. Schoch. DE FAMILIE CHAMBERLAIN. De familie Chamberlain zal heden té Haarlem een bezoek .brengen aan de kwee- kerij „Zwanenburg" van de firma G. C. van Tubergen. Nadat de lunch in het res taurant „Hildebrand zal zijn gebruikt, is het plan de bloemententoonstelling te Aalsmeer te bezichtigen. HET TREINVERKEER MET BELGIë EN FRANKRIJK. Zooals onlangs reeds werd bericht is. in verband met den vervroegden zomerdienst in België en Frankrijk, de Parijsche avond- trein ongeveer ook een uur vervroegd, zoodat de laatste trein uit Roosendaal naar Antwerpen enz. reeds te 9.31 uur van daar vertrekt. Als gevolg van deze gewijzigde dienstre geling kwamen Zondag- en ook Maandag avond verscheiden reizigers te Roosendaal aan, nadat de laatste trein naar België reeds was vertrokken, zoodat zij met tien tallen, w.o. verschillende geheele gezin nen te Roosendaal moesten blijven over nachten, terwijl andere per auto de reis over de grens naar Antwerpen en Brussel vervolgden. BUITENLAND. LOUDON'S ANTWOORD AAN LITWINOF. Verweer tegen de Russische verwijten. Het secretariaat van den Volkenbond publiceert de corespondentie die 26 Maart en 2 April gewisseld is tus- schen Litwinof en Loudon, als voorzit ters der voorbereidende ontwapenings commissie. Daaruit blijkt, dat Litwi nof zich er bitter over beklaagt, dat Loudon in een zijner redevoeringen den schij aangenomen heeft, van de delegatie der Sovjets er van te be schuldigen tot een vernietigingsarbeid te hebben willen overgaan op het ge bied der ontwapening. In zijn antwoord ontkent Loudon, dat hij ook maar iets zou hebben wil len insinueeren. Hij wijst er op, dat, zooals de Sovjet-delegatie zelf erkend heeft, de eerste ontwerp-conventie welke Rusland ingediend heeft, zooals Litwinof haar uitstippelde, ten doel had om den arbeid,, dien de ontwape ningscommissie verzocht had, onge daan te maken. DE OPIUMBESTRIJDING. Nederland's rapport. De opiumcommissie van den Volken bond is gisteren vrijwel gereed geko men met de discussie van de jaarrap porten der regeeringen, doch zij heeft nog 3 belangrijke rapporten, n.l. van Amerika, Japan en Portugal tot van daag aangehouden. Gistermiddag heeft de commissie zonder eenige discussie kennis geno men van een rapport der Nederland sche delegatie over Ned. Indië 1925/26 Ook dè discussie over het rapport van Nederland in 1926 gaf geen aan leiding tot veel gepraat. ERNSTIGE VERDENKING TEGEN FRANKRIJK. Veel ernstiger was de klacht van den Britschen gedelegeerde, dat de Fransche en Duitsche morphine-statis- tieken niet kloppen. Volgens de Fran sche statistiek is. in 1926 750 K.G. mor phine naar Duitschland uitgervoerd en Duitschland vermeldt in het geheel geen invoer in Duitschland uit Frank rijk! Wat is er dan met die 750 K.G. geschied? vroeg sir Malcolm. De discussie bracht aan het licht, dat deze groote hoeveelheid morphine op onnaspeurlijke wijze verdwenen is! Het Duitsche lid Anzelmino ver klaarde positief, dat .de 750 K.G. nim mer in Duitschland is aangekomen, en Bourgois erkende dit tenslotte ook. Maar waar al die morphine dan heen is gegaan, wist de Fransche gedele geerde niet té zeggen! Sir Malcolm bracht den Franschen- gedelegeerde erg in het nauw met "verschillende an dere vragen omtrent morphine.uitvoer Het gelukte tenslotte, den voorzitter de stemming weer te kalmeereii, na dat de Fransche gedelegeerde had toe gezegd, een nadere studie Van den morfine-uitvoer uit Frankrijk - te zul len maken, en; daarhayéén nader rap port te zullen uitbrengen. DE ONTDUIKING DER HAAGSCHE EN GENEEFSCHE CONVENTIE DOOR BËNZQL-MORPHINE. Aan het slot der vergadering besloot, de opium-commissie