ÜIEÜWE LEIDSCHE COUBDHT Hol daglioek van een Leerares van MAANDAG 16 APRIL 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. EERSTE STEENLEGGING GROEN VAN PRINSTERERSTICHTING. Vrijdag heeft Minister Kan te Kla- zienaveen de eerste steenlegging ver richt voor de plaatsjes Maasland en Barneveld van de Groen van Prinste- rerstichting. In gezelschap van den Commissaris der Koningin in Drente, mr. J. H. Linthorst Homan en den hoofdinspec teur der werkverschaffing, den heer Meijer de Vries, kwam de Minister te;- gen 2 uur te Klazienaveen aan. Het gezelschap begaf zich rechtstreeks naar het terrein aan het Molenwijk, waar het werd verwelkomd door den voorzitter der afdeeling Klazienaveen en omstreken van de Groen van Prin- stererstichting, den heer Norbruis, burgemeester van Schoonebeek. Deze v uitte zijn dank voor de bereidwillig heid van den Minister, de steenleg ging te willen verrichten, en gaf een uiteenzetting van het doel der stich ting, n.l. het verschaffen van een tuin- bouwbedrijfje aan onvermogende ar beiders. Spr. wees op het b van den tuinbouw voor Zuid-Oost Drente in verband met de bestrijding van de werkloosheid. Hij bracht hulde aan degenen in ons land, die het streven van de stichting geldelijk hebben ge steund, inzonderheid aan de inwo- nes der gemeenten Maasland en Bar neveld, w- .- it royaal hebben bijge dragen. D; arin heeft men aanleiding gevonden de eerste e p!~:„'sjes naar deze gemeenten te noemen. Spr. verzocht vervolgens den Mi nister, tot de steenlegging over te gaan. Alvorens dat te doen, sprak Minis ter Kan een rede uit. Namens den raad van toezicht sprak de heer B. Schuurman, lid van Ged. Staten van Drente, die dank bracht voor den ondervonden steun en o.m. meedeelde, dat de voorzitter der stichting, prof. A. Visscher, en het be stuurslid L. F. Duymaer van Twist tot hun spijt verhinderd waren. Daarna begaf het gezelschap zich naar het hotel Wieringa, waar thee werd gedronken. De Minister en de Commissaris der Koningin vertrokken vervolgens naar Assen. De Minister en de heer Meyer de Vries hadden reeds bezocht de ontgïfl» ning te Witteveen, de tuinbouwschool te Nieuw-Amsterdam en een terrein in het Zwinc ersche veld. een nieuwe ontginning, die door de N.V. het Land schap Drente in bewerking zal wor den genomen. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland op heden om 2 uur zouden worden behandeld de bezwaren namens C. J. Hooymans te Oegstgeest ingebracht door mr. A. J. Sormani te Leiden, tegen een vergun ning van Rijnland tot bouwen binnen den windvang van den molen van de Overveerpolder. NED. VEGETRARIëRSBOND. 38) o— 7 November. Doodsche stiltel Ik verneem geen woord van Elsje; ik begin me meer en meer te verontrusten. Zij zou toch gauw weer iets van zich laten hooren. Wat zou daar ginds gebeuren? 8 November. Zaterdag: elf uur voormiddag. Een telegram van Elsje, „wil direct ko men. Kan je niet afhalen. Bij uitstel gevaar". Wat zal er gebeurd zijn? Ik sluit al les weg en vertrek met den trein van twaalf uur naar Keulen. Spoed, spoed 1 waaraan 158 winkeliers deelnemen. Alle prijzen, waaronder de Coenraad Johannes van Houten-wisselbeker, zijn door de firma beschikbaar gesteld. Op het raadhuis waren vele genoo- digden bijeengekomen. Het eerst sprak de heer Scliagen, voorzitter van het wedstrijdcomité. Daarna opende de burgemeester de winkelweek officieel. De derde spreker was de heer D. J. van Houten Sr. en tenslotte voerde de heer Schuurman, voorzitter van den Kon. Neder. Middenstandsbond het woord. Daarna heeft het gezelschap een wandeling langs de etalages -ge maakt. