dag-agenda. eüe spl1wter buitenland. uit onze indien. Dinsdag 17 April, 's av. acht uur. i.id - ehoorz-ial: Laatste concert dooi de Haarl. Orkest-Vereeniging. De avond-, nacht- en Zondagsdienst lor a no: heken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 April a.s. waargenomen door de apotheken van ile hoeren G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 7(i. Telef. 406. ISirriB<E3E I II IK—«BBC RECLAME HEI SPECIALE HlilSllAMER-KARPET „W3LTON" 2 Mir. x 3 Mtr. f 79.50. tegenheid verkeeren. of wier opne ming door de Kinder- en Zedepolitie is verzócht. Voor de uitvoering van de ze bescherming van vrouwen en meis jes is medewerking ezocht en verkre gen met personen, behoorende tot ver- schilende gezindten. ch egels zijn verkrijgbaar aan het denot bh' de secr .resse van 'de Commissie mej. H. W. F. de Jong Schouwenburg, Heer^ngracht-480, Am sterdam. Dr. J. N. VOORHOEVE. Dr. J. N. Voorhoeve was Zondag 15 April 12 L' jaar als geneesheer-direc teur verbonden aan het Homoeopa- tisch Ziekenhuis te Oudenrijn. Bij deze gelegenheid is de geheele inhoud van het „Homoeopatisch Maandblad", orgaan van de Vereeni- ging tot bevordering der Homoeopa- thre in Nederland aan den jubilaris gewijd. ONVOLWAARDIGE ARBEIDS- KRACHTEN. De Federatie van invaliden, onvol waardige arbeidskrachten en hulpbe hoevenden in Nederland, deelt het vol gende mede: Door een steeds verder doorgevoer de arbeids-selectie en een overvoerde markt van gezonde werkkrachten, wordt het voor lichamelijk gebrekki- gen voortdurend moeilijker om op een behoorlijke wijze in hun onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. Talloos velen van de zoogenaamde^ onvolwaardige arbeidskrachten zien zich hierdoor genoodzaakt, hoewel met grooten tegenzin, tenslotte de hulp in te roepen van philanthropi- sche instellingen. Hiermede is dan tevens de eerste stap gedaan op den weg, die onverbiddelijk voert naar het pauperdom, waarvan de gevolgen dikwijls indroevlg zijn, zoowel voor de betrokkenen als voor de gansche samenleving. Nu is 21 December 1927 te Amster dam. definitief opgericht de Federatie van Invaliden. Onvolwaardige Ar beidskrachten en Hulpbehoevenden. Deze Federatie is samengesteld uit verschillende Organisaties, doch ook personen kurmen als lid toetreden. De Federatie stelt zich ten doel, lots verbetering aan te brengen voor allen, die onder bovengenoemde categorie van misdeelden vallen, welk beginsel in den ruimsten zin van het woord zal word'en toegepast. Onder de meergenoemde categorie van menschen zullen o.m. worden ver- staan allen, die door een ongeval of ziekte -getroffen tijdelijk of blijvend in valide en verminkt zijn, gebrekkig geborefn, blind, doof, of doofstom zijn, geesteis- en zenuwzwakken, tubercu lose patiënten, weduwen en weezen en ouden van dagen, die in hulpbehoe vende omstandigheden verkeeren. Door te ijveren voor de inrichting van werkgelegenheden, ten doel heb bende te werk stelling van onvolwaar dige arbeidskrachten, het verleenen van arbeidsbemiddeling en het richten van verzoekschriften aan en het voe ren van besprekingen met autoritei ten, hoopt het bestuur het doel te be reiken. Aan. de Federatie zal worden ver bonden een adviezen-bureau, dat be oogt gratis hulp en voorlichting te ge ven en zoonoodig ook rechtskundige hulp. Het ligt in de bedoeling over het ge heel e land permanente comité's te vormen van menschen die sympathiek staan tegenover doel en streven en in zich voelen den drang de helpende hand te reiken. Tevens ligt het in het voornemen voor persoonlijke dona teurs een gratis ongevallenverzeke ring te doen instellen, mede uit een oogpunt om hulpbehoevendheid te voorkomen. Verder zal nauwe samenwerking worden gezocht met de pas opgerichte Nederlandsche Vereenxging tot bevor dering van arbeid voor onvolwaardi ge arbeidskrachten te