nog tot de regee ringen het verzoejk te richten, de be paling inzake de fabricatie en den handel in verdoovende middelen ook van toepassing te Verklaren op benzol- morphine. dat tegenwoordig onge straft. in den hapdel kan worden ge bracht, omdat hek nog buiten de con ventie valt, doch: dat een zeer schade- lijko uitwerking voor .daaraan ver slaafden heeft en.bovendien gemakke lijk in gewone morfine kan worden opgelost. l)e opium-commissie acht het nood zakelijk, dat de regeeringen uit eigen beweging maatregelen tegen deze ont duiking der voorschriften treffen, in afwachting van een aanvulling van de lijst der verdoovende middelen met bcnzol-morfine en andere narcotica, die op het oogenblik nog buiten dc conventie vallen, doch. bp de lijst die nen vermeld te worden. DE AARDBEVING IN BULGARIJE. Het reddingswerk. Het Bulgaarsche Telegraaf Agent schap seint Bovenmenschelijke pogingen worden in het werk gesteld door de autoritei ten, om de dakloozenin de door de aardbeving geteisterde streek te huis vesten. De inwoners der steden en dorpen vrecz. ihun huizen weer te betrekken en leven in tenten: Overal zijn comités voor hulpverlee ning in het leven geroepen. Komng Boris, dia te Varna verblijl hield, heeft zich naar de geteisterde gebieden begeverT. Na de zwaar gewonden te Stara Za- gora bezocht te hebben; in gezelschap van prins Cyrilius eb prinses Eudöxia, begaf hij zich naar Tsjirpan. De troepen, die-het bprüimingswerk in deze plaats verrichten, hebben on der de puinboopen den chef van den comptabiliteisdienst van de regionale volksbank uitgehaald. Het gebouw dier bank, dat vijf verdiepingen telde, is nog slechts een puinhoop. De thans geredde zat tusschen twee stukken muur bekneld en moest 36 uren tusschen de puinhoopen door brengen. Dadelijk na de redding werd hij ter geneeskundige behandeling naar Sta ra Zagora gezonden. DE VOLKENBONDSCOMMISSIE TE SZENT GOTTHARD. De door den Volkenbond benoemde commissie van onderzoek naar het in cident te Szent Gotthard is daar gis termorgen aangekomen. Een notaris begeleidde de drie heeren naar de op slagplaats waar de 6 verzegelde wa gons ondergebracht waren, in welke de onbruikbaar gemaakte wapenen ge borgen waren. Nadat de notaris vast gesteld had, dat.de zegels ongeschon HET CONFLICT IN DEN ROERMIJN- BOUW. De vakvereenigingen verwerpen de ui'tspraak. De scheidsrechterlijke uitspraak voor de bijlegging van het conflict in den Roermijnbouw is door alle vier de vakvereenigingen verworpen. in de buitengewone vergadering van den christelijken mijnwerkers- bond, die gisteren onder voorzitter schap van den afgevaardigde Imbusch werd gehouden, verklaarden alle sprekers zich voor verwerping, waar- loe met algemeene stemmen werd be sloten. De beraadslagingen waren af en toe zeer opgewonden. STAKING IN DE BERLIJNSCHE HOUTINDUSTRIE. Men meldt uit-Berlijn: In de Berlijnsclie houtindustrie is een loonconflict uitgebroken. In twaalf bedrijven wordt gestaakt. Het aantal stakers bedraagt ongeveer duizend. Ze verlangen een lóonsverhooging van vijftien procent. De tot nu toe gevoer de onderhandelingen hebben geen re sultaat opgeleverd. De patroons ver gaderen morgen en zullen vermoede lijk besluiten tot uitsluiting. Twintig duizend arbeiders zouden door dit be sluit worden getroffen. STAKING TE BOMBAY. Reuter meldt uit Bombay, dat daar een staking is uitgebroken in de spin nerijen. 