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te 's-Gravemoer (toez.), A. van Willigen, te Woudrichem; te Ak- krum, G. J. van Ingen, tè Augustinusga. Te Ridderkerk, B. G. C. Steenbeek, te Wierden. Bedankt: Voor Hoogeveen, B. Bate laan, te Utrecht. Voor Metslawier c.a., M. Rosbergen, te Uitgeest. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Helmond, de heer W. de Graaf, candidaat te Puttershoek. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Dordrecht, P. J. de Bruin, te Veenendaal en A. H. Hilvers, te Enschedé. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Goes, J. D. Barth, te Bodegraven. Ds. J. J. KNAP Czn. De N. Prov. Gron. Cour. meldt: A.s. Maandag (dus heden) herdenkt Ds. J. J. Knap Czn., de nestor van de predi kanten der Ned. Herv. Gemeente hier ter stede, den dag waarop hij voor 35 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. Knap, die uit een aloud predikantengeslacht stamt, werd in 1867 geboren en in 1890 candidaat bij de Waalsche commissie, om 16 April 1893 bij de Waalsche Gemeente te Maas tricht het predikambt te aanvaarden. In 1894 vertrok hij naar Groningen om in 1897 over te gaan tot de Ned. Herv. Kerk alhier en daarbij predikant te worden. Ds. Knap die door zijn winterlezingen in heel Nederland bekend werd, heeft zich bij het christelijk volksdeel als schrij ver van tal van theologische en stichte lijke werken ponulair en bemind weten te maken. Verschillende van zijn werken beleefden meer dan één druk. Naar we vernemen zal Ds. Knap heden uitstedig zijn. Ds. S. C. GROENEVELD. Ds. S. C. Groeneveld, Ned. Herv. predi kant te Leerdam, die in het Diaconessen- huis te Utrecht is opgenomen, zal naar de Standaard meldt, zijn ambtsbezigheden niet voor Augustus a.s. kunnen hervat ten. Dr. J. v. LONKHUYZEN. Dr. J. v. Lonkhuyzen, pred. bij de Chr. Geref. Gem. te Chicago, hoopt, naar De Heraut meldt, 24 April voor eenige maan den in ons vaderland te komen. Voor kerken, die zijn dienst begeeren, is zijn adres bij Ds. C. J. v. Binsbergen, te Loosduinen. R. R. POSTHUMA. t Te IJmuiden is op 77-jarigen leeftijd overledefc de heer R. R. Posthuma, oud evangelist, die van 1899—1922 voorganger der evangelisatie te Hoorn is geweest. Daarna werd de heer Posthuma verte genwoordiger der vereeniging voor In wendige zending in Noord-Holland en is nog eenige jaren voorganger der evan gelisatie te Schagen geweest. De heer Posthuma was voorts de stichter en lange jaren voorziter van den Ned. Chr. Geheel onthouders Bond en redacteur van het orgaan. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Dinsdag te Hoorn plaats hebben. Ds. G. GEERDS. t In den ouderdom van 82 jaar is te Gro ningen overleden d G. Geerds, em. predi kant van de Geref. kerk te Appingedam. Ds. Geerds werd 13 October 1845 geboren, studeerde aan de Theol. School te Kam pen en werd in 1873 candidaat. 