Amsterdam, wel ke vereeniging in October een Con gres en tentoonstelling zal houden, be treffende arbeid en arbeidsmethoden voor onvolwaardige arbeidskrachten. Zij, die het streven van de Federa tie willen steunen bij de vorming van plaatselijke comité's of persoonlijk lid wenschen te worden uit hoofde van invaliditeit,, gedeeltelijke invalidi teit of hulpbehoevendheid, worden ver zocht te schrijven aan het secretariaat van de Federatie, Keizersgracht 238 te Amsterdam, of voor het Noorden van het land aan het Bureau van de Fe deratie te Drechten U 183. MR. K. MEYER WIERSMA. f In den leeftijd van 68 jaren is te Wassenaar overleden, de heer mr. K. Meyer Wiersma, oud-president der Het droevig spoorwegongeval te mengd Nieuws" reeds' melding rechtbank te Dordrecht, ridder in de Orde van den Nederlandsche Leeuw. De heer Meyer Wiersma werd in 1898 benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Winschoten. In April 1903 volgde zijn benoeming tot kantonrechter te Dordrecht, welk ambt hij in September 1906 verwissel de met dat van rechter in de recht bank te 's-Hertogenbosch. Als zooda nig was de heer Meyer Wiersma slechts ruim één jaar werkzaam, want den liden December 1907 werd hij be noemd tot president van de rechtbank te Dordrecht, welk ambt hij heeft ver vuld tot het tijdstip dat hij de rechter lijke macht verliet. De teraardebestelling zal plaats vin den Woensdag 18 April a.s. te halféén op de Ned. Herv. Begraafplaats te Wassenaar. DE SPRONG OVER DEN OCEAAN. Volgens de laatste berichten bevin den zich de Duitsche vliegers nog steeds op het Greenly-eiland. Door verschillende vliegers worden pogingen in het werk gesteld om het eiland te bereiken. De luchtvaartdeskundigen wijzen er evenals te voren op, dat het weer aan de kust van Labrador zeer slecht is en een vlucht naar Greenly-eiland met groote gevaren gepaard gaat. De Oceaanvlieger Byrd, die tijdens den oorlog commandant was van een vliegstation in New Foundland, ver klaarde, dat op New Foundland en aan de kust van Labrador geen lan- dingsmogelijklieden bestaan. Er is slechts één bruikbare landingsplaats bij Point Johns in 't Zuiden van New Foundland, doch ook deze is niet al te goed. De ijsbreker Mont-calin was gister middag tegen 12 uur op 175 mijl van het Greenly-eiland verwijderd. Tengevolge van het zware opeenge pakte ijs komt de Mont-calin slechts langzaam vooruit. De Vliegers zullen dus waarschijn lijk nog wel even moeten blijven waar ze zijn. .Hoe meer over het verloop van de vlucht bekend wordt, des te meer prijst men het wonder, dat de vliegers van een wissen dood -zijn gered. De bladen verklaren het sterke afwijken van den koers aldus, dat het kompas in het hooge Noorden sterk wordt ge- irriteerd en verscheidene graden gaat afwijken. Gewezen wordt op de moge lijkheid, dat ook hei verongelukken van Hinchliffe en miss Elsie Mackay hieraan wellicht moet worden toege schreven. De „Bremen", die in mist en sneeuwstormen landde, zou bij een geringere verdere afwijking naar het Noorden de kust van Labrador hebben gemist en reddeloos ten onder zijn gegaan. In de Amerikaansche perscommen taren komt na de huldebetuigingen, toch vooral de opvatting tot uiting, dat de vlucht een wedloop met den dood is geweest en de wensch wordt uitgesproken, dat eindelijk dit hazard spel met het leven zal ophouden. Vóór de landing hebben de vliegers vier buitengewoon hachelijke uren doorgemaakt, aangezien zij in een dichten mist vlogen. De mist was zóó dicht, dat zij zelfs niet de landtong in het Noordelijk deelvan New Found land hebben waargenomen, hoewel deze toch van 80 tot 120 K.M. breed is en zij er ongetwijfeld boven hebben gevlogen. Desondanks bevonden zich de aviateurs na de daling in uitne mende conditie. De landing vond omstreeks halfzes Vrijdagavond (Amer. tijd) plaats en was een gevolg" van het feit, dat de vliegers in den mist den weg waren kwijt geraakt, waardoor hun benzine uitgeput raakte en zij zich genood zaakt zagen op de eerste daarvoor in aanmerking komende plaats te dalen. ERNSTIGE AARDBEVING IN BULGARIJE. 