20.000 man omvattende. De staking is werk van agitators. INTERN. SPOORWEGCONGRES. Te Brussel zal eerstdaags een inter nationaal spoorwegcongres worden gehouden, waaraan hooge spoorweg ambtenaren uit de voornaamste lan den van Europa zullen deelnemen. Het congres zal zich vooral bezig houden met het bespreken van verbe teringen, die in het internationaal spoorwegverkeer zouden kunnen wor den aangebracht. AARDBEVING. Uit Lima wordt gemeld dat het Pe- ruaansche district Puno door een aardbeving is geteisterd. Er zijn vol gens de voorloopige berichten 10 dooden en een groot aantal gewonden. Het telegrafische en telefonische ver keer is gestoord door een aardver schuiving, welke het gevolg van de aardbeving was, zoodat de omvang van de ramp nog niet geheel kan wor den overzien. KORTE BERICHTEN. Uit 'Bern wordt gemeld, dat in de kazerne van Aarau onder de re kruten nekkramp heerscht. Reeds zijn 4 slachtoffers te betreuren. Henri Ford is Zondag door den Prins van Wales ontvangen. Een der Berlijnsche bladen brengt uit Altona het bericht, dat daar bij een brand in een huis van een arbei der diens vrouw, 6 kinderen en 6 brui loftsgasten om het leven zijn gekomen. Onder de dooden bevinden zich ook de dochter van den arbeider en haar echt genoot, die pas Zaterdag in het hu welijk waren getreden. De Fransche gezant in Japan heeft de Japansche regeering verzocht, op het Amerikaansche voorstel om af te zien van den oorlog als instrument van de nationale politiek, niet te ant woorden, alvorens Frankrijk zijn eigen voorstellen gedaan heeft. De besprekingen tusschen het Nederlandsche en het Engelsche Rub ber-comité werden heden te Londen hervat. Zij waren van bevredigenden aard en zullen worden voortgezet. Naar de Parijsche berichtgever van het Radio-agentschap weet te mel den, heeft de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken nadrukke lijk ontkend, dat hij om politieke en gezondheidsredenen van plan zou zijn, af te treden. De Portugeesche regeering is he den afgetreden. De president der repu bliek heeft een oproep aan het land gericht en den aftredenden minister van binnenlandsche zaken met do vor ming van een nieuw kabinet belast. LUCHTVAART. DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. De telegrafisch tot luitenant-kolonel (major) bevorderde commandant der Iersche luchtmacht, Fitzmaurice, is gis [terenmiddag met het vliegtuig van Duke Schiller vertrokken naar een verder punt in de provincie Quebec, al naar gelang de weersomstandigheden het zouden toe ten. Koehl en von Huenefeld blijven op iGreenly-eiiand achter om in elk geval imrn tocht naar New-York met de Bremen te voltooien. De Canadeesche ijsbreker Montcalm zit ïoo mijl ten Z.W. van Greenly in het pakijs en kan niet verder voor de wind van richting verandert. Nader wordt gemeld: Fitzmaurice is gisterenmiddag 3.30 Am. tijd te Natashkuan aan den oevei van de St. Laurensbaai geland. Wolff meldt van h^t Curtissfield, dat Hertha en Gerhard Junkers met den vlieger Melcbior opgestegen zijn op weg naar Montreal'. Indien mogelijk zullen ze ook naar Quebec vliegen, maar niet naar Greenly-eiland. De voor de Bre men noodige onderdeelen zullen inéén van deze plaatsen van de S. 13 afge nomen worden en met eon vliegtuig op ski's naar Greenly-island gebracht wor den. De S. 13 wordt afwisselend door mej. Junkers en door Melchior bestuurd 5-3° 6.30 7.00 7-3o S.00 Radio-Programm a. •T ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M K. R. O. Diner-muziek. N.D.O. Cursus Esperanto. N.D.O. Cursus Engeisch. 7.15 7-45 8.05 7.50 5.20 7-35 £35 0.20 6.50 7.05 7-35 8.05 9.20 Gramofoonmuzie^. Bussumsche avond. Daarna nieuwsberichten HILVEl.,U.,., 1 u>x) M. A. V. R. O. Diner-muziek deer het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi- ool.