7 Decem ber van dat jaar aanvaardde hij het pre dikambt te Pieterburen (Gron.), om in 1879 naar Appingedam te vertrekken, waar hij na 43-jarigen dienst in 1916, door een beroerte daartoe genoodzaakt, eervol emeritaat aan moest vragen. Hij vestigde zich toen metterwoon te Groningen. De overledene heeft in het Geref. ker- I ven, zoo goed als ik 't me nog herin ner. Zoodra ik op 8 November te Keulen was aangekomen, spoedde ik me naar het steegje bij de Hooimarkt. waar Elsje een kamer gehuurd had. Ik vond haar in 'n armzalig vertrek v. slechts matige grootte; het bevatte een bed, een oude sofa, een tafel en een paar rieten stoelen. Elsje's koffer en sluitmand en een eenvoudige kast. Zij zat, verteerd van verdriet, doodbleek in een hoek der sofa en staarde met zwakke oogen wezenloos voor zich uit. Toen ze mij zag, ging een vluch tige glans over haar gelaat, doch zij stond niet op, maar stak mij alleen de hand toe en zeide toonloos: „Goed, dat je gekomen bent; ik dank je". Ik was geheel ontzet, zou zij op het punt zijn, waanzinnig te worden? „Elsje", zeide ik, me naast haar neerzettend, terwijl ik mijn arm om haar hals legde, „wat is er gebeurd?" Voor alle antwoord wees zij op een verkreukt stuk papier, dat op tafel lag. Ik nam het en las, het was een brief van Bertoldi. Hij luidde aldus: ik heb hem bewaard. „Lieve Elsje 1 Het helpt niets, ik kan je 'den stand van zaken niet langer meer verbergen. Door omstandighe den, welke ik niet nader uiteenzetten kan, werd ik verleid, uit de mij toe vertrouwde kas beduidende sommen te nemen, welker ontbreken ik door valsche boekingen wist te verbergen. kelijk leven der provincie Groningen een belangrijke rol gespeeld. Meermalen was hij voorzitter van de Particuliere Syno de der provincie Groningen, terwijl hij van de Generale Synode der Geref. Ker ken meermalen deel uitmaakte. Ook in de AR. partij nam hij als vice- voorzitter van het Provinciaal Comité van A.R. Kiesvereenigingen in de provincie Groningen een belangrijke plaats in. Hij had ook vele jaren zitting in de provin ciale afdeeling Groningen van den Ned. Bond van Jongelingsvereemgingen op Ger. Grondslag, waarvan hij tot zijn dood eere lid was. PROPONENTEN. De Theol. Fac. Vereeniging aan de V. U. verzoekt plaatsing van 't volgende lijstje. Gerechtigd tot het spreken van een stichtelijk woord in de Geref. Kerken zijn: J. L. Bakker, Acacialaan 2, Zeist; M. Bouwman. Ie Helmersstraat 55II, Am sterdam; J. F. VV. Erdmann, Waldecklaan 21, Hilversum; J. D. van Ginhoven, B 87b, Barendrecht; D. J. de Groot, Vondelkerk straat 5, Amsterdam; H. J. Jager, Da Cos- taplein 7II, Amsterdam; N. J. Hommes, Nieuw-Buinen (Dr.); H. B. Visser, Groes- beeksche weg 244, Nijmegen; J. Bavinck, Schiekade 120, Rotterdam; G. Zeyl, Oude Koemarkt 33, Sneek; W. A. Zwaan, Dijk- straat 15, Helder; H. J. Winter, Marnix- kade 66, Amsterdam; A. W. Wyminga, le Helmersstraat 88 huis, Amsterdam. Na afgelegd praeparatoir examen: Joh. Booy, Hoogeveen; H. W. Engelkes, Ceintuurbaan 177, Amsterdam; F. Guil- laume, Mauvestraat 14II, Amsterdam; J. Weggemans, Jac. van Campenstraat 23- huia, Amsterdam; Y. Nauta, Terzooi (Fr.) VERBAND TUSSCHEN EVANGELISATIE COMMISSIES. De Centrale Commissie voor Evangeli satie der Geref. Kerk te Delft heeft een circulaire verzonden aan alle Geref. Ker keraden, waarin gewezen wordt op de be hoefte aan meer contact tusschen de ver schillende commissies voor Evangelisatie, die uitgaan van de Ger. Kerken. Tenein de een Verband tusschen Evangelisatie- Commissies op te richten, heeft de Cen trale commissie te Delft nu het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een vergadering, indien ten minste van te voren blijkt, dat de behoefte aan zulk een Verband algemeen gevoeld wordt. Vóór 1 Mei wacht de heer G. C. Mun- tingh, Lipkensstraat te Delft, berichten van eventueele medewerking in, ook van kerkeraden die zonder commissie evan- geliseeren. DE DOOPPSGEZ. GEM. TE OUDDORP. Wij lezen in de (doopsgez.) Zondagsbode, onder