20 dooden, 59 gewonden. Zaterdagmorgen te 10 uur 2 heeft in Bulgarije een ernsiige aardbeving plaats gehad, welke vooral in Zuid- Bulgarije ernstige verwosetingen heeft aangericht. Het totaal aantal dooden bedraagt thans reeds 26, terwijl er ve le gewonden zijn. Het stadje Tschir- panne is geheel v. de buitenwereld af gesloten. Het schijnt voor het groot ste gedeelte verwoest te zijn. Particu liere berichten van uaar melden reeds 15 dooden en een groot aantal gewon den. Uit Borissograd worden 7 dooden ep, waarvan wij in de rubriek Ge- ten. Êen foto van dc totaal vernielde auto. gemeld. In Filippopel stortte de mi naret van een moskee in. Twee per sonen werden onder de puinhoopen gedood. Uit de stad Stara Zagora worden eveneens twee dooden gemeld. Ook in Sofia werd de aardbeving hevig gevoeld, doch werd geen be langrijke schade aangericht. De minister-president heeft zich naar het aardbevingsgebied begeven. Hulptreinen zijn onderweg. De laatste berichten melden, dat te Tcliirpane de huizen zijn ingestort of ernstig beschadigd. Te Borisgrad is drievierde der gebouwen beschadigd. Het dorp Emeurave nabij Tchirpane is geheel met den grond gelijk ge maakt. De thermische bron te Peri- thleri is veel zwakker gaan werken. Dat er betrekkelijk zoo weinig slacht offers zijn te betreuren, komt door dat de ramp op 'n feestdag plaats had, zoodat de meeste fabrieken gesloten waren en de bevolking- zich grooten- deels op straat bevond. Bovendien zijn de woonhuizen over het algemeen niet groot en staan zij tamelijk verspreid. Tchirpane telde twaalfduizend inwo ners en Borisograd vijfduizend. De ge heel e bevolking van het geteisterde arrondissement bedraagt honderd twintigduizend. DE TERUGKEER VAN COSTES EN LERRIX. De Fransche vliegeniers Costes en Lebrix zijn Zaterdagmiddag van hun wereldvlucht té Parijs teruggekeerd. Hun tocht gold vooral de Fransche propaganda in Midden- en Zuid-Ame rika. Zij zijr. overal goed ontvangen er» hun vlucht moet dan ook niet zon der succes zijn gebleven. Ook in de Verenigde Staten en met name te New-York werden "zij- hartelijk be groet, al leek hun ontvangst in laatst genoemde plaats niet op: die van Lindbergh. Van San Francisco staken zij den Stillen Oceaan per scbin over. Van Tokio begon de triomftocht naar Parijs. In zes dagen legden zé 17000 kilometer af en .sliepen in dien tijd on geveer niet. De geheele tocht werd met een gemiddelde snelheid van 100 kilometer per uur afgelegd. Op het Parijsche vliegveld Le Bour- get werden zij door een enthousiaste menigte begroet. De vliegeniers werden denzelfden dag door minister-president Poincaré ontvangen en in hartelijke bewoordin gen gelukwenscht met hun geslaag den tocht. Gisteren ontving hen pre sident Doumergue. SNEEUWSTORMEN IN CHILI. 200 menschen bedolven. Onbevestigde berichten uit San- Cleanente deelen mede, dat bij een sneeuwstorm rondom het meer van Los Girones tweehonderd personen, onder wie vele toeristen, zijn bedolven, evenals twintigduizend stuks vee; mensch en dier liggen nu reeds drie dagen onder acht meter sneeuw. Hulp is onderweg. HEt ANTI-OORLOGSPACT. Teleurstelling in Frankrijk. De overhandiging van de Ameri kaansche nota met de afschriften der tusschen Frankrijk en de V. S. gewis selde correspondentie aan dc regeerin gen te Berlijn. Londen. RonTe en Tokio Ileeft te Parijs over het algemeen te leurstelling gewekt; wat in de bladen van verschillende richting tol uit drukking komt. Men ontkent niet, dat, nadat geen overeenstemming tusschen de V. S. en Frankrijk.was bereikt, nadat reeds meer dan 10 maanden onderhandeld was, de