^D. van der Horst, cello en H,. Swart, piano. Engelsche les. Politieberichten. Wekelijksche Boekbespreking. Annie Salomons zal spreken o-ver: „Heldensage'' van Henriëtte Ro land Holst. Solisten-Concert door Sonja ten fvate-Kovalefska, zang en Aglain vo'n- Zech, piano. Gc \."l:crct Concert door het Om roep-Orkest onder leiding van Nico Treep. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH1250 M. Concert. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. Concert. Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DAYENTRY, 1604 M. Kinderuurtje. Muziek. Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber Muziek. De grondslagen der muziek. Muziek. W eerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. Scheepsberichten. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Concert. Tijdens de pauzes: Persber. De reparaties aan de Bremen. Uit Quebec wordt gemeld dat men met de herstellingten aan het vliegtuig Bremen bijna klaar is. Een telegram der oceaanvliegers aan Prof. Junkers. Prof. Junkers heeft gisterenmorgen het volgende telegram ontvangen: „Naast God danken wij het succes van de Oost-West-vlucht aan hetschib terende vliegtuig en iden betrouwba ren motor van uw fabrieken. Wij groe ten den genial-en schepper van de „B-re men". De vlucht van Duke Schiller. Naar de Associated Press" meldt, heeft het vliegtuig van Duke Schiller met majoor Fitzmaurice aan boord bii Natashkwau Point een tusschenlanding moeten maken. De oceaanvliegers slaan het aanbod van Duke Schiller af. Na de aankomst van den vlieger Do ke Bchiller op Greenly-eiland hebben de Oceaan vliegers de TV.ns- continental Airway, opnieuw telegra fisch om nieuwe onderdeelen verzocht wat er op schijnt te wijzen, dat het aan bod van Schiller voorloopig onder dank zegging, afgewezen is. Dit schijnt een bevestiging van het bericht, oat de vliegers onder alle omstandigheden hu u vlucht naar New-York met de „Bremen' wenschen voort te zetten. De Montcalm. Naar verluidt, zijn ds weersomstandig heden in de omgeving van Greenly-In land zeer verbeterd, zoodat de Mant calm misschien heden nog de kust kao bereiken. Naar een tot nu toe nog niel bevestigd bericht uit Murray Bay is de ijsbreker Montcalm op Greeny-Island aan gekomen. Een geregelde vlieg dienst in Perzië. Reuter meldt dd. eergisteren uit lo heran, dat er regelingen worden ge trol' fen voor -een wekelijkschen vliegdiens met Junkers-vliegtuigen tusschen Tehe ran en Boesjir, over Ispahan en Sjiras, welke dienst aansluiting zal hebben of den Britsch Indischen stoomvaartdienst Het traject TeheranBoesjir zal in on geveer negen uur worden aigelegd. De tocht van Mevrouw Bailey. Luitenant Mednties is gisteren uitJo hannesburg naar Tabora opgestegen om daar mevrouw Bailey ter hulp te komen en haar in zijn vliegtoestel den verde ren tocht Lenden—Kaapstad mogelijk te TTÏftkwi Naar Belgisch Congo. Luitenant Mr. Thief fry heelt beslo ten zijn onlangs mistlukte vlucht naai Congo te hervatten in gezelschap van den journalist Quersin ei van oen nog aan te wijzen piloot. Het sou hun be .0 - ling zijn, nog deze maand te vcrt-c.k n Naar verluidt beschikken zij reeds ov r een nieuwe machine, met een H sp .no Suiza motor van 180 paardenkrach:, ai een snelheid van 180 K.M. per uor aan ontwikkelen. De huldiging van Costes en Lefcrh De vliegers Costes en L?bri>: h gisteren aangezeten aan een ilcj- 10 dat minister Bokanovvski hen h d geboden. Daarna had een ree p. e pl op het stadhuis, waaraan een groo a tal hooge civiele en luchtvaart .u-. ten en vertegenwoordigers van do i den, waar 'de vliegers oven' zijn <2 gen, deelnamen. Delsol, de voorz. v den gemeenteraad, en Boufu, prL

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2