het hoofd „Een nieuw treurspel": „Zondag 1 April is opnieuw een treur spel aangevangen in een onzer gemeen ten, waarover ons blad het stilzwijgen niet mag bewaren. Te Ouddorp, dat een paar jaar geleden ook van zich heeft doen spreken in de geruchtmakende zaak- Kooyman, is opnieuw een conflict uitge broken tusschen den leeraar met enkele aanhangers eenerzilds en de meerderheid in kerkeraad en gemeente anderzijds. Deze meerderheid wil den leeraar niet langer in de gemeente dulden, heeft men op een vergadering een paar maanden ge leden ontslag gegeven tegen 1 April en op 1 April was de kerk gesloten door twee van de drie leden van den kerkeraad. „Het is ongelooflijk dat in een Doops gezinde, een Christelijke gemeente, zoo iets gebeuren kan. En toch is het waar heid, treurige waarheid. „De oorzaken en aanleidingen tot dezen strijd zullen wij niet in het openbaar be spreken, zoolang wij daartoe niet genoopt worden. Maar wel mag hier openlijk ver klaard worden, dat hier gehandeld wordt in strijd met een der eerste en heiligste beginselen van Christelijke en Doopsge zinde gemeenten, n.l. door broederlijk overleg bezwaren en moeilijkheden uit den weg te ruimen. „Dat men te Ouddorp zich niet ontziet ten tweeden male broederschap en ge meente in opspraak te brengen is op zich zelf reeds een bewijs, hoe weinig Doops gezind de aanstokers van dit bedrijf den ken en voelen". VOOR CHINEESCHE ZENDING. Ds. Leynse, zendeling in Noord-China, met verlof in Nederland, heeft verleden week in gebouw „Eltheto", Javastraat, te Amsterdam gesproken 'ver zijn weric te Peking. Zoowel Ds. Leynse, als zijn echtgenoote gaven treffende bijzonderheden over de leefwijze en de opvattingen der Chinêe- zen. In schrille kleuren teekende Ds. Leynse de armoede en het leed, die bur geroorlogen en communistische propa ganda over Noord-China hebben gebracht. Mevrouw Leyrse—Groenendijk besprak den zegenrijken arbeid van den Ameri- kaanschen zendingsarbeid onder de vrou wen. Met een krachtige opwekking, het zen- I Onlangs echter werden verdenkingen tegen mij opgevat en de raad van toe zicht besloot, morgen een buitengewo ne kas- en boekenrevisie te doen plaats hebben, welke mijn ontrouw onfeilbaar aan den dag zal brengen. Tot gisteren hoopte ik nog, de ontbre kende gelden bijeen te kunnen bren gen, doch sinds hedenmorgen is de laatste hoop vervlogen en ik sta voor smadelijke inhechtenisneming en zware gevangenisstraf. Aan die schan de kan ik me niet blootstellen. En met hetgeen mij wacht voor oogen, zie ik geen ander reddingsmiddel dan een haastige vlucht. Als deze regelen in uwe handen komen, ben ik reeds lang buiten het land in veiligheid. Het doet me oneindig leed, u thans te moeten verlaten. Vergeef mij, ik bid 't je dringend; ik kan niet anders. Vaarwel voor altijd. B. Keulen. Vrij dag." De brief ontviel aan mijn hand; ik moest me aan de tafel vasthouden, om niet ineen te storten. Een blik op Elsje bracht me weer tot bezinning. Haar gezicht was ontsteld: hare oogen fonkelden en met een schorren lach riep zij me toe: „Nu, Roosje, wat wil je meer? Hoe bemint hij mij. nietwaar, de edele man? Ik ben trotsch op hem. Ha, ha, ha!" Dat was volslagen waanzin; 't liep ine ijskoud over den rug. De vertwijfe ling gaf me intussehen kracht. „Elsje", zeide ik, wederom naas,t dingswerk in China, zoowel moreel al9 fi nancieel te steunen, besloot Ds. Leynse zijn toespraak, die op talrijke aanwezigen een diepen indruk maakte. EEN WERK IN NEGEN