V. S. evenals Frankrijk het recht hadden om afzonderlijk op te treden. Echter wordt met een zekere bitter heid geconstateerd, dat Kellogg niet in het minst rekening heeft gehouden met het voorbehoud van Frankrijk en op bruuske wijze het Amerikaansche ontwerp openbaar heeft gemaakt. De Amerikaansche regeering had klaar blijkelijk haast om deze aangelegen heid voor de a.s. presidentsverkiezin gen af te handelen. Reuter meent te weten, dat de be ginselen, welke de basis voor de Ame rikaansche enota vormen, gunstig ontvangen zullen worden door de En- gelsche regeering wier politiek altijd bezield is door den wensch om de oor logskansen uit de wereld te helpen. De regeeringen der dominions zul len vóór het antwoord geraadpleegd worden. ERNSTIG ONGEVAL TE BERLIJN. Vijf dooden; vijtien gewonden. Gistermiddag heeft nabij het Sta dion op den hoek van de Rennbahn en de ITeerstrasse te Berlijn na afloop van een voetbalwedstrijd een ernstig tramongeval plaats gehad. Een tram trein, die uit drie wagens bestond, ontspoorde bij het afrijden van de hel lende straat en sloeg om. Tot nu toe werden vijf dooden en vijftien gewon den geteld. Later wordt gemeldt: Het aantal slachtoffers van het tramongeval aan de Heerstrasse be draagt thans 6 dooden en 90 gewon den. 24 gewonden bevinden zich in erastigen toestand. UIT DE SOVJET-REPUBLIEK. Platteland en intellect. Teneinde de animo onder de weten schappelijk geschoolden, om een func tie op het platteland te aanvaarden, te vergrooten, heeft het volkscommissa riaat van arbeid thans verschillende faciliteiten voorgesteld voor hen, die dergelijke functies wenschen te aan vaarden. Tot deze faciliteiten behoort o.m.: vrij wonen, licht en verwarming, boven het gewone (voor verschillende categorieën onlangs nog verhoogdei salaris, recht op 1 maand vacantie voor onderwijzend personeel 2 maan den, volledige vergoeding van kosten van vestiging en van terugkeer bij be ëindiging van het dienstverband en recht op uitkeering van 3 maanden salaris bij éventueele verleening van niet-gevraagd ontslag. De gemeenschappelijke zitting van het centrale comité en de centrale controlecommissie der Communisti sche partij heeft besloten, dat ter ver scherping van den strijd tegen de on volkomenheden van het werk ten plattelande en ter betere uitvoering van de leiding der centrale organen de leden van de partijcentrale en van de vakvereenigingsbesturen, alsook de volkscommissarissen en hun plaatsver vangers, jaarlijks tenminste anderhalf of twee maanden ten plattelande moe ten werken. EEN OPGEGRAVEN STAD. Men is in het eertijds tot Turkije, thans tot Griekenland en Zuid Slavië behoorende Macedonië belangrijke op gravingen aan het doen. Voor den oorlog wijdden enkele geestdriftige mannen zich reeds aan dezen arbeid, doch zij werden er door de Turksche autoriteiten meestentijds in belemmerd. Tijdens den wereldoorlog echter, toen de Duitsche troepen Macedonië bezet hielden, verloochende de Duit sche vorschersgeest zich ook hier niet en gelukte het den Duitschen geleer den de stad Stobi te ontdekken en ten deele bloot te leggen. Zuid Slavische archaeologen zetten den arbeid voort en kwamen tot verbluffende resulta ten. Thans heeft een jonge man, die in het kantoor van zijn vader, een wis selmakelaar te Veles, werkzaam was, uit louter liefhebberij onderzoekingen gedaan in de nabijheid van het dorp Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOLCn IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 8 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 7.00 N.D.O. Cutsus En"cV? c 0 n versatie voor g;\ovderUtm 7.30 Zangcursus tc lc'd n cl r uc 1 heer Jac. Caro te Utrcc'it. K. R. O. 8.00 Toorop-avcnd. Sprei.c.s: Ku:i.'.'.- schilder Jean Collette te Nrj.n ■- p-en: „De kunstschilder Tobro Freule M. v. Lennep, cate.di .s e v. d. ReinaMa-stichting D.n Da l' ..Wat Tooi op voor ons cieed"; i'rof. Dr.