TALEN. Eind dezer maand zal vanwege Ernst Rowohlt Verlag te Berlijn in negen talen een boek van Emil Ludwig, „Der Men- schensohn, Geschichte eines Profeten", verschijnen; het komt op denzelfden dag uit te Londen, New York, Parijs, Stock holm, Kopenhagen, Praag, Helsingfors, Warschau en Boedapest. Het behandelt het leven van Jezus, en is in de wijze van uitgeven een unicum in de geschie denis van den boekhandel. Hoe zou de inhoud zijn? GIFTEN EN LEGATEN. Voor den bouw der derde kerk ontving Dr. K. Dijk, predikant te 's-Gravenhage,- West een gift van 500. UIT ONZE INDIEN. MEVR .CREUTZBERG-RIJK t Zaterdag overleed Mevr. Creutzberg geboren Rijk, echtgenoote van Mr. K. K. Creutzberg, vice-president van den Raad van Ned. Indië. Mevr. Creutzberg had Donderdag jl. een operatie ondergaan, zij beeft een zeer werkzaam aandeel genomen in 't sociale leven, te Batavia en had zitting in vele comité's op sociaal en liefda dig gebied. Des middags had de plechtige ter aardebestelling van het stoffelijk over schot onder zeer groote belangstelling en de grootste deelneming uit alle kringen der samenleving plaats op 't kerkhof te Tanah Abang. Aanwezig waren in de voorhal van de begraafplaats de Gouverneur Gene raal, de leden van den Raad van Ned. Indië, de heer Colijn, de directeuren der verschillende departementen van Algemeen Bestuur, de algemeen se cretaris, de heer G. R. Erdbrink, de consuls der verschillende mogendhe den. Voorts de tijdelijk te Batavia ver toevende hoofden van Gewestelijk Be stuur in de Buitengewesten, de direc teuren der verschillende bankinstel lingen, de professoren der Hooges/cho- len te Batavia, leden van den Volks raad, enz. Ook werden opgemerkt eenvoudige Inlandsche verpleegstertjes van Boe- dikemoelian en vertegenwoordigers van liefdadige vereenigingen, waarvan de overledene de ziel was. Een enorme bloemenschat dekte de lijkbaar. Op plechtige wijze stelde de stoet zich op en werd de overledene grafwaarts gedragen. Mr. Creutzberg liep vlak achter de de baar, gevolgd door den Gouverneur Generaal. De heer Creutzberg bedankte met een kort woord voor de ondervonden belangstelling bij het zoo smartelijk verlies; waarna de zeer indrukwek kende plechtigheid was afgeloopen. TWINTIG CANDIDATEN Naar Aneta verneemt, hebben een 20-tal liefhebbers, gepensioneerde zoo wel als actief dienende hoofdofficieren tot en met den rang van generaal toe bij de regeering het verzoek gedaan, om benoemd te worden tot lid van het Hoog Militair Gerechtshof, in de plaats van den heer Kerkkamp, die ontslag heeft aangevraagd. PRIOK'S HAVEN. Tegen het einde van deze maand zal een aanvang worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden tot het leggen van de caissons aan de derde binnenhaven van Tandjong Priok. In aansluiting hierop zijn over deze plannen betreffende de toekomstdiep te der drie binnenhavens van Priok nog de volgende bijzonderheden te ver», melden. Zooals bekend, werd eenige jaren geleden de voorbereiding tot dezen havenaanleg wegens financieele rede nen gestaakt. De toenmaals uitgebaggerde gleuf in den zeebodem, bestemd om, na een vulling met zeezand, als een soort fundeering te dienen, waarop later decaissons komen te rusten, is geble ken voor een deel weer dichtgeslibt I haar plaatsnemend, „dat is inderdaad verschrikkelijk, schandelijk. Doch, herstel je zelve; ik laat je niet in den steek". „Ja, ja, ik heb me hersteld. Ge ziet Roosje, geen traan, schrei ik; ik ben er trotsch op, door zulk een man be mind te zijn". Ik trachtte hare gedachten af te leiden. „Hebt ge Bertoldi den laatsten tijd meermalen gezien?" „Slechts driemaal sinds ik hier ben; ik was bijna eiken dag aan zijne wo ning; het heette echter telkens, de heer directeur was niet te spreken". „Hebt ge dan uw naam genoemd?" „Toch wel, maar het bescheid wa9 steeds hetzelfde". „En hoe heeft hij dan zijn moeilijk heden verklaard, ik meen mondeling, tegenover u?" „In 't geheel niet: daarop ging hij niet in". Ik verheugde mij, dat ze mijne vra gen verstandig beantwoordde en ik besloot, op dien weg verder te gaan. „Hebt ge dan, sinds ge dien brief ontvangen hebt, geen nader onderzoek gedaan?' „Ik ben sinds vanmorgen vroeg niet buitenshuis geweest". ,.lk had in uwe plaats toch eens om gezien, om iets naders te vernemen. Kent men jou als zijn verloofde?" Bij het woord „verloofde", dat mij ongemerkt in den mond gekomen was, kromp Elsje ineen; maar zij herstelde te zijn, zoodat opnieuw begonnen za! moeten worden met het verwijderen van dit aangespoelde slijk. Is de gleuf weer op de voorgeschreven diepte ge bracht, dan volgt de volstorting met zand tot op eenige d.M. hoogte boven den zeebodem. Dit volstorten over een kadelengte van 500 M. vordert globaal berekend, 110 duizend kub. M. zee zand. Is de vulling goed bezonken, dan wordt het geheel vlak gebaggerd en gebracht op het peil-14, waarna over gegaan kon worden tot het stellen van de caissons. Deze, vroeger door de Hollandsche Beton-Mij vervaardigde 12 caissons, kostbare 9tukken, die een waarde vertegenwoordigen van onge veer 2 millioen gulden, zijn, zooals een onderzoek heeft uitgewezen, sedert den tijd dat zij afgeleverd werden, zoo goed als onbeschadigd gebleven. De caissons, bakbeesten met een lengte van ruim 40 M. bij een breedte en hoogte van 14.5 en 15 M., zijn ge heel van gewapend beton vervaardigd ook de vele tusschenschotten. Zij zijn te vergelijken met enorme, waterdich te betonnen doozen. De bodem en de zijwanden zijn ongeveer 30 c.M. dik, de tusschenschotten iets minder. Voor het bouwen van deze caissons diende een speciaal bestemd dok, dat sedert in gebruik is afgestaan aan de Gene ral Motors te Tandjong Priok. Deze derde binnenhaven zal ten dienste worden van Priok. Momenteel is zij 10 M. diep, gebaseerd op de diep te van het Suezkanaal. Het ligt echter in de bedoeling, de diepte te brengen op 12 M., zoodat de aanlegkade ge schikt zal zijn voor de grootste zee schepen. De eerste en tweede binnen haven van Priok zijn resp. 8 M. en 9.5 tot 10 M. diep. Boven omschreven kade-onderbouw is begroot op ongeveer 4j5 ton. Wanneer dit werk gereed zal zijn is zelfs hij benadering niet vooruit te bepalen. Vermoedelijk wordt het me dio van het volgend jaar. BRIGADE AANGEVALLEN. Het A. I. D. verneemt, dat het le gerbestuur een telegram uit Koeta Radja ontving d.d. 22 Maart, volgens welke in het Tapatoeansche vijf per sonen werden gearresteerd, die een bri gade of bivak wilden aanvallen op bari ra ja. Er werden blanke wapens in beslag genomen. De hoofdaanlegger maakte amok en werd neergelegd. De Europeesche sergeant Thyssen is levensgevaarlijk gewond. SIMULANTEN OP DE KEBON. Op een van de ondernemingen in de buurt van Pangkalan Braudan (S. O. K.) kwam het nogal eens voor, dat koelies zich naar het hospitaal lieten transporteeren met verwondingen, ter wijl daar dan geconstateerd werd, dat zij vrijwel niets mankeerden. De straf bleef dan natuurlijk niet uit. Kort geleden liepen