* G". Brom, lioogleeraa.r aan'de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen: „Dc mcn.c') Tcorop". Muzikale medewerking: Het Trio Gaillard. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. roóo M. A. V. R. O. 4.405.55 Kinder uurtje onder leiding van mevr. Ant. van Dijk. 6.00 Diner-muziek door het Trio, be staande uit: W. R&ntm ©ester, vi ool, D'. van der Horst, cello en H. Swart, piano. 7.15 Engelsche les. 7.4s Poli'ïebrr'chten. 8.05 Een vroolijke avond. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH1250 M. 7.50 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.50 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurt j e 6.20 Muziek. 6.35 Muzikaal tusschenspel. 6.50 Tijdsein van Greenwich, weerbe richten, eerste algem. nieuwsber 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 9.20 Weerbericht, tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 7.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. Strarigrad, Gefascineerd door de ver halen van de lieden uit de landstreek over monumenten uit de oudheid, wel ke onder den bodem bodolven zouden liggen, toog hij met behulp van man nen, die de streek door en door kennen aan den arbeid, en het heet, dat hij langzamerhand een heele stad heeft ontdekt aan de Babuna, een zijrivier tje van de Wardar, Het klinkt sensationeel, temeer, om dat men de berichten over opgravin gen niet critiekloos meer kan aan vaardenNa Glozel in Frankrijk zeker niet meer. KORTE BERICHTEN. In de cartonnage-fabrieken van iGroot Dresden is een groot aantal werknemers in staking gegaan. De werk gevers hebben deze stakino met alge- meene uitsluiting beantwoord. 5000 werk nemers worden door deze maatregel ge troffen. De arbitrale uitspraak in de Roer mijnindustrie is door de werkgevers on aannemelijk verklaard. Bij een ontploffing in een artillerie munitiefabriek te Madrid, werden drie arbeiders gewond. Volgens berichten uit Lissabon is generaal Carmona in de Nationale \i gadering verklaard tot president van de Poxtugeesche republiek. De Tschechiscne minister van Bui tenlandsche #aken, dr. Benesj, die na de besprekingen «der Veiliglieidscom- missie voor eenigen tijd naar de Fran sche Riviera was vertrokken om rust te nemen, is gisterenavond te Parijs aangekomen. Het luchtschip „Italia" is Zaterdag nacht te 2.03 uur gestart naar Stolp Het luchtschip van Nobile zal, indien de weersomstandigheden zulks toela ten, een Oostelijke koers nemen en wel over Triest, Laibach, Presburg, Glei- witz en Thorn naar Stolp. De Gemeenteraad van Bremen nam een voorstel aan waarbij 1 Mei tot wettel ij ken feestdag wordt verklaard. NEDERLANDSCHE TOERISTEN. De Java Bode vertelt, d# zich aan boord van de „Resolute", de groote Amerikaansche toeristen-„kruiser' die Priok bezocht, landgenooten be vonden, 2 dames, Mevr. Spanjaard uit Twenthe en Mej. M. M. Couve uit Arn- hém, die den geheelen kruistocht mee maken. Minister Kan bracht Zaterdagavond een bezoek aan de Drentsche Opbouw t entoonstelling te Amsterdam. Een kijkje voor den stand van Ambachtson- derwijs in Drente. Links v. d. Minister Dr. Stürkop, en rechts de heer Kalf. GEEN BEZUINIGING. Het A. 1. D. had een kort onderhoud met den commandant van het leger, luitenant-generaal H. L. la Lau. Aanleiding hiertoe was het gerucht, dat op de begrooting voor het dienst jaar 1929 aanmerkelijk zou worden be zuinigd voor wat betreft nieuwe voor stellen, door het legerbestuur :n. diend. De regeering zou volgens die ge ruchten het leger willen terug bren gen tot de positie van voor de co.mm nistische woelingen en Generaal La Lau zou hierin aanleiding hebben ge vonden, zijn ontslag in te dienen. Het bleek, dat van deze geruchten geen enkel gegrond was, zegt het blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2