plotseling eeni ge Javanen een zelfde soort van ver wondingen op in de kebon. Een drie tal werd achtereenvolgens naar het hospitaal gebracht en daar de wonden geïnfecteerd waren, bleven zij daar eenige weken. Toen er eindelijk weer zoo'n heer schap op kwam dagen, begon men dit verdacht te vinden en stelde men een nader onderzoek in. Bij de vier patiënten waren de wonden rond, ter groote van een halve stuiver. Met vrij groote zekerheid is nu ko men vast te staan, dat de heeren een geldstuk gloeiend maakten en dit op het een of ander lichaamsdeel legden waardoor een brandwonde ontstond, welke echter niet ernstig was. Wan neer de wond den volgenden dag weer. dicht was, werd deze open gemaakt en zag er dan leelijk uit. Ende patient gaat naar het hospitaal. In de meeste gevallen is er dan al vuil in die wonde gekomen, zoodat de gewon de van 4 tot 6 weken in het hospitaal moet blijven, zeer tot zijn eigen ge noegen, maar tot nadeel van zijn werk gevers. Nu is nog maar de vraag, of een dergelijk feit strafbaar is voor de wet en daarbij zou nog komen, dat het be wijs heel moeilijk te leveren is. zich terstond weder en zeide kalm: „Zijne kostvrouw wel; ik geloof 't tenmniste; overigens echter hier nie mand". „Dan ware het, dunkt mij, het beste, dat ge op zijn kantoor eens naar hem gingt vragen. Ge hebt immers een zeer goed voorwendsel, daar je spaar-, gelden in zijn bezit zijn. Heb je een bewijs daarvan?" Zij stond zwijgend op en haalde uit hare schrijfmap in den koffer een boekje met v. zijn handteekening voor ziene kwitantiën. Ik zag ze na; het wa9 te samen slechts 900 mark. „Heeft hij die in zijne zaak gesto ken?" „Dat weet ik niet; ik liet alles aan hem over". „Waar zijn de fabrieksgebouwen? Ik geloof, Elsje, het was 't verstandig ste, als ge nog hedenavond daarheen gingt en je als zijn schuldeischeres aanmeldet". Bij die woorden nam haar gelaat een merkwaardige uitdrukking aan. Zij nam dat voorstel terstond aan. „Daar heb je gelijk in, Roosje. Jij moet echter meegaan; de fabrieksge bouwen zijn in Deutz, ni6t ver van de brug". Ik keek op mijn horloge; het was half vijf. Vol vreugde, dat zij zoo ver standig sprak, antwoordde ik: „Natuurlijk. Elsje; Ik laat je toch niet alleen gaan. Kom laten we ons klaar maken". {Wordt vervolgd). 28 November. Da Catastrophe. Tante is vandaag weer naar Ko blenz teruggekeerd; ook Zuster Hilde- gardis is weer weg. Vrouw Hüttmann cn juffrouw Rottfeld, die goede zielen, belasten zich met mijne verpleging. Ik kan dagelijks meerdere uren uit het bed doorbrengen. Nu neem ik mijn dagboek weer ter hana en wil trach ten, het verschrikkelijke, dat ik be leefd heb, zachtjes aan op te teekenen. O, wat heb ik geleden! Elsje is doch neen, ik wil niet vooruitloo- pen, maar alles geleidelijk neerschrij- Tot leden van het hoofdbestuur van den Ned. Vegetariërsbond zijn herkozen jkvr. M. J. C. Ortt en de hee- rèn D. A. v. d. Poel en M. L. v. d. Es en gekozen de heeren C. J. v. Borren- dam, Y. Hettema en J. v. d. Wey. DE MALVERSATIES TE MEPPEL. Het Tweede Kamerlid Schaper heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vragen gesteld aangaande de malversaties te Meppel en de medeverantwoordelijkheid daar aan van den burgemeester. HET EEUWFEEST VAN DE FIRMA C. J. VAN HOUTEN EN ZOON. Het eeuwfeest van de firma Van ITouten te Weesp is Zaterdagmiddag begonnen met de opening van een eta lage-wedstrijd en een winkelweek,- FEUILLETON.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5